KIESPIJN? -Jiadi&pmqmmma- Nieuwe aanwijzing in de moordzaak te Leidschendam. Bestaat de geheimzinnige „Arie" toch Getuigenverklaringen brengen twijfel. Geschil tusschen minister Van Boeyen en de N. V. L. Nederland protesteert tegen beschieting van treilers. Eerste Kamer. Instelling leeningfonds goedgekeurd. Regeering vergoedt bij mijnontploffingen geen schade. HET VACANTIESEIZOEN IN OORLOGSTIJD. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. 2 Naar „De Avondpost" van gister avond mededeelde is er in de zaak van den moord te Leidschendam, waarin de verdachte R. Albers gis teren door de rechtbank te 's-Gra- venhage tot levenslange gevange nisstraf is veroordeeld, een onver wachte en zeer belangrijke wending gekomen. Minister Gerbrandy hebben over deze zaak inlichtingen bereikt, die voor hem aanleiding zijn geweest den procureur-generaal mr. Brants en den verdediger mr. Kokosky van een en ander in kennis te stellen. Een familie in een gemeente, in de buurt van Stompwijk, is eerst thans met de me- dedeeling gekomen, dat op den dag van den moord, op 27 October, een als militair gekleed persoon zich aan hun woning heeft vervoegd. De man, die in een auto zat en deze zelf bestuurde, vroeg vergunning om zich in een schuur achter het huis even te mogen verkleeden. Naar hij voorgaf, had hij zonder verlof daartoe te hebben zich van zijn standplaats verlaten. Om nu niet het risico te loopen onderweg te worden aangehouden, wilde hij zich in burgerkleeding steken. De fami lie stond dit toe. Naar de bewoner van het huis, waar de man zich verkleedde, mede deelde, was het hem opgevallen dat de mi litair uiterst nerveus was. Tot zijn vrouw had hij gezegd: „Zoo moet iemand zich gedragen, die een moord gepleegd heeft'". De familie had echter ver der geen aandach aan de zaak besteed. Ook toen de moord bekend werd had men er over gezwegen, tot men dezer dagen na be handeling van de rechtzaak blijkbaar het gewicht van deze mededeelingen inzag. Gezien het feit, dat verdachte steeds heeft volgehouden, dat hij niet schuldig is aan den moord, die door een zekeren Arie in zijn tegenwoordigheid zou zijn gepleegd, zal de Justitie niet nalaten een na der onderzoek in te stellen naar de haar thans zoo laat verstrekte in lichtingen. Nader vernemen wij nog, dat de Officier van Justitie geen aanleiding heeft gevon den opschorting van de uitspraak van de rechtbank te vragen. Daar verdachte's ver dediger, mr. R. Kokosky, hooger beroep heeft aangeteekend, kunnen eventueele nieuwe aanwijzingen in deze zaak nog bij de behandelig voor het Haagsche Gerechts hof naar voren worden gebracht. Een anders luidende verklaring Het A.N.P. meldt in dit verband het vol gende: Bij de politie heeft zich een rijwielhande laar uit Oegstgeest aangemeld, die mede deelingen heeft gedaan, welke kunnen wij zen op het bestaan van een mede-dader, een zekeren Arie, zooals verd. hem steeds heeft genoemd. Veertien dagen geleden las de rijwielhan delaar uit Oegstgeest de uitvoerige versla gen van de terechtzitting in de bladen; en hij werd toen getroffen door een verklaring van verdachte: ,,ik had op dien 27en October een afspraak gemaakt met Arie om hem om twee uur 's middags bij het viaduct te ont moeten". Terstond herinnerde de rijwiel handelaar zich, dat dien middag om streeks half twee een jeugdige mili tair in zijn werkplaats was geko men met een zonderling verzoek: „ik heb geen verlof, maar ik wil graag vandaag naar huis. Help mij en laat mij me hier verkleeden. Ik heb mijn burgerplunje bij me". De rijwielhandelaar had geen bezwaar; het viel hem op, dat de man zenuwachtig was, maar hij schreef dit toe aan het feit, dat de militair er tusschen uit kneep en bang was gesnapt te zullen worden. Tegen half zeven was de man, nog zenuwachtiger dan 's