mm MP s miP] !Buitmiand Vijfmillioen voor voorbereiding der evacuatie Aangevraagde crediet zal den eersten stoot kunnen opvangen. Bemiddeling voor den verkoop van gas maskers. Vreemde vliegers boven Rottum. Een Duitsch vliegtuig en twee Engelsche machines. Begrooting leeningfonds voor 1940. Gouddekking omloopende bankbiljetten. GEMENGD NIEUWS. Sumner Welles bij Roosevelt TWEEDE BLAD 2" Minister Van Boeyen vraagl 'Be minister van binnen-landsche zaken heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wjjziging en verhooging van de begrooting van zijn departement voor 1939. De minister stelt voor een verhooging van den gewonen dienst met 879.078, van den kapitaaldienst met 5 millioen, zoodat de geheele dienst verhoogd wordt met 5.879.078. De 5 millioen wordt aangevraagd voor een nieuwe afdeeling luidende: afvoer burgerbevolking. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Het overbrengen van verschillende ge meenten naar een hoogere gevarehklasse bleek onvermijdelijk. Enkele gemeenten konden in een lagere klasse worden ge plaatst. De kosten, welke ingevolge de wet be treffende bescherming tegen luchtaan vallen uit deze herclassificatie voor het Rijk voortvloeien, zijn geraamd op rond 280.000.welk bedrag als volgt is samengesteld: aanschaffing van gasmaskers 45.000, aanschaffing van brandspuiten 87.000, aanschaffing van beschermende kleeding 117.000, aanschaffing van sirenes c.a. 31.000, totaal 280.000. Voorts werd het, in verband met de huidige bijzondere omstandigheden, nood zakelijk geacht een aantal maattregelen te nemen in verband met de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. De beoogde geleidelijke uitvoering daarvan moest plaats maken voor een spoedig handelen. Tot deze maatregelen behoorde in de eerste plaats de outillage der alarmee- ringsinriehtingen in de gemeenten, ge rangschikt in de eerste en tweede gevaren- klasse. Voor aanschaffing en opstelling van een aantal sirenes is 192.000 in het aange vraagde bedrag begrepen. Door de regeering is onder deoogen gezien de noodzakelijkheid om tegemoet te komen aan de moeilijkheden, welke worden ondervonden bij het voorzien van de burgerbevolking van gasmaskers. Dit doel wordt bereikt door tusschenkomsj te verleenen bij den aankoop. Daarvoor is de beschikbaarstelling van een bijzonder crediet noodzakelijk. De kosten, met inbegrip van die van distributie, zijn voerloopig geraamd op rond 40 000. Het laat zich aanzien, dat het geheele voor dit doel aaangevraagde bedrag ge leidelijk ondgr de middelen zal terug vloeien/ Het .komt de regeering gewenscht voor de bureaukosten 3000) van algemeen steuncomité 1939, op dezelfde wijze als zulks gschiedt voor het Nationale Fonds voor Bijzondere Noodem voor rijksreke ning te' nemén. - Voor het jaar 1939 was een t bedrag van 4078 noodig wegens salaris van den met ingang van 6 Mei 1939 benoemden direc teur van het centraal vluchtelingenkamp te Westerbork. Evacuatie-kosten. De buitengewone omstandigheden, wel ke de regeering hebben doen besluiten tot de mobilisatie dér land- en zeemacht, maakten het noodig rekening te houden met de mogelijkheid, dat bepaalde gebie den van ons land qm redenen van militai ren aard door de burgerbevolking zouden moeten worden ontruimd. Op kleine schaal is reeds tot evacuatie van enkele gebieden moeten worden ovèrgegaan. Bleek de bevolking in deze gevallen nog in staat elders zelf een tijdelijk onderdak te vinden, bij ontruimingen van groote ren omvang zal de zorg voor de huisvesting van de geëvacueerden in hoofdzaak bij de regeering moeten berusten. Voornamelijk door inkwartiering zal in de behoefte aan huisvesting voorzien moeten worden. Met huisvesting alleen zal echter in den regel niet kunnen worden volstaan. Ook voor haar dagelijksch levensonderhoud zal de bevolking van de ontruimde gebieden althans in den eersten tijd goeddeels op den