DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Molotof over de buitenlandsche politiek der SovjetUnie. Een redevoering van Molotof. Rusland wenseht een handelsverdrag met Engeland. Een verklaring van president Roosevelt. Sovjet-Rusland blijft neutraal. De algemeen© toestand. Hel geweer aan den voeL N ERNST BAIER STUSBAAN. strijdersparen hebben sierlijke ijsdansen op mstijsbaan vertoond. :ek Woensdagavond he paar Ilse en Erik voor zich wist te aren het hun groote Maxie Herber en unpioen kunstrijden iliek in extase brach- i opnieuw hun meer vond door den ,groo- winnen, stelden de is het publiek op de een vergelijking te staties van deze bes- srsparen. Hing, ondanks het s wel hoe benieuwd optreden van Maxie eerste pas van een Het zeer aantrekke- n ook ten zeerste in De beide ijsartisten, t de jongere Pau» s uitblinken, gaven eningen te zien, wel- gemak, sierlijkheid ■oerden. Later wisten riftig applaus te ont» oderne dansen de- i melodieuze tango, en vurige Mexicaan- ie Herber en Ernst ig te ontplooien en genieten. ONDERSCHEIDEN. s de heer G. W. A. m de Internationale >r den Hongaarschen onderscheiden met te Toldi Miklós" in iderscheiding, welke rsonen, die zich zeer femaakt ten aanzien voeding. LEÜM VAN >EK". iden viert de kegel- enkort haar 40-jarig genheid hiervan, van en met 9 April een urs over 6 banen l 't gebouw De Unie, welke de jubilares* e clubs als van par* len, zijn alsnog bin* -H. prinses Juliana ille van Z.K.H. prins onzen medaille, van n in de provincie i E.A. heer burge van 't gemeentebe- i de vereen, tot be- delingenverkeer te amer van Koophan* ilveren medailles, vntvangen inschrij* dstrijden is zeer be- iet alleen alle plaat* ïroningen, Haarlem, en Utrecht hebben en een plm. 45 3- het in de komende ik in de Unie zal ijn niet minder dan likbaar gesteld, zoo van korpsbeker- eken. wedstrijd, waaraan illen van den Am- chen, Utrechtschen, jarschen Kegelbond nt (Den Helder), om 1 uur verkegeld dschotel voor den emd, dat het 10-tal bond „buiten mede- ;1 is het een goede ;erende vereeniging ijd uitkomt, doch n bonden wedstrijd es tal niet. officieele opening >laats hebben a.s. nie door den voor- felbond, de heer A. it Koekoek recep- ïwedstrijd een aan- ngetreden en het e. elde den advocaat wij niet bang hoef- ike wakker te zul- ;r zes of zeven uur tpen. De vraag was zouden doen. n hierin de beslis- iat hij het beste op n, te meer, daar ik ilijven, tot hij weer ■n sprei, -waarmede schte ons goeden r haar slaapkamer, slot deed. e begeeft, heeren", zeggen over het getuige is geweest. Ie voor oogen had, erste plaats, wilde inheer Blake een binnentrad en den ider den invloed :elijk was voor zijn iden, na hetgeen u ging gekregen, dat sb?" ider aarzelen, vervolgde ik, „wil- met den diamant ouw Verinder hem Hiertoe was het i der gebeurtenis- hierin zijn wij te- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-—, franco door het geheele Rijk 2.S0. Losse nummers 5 cents. N©.. 76 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. m Zaterdag 30 Maart 1940 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groot® contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142© Jaorgmrg Molotof heeft aan den Oppersten Raad der Sovjet-Unie een rapport over de buitenlandsche politiek uitgebracht, waarin hij duidelijk heeft laten uitkomen, dat Rusland niet van plan is actief aan den Europeeschen oorlog deel te nemen. De volkscommissaris heeft de verhouding van Rusland tot verschillende andere staten besproken en medegedeeld, dat met Roemenië nog geen non agressiepact is gesloten omdat er nog geen regeling met dat land over Bessarabië is getroffen. Dit beteekent evenwel niet, dat Roemenië het lot van Finland zal deelen omdat de Sovjet-Unie niet voornemens is terwille van Bessarabië een oorlog te beginnen. Rusland is er niet op