middags, teruggekomen om zich weer in uniform te steken. De rijwielhandelaar had eerst hoewel hij de houding van den man verdacht vond geen aandacht aan deze geschiedenis geschonken, noch deze in verband gebracht met de Leidschendamsche moordzaak. An ders werd dit echter toen hij las over de af spraak bij het viaduct te Oegstgeest, een plaats, die dicht bij zijn woning is gelegen. Twaalf dagen geleden wendde de Oegst- geester zich tot de politie in zijn woon plaats. Tot zijn verwondering hoorde hij echter later niets meer van de zaak. Een paar dagen later stelde hij zich via iemand anders, een familielid, in verbinding met den minister van justitie, die den procu reur-generaal in Den Haag op de hoogte stelde, waarna de inwoner van Oegstgeest nader werd verhoord. Ook de verdediger, mr. Rob. Kokosky, heeft een onderhoud met den rijwielhande laar gehad en van hem een schriftelijke verklaring gekre ;en. De rechtbank heeft echter van diens verklaring nog geen ken nis kunnen nemen. Het signalement, dat de rijwiel handelaar van den militair, die zich in zijn werkplaats heeft verkleed, gegeven heeft, zou op verschillen de punten overeenkomen met dat wat verdachte van Arie geeft. De Nederlandsche vereeniging voor lucht bescherming heeft aan haar afdeelingsbe- sturen het volgende communiqué doen toe komen: „Aan de afdeelingsbesturen. Tot op heden heeft het hoofdbestuur zich op het standpunt gesteld, dat in 's lands be lang geacht moet worden, geen mededeelin gen te verstrekken over het conflict, dat tusschen de N.V.L. en den minister van binnenlandsche zaken is ontstaan. Hoewel in de dagbladen velerlei over genoemd con flict is gepubliceerd, geschiedde zulks bui ten verantwoordelijkheid en medewerking van het hoofdbestuur, dat tot op het laatst de hoop heeft gekoesterd, het conflict bin nenskamers te kunnen oplossen. Nu de mi nister van binnenlandsche zaken het voor nemen kenbaar heeft gemaakt, morgen een persconferentie te .beleggen, waarin het conflict zal worden behandeld, meent het hoofdbestuur thans niet meer de volkomen stilzwijgendheid in acht te moeten nemen, die zij tot nu toe heeft bewaard over de erkenning van een conflict. Het hoofdbestuur is van meening, dat een stilzwijgen onder de huidige omstandighe den zou kunnen worden uitgelegd als een bewijs van zwakte. Het acht het daarom zijn plicht, zich tot de afdeelingen te wenden met de nadrukkelijke verzekering, dat het niet voornemens is om het particulier ini tiatief belichaamd in de N.V.L. met haar 600 afdeelingen en 250.000 leden in den steek te laten. Integendeel zal het hoofdbestuur ook in deze moeilijke dagen al het moge lijke doen, om de belangen der vereeniging op de juiste wijze te behartigen. Het zal zich, zoodra zulks mogelijk geacht kan worden, op de meest openhartige wijze uit spreken over het gedurende den laatsten tijd gevoerde beleid en de aanrakingen met het departement van binnenlandsche zaken. Dat het hiertoe thans nog niet overgaat, vindt zijn grond in het feit, dat de minister nog geen definitief standpunt heeft ingeno men, zoodat openbaarmaking van bovenge noemde aanrakingen wellicht in het huidige stadium nog zal kunnen worden vermeden. Het hoofdbestuur is doordrongen van het besef, dat het onder de huidige omstandig heden een groote verantwoordelijkheid draagt. Het is daarom, dat het een stilzwij gen over den ondergrond en den inhoud van het conflict verkiest boven voorbarige openbaar making, zelfs al zouden de afdee lingsbesturen en leden der N.V.L. hieruit de conclusie kunnen trekken, dat het hoofdbestuur ter zake niet diligent is. Het hoofdbestuur hoopt en verwacht, dat men dit standpunt zal kunnen respecteeren, en dat de leden der N.V.L. zich eendrach tig achter het hoofdbestuur zullen scharen, opdat een ieder ervan doordrongen zal