steun der overheid zijn aangewezen. Welke bedragen met een en ander eventueel gemoeid zullen zijn valt zelfs b\j benadering niet op te geven. Teneinde echter op alle gebeurtelijkheden voorbereid te zijn, acht de minister het noodzakelijk, dat voorloopig een krediet van f 5.000.900.voor dit doel te zijner beschikking wordt gesteld. Indien het onver hoopt noodig mocht blijken, op grootere schaal tot evacuatie over te gaan, sul met dit bedrag in elk geval de eerste stoot kunnen wor den opgevangen. Overigens zullen, behalve de uitgaven, welke reeds zijn ge daan in verband met de evenge- noemde evacuaties van kleineren omvang, uit dit krediet o >k be streden worden de kosten van. voorbereidende voorzieningen, noodig. voor - de ontvangst van geëvacueerden in de als vluchtr oord aangewezen gebieden, be nevens die van de commissie, welke belast is met d-,_ voorberei ding en zoo noodig met de alge meene leiding van de huisvesting en verzorging der te evacueeren bcolking en van de aan de com missie toegevoegde commissaris sen, waarvan de kosten voorloopig op 1.500.000.- - kunnen, worden gesteld. De R. P. D. meldt: Gistermiddag om kwart voor twee zijn boven het eiland Rottum twee Britsche militaire vliegtuigen waargenomen. Zij. - zijn van den grond af beschoten en hebben zich daarop in westelijke richting ver wijderd. Dienzelfden middag is op het eiland een Duitschlandvliegtuig var het Junkertype, 8 LHK. waar genomen, dat zich innoord-ooste lijke richting heeft verwijderd. Protesten zijn respectievelijk te Londen en Berlijn uitgebracht. naoa ROERGANGER SIMON BOLIVAR IN ONS LAND TERUG. Gistermiddag zijn de laatste drie ge wonde leden van de bemanning der Simon Bolivar, die ruim vier maanden geleden in den Theenjsmond op een mijn is geloopen, met een Deensch vliegtuig op Schiphol, teruggekeerd. Het waren de pantryman Sebregs, Wien een been is geamputeerd, de ZwitserSche salonbediende Hofmann en de matroos P. C. den Heijer uit Scheve- ningen. Deze laatste fungeerde als roerganger toen de ramp geschiedde. Hij vertelde dat hij op het moment der explosie aan het roer stond. De klap van de ontploffing' was zoo hevig, dat het kompas den Heijer iri het gezicht vloog, waardoor zijn neusbeen brak, zijn boven lip middendoor scheurde, de beide sleutel beenderen braken en 't rechteroog zwaar getroffen werd. Het licht uit dat oog zal hij nu moeten missen. De kapitein, die eveneens op den brug stond, werd vrijwel op slag gedood en den Heijer werd als het. ware dubbelgevouwen onder de vlaggenkast. Daarbij brak hij het rechter been op drie plaatsen: knie, kuitbeen en scheenbeen. Den Heijer werd in een sloep gedragen, maar kort nadat deze te water was gelaten had de tweede explosie plaats, waardoor alle inzittenden te water ge raakten. Door de aanraking met het koude water kwam den Heijer weer een beetje bij en op een stuk hout heeft hij toen twee uren rondgedreven tot een Engelsche ma rinetrawler hem met een eind touw bin nenboord haalde en naar land bracht, In het East Suffolle Hospital te Ipswich is hij meer dan vier. maanden verpleegd, Hoé wel hij nog niet geheel is hersteld kon hij thans naar huis tterug keeren. AUTO IN DIEPE SLUISKOLK GEREDEN. Bestuurder verdronken. Gistermiddag is te Gorredijk een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de veertigjarige manufacturiér A. Siersma uit Groningen om het leven is gekomen. De heer S. had juist een bezoek gebracht aan een firma op den Langen Wal en wilde met zijn auto vertrekken. Vermoedelijk is hij bü' het wegrijden onwel geworden. Na bij de hoofdbrug reed de wagen de diepe Sluiskolk in, waar hij geheel onder water verdween. De heer S. slaagde erin zich spoedig uit de auto te bevrijden, doch toen hij door toegeschoten hulp op den wal was gebracht verloor hij het bewustzijn. Men trachtte tevergeefs de levensgeesten weer op te wekken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. 