Stad en Omgeving £uchtvaatf. Het leger van generaal Weygand. Uitreiking diploma's Ambachtsschool. Afscheid directeur. !s hij wel de meest geschikte bevelhebber? DERDE BLAD. 2 ding wenscht de aannemer slechts voor het ■werk bekwamen en gaan de anderen naar de centrale werkverschaffing. De heer Den Das oordeelde, dat een bedrag van 4000 loon op een post van tf 86000 voor werkverschaffing geen rol speelt. Ook de Heide Maatschappij zocht voor het werk geschikten uit. Voor ,t gevoel van de arbeiders is het ook prettiger in het vrije bedrijf te werken. Wethouder Macdoïald wil er voor het volgend jaar rekening mee houden, dat onderhands werk niet in werkverschaffing wordt uitgevoerd. De heer S w a a g verzette zich daar tegen. Het volgend jaar kan men voor de werk verschaffing wel geen ander werk meer hebben. De hee,r Dingerdis wil volstaan met een toezegging van den wethouder met de bemerkingen van den heer Den Das re kening te houden. Men moet geen mogelijk heden afsnijden. Weth. Macdonald v/ilde de toezeg ging wel doen. Stijgt de uitgave daardoor te veel, dan zal spr. er weer tegen zijn. De heer d e Jonge vond het principieel van den heer Den Das wel juist maar men kan de consequenties niets overzien. Dr. Hemelrijk stelde voor om te be sluiten normaal onderhoud niet in werkver schaffing uit te voeren. In stemming kwam een voorstel van den wethouder om te besluiten, dat het volgend jaar rekening met de door den heer Den Das geuitte wensch zal worden gehouden. Dit voorstel werd aangenomen. Tegen de heeren Voute, Vrije, Swaag en de Jonge. De vergadering werd hierop om half zes 'tot kwart voor acht verdaagd. Avondvergadering. In de avondvergadering kwam allereerst aan de orde de stemming over de post „gemeentebode". De voorzitter stelde de stemming aan de orde. Toen reeds drie stemmen tegen waren uitgebracht, die van de heeren Vrije, de Jonge en Voute, vrees de de voorzitter staking van stemmen en stelde hij voor de beslissing tot de aanwe zigheid van dr. Hemelrijk aan te houden. Niemand verzette zich daar tegen. Na eenige oogenblikken verscheen dr. Hemel rijk. Men was inmiddels weer aan de arti kels gewijze behandeling gegaan en op een vraag van den heer den Das, deelde de voorzitter mede, dat de Ulo-school vrij zou komen, doch B. en W. hadden te kennen gegeven liever de openbare school vrij te hebben. Dit was van de hand gewezen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de vergoeding die de gemeente voor het lokaal van het Kleuteronderwijs ontvangt niet in staat stelt „Volksonderwijs in de huur van een ander lokaliteit tegemoet te komen. Zelfs het gymnastieklokaal van de Ulo school komt niet vrij. De gemeente heeft voor de lokalen die ze moet blijven huren een hoogere vergoeding gevraagd, omdat ze na Paasch meer moet betalen, doch het is niet zeker of die gegeven zal worden. De heer den Das bepleitte de wen- schelijkheid de ziekenfondsregeling voor de werkloozen bij het B. A. vandaan te halen en onder te brengen bij steun toesh.gen v/erkloozen. De voorzitter vond dit bezwaarlijk, doch zegde oxerweging toe bij het samen stellen van een suppletoire begrooting. Bij de post tüinbouwcursus merkte de heer Voute op, dat het z.i. onjuist was, dat de gemeente dit terrein maar steeds gratis van den heeer Macdonald accepteert. De voorzitter vond dit juist. Weth. Macdonald: Als de raad geen verplichtingen wil, laat hij er dan 50 cent voor uittrekken. (Gelach). De voorzitter bracht den heer Mac donald dank voor zijn welwillendheid in deze. De heer Macdonald deelde op een vraag van den heer Dingerdis mede, dat hij goede hoop heeft op een goede afloop van de onderhandelingen voor de verbreeding van den Meerweg. De heer Dingerdis vreesde bezwaren van militaire zijde voor de uitvoering van dit werk. De heer V r ij e kon zich dit niet voor stellen, deze weg moet toch verbreed wor den. De voorzitter: Het geschiedt juist ook ten bate van het vliegveld. De heer den Das bracht B. en W. dank voor het op de begrooting brengen van een ■post van 675 voor zes leerlingen uit de gemeente voor het volgen van de P.B.N.H.- cursus te Alkmaar. Weth. Macdonald deelde mede, dat daarvoor zich nog slechts één leerling had aangemeld. Na een opmerking van den heer den Das over de wenschelijkheid om het sala ris van den controleur van de werkver schaffing te verhoogen, deelde weth. Mac donald mede, dat dit salaris nog vol doet gezien het aantal in zorg zijnde per. sonen. De voorzitter deelde op een vraag van den heer Voute mede, dat nog niets be slist was over de verhoogde subsidie van de V.V.V. Wel was in verband daarmede een vraag ingekomen, hoeveel de V. V. V. over vermakelijkheidsbelasting had betaald, Deze vraag was beantwoord en daarop was nog niets vernomen. De secretaris had nog telefonisch geïnformeerd en is nog steeds een antwoord wachtende. De heer den Das bepleitte de wen schelijkheid om voor behoeftigen, die te duur wonen, kleine woningen voor 2 a 3 personen te bouwen. Men bevorderd daar door de woonruimte in de gemeente, omdat opschuiving het gevolg zal zijn. Spr. wil naar de mogelijkheid hiervan een onderzoek. Vele oude menschen moeten nu van him te klein inkomen een te hooge huur opbrengen, terwijl zij aan een woning van 130 M3. inhoud voldoende hebben. B. en W. wijzen dit, op grond van de onzekere tijdsomstandigheden, af. Spr. lijkt dit niet juist. De heer Swaag wees er op, dat de heer den Das steeds voor groote arbeiderswonin gen was. Spr. is voor het bouwen van die kleine woningen huiverig. De heer den Das wenscht deze wonin gen slechts voor kleine gezinnen. Vooral ouden van dagen wenschen gaarne een kleine geschikte woning. Dr. Hemelrijk: In de commissie is zelfs gesproken van een Hofje. Het voorstel berust op de opgedane ervaringen door het B. A. Het beteekent dus ook verbetering van armenzorg, als het B. A. daarin zeg gingschap krijgt om de steun doeltreffen der te maken. Spr. aanvaardde daarvoor het voorstel. In Heiloo gaat men daarvoor een tehuis bouwen. Spr. verzocht het college daarom overweging van het voorstel. Weth. Macdonald: Wij hebben al wo ningen van 2.60 en tegen een bouwkosten van 8 per M3. komt spr. al op 2.70 voor de door den heer den Das bedoelde woningen. De heer den D a s: De laagste huur is voor de gemeentewoningen 3.05. De ge meentewoningen in het tuindorp doen 3.35 en 3.55. Weth. Macdonald: In het begin had den wij voor die woningen zelfs niet zoo veel gegadigden. Moeten wij nu nog meer woningen zetten? De heer Schmidt: Een bezwaar is, dat deze menschen gaarne een groote woning hebben, omdat zij daarin, door het verhu ren, nog goedkoop wonen. Er zijn echter v/el ouden van dagen, die een kleine wo ning wenschen. De