De vergadering van het Storting. r DERDE BLAD. 2 sche havens van troepen vergezeld door vlootstrij dkrachten, moet lang van te voren ontworpen zijn. Het baat geen verrassing, dat de Noorsche regeering besloten heeft weerstand te bieden aan dit laatste vertoon van Duitsche agressie". De bezetting van Denemarken. Naar Reuter verneemt waren er slechts omstreeks 10.000 man troepen in Jutland, toen de Duitsche invasie begon. Het totale aantal der in het geheele land beschikbare Deensche troepen lang nit boven de 25.000 Wanneer de Denen tijd gehad hadden tot mobilisatie, zouden zij 100.000 man op de been hebben kunnen brengen. De Duitsche blitzkrieg echter heeft hun niet de gelegen heid daartoe gegevn. Denemarken geheel in Duitsche handen. Uit Malmoe wordt gemeld: Denemarken is thans geheel in Duit sche handen. Duitsche strijdkrachten hebben practisch alle belangrijke steden en militaire punten bezet. Raadgevingen aan de Noorsche bevolking. De omroepzender van Oslo zendt raadge vingen uit voor de bevolking zoowel betref fende de evacuatie als voor de bescherming tijdens alarm, De autoriteiten wekken de bevolking op kalm te blijven. De evacuatie gaat normaal voort met alle transportmiddelen en wordt geleid door de radio die om het halve uur de laatste berichten uitzendt. De bezetting van Denemarken. De Deensche regeering heeft na onder handelingen van den Duitschen gezant met den Deenschen minister-president en den Deenschen ministerraad besloten om, onder protest betreffende de omstandigheden en den toestand, de Duitsche bescherming te erkennen en de in de nota opgestelde voor waarden te aanvaarden. De militaire actie ter beveiliging van de bescherming tegen Engeland en Frankrijk is volkomen zonder wrijving voltrokken. De Deensche regeering en het Deensche volk hebben rekening ge houden met de bijzondere omstandigheden en rustig en bezonnen de Duitsche maatre gelen opgenomen. Latere berichten uit Noorwegen. Latere berichten uit Noorsche kringen te Londen behelzen, dat de Duitschers de ha venstad Egersund hebben bezet waar de voornaamste kapelverbinding Noorwegen verlaat. Dit verklaart de schaarschte aan nieuws. Twee Duitsche oorlogsschepen zijn de haven van Trondjem binnengevaren en een Duitsch oorlogsschip is in Bergen bin- nengeloopen. De stad Christiansund is uit zee en ook door Duitsche vliegtuigen gebom bardeerd, de stad Porsgrunn is om streeks 12 uur uit de lucht gebombar deerd. Vier Duitsche oorlogsschepen zijn de Oslo fjord vanmorgen vroeg De Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, heeft, sprekende in het Stor ting, gezegd, dat hij het Storting eenige documenten wilde voorleggen over de harde neutraliteitsschending, waaraan Noorwegen is blootgesteld. Wat Noorwegen is aange daan, is der wereld reeds bekend en ik ge loof, aldus Koht, dat de bevolking van alle neutrale landen ziel; verontrust heeft ge voeld, toen zij hoorde van de gepleegde schending van het recht. Ik wil geen sterke woorden gebruiken, omdat ik van meening ben, dat de daad voor zich spreekt. Ik. zal documenten aan het Storting voorleggen en alsdan zal de regeering met het Storting beraadslagen over de te nemen stappen ter verdediging onzer rechten. Het eerste document. Het eerste document is de nota, welke de Britsche en Fransche gezanten mij op 5 April hebben overhandigd en welke tege lijkertijd door de beide mogendheden aan Zweden zijn overhandigd. Koht zeide, dat de nota verklaarde, dat de ontwikkelingen van de laatste drie maanden duidelijk lieten zien, dat de Duitsche regee ring, zonder acht te slaan op de wenschen van het Noorsche en het Zweedsche volk, aan de Noorsche en de Zweedsche regeering niet die vrijheid in zaken van buitenland sche politiek wil laten, waarop zij recht heb ben. De Britsche regeering komt