zijn, dat een onverdeelde meening de verdere Ontoelaatbare geweld daad tegen de „Protinus". De Regeeringspersdienst meldt: Met betrekking tot de vliegtuig- aanvallen'' op Nederlandsche visch- treilers, n.l. de „Protinus", de „Vi- kingbank" IJm. 183 en de „I. S. Groen" IJm. 130, heeft Harer Ma- jesteits gezant te Berlijn opdracht gekregen een ernstig vertoog tot de Duitsche regeering te richten, waarin tegen deze beschietingen met den meesten nadruk opgeko men wordt, met name tegen de vol strekt ontoelaatbare gewelddaad jegens de „Protinus". Het officieele onderzoek naar den bij daglicht in volle zee geschieden aanval op dit schip heeft toch bevestigd dat, ter wijl de treiler van talrijke duide lijke Nederlandsche nationaliteits- kenmerken was voorzien, onder meer ook aan de bovenzijde met de kleuren van de Nederlandsche vlag was beschilderd, een Duitsch vlieg tuig het heeft gebombardeerd en beschoten, als gevolg waarvan de kapitein en een schepeling aan stonds zijn gedood, het vaartuig tot zinken is gebracht en van de in de sloep redding zoekende opvaren den 2 door uitputting zijn gestor ven. De Nederlandsche regeering ver zoekt maatregelen tegen de schul digen en behoudt zich een eisch tot schadevergoeding voor. VONDEL-LEERSTOEL AAN LEIDENS UNIVERSITEIT. Bij K. B. van 30 Maart 1940, is de benoe ming van dr. W. J. M. A. Asselbergs (An ton van Duinkerken) tot bijzonder hoog leeraar voor den leerstoel vanwege de Vondelstichting, gevestigd te Amsterdam, bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden, om on derwijs te geven in de Vondelstudie, be krachtigd. ontplooiing van het particulier initiatief ten behoeve van de zelfbescherming een gebie dende eisch acht. Het hoofdbestuur verwacht, dat de afdee lingen op dezelfde wijze als tot op heden hare werkzaamheden op het gebied van de zelfbescherming zullen voortzetten. Nederl. Ver. voor Luchtbescherming, (w.g.) Mr. H. Boogaardt, secretaris." (w.g.) J. W. Klein, voorzitter. Korte vergadering van den Senaat. Na haar korte Paaschrecés is de Eerste Kamer gisteravond in open bare vergadering weer bijeen ge weest. De agenda vermeldde o.a. de behande ling van het wetsontwerp tot instelling van een Leeningfonds en nog een paar punten, waarover eenige discussie kon worden ver wacht, maar de Senaat toonde weer eens haar onberekenbaarheid en liet dit wets ontwerp, evenals de andere agendapunten onder den hamer van den voorzitter door gaan. Daarbij bevond zich het wetsontwerp tot vaststelling van bepalingen ter beper king van gevaren, voortvloeiende uit be schadiging van waterstaatswerken, gelegen in een of meer der provincies Noordholland, Zuidholland en Utrecht, in verband met de tegenwoordige buitengewone omstandighe den. Zooals de omschrijving al doet vermoe den zijn hierbij in het bijzonder defensiebe' langen betrokken. De genoemde provincies omvatten de vesting Holland en daarom stelt de regeering in de eerste plaats hier voor bepalingen vast. De belangen van Rijk, provincie, gemeen ten en waterschappen zijn hierbij in het spel; in de kostenverdeeling worden deze eveneens tot uitdrukking gebracht. Voor de overige provinciën is, omdat zij andere rege. lingen behoeven dan die onmiddellijk uit de positie van de Vesting-Holland voort' vloeien een afwijkende opzet noodig. De voorbereidingen daartoe wordenreeds ge troffen. Het derde agendapunt was een wijziging van de begrooting van sociale zaken voor 1939, waarop een Rijksbijdrage voorkomt voor wachtgeldregelingen, welke op het oogenblik voornamelijk door eenige bij de scheepvaart betrokken maatschappijen zijn gemaakt. In den aanvang der vergadering werden de afdeelingen opnieuw samengesteld. In een half uur was de openbare vergadering afgeloopen, waarvan de Kamer nog eenigen tijd in comité-generaal bijeen