heer Dingerdis wilde voor oude menschen die woningen in het centrum van het dorp. Spr. ziet de voorstellen gaarne tegemoet. De heer Schmidt: Hulpbehoevenden behooren in het centrum, ook met het oog op de waarneming van hun godsdienstoefe ningen. Weth. Macdonald: Dan hebben wij 1000 per woning voor de grond noodig. De heer Schmidt: Wij kunnen er ook een vijftal aan elkander bouwen. De voorzitter: Het is voor bijzondere gevallen. Is het daarvoor niet beter tijdelijk een hoogere huur te betalen. De heer Schmidt verzocht den heer den Das het onderwerp in het B. A. aan hangig te maken. De heer den Das oordeelde, dat de zorg er voor bij het B. A. behoort, doch dat de gemeente moet bouwen. Men moet aan deze woningen niet een bepaald cachet ge ven. De vraagstukken dben zich hier voor en er wordt al permanent in zomerwonin gen gehuist. De heer Voute vond het in theorie sympathiek, doch de praktijk is wel eens anders en vóór een jaar bleek in een enquette, dat er bijna niet in zomerwonin gen wordt gewoond en dat het samenwonen zich tot enkele gevallen beperkte. In Ber gen is het nu eenmaal zoo dat bijna ieder in een grooter huis woont, dan zijn inko men wettigt. Voorts oordeelde spr. dat er Hofjes zijn, die niets minderwaardigs in houden. Integendeel. Het voorstel-den Das werd hierop aange nomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor de heeren den Das, dr. Hemelrijk, Dinderdis, Miltenburg, Ellis en Schmidt. De post aanstelling bode werd hierop met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Voute, de Jonge, Vrije en Swaag. Hierna ging de raad in comité voor belas ting reclames. De uitreiking van de diploma's aan de ver trekkende leerlingen van de Ambachtsschool vond plaats op Donderdag in tegen woordigheid van vele autoriteiten en genoo- digden in verband met de omstandigheid dat de directeur der school, de heer Fledde- rus, tevens afscheid van de school heeft ge nomen wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd. Nadat de aanwezigen door den Bosscher voorzitter van het schoolbestuur welkom waren geheeten, werd den directeur gelegenheid gegeven om tot de uitreiking van de diploma's over te gaan. De heer Fledderus sprak zijn waardeering uit over de aanwezigheid van de autoriteiten en zag daarin het bewijs dat het nijverheids onderwijs in Alkmaar zeer veel belangstel ling geniet. Vervolgens werd aan de volgende leerlin gen het diploma met eventueelen prijs over handigd. Gediplomeerd werden de volgende leer lingen: Afdeeling Smeden en Bankwerken: R. Abbring, J. Bakker, D. C. Beeldman, Th. v, d. Beidt, G. P. v. d. Berg, T. J. v. d. Berg. N. G. J. Blankendaal, D. C. Blokker, D. A. de Boer, H. Bron, C. ten Bruggecate, W. S. Bus sen, J. Coppens, J. H. Dekker, A. v. Eekeren, L. C. de Graaf, B. Groefsema, C. N. J. Groen, B. Groot, J. de Groot, J. Th. Groot, N. P. de Groot, W. Th. Haasbroek, H. Korver, T. Hel der, C. P. Ivangh, A. B. M. Jansen, J. Jes, J. de Jong, J. A. Kareis, N. J. Kroone, J. Kruit, H. Kuilboer, G. Kuijper, G. Kuijpers, J. Leegwater, A. v. Lienen, A. G. v. Maanen, A. Mantel, T. R. Marbus, M. G. Marcker, D. Met, S. Oudejans, J. H. Pilon, A. J. v. Rijn, R. Schenk, C. E. W. Bos, J. D. Hoep, P. J. Mooij, J. P. Mijlhof, D. Overpelt, J. Pieterse, J. A. K. Post, D. Potveer, J. Raar, C. Ris, A. Roodhart, P. H. de