DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Engeland en Nederland treffen een overeen komst op handelsgebied. Een opmerkelijke verklaring van generaal Ironside Russische medewerking bij Britsehen handel met de Oostzee-staten. De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1 —5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote létters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HÉRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Zaterdag April 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142ê Jaargang Tussehen Engeland en Nederland is een regeling inzake den overzeeschen handel getroffen. De invoer van goederen zal volgens deze regeling plaats vinden via de Algemeene Nederlandsche Invoer Centrale (A.N.I.C.) en er zijn lijsten vast gesteld van artikelen waarvan de in- of uitvoer vanaf Maandag zonder ver gunning verboden zal zijn. Men hoopt hiermede van Nederlandsche zijde bereikt te hebben, dat voortaan onze vrachtschepen bij het onderzoek naar contrabande zoo kort mogelijk worden opgehouden. In verband daarmede is bij Kon. Besluit de invoer van dn— -ï artikelen verboden, tenzij bestemd voor de A.N.I.C. en daaraan geadresseerd. In dat geval zullen dergelijke goederen zonder bezwaren de Britsche controleposten kunnen passeeren. Alle niet in de lijsten opgenomen goederen worden als vrije goederen be schouwd. Er zjjn maatregelen getroffen om een snelle afdoening van zaken te bevorderen. Vrijstellingen zijn verleend voor goederen voor persoonlijk gebruik bestemd. Goederen van overzee aangevoerd zullen in het algemeen .niet naar een der oorlogvoerenden mogen uitgevoerd worden. Vele goederen zijn evenwel uitgezonderd en men verwacht, dat voornamelijk de land- en tuinbouw daarvan zal profiteeren. Ter uitvoering van de overeenkomst worden de uitvoerverboden herzien. Generaal Ironside, chef van den Britschen generalen staf, heeft een uit eenzetting van den oorlogstoestand gegeven en daarbij de verrassende medc- deeling gedaan, dat men in Engeland blij is, dat Diiitschland in de eerste zeven oorlogsmaanden niet heeft aangevallen omdat de geallieerden dan aan het kortste eind zouden hebben getrokken. Eerst sedert twee weken zou Engeland het hoofd kunnen bieden aan alle. wat er zou kunnen gebeuren. Noch Duitschland, noch de neutralen moeten er op rekenen, dat Engeland gehandicapt wil worden door zich te strikt aan de letter van de wet te houder Bevestigd wordt, dat de Russische gezant in Londen bij minister Halifax heeft aangedrongen op een verbetering in de Britsch-Russische betrekkin gen. Goederen uit de Oostzeestaten zouden dan Engeland via Moermansk of via de havens aan de Zwarte Zee kunnen bereiken. Het zal voor Engeland, met het oog op den internationalen toestand, uiterst moeilijk zijn hierover een beslissing te nemen. IDARRE ONTVANGT DE PERS. De Duitsche minister van landbouw, Darre, heeft de vertegenwoordigers van de Tongaarsche pers ontvangen. Hij dankte het -iongaarsche volk voor de hartelijke ont vangst hem bereid. Verder zeide hij, dat de Hongaarsche landbouw op zeer hoog peil staat. Darre verlaat Hongarije, vervuld van de beste indrukken. Ook de minister van landbouw van Zuid- Slavië verklaarde, dat de Hongaarsche land bouw op hoog peil staat. DE HOOGSTE DEFENSIECOMMISSIE IN ITALIË. Het wetsontwerp betreffende de taken en de organisatie- van de hoogste defensiecom missie, dat kortelings is goedgekeurd door den ministerraad, behaalt o.m. dat deze com missie het interministerieele orgaan vormt voor de coördinatie der studiën en besluiten betreffende alle kwestie, die betrekking heb ben op de veiligheid en de verdediging des lands, de organisatie en mobilisatie der natie voor den oorlog, de betere benutting van alle hulpbronnen van den staat voor de ver dediging. De commissie bestaat uit een be raadslagend comité en uit raadgevende orga nen. Het beraadslagend comité wordt voor gezeten door Mussolini, de leden zijn de mi nisters en staatssecretarissen, terwijl verder raadgevende stemmen hebben de onder staatssecretarissen der gewapende strijd krachten, de maarschalken van Italië