H- \R HEERHUGOWAARD WIERINGERWAARD 483e STAATSLOTERIJ! TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 APRIL 1940. in se stof- etc. rt lange ieuwste sbreicle •ken. baar in fGLOP ten behoeve van de waterleiding mij. „zeeuwsch vlaanderen" js in het ka- DE RAVI-TAILLEERING AAN HET FRONT. BEPAKTE MUILEZELS, BEGELEID DOOR GEWAPENDE SOL- ïiaal Terneuzen-Sas van Gent een zinker gelegd voor het doortrekken van het waterleidingnet DATEN, PASSEEREN TUDENS EEN TRANSPORT EEN PRIKKELDRAAD- naar Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De beide buizen van den zinker zijn aan elkaar gekoppeld. VERSPERRING. het bezoek van de leden der tweede kamer aan het stellingsgebied van het veldleger. Ook de drie vrouwelijke Kamerleden toonden groote belang stelling. Van links naar rechts: mevrouw Bakker-Nort, mevrouw Mackay-Katz en mej. A. de Jong. de luchtdienst op Kristiansand en Oslo is weer geopend. In tegenwoordigheid van den Noorschen gezant, den heer S. Bentzon, vertrok het eerste vliegtuig van Schiphol, STICHTING HET LEIDSCH STERREWACHTFONDS. Het dezer dagen in gebruik genomen instrument van de Aldeaüag der Leidsche Sterrewacht te Johannesburg, Qememtecadm De begrootingen 1940 behandeld. De gemeente is noodlijdend. De Ouden van Dagen krijgen met Paschen en Kerstmis een tractactie. Algemeene beschouwingen met cri- tiek op de r.k. raadsfractie. De gemeenteraad vergaderde Dinsdag middag te half vier in het gemeentehuis onder leiding van burgemeester J. B. F. Sutman Meijer. De heer van Elten was wegens ziekte verhinderd. Onder de ingekomen stukken was een adres van het r.k. kerkbestuur van de paro chie van den H.Laurentius te Oudorp, hou dende verzoek subsidie te willen verleenen voor de bewaarschool dier parochie. B. en W. stelden voor, die stuk, omdat het ongezegeld is, terzijde te leggen. Aldus besloten. Van ouders van schoolgaande kinderen der O.L. school II was een verzoek ontvan gen, om de tegemoetkoming in de vervoer kosten te bepalen" op 1 ct. per af te leggen k.m. B. en W. stelden voor aan adressanten met ingang van 1 Sept. 1939 een vergoeding te verleenen van y cent per k.m. plus de kos ten van de rijwielbelastingmerken. De totale vergoeding voor 7 kinderen zal dan 102,58 bedragen. Aldus besloten. Salaris verhooging. De heer C. M. Groot, hulp-lijnwerker bij het G.E.B., verzocht zijn salaris te willen verhoogen van 15 tot 18 gulden per week met terugwerkende kracht tot 1 Januari j.l. De voorzitter zeide, dat de financieele toestand van het bedrijf er is een tekort van 8200 niet toelaat een verhooging toe te kennen. De commissie van bijstand zou den heer Groot eenige dagen vrijheid willen geven, ergens anders te gaan werken. Een voorstel van den heer Kok om het verzoek toe te staan werd na eenige bespre kingen met de stem van den heer Wagenaar tegen aangenomen. Een legaat aan het tehuis voor ouden van dagen. Geertruida van Straten, wed. van Jb. Vol kers Kz., heeft bij testament gelegateerd aan het alg. armenhuis een som van 500 onder den last, de jaarlijksche rente te be steden om de verpleegden te onthalen, jaar lijks op den eersten Paaschdag en den eer sten Kerstdag. B. en W. stelden voor, dit legaat onder groote erkentelijkheid te aanvaarden. Met dit voorstel ging de raad accoord. Ged. Staten hebben bezwaar tegen de voor waarden, welke geldschieters hebben gesteld voor de geldleening, tot een bedrag van f 52300. B. en W. stelden voor het betreffende raadsbesluit in te trekken en B. en W. te machtigen, een kasgeldleening aan te gaan voor 1940 tot een bedrag van 52300. Aangenomen. Een landarbeidersplaatsje. Het bestuur der vereeniging ter bevorde ring van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, verzoekt een voorschot ten bedrage van 3600 uit de gemeentekas te mogen ontvangen, teneinde een landarbei der in de gelegenheid te stellen een plaatsje te verkrijgen. B. en W. stelden voor, dit voorschot te verleenen onder de voorwaarden, in het ontwerpbesluit vermeld. Aldus besloten. Onbewoonbaar verklaring' woningen. B. en