DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Geen belangrijke besluiten zonder voorafgaand accoord. Vrijdag 29 Maart 1940 gezanten uit Z.-O. Europa naar Landen ontboden. Welles eanfereert met Roosevelt* De algemeene toestand. De geallieerden en de schending van neutrale territoriale wateren Officieel Neorsch communiqué ever interneering von Duitsche duikboot. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50, Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van i —5 regels i .25, elke regel meer 0.25, groot® contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de M, V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur i C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142© Jaorgaafr In Londen is gister de zesde zitting van den Oppersten Oorlogsraad der ge allieerden gehouden, waarbij van Fransche zijde Reynaud ditmaal de leider der delegatie is geweest. Daladier was wegens ongesteldheid afwezig en het is mogelijk, dat hij er nog weinig voor gevoelde op een secundaire plaats tc verschijnen, waar hjj tot dusver steeds de vooraanstaande figuur is geweest. De Oorlogsraad heeft den algemeenen toestand en de toekomstplannen be-' sproke», waarbij men tot een zeer belangrijke conclusie is gekomen. De regeeringen van beide staten zijn namelijk overeen gekomen, dat zij ge durende dezen oorlog niet zullen onderhandelen over een wapeustilstand of een vredesverdrag of tot het sluiten daarvan zullen overgaan dan na weder zijds accoord. Zij zullen niet óver vredesvoorwaarden onderhandelen voor dat volkomen overeenstemming bereikt is over de noodzakelijke voorwaar den om beide landen een doeltreffende en duurzame garantie voor veiligheid te verzekeren. Na het sluiten van den vrede zal op alle gebieden de gemeen schappelijkheid van actie worden gehandhaafd zoolang als de veiligheid dat noodzakelijk maakt en om met andere staten tot den wederopbouw te komen van een internationale orde, welke de vrijheid der volken, den eerbied voor het recht en de handhaving van den vrede in Europa zal verzekeren. De geallieerden hebben plan om binnen afzienbaren tijd een conferentie van de Britsche gezanten uit de Zuid-Oost Europeesche staten te houden. Al deze gezanten zijn naar Londen ontboden evenals de Britsche gezant in Rome. Het betreft de gezanten van Turkije, Bulgarije. Griekenland, Hongarije, Roemenië en Zuid-Sla vië, wat er wel op wijst, dat de geallieerden den toestand in dit deel van Europa nauwkeurig willen bestu- deeren. In Aleppo zijn tusschen de militaire leiders der geallieerden en van Turkije alle problemen besproken, welke voor een eventueelc militaire samenwerking noodzakelijk zouden zijn. Sumner Welles heeft met Roosevelt geconfereerd en hoewel er van de besprekingen niets vermeld wordt, neemt men algemeen aan, dat er weinig optimisme over het tot stand komen van een spoedigen vrede bestaat. DE COMMANDANT VAN HET HONGAARSCHE LÜCHTWAPEN NAAR ROME. De commandant van het Hongaarsche luchtwapen, kolonel Hary, is Woensdag ver gezeld van den chef van zijn generalen staf en van den Italiaanschen luchtvaartattaché naar Rome vertrokken. Naar vernomen wordt, betreft de reis een bezoek aan den staatssecretaris voor luchtvaart, generaal Pricolo, en de overhandiging van de hem door Horthy verleende onderscheiding. DE OORLOG IN DE LUCHT. Reuter verneemt, dat sedert het begin van den oorlog toten met het gevecht van Woensdag aan het Westelijk front 128 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten zijn tijdens gevechten met de Engelsche luchtstrijd krachten, de Engelsche vloot of door Brit sche luchtafweerbatterij en. Dit totaal dekt alle fronten. Ook wprdt vernomen, dat bo vendien 44 Duitsche vliegtuigen zoo zwaar beschadigd werden, dat zij waarschijnlijk niet naar hun basis hebben kunnen terug- keeren. Van het totaal, groot 128, dat defi nitief als neergeschoten bekend staat, wer den er 29 neergehaald aan het Westelijke front en 99 bij gevechten buiten de Oostkust van Engeland en Schotland, boven de Duit sche bocht en boven, de Noordzee. De nadruk wordt er