eumatiek GEMEENTERAAD VAN BERGEN. Pas op voor fcT) de S van DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 22 MAART 1940. De gemeentebegrooting behandeld. Gewone dienst ontvangsten en uitga ven 575.146.71. Kapitaaldienst 349.993.08. Voor subsidie aan het B.A. 39.000. De raad kwam gistermiddag onder voor zitterschap van den burgemeester, mr. H. D. A. van Reenen, voltallig bijeen. De hoofd zaak van deze middagvergadering betrof de behandeling van de gemeentebegrooting, waarbij tevens in behandeling kwamen de verzoekschriften van den Politiebond om de salarissen van het politiepersoneel te her zien; van den heer Sprenkeling om een lan taarn aan den Noordlaan te plaatsen; de verzoeken van den A.N.W.B., Het Witte Kruis, de commissie voor Malariabestrijding, en de Openbare Leeszaal, Bergens Harmo nie, de V.V.V. om de jaarlijksche subsidie. Tevens kwam in behandeling een subsidie verzoek van het bestuur der R.K. school te Alkmaar voor buitengewoon lageronderwijs, alsmede een dergelijk verzoek van het R.K. Lyceum te Alkmaar en van den Raad van Bestuur der Hoofdcommissie voor de Nor malisatie in Nederland. Bij de begrooting komt tevens in behan deling het voorstel om voor den dienst „Uit voering Distributiewet 1939", waarvoor het Rijk 85 pCt. bijdraagt, een uitgaafpost voor personeel van f 3945 vast te stellen en voor materieele uitgaven van 1576 en met deze leiding van den dienst een ambtenaar ter secretarie te belasten, die reeds een salaris van 2800 geniet en wien B. en W. voor deze leiding 1300 extra willen toekennen. Voorts kwam in behandeling het aantal veldwachters van drie op vijf te brengen en een bode aan te stellen op een salaris van f 25 per week. Gelijktijdig kwamen voorts in behandeling de begrootingen van de ver schillende diensten en die van het B.A. Ingekomen stukken. Ingekomen waren de goedkèpring van Ged. Staten op de raadsbesluiten tot ver koop van een perceeltje grond aan den Ban- scheidingsweg en tot overname en onder houd van verschillende wegen ten laste van de gemeente. Het Hof natuurreservaat. Voorts was ingekomen een afschrift van het K.B. waarin bericht werd, dat het be streden besluit van Ged. Staten tot goedkeu ring van het uitbreidingsplan werd goedge keurd, gehandhaafd blijft, met dien verstan de, dat die goedkeuring werd onthouden voor een twaalftal perceelen van den appel lant J. van Reenen, alsmede wat betreft dat gedeelte van het plan, waarop de van den weg Alkmaar-Bergen-Schoorl deel uitma kende verkeersweg is ontworpen. De heer Voute had begrepen, dat het Hof buiten de goedkeuring valt. Voor dit gebied heeft de raad gewild, dat daar slechts een bebouwing na overleg tusschen den eigenaar en den raad kon plaats vinden. Door de beslissing van de Kroon is thans de eigenaar vrij, de fractie van spr. achtte het daarom thans noodig, dat B. en W. onder handelingen openen met den tegenwoordi- gen eigenaar, om op de een of andere wijze te komen tot het behoud van dit bosch voor de toekomst. De fractie acht het moment daartoe thans het juiste omdat beide partijen thans geheel vrij zijn. Het behoud van een dergelijk natuurmonument is voor Bergen, als vacantieoord van het grootste belang. De voorzitter oordeelde dit een be langrijke mededeeling en verzocht wethou der Macdonald hierover zijn meening te zeggen. Weth. Macdonald merkte op, dat ook hij zich met het voorstel van de fractie had vereenigd. Op een vraag van dr. H e m e 1 r ij k deel de de voorzitter mede, dat door Ged. Staten ook de kom van het .dorp uit het uit breidingsplan was gelicht, zoodat daarvoor de oude bepalingen gelden, n.l. de wel standsbepalingen. Dr. H e m e 1 r ij k informeerde naar de motiveeringen van den Raad van State en vroeg of den raad nog in overweging wordt gegeven iets anders vast te stellen. De be doeling