keum4iiek Maansteen MM& Pas op voor de van ^cciuHcutcti Tüeuius UITGEEST Spott WIERINGERWAARD BERGEN NIEUWE NIEDORP U kunt op goeden voet leven met !fauitleUm DERDE BLAD. 2 .Maart roert zijn staartMaar óók Uw Rheumatiek laat zich niet onbetuigd. Hoe kan het anders, met dat ongestadige weer, dat Maart kenmerkt en dat juist deze maand zoo gevaarlijk maakt? Menschen met Rheumatiek onder hun leden en ook zij die er aanleg voor hebben, kunnen er in de komende weken weer van lustenTenzij ze bijtijds him maat regelen nemen: Kruschen Salts dat de bloedzuiverende organen aanspoort en die daaardoor het bloed zuiveren van de scherpe schadelijke zuren, die de verwek kers zijn van Uw pijnen en smart. Een erkentelijk verbruiker schrijft ons: „Vorig jaar om dezen tijd leed ik aan hevige rheumatische pijnen in mijn rug. Ilc kon zelfs niet opkomen in bed. Ik probeerde van alles, maar zonder resultaat. Tot mijn moeder mij schreef Kruschen Salts te probeeren. Ik liet een flesch halen en vóór ik de vijfde dosis had ingenomen, kon ik weer rechtop in mijn bed zitten. Ik ging er mee door en in minder dan twee weken was ik weer op de been Ook bij U kan Kruschen Salts dat wonder teweeg bren gen; ook Uw pijnen zullen afnemen! Néém toch Kruschen Salts. Duizenden vóór U deden het en zijn dankbaar voor de won dere baat die het him bracht. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. Chef-veldwachter. De heer G. J. Bornebroek, veldwachter Sn deze gemeente, is door den commissaris der koningin benoemd tot chef-veldwach ter alhier. dwongen te kiezen tusschen de moeder met haar fanatieke geloof in tie opdracht van haar overleden man de zaak groot te maken en de vrouw, die van hem houdt en daar door niet met de tweede plaats die zij in zijn leven inneemt, genoegen kan nemen. En nog éénmaal wint de dwingende persoonlijkheid van de moeder, die hem doordringt van den plicht de idealen van haar man te verwezen lijken. Maar de nederlaag van de vrouw is niet absoluut. Nog vóór de scheiding tus schen den zoon en zijn vrouw onherstel baar is, beseft de moeder, dat zij het tempo van den modernen tijd niet meer bij kan houden en zij neemt met haar niets en nie mand, ook zichzelf niet ontziende conse quentie de beslissing, dat het belang van Westerman en Zoon eischt, dat zij zich uit de zaken terug trekt. „De zaak vóór alles". En deze ééne keer zal haar beslissing kun nen herstellen wat haar heerschzuchtige streven naar het belang van de zaak tot nu toe dreigde te vernietigen. De inhoud van „Westerman en Zoon" is alleszins in staat de aandacht van de toe schouwers te boeien. Christien van Bommel- Kouw maakte een tooneelspel, dat een aan nemelijk gegeven op een aannemelijke wijze uitwerkt. En de Maskerspelers hebben door hun uitstekend spel getoond, dat van een dergelijk stuk veel te maken is. De karakter uitbeelding was volkomen verantwoord zij maakte de reacties van de hoofdfiguren aannemelijk en levensecht. De belangrijkste rol, die van de moeder, werd uitstekend ge speeld door To Oldenburgv. Geemen, die van den zoon en diens vrouw resp. door Chris Meyer en Greet BeeldmanRensink. Alle drie hebben veel bijgedragen tot het volledig succes, dat dit optreden van de Maskerspelers weer is geworden. De regie was, zooals steeds, in handen van den heer G. Kooyman, welke ook dezen keer, evenals de tooneelaankleeding uitstekend was ver zorgd. Boerinnenbond, Donderdagmiddag werd de laatste bij eenkomst in dit seizoen gehouden van de afd. Wieringerwaard van