tot de slotsom, dat de Zweedsche en de Noorsche regeeringen onder de huidige omstandig heden niet in ieder opzicht als vrije organen kunnen reageeren. Daarom zijn zij van meening, dat thans de tijd is gekomen om aan de Noorsche regeering duidelijk te verklaren, dat de ge allieerde regeeringen zekere vitale eischen zullen handhaven en deze eischen zullen verdedigen op iedere manier, welke zij zelf noodig oordeelen. De beide regeeringen noemen dan deze eischen op. Ik, aldus Koht, zal slechts die opnoemen, die een inleiding vormden op den maat regel, welken de geallieerden hebben ge nomen. De geallieerde regeeringen verklaren in haar nota's, dat zij desnoods verplicht zijn gepaste maatregelen te nemen om haar be langen te verdedigen. De geallieerden behouden zich het recht voor maatregelen te nemen, welke zij noodig achten om Duitschland te verhinderen uit deze landen middelen of voordeelen te ont vangen, welke Duitschland zullen ten goede komen bij zijn oorlogvoering of nadeelig zijn voor de geallieerden. Ik hefb zoowel den Britschen als den Fran schen gezant gezegd, dat er geen reden is de Noorsche regeering er van te beschuldigen niet een vrije of onafhankelijke regeering te zijn. Doch overigens kon en wilde ik niet direct antwoorden en bovendien heb ik niets gezegd over de maatregelen, welke in overweging wai-en. Zaterdag heb ik de nota aan de regeering voorgelegd. Ik heb met den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken getele foneerd. Wij zijn overeengekomen de antwoorden volgens dezelfde richtlijnen voor te bereiden, doch aleer de antwoorden konden worden verzonden, hebben zich nieuwe gebeurtenis sen voorgedaan) welke een volkomen nieuwe situatie hebben geschapen. Om vijf uur vanochtend hebben de Brit sche en de Fransche gezant het ministerie van buitenlandsche zaken opgebeld en ge zegd, dat zij een nieuwe nota hadden ont vangen, waarin werd verklaard, dat hun regeeringen direct een verklaring zouden publiceeren, hierop neerkomende, dat in zekere gebieden ter hoogte van de Noorsche kust mijnen werden gelegd. Koht haalde vervolgens de reeds bekende nota aan. „Ik zal niet veel zeggen over de denkbeelden en gedachten, welke aan die nota ten grondslag liggen", aldus vervolgde Koht. De eene schending en de andere schen ding worden alleen ten uitvoer gelegd, om dat zij de macht hebben dat te doen. De Westersche mogendheden brengen den oorlog naar Noorsch grondgebied over, om dat zij denken, dat zij door zoo te doen, den oorlog gemakkelijker kunnen winnen. De Noorsche regeering heeft gister direct een verklaring gepubliceerd en de antwoorden, aan Groot-Britannië en Frank rijk gezonden, hebben denzelfden inhoud als die verklaring. President Hambro aan het woord. Hambro, de president van het Storting, gaf uitdrukking aan zijn vertrouwen, dat het Storting met algemeene stemmen de rede voering van Koht zou goedkeuren. De verklaring goedgekeurd. Het Storting heeft daarna met algemeene stemmen zijn goedkeuring aan de verklaring gehecht. HOE MEN IN HET BUITENLAND OP DE BEZETTING VAN NOORWEGEN EN DENEMARKEN REAGEERT. In een speciale editie schrijft de New York Times o.m.: Zonder eenige waarschuwing en zonder een schaduw van rechtvaardiging, behalve die van het brute geweld, is Denemarken, wederom een vrije natie, in koelen bloede hedenmorgen vermoord. Wederom is een binnëngeloopen, vrije natie, welker eenige misdaad was, dat doch zij werden verdreven door kustge- schut. Daarop werd een tweede poging om de fjord binnen te varen door één Duitsch oorlogsschip ondernomen, doch dit liep aan den grond. CHAMBERLAIN SPREEKT VANDAAG. Chamberlain zal vandaag in het Lager huis, waarschijnlijk om 2.45 uur Greenwich- tijd een verklaring afleggen over den toe stand. Vanmorgen heeft de eerste minister ge confereerd met den leider der Labour- oppositie Attlee en den plaatsvervangende*! leider Greenwood. Nadat Chamberlain met Attlee en Green wood had geconfereerd, is het kabinet weer bijeengekomen. Zie verder Laatste Berichten. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BIJ SCAPA FLOW. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat vijandelijke vliegtuigen gisteravond een aanval hebben gedaan op Scapa Flow. Er werd geen schade aangericht, Een door het ministerie van marine en het ministerie van luchtvaart uitgegeven communiqué vermeldt: vijandelijke vliegtuigen hebben vanavond een aanval ondernomen op Scapa Flow zonder eenige schade aan te richten. Het is zeker, dat minstens één vijandelijk vliegtuig door onze gevechtsvliegtuigen is omlaag geschoten. Duitsche mededeeling over aanval op Scapa Flow, Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teravond de Britsche vlootstrijdkrachten in Scapa Flow met succes aangevallen. Ver scheidene groote schepen zijn getroffen. Uit Londen wordt nog gemeld: Bij den aanval der Duitsche vliegtuigen op Scape Flow is een burger onder de puinen van een huis bedolven, hij liep evenwel geen licha melijk letsel op. Een aantal branden van kleinen omvang zijn door de bommen ont staan. Twee Duitsche vliegtuigen zijn omlaag 'geschoten door Britsche jachtvliegtuigen en men veronderstelt, dat een derde door mi- trailleurvuur is beschadigd en hetzelfde lot heeft ondergaan. DE DIPLOMATIEKE CONFERENTIE TE LONDEN BEGONNEN. Even voor vier uur is gister op het departement van buitenlandsche zaken te Londen de conferentie met de Britsche diplomatieke vertegenwoordigers in Zuid- OostEuropa begonnen. De conferentie wordt bijgewoond door acht diplomatieke vertegenwoordigers, na melijk de gezanten in Turkije, Bulgarije, Roemenië, Zuid-SIavië, Hongarije, Rome en Moskou. De besprekingen zullen de ge heele week duren. De diplomatieke verte genwoordigers zullen ook Chamberlain, den minister van handel Duncan en den minister van economischen oorlog Cross ontmoeten. KARDINAAL VERDIER OVERLEDEN. Kardinaal Verdier, sinds 1929 aartsbis schop van Parijs, is hedenmorgen op 76- jarigen leeftijd overleden. zij in vrede met haar naburen wenschte te leven, ten offer gevallen aan de machts wellust van één man. De Duitsche naam is daarmede eens te meer verduisterd. De indruk in Bulgarije. Berichten over het Duitsche militaire op treden tegen Denemarken en Noorwegen hebben een ontzaglijken indruk gewekt in Bulgarije. Men is van oordeel, dat de nieuwe toestand zeer zorgwekkend is voor geheel Europa. Men brengt de schending van de Noorsche neutraliteit in verband met de ontoelaatbare aanwezigheid op de Donau van Britsche schepen, geladen met spring stoffen. Men verklaart in Sofia, dat de ge varen voor militaire complicaties op den Balkan vergroot zijn door de schuld van de geallieerden. Von Ribbentrop voor de buiten landsche pers. De Duitsche rijksminister van buiten landsche zaken heeft vanmorgen de buiten landsche pers ontboden ten einde verkla ringen af te leggen over het Duitsche stand punt ten aanzien van den nieuwen toe stand. Hij zeide, dat Engeland en Frankrijk zich schuldig hebben gemaakt aan den meest flagranten inbreuk op de neutraliteit, die denkbaar is. Het doel van Engeland en Frankrijk is, Duitschland af te snijden van zijn toevoer uit het noorden en in Scandi navië een nieuw oorlogstooneel in het leven te roepen. Zij wilden geheel Scandinavië bezetten en van het Noorden Duitschland binnenvallen. Duitschland heeft het passen de antwoord gegeven: de Duitsche weer macht zal er zorg voor dragen, dat gedu rende dezen oorlog in Noorwegen en Dene marken geen Engelschman of Franschman zich zal laten zien. Von Ribbentrop besloot zijn verklaring aldus: „ik ben er van over tuigd, dat deze stap van den Führer een oud eerwaardig deel van Europa van den zekeren ondergang en de absolute vernieti ging, die onzen Engelschen en Franschen klaarblijkelijk onverschillig zijn, behoed heeft". EEN MISLUKTE SABOTAGE- POGING? Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert een uitvoerig bericht, volgens hetwelk de Engelsche Secret Service een grootsch op gezette sabotagepoging zou hebben onder nomen, teneinde met behulp van door snelle Engelsche booten begeleide sleep- schepen en sleepbooten en een gecharterd Grieksch schip, aan boord waarvan zich vele wapens, munitie en springstoffen be vonden, de Donau voor het scheepvaart verkeer naar Duitschland op bepaalde plaatsen onbruikbaar te maken. Daarbij zou misbruik gemaakt zijn van diplomatie ke rechten, en inbreuk zijn gepleegd op de neutraliteit der Zuid-Oost-Europeesche Staten. Roemeensche controleorganen zou den op grond van bekend geworden bijzon derheden de verdachte schepen in Giurgiu hebben aangehouden en doorzocht. Alleen op één schip reeds zouden in ruim 400 verzegelde en als transitogoederen gede clareerde kisten groote hoeveelheden springstoffen zijn ontdekt, terwijl de vaartuigen zouden zijn gebleken te zijn in gericht als oorlogsschepen, bewapend met machinegeweren en snelvuurgeschut. Het Duitsche Nieuwsbureau had gemeld, dat de Roemeensche autoriteiten vijf Engel sche schepen op de Donau hadden opge bracht en honderd zeelieden gearresteerd. Dit bericht, aldus Havas, is niet overeen komstig de werkelijkheid. Er is slechts een vaartuig opgebracht, omdat zich goederen aan boord bevonden welke niet op de lijst stonden, en omdat bovendien revolvers ge vonden werden. De schuldigen moesten ter stond het land verlaten. HOE DE INTERNATIONALE PERS HET LEGGEN VAN BRITSCHE MIJNEN IN DE NOORSCHE WATEREN BEOORDEELT. Zooals uit de onderstaande perscommen taren blijkt, wordt het optreden der geal lieerden in de Noorsche wateren in diverse landen geheel verschillend beoordeeld. In Zweden. „Dagligt Allehanda" schrijft o.m.: Men mag den diepernstigen inhoud van deze met koel overleg gepleegde neutrali teitsschending niet voorbijzien. Zij betee- kent, dat het Noorden meer dan ooit voor het gevaar staat in den grooten oorlog te worden betrokken. Tegen de schending van de Noorsche neutraliteit moet op de meest ernstige wijze opgetreden worden, protesten zijn niet voldoende, daar zij thans vrijweL waardeloos gebleken zijn. De Noorsche regeering moet snelle besluiten nemen. In Engeland. Volkomen eensgezind wenschen de gister middag verschenen dagbladen de geallieer de regeeringen geluk met haar besluit om de voortdurende schendingen van het inter nationale recht, gepleegd door de Duit schers in de Scandinavische territoriale wa teren te stuiten. Alle bladen wijzen op het kapitale verschil tusschen het optreden der gallieerden en dat der Duitschers, het eerste zonder gevaar voor hen, die de gegeven in structies opvolgen, het tweede bestaande in een reeks brutale aanvallen op koopvaardij schepen. Eu Duitschland. De Deutsche Allg. Zeitung schrijft: De wanhopige huzarenstreken van Churchill gaan thans in Engeland door voor den laatsten uitweg uit den impasse van den Engelschen oorlog. Het wordt ook En- gelsch voorjaarsoffensief van .1940 genoemd. Hoe voorbarig klinken vele commentaren, die nog Zaterdag in de Scandinavische bla den verschenen. De Berlijnsche correspondent van het Hamburger Fremdenblatt acht het op dit oogenblik bewezen, dat de Westelijke mogendheden voor de voortzet ting van him oorlog geen anderen kans zien dan de meedoogenlooze onderdrukking van alle neutrale rechten in Europa. De totale economische oorlog, dien de Westelijke mo gendheden klaarblijkelijk tegen het Groot- Duitsche rijk denken te openen, wordt in werkelijkheid verbonden met een