gesteld, dat er in Noord-Europa een Noordsch staten- verbond gevormd wordt omdat dit tegen de Sovjet-Unie gericht zou zijn en Zweden en Noorwegen in een oorlog met Rusland zou kunnen be trekken. Rusland zal terdege op elke actie van het leger van generaal Weygand letten, al heeft Turkije door het non-agressiepact niets van Rusland te vreezen. Het zal zich niet door de geallieerden in den oorlog laten betrekken. Hij gaf een uiteenzetting van de verliezen der Finnen en vergat daarbij de Russische verliezen te publiceeren. Met Japan kunnen goede betrekkingen worden onderhouden wanneer dit land rekening houdt niet de Russische belangen en hfj sprak de hoop uit, dat de betrekkingen met Amerika zullen verbeteren. De Sovjet-Unie zal evenwel nooit een werktuig van vreemde politiek mogen worden. Naar verluidt, zou Rusland aan Engeland hebben voorgesteld een nieuw handelsverdrag, te sluiten. Men betwijfelt of Engeland daarop zal ingaan, omdat men er daar niet zeker van is, dat de aan Rusland geleverde goederen niet hun weg naar Duitschland zullen vinden. President Roosevelt beeft, na zijn conferentie met Sumner Welles, mede gedeeld, dat er geringe vooruitzichten zijn op een directen vrede in Europa, maar dat de inlichtingen van waarde zullen zijn wanneer de tijd om vrede te stichten zal zijn gekomen. .i-i De voorzitter van den raad van volks commissarissen en volkscommissaris van buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie, Molotof, heeft gisteravond in Moskou in een redevoering tot het Sovjet parle ment o.a. gezegd: Wij moeten onze neu traliteitspolitiek handhaven en ons ont houden van deelneming aan den oorlog tusschen de groote mogendheden", Molotof was be gonnen met te zeg gen, dat er in de afgeloopen vijf maanden veel voor beelden zijn ge weest van een Fransch-Britsche vijandigheid jegens de Sovjet-Unie. De verwachtingen der Engelsche en Fran- sche machthebbers de Sovjet-Unie te gebrui ken in den oorlog tegen Duitschland, zijn niet in vervulling gegaan. De door de Sovjet gevolgde politiek is duidelijk niet aange naam voor de Britten en Franschen, wier zenuwen niet goed in orde zijn. Sedert de laatste zitting van de Opperste Sovjets hebben, zich. vele belangrijke betee- kenisvolle ontwikkelingen voorgedaan in de buitenlandsche aangelegenheden. De oorlog in het Westen is beperkt tot toe vallige botsingen, in hoofdzaak ter zee en in de lucht. Het is bekend, dat de pogingen van Duitschland over vrede te onderhandelen, door Groot-Britannië en Frankrijk zijn ge negeerd. Er werd gezegd, dat Groot-Britannië en Frankrijk oorlog voeren om hun verplich tingen jegens Polen na te komen. Het is thans volkomen duidelijk, dat hun bedoe lingen zijn een volledige ter nederwerping en verminking van Duitschland. Groot-Britannië heeft geweigerd reeds lang gegeven Sovjet-Russische opdrachten uit te voeren en deze vijandige houding is ten slotte geculmineerd in de in beslag neming van twee Russische schepen. De Brit- sche regeering heeft getracht deze daden te rechtvaardigen door aan te voeren, dat de goederen voor Duitschland bestemd waren. De Finsche oorlog. Sprekende over den Finschen oorlog zéide Molotof: Wij streden niet slechts tegen Fin sche troepen, doch tegen de gecombineerde strijdkrachten van de imperialisten van een aantal landen, met inbegrip van Groot-Bri tannië en Frankrijk. Na melding te hebben gemaakt van de voorbereidingen voor de zending door de geallieerden van 100.000 man ter hulpver leening aan de Finnen, betoogde Molotof, dat een vijfde deel van de Zweedsche lucht macht ter beschikking van Finland was ge plaatst. Hij voegde hieraan toe: „Militaire hulp voor Finland kwam niet alleen van de geallieerden, doch ook van zekere andere imperialistische landen, met inbegrip van Italië en zelfs van de Vereenigde Staten". Molotof vervolgde: Ondanks al deze in spanningen hebben de kracht en vastbe radenheid van het roode leger den oorlog omgezet in een roemrijke overwinning. Naar schatting bedraagt het'aantal dooden aan Finsche zijde niet minder dan 60.000 en het aantal gewonden niet minder dan 250.000. De werkelijke reden voor hulp aan Fin land van de zijde van Groot-Britannië en Frankrijk is, dat Finland gereed was als basis voor militaire operaties tegen de Sovjet-Unie. Het Scandinavische verbond. defensieve Overgaande tot een bespreking van het vredesverdrag zeide Molotof, dat Sovjet- Rusland de macht had geheel Finland te be zetten, doch dat het van deze macht geen gebruik heeft gemaakt zooals iedere an dere groote mogendheid zou hebben gedaan doch dat men zich tot een minimum beeft bepaald. Wij moeten, zeide hij, ons schrap zetten tegen alle pogingen het zoojuist gesloten vredesverdrag te schenden. Dergelijke po- gngen zijn door Finland en ook door Noor wegen en Zweden gedaan onder het voor wendsel van een militair defensief bondge nootschap. Het is niet moeilijk te begrijpen, dat deze pogingen gericht zijn tegen de Sovjet-Unie en ingegeven zijn door een verlangen naar wraak. Een deelneming van Noorwegen en Zweden aan een bondgenootschap met Finland zou een afzien van hun tradi- tioneele neutraliteitspolitiek behelzen en het begin zijn van een nieuwe buiten landsche politiek, waaruit de Sovjet- Unie slechts duidelijke conclusies zou kunnen trekken. De geruchten, dat de Sovjets eenige aan spraken zouden hebben doen gelden op havens in Zweden en Noorwegen zijn niet waard te worden tegengesproken. De betrekkingen met Turkije, Iran en Roemenië. Onze betrekkingen met Turkije en Iran zijn bepaald door niet-aanvalsverdragen en wij zijn vastbesloten onze verplichtingen na te komen. Wij hebben geen niet-aanvalspact met Roemenië. Dit is te verklaren uit het bestaan van een niet geregeld geschil over Bessa rabië, welks inbezitneming door Roemenië nimmer door de Sovjet-Unie werd erkend, hoewel wij nimmer de kwestie hebben opge worpen het door oorlog terug te krijgen. Dus is er geen enkele basis voor eenige verslech- ting van de Sovjet-Roemeensche betrekkin gen. Het Verre Oosten en Voor-Azië, Japan moet er zich van bewust zijn, dat de Sovjet-Unie geen enkele schen ding barer belangen zal dulden. Slechts indien dat wordt begrepen, kunnen onze betrekkingen met Japan op bevredigen de wijze tot ontwikkeling komen. In Syrë en het naburige Oosten bestaat een wantrouwen over de activiteit der Oos telijke legers van de Westelijke mogend heden onder leiding van generaal Weygand. Wij moeten waakzaam zijn tegenover alle pogingen deze troepen te gebruiken voor jegens de Sovjet-Unie vijandige bedoelingen. Hun moet duidelijk zijn, dat het gevaarlijk is met vuur tè spelen. De betrekkingen met de Vereenigde Staten. Molotof zeide ten slotte: Onze betrekkin gen met de Ver, Staten zijn in den laatsten tijd niet verbeterd. Tevens zijn zij niet slech ter gewórden, tenzij wij het z.g. moreele embargo tegen de Sovjet-Unie in beschou wing nemen, dat, nu de vrede' met Finland is gesloten, ontbloot is van iedere beteeke- nis. Wij moeten onze neutraliteitspositie hand haven en afzien van deelneming aan den oorlog tusschen de groote mogendheden. Deze politiek dient niet alleen de belangen der Sovjet-Unie, doch oefent ook een beper kenden invloed op pogingen den oorlog in Europa te doen ontbranden en verspreiden. Stalin, Worosjilof, Litwinof waren aan wezig, evenals de Duitsche ambassadeur, von der Sehulenburg. Opperste Sovjet keurt politiek der regeering goed. Na de rede van Molotof heeft de Opperste Sovjet een resolutie aangenomen, volgens welke „in verband met de volkomen helder heid van Molotofs rapport van debat afge zien en de buitenlandsche politiek der regee ring goedgekeurd wovdt". De Britsche pers over