den Ned. Bond van boerinnen e.a. plattelandsvrouwen in de zaal van den heer R. Breeds Ongeveer 50 dames waren aanwezig. Mevrouw v. d. Laan uit Leiden vertoonde de film „Nijvere handen", welke betrekking heeft op het landbouwhuishoudonderwijs. Vooraf hield zij een inleiding over het ont staan en de werking van de landbouwhuis- houdscholen. De eerste werd in 1913 te Veendam geopend met 8 leerlingen, 1 ans zijn er 97 scholen. Op het witte doek werd van allerlei te zien gegeven als: werkzaam heden op veeboerderijen, bouwbedrijven, koken, naaien, strijken, enz., enz. In de laatste acte kwamen de resultaten van het onderwijs op een Twentsche boerderij. Het was inderdaad een interessante film. In de pauze deelde de presidente mede dat de afdeeling een uitnoodiging heeft ont vangen om een zuivel-kookcursus te volgen te Schagen. Verder werden nog eenige mededee- lingen gedaan van huishoudelijken aard. „Westerman en Zoon". De Maskerspelers voerden gisteravond op: „Westerman en Zoon", tooneelspel in drie bedrijven, door Christien van Bommel Kouw. Het is het verhaal van de vrouw, die in haar hartstochtelijk verlangen te leven in het belang van „de zaak", vergeet in de aller eerste plaats mènsch te zijn; die aan haar afgod, „Westerman en Zoon", alles opoffert, desnoods het levensgeluk van haar zoon er aan te gronde laat gaan; die haar schoon dochter haat omdat deze de plaats eischt die haar toekomt waardoor wellicht de belangen van de zaak zouden worden opge offerd aan wat levensgeluk, dat immers toch geen geld opbrengt. De zoon is tenslotte ge- Niedorper Kogge. De hoofdingelanden van de Niedorper Kogge vergaderden dezer dagen onder voor zitterschap van den dijkgraaf, den heer Jac. Kooy Cz. Een schrijven was ingekomen van Geest- merambacht als antwoord op het schrijven dat aan genoemd waterschap was gericht terzake van hoog boezemwater. Aangezien bedoeld antwoord niet geheel bevredigend is, is hierop nogmaals de aandacht gevestigd. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten betreffende voorschriften voor beveili ging waterstaatswerken tegen luchtaanval len. Aangezien het heemraadschap zoogoed als geen kaden in onderhoud heeft, betreft het voor de Kogge hoofdzakelijk bescher ming der machinegebouwen. Hoewel het practisch zeer moeilijk wordt geacht de ge bouwen afdoende te beveiligen, zal gedaan worden wat mogelijk is. Medegedeeld werd, dat vermoedelijk nog persoonlijke voorlich ting in deze zal worden gegeven door 't Prov. Bestuur. Overeenkomst'g verzoek van 't Prov. Be stuur werd besloten tot wijziging Ambtena renreglement overeenkomstig voorschrift. Door den voorzitter werden nog enkele mededeelingen gedaan ter zake de water- loozing, hetgeen thans weer op de gewone wijze geschiedt. Voorstellen van het dagel. bestuur om het salaris van den penningmeester en den secretaris tesamen met 33 en dat van den maChinst met f 50 te verhoogen, werden aan genomen. De rekening van den dienst 1939 sluit in ontvangst op 10.473.51 en uitgaaf op 9.025.17, aldus een voordeelig saldo van 1.448.34. De rekeningcommissie had de boeken in de beste orde bevonden. Hierna werd aan de orde gesteld de be grooting 1940, welke reeds door dijkgraaf en heemraden voorloopig is opgemaakt. De begrooting sluit in ontvangst en uit gaaf op 13.638.06, met een post voor onvoorzien van 679.29. Er is een omslag heffing vastgesteld van 2.50 per H.A. wat een verhooging is bij 't vorig jaar van 0.75 per H.A. in hoofdzaak veroorzaakt door vrij groote reparaties aan beide machines, ter wijl de bijdrage voor de kanalisatie is be groot, zijnde 1600. Overeenkomstig rapport van opzichter Voetbal LAATSTE TRAINING VOOR NEDERLAND—LUXEMBURG. Na de laatste training gisteravond op het V.U.C.