feitelijke oorlogsverklaring aan de neutrale staten- wereld van het Europeesche vasteland. Laf heid en onvermogen hebben de Westelijke mogendheden ook na den aanvang van de achtste oorlogsmaand verhinderd de natuur lijke militaire consequentie te trekken uit haar oorlogsverklaring aan het Groot-Duit- sehe rijk. Zij wagen het ook thans niet Duitschland in een eerlijk gevecht aan te vallen. Zij voelen zich daartoe te zwak. Bij de Roemeensche affaire gaat het om een zuiver als piraten ondernomen overval op neutraal gebied. De Londensche nota aan Noorwegen is een „ehantagenota". De Weste lijke mogendheden treden in de Noorsche territoriale wateren op alsof het niet om neutraal gebied gaat maar om eigen gebied. Voor Duitschland komt de vraag op, in hoe verre de neutralen zonder afweer zich laten korten op hun souvereiniteitsrechten en. zich daardoor tot schuldige deelgenooten laten maken aan de misdaad van de Weste lijke mogendheden. De, Nachtausga be schrijft, dat met het leggen der Engelsche mijnen het Noorsche territoriale gebied door Engeland tot oorlogsgebied wordt gemaakt. Acht en veertig uur lang zullen Engelsche oorlog schepen in de Noorsche territoriale wateren het bewijs leveren, dat Engeland de neutra liteit principieel niet meer erkent en dat Engeland daarmede voor het Noorden een volkomen omwenteling van den politieken toestand heeft geschapen. lil Italië, De Italiaansche bladen maken op opval lende wijze melding van de geallieerde actie in de Noorsche wateren. Zij schrijven, dat Engeland en Frankrijk de Noorsche neutra liteit op flagrante wijze geschonden hebben en dat dit in Zweden, Denemarken en Ne derland een diepen indruk gemaakt en onge rustheid gewekt heeft. Hoofdartikelen wijden de kranten nog niet aan de gebeurtenis, doch in een korten commentaar schrijft de „T r i b u n a", dat de Engelschen en Franschen, behalve dat zij het volkenrecht met voeten treden, een. zeer ernstigen aanslag op de belangen der neutrale landen doen. De Engelschen, aldus dit blad, die tegen den door Duitschland gevoerden mijnoorlog te hoop waren ge- loopen en dien oorlog barbaarseh noemden, thans tot hetzelfde wapen tegen een neutraal land hun toevlucht hebben genomen. Blijk baar, zoo vervolgt de „Tribuna", zijn de Britsche mijnen mijnen der 'beschaving, om dat juist Engeland het monopolie van de beschaving heeft. Te Washington. Het nieuws, dat de geallieerden in de Noorsche wateren mijnen hebben gelegd, is hier als een bom ingeslagen. Vroeg in de ochtenduren hebben de radiozenders bijna geen ander nieuws verspreid dan over deze gebeurtenissen, welke in verband worden gebracht met de tot zinken brenging van het Noorsche stoomschip Navarra door de Duit schers. Er is nog geen commentaar ge leverd, doch de Britsche beschuldigingen tegen de Duitschers, zooals vervat in de Britsche verklaring van gisterochtend, wor den volgens Reuter op in het oog vallende wijze gepubliceerd. Ook wijzen de bladen op de verliezen, welke de neutralen hebben geleden als gevolg van den „onbeperkten zeeoorlog van Duitschland". Denemarken. Het conservatieve blad National Tidende schrijft in zijn hoofdartikel voor Dinsdagochtend: De geallieerde Weste lijke mogendheden hebben met veel woor den de schennis van het volkenrecht ver klaard, welke zij begonnen, toen zij gister ochtend op drie plaatsen mijnen hebben ge legd in vaarwateren, welke onder Noorsche souvereiniteit staan. Deze verklaringen wer ken als verontschuldigingen. Het is onmoge lijk haar geldigheid te erkennen. Het feit bestaat en zal voor de geschiedenis blijven, dat een misbruik van overmacht heeft plaats gevonden. In volle eenheid protesteeren wij, andere Scandinavische volken, tegen dit machtsmisbruik. DE SITUATIE BIJ HONGKONG. Een Japansch vliegtuig zou bommen heb ben