Molotof. Ten aanzien van de rede van Molotof schrijft de Daily Telegraph, dat Molotof beurtelings optrad als god van den oorlog en als vredesengel. Hij schudde rethorisch zijn vuist tegen Scandinavië en hij bedreigde Roemenië en stelde hij tegelijk gerust. Het blak merkt vervolgens op, dat de Sovjet- Unie blijkbaar een absoluut onafhankelijke politiek volgt. Welke kastanjes Hitier ook voor Stalin uit het vuur zal halen, weder-, keerigheid staat niet op het programma. DeDailyTelegraphis verder van meening, dat de passage over Finland een schrale troost is voor de Russen. De D a i 1 y M a i 1 schrijft, dat de rede van Molotof een einde maakt aan de ver wachting van een drie mogendheden verdrag van Hitier. De diplomatieke redacteur van de D a i 1 y Herald noemt het voornaamste punt van de rede de neutraliteitsverklaring van de Sovjet. Eerste Kamer van Oppersten Sovjet bijeen. In de groote zaal van het Kremlin is gis termiddag de zitting van de Eerste Kamer van den oppersten Sovjet gehouden. In de regeeringsloges namen de leden der Sovjet- regeering plaats. Behalve de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molotow, was hier o.m. aanwezig de voorzitter van het presidium van den opperstén Sovjet, Kali nin, zijn plaatsvervanger, e.a. Stalin woonde de zitting niet bij. In de loges van het corps diplomatique merkte men, behalve talrijke vertegenwoordigers der in Moskou geaccre diteerde buitenlandsche missies, ook de in Moskou vertoevende Sovjetrussische ambas sadeur te Berlijn, Sjkwartzef, op. De zitting werd geopend door den voor zitter van den bondsraad, Andrejef. De vol gende punten werden op de agenda ge plaatst: 1. rapport over de buitenlandsche politiek der Sovjet-Unie, 2. hervorming van de Karelische autonome Sovjet-republiek in een Karelisch-Finsche bondsrepubliek der Sovjet-Unie, 3. indiening van de begrooting voor het jaar 1940 en rapport over de be- greoting voor 1939, 4. bevestiging van de se dert de laatste zitting van het presidium van den oppersten Sovjet uitgevaardigde wetten en decreten. Het eerste punt der agenda zal, naar te vens vastgesteld werd, hedenavond om 19 uur in een gemeenschappelijke zitting van den bondsraad en den nationaliteitsraad, in den vorm van de verwachte redevoering over de buitenlandsche politiek door Molo tow, behandeld worden. Tot nieuwen plaatsvervangenden voor zitter van den bondsraad werd de leider der partij-organisatie voor Oesbekistan, Joes- soepof, gekozen. Verder werden 43 nieuwe afgevaardigden van West-Oekraine en West-Witrusland in den bondsraad opge nomen. Gistermiddag kwam tevens bijeen de con- stitueerende zitting van den nationaliteiten raad. Zie vervolg Buitenland pag, 33® blad. Nederland is nog altijd neutraal, het heeft, zoo wordt betoogd, met den oorlog niets te maken en het onderhoudt met alle oorlogvoerende staten de meest vriend schappelijke betrekkingen. Dat alles neemt niet weg, dat Nederland naar verhouding van zijn grootte, evenveel of misschien nog wel meer aan den Euro peeschen strijd ten offer brengt dan de oor logvoerende staten zoolang we althans nog in het stadium verkeeren ,dat er van krijgs verrichtingen en vernielingen op groote schaal niet gesproken kan worden. Want Nederland houdt, evenals de strijd- voerende mogendheden, een leger op oor logssterkte op de been, wat millioenen uit onze schatkist vraagt, Nederland moet dat leger in zoo ruim mogelijke mate voorzien van de nieuwste en beste wapenen, het geeft kapitalen uit aan mobilisatievergoe dingen en alles wat daarmee in verband staat en wat er om dat alles te kunnen be talen tekort komt, zal ons volk aan directe en indirecte belastingen moeten betalen en het aan den lijve ondervinden als vele ver- bruiksartikelen in prijs zullen stijgen. Wat de oorlog ter zee betreft behoeven wij er niet meer op te