-terrein gehouden heeft de heer Her berts de spelers toegesproken. Hij herinner de aan de verpletterende nederlaag van ons nationale elftal veertien dagen geleden in Antwerpen Het Belgische elftal won nog niet zoo heel lang geleden ternauwernood .met 43 van Luxemburg Deze feiten spre ken boekdeelen. Oogenschijnlijk heeft de wedstrijd van Zondag weinig om het lijf, Zoo was het vroeger in de gloriejaren van het Nederlandsche voetbal, maar nu niet meer. We gaan een harden strijd tegemoet, hij wordt moeilijker dan wij denken en waimeer we niet geducht oppassen gaan wij onder in den waan, dat wij de Luxembur gers gemakkelijk onder de knie zullen krij gen. De heer Herberts waarschuwde de spelers met klem, dat zij de tegenpartij van Zondag niet moeten onderschatten. In het vervolg van zijn toespraak richtte de heer Herberts een bijzonder woord van welkom tot van Male, wiens terugkeer in den kring van het Nederlandsche elftal hij met blijdschap begroette, temeer omdat de Feijenoord-doelman bereid is gevonden het aanvoerderschap van dit uit jonge spelers bestaande elftal op zich te nemen, nu Cal- denhove wegens een blessure niet van de partij kan zijn. Spr. gewaagde ook nog van het afscheid van Smit. „Ik zal er niet veel van zeggen" zoo zeide hij „dat zou Smit ook niet graag willen hebben, maar ik voel me ge drongen hem van deze plaats af namens de keuzecommissie en de spelers van het Ne derlandsche elftal te danken voor zijn vriendschap en voor de wijze, waarop hij altijd de kleuren van het Nederlandsche voetbal heeft verdedigd. We zullen hem zeker missen". Spr. eindigde zijn toespraak met de spe lers ieder afzonderlijk enkele aanwijzingen voor den wedstrijd tegen Luxemburg te geven. NEDERLAND—LUXEMBURG. Het Luxemburgsche elftal Het definitieve elftal van Luxemburg voor Rotterdam bestaat uit: Jager (Stade Dudelingen) Witry I Witry H (beiden Stade Dudelingen) Dumont Becker Fischer (U.S. Luxemb.) (U.S. Dud.) (The Nat. Sch.) Libar Mengel (Stade Dud.) (U.S. Dud.) Everad Feller Kemp (Niedercom) (Stade Dud.) (A.S.Differd.) De heer Swillen (België) zal de ontmoe ting leiden. SCHOOL VOETBAL WEDSTRIJDEN. De uitslagen vair de gisteren gespeelde schoolwedstrijden waren: Afd. B, 7-klassige scholen: St. PancrasCentr. 7e leerlj. III Koedijk—Centr. 7e leerj. II Wilhelminaschool IHeiloo Ingeloote verliezer: St. Pancras, Afd. Cl: 6 klassige scholen: JulianasehoolVondelschool Tesselschadeschool IRochdaleschool I 01 LindenschoolHofdijkschool 1—0 Afd. CII: Wilhelminasch. IllTesselschadesch. II 01 Wilhelminasch. nRochdaleschool II 01 Ingelote verliezer: Wilhelminaschool Hl. Reglementair, St. Pancras ongerechtig de speler. Schaken EUWE WINT TORNOOI TE BOEDAPEST. De situatie in het internationale tornooi te Boedapest was gisteravond dusdanig, dat, de afgebroken partijen tevens in aanmer king genomen, dr. M. Euwe in ieder geval de eerste plaats bezet. 