Maansteen De Si Qememtecadm JMmtiieuw VRAAG EN AANBOD feuilleton NOTIT CASTRICUM WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, Een groot va TWEEDE BLAD. Een raadszitting met één agenda punt, datin geheime zitting behandeld werd! Op Donderdag 28 Maart hield de raad van Castricum een openbare zitting. Bij wijze van proef voor de eerste maal een avond vergadering. De raad was voltallig aanwe zig. Het was een zonderlinge vergadering. Namelijk een ter behandeling vander tien ingekomen stukken, plus: één agenda punt! De ingekomen stukken waren mee- rendeels van huishoudelijken en internen aard. Cijfers, credieten, subsidies, supple- toire begrootinkjes, rekeningen, contracten voor stroomlevering, kasrekening enz. Zoo op 't eerste gezicht: hamerstukken! Maar dat kwam anders af! Het eenige agendapunt was er een ter benoeming van leden eener adviescommis sie. In dit geval voor Maatschappelijk Hulp betoon. Maar toen eindelijk dit eenige agen dapunt tegen kwart voor elf aan de orde kwam, ging de raad in geheime zitting om de candidaatleden eens precies te bekij ken Toen sloeg de „Pers" solidair aan het muiten en verdween. Tot heden heeft nie mand nog vernomen hoe de zitting is afge- loopen! Een zonderlinge vergadering dus. Maar een deugdelijke vergadering tevens. Alweer niet om de knikkers, maar om het spel. Want het blijkt al meer en meer, dat de raad van Castricum uit vijf leden be staat: zijnde mevr. Bakker-Pieters, die gaandeweg een standvastige meening begint te ontwikkelen, en de heeren Spaansen, Berlee, de Vries en de Wildt. De rest zit erbij om het wettelijk aantal vol te maken. En als er een trofee bestond voor het beste spel van het jaar, zooals in Hollywood voor de filmstars, dan moest deze voor 1940 worden uitgereikt aan het lid Spaansen. Dit lid wordt een kei van 'n belasting-specialist in den raad, die zich de ware moeite geeft en thuis raakt in de materie en dus zoo gaat het nou eenmaal de beste resultaten bereikt ten behoeve van het gemeenebest. Hulde! Na hem komt onmiddellijk de heer Ber lee, die volkomen weet wat hij wil, besla gen ten ijs komt, volkomen opgewassen raakt tegën het woordraffinement en de zucht tot intimideeren en wegdwingen van den voorzitter, voet bij stuk houdt, geen woord te veel zegt en g;en moment zijn kalmte verliest. Eveneens hulde! Waarom hulde? Wel, omdat op de oogen- blikken dat deze mannen bezig zijn, onze gemeente werkelijk geregéérd wordt boven het „ambtelijke" uit! Voorbeelden? Ziehier: De heeren Ber lee, Spaansen en de Vries maakten gegronde aanmerkingen op de redactie van de notu len der vorige vergadering. Zij deden dit volgens goed recht en op voortreffelijke wijze. En en hier komt het op aan doordat zij dit deden zullen de notulen steeds beter en juister worden en hoe lan ger hoe minder 'n wassen neus. Er zijn meer dan wassen neuzen genoeg in de plat telandsch-gemeente-techniek. De raadsleden moeten hun fiat geven en in tijd van nood worden ze aan de redactie van de notulen gehouden. Begrijpelijk dus, dat zij willen dat ze juist zijn. Aan de administratie-tech niek is het te zorgen voor een apparaat dat juist functionneert. De fout tusschen haakjes is natuurlijk dat dit apparaat eigenlijk niet moet zijn 'n „stenograaf", dat is: 'n snel-schrijver maar 'n „redacteur", dat is: 'n goed-schrijver. Niet iemand, die 'n deel der gesproken woorden weergeeft, maar die den zin der gesproken woorden weergeeft! 