Rover, G. Schimmel. J. B. Schut, S. Selhorst, P. C. Smit, C. J. Stam, G. Termöhlen, J. C. J. Valk, Th. Vlaarkamp, J. M. A. Winkelaar, H. J. Zcntveld en D. Boetje. Niet gediplomeerd 3 leerlingen. De leerlingen G. P. v. d. Berg, J. Leeg water, P. C. Smit ontvingen een len prijs en de leerlingen T. J. v. d. Berg, A. B. M. Jan sen en J. Raar een 2en prijs. Afdeeling Auto-, Motor- en Rijwiel techniek: P. Bakker, A. Baklcum, K. Bosma, P. Duijf, D. Folm, D. de Groot, J. M. Hen- nink, D. Hoogland, P. H. Jager, C. Kleimeer, N. Klomp, D. Kloosterboer, D. Kol v. Kluijve, K. Mink, P. J. Mooij, J. G. Paauw, D. Postma, M. C. Punt, L. Teeuw, Th. G. P. Vermolen, J. D. Punt, L. Leeuw, Th. G. P. F. J. Vogelpoel, A. H. de Vries, J. G. Wiebes, Th. J. de Wit, P. v. der Woude, H. IJpma. De leerlingen K. Mink en Th. J. de Wit ontvingen een len prijs en de leeringen D. de Groot en J. Duijf een 2en prijs. Afdeeling Electrotechniek: A. J. v. Beers, C. Bier, J. E. de Bruin, P. v. de Burgt, J. P. Dekker, P. Groot, Ph. H. Leuw, E. Overdijk, H. Roskam, G. Schekkerman, P. J. Siewerts, P. Smit, G. M. Steenis, H. Tismeer, J. Vinke, F. Wiedijk, K. Witziers. De leerling P. v.d. Burgt ontving een len prijs en de leerling H. nRoskam een 2e prijs. Afdeeling Timmeren: H. Bakker, J. Bak ker, J. Beuticlc, P. Brouwer, G. Bruin, P. Buis, J. J. den Das, K. v. Diepen, C. J. Groot- hoff, N. G. Heintzberger, N. C. Heijnis, C. H. Kcolaard, J. Th. Koomen, P. F. Leeuw, P. Overtoom, M. Koolaard. N. Kuiper, C. L. M. Linssen, P. v. d. List, G. C. Moejes, D. Mosk, P. J. Oudeman, P. Pepping, J. A. Ranzijn, D. Schipper, P. Schoen, M. v. Steeg, A. v. Twuijver, C. Veldt, H. Vennik, K. Vennik, J. J. Vredenburg, A. Zwart. Niet gediplo meerd 6 leerlingen. De leerling P. Schoen ontving een len prijs en de leerlingen J. Bakker, D. Mosk en J. A. Ranzijn ontvingen een 2en prijs. Afdeeling Metselen: G. de Graaf, A. Groot, J. M. Zonneveld. Afdeeling Meubelmaken: A. J. Bakker, P. Th. J. Loos, G. P. L. Roelofs, H. Schoonho ven, J. A. L. Vedder, J. Wagenaar, W. H. Schoenmaker. De leerling H. Schoonhoven ontving een len prijs en de leerling J. Wagenaar ontving een 2en prijs. Afdeeling Schilderen: J. M. Dekker, P. v. Duin, M. Folmer, L. Groen, A. J. Jansen, G. Liefting, C. Prins, J. W. Wittebrood. Niet gediplomerd 4 leerlingen. Aan den leerling J. M. Dekker werd een len prijs toegediend en aan A. J. Jansen een 2en prijs. Afdeeling kleermaken: G. N. Bosloper, N. W. v. d. Meijden, B. Morsch, T. Ploeger, M. Raven, J. M. Vendel en M. S. Winkel. Niet gediplomeerd 1 leerling. De leerling M. Raven ontving een prijs. AVONDVAKCURSUSSEN. Afdeeling kleer- en mantelmaken: A. M. Bakker, N. Hartenberg, C. Jongebloed, G. Keppel( A. v. Mens, K. Mol, J, A. de Vries, P. Vries, C. Vrouwe. Niet gediplomeerd 1 leerling. De leerlingen K. Mol en C. Vrouwe ont vingen een len en A. v. Mens een 2en prijs. Afdeeling behangen en stoffeeren: A. Schenk en W. J. Tiebie. Beiden ontvingen een len prijs. GEZELLENCURSUSSEN. Afdeeling kleer- en mantelmaken: J. F. Hemels, J. W. Lodewijks, J. Smit, M. M. v. 