0—5» 1—0 0—2 0—1 Smit, zal dezen zomer ter gelegener tijd in den slechten toestand van de Noordkade van de Groote Kolk worden voorzien. Naar aanleiding van de verschillende voorschriften van hooger hand wordt het aanschaffen van een tweede olietank van 10 a 15000 L. tot berging van een grooteren voorraad gasolie overwogen. Als blijkt, dat een grootere hoeveelheid olie mag en kan worden opgeslagen, dan hebben de Heem raden vrij mandaat. Biljarten NEDERLANDSCH KAMPIOENSCHAP 71/2. Zeer sterk spel van v. Eymeren. De inzet van het tornooi om het Neder- landsch kampioenschap 71/2 is wel bijzonder fraai geweest: de Rotterdammer van Eyme ren maakte de 300 punten in zijn partij tegen van Vliet in 12 beurten vol en eve naarde daarmede het Nederlandsch record gemiddelde in één partij, n.L 25, dat op naam van v. Vliet staat. Van Eymeren heeft anders volop gele genheid gehad dit record te breken, ja, zelfs was hij op weg ook het Nederlandsch re cord hoogste serie, dat Arie Bos het vorig jaar te Groningen op 116 bracht, te verbe teren. In 4 beurten had hij 160 caramboles, waarbij zich een serie van 68 bevond. De Rotterdammer bewees dit genre, dat zijn aparte moeilijkheden heeft, uitnemend te beheerschen Zijn maatgevoel was voortref felijk en sterk bandspeler als hij is, steeg de score snel. Enkele beurten waren wat zwakker, maar in de 9e beurt vlotte het weer uitste kend. De Maasstadspeler toonde aan, dat hij zeer ernstig in de afgeloopen weken ge traind had. Had hij niet onlangs in een oefenpartij tegen Gehrels de 300 in 9 beur ten vol gemaakt? De Rotterdammer brak roet de traditie, welke wil, dat op den eer sten avond van een kampioenschap de slechtste partijen worden gespeeld. Integen deel, de serie, die van Eymeren nu produ ceerde, was zoo volmaakt, dat men het re cord van Bos reeds geslagen dacht. De 100 gingen op, op zichzelf reeds een uitzonder lijke verrichting, maar op 104 strandde de serie met een gemist trekballetje aan den langen band. Nog kreeg van Eymeren en kele malen gelegenheid het gemiddelde record te verbeteren, doch ook dit mocht niet gelukken, voornamelijk door nerveusi- teit. In 12 beurten evenaarde evenwel de Rot terdammer het record van v. Vliet. De laat ste had inmiddels met een niet minder fraaie serie van 80 er voor gezorgd, dat zijn achterstand tot ruim 100 punten terugge bracht werd en zijn gemiddelde toch nog zeer mooi kon worden genoemd. Behalve van Eymeren en van Vliet spe len in dit tornooi mede de titelhouder de Leeuw (Amsterdam), Sweering (Amster dam), Dommering (Arnhem), Kobus (Haar lem), Katoen (Amsterdam) en Gehrels (Rotterdam). De partij op de andere tafel tusschen Gehrels en Dommering was zeer spannend, al stond het peil wat minder hoog dan in de ontmoeting tusschen van Eymeren en van Vliet. Dommering maakte in precies 30 beurten de partij uit. Schaatsen MAXIE HERBER EN ERNST BAIER OP DE KUNSTIJSBAAN. Twee beroemde kunstrijdersparen hebben in een week tijds hun sierlijke ijsdansen op de Amsterdamsche kunstijsbaan vertoond. Was het de vorige week Woensdagavond het vermaarde Weensche paar Ilse en Erik Pausin, dat het publiek voor zich wist te winnen, gisteravond waren het hun groote rivalen, de vermaarde Maxie Herber en Ernst Baier, wereldkampioen kunstryden voor paren, die het publiek in extase brach ten. Na nog eergisteren opnieuw hun meer derheid te hebben getoond door den ,groo- ten rijs van Berlyn te winnen, stelden de wereldkampioenen thans het publiek op de kunstijsbaan in staat een vergelijking te treffen tusschen de prestaties van deze bes ten onder de kunstrijdersparen. De groote belangstelling, ondanks het zeer gure weer, bewees wel hoe benieuwd men hier was naar dit optreden van Maxia en Ernst, waarvan de eerste pas van een zware griep hersteld is. Het zeer aantrekke lijke program bleek dan ook ten zeerste in den smaak te vallen. De beide