'n Ander voorbeeld: De heer Spaansen gebruikt het aan de orde zijn eener sup- pletoire begrootingspost, om terug te komen op de algemeene begrooting en deszelfs ver gadering. Het blijkt dat hij hiertoe genoopt is, door zijn „studie" voor de betreffende suppletoire post. Hij neemt deze kwestie dus maar niet voor kennisgeving aan. Hij neemt zijn „begrooting" (ofschoon de be handeling hoog en breed achter den rug is) en gaat studeeren. Hij ontdekt verschillen. Hij constateert cijferfouten. Hier honderd, daar zestig, daar veertig. Het klopt niet. Meer dan veertienhonderd gulden verschil in totaal! En zie: Ter openbare vergadering slaat de heer Spaansen spijkers met koppen. De heele raad heeft de begrooting aangenomen en de cijfers kloppen niet. De zaal is stil. Zeer verlegen is de voorzitter. Zeer ont hutst is de loco-secretaris. De heer Spaan sen is zeker van zijn zaak. Het heeft in wezen niets om het lijf. Een niet terug geboekte duizend gulden, een niet afgeschreven verminderingspost van driehonderd gulden en een paar tikfouten in de cijfers. Anders niet. Maar het geval bewijst, dat er raadsleden zijn, die wezenlijk werken die zich be wust zijn van hun plicht als gemeente regeerder en mandataris van een groep burgers. In zulke oogenblikken wordt Castricum geregeerd. Want in zulke oogenblikken ook ziet men zonneklaar gedemonstreerd de lichtzijden van zijn bekwaamheden en de kleinheden van zijn opvatting van dezen burgemeester. Hij verliest het hoof-d niet. Hij ontkent niet. Hij grijpt in. Hij vat de materie bij kop en staart. Hij wil zelf zeker heid. Het is hem geen peulschilletje, die schijn van blaam op zijn administratie. Het is hem ernst! Dat is prachtig. Maar niet prachtig is het gevoel van wrevel, dat het niet achter de hand gebleven is. Dat het raadslid den bur gemeester privé-ambtelijk heeft aange klampt en zijn opmerkingen toegefluisterd. Dat het openbaar behandeld wordt. Dat de burgemeester zich niet heeft kunnen wape nen.... Terwijl juist de burgemeester heel graag van zijn kant de raadsleden voor voldongen feiten zet, waarop ze stande pede een beslissing of een antwoord moeten we ten! Of geen antwoord.... De burgemeester meent, dat hij zijn pres tige, zal verliezen door een paar administra tiefeuten zonder dieperen grond. Dat is on juist. De burgemeester en ieder mensch in het algemeen verliest z'n prestige uit heel andere oorzaken. Zoo b.v. wethouder Hellinga, die in een discussie zei: Ik vind het jammer, dat de heer de Wildt spreekt van een „blaam op de gemeente" in tegenwoordig van de Pers. Dat doet ons denken aan de meening van wijlen Jan den Gapper, die zei: Ik vindt 't heelemaal niet erg om te stelen, maar ik vind 't vervelend als de menschen 't mer ken! De wethouder stelde dus hier niet in het licht, dat er geen sprake was van 'n blaam. Hij wies de gedachte aan blaam niet af. Hij vond het enkel jammer, dat het niet in geheime zitting gezegd was! Daarom dan was deze vergadering van be- teekenis. Men leerde raadsleden kennen in hun kracht en den voorz. in zijn kracht. Men zag magnifieke tegenstanders bezig. Niet klein, niet peuterig, niet politiek. Maar overtuigd en geestelijk sterk gewapend. Ieder van zijn kant bezig het belang van de gemeente vooruit te stooten. Stel dat al zulke eerlijk en overtuigde krachten te samen eens tot een geheel wer den? Om Castricum te gaan verdedigen en vooruit te stooten tegen dwang en contra- belangen van buiten af Dan zou het er anders uit gaan zien voor de gemeente tegenover monopolie-dictaturen, tegenover Provincie, waterleiding, electra, ja, regee ring soms. Dat leerde ons de machtelooze discussie over een stroomcontract met het P.E.N. Niet Castricum regeerde hier haar eigen belan gen, maar het P.E.N. dwingt haar voordeel aan de gemeente af. En voert 'n kilowatuur- prijs van 2 1/4 cent voor krachtstroom op tot maar eventjes tien cent door bepalingen voor rente en aflossing van kabelaanleg. Waaraan niet te ontkomen is. Omdat er vroeger niet grootscheeps samengewerkt is! De discussie wees het uit. Helaas: ach