van den raad was het behoud van dit mooie gebied, door een onderlinge over eenkomst. Altijd is beoogd een oplossing die voor beide partijen bevredigend was. Wen- schelijk is, dat de raad niet door de een of andere transactie verrast wordt. Weth. Macdonald zeide, dat het voor stel van de fractie juist is gedaan, omdat thans voor dit gedeelte de bestaande toe stand weer in werking is getreden. Het voor stel beoogt met den eigenaar tot een modus te komen. Wanneer die is bereikt is het tijd het uitbreidingsplan met bepalingen aan te vullen waarop dan misschien wel de goed keuring verkregen kan worden. De voorzitter merkte op, dat dr. He melrijk in de stukken had kunnen lezen, dat de overwegingen van den Raad van State een paar bladzijden beslaan. Dr. Hemelrij k: Wij moeten toch trach ten dit gedeelte in het uitbreidingsplan in geschakeld te krijgen. De heer Voute: Gezien de welwillende houding die de eigenaar steeds tegenover de gemeente heeft ingenomen, vinden wij het juist te trachten met hem tot overeen stemming te komen. Beide partijen staan nu vrij en spr. heeft goede hoop, aangezien de familie steeds welwillend tegenover Bergen is geweest. Dr. Hemelrijk wilde zich dan gaarne bij het voorstel aansluiten. Ten zeerste hoop te ook hij op succes. De heer D e n D a s wees er nog op, dat bij de vaststelling van het uitbreidingsplan de raad unaniem geen misbruik heeft willen maken van wettelijke mogelijkheden. Slechts werd een toestand beoogd, waarbij over eventueele bebouwing in dit gebied overleg tusschen de gemeente en den eigenaar werd voorgeschreven. Spr. verwonderde er zich daarom over, waar dit in schrifturen was vastgelegd,, dat dit mooie gebied uit het uitbreidingsplan is gelicht. Dit geldt ook voor de te maken weg naar Schoorl, waar nu in plaats van een bebouwingsbreedte van 150 M. er een van 50 M. komt. De Kroon heeft echter uitspraak gedaan, daar hebben wij ons bij neer te leggen. Ook spr. steunde het voorstel Voute. Weth. Macdonald zeide, dat B. en W. uit het besluit hebben gelezen, dat de ge- heele Bergerweg van het uitbreidingsplan zou zijn uitgesloten. Dr. Hemelrijk oordeelde dit onjuist. Weth. Macdonald: Wij hebben den be trokken minister nadere inlichtingen ge vraagd en zullen diens antwoord moeten af wachten. De heer Dingerdis wilde ook het mooiste gedeelte van Bergen voor de toe komst behouden en steunde daarom het voorstel. Over het hoe kan dan later worden beslist. De voorzitter zegde toe, dat het col lege den raad zal voorlichten wat in deze te bereiken is. Spr. deelde hierna mede, dat juist van den commissaris der koningin be richt was ingekomen, dat de tijdelijke veld wachters Schures en Boterhoek voor vast waren benoemd. Op voorstel van weth. Macdonald werd besloten een verzoek van bewoners van den Bergerweg om het vuilnis twee keer per week te doen ophalen, in handen van B. en W. om advies te stellen. Van de P.T.T. was bericht ingekomen, dat het Postkantoor nog een jaar tegen dezelfde voorwaarden wordt ingehuurd. Vaststelling vijfde supletoire begroo ting 1939. Voorgesteld werd de 5e supletoire begroo ting 1939 vast te stellen, waaruit blijkt, dat op den kapitaaldienst van publieke werken 24.622.98 minder is uitgegeven dein ge raamd was. Conform vastgesteld. Mede werd voorgesteld de 5e supletoire begrooting voor den gewonen dienst 1939 vast te stellen, waarbij de uitgaven met 4254.26 werden verhoogd. De heer Den Das vroeg inlichtingen over den post uitgaven distributie. Hem leek de post huur enz. zeer hoog of er moet on der het enz .veel zitten. Voor 3 maanden komt spr. ruim 400 hoog voor. Uit een verklaring van den voorzitter bleek, dat in deze post ook zit aanschaffen van kantoor-meubilair. Het voorstel werd hierop goedgekeurd. Voorschot bijzondere scholen. Voorgesteld-werd het voorschot op