enz. HET HANDELSVERDRAGENPROGRAM. De Amerikaansche senaat heeft met 46 tegen 34 stemmen geweigerd het handels verdragenprogram tot één jaar te beper ken. NOGMAALS DE LANDKAART VAN REYNAUD. DE ONGEREGELDHEDEN IN NOORD- RHODESIA. Officieel wordt medegedeeld, dat door het optreden van de troepen tegen de sta kers in de kopermijnen in Rhodesia veer tien personen zijn gedood en 72 gewond. COMMUNISTEN IN HOOGER BEROEP. Zooals men verwachtte, zijn de commu nisten, die in Frankrijk veroordeeld zijn tot gevangenisstraffen en boete, in hooger be roep gegaan. Onmiddellijk na het uitspre ken van het vonnis werden zij overgebracht naar de plaatsen, welke door de militaire autoriteiten zijn aangewezen. POOLSCHE BEZITTINGEN IN LITAUEN VERBEURD VERKLAARD. De Litausche regeering heeft besloten, de bezittingen van wijlen maarschalk Pil- soedski verbeurd te verklaren. Ook het landgoed van den veroveraar van Wilna, generaal Zeligovski, is verbeurd ver klaard, omdat hij met gewapende strijd krachten tegen Litauen heeft gevochten. DE BERGING VAN DE „TELEMAQUE". Uit Rouen wordt gemeld: De werkzaam heden bij het wrak, dat men vermoedde de „Telemaque" te zijn, het schip dat tijdens de Fransche revolutie met een groote schat aan boord is gezonken, zijn geëindigd, doch de arbeiders, die in het schip zijn afgedaald, hebben niets gevonden. Men had evenwel geen absolute zekerheid over de identiteit van het wrak. DE VERBETERING DER RUSSISCHE HANDELSBETREKKINGEN MET ENGELAND. De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt dat de sowjet-ambassadeur Mais- ky, de kwestie te berde heeft gebracht van verbetering der Engelsch-Russische han delsbetrekkingen, zulks tijdens een recente ontmoeting met den minister van buiten- Jandsche zaken, Halifax. In Russische kringen wordt beweerd, dat de geallieerden zouden profiteeren van be tere handelsbetrekkingen met Rusland, in direct zoowel als direct, door de clausule in de pacten tot wederzijdschen bijstand tus- schen Littauen,' Letland, Estland en de Ussr. Deze clausule behelst voorzieningen ten aanzien van transportfaciliteiten via Rusland voor goederen uit de Baltische lan den. De Oostzee is thans gesloten voor de Britsche scheepvaart, maar de Russen ver klaren, dat Engeland toegang zou kunnen hebben tot de voorraden van de Baltische landen, welke zouden kunnen worden ver scheept door Rusland via Moermansk of de havens aan de Zwarte Zee. Of het Russische transportsysteem krachtig genoeg is om een zoodanig uitgebreide handelsroute bruik baar te maken is zeer twijfelachtig. Het dénkbeeld vorm echter een Onderdeel van de Russische argumenten dié gericht zijn op de hervatting var. normale handelsbetrekkin gen met de westelijke mogendheden. DE PR A WD A OVER DE BRITSCHE REGEERÏNGSWIJZIGING. De eerste commentaar in Rusland op de veranderingen in de Britsche regeering wordt geleverd door de Prawda, die zegt: „De wij zigingen weerspiegelen het slechter worden van den binnenlandschen politieken toestand in Engeland". Het blad voegt hieraan toe, dat de nieuwe functie van Churchill een overwinning beteekent voor hen, die een meer actieve oorlogsvoering willen. Te Moskou is geen bevestiging te krijgen van de berichten, volgens welke de Sovjet- Unie convooien voor Russische koopvaarders in dén Stillen Oceaan zal vormen. LEZING OVER NEDERLAND VOOR DE ROEMEENSCHE ZENDER. Ter gelegenheid van de Instelling van een. Roerrfeensch—Nederlandsch cultu reel comité heeft de secretaris van dit comité, Max Gaber, Donderdagavond te Boekarest voor de radio-Boekarest een lezing gehouden over „het Nederland van koningin Wilhelmina". De spreker werd ingeleid door den oud- Vertegen woordigérS van de pers zijn gezant van Roemenië te den Haag, Con- gister te Parijs uitgenoodigd dm de „land- stantin Vichoianu. kaart van Reynaud" in oogenschouw te ne men, waarover deze dagen zooveel te doen is geweest, doordat een foto daarvan door een retoucheur voorzien was van uit het hoofd ingeteekende grenzen, teneinde zich ervan te overtuigen, dat dergelijke grens lijnen op het origineel niet voorkomen. BERUCHT GANGSTER VEROORDEELD. De beruchte