W. stelden in overeenstemming met het advies van den inspecteur v. d. volks gezondheid voor, de volgende woningen on bewoonbaar te verklaren: Kilpad B 144, be woond en eigendom van wed. D. Rood; Kil- pad G 117, bewoond en eigendom van E. de Jong; Boterweg A il, bewoond d. C. Wage naar, eigendom v. wed. v. d. Oord; Vëenhui- zerweg F 48, bewoond d. A. Groot, eigendom v. A. van Langen; Groenedijk A 50, bewoond d. A. Bos, eigendom v. A. Bos. De heer Kok vroeg of de wed. Rood nu vanwege het rijk een voorschot krijgt om een nieuwe woning te bouwen. Na eenige besprekingen adviseerde de voorzitter om de menschen eens ten gemeentehuize te laten komen om de moge lijkheden te overwegen. Met hun belangen zal rekening worden gehouden. De heer Quant zou een beroep willen doen op de hypotheekhouders om hun mede werking te verleenen. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen. Geen volks- en schoolbad. Aangezien de plannen tot stichting van een volks- en schoolbad geen doorgang zul len vinden, werd het terrein verpacht aan den hoogsten inschrijver, den heer G. Ver- wer te Heerhugowaard. Het bouwland aan de Kabel werd verhuurd aan de heeren D. en C. Tromp voor 4 per snees. Overneming en overdracht wegen. B. en W. stelden voor te besluiten tot overname in eigendom, beheer en onderhoud van de binnen de door Ged. Staten inge volge de wegenwet vastgesteld bebouwde kom gelegen gedeelten van den Middenweg en den Hondenweg. De polder Heerhugowaard zal jaarlijks een som van 400 per k.m. betalen als bij dragen in het onderhoud der overgedragen wegen. De gemeente Heerhugowaard draagt aan den polder Heerhugowaard over den eigen dom van den Donkereweg, den Veenhuizer- middenweg, den Tolweg, den Molenweg en den Schapenweg. Dit is een eigenaardige situatie, daar gebleken is, dat de gemeente eigenares dezer wegen is sinds 1890. Voor dien waren ze eigendom der gemeente Veenhuizen. De voorzitter lichtte een en ander toe, waarna het voorstel werd aangenomen. Het riolceringsplan aangehouden. B. en W. stelden den raad voor een riolee- ringsplan voor de gemeente vast te leggen, overeenkomstig plannen van het technische adviesbureau v. d. Vereen, v. Ned. Gemeen ten. De heer Kok meende, dat de uitvoering van het plan hier niet goed uit te voeren is, anders dan met groote kosten. De voorzitter antwoordde, dat dit plan gelijk is aan dat van Heiloo en Castri- cum. De heer K o o ij merkte op, dat het in Heiloo zeer tegengevallen is. De voorzitter gevoelde wel wat voor de geuite bezwaren en stelde voor, eerst nog een onderzoek naar de technische mogelijkheid in te stellen. Hiertoe werd besloten. De begrooting' 1940 van liet G.E.B. kwam hierna aan de orde. Deze sloot met een nadeelig saldo van f 8196,28. De heer W agenaar informeerde, hoe de commissie denkt over de verhooging van den kindertoeslag. De v o o r z i t t e r antwoordde, dat dit nog in beraad is bij B. en W. Het moet nog worden nagegaan, hoe de voorgeschiedenis is geweest. De begrooting werd vastgesteld. Voor de luchtbescherming. B. en W. stelden verder voor het ambte narenreglement zoodanig te wijzigen, dat aan den burgemeester de bevoegdheid wordt gegeven, de ambtenarendiensten te doen verrichten ten behoeve van de be scherming van de bevolking tegen luchtaan vallen. Ook dit werd aldus aangenomen. De gemeentebegrooting- 1940. De heer Wagenaar besprak in zijn algemeene beschouwing de wethoudersver kiezing, waarbij hij het afkeurde, dat de r.k. beslag hebben gelegd op beide wethouders zetels, waardoor een derde deel der ge meentenaren werd uitgeschakeld. Spr. ging uitvoerig op deze kwestie in en vond het zeer noodig, dat ook de anderen een wethou der zouden hebben. Dat de r.k. steeds maar moeten toegeven, is wel een wat vreemde opmerking. Vroe ger, toen de verhoudingen andersom waren, keurden de r.k. dit sterk af. Waarom doen zij het zelf nu ook? Spr. wees op verschil lende gemeenten in de omgeving en in an dere deelen van Noordholland, waar de r.k, in de minderheid zijnde, in het college van B. en