de ver goeding krachtens art. 101 der l.o. wet 1920 voor 1940 als volgt vast te stellen: voor de lagere school der Berger Schoolvereeniging op 892.10; voor die van de christelijke school op 710.45; voor die van de St. Adel- bertusschool op 2175.76; voor die van de St. Ursulaschool op f 2700.53; voor de Ulo van de Berger Schoolvereeniging op 1710.43 en voor die van de St. Antonius- school op 2963.52. Voorts werd voorgesteld om de vergoe ding aan de bijzondere scholen voor uitge breid lager onderwijs voor 1940 vast te stel len op 2.97 per leerling en de vergoeding aan de beide bijzondere Uloscholen krach tens art. 101 bis voor 1940 voor die van de Berger Schoolvereeniging vast te stellen op 185.13 en voor de St. Antoniusschool' op 320.76. Conform besloten. De begrooting. In behandeling kwam hierop debegroo ting 1940. Onmiddellijk werd overgegaan tot artikelsgewijze behandeling, omdat geen lid algemeene beschouwingen wenschte te houden. Weth. Macdonald deelde mede, dat de inschrijvingen voor de kermis aan de lage kant zijn. Beslist moest worden of de kermis moest doorgaan. Het terrein aan de Karei de Grootelaan is bezet met een can- tine, maar de kermis kan verplaatst worden naar een terrein aan de Dr. van Peltlaan. De heer Den Das wilde de memorie- post handhaven, dan kan dit nog een voor deel vormen. Spr. oordeelde, dat met het oog op de bijzondere tijdsomstandigheden, rekening moet worden gehouden met het te bieden vermaak. De kermis is ingevoerd om te voorkomen, dat de vermakelijkheidsbe lasting werd ingevoerd. Daar zitten wij nu toch mee en daarom vond spr. het niet noo dig de kermis te handhaven. De heer Dingerdis was niet tegen Je kermis, doch vond het met het oog op de omwonenden wel wenschelijk die om 12 uur te beëindigen. De voorzitter had daartegen geen bezwaar. De heer de Jonge oordeelde, dat de kermis de laatste jaren wel geslaagd was. Men moet die geen belemmeringen in den weg leggen. De heer E11 e s zou gaarne zien, dat er meer amusementsterrein kwam en wilde daarom de cantine niet verplaatsen en de kermis aan de Dr. van Peltlaan houden. Weth. Macdonald wilde dit in comité beantwoorden. De voorzitter concludeerde, dat, be houdens den heer Den Das, niemand tegen de kermis was, waarop besloten werd hier voor aan ontvangsten 750 te ramen. Het distributiebedrijf. De heer de Jonge oordeelde het onjuist een druk belast ambtenaar met de leiding van de distributie te belasten. Spr. oordeel de, dat er onder de burgers wel personen te vinden zijn die deze taak kunnen vervullen. Spr. betoogde voorts, dat de benoeming ook niet in het voordeel van de gemeente is. Hij betreurde het, dat in deze de benoeming aan den burgemeester is. Het gaat niet tegen den ambtenaar, maar in dezen tijd van werkloosheid, is cumulatie niet wenschelijk. De voorzitter: Toen de distributie werd opgezet, was daar de gemeente mee belast. Daarna ontstond de kring Schoorl, Bergen, Koedijk en moest er een kringleider zijn. De functie hangt nauw samen met de gemeente-administratie en is moeilijk voor iemand die buiten de gemeente-administra tie staat. Hoe zal de werkzaamheid zich be wegen? Op het oogenblik nemen de werk zaamheden niet toe. Als het een druk bedrijf wordt dan kan overwogen worden daarvóór geen ambtenaar te nemen. De heer de Jonge wil er niet veel van zeggen. Het wekt echter ook bevreemding bij de burgerij, dat men daarmede een ambtenaar belast die het al zeer druk heeft. De voorzitter: Het is onder deze om- I 9 w//"m,PWA Maart en Rheumatiek twee slinksche bondgenooten, die U bekruipen met guur, onverdragelijk weer en het onmiskenbaar gevolg: aanvallen van Rheumatische pijn, met alles wat daaraan vastzit. Neem dit maal Uw maatregelen zonder verwijl. Want hoe eerder ge Uwe Rheumatische aandoeningen den kop indrukt, hoe heter. Pas