terna! werkelijke problemen afgemaakt. Dit alles verdiept het verhaal, dat daardoor wat meer beteekenis krijgt dan de in beeld ge brachte sensatieroman, die deze historie anders onvermijdelijk was gebleven. Van het voorprogramma noemen we: het Paramount- en het Profilti-journaal en een filmpje over een jazzband, die in beeld en toon getuigt van haar virtuoze prestaties. City Theater ENTENTE CORDIALE. Er zijn romantische films en leerzame films en er zijn historische films, die e combinatie van beiden kunnen zijn. Wie deze week naar het City Theater gaat om er een uiterst verzorgde en boeiende rol prent te aanschouwen, krijgt bovendien nog een lesje in algemeene geschiedenis, waar door hij menig vergeten detail uit zijn schooljaren weer kan ophalen. Het is geen vervelende les, die uit een boek moet wor den geleerd, het is een les, die zich voor het oog van den toeschouwer afspeelt met leven de historische figuren. Het begint in 1886 en men ziet de bejaarde Engelsche koningin Victoria in haar dage- lijksche bezigheden. Het springt over naar verdere jaren, de vorstin, die zoo lang over Engeland regeerde, viert haar tachtigsten verjaardag en de Prince Royal, Edward, die en man op leeftijd wordt zonder nog ge regeerd te hebben, zoekt zijn vermaak in Parijs en vindt het bij de behoorlijke Paris- sienes,den Franschen wijn en in den Fran- schen sfeer, dien hij zoozeer bewondert. Dan dreigt er een verwijdering door het optreden van Kitchener in den Soedan, er dreigt zelfs een oorlog, maar Delcassé en Edward, die inmiddels koning is geworden, streven naar een verzoening. Op het meest critieke tijdstip herinnert Edward zich de beleedigingen van zijn neef, den Duitschen keizer. Hij keert zich weer naar Frankrijk, hij waagt het een bezoek aan Parijs te bren gen, waar hij zich de oude vriend van het Fransche volk toont en hij keert naar Lon den met de zekerheid, dat hij opnieuw het hart van Frankrijk heeft gewonnen. Prachtig is de ontvangst van Edward in de Parijsche opera en die van president Loubet in het koninklijk paleis in Londen. Figuren als lord Salisburry, Cambon, Joe Chamberlain, Cle- menceau en Yon Bulow treden weer op den voorgrond en het slot van de Fransch- Engelsche toenadering is de onderteeke- ning van de Entente Cordiale, het Fransch- Engelsche verbond, dat sindsdien de vuur proef van twee oorlogen doorstaan heeft en het begin was van een internationale samen werking, welke juist dezer dagen zoo hecht is geworden als nimmer tevoren tusschen twee staten is voorgekomen. Victor Francen als Edward VII en Gaby Morlay als koningin Victoria, het zijn de twee prachtigste creaties uit deze groote en rnagnifique historische film, waardoorheen een liefdesgeschiedenis is geweven, welke eveneens de Britsch-Fransche toenadering demonstreert. Vooraf veel geïllustreerd nieuws, dat bij zonder actueel is. „GIBRALTAR". Harmonie-Theater. De film heeft zich meester gemaakt van vrijwel elk gebied van het menschelijk le ven. Maar ze toont toch wel een zekere voor liefde voor de realiteit van den zelfkant van de samenleving, van die wereld, die sensa- tioneeler stof biedt dan de paisibele wereld, waarin het leven-van-allen-dag van den ge middelden burger zich afspeelt. Daar is bijvoorbeeld de spionnage en alles wat daaraan vastzit. Een gewild onderwerp met tal van mogelijkheden voor een film industrie, die niet aarzelt ook déze realiteit te verbeelden zoo noodig hier en daar aangevuld met wat fantasie. Spionnage en contra-spionnage de hoofdelementen van de film „Gibraltar". Een Fransche film, die in zijn soort uitste kend genoemd kan worden. Een tot het uiterste opgevoerde spanning; een logisch verhaal vol verrassende gebeurtenissen; uit stekend karakterspel van de hoofdfiguren: Viviane