W. zitten. Spr. vond, dat de r.k. te veel met hun eigen belang hebben rekening gehouden en daardoor hun positie niet heb ben versterkt. Spr. dankte den secretaris voor de keurige toelichting der begrooting, die echter niet sluit. Wij kunnen daar niets aan doen en daarom kon spr. zich met de begrooting vereenigen. De heer Dekkers had ook een andere opvatting van de geestelijke en moreele herbewapening, waarover de heer Tromp heeft gesproken, hoewel hij toch de minder heid buiten B. en W. heeft gehouden. Spr. vroeg of de plannen over het volks- en schoolbad heelemaal van de baan zijn. Zijn B. en W. niet wat karig geweest met den aankoop van land enz.? Spr. zou gaarne zien, dat meer vergaderd werd i.p.v. nu zob'n lange agenda te moeten afwerken. De voorzitter beantwoordde de sprekers. De gemeente zal niet zonder rijks- steun kunnen, daar is niets aan te doen. T.a.v. de volks- en schoolbadplannen zeide spr., dat uit de besprekingen in de comité vergadering is gebleken, dat het bad niet tot een redelijke exploitatie te brengen is. Spr. betreurde dit zeer, daar het een groot hy giënisch belang voor de bevolking zou zijn. De agenda is wel wat lang, maar er zijn maar enkele belangrijke punten onder. Weth. Tromp beantwoordde de opmer kingen t.a.v. de houding der r.k. Zij hebben gemeend, dat 7 r.k. meer recht konden doen gelden dan ieder der één persoonspartijen. Het heeft ons wel wat verwonderd, dat de a.r. en de s.d.a.p. zich in dit geval gelijk ge schakeld hebben. Spr. meende, dat er nog wel eenig verschil tusschen die partijen be stond. De r.k. partij is één, daaraan kunnen anderen wel een voorbeeld nemen. Spr. bleef er bij, dat er in Noordholland slechts één gemeente is, waar één andere partij de meerderheid had en een r.k. wethouder werd gekozen. Spr. vond het logisch, dat de r.k. hier gebruik gemaakt hadden van hun positie. De belangen der anderen worden niet ver waarloosd. De heer Wa g e n a a r zeide, dat er van samenwerking tusschen a.r. en s.d.a.p. geen sprake is. Spr. is echter van meening, dat een derde gedeelte der gemeente niet uit geschakeld mag worden. Spr. hield zich aan de notulen, waarin staat, dat de heer Tromp gezegd heeft, dat de r.k. waar de niet-katholieken de meer derheid hebben, geen van hun menschen als wethouder hebben. De voorzitter las het rapport der com missie voor het begrootings-onderzoek -voor. De commissie wenschte de subsidie voor de kinderuitzending te verhoogen van 0.25 tot 0.35 per inwoner. Spr. lichtte het nadeelig saldo nader toe. Dit beloopt een bedrag van bijna 20.000. De heer Dekkers had bezwaar tegen den post van 275 voor kantoor openbare werken, waarbij nog komt 75 voor kan toor- en bureaubehoeften. Het salaris van den gemeente-opzichter vond spr. te laag; daarom wilde hij den opzichter liever f 100 méér geven dan kan hij voorloopig de men schen thuis ontvangen. De heer K o o ij was het hiermede eens. De heer Dekkers informeerde nog naar het al of niet doorgaan van den aanleg van den weg hij het sportterrein. De heer Kaag vroeg of de heer Groot wil bedanken als vuilnis-ophaler. De voorzitter geloofde dit niet. Hij wil een toelage van de gemeente hebben. Spr. antwoordde den heer Dekkers: Het is gewenscht dat de publieke diensten niet thuis kantoor houden. Als de combinatie van het bouw- en woningtoezicht doorgaat, wórdt het salaris wel herzien. Over het Kabelpad zijn al veel moeilijk' heden geweest. De begrooting wei'd op de voorgestelde cijfers vastgesteld. Het verzoek van J. Veldman om een bij drage in de kosten van den bouw eener woning voor een groot gezin is goedge keurd. De gemeente zal 450 a fonds perdu bijdragen. Bij de rondvraag deelde de voorzit ter mede, dat een onderzoek wordt inge steld naar het verwijderen van een bordje met „onbewoonbaar verklaarde woning' Het verwijderen is strafbaar. De heer Dekkers had een klacht over het trouwen op een z.g. kosteloozen dag. Er was een soldaat voor het loket ge trouwd. Dit vond spr. zeer onaangenaam en kan toch niet worden beschouwd als een misbruik van