de in tallooze gevallen zoo afdoend gebleken Kruschen-kuur toe! Kruschen Salts zuivert Uw lichaam van de schade lijke zuren, die de directe oorzaken zijn van Uw lijden. Mevr. H. E. schreef: „Een maand of 15 geleden verging ik van de Rheumatische pijnen in de armen, rug en beènen. De pijnen in mijn ledematen waren ondragelijk, zoodra ik in bed lag en wat begon door te warmen. Vooral in mijn armen waren de pijnen ondragelijk Tot ik bedacht, dat ik zooveel over Kruschen las. Ik begon er óók mee en ik ben nu zoo blij U te kunnen zeggen, dat de pijnen al een jaar zijn weggebleven". Spiegel Uzelf aan die ontelbare gevallen van verlossing van Rheumatische pijnen, die lichaam en gezondheid sloopen en die U het leven maken tot een ondragelijke last. Doe óók een bloedzuiverende kuur. Neem óók Kruschen Salts! Het zal U zoo goed doen! Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756; standigheden het beste. De heer de Jonge: Is er moeite gedaan buiten de ambtenaren iemand te vinden? De voorzitter: Gepraat is er wel over. De heer D e n D a s had het bevreemd, dat de commissie unaniem was. Ook spr. was teleurgesteld. In October werd de arbeids tijd van de ambtenaren verlengd en de pe riodieke verhoogingen vervroegd. Het lijkt ook nu onjuist een overbelast ambtenaar met de leiding te belasten. Spr. was over tuigd, dat daarvoor zeker iemand onder de burgerij' te vinden was geweest. Waarom daartoe geen pogingen gedaan? Nu overlaad men een hoofdambtenaar met werk en prin cipieel achtte spr. den gevolgden weg niet juist. Spr. zou gaarne zien, dat het college een andere richtinginsloeg en een jong- mensch daarvoor in het arbeidsproces op nam. De voorzitter kon niet in details tre den, maar "het ambt eischt een groote routi ne. Als het een vaste betrekking was, dan zou spr. anders gehandeld hebben Een sterke factor is, dat'men hierover niemand niets in uitzicht kan stellen. De andere weg zou allicht meer kosten en de regeering wil er af als het kan. Wij voelen de bezwaren. Wij staan niet onwelwillend tegenover de gedachte. De heer Den Das: Maar de bedoeling van de begrooting is, dat de ambtenaar de leider wordt. De voorzitter: Op het oogenblik wel. Wordt het te omvangrijk dan kunnen wij weer zien. De heer Den Das: Maar dan is juist de ambtenaar ingewerkt en juist was het, dat dan iemand anders was ingewerkt. De voorzitter: Laat het even loopen. Neemt het toe, dan kunnen wij er meer geld voor uittrekken. Dr. Hemelrijk wees er op, dat het bezwaar geldt het genieten van dubbel salaris. De heer Dingerdis: U spreekt over u zelf. Dr. Hemelrij k: Het hoofdbezwaar is, dat de ambtenaren overbelast zijn en dat men daarom bevreemd is over de combinatie. De burgemeesters zijn echter verantwoor delijk en willen een goede.. Gezien de inter nationale situatie heeft spr. de verwachting, dat het lang zal duren en dat de werk zaamheden zullen toenemen. Iemand, die een dergelijk bedrijf goed geleid heeft, vindt later zeker ook een functie. Gezien de ver antwoordelijkheid van, den burgemeester wil spr. geen motie van afkeuring stellen, maar wel wenschte hij, dat de leider de kantoorbediende, die er ook is, voor de lei ding opleidt. Spr. vroeg of deze daarvoor in staat wordt geacht. De secretarie heeft de heer Fijn geheel noodig. De v o o r z i t t e r: Voor een verant woordelijke leiding bij drukkere werkzaam heden moeten wij meer geld uittrekken en kunnen wij een ruimere keuze doen. Nu kon ieder oogenblik worden ingekrompen. Wij zullen het in den Kring bespreken. De heer S w a a g had zich wel met de regeling van B. en W. op de aangegeven gronden vereenigd. Als het vier jaar zou duren, dan nam spr. een ander standpunt in. Spr. noemde de benoeming van 2 veldwach ters de klap op de vuurpijl en besprak ook de benoeming van een bode. De heer Dingerdis