bleef ter be handeling van de huishoudelijke begrooting voor 1941. Vandaag vergaderde zij in de afdeelingen tot onderzoek van o.a. de Indische begroo ting, de zetelverplaatsing van naamlooze vennootschappen en de bescherming - van kunstschatten tegen luchtaanvallen. Wel steun aan zwaar- getrolfenen. Naar de parlementaire redacteur van het Hbld. meldt zou het overleg van de regee ring en haar adviseurs omtrent het al dan niet toekennen van schadevergoeding aan hen, die door mijnontploffingen aan de kust geldelijke schade hebben gelegen, beëindigd zijn. De regeering zou namelijk als haar standpunt hebben bepaald, dat in gevallen in het alge meen geen schade kan worden vergoed. In die omstandigheden, waarin de overheid met een normale hoe veelheid voorzorg alle maatrege- len, welke redelijkerwijze van haar kunnen worden verwacht, heeft genomen, kan van een onrecht matige overheidsdaad en dus ook van schadevergoeding geen sprake zijn. Wel zou de regeering geneigd zijn, een dergelijke schadevergoe ding te verleenen aan diegenen, die door de explosie op financieele of andere wijze uitermate zwaar getroffen zijn. SPERTIJD VOOR KLEINHANDEL IN TABAK. Verkoop zonder vergunning voor taan verboden. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is een beschikking van den minis ter van economische zaken gepubliceerd waarbij wordt overgegaan tot het instellen van een zoogenaamden spertijd op grond van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 voor den kleinhandel in tot verbruik bereide ta bak. Met ingang van 3 April 1940 is het derhalve verboden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van dezen bedrijfstak te vestigen zonder ver gunning van den minister van economische zaken. Deze vergunnig is evenzeer vereischt ten aanzien van de uitbreiding van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf met de uit oefening van dezen bedrijfstak, zoomede ten aanzien van de voortzeting van den in een inrichtig uitgeoefenden kleinhandel in tot verbruik bereide tabak, ingeval van wijziging in de personen van ondernemers of beheerders. Onder de uitoefening van den kleinhan del in tot verbruik bereide tabak wordt niet verstaan het ten verkoop aan het publiek verkoopen van evengenoemde artikelen, voor zoover zulks geschied in hotels, café's, sociëteiten, lunchrooms, rijkscantines, mi litaire tehuizen, theaters, bioscopen restau rants en wachtkamers van stations van de Nederlandsche spoorwegen en aan boord van vaartuigen van ondernemingen, welke personen tegen betaling vervoeren, onder welke vaartuigen veerbooten zijn begrepen. Dan n Twee Stuks 10 ct. - Twaall stuks 50 et. RAAD VOOR VACANTIE- GANGERS. Van militaire zijde schrijft men het vol gende: De naderende zomer zal in ons land als vacantieseizoen een heel ander beeld ver- toonen, dan in vredestijd. De grenzen mo gen dan al niet gesloten zijn, toch zal de overgroote meerderheid der vacantie- gangers naar alle waarschijnlijkheid reis en verblijf dit jaar niet uitstrekken tot buiten onze grenzen. Binnen de grenzen echter kan ieder zijn vacantiegenot zoeken in het land schap of de streek van zijn voorkeur, en zal hij kunnen kiezen tusschen zeekust en vas teland, tusschen de eilanden in noord en zuid, tusschen bosch en hei, polder- en heuvelland. Het is echter onvermijdelijk, dat de militaire activiteit hem hier en daar in zijn bewegingsvrijheid zal beperken. Toch zullen deze beper kingen niet van dien aard zijn, dat hij een enkele uitzondering daargelaten er daarom van be hoeft af te zien zijn vacantie in deze of gene plaats door te brengen. Een enkel schilderachtig wegje zal hij af gezet vinden, een enkel stuk strand zal hij niet kunnen betreden, zijn foto-toestel zal hij zeer zeker niet overal vrijelijk mogen gebruiken, maar deze kleine