op gelegd, dat bovenstaande cijfers geen enkel vliegtuig omvatten, dat door de Fransche of Poolsche strijdkrachten is neer geschoten. DE WEDEROPBOUW VAN FINLAND. Inzake de wederopbouwplannen der nieu we regeering heeft Tanner, die thans mi nister voor de volksverzorging is, tegenover de Zweedsche pers o.m. verklaard, dat het opbouwprogram radicale maatregelen be helst tot oplossing van de problemen. Be halve een heffing voor eenmaal op de ver mogens, vooral- van degenen, die niet direct door den oorlog te lijden hebben gehad, denkt men aan een nieuwe agrarische her vorming, teneinde den vluchtelingen zoo mo gelijk nog tegen den zomer land te verschaf fen, De minister gaf uitdrukking aan zijn vrees, dat binnenkort een krachtiger rant soeneering van levensmiddelen zal moeten worden ingevoerd ter verzekering van de volksvoeding. - DE DUITSCHERS UIT ESTLAND ALLEN GEREPATRIEERD. Thans zijn de laatste Duitschers uit Est land gerepatrieerd. Er zijn in het geheel 12.100 Duitschers en 1300 personen van buitenlandsche en Estlandsehe staatsburger schap vrijwillig naar Duitschland vertrok ken. RADIOREDEVOERING VAN CHURCHILL. De Engelsche legatie in 's-Gravenhage deelt, mede, dat Churchill op 30 Maart des avonds van 20 uur 40 tot 20 uur 55 een radio redevoering zal uitspreken. BRITSCHE DIPLOMATIEKE VERTEGEN WOORDIGERS NAAR LONDEN UITGENOODIGD. Besprekingen in begin April. In gezaghebbende kringen verneemt men, dat de minister van buitenlandsche zaken den Britschen ambassadeur te Ankara en de gezanten te Athene, Belgrado, Boekarest, Boedapest en Sofia heeft uitgenoodigd naar Engeland te komen om met hem een be spreking op het Foreign Office te hebben. De diplomatieke vertegenwoordigers zullen begin April in Engeland aankomen. Ook de ambassadeur te Rome, sir Percy Lorraine, wordt in April voor een kort verlof te Lon den verwacht. Besprekingen van economischcn en politieken aard. De Britsche gezant te Boedapest is naar Londen ontboden voor het deelnemen aan beraadslagingen over vraagstukken van eco- nomischen en politieken aard. Hij wordt de volgende week te Londen verwacht. DE BELGISCHE NEUTRALITEITS POLITIEK. Het verschil tusschen de conventioneele neutraliteit van voor den oorlog en de tegen woordige neutraliteit van België is vastge steld in een rapport van Carton de Tournai over de begrooting, noch een politiek van zwakheid is, noch een politiek van mer- cantisme, „integendeel, zij vermindert onze economische activiteit en door de militaire krachtsinspanning, welke wij ons getroosten, ruïneert 'zij de openbare en particuliere financiën. Bij een inval zou ons leger zijn plicht doen met een vurig patriotisme". De Tournai zegt voorts, dat België in het geval van een aanval op Nederland, in alle vrijheid zou hebben te beslissen over de besluiten, welke het zou moeten nemen, alsmede over zijn houding ten opzichte van den Volkenbond. In het tweede deel van zijn rapport be handelt de Tournai de economische kanten van de Belgische onzijdigheid. Hij wijst op de noodzakelijk voor het land, economisch sterk te blijven en schrijft. Wij hebben niets te hopen als op den dag van den vrede die niet noodzakelijk de dag der ontwapening op economisch en diplo- 'matiek terrein zal zijn, België in de oogen van andere naties een verzwakt volk is. POOLSCHE VLIEGTUIGEN NAAR HET FRONT. De eerste escadrilles der Poolsche lucht macht, die zich naar het front zullen bege ven, zijn door generaal Sikorski, den com mandant van het Poolsche leger, geinspec- teerd. DUITSCH VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat een Duitsch vliegtuig door Britsche luchtstrijdkrachten is neergehaald buiten de Noordoostkust van Schotland. Het gewoonlijk goed ingelichte Fransche dagblad de „Temps" heeft verklaard, dat, naar aanleiding van de systematische schen ding der Noorsche territoriale wateren sedert hét begin dervijandelijkheden door Duitsche schepen, de geallieerden zich van nu af gerechtigd achten het privilege der neutraliteit dezer wateren niet meer te respecteeren. Dat is een besluit van zeer groote