Amerikaansche gangster Lepke, die door chantage belangrijke som men wist los te krijgen van groote bakke rijen te New-York, is tot 30 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het Duitsche witboek. DE SCHADE IN FINLAND TENGEVOLGE VAN DEN OORLOG. De verliezen, die èen land door een oorlog lijdt, kunnen niet in een dag vast gesteld worden-en het is daarom te begrij pen, dat de Finsche bladen iederen dag met nieuwe berichten komen over schade, ■waarvan de omvang pas na verscheidene weken kon worden bepaald. Ongeveer duizend kilometer spoorweg met stations, depots en werkplaatsen en een derde der visscherijgronden van het land Töiïi verloren gegaan. Wij ontvingen gister uit Den Haag af zender onbekend een exemplaar van het nieuwste Duitsche witboek, dat officieele Poolsche documenten bevat en over de voorgeschiedenis van den oorlog handelt. En alhoewel stukken waarvan" de~ afzèn- ders onbekend zijn op elk bona fide redac tiebureau gewoonlijk regelrecht in de prul- Iemand verdwijnen, hebben wij thans ge meend een uitzondering te moeten maken, omdat dit witboek in allen gevalle een do cument is waarvan de schrijver van buiten - landsche overzichten wel verplicht is eenige notitie te nemen, temeer daar deze verza meling documenten reeds tot opmerkelijke verklaringen in de buiterilandsche pers aan leiding heeft gegeven. De Duitschers hebben bij het begin van den oorlog Polen vlugger" onder den voet geloopen dan men in een groot deel van Europa verwacht en gehoopt had. Ten tijde van het bombardement van Warschau was het Poolsche ministerie van Buiten- landsche Zaken in het Palais Bruchl geves tigd, dat gedeeltelijk in puin werd gescho ten. Men had evenwel tijd gehad om de belangrijkste geheime acten van het minis-, terie in kisten te pakken en 35 van deze kisten werden naar het station gebracht om naar Lublin te worden gezonden. Toen de Poolsche regeering overhaast moest ver trekken, gaf minister Beek den stationschef bevel de kisten met acten te verbranden, maar door een onverklaarbare oorzaak is dit niet gebeurd en de betrokken chef stuurde ze terug naar het Palais Bruchl. waar zij een week later door de Duitschers in ontvangst werden genomen. Het is te begrijpen, dat de heeren van het Duitsche ministerie van Buitenlandscbe Zaken zeer begeerig waren om van al deze documenten kennis te nemen. Er werd een commissie van onderzoek ingesteld, die alle stukken welke naar Berlijn werden gezon den nauwkeurig onderzocht heeft, de Duit sche ambassadeur te Warschau Von Moltke leidde persoonlijk dit onderzoek en het resultaat is geweest, dat de eerste bloem lezing uit deze, volgens de Duitsche opvat ting zoowel voor de geallieerden als voor Amerika compromiteerende stukken, in den vorm van een Duitsch witboek is versche nen en dat boek op ruime schaal buitenland verspreid is. in het Wie deze stukken leest, waarvan de ori- gineele exemplaren door hun stempels, parafen en handteekeningen het bewijs van echtheid zouden dragen, komt tot de con clusie, dat de uitgave van dit witboek eigenlijk een onderdeel is van de Duitsche propaganda en wel van die afdeeling van den propagandadienst, welke er op gericht is wantrouwen te zaaien tussehen de sta ten, die thans blijk geven in hun oorlogs opvattingen en het beoordeelen van per sonen en toestanden volkomen met elkaar te sympathiseeren. Zooals men van Engelsche zijde, toen men Rusland nog in de omsingelingspolitiek wilde betrekken, ongetwijfeld gepoogd heeft in Rusland wantrouwen tegen Duitschland te wekken, zoo poogt thans Duitsch land verwijdering te brengen tussehen de geallieerden en Amerika en daarnaast en dal is waarschijnlijk het voornaamste doel van dit witboek voor het Amerikaansche volk den schijn te wekken, dat president Roosevelt met zijn geestverwanten mede de verantwoordelijkheid voor het uitbreken van den grooten oorlog draagt. Men begrijpt in Duitschland heel goed, dat men er zich in Engeland en Frankrijk weinig van zal aantrekken of gezanten in dit witboek van anti-Duitsche sympa thieën worden beschuldigd, maar voor de geallieerden zou, volgens Duitsch inzicht, de