laten vallen op de Sajoetsjoeng, gelegen in de zóne, waardoor het verkeer van Hong kong naar het binnenland van Kwantoeng passeert. Het in Chineesche bladen versche nen bericht, volgens hetwelk een Japansch vliegtuigschip en tien andere oorlogsschepen in de Biasbaai bij Hongkong zouden zijn samengetrokken, wordt overigens van En gelsche officieele zijde niet bevestigd. In welingelichte kringen zegt men echter, dat deze schepen de laatste dagen in de Chi neesche wateren bij Hongkong zijn gezien. NOORSCH PROTEST. De officieele Noorsche verklaring over het optreden der geallieerden vormt den tekst van de 'mededeeling, die gister door de regeering is overhandigd aan de Engelsche en Frunsche gezanten. Daarin wordt verklaard, dat Engeland een overeenkomst met Noorwegen heeft onder teekend en daarmede verklaaarde er aecoord mee te gaan, dat Noorsche goederen van hier uit naar Duitschland verscheept en vervoerd werden. Des te minder reden moest de Noorsche regeering hebben om te verwach ten, dat de geallieerden met geweld zouden ingrijpen en trachten dezen uitvoer tegen te houden. De Noorsche regeering kan op geenerlei wijze toestaan, dat de oorlogvoe rende landen mijnen leggen in Noorsch ter ritoriaal gebied. De regeering moet eischen, dat deze mijnen terstond verwijderd worden en dat het wachthouden door vreemde oor logschepen gestaakt wordt. De Noorsche regeering moet zich voorbehouden gepaste stappen te nemen, waartoe een dergelijke schending der neutraliteit aanleiding geven kan". ALLE SCHEEPVAART BENOORDEN BODö LIGT STIL. Terwijl het scheepvaartverkeer tusschen Trondheim en Bodö nog voortgezet wordt, ligt de geheele scheepvaart benoorden Bodö stil. Drie groote vrachtstoomers, die in Noor delijke richting voeren, werden aangehouden door Britsche oorlogsschepen. Zij zijn in Bodö aangekomen. Een Britsche kruiser en een torpedobootjager patrouilleeren in de Westfjord op zoo korten afstand, dat zij ge zien kunnen worden van de kaden in Bodö. Drie met visch geladen schepen, die op weg waren naar Trondheim, werden vannacht aangehouden door Engelsche oorlogsschepen in de Westfjord. In één geval vuurde een Britsche kruiser een waarschuwingsschot af. Uit Molde wordt vernomen, dat vandaar thans nog slechts één Engelsch oorlogsschip wordt gezien. Drie zijn weggevaren. AMERIKA EN DE ACTIE DER GEALLIEERDEN. Li een persconferentie heeft Sumner Wel les in antwoord op een vraag gezegd, dat het departement van marine en de marine commissie nauw samen werken met het departement van buitenlandsche zaken in het onderzoek naar den stand van zaken, welke is geschapen door het optreden van de geallieerden in de Scandinavische wate ren. Alle ontvangen inlichtingen worden voorgelegd aan president Roosevelt, die zal beslissen of de „gevechtszone" waar geen Amerikaansche schepen mogen komen, moet worden uitgebreid. In de omgeving van het departement van buitenlandsche zaken merkt men op, dat indien president Roosevelt zou hesluiten het Scandinavisch schiereiland te betrekken in de oorlogszone, de handel van de Vereenigde Staten met Noord-Europa geheel stil zou liggen. Alleen de weg naar Gibraltar zou dan nog open liggen. Dit zou het instellen van een contrólehaven in Canada, waarover is gesproken sedert de komst van de geal lieerde economische deskundigen Gwatkin en Rist, overbodig maken. HET LEGGEN DER MIJNEN IN DE NOORSCHE WATEREN. In gezaghebbende kringen in Londen wordt vernomen, dat het leggen der mijnen in de Noorsche wateren geschied is in den tijd van één uur, zonder dat iets tusschen- beide kwam. VULKAAN OP DE HAWAII-EILANDEN IN WERKING. Naar gemeld wordt, is de vulkaan Mauna- lor op de Hawaiï-eilanden tot een ernstige uitbarsting gekomen. Hoe groot de aange richte schade is en of er slachtoffers te be treuren zijn, is niet