Romance, Erich von Stroheim, Roger Duchesne. De toeschouwer verwachte in deze film geen moreele waardeering van alles wat hem hier wordt voorgezet. Hij zelf moet oordeelen. En nu is de verdienste van „Gi braltar" deze, dat de film door het uitste kende spel van de hoofdfiguren een inzicht wil geven in de menschelijke verhoudingen dat de film niet oordeelt en veroordeelt of vergoelijkt zonder meer maar hier en daar tracht te verklaren, de reacties ver- antwooid en aannemelijk tracht te maken, en zich niet met een al te eenvoudige scheiding tusschen goed en kwaad van de GOOD BIJE, Mr. CHIPS. Victoria-Theater. De groote roep uitgegaan van deze M.G.M- film had gisteravond reeds 'n bijzonder groot aantal bezoekers naar het Victoria-theater doen gaan en het valt te verwachten, dat de stroom zal blijven vloeien langer dan een week. Het is het groot-menschelijke van de figuur van mr. Chips zoo schit terend uitgebeeld door Robert Donat dat overal waar deze film werd vertoond zoo sterk aantrok en het ongetwijfeld ook in onze stad zal doen. De onderwijzer, hier gegeven, aanvanke lijk ais 'n bedeesden verlegen jongen man, die moeilijk orde kon houden in zijn klas van de Engelsche jongensschool, en later vooral na zijn huwelijk - als 'n man met 'n ware liefde voor zijn ambt, heeft ook den ouderen bezoekers nog veel te zeggen: zij zien hier weer terug den onderwijzer uit hun jeugd. De tweede hoofdrol wordt op een niet minder eminente wijze vervuld door de Engelsche speelster Greer Garson, die in deze film wel een bij uitstek schitterend debuut heeft gemaakt. Alleen een figuur als zij kon een goede tegenspeelster zijn. De manier waarop zij de jongens uit Chips' klas tegemoet trad en hun vertrouwen won, is verbluffend ook door den invloed, dien zij ermee uitoefende op den onderwijzer, die in haar een grooten steun vond ook nog toen zij reeds langs was gestorven, een steun die hem maakte tot den vriend van al zijn leerlingen voor hun heele verdere leven. Films als „Good bye mr. Chips" zijn een gebeurtenis in het bioscoopbedrijf en wij kunnen niet genoeg opwekken deze rol prent te gaan zien. Het buitengewone spel van Robert Donat in de titelrol zal lang in herinnering blijven. Na een paar goede journals brengt het voorprogramma een aardige in zeer mooie kleuren weergegeven teekenfilm „The little goldfish", de belevenissen en benauwdhe den van een uit zijn glazen kom verdwaald goudvischje. Alléén 2de handsch goederen* uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inz*nd*n.l Een zeer goed onderhouden kvider- wagen is te koop bij JOH. JANSEN, Raadhuisweg, Heiloo. Aangeb. 2-pers. eiken ledikant met spiraalmatras en kapokstel. Adres te bevragen bureau v. d. blad. Te koop: lange zwarte lederen motor- jas en goede damesfiets met lamp en dynamo. Prijs billijk. TULPSTRAAT 18. Te koop: een marmerblad van wasch- kast, lang 1.10 M. en breed 0.55 cM. met opstand. LYCEUMSTRAAT 71, Alkmaar. Te koop: 1 jongensfiets 26 inch (prima), eiken parapluiebak 1.59, 1 paar rolschaatsen 1.00. UITENBOSCHSTRAAT 2. Te koop tegen billijken prijs: goed onderhouden huiskamerameublement, bestaande uit buffet, tafel, 4 stoelen en 2 fauteuils. WESTERWEG 49. Te koop: Damesfiets, grondig opge knapt en gelakt, nieuwe kettingkast 13.00, prima piano merk Bick 150. Prins Hendriklaan 19, Bergen N.H. Wij betalen den hoogsten prijs: Literfl. 