publicatie van deze eerste serie officieele Poolsche documenten zeer onaangenaam zijn omdat daaruit zou blijken, dat Enge land en Frankrijk niet noodgedwongen ten oorlog waren getrokken, maar dezen oorlog voorzien en gewild hebben, zich in stilte hebben voorbereid en dus de schuldigen aan deze groote internationale tragedie zou den zijn. En bovendien, zoo verwacht men in Duitschland, zullen deze stukken president Wilson in groote moeilijkheden brengen, daar ook zijn aandeel in het uitbreken van den oorlog daarin naar voren komt en hij dus volkomen in tegenspraak zou zijn met zijn zoo vaak gegeven verzekering, dat Amerika er niet aan denkt daadwerkelijk aan den Europeeschen strijd deel te nemen. Wanneer twee buurvrouwen groote vrien dinnen worden en samenspannen tegen een derde, dan zal die vriendschap op een zware proef gesteld worden wanneer de derde aan nummero één brieven stuurt, die zij vroeger van nummero twee heeft ontvangen en die duidelijk aantoonen, dat nummero twee zich op bijzondere onaangename wijze over nummero één heeft uitgelaten. En zoo moet het voor Frankrijk dan ook niet prettig zijn in het Duitsche witboek een schrijven van den Poolschen ambassa deur te Parijs uit 1938 te ontdekken, waarin deze den toenmaligen minister van Buiten- iandsche Zaken, Bonnet, een zwak mensch noemt, die niet in staat is een aangelegen heid op de juiste wijze naar voren te bren gen en nijging heeft zich te voegen naar de meening van den ander. Evenmin Is het prettig van dien ambas sadeur te moeten lezen, dat het naïf en kin derlijk van Engeland is een staat als Polen voor te stellen zijn betrekkingen tot Duitschland te compromiteeren en de we reld het gevaar van een oorlog op den hals te schuiven en dat het dom zou zijn als Polen hierop inging. Polen moet zich niet lichtzinnig door Chamberlain laten gebrui ken, daar uit een ervaring van 20 jaar is gebleken, dat Engeland en Frankrijk hun internationale verplichtingen niet nakomen en zelfs niet in staat zijn geweest hun eigen belangen goed te behartigen, zegt de gezant. En even onaangenaam omdat men daaruit de oorlogsvoorbereidingen zou kun nen zien. is een telegram van het Pool sche departement van Handel aan de Pool sche handelsvertegenwoordigers in Londen en Parijs om na te gaan of het juist is, dat in het begin van Juli reeds instructies aan de Fransche en Engelsche scheepvaartmaat schappijen waren gegeven over wat zij te .doen hadden wanneer de oorlog zou zijn uitgebroken. Veel onaangenamer nog zijn de publica ties over Amerika, dat het standpunt in neemt, dat het tegenover den Europee schen strijd volkomen neutraal is. Daar is b.v. een rapport van den Pool schen gezant in Washington, dateerende uit het voorjaar van 1939, die een gesprek heeft gehad met den Amerikaanschen gezant te Parijs, Bullitt, die toen met verlof in Washington was. Deze laatste verklaarde in dal gesprek, -dat de komende oorlog min stens 6 jaar zou duren, op de volledige ver nietiging van Europa en op de overwinning van hét communisme zou uitloopen. De Amerikaansche gezant had geringschattend over het Russische leger en met groote haat over Hitier en' diens waanzinnige expansie- zucht gesproken. Z.i.. moesten Amerika, Frankrijk en Engeland zich geweldig bewa penen en als het oogenblik rijp was tot een beslissing komen, hoewel de democratiën nog twee jaar zouden noodig hebben om haar bewapening te voltooien. Het zou tot een breuk tussehen Duitschland en Rusland moeten komen en de democratieën zouden daarna het uitgeputte Duitschland tot capi tulatie moeten dwingen. Wanneer Frankrijk en Engeland den oor log begonnen, zouden de Vereenigde Staten er later ongetwijfeld aan deelnemen. it In een ander rapport van den Poolschen gezant te Washington vertelt deze hoe er in Amerika een haat tegen Hitier en het fas cisme gezaaid wordt waarbij de propagan da voornamelijk in Joodsche handen is. Het Amerikaansche volk zou kunstmatig in een oorlogspsychose gebracht worden en presi dent Roosevelt zou in zijn haat tegen het fascisme vooraan gaan. Roosevelt zou daar door de aandacht van de moeilijkheden in het binnenland