wijzen, dat ons land daaraan, alweer naar verhouding van den omvang van zijn scheepvaart, meer heeft geofferd dan een der oorlogvoerende staten. De lijst der Hollandsche vrachtschepen die op mijnen geloopen of getorpedeerd zijn, heeft een verontrustende lengte ge kregen en vele landgenooten, zoowel bij de Koopvaardij als bij de Marine, hebben in den oorlpg de uitoefening van hun plicht met hun leven moeten betalen. Het eenige wat wij daartegen doen het eenige wat wij trouwens kunnen doen is protesteeren, met de zekerheid, dat er door de oorlogvoerenden van al die protesten zoo goed als geen notitie wordt genomen. Nederland is neutraal, zijn gebied is on schendbaar en van alle zijden heeft men ons ongevraagd de verzekering gegeven, dat men er niet aan denkt onze neutraliteit in gevaar te brengen. In een statengemeenschap waarin men op het gegeven woord kan vertrouwens zou den dergelijke pertinente verklaringen vol doende moeten zijn om ons de zekerheid te geven, dat in dezen oorlog ons gebied geen oogenblik door vreemde troepen zal wor den bedreigd. Maar helaas, de wereldhistorie zelfs die van de laatste jaren is vol verbroken beloften en niet nagekomen verplichtingen en hoe de toestand in werkelijkheid is, blijkt uit het feit, dat alle oorlogvoerenden het vanzelfsprekend vinden, dat wij dag en nacht onze grenzen bewaken en overal in den lande het luchtafweergeschut gereed staat om de schending van ons luchtgebied met militaire maatregelen te beantwoor den. Toen het eerste vreemde vliegtuig boven ons land gesignaleerd werd, toen de eerste schoten van de luchtdoelartillerie op den vreemden indringer werden afgevuurd, is men niet alleen verontrust maar ook ver ontwaardigd geweest. In het buitenland werd die verontwaardiging zoo goed be grepen, dat men al zijn best heeft gedaan, de niet te ontkennen schendingen van ons gebied als betreurenswaardige vergissingen te signaleeren. Ook dat tijdperk ligt al weer achter ons. De oorlog heeft in alle daarbij betrokken staten het eigenbelang meer op den voor grond geschoven en wanneer dat eigenbe lang door den een of anderen maatregel gediend wordt, is het belang van de kleine neutralen van weinig beteekenis. De oorlog heeft met ruw geweld de normale begrip pen van recht en onrecht verstoord en men is ook in de neutrale staten tot de conclusie gekomen, dat het recht van den sterkste het meest gerespecteerd wordt. - Het begint regel te worden, dat ons lucht gebied wordt geschonden en er zijn al zoo vele gevallen gesignaleerd, dat van de des betreffende berichten nauwelijks met ver bazing wordt kennis genomen. Men zoekt al geen uitvluchten meer, men tracht niet langer te ontkennen, dat het Duitsche of Engelsche vliegtuigen zijn geweest, die onze neutraliteit schenden, men is er slechts verontwaardigd over als duidelijk is geble ken, dat het vliegtuigen van den vijand zijn geweest. In den beginne heeft het Alg. Ned. Pers bureau elk geval gesignaleerd en met ver ontwaardiging besproken. Wij zijn nu al zoo ver, dat de berichtgeving voor het Ne- derlandsche publiek over eventueele schen dingen van onze neutraliteit maar aan de autoriteiten wordt overgelaten, wat geens-1 TREILER DOOR VLIEGTUIG AANGEVALLEN. De Britsche treiler Inverneill is Donder dagavond voor de N.O. kust van Schotland aangevallen door een Duitseh vliegtuig, dat drie of vier bommen en een luchttorpedo liet vallen zonder echter het schip rechtstreeks te treffen. De stuurman van den treiler werd aan den arm gewond en de ruiten van het stuurhuis werden vernield. Het vliegtuig beschoot het schip ook met zijn machinegeweer, welk vuur door de beman ning met het luchtafweerkanon werd beant woord. Na twintig minuten verdween het toestel. zins de zekerheid geeft, dat alle gesigna leerde gevallen voortaan nog vermeld zul len worden. Bommen van buitenlandsch