100.000 KININE-TABLETTEN VOOR CHINA. Dégelijks worden we opgeschrikt door de vreeselijkste oorlogsberichten een schip gezonken een vliegtuig te pletter gevallen menschenlevens te betreuren. Onuitsprekelijk leed, hier in Europa maar ook elders. Nog steeds strijdt het Chineesche volk hardnekkig en verbeten voor zijn onaf hankelijkheid. Hoe langer dit verzet duurt, des te grooter is de ellende, zijn de ontberingen, welke dit dappere volk moet dragen. Millioenen zijn dakloos, zonder kleeren, zonder voedsel, zonder medische hulp, onder omstandigheden, die met elk begrip van hygiëne spotten. Dientenge volge maken besmettelijke ziekten als cholera, typhus, dysenterie 'eh bovenal malaria meer slachtoffers dan het oor logsgeweld zelf. In een circulaire, welke aan de Rotter- damsche burgerij is rondgezonden, wijst het Centraal Comité voor Hulpverleening aan de Burgerbevolking van China (Giro- no. 2040 ten name van N. V. Bankiers kantoor van Lissa Kann, Den Haag, met vermelding: China-Comité) in het bijzonder op de dringende behoefte aan kinine, het geneesmiddel bij uitstek ge schikt om de ontzettende malariaplaag te bestrijden en zoo mogelijk te voorkomen. Een behoefte, waarin het Comité, ten ge volge van de uitputting harer financiën, op dit oogenblik helaas niet voorzien kan. Spontaan heeft een Rotterdamsche bak kerij 100.000 kinine-tabletten aan de Chineesche burgerbevolking geschonken. Hoewel we weten, dat hier in Nederland en elders in Europa de nood zeer groot is, doe het Comité nochthans, de groote me dewerking welke het tot nu mocht onder vinden indachtig, een beroep op het Ne- derlandsche publiek om dit treffende voorbeeld te volgen en zoo mede te helpen om de nahielooze ellende van het Chinee sche millioenenvolk te verlichten. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de Buizerd met gezagvoerder van Veenendaal Rangoon en de Oehoe met gezagvoerder Hondong Alexandrië. Deze vliegtuigen worden resp. 31 Maart en 3 April te Batavia verwacht. Op de uitreis landden de Pelikaan met gezagvoerder Tepas te Alexandrië en de Gier met gezagvoerder Both te Rangoon. Deze toestellen worden onderscheiden lijk 30 Maart en 2 April te Napels ver wacht. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over d_e begrooting van het leeningfonds 1940 voor het dienstjaar 1940 is het volgende ontleend: Naar aanleiding van de opmerking over de bedragen, welke op déze begrooting zijn gebracht voor..'uitgaven, betrekking hebbende op de jaren 1938 en 1939, moge de minister zich aansluiten bij wat van andere zijde hiertegenover werd aange voerd en overigens op het volgende wij zen. Bedoelde uitgaven zijn gedaan uit het buitengewoon krediet van 100 millioen, gevoteerd wegens de gedeeltelijke mobili satie in de donkere dagen van Maart 1938, gevolgd door die van September 1938. In dien het leeningfonds .niet ware ingesteld, zouden deze uitgaven op den kapitaal- dienst van de normale bëgrooting zijn ge financierd, met het ^gevolg, dat zij in 40 jaar zouden zijn gedelgd. De overbrenging ook van deze mobilisatie-uitgaven naar het leeningfonds, met zijn 15-jarigen af lossingstermijn, vindt zijn motief in de wenschelijkheid om, nu het in' te stellen fonds hiertoe gelegenheid biedt, ook ten aanzien van deze uitgaven een meer soli de beleid te volgen. Vastgesteld op 2/5 deel. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat het gezamenlijk bedrag van de omloopende bankbiljetten, bank-assignatiën en reke ning courant-saldo's bij de Nederlandsche bank, steeds voor twee .vijfde gedeelten ge dekt zal moeten zijn dooi' munt of. munt- materiaal, met dien verstande, dat onder muntmateriaal alleen .begrepen wordt gou den muntmateriaal en, dat de .gouden munt en het goude muntmateriaal niet hoöger worden geschat dan op 2.