sloot zich aan bij de gevoerde critiek op de aanstelling van een ambtenaiar als leider van het distributie bedrijf. De voorzitter: Het zal in den lering besproken worden. De heer d e J o n g e betoogde nog, dat hij het salaris niet had genoemd. Spr. bezwaar was, dat men hier een overbelast ambtenaar dit werk opdraagt. De heer Voute vond het onjuist, dat men een ambtenaar, die voor 100 op de secre tarie zijn werk heeft heeft, deze bij functie geeft. De raad heeft zich reeds eerder tegen cumulatie verzet en principieel blijft dit onjuist. De voorzitter zegde toe ook dit in den kring te zullen bespreken. Hierna betoogde de voorzitter, dat een bode noodig is, ten behoeve van het secre- tariewerk. De veldwachter mag dit niet meer blijven doen. Op een vraag van den heer den Das zeide de voorzitter, dat met vijf veldwachters een behoorlijke diensttijdregeling voor de veld wachters mogelijk wordt. De heer V r ij e oordeelde, dat de werk zaamheden, waarmede men den bode wil belasten, wel zeer omvangrijk zijn. Spr. wilde een concierge, die ook belast is met het schoonhouden. In de toekomst zal er wel een raadhuis met conciërgewoning komen en spr. achtte de heer Rozendaal daar wel voor geschikt. De heer Voute kon zich hiermede ver eenigen, evenals de heer Swaag. De voorzitter: Men zoekt dus een modus om de kosten te verlagen. De heer d e n D as: Deze employé heeft niet alleen het raadhuis, maar ook de open bare school schoon te houden en te verwar men. Daarvoor geniet hij 1250. Deze man is al tamelijk bezet en om zijn werkzaamheden te combineeren met bodewerkzaamheden geeft moeilijkheden. De heer Schmidt oordeelde een bode zonder andere functies wenschelijk. De toe lichting was z.i. voldoende duidelijk. Weth. Macdonald: Controle op de functies is ook niet mogelijk bij combinatie. De heer d e J o n g e vond het zoeken van een middenweg niet wenschelijk. De bijlage is wel lang maar terug te brengen tot negen punten en die geyen z.i. geen volle taak. Spr. gevoelde echter ook het bezwaar van combinatie. Heiloo heeft een bode voor 400. Het is geen volle taak, Dr. H e m e 1 r ij k oordeelde 't een gezonde oplossing, dat de secretarie de volle beschik king heeft over een werkkracht. Men moet ook in de toekomst zien. De heer Swaag vroeg stemming. Spr. is voor combinatie. Weth. Macdonald: Gestemd moet worden over het volgnummer van de begroo ting. De heer Voute was het met den heer de Jonge eens, dat de werkzaamheden geen vollen man vragen. Het behoeft geen intelec- tueel te zijn en spr. is er voor den heer Ro zendaal er mede te belasten. Indien noodig, kan men een ander met het schoonmaken van de openbare school belasten. Wij krijgen reeds een ontstellende toename van ambte naren ter secretarie en spr. vreesde, dat men straks met een nieuw raadhuis, ook nog naast den bode een concierge krijgt. De heer Dingerdis is voor het voor- stel-Vrije, mits voor het schoonmaken van de openbare lagtre school een ander wordt aangesteld. De heer Ellis: Een van beide moet ge beuren. Ook is het de vraag of Rozendaal dit wil. Het voorstel heeft spr. sympathie echter ook niet, omdat hij ook administratief werk moet doen, ter ontlasting van de secretarie. De heer Dingerdis wilde mededeelin- gen in comité doen. De voorzitter: Laat men de zaken toch goed aanpakken. Heeft men bezwaar tegen de 1250. De heer den Das vroeg of het wel juist is iemand te nemen die ook eenvoudig kantoor werk kan verrichten, omdat van de arbeids kracht behoorlijk gebruik wordt gemaakt. Op een vraag van den voorzitter zeide de secretaris, dat dit wel de gewenschte weg is. De voorzitter handhaafde hierop het voorstel. De heer Din g e r d i s bleef op een comité-vergadering aandringen. Tot aanhouding werd hierop besloten. Later werd het voorstel aangenomen. De heer Den Das bepleitte