't Veen, T. W. de Waard en P. C. Schekker man. Niet gediplomeerd 3 leerlingen. De leerlingen J. W. Lodewijks en P. C. Schekkerman ontvingen een len prijs en J. Smit een 2en prijs. Afdeeling schoenmaken: A. Janson. Afdeeling schilderen: G. Dekker, H. Druijven, J. v. Geene en J. Koeman. Volhouden met de studie! Ten slotte deelde de directeur nog mede, dat de thans gediplomeerde leerlingen van de Ambachtsschool zich met September kunnen laten inschrijven voor de 4e klasse van de Gem. Avondschool voor Nijverheids onderwijs en wekte de leerlingen op deze gelegenheid om hun kennis te vermeerderen en te verdiepen niet voorbij te laten gaan. Door den heer Bosscher werden de leer lingen namens het schoolbestuur hartelijk gelukgewenscht en ook deze spreker wees er op, dat vermeerdering van kennis niet alleen een grootere kans van slagen geeft, maar bovendien een voortgezette studie de wilskracht staalt, het scheppend vermogen verhoogt. Met den wensch dat de leerlingen in de maatschappij zullen slagen, sloot spreker dit gedeelte van de bijeenkomst. BEVORDERINGEN. Van de le naar de 2e klasse. Smeden en bankwerkers: H. Adams, A, Baars, C. N. Baars, P. N. v. Baden, A. Bal der, L. M. v. d. Berg, J. J. Best, C. Blokker, A. Booy, J. Brinkman, J. G. Bronshoff, W. Brouwer, P. N. Bruin, P. J. J. Burger, N. Commandeur, D. v. Dam, A. Dekker, N. C. Dekker, Th. Groefsema, J. B. Harms, C. F. Hazeveld, A. Buurmeijer, Ch. Cappon, J. F. le Blansch, Th. W. v. d. Helm, D. Hoekstra, J. A. J. v. d. Horst, J. H. Houtman, A. de Jong, K. Kasten, J. G. Klaver, C. Komen, J. J. Koutstaal, N H. P. Laan, Chr. Langendijk, A. Leegwater, C. J. P. v. Merlant, H. v. d. Meulen, N. Molenaar, W. Oskam, H. J. v. d. Pol, L. Swakman, N. A. M. Kloet, J. K. G, Lödel, J. A. de Porto, A. Prins, Tj. de Rijk, C. Rijswijk, J. Slot, A. J. L. v. Spanje, P. Ulrich,J, R. Untied, M. Visser, R. D. Vis ser, J. de Vries, C. W. Waterdrinker, P. A. Wester, I. Wortel, D. M. Zevenhek en D. Schaddenhorst. Niet bevorderd 17 leerlingen Motor- en rijwielherstellers: J. J. v. d. Aakster, J. P. Doeschot, H. R. Haulo, H. de Heer, H. J. Hoenselaar, P. J. v. d. Maat, A. J. Mazereeuw, K .Middelbeek, H. Ofman, J. Pancras, H. P. Piersma, J. N. Blokker, S. C. Brink, H. Dekker, N. W. Duits, J. M. G. Hoogenboom, G. J. Kamp, J. Kamp, G. A. Pauw, W. E. Porck, L. Ritz, P. G. Schot, J. C. H..Smit, P. M. Verduin, H. Vriesman, P. J. Water, H. R. Hoberg en H. J. Meijer, Niet bevorderd 15 leerlingen. Electriciens: K. P. J. Akkerman, G. Borst, L. Breek, J. Hart, K. ter Hofstede, W. Hoo- geboom, P. Hopman, A. Kunst, D. Luhrs, E. Moes, L. Smoi'enburg, H. Speur, A. U. Stu- benisky, H. W. Kaagman, C. v. d. Pol, IJ. Boschman, W. Haasbreuk, H. ten Hoeve, G. Koeman, D. N. W. v. Kuilenburg, W. J. Schoonhoven, J. Visser, S. de Vries, A. de Waard en P. Zwaan. Niet bevorderd 18 leer- leerlingen. Timmerlieden: R. Agricola, P. Altman, S de Beurs, J. Bloetjes, N. Boekei, C. Ch. Brand, J. C. Buissink, P. J. Bijpost, A. Ca- ton, K. Dekker, G. Doekes, Th. Druijven, W Druijven, Th. de Goede, A. A. v. d. Hoven, J. Kater, F. J. v. Leeuwen, N. Wolven, G. Kooy, J. A. Kuijs, W. Nap, P. de Nijs, H, Otto, W. C. Pepping, A J. de Reus, G. Schoorl, B. Slot, C. L. Tamis, P. Voorthui zen, R. Waalewijn, C. v. d. Weijde, G. Wit te, C. Wortel, A. F. Zeegers, D. Zonneveld, Ph. Zwart, A. Wolzak, J. v. Steeg en L. Riemersma. Niet bevorderd 12 leerlingen. Metselaars: P. J. v. d. Himst, D. D. Kos- sen, J. Kuitwaard, N. Molenaar, J. de Moor, J. G. Nanne, T. Nierop, S. Peperkamp, G. Spaans, G. P. Stam, J. Witsen en A. Worm- becher. Meubelmakers: W. M. Bruinenberg, P. W. Jong, IJ. G. de