ijsartisten, die in tegenstelling tot de jongere Pau- sins, ook als solorijders uitblinken, gaven een reeks moeilijke oefeningen te zien, wel ke zij met verbluffend gemak, sierlijkheid en nauwkeurigheid uitvoerden. Later wisten zij nogmaals een geestdriftig applaus te ont ketenen, toen zij de moderne dansen de monstreerden. In een melodieuze tango, een sierlijke wals en een vurige Mexicaan» sche dans wisten Maxie Herber en Ernst Baier zich eerst volledig te ontplooien en kon het publiek volop genieten. G. W. A. VAN LAER ONDERSCHEIDEN. Naar wij vernemen is de heer G. W. A. van Laer, president van de Internationale Eislauf Vereinigung door den Hongaarschen rijksbestuurder Horthy onderscheiden met de „medaille de Merite Toldi Miklós" in goud, een zeldzame onderscheiding, welke wordt toegekend aan personen, die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt ten aanzien van de lichamelijke opvoeding. De cijfers luiden: Van Vliet 173 12 80 14.41 Van Eymeren 300 12 104 25.00 Gehrels 293 30 65 9.76 Dommering 300 30 51 10.00 Het slot van den avond werd gevormd door de partijen de LeeuwKatoen en SweeringKobus. De Leeuw speelde zeer regelmatig zon der tot grootsche prestaties te komen. In 10 beurten had hij 250 punten. Hij had helaas nog 6 beurten noodig voor de laatste 50 punten, zoodat zijn schitterende gemiddelde verscheidene punten zakte. Ook Sweering won gemakkelijk, zijn slot- serie van 64 getuigde van groote kracht. De resultaten luiden: De Leeuw 300 16 46 18.75 Katoen 86 16 18 5.37 Sweering 300 17 64 17.64 Kobus 142 17 29 8.35 Per pak van 1 Kg.: 20 ct. - Per pak van 3 Kg.: 45 ct. Koolzuurhoudend badzout, heerlijk voor de voeten. Kegelen HET A.S. JUBILEUM VAN „KOEKOEK". Zooals wij reeds meldden viert de kegel club Koekoek zeer binnenkort haar 40-jarig bestaan en zal, ter gelegenheid hiervan, van a.s. Zondag 31 dezer tot en met 9 April een groot provinciaal concours over 6 banen worden georganiseerd in 't gebouw De Unie, alhier. Naast de vele prijzen welke de jubilares- se, zoowel van bevriende clubs als van par ticulieren zijn aangeboden, zijn alsnog bin nengekomen van H.KJL prinses Juliana 'n groote bronzen medaille van Z.K.H. prins Bernhard een groote bronzen medaille, van den Comm. der koningin in de provincie Noordholland, van den E.A. heer burge meester van Kinschot, van 't gemeentebe stuur van Alkmaar, van de vereen, tot be vordering van Vreemdelingenverkeer te Alkmaar en van den Kamer van Koophan del, eveneens alhier, zilveren medailles. Ook 't aantal reeds ontvangen inschrij vingen voor de korpswedstrijden is zeer be vredigend te noemen, niet alleen alle plaat selijke clubs, ook uit Groningen, Haarlem, den Helder, Amsterdam en Utrecht hebben zich reeds een 40-tal 5- en een plm. 45 3- tallen aangemeld, zoodat het in de komende 10 feestdagen zeker druk in de Unie zal zijn. Voor deze afdeeling zijn niet minder dan 19 zilveren bekers beschikbaar gesteld, zoo dat we hier gevoegelijk van korpsbeker wedstrijden kunnen spreken. De invitatie-bondenwedstrijd, waaraan zullen deelnemen tientallen van den Am- sterdamschen, Haarlemschen, Utrechtschen, Groningschen en Alkmaarschen Kegelbond en Hollands Noordpunt (Den Helder), wordt reeds a.s. Zondag om 1 uur verkegeld en vormt zeker de hoofdschotel voor den openingsdag. Alleen is het wat vreemd, dat het 10-tal van onzen plaatselijken bond „buiten mede dinging" zal gooien. Wel is het een goede gewoonte, dat de jubileerende vereeniging niet in den korps wedstrijd