verhooging van het presentiegeld voor de leden van de stembureaux. De voorzitter achtte dit niet moge lijk, omdat hiervoor een gewone regeling geldt. De heer Den Das verzette zich ook te gen de lage post voor ververschingen tij dens de vergaderingen. Wethouder Mac do na ld: De post is ge reduceerd op aandrang van Ged. Staten. Daarom stellen B. en W. in plaats van 100 75 voor. De heer Den Das legde zich hier noode bij neer. De heer De Jonge besprak de post 6916.67 voor de politie. De toename van 't aantal veldwachters, vijf, is, voor een rusti ge bevolking met twee rijksveldwachters, wel zéér hóóg. Hoe is het mogelijk, dat er in Heiloo met een grooter zielental maar één is. De voorzitter: In 1926 werd de nacht wacht door een veldwachter vervangen. In 1933 hadden wij er vier en in 1937 werd het aantal op 5 bepaald. Wij hebben hier twee veldwachter in avond dienst. Een rek baarheid voor bijzondere omstandigheden is 'noodig en met minder kan het niet, wil men de menschen een behoorlijke rusttijd veroorlooven. Zij moeten ook een verlofdag hébben en vacantie. Over andere gemeente spreekt spr. niet. Het is wenschelijk, dat dagelijks twee veld wachters straatdienst doen. Vijf zijn daar voor noodig. Wij beschikken over zeer goe de krachten. Voorkomen moet worden dat wij ze kwijt raken en dat gebeurd als ze tijdelijk blijven. De heer de Jonge dankte voor de toe lichting. Een raadslid heeft geen andere maatstaf dan vergelijking met andere ge meenten. De voorzitter: Nu krijgen wij prak tisch steeds 'n bezet politiebureau, al zal het ook straks we! voorkomen, dat iemand daar plotseling weg moet voor een ongeval. De heer De Jonge: Wij hadden drie vaste en twee tijdelijke en krijgen nu in eens vijf vasten. De voorzitter: Het verschil is alleen een beetje.meer geld. De heer V o te kon zich ook niet met vijf vaste vereenigen. In de begrooting wordt over vier gesproken en teleurstellend is te moeten vernemen, dat de twee tijde lijke als vaste benoemd zijn. De voorzitter: Vier na de begrooting is een fout. Het scheelt heel weinig. De heer V o te: Het gemeentebelang is ook gediend met niet steeds maar verhoo gingen van de kosten. De heer Dingerdis was ook verrast door de mededeeling, voor den aanvang van de vergadering, dat de tijdelijke veldwach ters vast benoemd waren. Nu kunnen wij niet tegen stemmen. De voorzitter: Wij hadden getracht eerder te vergaderen. Het was thans de uiterste termijn. Met de stemmen van de heeren Vrije, de Jonge, Voute en Swaag tegen werd hierop de post goedgekeurd. Bij de post „Luchtbescherming" 1000, deelde de voorzitter mede, dat de sirenes ten laste van de gemeente komen. Wethouder Miltenburg zeide, dat de darmwasscherij van het slachthuis vergroot moet worden, daarvoor is 2500 noodig. De commissie trekt daarom het voorstel om het maken van een koelinrichting in. De heer Dingerdis sprak zijn teleur stelling er over uit dat hiervoor geen tee- kening aanwezig is. Wethouder Miltenburg: Die is thans op het raadhuis. De heer Dingerdis hoopte, dat de commissie spoedig met het voorstel van een koelinrichting zou komen. Wethouder Miltenburg: De wensche- lijkheid wordt door de commissie ingezien, maar zij wil ook geen verhooging van slachtgelden. Goedgevonden werd voor de bloedtrans fusiedienst y2 cent per inwoner bij te dra gen Openbare werken. Bij de post jaarwedde „openbare werken" groot 5305, zeide de voorzitter, dat het G. O. hierover nog niet was gehoord, waarom B. en W. voorstelden, de salaris- verhooging in deze post voor de ambtena ren Heitsma en van Zonen, uit het voorstel te lichten. Deze vergadering is op a.s. Woensdag uit geschreven. Wethouder Macdonald wilde toch we ten of er tegenstemmers zijn. De heer Den Das wijst er op dat hier salarissen aan de orde zijn, waarvoor in het ambtenaren-reglement