betee- kenis en het is volkomen te begrijpen, dat men er verwonderd over is, dat zooiets door een dagblad gemeld wordt zonder dat daaraan officieel eenige bekendheid is ge geven. De mededeeling is dan ook dadelijk ach terhaald door een bericht uit Parijs waar in gemeld wordt, dat het Fransche en het Britsche standpunt sedert de kwestie met de Altmark niet is veranderd en van ge zaghebbende zijde werd nog medegedeeld, dat het bericht natuurlijk valsch was om dat het een toespeling maakte op het moge lijke besluit van een bijeenkomst welke nog niet was gehoudén. Wie dit goed leest, kan niet anders dan concludeeren, dat het bericht voorbarig is geweest, wat geenszins uitsluit, dat het niet inderdaad in de bedoeling der geallieerden zou liggen om een dergelijk belangrijk be sluit te nemen. Men moet niet vergeten, dat de neutrali teit van sommige kleine staten en het zijn al weer de Scandinavische landen welke in het hoekje zitten waar de slagen vallen voor Frankrijk en Engeland bijzonder hin derlijk is. Een aanval der geallieerden vanuit Noord-Europa op Duitschland is onmoge lijk door de neutraliteit van Zweden en Noorwegen en diezelfde neutraliteit was ook de oorzaak dat de Altmark, thans veilig in Duitschland is gekomen en dat het expe- ditieleger, dat voor Finland bestemd was, niet is vertrokkèn. Het is Churchill, het enfant terrible van het Britsche kabinet, geweest, die zich al eens dreigend heeft uitgelaten tegen de neutralen, die hun eigenbelang niet begrij pen omdat zij niet rechtstreeks de zijde van Engeland en Frankrijk kiezen en Chamber lain heeft toen den opstekenden storm be zworen door te vertellen, dat zooiets na tuurlijk geenszins de meening van het Britsche kabinet was. Engeland vecht immers voor de vrijheid en zelfstandigheid van kleine naties en het zou daarom al te dwaas zijn als het zelf op die kleine landen pressie ging uitoefenen om allerlei dingen te gaan doen waardoor die landen in den oorlog zouden worden betrokken en misschien het slagveld van Europa zouden worden. Churchill heeft daarna nog wat nage- bromd, maar zich officieel niet meer uitge laten, maar het was wel de tegenwoordige Britsche oorlogsminister Stanley, die, nadat de doortocht van een expeditieleger door Noorwegen en Zweden was geweigerd, een min of meer dreigende voorspelling heeft gedaan. Men bespot ons, heeft hij gezegd, dat wij achteraan komen omdat wij te angstvalilg rekening met de neutraliteits- rechten van anderen hebben gehouden en het blijkt zelfs, dat degene die dat niet doet nog de bewondering van de wereld oogst. Welnu, wij kunnen ook anders en wanneer men ons de les wil leeren, dat wij anderer rechten niet behoeven te ontzien, dan zal dat in Engeland ongetwijfeld geestdriftige leerlingen vinden. Ook dat, zoo heeft men gedacht, zal wel weer luwen, maar er is intusschen in de internationale positie der Europeesche sta ten na het tot stand komen van den vrede in Finland iets veranderd. Zoowel in Frank rijk. als in Engeland heeft men de regeerin gen een zekere laksheid verweten en juist het feit, dat men mannen wenschte die doortastender maatregelen durven nemen, is de oorzaak geweest, dat het kabinet Da ladier door dat van Reynaud is vervangen en dat binnenkort ook in Engeland een klei ner en krachtiger combinatie op den voor grond zal treden waarin mannen als Chur chill een grooteren invloed zullen krijgen. Met het oog op den veranderden koers, welke van nu af aan wordt gevaren is het heelemaal niet onwaarschijnlijk, dat men een andere houding tegenover de neutralen overweegt, een houding waarbij met hun Volgens een officieel communiqué van het Noorsche ministerie van buitenlandsche za ken is de Duitsche duikboot U. 21 in den nacht van Dinsdag op Woensdag aan den grond geloopen op een plaats, die weinig be schutting tegen de zee biedt, op een der rot sen ten oosten van den vuurtoren van Ry- vingen, in het graafschap Vestagder. Toen de duikboot Woensdagochtend van de kust af werd waargenomen, zonden de marine autoriteiten een vliegtuig en eenige inspectie-vaartuigen er