ÓÓ9 (twee dui zend negen .gulden) .per kilogram fijn. Uit het bbyenstaandé .'bïtjk.t;dat. onder muntmateriaal alleen begrepen wordt gou den muntmateriaal, terwijl.tot diisverre ook zilver onder muntniateriaal werd be grepen. EXPORT VAN KAAS NAAR ENGELAND. Kan thans zonder speciale vergun ning geschieden. Onlangs, aldus meldt de financ. corres pondent van het Hbld.s-werd -in een nota aan de importeurs inzake de invoervergun- gingen voor levensmiddelen verwezen naar de algemeene machtiging dd. -. '20 Maart 1940, waarbij de invoer van sommige le vensmiddelen zonder speciale vergunning werd toegestaan. Deze algemeene machti ging en ook de voorgaande licenties zijn nu vervangen door een verder strekkende machtiging. Op grond hiervan mogen sommige le vensmiddelen zonder vergunning worden ingevoerd o.a. vleesch-extract en essences, kaas, uitgezonderd de Cheshire-, Goudsche- en Edammerkaas; bananen; tomaten; be vroren visch; mout-extract; gedroogde groenten, exclusief olijven, azijn en gist. Bovendien vallen nog een aantal produc ten onder deze machtiging,, doch uitsluitend wanneer zij van Eire of Frankrijk-afkom stig zijn. JAARVERSLAG TWENTS CHE BANKN.V. Dividend i'A procent. In de gister te Enschede gehouden jaar- lij ksche algemeene vergadering van aan deelhouders der Twe'ntsche Bank N.V. is de balans per 31 December 1939, alsmede de winst- en verliesrekening, goedgekeurd. Het uit te keeren dividend werd bepaald op 4'/, procent. De aan de beurt van aftre den zijnde commissaris,- de heer Walrave Boissevain, te Amsterdam, werd herkozen. De heer J. van Hoboken Azn., trok zich we gens zijn hoogen leeftijd uit den raad van commissarissen terug. In zijn plaats werd gekozen de heer J. van Hasselt te Bloemen- daal. De ontstane Vacature wegens het overlijden van dr. A. R. Zimmerman zal worden ingenomen door den heer C. van Stolk te Rotterdam. GEREDDEN VAN DE „PROTINUS" IN SCHOTLAND AAN WAL GEBRACHT. De Britsche onderzeeër „Unity" heeft de acht geredden van de „Protinus", dié acht dagen in een boot hébben gezwalkt, ergens in Schotland aan wal gebracht. De „Proti nus" was in open zee uit een vliegtuig ge bombardeerd en gezonken. De toestand der acht gewonden is zorge lijk. Er is geen direct levensgevaar, maar door de groote vermoeienissen en ontberin gen is hun conditie toch zeer slecht. Zij zullen geruimen tijd noodig hebben om op verhaal te komen; zij verblijven in een zie kenhuis in Schotland. Het zal nog wel geruimèn tijd duren vóór zij naar Nederland kunnen'terugkeeren. De kapitein en drie man werden bij den aanval op het schip gedood. *3^ D.E REGELING VAN DEN INVOER IN NEDERLAND. De A.N.I.C. zou worden ingeschakeld. Vrijwel tegelijkertijd met het parafeeren van een overeenkomst tusschen Nederland en Engeland als vrucht van de maan denlange onderhandelingen, die te Londen zijn gevoerd tusschen een Nederlandsche delegatie en Engelsche afgevaardigden zijn, aldus meldt de „Tel.", te Berlijn de Nederlandsch-Duitsehe besprekingen in zake de betalingscontingenten tot een voor beide partijen bevredigend einde gebracht. Naar thans uit Londen gemeld wordt, zouden volgens dit blad de aldaar gevoer de onderhandelingen tot de volgende re sultaten geleid hebben: Het oponthoud der thuisvarende schepen zal in de Downs tot een minimum beperkt kunnen worden, indien de goederen aan de A.N.i.C. geconsigneerd worden. Invoer in Nederland van goederen, be stemd voor: a. neutrale Europeesche landen b. niet-Europeesche landen zal, mits eveneens aan de A.N.I.C. ge consigneerd, kunnen blijven plaats vinden. c. De normale agrarische export van Nederland naar Duitschland zal zooveel mogelijk gehandhaafd kunnen blijven. DE OUDE KONINGINNEZEGELS BLIJVEN GELDIG. Naar aanleiding van de invoering van nieuwe zegels met beeltenis van H, M. de koningin in de waarden t/m 40 cent op 1 April a.s. en de stopzetting van den verkoop der oude zegels in dezelfde waarden, is de vraag gerezen, öf deze oude zegels enz. nu wellicht ook ophouden, voor frankeering geldig te zijn. Dit is niet het geval. Van ongeldigheid der oude postzegels 'is voorloopig nog geen sprake.