beperkingen van zijn persoonlijke vrijheid moge hij dan opvatten als een deel van de opofferingen, welke ieder Nederlander in deze dagen voor zijn land heeft te aanvaarden, en als een bewijs van de hooge mate van paraatheid van een weermacht, die op iedere eventu aliteit is voorbereid. Van verschillende zijden is reeds de vraag gesteld, of de militaire autoriteiten niet een min of meer gedetailleerde opgaven kunnen verstrekken van de plaatsen, die men op deze gronden beter zou kunnen vermijden als vacantieoord. Militaire overwegingen maken dit helaas ondoenlijk, maar een be zwaar behoeft dit in feite voor niemand op te leveren. Immers de beperkingen, die de toestand den vacantiegangers in sommige plaatsen zou kunnen opleggen, zijn niet zoo ingrijpend, dat publicatie daarvan velen zou afschrikken. Het publiek kan dan ook geen beter raad gegeven worden dan deze: Laat uw vacantiegenot door eigen voorkeur voor streek of plaas bepa len en niet door een wellicht geheel ongemotiveerde angst, dat ge ergens terecht zult komen, waar ge geen voet moogt verzetten. Bedenk, dat militaire voorbereidselen ook daar getroffen zijn, waar ge deze als leek allerminst had verwacht, en dat een weinig hinderlijk verbod, waaraan ge in de eene plaats dacht te ontkomen, u juist in een an dere plaats kan treffen. Kies tijdig uw verblijf, opdat ge niet op het laatste oogenbliktot de teleurstellende conclusie komt, dat nu juist het hotel of pension, dat ge speciaal hadt uitverkoren, door de militaire overheid gevorderd is. Dit kan weliswaar ook later nog gebeuren, maar tenzij de omstandigheden zich sterk mochten wijzigen, is de kans daarop gering. Bedenk bij uw keuze echter, dat een nor maal functionneeren van de openbare ver keersmiddelen in de drukke vacantiemaan- den juist uit militair oogpunt gezien van groot belang is. Vergeet niet, dat een samendrommen van tienduizenden vacantiegangers in en kele plaatsen, waar de leek meent geheel vrij te zijn in zijn bewegingen, het verkeer in groote gebieden overbelasten en wellicht zelfs ontwrichten kan, tot schade van onze defensieve paraatheid. Het plan-Goudriaan tot spreiding van de vacanties beoogt hier aan tegemoet te komen door de stroomen vacantiegangers niet allen in den zelfden tijd door Nederland te laten trekken; Het publiek zelf kan hier echter ook medehel pen, door naast deze spreiding in den t ij d ook een spreiding in plaats te bewerk stelligen. Verspreidt uw vacanties daarom over het. geheele land, zooals ge vroeger deedt, zonder uw keuze te laten beinvloe- den door de vrees voor eventueele militaire maatregelen, en wanneer ge dan toch ge dwongen mocht zijn een miniem deel van uw bewegingsvrijheid op te geven, bedenk dan hoe gering dit offer is, in vergelijking met de offers, die van anderen worden ge vraagd. De soldaat op zijn post, die uw auto aanhoudt of uw wandeling onder breekt, heeft na zijn dienst be wegingsvrijheid van het middag- tot het avondappel, gij echter hebt gedurende een heele vacantie ieder uur van den dag be wegingsvrijheid. Donderdag 4 April. HILVERSUM, 301,5 M. (AVRO-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.10 Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jonny Kroon. (11.11.15 Weekoverzicht). 12.Omroeporkest. 12.45 ANP-ber., gr.pl. 2.Voor de vrouw. 2.30 Zang en piano. 3.Brei- en borduur- cursus. 3.45 Gr.pl. 4.Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gr.pl. 5.Voor de kinderen. 5.30 Avro-Amus.-orkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engel- sche les. 8.— ANP-ber. 8.20 Fragmenten uit de opera „Die Entführung aus dem Serail". 9.30 Radiotooneel. 10.40 Orgel en piano. 11.ANP-ber. 11.10 Avro-dans- orkest. 11.4012.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 414,4 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.