4 ct., Kruiken 4 ct., Jampotten en diverse fl. 2 ct. p. st. Recordprijzen voor Lompen, Metalen enz. Wordt afgehaald. RAMEN 2. Pracht echte Canadeesche Zilvervos met 2 jaar garantie, 35. Brieven on der letter L 936 bureau van dit blad. DE JANTJES. Roxy-Theater. De Hollandsche film De Jantje heeft in het Roxy-theater gisteravond weer uitste kend gedaan. De vele belangstellenden hebben het echte volksstuk ook nu weer met veel aandacht gevolgd. Men genoot van het spel van Na Druppel en de Mop, een prachtig duo, dat meermalen de lachlust opwekte en door Heintje Davids en Sylvain Poons zeer komisch werd gespeeld. Het overal bekend geworden Draaien, altijd maar draaien, deed het opnieuw best: Ook de scènes in het café van tante Piet en in het cabaret mogen genoemd. De drie ma trozen Dolle Dries, Blauwe Toon en de Schele, werden door Willy Castello, Jan van Ees en Johan Kaart bijzonder goed ge speeld, maar ook de rollen van Blonde Greet en Jans waren bij Suzy Klein en Fientje de la Mar in de beste handen. Hoe echt was weer de oude Marie van Wester toren. Al de bekende figuren zag men met genoegen terug. Noemen wij nog Johan Remmelts, die van den onsympathieken zoon Leendert een echt valsch type maakte. Het terugzien van de overleden artisten Oscar Tourniarie en Louis Davids deed wel even weemoedig aan. Ook in dezen vorm, dus als filmwerk, blijft het stuk de Jantjes boeien en velen zullen deze week naara het Roxy-theater gaan om de film met haar aardige tafreelen en bekende liedjes te gaan zien. Het voorprogramma bracht een tweetal uitstekende journaals van Polygoon en een teekenfilm van Scrappy. doetje goed! Te koop uit netten inboedel: 2 p. Le dikant voor 4.50, pracht Veeren- en Kapokbeddeni vkoopjes), Kamercloset- stoelen, Mangel, enz. DEKKER, Spoor straat 5. Inkoop inboedels. Te koop: prima inzinkbare Singer- naaimachine, voor zeer lagen prijs. Pracht Singer Handmachine (koopje). Naaimachines vanaf 5 met gar. DEKKER, Spoorstraat 5; Wij betalen den hoogsten prijs voor Kachels, Fornuizen, Meubilair, Dames- en Heerenkl., Porcelein en Aardewerk. Wordt afgehaald. RAMEN 2. Te koop zoo goed als nieuw: Vaber- kachel no. 5. Te bevr. SCHOT, Voormeer 10a. Te koop: goed onderhouden kinder wagen. Bisschop Bottemannestraat 3. DOOR WILKIE COLLINS NEDERLANDSCHE BEWERKING VAN A. A. HUMME Jr. 53) Mijnheer Buff nam mij terzijde. „Uw theorie is, dat Franklin Blake den diamant in zijn kamer heeft verstopt, ter wijl ik bij mijn meening blijf, dat de steen zich in het bezit van mijnheer Luker's bankiers bevindt. Wij zullen hier niet over disputeeren, maar moeten ons afvragen, wie van ons in staat is zijn theorie te bewij zen". „Ik heb vanavond getracht dit bewijs te leveren en ben daarin niet geslaagd", ant woordde ik. „In mijn geval", hernam mijnheer Buff, „is de proef nog niet ten einde. Sedert de laatste paar dagen heb ik iemand bij mijn heer Luker's bank geposteerd en die man blijft daar iederen dag staan tot den laatsten dag van de maand. Ik weet, dat mijnheer Luker zelf den diamant in ontvangst moet nemen en ik houd rekening met de kans, dat de persoon, die den steen beleend heeft, hem hiertoe zal noodzaken, door het onder pand in te willen lossen. In dat geval zal ik dien persoon, kunnen aanwijzen en ik zal de oplossing van het raadsel in handen heb ben". „Na een korte pauze vervolgde hij: „Ik ga met den ochtendtrein terug naar Londen en hoop bij aankomst te vernemen, dat mijn maatregel succes heeft gehad. Ik zou dan gaarne Franklin Blake in de nabij heid weten, daar ik hem zou moeten raad plegen en ik zal hem vragen, zoodra hij wakker is, met mij naar Londen terug te keeren. Wilt u mij helpen, door mijn ver zoek te ondersteunen?" „Zeker", beloofde ik. Hij 'reikte mij de hand en verliet daarop de kamer, gevolgd door Betteredge. Ik keerde terug naar de sofa om naar mijnheer Blake te kijken. Hij had zich niet bewogen en lag in diepen slaap. Terwijl ik naar hem keek, hoorde ik de slaapkamer deur open gaan en ik zag juffrouw Verin der nog geheel gekleed in de deuropening staan. „Toe", fluisterde zij, „laat mij met u de wacht bij hem houden". Ik