Jong, G. Nagel, W. F. Nie- man, J. Wolven en A. Th. v. Elburg. Niet bevorderd 3 leerlingen. Schilders: C. J. Brasser, J. M. Brasser, W. Gilles, F. Groothuizen, J. Kunst, J. N. Molenaar, J. Peereboom, J. Th. Scheffer, A. Schot, P. A. Smit, N. C. A. Veldt, N. Zijp en J. Schenk. Niet bevorderd 1 leerling. Kleermakers: E. Bak, B. Blom, J. C. M. v. Bodegraven, S. A. J. Boermans, C. A. Kemps, Th. A. Kooger, A. Kruk, H. Pruim- boom, D. Ruig en J. Wijk. Niet bevorderd 1 leerling. AVONDVAKCURSUSSEN. Van de le naar de 2e klasse: Kleer- en mantelmakers: C. M. Admiraal, M. A". M. Bakker, M. E. de Boer, T. de Boor- der, C. M. Th. Hazes, C. Kaandorp, G. de Moor, G. C. Mors, H. M. Mors, IJ. Nierop, C. M. M. v. d. Peet en C. M. Veken Niet bevorderd 2 leerlingen Behangers en stoffeerders: A. B. Narold. Schoenmakers: C. J. Constant, J. Schoor- stra, C. van Uurk en J. R. L. v. Roon. Niet bevorderd 1 leerling. Bakkers: G. P. Bongers, O. Bootsma, J. Bruinenberg, A. P. Groen, A. M. Jansen, K. Kloosterboer, V. V. Kossen, J. Kuis, J. P. v. d. Meulen, J. Pronk, P. Schroder en P. W. Veel. Niet bevorderd 7 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse: Kleer- en mantelmakers: B. Bakker, C. S. C. Boermans, A. Broek, C. M. Gaarthuis, M. J. Hermes, A. Mooij, A. Roozendaal, T. Sloo- ten en M. W. Wortel. Niet bevorderd 1 leer ling. Behangers en stoffeerders: Th. N. Brou wer, J. H. Kollmer, F. B. Koopman, J. Mad- derom en J. P. F. Reuzenaar. Niet bevor derd 1 leerling. Schoenmakers: A. N. Boerma, P. G. S. v. Kessel, A. Kusch, J. Liefting en F. IJpma. Bakkers: C. Barsingerhorn, A. Boot, P. Buter, M. P. Ens, K. de Groot, H. Gutter, P. Jansma, J. de Jong, J. Kuitwaard, C. J. Lis- senberg, J. C. Pascha, J. Peters, W. Rasch, J. J. H. Schilder, C. Vreeken en C. Winkel. Niet bevorderd 4 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse: Kleer- en mantelmakers: J. v. Dijk, M. M. v. d. Haagen, A. Leek, C. G. Pronk, L. Stikvoort, G. Struijs, E. v. Til, A. C. Ver beek en A. Vrouwe. Niet bevorderd 2 leer lingen. Behangers en stoffeerders: J. Burgert, W. J. de Groot, B. J. Paping, H. Tiemstra, J. A. Vedder en J. Verver. Schoenmakers: J. M. Ton, C. P. Trompet en L. de Vries. GEZELLEN-CURSUSSEN. Van de le naar de 2e klasse: Kleer- en mantelmakers: W. Alleman, M. Blom, P. N. Boermans, I. Gootjes, N. Goot jes, E. C. Kieft, M. Prins, H. v. d. Veer, J. v. d. Veer, C. Wilbrink. Niet bevorderd 1 leerling. Schilders: B. A. M. Blankendaal, A. J. Brasser, L. J. Groothuizen, S. Koster, J. Metz, P. Rohof, W. E. Sander, N. H. de Vis ser, N. P. v. Weenen. Niet bevorderd 1 leer ling. INGEKOMEN PERSONEN. T. Kloosterboer, N.H., huishoudster, van Am sterdam naar Friescheweg 4. H. M. Milo, verpleegster, van Amsterdam naar Wilhel- minalaan 11. A. Pekel, geen, dienstbode, van Winkel naar Koorstraat 24. J. Bos, R.K., grondwerker, echtgen. en kinderen, van Hoorn naar Raaksje 20. A. W. van Zomeren, geen, betontimmerman, van Haar lem naar Vondelstraat 7 inw. J. H. Hols- hof, N.H., kantoorbediende, van Amersfoort naar van der Lijnstraat 12. M. H. Reijntjes, R.K., z.b., van Wageningen naar Houtmanstraat 28. Th. Spuiman, R.K., z.b., van Delft naar Baansloot 30a. A. C. A. G. Petterson, R!K„ huishoudster, van Den Helder, naar Akerslaan 39. C. Eg- bergen, R.K., koopman ongeregeld goed, echtgen en kinderen, van Oudorp naar Kei zerstraat 10. J. Th. J. M. Groefsema, R.K., ass. machinist, echtgen. en zoon, van Oudorp naar Luttik-Oudorp 80a. J. F. Ostermann, Ev.L., 1.1. verpleegster, van Groningen naar Wilhelminalaan 11. L. J. Kruijt, geen, schipper, echtgen. en kinderen, van Heiloo naar Kwakelpad 3. R. F. Essen, N.H., ma troos ter koopvaardij, van Bergen naar Asterstraat 3. Concentreert U zich op het krachtigste reclame-middel: DAGBLAD-RECLAME! ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der Indiëvliegtuigen was gisteren: Uitreis: „Emoe" (Verhoeven) te Jodh- poer. 24 Mrt. te Batavia verwacht. Thuisreis: „Nandoe" (Hondong) te Basra. 23 Mrt. te Napels verwacht. „To renvalk" (Scholte) te Medan. 26 Mrt. te Napels verwacht. (Van onzen militairen medewerker). Een der strategische puzzles van dezen oorlog is de troepenmacht, welke verza meld wordt door de geallieerden in Pa lestina, Syrië en Egypte, en welke zal staan onder het opperbevel van den voorgaanden Franschen opperbevelhebber generaal Weygand. Dit laatste op zichzelf is reeds voldoende om er volle aandacht aan te wijden, want generaal Weygand is zonder twijfel een der belangrijkste figu ren uit de militaire wereld; hij heeft in den vorigen oorlog samengewerkt met generaal Foch en is hoogst waarschijnlijk niet onschuldig gebleven aan diens succes. Weygand is reeds in het begin van dezen oorlog naar Syrië gegaan om het organi- seeren dezer troepen te regelen. Het laat zich hooren, dat het bijeen brengen van een leger aldaar reeds niet onopgemerkt blijft, zooveel te meer aandacht zal er aan worden geschonken, wanneer een figuur van zulk formaat tot bevelhebber wordt benoemd. En toch vragen we ons af, is deze generaal gewend aan Europeesche tactische beginselen en aan het leiden van groote legers in wegenrijke, dichtbevolkte streken, nu wel de gelukkigste keuze, welke de geallieerden konden doen; zou een der Engelsche generaals, wiens oplei ding en lange practijk in Egyptische, Indi sche en andere woestijnlanden, meer rou tine medebrengt om in woestijngebieden te opereeren, niet meer kijk hebben op nooden en behoeften van een leger in de westelijke landen van Azië? Wat er met deze troepen ook bedoeld wordt, zij wor den thans samengevoegd, geoefend en ver der uitgerust in de woestijnen van alestina en Syrië, zij zullen moeten opereeren in terreinen zonder, althans bijna zonder spoorwegen en groote colonne wegen; de verpleging, voeding, aan- en afvoer stelt totaal andere eischen dan in een land als Frankrijk, of welk ander West-Europeesch rijk ook. Weygand is, voor zooverre ons bekend, nimmer in de koloniën werkzaam geweest, en moet thans op zijn 72e jaar plotseling onder zulke andere omstandig heden het bevel voeren. Hoe hoog we ook tegen de algemeen erkende groote talenten van generaal W. opzien, we meenen dat voor dit bevel woestijnroutine noodzake lijk is, een generaal met veel koloniale dienstjaren ware o.i. meer verkieselijk ge weest. Uit welke troepen is dit leger samen gesteld? Hoe sterk is het? Kortweg ge zegd: bestaat het uit alle troepen, die de Engelschen en Franschen uit landen be zuiden de Middellandsche zee bij elkaar kunnen garen. Fransche koloniale troepen bestaande uit Senegalnegers, dienstdoende in Syrië ter onderdrukking van Arabieren' opstandjes, Marokkanen en verdere kleurlingen uit Fransche mandaatgebie^ den. Voorts