-hi ieder geval zal een- zeer;.ruime termijn worden gesteld, zoodat het. publiek alle .gelegenheid heeft, de oude zegels ,ap te gebruiken. GEVAARLIJKE AANGESPOELDE VOORWERPEN. Op de eilandèn en op de Groningscbe kust zijn èenige drijvende voorwerpen aange spoeld, waarvan hier een korte beschrijving volgt: Peervormig drijvend voorwerp, lang vijf- én-tachtig centime'ter, fnaximum diameter acht-én-dértig 'centimeter, aan den spitsen onderkant is een oogbout aangesmeed. Uit den bolvormigen bovenkant steekt een cylindrische punt. Deze voorwerpen zijn zeer gevaarlijk. In dien eén dergelijk voorwerp aanspoelt waarschuwe men de plaatselijke autoritei ten, die op hun beurt op het telefoonnum mer den Helder 896' verzocht worden de militaire autoriteit te waarschuwen. CONTINGENTEERING INVOER VAN STEENKOLEN EN SCHEPWERK. Bij Koninklijk Besluit van 82 dezer is, oo grond van de overweging, dat 't gewenscht is, de tijdelijke beperking van den invoer van steenkolen voort te zetten, met ingang van 1 April 1940 voor één' jaar de invoer uit ieder land verboden van huisbrffndko len, industriekolen, cokes en cokesgrint en stenkoolbriketten, telkens voor zoover deze meer bedraagt dan 30 pet. van het bruto gewicht, hetwelk in 1933 uit dat land aan die goederen is ingevoerd. Een Koninklijk Besluit van denzelfden datum en van gelijke strekking regelt op overeenkomstige wijze de voortzetting van' de tijdelijke beperking van den invoer van schep werk. DE K.L.M.-DIENST OP OSLO WORDT WEER HERVAT. Gisteren heeft de Noorsche regeering de K.L.M. vergunning verleend voor het on derhouden van een regelmatige-verbinding van Amsterdam over Kristiansund naar Oslo van 1 April tot 31 December van dit jaar. Zooals reeds voorloopig was aange kondigd zal deze dienst a.s. Maandag in gaan, althans wanneer de weersomstandig heden in Scandinavië dezer dagen niet on gunstiger worden. Het heeft er nl. de laat ste dagen weer gesneeuwd. AANKOOP VAN CONSUMPTIE-AARD APPELEN DESNOODS OOK NA 1 APRIL. Naar wij van officieele zijde vernemen, bestaat het voornemen om, zoo noodig, ook na 1 April door te gaan met het aankoopen van kleiconsumptieaardappelen door de re geering. Nauwkeurige gegevens omtrent de voor waarden kunnen nog niet worden verstrekt. Uiteraard ligt eenige aanwijzing in de werkwijze, zooals die tot dusver werd ge volgd, en in de toezeggingen, welke inder tijd zijn gedaan met betrekking tot de prij zen, welke men in het voorjaar hoopt te bei eiken. ZAAK TEGEN Mr. BUVE NIET IN HOOGER BEROEP. Naar wij vernemen hebben'zoowel de of ficier van justitie als mr. W. B. J. Buve af stand gedaan van hooger beroep van het vonnis op 28 dezer door de Haagsche recht bank gewezen, waarbij mr. B. wegens me deplichtigheid aan poging tot het misdrijf van art. 98 W. v. S-.- veroordeeld is tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. Deze zaak zal dus niet voor het gerechtshof behandeld worden. ARBEIDER DOOR VALLENDEN BOOM GEDOOD. In het boseh van den heer V., bij de Huisvennen in de gemeente Baarle-Nassau waren gistermiddag vier arbeiders uit Meerle (België) bezig met het rooien van boomen. Een der arbeiders, de 30-jarige F. van Luyt, kwam onder een vallenden bopm en liep een schedelbasisfractuur op. De man is korten tijd later in het ziekenhuis over leden. Het slachtofferwas gehuwd en vader van drie kinderen. Paul van Zeeland bij minister van Kleffens. - Gisteren heeft de Belgische oud premier van Zeeland zuiver informeel be zoek aan minister van Kleffens op het depar tement van buitenlandsche zaken gebracht. Schout-bij-nacht M. H. E. Sackse f. - ïn den ouderdom van 77 jaar is te 's-Gravèn- hage overleden gep. schout-bij-nacht titulair M. H. E. Sachse. Stijgend aantal kerst- en nieuwjaars- telegrammen. - Het aantal kerst- en nieuw jaarstelegrammen, tijdens de* jaarwisseling 1939/1940 gewisseld, is belangrijk hooger dan tijdens dezelfde periode, een jaar gele den. Het kerst- en nieuwjaarstelegramver- keer met Ned.