aarzelde, daar ik het voor haar beter vond, dat zij ging slapen, doch zij kwam naar mij toe en nam mij bij de hand. „Ik kan toch niet slapen en ik kan in mijn eigen kamer geen oogenblik stil blijven zit ten", drong zij aan. „O, dokter Jennings, als u in mijn plaats was, zou u er ook naar ver langen bij hem te kunnen zitten. Zegt u nu maar ja". Ik kon niet weigeren en zij ging op een stoel bij het voeteinde van de sofa zitten, van waaruit zij hem in stille gelukzalig heid gadesloeg. Het is acht uur. Hij heeft zich voor de eerste maal weer bewogen. Juffrouw Verin- der ligt op haar knieën naast de sofa, zoo« dat hij, wanneer hij ontwaakt, haar het eerst zal zien. Ik zal hen maar alleen laten. Elf uur. Het huis is weer verlaten. Zij zijn allen met den trein van tien uur naar Londen gegaan. Mijn gelukkige dagen zijn voorbij, en ik moet weer terugkeeren tot mijn eenzaam en vreugdeloos leven, waar in nochtans de vriendelijke woorden, die ik van juffrouw Verinder en mijnheer Blake mocht hooren, mij tot troost zullen zijn. Mijnheer Blake zal mij op de hoogte hou den van de gebeurtenissen in Londen en juffrouw Verinder heeft mij in den herfst uitgenoodigdom mijn vacantie in haar huis in Yorkshire door te brengen. Zij zal dan weer hier terug zijn, waarschijnlijk voor haar huwelijk. Mijn patiënten wachten op mij, dus terug naar de oude sleur! VIJFDE DOCUMENT. Vervolgd door Franklink Blake. HOOFDSTUK I. Ik hoef slechts een paar woorden toe te voegen aan het journaal van dokter Ezra Jennings. Toen ik in den morgen van den zes en twintigsten Juni wakker werd, wist ik mij niets te herinneren van hetgeen ik onder den invloed van de toegediende opium had gedaan. Ik zal niet in bijzonderheden treden over hetgeen voorviel, toen ik Rachel zoo onver wacht voor mij zag. Ik hoef alleen te ver melden, dat wij in een minimum van tijd weer met elkaar verzoend waren. Aan. het ontbijt vertelde mijnheer Buff mij, waarom hij mij gaarne met zich mede naar Londen wilde nemen, en toen Rachel hoorde van den uitkijkpost bij de bank en het verwachte resultaat, besloot zij onmid dellijk, met ons mede te reizen, om zonder uitstel het laatste nieuws te kunnen verne men. Het speet ons, reeds zoo spoedig afscheid te moeten nemen van dokter Jennings, daar wij hem niet konden overhalen ons naar Londen te vergezellen. Ik beloofde hem te zullen schrijven en Rachel drong er op aan, dat hij haar zou bezoeken bij haar terug keer in Yorkshire. Bij aankomst aan het station in Londen werd mijnheer Buff aangesproken door e'en kleinen jongen, die een versleten zwar te broek en jas aan had en die het merk waardigste paar uitpuilende oogen bezat, die ik ooit heb gezien. Zij staken zoo ver uit hun kassen en hij liet ze zoo heen en weer rollen, dat ik bang werd, dat ze er uit zouden vallen. Mijnheer Buff verzocht Rachel hem te willen excuseeren, dat hij haar niet naar Portland Place kon brengen nam mij bij den arm en duwde mij in een huurrijtuig. De jongen klom op den bok, naast den koetsier, die bevel kreeg naar Lombardstreet te rijden. „Nieuws van de bank?" vroeg ik, toen wij wegreden. „Nieuws over mijnheer Luker", zei mijn heer Buff. „Hij is een uur geleden gezien, toen hij in gezelschap van twee agenten in burger, zijn huis in Lambeth verliet en in een rijtuig stapte. Als die voorzorgsmaat regel gebaseerd is op zijn vrees voor de In- diers, kunnen wij hieruit genoeg afleiden. Hij gaat natuurlijk naar de bank, om den diamant in ontvangst te nemen". HET TEMPO 6 A MAAL VERSNELD. In 1936 bedroegen in den Amerikaan- schen staat North Carolina de inkom sten uit toerisme verkregen ongeveer 25.090.000. Het jaar daarop 35.000.000. Een toename dus van 10.000.000. In 1938 waren de in komsten uit deze bron 99.736.786. Een