heen. Woensdagmiddag was de duikboot weer vlot na hulp te hebben gekregen van een Duitschen treiler. die toevallig passeerde. De duikboot werd toen naar de Mandalsfjord gebracht. Het Duitsche gezantschap verzocht om vrijlating van de duikboot en verklaarde, dat het schip gedwongen was geweest de Noorsche wateren binnen te varen, in ver band met de ruwe zee en averij, wat vol gens de Noorsche neutraliteitsbepalingen de eenige reden zijn, waarom vreemde duik- booten de Noorsche wateren kunnen bin nenvaren. Uit hetgeen door den duikboot commandant als bewijs werd aangevoerd, bleek echter, dat de schade aan een der ma chines veroorzaakt was door de stranding en bijgevolg de duikboot niet gedwongen kon zijn geweest de Noorsche wateren binnen te varen en evenmin was het weer zoo slecht, dat het voor de duikboot noodig was de kust te naderen. De waren oorzaak was een fout in de na vigatie van de duikboot en zelfs indien zulk een fout in verband met het buiige weer en den sneeuwval verontschuldigd kon worden, vormde het niet een wettige reden voor de duikboot om de Noorsche wateren binnen te varen. Toen deze feiten waren vastgesteld, werd order gegeven, de bemanning te ontwapenen en de duikboot te inter neeren en vanochtend heeft een Noor sche torpedojager deze order uitge voerd. Nader wordt gemeld: Men heeft nog niet beslist, of de ongeveer 59 koppen tellende bemanning van de in de Noorsche wateren gestrande Duitsche duik boot geïnterneerd zal worden. Toen de duikboot aan den grond liep, werd zij het eerst door een visscher gezien. De bemanning vroeg hem te helpen bü het vlotbrengen van den bodem, doch hij wei gerde met de bewering, dat hij de mannen niet kon verstaan. Hij haastte zich de marine-autoriteiten te waarschuwen, waar na schepen en vliegtuigen een onderzoek gingen instellen. De bemanning van de duikboot. De Duitsche duikboot U 21 is door een Noorsch marinevaartuig, begeleid door een torpedobootjager, een duikboot en vier pa trouillevaartuigen, naar Kristiansand ge sleept. De 26 opvarenden waren allen zeer jong. velen zagen er uit als jongelieden beneden de 20 jaar. Zij waren erg teleurgesteld, doch veroorzaakten geen moeilijkheden, toen de Noorsche autoriteiten hun mededeelden, dat zij overeenkomstig de Noorsche neutra- liteitsregelen geïnterneerd moesten worden. HET BIJ PERNIS NEERGEHAALDE ENGELSCHE VLIEGTUIG. Mededeeling van het Britsche ministerie van luchtvaart. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: Een onzer toestellen wordt vermist. Ver nomen wordt, dat het neergeschoten is door Nederlandsche vliegtuigen. BRITSCH VLIEGTUIG NIET VAN VERKENNINGSVLUCHT TERUG GEKEERD. Een van de Bristol Blenheim bommen werpers, die tijdens een verkennigsvlucht boven de Duitsche bocht door Duitsche ja gers zijn opgevangen, wordt vermist. Zie vervolg Buitenland pag. 3, 2e blad. rechten minder rekening wordt gehouden als de krijgskans voor de geallieerden daar door ongunstig wordt beïnvloed. En dat men thans verbolgen is over de publicatie van de „Temps" kan heel wel zijn oorzaak vinden in de omstandigheid, dat dit blad al rauwelijks heeft verkondigd wat men van regeeringszijde wellicht in een geheel andere en veel gematigder vorm ter kennis van de neutralen zou willen brengen. Want dat er inderdaad een andere hou ding tegenover de neutralen op komst is, schijnt niet twijfelachtig. Ook de Britsche pers geeft daarvan in haar beschouwingen blijk. De „Times" heeft gister meegedeeld, dat de Noorsche protest nota over de schendingen van het inter nationale recht door Britsche oorlogssche pen in Londen bestudeerd wordt met de welwillendheid verschuldigd aan een land, welks vriendschap van oudsher door Enge land op prijs is gesteld. Maar zoo vervolgt het blad onze Noorsche vrienden moeten den zin voor ver houdingen bewaren en onderscheid maken tusschen wezenlijke overtredingen en een toevalligen misstap, die hun geen kwaad kan berokkenen. De Britsche vloot tracht zoo veel mogelijk de belangen der neutralen te beschermen, terwijl de Duitsche vloot ze volkomen negeert. Noorwegen heeft 