— U.en 2.-12.— uur). 8.— ANP-ber. 8.05 —9.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.— Ber. 1-2.15 KRO-orkest en solist. (12.45 I.10 ANP-ber. en gr.pl.) 2.— Handwerk- uurtje. 2.55 Gr.pl. 3.— Voor de vrouw. 3.30 Gr.pl. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gr.pl. 5.Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Revida-sextet en gr.pl. 6.45 Damles. 7.— Ber. 7.15 Intern, overzicht. 7.45 Gr.pl. 8. ANP-ber., intern, overzicht, herh. SOS- ber. 8.25 Gr.pl. 8.45 De levenswet der Christ, kerk onder het licht van Tamba- ram, lezing. 9.15 Christ. Radiokoor en gr.pl. 10.ANP-ber., act. halfuur. 10.30 Viool, piano en gr.pl. 11.05 Gr.pl. Ca. II.5012.Schriftlezing. ENGELAND, 391 en 449 M. (Na 10.20 n.m. ook 342 M.) 10.35 BBC-Schotsch orkest. 11.20 Concert. 11.50 Orgelspel. 12.20 Ber. 12.35 Jack Payne er zijn Band. 1.BBC- orkest. 1.40 Orgelspel. 2.05 Holst-strijk- kwartet. 2.35 Deel. 3.— BBC-Harmonie- 3.35 Causerie. 3.50 Variété. 4.20 Ber. en causerie (Wels). 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Ber. 5.35 Voor de boeren. 5.55 Radiotoo neel. 6.25 Muz. causerie. 6.55 Zang. 7.05 Orkestconcert. 7.55 Orgelspel. 8.20 Ber. 8.40 War commentary, causerie. 8.55 Gev. progr. 9.35 Korte avonddienst. 9.55 BBC- Northern orkest. 10.35 Jack Payne en zijn Band. 11.20 Berichten. RADIO PARIS, 1648 M. 11.10 Zang. 11.35 en 12.05 Viool en piano. 12.35 Zang. 1.05 en 1.30 Fluit en piano. 2.20 Orkestconcert. 4.20 Radiotooneel. 5.20 Opera-uitz. 9.05 Fransche volksliederen met toelichting. 9.20 Radiotooneel. 10.0511.50 Nachtcon cert. KEULEN, 456 M. 4.50, 6.40—7.50 en 9.50 Gr.pl. 10.20 Omroeporkest en solisten. 11.20 Weermacht-concert. 12.35 Populair concert. 1.45 Muz. tusschenspel. 1.50 Om roepkoor en -orkest en solist. 2.50 Lit.- muz. progr. 3.30 Jeugdconcert. 3.50 Folk loristisch progr. 4.20 en 5.50 Gr.pl. 6.35 L. Eysoldt's orkest en solisten. 8.509.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20— 1.20 Bont progr. 4.55, 5.50, 6.20 en 7.20 Gr.pl. 7.50 en 8.20 Omroeporkest en solist. 9.05 Bidstonde voor den vrede. 9.3010.20 Selectie uit de opera „Yolande" (gr.pl.) 484 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 en 12.30 Radio orkest. 12.501.20 Gr.pl. 5.35 Pianovoor dracht. 5.50 Omroepdansorkest. 6.35 Gr.pl. 7.20 Voor soldaten. 7.50 en 8.35 Radio orkest, soliste en sprekers. 9.30 Lit.-muz. progr. 9.5010.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.35 Maandoverzicht met muziek. 7.20 Popu lair concert. 8.20 Ber. 8.50 Joe Bund's kwartet. 9.20 Omroeporkest. 10.20 Ber. Hierna tot 11.20 Nachtconcert. 11.26 12.20 Militair programma. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel Fr. 8—8.20, D.sender 8.209.10, Diversen 9.1011.20, Brussel VL 11.20—13.20, D.sender 13.20—13.50, Keulen 13.5014.50, D.sender 14.50 15.20, Diversen 15.2015.30, D.sender 15.30 16.50, Keulen 16.5017.10, DanmarksR. 17.10—17.35, Brussel Fr. 17.35—18.20, Be- romünster 18.2019.Boedapest 19. 19.20, D.sender 19.2020.20, Brussel Fr. 20.'2021.20, Beromünster 21.2021.50, Danmarks R. 21.5022.20, Diversen 22.20 22.30, D.sender 22.3024. Lijn 4: Brussel VI. 8.8.20, Engeland 8.20—9.50, Diversen 9.5010.05 Engeland 10.05—12.20, Brusel Fr. 12.20—13.20, West Reg. 13.2014.Danmarks Radio 14. 16.20, West Reg. 16.20—17.20, Motala 17.20 18.20, Brussel VI. r8.2020.05, Engeland 20.05—20.20, Brussel VI. 20.20—21.05, Mo tala 21.05—21.20, Brussel VI. 21.20—22.05, Parijs Radio 22.05—22.50, Engeland 22.50 23.20, Parijs Radio 23.2024. Lijn 5: Diversen. VEILIGHEIDSEISCHEN VOOR VISSCHERSVAARTUIGEN. Instelling commissie van advies. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal binnenkort door den Minister van Wa terstaat, evenals dit voor de koopvaardij is geschied, voor de visscherij een commissie worden ingesteld, die, voortbouwende op den verrichten arbeid van de bovenbedoel de commissie voor de koopvaardij (de com missie-van 't Haaff) omtrent speciale vei- ligheidseischen voor visschersvaartuigen in deze tijden advies zal kunnen uitbrengen. EEN SPION TOT DRIE JAAR VEROORDEELD. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde gisteren den sleepbootkapitein v. d. L. uit Vreeswijk, die zich in de omgeving van zijn woonplaats schuldig had gemaakt aan spionnage tot een gevangenisstraf van drie jaar, met aftrek van den tijd in pre ventieve hechtenis doorgebracht. De officier had twee weken geleden bij de behandeling van deze zaak, welke met gesloten deuren geschiedde, drie jaar ge vangenisstraf geëischt. Ruilverkaveling op Terschelling. - Gis termiddag is op Terschelling een bijeenkomst gehouden, welke ten doel had te komen tot ruilverkaveling van 1470 bunder land op dit eiland. Deze stond onder leiding van den heer A. Michels uit Haarlem, lid van Ged. Staten van Noordholland. Over de ruilver kaveling werd een stemming gehouden. In totaal werden 1110 stemmen uitgebracht, waarvan 733 voor en 377 tegen, zoodat eer lang tot deze ruilverkaveling zal worden overgegaan. Smirnoff voor de 50ste maal naar Indië. - Ivan Smirnoff, de bekende K.L.M.-piloot, die gisterochtend met de „Nandoe" uit Na pels naar Nederlandsch-Indië is vertrokken, maakt met deze Indië-reis een jubileum- vlucht. Het is namelijk voor den vijfti'gsten keer, dat hij als gezagvoerder van een K.L.M.-toestel naar Batavia vliegt. TWEEDE B SPIONNAGE WERKEN VAN Op vermoe Dinsdag in hi een ongeveer arresteerd en onderzoek in wacht opgesli man werd be feeren van i taire werken, ring zelfs te dragen van ri te bouwen sti Vrijwel onopva men tijd in de bu ophouden, daar hi de omgeving te 1 een werkpak droi heid van een schi de lamp. Het kwam dez< dat de man in he maar wat rondlie alle zekerheid hi in het oog. Dit bi want na eenigen verkleede man zi gens langs den w hand bleek, aan I de uit een op de werkzak een foto naar een plaats, bood van het terre men. De schildw; waarschuwde ter: dant, die de mili bracht. Zóó vlug f de fotografeerend worden, terwijl h handen had. De a wacht overgebraci arriveerde militai: en een eerste verl Nog meer dan 1 terrein duidden d teekeningen van 1 litaire werken er gedaan was. De militaire ai schuwd.. In afwacl derzoek is de m< bracht en achter ARBEID DOOR A< De regeeringspei In verschillende leiding van het kc Maart 1940, no. 5, landsche Staatscou: richten voor omtre beid door handelsai Deze berichten tot misverstand. Zelfstandige han Nederlandsche nati landsch onderdaans thans geen vergur wet van den 22stei van het zelfstandig en bedrijven door Handelsagenten, van één of meer geen arbeid verricl teur of bestuurder mingen, zonder dat zit is van een door rijksdienst der wer arbeidsbemiddeling ingevolge de wet V£ regeling van het ve vreemdelingen. DE TE HARL GEBRACI Vermoed Dezer dagen is g derlandsche motors gen een sloep is a dagmiddag tussch Hoek van Holland sloep kwam de m zoodat aanvankelij dat deze sloep van gezonken tankschij was. Uit een door ingesteld onderzoel ken, dat op de sloi inspectie aangebrai waardoor kon won sloep toebehoorde vroeger de Nederl; zat, doch dat later overgegaan en daai was gekomen. Veri woordige naam var Het geld voor nuttig Dat blijkt geweldig te adverteeren, rendeeren! NEDERLé VAN A. A 56) Het bleek aanstoi ders aap de hand u nergens te zien en ongeduldig met een bank, waarachter e in de weer was, on verlangens te volde waar de baas was, boven was en door worden. „Gaat u maar mi tegen mij, terwijl h jongen een wenk g Het meisje riep i boven, dat vreemde gen en op de eerst herbergier ons staa onvriendelijken toon ten. „Ik ben brigadier

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6