den kosteloozen dag. De voorzitter, wien dit geval niet be kend was, zegde een onderzoek toe. Daarna sluiting. Zaterdagavond vergaderde de raad (voor het eerst na ongeveer drie maanden) onder leiding van burgemeester Kaan. Medegedeeld werd o.m.: a. Het dag. be stuur heeft een zandstrooier laten maken door het ombouwen van een achterchassis. Deze heeft goed voldoen, de kosten waren 80; b. Door het Burg. Armbestuur in overleg met het Dag. bestuur zijn 3 maal extra brandstoffen verstrekt aan verscheidene ge- nnen; c. In overleg met 't Burg. Armbest is be sloten het verpleegtarief in het huis voor ouden van dagen te verhoogen van 4 tot 4.50 per verpleegde. Ingewilligd werd een verzoek van de zang- vereeniging „Apollo" om subsidie ad 7.15, welk bedrag betaald moet worden aan ver makelij kheidsbelasting. Goedgekeurd werd een aanvulling van de veldwachters. Verder werd op voorstel van B. en W. besloten om aan het rayon Helder van den bloedtransfusiedienst a 1 cent per inwoner toe te staan. Ala plaatsvervangend; vertegenwoordiger in het bestuur van den vleeschkeuringsdienst Barsingerhorn werd in plaats van den heer C. J. Blaauboer, die geen raadslid meer is, de heer P. Visser Az. aangewezen. Een voorstel tot wijziging van het con tract voor de straatverlichting met het P.E.N. werd goedgekeurd. Er zal door den electricien Mul een on derzoek worden gedaan of iets te doen is tegen het breken van lampen, zooals nogal vaak voor komt. Wethouder Koster stelde voor om eens een proef te nemen met vee- rende verbinding. Hiertoe werd besloten. Een voorstel tot wijziging van de wacht tijdregeling voor den rijkssteun werd aan genomen. Voor de berekening' van den wachttijd werd als grondslag genomen een weekloon van 15. Dit wordt verhoogd tot 17, waardoor voor alle categorieën van werkloozen de wachttijd met een dag ver mindert. De verhouding tusschen kleine en groote gezinnen blijft gehandhaafd. Door den heer Nieuweboer werd nog ge vraagd of het ook mogelijk was den rijks- steun met een gulden te verhoogen. In Anna Paulowna is dit ook gebeurd. De voorzitter zal het met de wethouders bespreken. De heer P. Visser heeft de ondervinding op gedaan dat het tijdens de steunregeling wel eens moeilijk is om volk te krijgen bij 't dorschen. De voorzitter lichtte toe dat men zich dan moet wenden tot de arbeids bemiddeling. Goedgekeurd werd een voorstel tot wijzi ging verordening begrafenisrechten, zulks naar aanleiding van een brief van Ged. Sta ten. De tarieven zijn nu gesteld op: volwas senen 8, kinderen 112 jaar 4 en bene den één jaar 2. De raad ging hiermee ac coord. Als laatste punt volgde een bespreking over wijziging van de politieverordening in verband met door den polder te maken par keerplaatsen. Zooals bekend zal zijn, heeft de polder een 25-tal boomen laten rooien om als parkeerplaatsen in te richten. Er zijn 3 mogelijkheden n.l. overlaten aan de beleefdheid van den chauffeur; ten twee de we kunnen de plaatsen aanwijzen of ook kunnen we een verordening vast stellen. Na eenige bespreking werd besloten eerst eens af te wachten hoe het zal gaan. (Niet officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking- van Woensdag 3 April 1940 Hooge Prijzen 100.— 14301 22151 24176 1179 2975 4259 6252 7514 7704 9832 10927 12911 15009 18007 20389 23463 Prijzen van 30. 1665 1869 2028 2216 2634 2657 2824 3118 3128 3315 3488 3688 3939 4033 4282 4685 4876 5025 5521 5524 5741 6297 6481 7148 7196 7253 7497 7503 8392 9837 11101 13297 15392 18738 20962 23632 8552 10143 11124 13671 16062 19060 20963 23688 8715 10289 11176 13725 16306 19196 21029 23903 8737 10319 11217 13858 16331 19614 21059 24048 8772 10392 11280 14281 16470 19691 21962 24140 9688 10473 11376 14300 17186 19944 22499 24655 9772 10610 12179 14806 17508 20007 22887 24759 SCHEEPVAARTLIJNEN, Rotterdamsche Lloyd. Kota Nopan 1 April 17 uur te Rotterdam. Japara van New York vertrokken met be stemming Java, passeerde op 31 Maart te 11 uur Kaap de Goede Hoop.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5