willen afleiden en het volk willen nopen zijn geweldig bewapenings programma te aanvaarden. Volgens dezen ambassadeur zou Bullitt naar Parijs zjjn teruggekeerd op 16 Januari 1939 met een koffer vol instructies van Roosevelt, met den raad, dat Frankrijk en Engeland geen compromis moeten sluiten met de totalitaire staten en de verzekering, dat Amerika in geval van oorlog actief aan den strijd zal deelnemen; In het algemeen is het de bedoeling in dat Duitsche witboek te doen uitkomen, dat Engeland en Frankrijk geen vergelijk meer met Duitschland mochten treffen zooals dat in München gebeurd was, dat de verhou dingen verscherpt moesten worden en dat Amerika zich voorbereidde om aan een Europeeschen oorlog deel te némen. Het is te begrijpen, dat deze documenten in Amerika, waar men officieel naar den algemeenen vrede zegt te streven, met zeer gemengde gevoelens zijn ontvangen. Vol gens de New-York American Journal zou men in congreskringen zoo verontrust zijn, dat de kwestie in de Amerikaansche par lementen zou worden behandeld. Men zou Bullitt en zelfs Sumner Welles ter verant woording willen roepen. Reynolds, het de mocratische lid van de senaatscommissie, zou betoogd hebben, dat het Amerikaan sche volk geen diplomatie wenscht wélke de Vereenigde Staten in den oorlog zouden storten. De Washington Post heeft er aan herin nerd, dat Cordell Huil juist den Amerikaan schen gezant Cromwell in Canada ter ver antwoording heeft geroepen over diens uit latingen waarin Amerika werd aangespoord aan den oorlog deel te nemen. Zoowel de gezant in Engeland Kennedy, die zieh ook op gevaarlijke wijze zou hebben uitge laten als Bullitt, zouden door Roosevelt op binnenlandsche politieke overwegingen benoemd zijn. Zij zouden zich grootere vrij heid dan andere gezanten hebben veroor loofd omdat zij eigenlijk persoonlijke ver tegenwoordigers van Roosevelt zouden zijn, Anderzijds wordt door den Washington- schen correspondent van de New-York Ti mes gemeld, dat Amerikaansche autoriteiten een antwoord op het Duitsche witboek voor bereiden. Dat Amerikaansche rapport zal dan documenten, publicaties, artikelen en radiolezingen bevatten,, die ten doel hadden invloed uit te oefenen op de Amerikaansche meening of daar verdeeldheid in te zaaien, zoodat men dan voornemens zou zijn Duitschland met gelijke munt te betalen. Wanneer er in Amerika inderdaad eenige opschudding is geweest, heeft men in Duitschland zijn doel gedeeltelijk bereikt. Of de uitwerking van het witboek even wel vérstrekkende gevolgen zal hebben mag ernstig worden betwijfeld. Allereerst omdat deze publicaties geen verslagen zijn van Poolsche gezanten bij officieele ontvangsten van regeeringsperso- nen in Londen, Parijs of Washington, maar grootendeels uiteenzettingen van particu liere gesprekken. Een diplomaat moet kun nen zwijgen, maar wanneer diplomaten on derling vertrouwelijk hun indrukken uit wisselen is het te begrijpen, dat er wel eens iets gezegd wordt dat men zeker niet zou geuit hebben als men eenigszins had kunnen vermoeden, dat het nog eens open baar zou worden gemaakt. En verder is het niet verwonderlijk, dat de Amerikaansche gezanten persoonlijk anti-Duitsch waren. Dat begrijpt men in Amerika ook wel en men begrijpt daar evengoed dat men van Duitsche zijde tracht stemming te wekken tegen pre sident Roosevelt nu diens herkiezing binnenkort voor de deur staat. Wat men in Duitschland blijkbaar niet in ziet is, dat het overgroote deel der Ameri kanen geen blijk zal willen geven, dat het door dit witboek een anderen koers- zal volgen. Trouwens, al werd Rooseveltdoor een republikein vervangen, dan nog zou er geen kans zijn, dat Amerika zich als een vriend der totalitaire staten zou ontpoppen. Welke president er in Amerika op het. capitool zetelt, hij zal tijdens dezen oorlog geen blijk kunnen geven van Duitsche sympathieën, maar hij zal, evenals Roose velt, moeten getuigen van de gevaren, niet alleen voor Europa, maar ook voor Amerika als de totalitaire staten door het winnen van dpn oorlog zich sterker kunnen laten gel den.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1