nog geen salarissen zijn vastgesteld. Het gaat over het instellen van een paar posten en daarover beslist de raad, ook over het salaris. Acht men dit te laag, dan wordt het G. O. gehoord. De voor gestelde salarissen zijn nog onvoldoende, doch beginnen er op te gelijken. De voorzitter achtte het mogelijk, de bedragen vast te stellen en over de functie het G. O. te hooren en over de pe riodieke verhoogingen. Spr. stelde voor het salaris voor van Zoo- nen op 1200 en voor Heitssma oj 1000 te stellen en voor de titels en de verhoo gingen het G. O. te hooren. De heer Ellis oordeelde, dat de lijn zoek raakt. Meerdere tijdelijke krachten o.a. op het bureau van sociale zaken en de dis tributie moeten voor belachelijk lage sa larissen werken. Spr. wil voor hen ook een betere salariëring. De voorzitter oordeelde dit niet aan de orde. De heer Voute had een onbehaagelijk gevoel. Telken jaren komen er voorstellen om voor het personeel ter secretarie nieuwe titelaturen in te stellen en verhoogingen toe te kennen. Verhoogingen van 30 pet. leek spr. voldoende en daarom kon hij onmoge lijk voor de posten stemmen. De opgebouw de verhouding raakt zoek. De heer De Jonge was tot de conclusie gekomen, dat de verhoogingen wel gewet tigd zijn. Van Zoonen deed verantwoordelijk werk en is er al acht jaar eu Heitssma doet de volledige administratie. Spr. zal vóór stemmen. Wethouder Macdonald had in B. en W. voor Heitssma voor 'n verhooging van 30 pet gestemd, doch het moest hooger zijn. De arbeid is de 1000 ten volle waard, maar een verhooging van 9 op 20 vondt spr. te snel. Dr.Hemelrijk: Men moet uitgaan van wat men waard is en wat wordt voorgesteld is een matige verhooging. Wethouder Macdonald betoogde nog dat men beloonen moet wat het werk waard is en niet naar de bekwaamheid van de genen, die toevallig het werk verricht, als dat ook door minder bekwamen verricht kan worden. Het voorstel werd hierop aangenomen met de stemmen van de heeren Voute en Swaag tegen. De heer Swaag kon zich wel met de verhooging van den heer van Zoonen, waar de heer Voute tegenstemde, vereenigen. De heer Den Das vond het onjuist wer ken, die toch verricht moeten worden, in werkverschaffing uit te voeren en zeker be hoort onderhoudswerken, niet in werkver schaffing te geschieden. Een zwak argument is, dat men dan geen voldoende werkopjecten zou hebben. Ove rigens had spr. geen bezwaar tegen de voor gestelde objecten. De heer Ellis onderschreef dit betoog. Door de voorgestelde weg te volgen kweekt men werkloosheid. Wethouder Macdonald had de weten schap, dat de centrale werkverschaffing geen voordeel geeft aan de gemeente. De heer den Das vergeet, dat onderhoudswerk aan wegen en het vrije bedrijf in de helft van den tijd en met de helft van de be schikbaren krachten geschiedt. Laat men soepelheid betrachten, anders blijft er dit jaar als object practisch niets over den de Nestdijk. De heer Den Das zou niet tegenstem men, doch verzocht van het college de toe zegging om hierin wat schifting toe te pas sen. Wethouder Macdonald wenschte hierna een uitspraak van den raad. De heer Voute was tegen het principe van den heer Den Das en voor het stand punt van den wethouder. De heer Schmidt wilde in de toe komst met de wenschen van den heer Den Das rekening houden, doch voor dit jaar de post handhaven. De heer Swaag wilde onder meer over het voorstel stemmen. De heer Voute wilde zich thans niet vastleggen voor het volgend jaar. De voorzitter wees er op, dat het voorgestelde werk, als de gemeente dit al leen moet betalen te kostbaar wordt. De heer Den Das wil de moeilijkhe den omzeilen, door het denkbeeld van den heer Schmidt over te nemen. De heer Voute zag er een voordeel voor de te werkgestelden in. Bij aanbeste-

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9