60 sche pen en 400 zeelieden door de Duitsche actie verloren en onze vloot en luchtmacht heb ben hoofdzakelijk getracht deze wreedhe den te voorkomen. Een doeltreffender func- tionneeren van de Britsche patrouilleering ter zee zal Noorwegen niet schaden, het behoeft er niet aan mee te werken, maar het is zijn eigen belang het niet als een on vriendelijke daad te beschouwen en de ope raties te belemmeren waarvan het zelf pro fiteert. Dat is al een vrij duidelijke uitspraak en het voornaamste orgaan van de Noorsche arbeiderspartij Arbeiterbladet schrijft reeds dat Noorwegen krachtig tegen schending van zijn territoriale wateren door Engeland moet protesteeren. Chamberlain, zegt het blad, heeft kort geleden toegegeven, dat er geen bewijzen zijn, dat Duitsche duikbooten in December voor de Westkust van Noor wegen drie "schepen tot zinken hebben ge bracht. De Britsche admiraliteit zou nadien nooit meer Duitsche oorlogsoperaties in de Noorsche territoriale wateren hebben waar genomen, zoodat er niet de minste reden voor schending der Noorsche neutraliteit is. Wanneer ze zijn voorgekomen zijn zij ge pleegd door Britsche oorlogsschepen en vliegtuigen. Wat de Altmark-kwestie be treft wordt dan gehoopt, dat de Britsche regeering haar fout zal erkennen. Andere oorlogshandelingen zijn bij po gingen gebleven waarvan men hoopt, dat de Britsche regeering ze zal afkeuren, daar ze gevaarlijk zijn voor Noorwegen, dat er zich met alle krachten tegen moet verdedigen omdat het niet in den oorlog tusschen de groote mogendheden betrokken wil worden. De Noorsche pers is er allesbehalve ge rust over, dat de geallieerden niet zullen trachten het Duitsche ertsvervoer door de Noorsche wateren te verhinderen daar Duit sche repressailles in dat geval niet zullen uitblijven. De Duitschers zouden reeds klei nere vrachtschepen met geringeren diep gang gebruiken omdat deze dichter langs de kust kunnen varen. Uit alles blijkt wel, dat men in Noorwe gen en waarschijnlijk zeer terecht be vreesd is, dat de Engelschen een aanleiding zullen zoeken in de Noorsche territoriale wateren op te treden en zoodoende het ver voer van Scandinavische ertsen naar Duitschland onmogelijk te maken. Als reden zal dan natuurlijk worden op gegeven, dat Noorwegen niet in staat is zich afdoende tegen het misbruik zijner wateren door Duitsche vracht- en oorlogsschepen te verzetten en dat is waarschijnlijk de reden, dat men thans in Noorwegen heeft willen demonstreeren, dat men zijn rechten naar alle zijden verdedigt en ook tegen Duitsch land optreedt wanneer dat land zich aan schending van het Noorsche territoriaal ge bied schuldig maakt. Daarom is waarschijnlijk besloten de Duitsche duikboot, die in de Noorsche wate ren aan den grond is geloopen, te internee ren ondanks het protest van het Duitsche gezantschap en de mededeeling, dat het schip door ruwe zee en averij volkomen gerechtigd zou zijn de Noorsche wateren binnen te varen. Prettig is de positie van Noorwegen aller minst. Men geeft thans het bewijs aan En geland, dat men heel goed op zich zelf kan passen, men bewerkt daardoor wellicht uit stel van het voorgenomen optreden der ge allieerden, maar men heeft nu weer de ze kerheid, dat Duitschland ten krachtigste tegen dat Noorsche optreden zal protestee ren. Tenslotte is het vraagstuk of de geallieer den gerechtigd zijn met hun oorlogsschepen neutrale wateren binnen te varen niet alleen een kwestie welke voor Noorwegen van be lang is. Wat vandaag in Noorwegen ge beurt, zal morgen aan de kust van Neder land of België kunnen plaats vinden en daarom is het noodzakelijk, dat alle kleine neutrale staten zich onverwijld en duidelijk uitspreken over de vraag of zij een derge lijk optreden al dan niet zonder tegenweer zullen dulden. Wij kunnen ons geenszins voorstellen, dat onze eigen regeering een dergelijke schen ding van ons gebied zonder meer zou tole- reeren. Ook .voor ons land is datgene wat er thans in, en om de Noorsche wateren voorvalt daarom van buitengewone betee ken is,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1