fabricaat spoelen op onze kust aan, staan tegen golf brekers en vernielen dijken en huizen. Ook daaraan zijn wij al gewend en als wij 's avonds het verre geluid van een explosie hooren, begrijpen wij wel, dat er al weer een stukje oorlog aan de kust van ons eigen gebied afgespeeld is. Niemand is er voor verantwoordelijk, want zelfs al slaagt men er in de herkomst van een bom vast te stel len, dan is de explosie nog altijd de schuld van wind en zee, die het moordtuig van zijn anker sloegen en in een verkeerde richting hebben gedreven. Nederland is gelukkig' buiten den oorlog gebleven, maar het leeft dagelijks onder de dreiging van het geweld, dat geen grenzen kent en geen onderscheid maakt tusschen vriend en vijand. Het is de dupe van actie en reactie der oorlogvoerende staten, van geweld en re presailles en wij komen langzamerhand in den toestand die een Deensch blad dezer dagen van de neutrale scheepvaart heeft gegeven, namelijk, dat het feit alleen dat een schip óp zee vaart voldoende is om het te torpedeeren. De Noorsche wateren worden door de Duitsche schepen misbruikt om de noodza kelijke ertsen te vervoeren. Duitschland speculeert daarbij op de Noorsche neutra liteit, die het tegen vijandelijke aanvallen beschermt, maar zoodra het eigenbelang in een andere richting gaat, wordt met die neutraliteit geen rekening gehouden en worden Noorsche schepen op groote schaal vernietigd. Noorwegen zal van dat alles de dupe worden, want de geallieerden overwegen reeds de noodgedwongen schending der Noorsche wateren en niemand kan voor spellen of het land niet binnen afzienbaren tijd in den oorlog zal worden betrokken. Nederland heeft gelukkig geen kostbare ertsen, die door Duitsche schepen gehaald kunnen worden. Ware het anders, wij zou den in een minimum van tijd voor dezelfde consequenties als de Scandinavische staten gesteld worden. Nederland ondergaat met papieren protes ten het wederzijdsch oorlogsgeweld en toch moet het daarbij een geheel verschillende behandeling constateeren. Geen Hollandsch schip is tot dusver door de geallieerden ge torpedeerd en wanneer het op een Britsche of Fransche mijn is geloopen, mag men aan nemen, dat dit ook van geallieerde zijde als een niet gewild oorlogsgebeuren betreurd wordt. Britsche zoowel als Duitsche vliegtuigen hebben ons rechtsgebied geschonden, maar zelfs op het moment, dat het bij een poging tot ontkoming op leven en dood gaat, heeft geen bewapend vliegtuig der geallieerden eenige poging' gedaan onze vliegtuigen te vernielen. Men mag dat sportief noemen, het is ook een bewijs van een volkomen begrijpen van de positie der neutralen, evenals de rui terlijke erkenning, dat deze bij de vernieti ging van ex vreemd vliegtuig boven hun gebied volkomen in hun recht staan. Wat niet wegneemt, dat niemand het ver dere verloop van den strijd kan voorspel len, dat niemand met zekerheid weet in welke mate misschien nog het eigenbelang der oorlogvoerenden door de erkenning van de rechten der neutralen bemoeilijkt zal worden en men maar al te spoedig een reden zal vinden om zich aan die rechten niet langer te storen. Het is daarom, dat nu wij nog altijd een leger op oorlogssterkste hebben, dat dag en nacht onze grenzen bewaakt en elk vreemd vliegtuig meedoogenloos onder vuur wordt genomen. Het is daarom, dat onze kusten nauwkeu rig bewaakt worden en geen vreemde oor logsbodem gelegenheid krijgt ongestraft onze territoriale wateren te bevaren. Want er is in den oorlog maar één factor die een neutralen staat de zekerheid geeft, dat er met zijn belangen rekening wordt gehouden. Dat is zijn weerkracht, door een machtig leger, door de eendracht van zijn volk en door den vasten wil zich tegen iedere schending van zijn gebied met geweld van wapenen te verzetten. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1