bekend. AMERIKAANSCHE VRACHTBOOT BREEKT REIS NAAR RUSSISCHE ZUIDZEEHAVENS AF. Naar Associated Press uit New-York meldt, heeft heit Amerikaansche vracht schip Wildwood midden in de Stille Zuid zee order gekregen naar de Amerikaansche haven Tacoma terug te keeren, zulks naar aanleiding van inlichtingen, afkomstig van buitenlandsche ambassades te Washington. De reederij van het schip heeft verklaard, dat volgens deze inlichtingen het genomen besluit wenschelijk was, daar de Britsche blokkade tot de Russische Zuidzee-havens zou worden uitgebreid. De Wildwood heeft een lading koper en machinerieën ter waarde van naar schatting 4.500.000 dollar aan boord, welke eigendom is van de Am- torg, de Sovjet-handelsorganisatie in Amerika. ELF OFFICIEREN VAN „GRAF SPEE" ONTSNAPT. Naar verluidt, zijn elf officieren van de „Graf Speé' ontsnapt. Men gelooft, dat zij in vermomming op weg zijn naar Chili. Hoewel de bemanning geïnterneerd was, werd aan de officieren tot dusver volledige vrijheid van beweging verleend. Nadat on langs drie officieren en. twee matrozen ont vlucht waren, had de Argentijnsche regee ring besloten van de officieren hun eere woord te eischen of hen te interoeeren. WEER TWEE COMMUNISTEN GEARRESTEERD. Het parket van Brussel heeft nog twee communisten gearresteerd en doen insluiten bij de vijf anderen, die Zaterdag werden aangehouden. GROOT TANKSCHIP GETORPEDEERD. Buiten het eiland Rauer aan de monding van de Oslofjord is volgens douane-ambte naren, die van de kust getuigen waren van hetgeen geschiedde, een groot tankschip ge torpedeerd, zoo wordt uit Sandefjord ge- meld. Bijzonderheden zijn niet bekend. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Een dag zonder belangrijke gebeurtenissen aan het front. Gedurende den ochtend bedrijvigheid der luchtmacht aan beide zijden". Het Fransche legerbericht van hedenmor gen luidt: Bedrijvigheid van de artillerie ten oosten van de Moezel. EINDE VAN DE BLOKKADE VAN DE FINSCHE KUST. Het volkscommissariaat voor buitenland sche zaken heeft de buitenlandsche ambas sades en legaties te Moskou medegedeeld dat na het sluiten van het vredesverdrag van 12 Maart van dit jaar tusschen de Sov jet-Unie en Finland en het einde van de vijandelijkheden tusschen beide landen, de hlokkade van de Finsche kust en de aan grenzende wateren, welke is aangekondigd in de nota's van het volkscommissariaat voor buitenlandsche zaken van 7 Dec. 1939 en 3 Februari 1940, op 13 Maart j.l. is opgeheven. HET FRANSCHE OORLOGSKABINET BIJEEN. Met het oog op de militaire gebeurtenis sen is het oorlogskabinet vanmorgen om 9.30 uur bijeengekomen. Om 10 uur verga derde de ministerraad. EGYPTISCHE OORLOGSBEGROOTING AANGENOMEN. Het Egyptische parlement heeft de defen- siebegrooting ten bedrage van 6.580.000 pond sterling aangenomen. DE „ANKARA" TE TRIEST. Het blad „Politika" verneemt, dat het met bauxiet geladen Duitsche schip „Ankara" zonder incidenten te Triest is aangekomen. Een ander Britsch schip, dat te Dubrovnik wordt verwacht om de rest van het bauxiet te laden, is nog niet aangekomen. DE GEALLIEERDE NOTA'S. Men verneemt te Parijs, dat de Fransche nota gisterochtend te half zes door den Franschen gezant te Oslo, Dampierre, aan den Noorschen minister van buitenland sche zaken is overhandigd. De officieele Fransche commentaar luidt: „De stap der geallieerden was te ver wachten na de recente gebeurtenissen in de Noorsche wateren." NOORSCHE VUURTORENS GEDOOFD. De Noorsche admiraliteit deelde gister avond mede, dat tot nader order alle vuur torens tusschen de Zweedsche grens en Marsteinen bij Bergen gedoofd worden.. Ook de zes radiobakens te Lista, Feistei- nen, Fjoloy, Tevdt, Slotteroy en Marsteinen zullen buiten dienst gesteld worden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 10