-Indië steeg van 2968 tot 4007, dat met N.-Amerika en Mexico van 4389 tot 5950, met -Suriname en Curagao van 706 tot 1214, met Z.-Amerika van 570 tot 751 en met schepen op zee van 4930 tot 5947 telegram men. Alleen het Europeesche verkeer liep terug van 4568 tot 2879. In totaal steeg het buitenlandsch verkeer van 19086 tot 22119, d.i. met 15 het binnenlandsch verkeer van 6549 tot 7122, d.i. met 8,7 President Roosevelt heeft van Sumner Welles één Verslag ontvangen van zijn Europeesche réis, kort na aankomst van Welles te Washington. Hooge functionnarissen hebben als hun meening uitgesproken, dat er weinig op timisme bestaat ten aanzien van de moge lijkheden van een vrede, na den terugkeer van Welles uit Europa. De conferentie tusschen Roosevelt, Hull en Sumner Welles, wélke gistermiddag is gehouden,heeft anderhalf uur geduurd. Bijzonderheden' 'zijn' niet "onthuld. v t 1' Sumner Welles tevreden ovéi' zijn reis. Het schijnt, dat Sumner Welles niette min 'voldaan, is over de resultaten van- zijn réis, daar hij heeft' verklaard: Ik 'heb alle gelegenheid gehad om de informaties te krijgen, waarvoor ik was uittgezonden."'' - Hij heeft ten stelligste - geweigerd-eenig verder commentaar te geven. Welles heeft een kórte besprekin- gehad met Huil voor beiden zich naar het Witte Huis begaven om hét verslag van den specialen gezant, uit te brengen. Welles opnieu-v bij Roosevelt. Sumner Welles heeft zich gister, in ge zelschap van Huil, opnieuw naar het Witte Huis begeven om zijn besprekin#*» met Roosevelt vóórt te zetten. Roosevelt over een stabielen vrede in Europa. President Roosevelt heeft gister ver klaard, dat er voor direct geringe voor uitzichten zijn op een stabielen vrede in Europa, doch dat de door Sumner Welles verkregen inlichtingen van waarde zullen zijn, wanneer de tijd zal komen een vrede te vestigen. Roosevelt vervolgde met te zeggen, dat zijn woorden juist bèteekenden, wat zij zeiden „er is voor direct een gering voor uitzicht op een einde van den oorlog". De president herhaalde, dat Welles noch gemachtigd was verplichtingen aan te gaan of dat gedaan had, waardoor de Ver. Staten zouden worden gebonden, noch dat Welles de bevoegdheid had. voorstellen namens de regeering der Ver. Staten aan te bieden of zulks had gedaan.- .De voor Welles verkre gen inlichtingen zouden voor de regeering der Ver. Staten van het grootste belang zijn bij haar buitenlandsche betrekkingen. Roosevelt vervolgde, dat al hetgeen door de regeeringen van'Italië, Duitschland, Groot Britannië en Frankrijk was medege deeld aan Wélles door de regeering der Ver. Staten als volkommen vertrouwelijk zou worden beschouwd. De president sprak van de mogelijkheid, dat „in zékere gévallen" het bezoek van Welles zou kunnén bijdragen tot een beter begrip en vriendschappelijker betrekkingen tusschen de Ver. Staten en de landen, wel ke hij had bezocht. De missie, aldus voegde de president hier aan tóe, had door persoonlijk contact en be sprekingen een „verheldering" gebracht in de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en de Europeesche naties. DE OORLOGSSCHADE IN FINLAND. Naar verluidt beloopt de oorlogsschade in Finland volgens de tot dusverre opgestelde ramingen ongeveer een milliard Finsche marken. In Abo alleen al wordt de schade, geraamd op 30 tot 40 millioen Finsche- mar- ken. Naar thans bekend wordt zijn de reede- rijen uit de afgestane gebieden thans ook verplaatst naar .de westkust Van Finland. Naar alle waarschijnlijkheid zullen zij in de havens aan de Finsche Golf hun bedrijf weer opnemen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6