uitkomt, doch voor een tiental in een bonden wedstrijd geldt deze gewoonte meestal niet. Vermelden we nog de officieele opening van dit kegelfeest zal plaats hebben a.s. Zondag 12 uur in de Unie door den voor zitter van den Ned. Kegelbond, de heer A. Stuurman. Daarna houdt Koekoek recep tie en neemt de bonden wedstrijd een aan vang. DOOR WILKIE COLLINS NEDERLANDSCHE BEWERKING VAN A. A. HUMME Jr. 52) Het was nu twintig minuten over twaalf. Binnen het half uur zou waarschijnlijk zijn uitgemaakt, of hij al of niet zou opstsaan en de kamer verlaten. Ik zag, dat de advocaat, niettegenstaande zijn uitgesproken vooroor deel, vol belangstelling door de gordijnen gluurde, terwijl Betteredge over zijn schou der keek. Toen zij zagen, dat ik hen had opgemerkt, gingen zij haastig op hun sfoel zitten, als een paar kwajongens, die door den schoolmeester bij het doen van katte- kwaad werden betrapt. Ik beduidde hen, mijn voorbeeld te volgen en hun schoenen uit te trekken, want als wij mijnheer Blake moesten volgen, zou dit geruischloos moe ten geschieden. Tien minuten verstreken er gebeurde niets. Plotseling wierp hij de dekens van zich af en ging overeind zitten. „Ik had hem nooit uit de bank moeten weghalen", zei hij tot zichzelf. „Hij was daar veilig". Mijn hart klopte sneller. Zijn gedachten waren weer met den diamant bezig. Daar van hing immers het succes van mijn expe riment af. Ik werd zoo zenuwachtig, dat ik mijn oogen moest afwenden, om niet mijn zelfbeheersching te verliezen. Na eenige oogenblikken zag ik, dat hij naast zijn bed stond. De pupillen van zijn oogen waren verkleind en weerkaatsten het kaarslicht, terwijl hij langzaam het hoofd heen en weer bewoog. Hij was blijkbaar in gedachten in twijfel. „Je kunt nooit weten", zei hij weer. „De Indiërs hebben zich missschien in huis ver stopt". Hij liep langzaam naar het andere einde van de kamer, om vervolgens op zijn schre den terug te keeren. „Hij is niet eens achter slot", hernam hij. „Hij ligt in het laadje van haar kabinet en dat kan niet afgesloten worden". Hij ging weer op zijn bed zitten. „Ieder een zou het kunnen stelen". Hij zweeg weer. Ik trok mij terug achter het. bedgordijn. Hij keek de kamer rond met een afwezigen blik. Het was een adem benemend moment. Alles hing af van het geen hij nu zou doen. Na een lange pauze ging hij weer op bed liggen! Een afschuwelijke twijfel kwam bij mij op. Zou de verdoovende werking van de opium nu al begonnen zijn? Neen, toch niet! Hij kwam plotseling overeind. „Hoe kan ik in 's hemelsnaam slapen, wanneer ik daarover moet blijven piekeren", hoorde ik hem zeggen. Hij keek naar de kaars, die bij zijn bed stond en nam die daarna in de hand. Ik blies snel de andere kaars uit en beduidde mijnheer Bruff en Betteredge, dat zij zich zoo ver mogelijk in den hoek, achter de gordijnen, moesten terugtrekken. Wij wacht ten in ademlooze spanning. Plotseling scheen hij tot een besluit te zijn gekomen. Hij liep ons, met de kaars in de hand, snel voorbij in de richting van de deur en begaf zich naar buiten. Wij volgden hem door de gang, langs de trap en door de benedengang naar de zitka mer van juffrouw Verinder, waar hij bin nentrad en de deur achter zich open liet. Hij liep naar het midden van de kamer en keek om zich heen. Ik zag de deur, die toegang gaf tot haar slaapkamer, op een kier staan en daarin vaag den omtrek van haar gestalte, gekleed in een wit zomertoilet. Zij beheerschte zich volkomen en verried door geen geluid of beweging haar