Engelsche troepen in Egypte gestationneerd, Engelsche troepen in Pa lestina, Engelsch-Indische troepen, Austra lische troepen, waarvan er spoedig nog meer verwacht worden. Dit lijkt tezamen dus heel wat, vooral als men aanneemt, dat het Egyptische leger feitelijk geleid wordt door den Engelschen generalen staf, èn rekening houdt met het verbond met Turkije. Het doet dan ook goed er op te rekenen, dat alle genoemde legers (Fransch, Engelsch, Egyptisch en Turksch) te zamen verbonden onder de leiding vani generaal Weygand zullen komen te staan. Er hebben zeer uiteenloopende geruchten de ronde gedaan betreffende de sterkte. Men hoorde eerst getallen van millioen, later zelfs nog meer, doch langzamerhand komen meer gefundeerde berekeningen uit Italiaansche bron vertellen, dat sedert de aankomst der Indo-Chineezen, den Fr. koloniale troepen, het Fransche leger op 120.000 man gebracht is, terwijl de Engel schen binnenkort op 90.000 te stellen zul len zijn. De Engelschen hadden gedacht veel meer troepen uit Indië te kunnen aan voeren, doch de politieke toestand aldaar laat dit voorloopig niet toe. We geven op zettelijk de sterkte opgaven uit Italiaan sche bron, omdat de Italianen in Libyë, als naaste buren wel het meeste belang hebben bij eene juiste sterkteopgave en dus wel zeer goed zullen opletten. Het zijni eveneens Italiaansche berichten, die ge wagen van de groote moeite die Weygand thans, nu de troepen nog in kampementen liggen, reeds heeft met de proviandeering van mensch, paard en motor.'1 Zelfs het vruchtbare Syrië is niet in staat aan' de eischen van onderhoud der troepen te vol doen. Men zou oppervlakkig denken, dat de pijpleiding van Mossoel naar Tripoli en Haïfa geen gebrek aan benzine kon toe laten, doch vergeten we niet, dat het hier olie betreft, welke nog hiet geraffineerd is en dus onbruikbaar voor motoren. Wanneer thans reeds onder deze om standigheden een leger van ruim 200.000 man in de nog gunstig liggende kampe menten, al groote moeilijkheden oplevert wat proviandeering betreft, hoe moet het dan gaan als dit leger versterkt met het Turksche en (of) Egyptische oprukt om een vijand te bestrijden? Als dan komt er nog de aanvoer van munitie bij, de ver- plegingsmiddelen moeten over veel lango ren afstand worden aangevoerd en vooral, en dit is het allerbelangrijkste punt, moet in het bergachtige woestijngebied worden gezorgd voor voldoenden aanvoer van water! Zoolang we niet weten wat met dit leger bedoeld wordt kunnen we er feitelijk geen oordeel over uitspreken. We moeten be hoorlijk onderscheid maken tussohen een klein zeer beweeglijk leger, dat met groote snelheid zich verplaatsend, hier of daar offensieve stooten zal toebrengen, wat o.a. bedoeld zou kunnen zijn tegen opstandige woestijnvolkeren, of een leger bestemd om b.v. een inval te doen in Zuid-Rusland of Libyë. Voor het eerste geval is een leger van 200.000 man te groot om reden van den rompslomp van aanvoer, voor het tweede deel te klein, alsdan zou het minder snel heid als wel kracht behoeven (veel tanks en vooral zwaardere artillerie). In een volgend artikel zullen we nagaan, welke bedoelingen de geallieerden met het leger van generaal Weygand kunnen heb ben en hoe de uitvoering dier oorlogsmo gelijkheden zou kunnen plaats vinden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 10