vermeerdering van 64.735.786. Hieruit blijkt dus dat de inkomsten toename in een jaar ongeveer 6 'A maal zoo groot was als daarvoor en dat de totale omzet tot ongeveer 280 van het oorspronkelijke bedrag was ge stegen. Waaar was dit aan te danken? Aan 125.000, die de regeering van North Carolina had gevoteerd voor reclame doeleinden, en waarvan een groot deel bestemd was voor courantenreclame. Deze 125.000 gaven dus een omzets- vergrooting van 65.000.000 en weer werd bewezen, welk een invloed van goedgerichte reclame kan uitgaan. Goedgerichte reclame is couranten- reclame! „Dus wij gaan nu ook naar de bank, om te zien wat er gebeurt?" „Ja of te hooren, wat er gebeurd is, als wij soms te laat mochten komen. U heeft zeker wel dien jongen opgemerkt, die op den bok zit?" „Ik heb zijn oogen gezien". Mijnheer Bruff begon te lachen. „Hij is de loopjongen. Op kantoor noemen ze hem „Klapbes", maar ik wenschte, dat mijn kler ken, die hem dien bijnaam gegeven hebben, even pienter waren als hij". Om kwart voor vijf waren wij bij de bank. Voor de balie stond het zwart van menschen, die nog vóór het sluiten van de kas geld wilden storten of opnemen. Toen wij binnentraden, liepen twee man nen op den advocaat toe. „Nu", vroeg mijnheer Bruff, „hebben jul lie hem gezien?" „Hij liep ons een half uur geleden voor bij, mijnheer, en ging het privé-kantoor bin nen". „Is hij er nog niet uit gekomen?" „Neen, mijnheer". „Wij zullen geduld moeten hebben", zei hij tot mij. Ik keek om mij heen, om te zien, of ik onder het aanwezige publiek de drie In diërs kon herkennen, doch zag niemand met een donkere gelaatskleur, behalve een langen man met een zwarten baard, die er uitzag als een zeeman. „Zij zullen wel ergens hun spion heb ben", zei mijnheer Bruff, die den zeeman eveneens had opgemerkt. DERDE De bouv inrichting voor mant zieken, ws op het vri stein aan te Heiloo thans geh< hoofdgebot gekomen. 1 groote cor officieel g< Het heele ge pervlakte van schap op zichze en tuinen met achtneming va grootst mogelij varieerde techr De gebouw® pleegden zijn hun eigen kare slechts die per; dit eenzelfde behoeven, waa: weer aan verse doen. Bij elk gebor pleegden. Daa spannings-terre groote oppervla tenkamp en eei j aarlij ksche kei slotte daarbij is er nog een k< Dicht bij de gen de dienstge kerij, de wassc! de werkplaatse arbeid verricht* Midden tussc boerderij- Getracht is e architectuur en De architecten, Hendricks, arch hebben van het gezqcht met dei Nes, die de pla zorgde. Op het oogen 5 groote paviljt daarenboven st ting onder dez* ambtelijk, adm daarvan geheel Het hoofdgebi gereed zijn gek van het groote Gaarne h aan de uitn aan een pei dag, waar B a r n h o deed over de S Op het gebie* geestes- en zem directeur hee jaren een gewek en nog is deze n Nog niet zoo de verpleging v, grip met als gei waardige behant den opgesloten, handeld en kreg nood voldoende ten gevolge van psychiater Pinet ken bevrijd, wal teekenis mag w< zou nog tot 1827 in een rapport krankzinnigen c menschonwaardi moest worden g De oorzaak v< kon niet gezoch schaving of aan het algemeen, n aan groote onki Men wist van 1 niets en schreef goden en duivel, noemde ze een Van de leer van die in geesteszic een lichamelijke gebleven. M. J. BRUSJ Wordt vervolgd. Achter het opj Camperduin 6 veel bevredig® Want ik weet nu schenbestaan in< bovendien heel immers alleen ir pertje uit te vin zoo, dat je er be' winterde botten blijft voor dien Allemaal larie pers kribbig v® kleumen diep in doemd zijn ondr fictieve kruiwagi eind van de wer noordpool moet 2 En dat die misei den verkeerden een lamentabele een aanklacht d; jonge lente wee: daar met ons alle rauw-weer naar tikkeltje voorja;

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8