aanwezigheid. Na een paar minuten besluiteloos te zijn blijven staan, begaf hij zich naar den hoek van het raam, waar het Indische kabinet stond. Hij zette zijn kaars op het kabinet, opende achtereenvolgens de verschillende laden, tot hij bij de lade kwam, waar het stuk kristal in lag. Hij greep het met zijn rechterhand en nam daarop de kaars in zijn linker, om weer naar het midden van de kamer terug te keeren. Tot durver had hy dezelfde handelingen verricht, die juffrouw Verinder hem in den nacht van haar verjaardag had zien doen. Zou het vervolg nu ook hetzelfde zijn? Zou hij naar zijn kamer terugkeeren en ons la ten zien wat hij met den Maansteen had gedaan? Zijn eerste beweging, nadat hij naar het midden van de kamer was teruggekeerd, was echter geen herhaling van vroeger. Hij zette de kaars op tafel en liep in de rich ting van een sofa, die aan den anderen kant van het vertrek stond. Hij greep met zijn linker hand de leuning vast scheen te kampen tegen de verdoovende werking van de opium, die nu was ingetreden en keerde op zijn schreden terug. Ik kon nu zijn oogen zien. De glans was daaruit ver dwenen en had plaats gemaakt voor een doffe, slaperige uitdrukking. Juffrouw Verinder vond de spanning blijkbaar ondragelijk. Zij deed een paar stappen in de kamer en bleef staan. Mijn heer Buff en Betteredge keken mij aan met een blik van teleurgestelde verwachting. Evenwel, zoolang hij nog daar stond, was er hoop. Wij wachtten gespannen, wat hij zou doen. Het volgende oogenblik werd echter aan onze hoop den bodem ingesla gen. Hij liet het stuk kristal vallen, dat op den vloer, voor de deur viel, waar het dui delijk voor iedereen zichtbaar was. Hij keek ernaar met een afwezige uitdrukking, doch deed geen moeite het weer op te rapen. Hij wankelde en liep met onzekere stappen naar de sofa, waar hij zich op neer liet val len. Ik keek op mijn horloge. Het was vijf minuten voor half twee. Voor ik my'n hor loge weer in mijn zak had gestoken, lag hij in diepen slaap. De verdooving was ingetreden en het experiment was ten einde. Ik trad binnen en deelde den advocaat en Betteredge mede, dat wij niet bang hoef den te zijn mijnheer Blake wakker te zul len maken, daar hij zeker zes of zeven uur aan één stuk zou doorslapen. De vraag was echter, wat wij met hem zouden dóen. Juffrouw Verinder nam hierin de beslis sing, door te verklaren, dat hij het beste op de sofa kon blijven liggen, te meer, daar ik zeide bij hem te zullen blijven, tot hy weer ontwaakte. Zij bracht een sprei, waarmede wij hem toedekten, wenschte ons goeden nacht en begaf zich naar haar slaapkamer, waarvan zij de deur op slot deed. „Voor u zich ter ruste begeeft, heeren", zei ik, „moet ik nog iets zeggen over het experiment, waarvan u getuige is geweest. Het doel dat ik hiermede voor oogen had, was tweeledig. In de eerste plaats, wilde ik bewijzen, dat toen mijnheer Blake een jaar geleden deze kamer binnentrad en den diamant wegnam, hy onder den invloed van opium, niet aansprakelijk was voor zijn handelingen. Heeft u beiden, na hetgeen u heeft gezien, de overtuiging gekregen, dat ik dit bewijs geleverd heb?" Zij bevestigden dit zonder aarzelen. „In de tweede plaats", vervolgde ik, „wil de ik uitvinden, wat hy met den diamant heeft gedaan, nadat juffrouw Verinder hem er mee zag verdwijnen. Hiertoe was het noodzakelijk, dat de loop der gebeurtenis sen zich zou herhalen en hierin zijn wij te- leurgestseld". Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 10