DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Scandinavische staten na den Duitschen inval. fff*.*, Welk kabinet regeert er over Noorwegen Een Duitsche aonvol op een vlootafdeeling der geallieerden. Denemarken onder de Duitsche bezetting. De algemeene toestand. De geallieerden en de Duitsche actie in het Noorden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. N©. SS Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. tilt Woensdag 1-0 April 1940 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groole contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142© Jaargang Het staat thans wel vast, dat Denemarken zich zonder verzet dat men blijkbaar nutteloos achtte onder Duitsche „bescherming" gesteld heeft en dat Zweden tot een houding van volstrekte neutraliteit heeft besloten. En tevens, dat een groot aantal belangrijke militaire steunpunten in Noor wegen door de Duitschers bezet zijn en dat van hieruit en ook uit Denemar ken, reeds bommenwerpers zijn opgestegen, welke een Britsch-Fransche vlootafdeeling ten Westen van Bergen verliezen heeft toegebracht. Hoe groot die verliezen zijn is uit de elkaar tegensprekende berichten moeillijk met juistheid te constateeren. Van Duitsche zijde wordt melding gemaakt van het vernielen van slag schepen en kruisers, van Britsche zijde wordt de schade als van weinig beteekenis opgegeven. Of de Noorsche regeering tot verder verzet heeft besloten is op dit oogen- blik nog allesbehalve duidelijk. Onder Duitsch toezicht is er een regeering onder leiding van den Noorschen nationaal-socialist Vidkun Quisling gevormd, welke thans door de medewer king van enkele ministers uit het oude kabinet de wettige Noorsche regee ring zou zijn. Anderzijds wordt gemeld, dat de oude regeering, die in Hamar zetelt, een verklaring in het Storting heeft afgelegd en van het Noorsche parlement de goedkeuring heeft verkregen zich te blijven verzetten. Daar na is weer gemeld, dat er een contactcommissie zou benoemd zijn om met de Duitschers tot overeenstemming te komen, maar dat is alweer door de Finsche radio tegengesproken, zoodat met zekerhend over de officiecle hou ding van Noorwegen op het oogenblik niets bekend is. Volgens een verklaring van den D -schen premier Stauning zou men on derhandelingen voeren om tot en wijziging in het Deensche kabinet te komen. Welke tegenactie der geallieerden is te verwachten, is ook uit de rede van Chamberlain in het Lagerhuis niet duidelijk geworden. Ondanks een langdurig bezoek van den Duitschen gezant bij Molotof schijnt Rusland een politiek van volkomen afzijdigheid te willen volgen De radio-omroep in Kopenhagen heeft gisteravond medegedeeld, dat de Duitsche troepen hun aankoopen in Denemarken zul len betalen met certificaten van de „Reichs- kredit Kasse" in plaats van met contant geld. De koers is vastgesteld op 1 rijksmark is 2 kroon. Duitsche valuta mag niet van de soldaten aangenomen worden. De soldaten hebben opdracht voor alle aankoopen te be talen, doch bij militaire noodzaak hebben zij het recht goederen op te vorderen tegen ontvangstbewijzen, die zonder verwijl ge honoreerd zullen worden. Verder worden beperkingen voor den aankoop van benzine, levensmiddelen en andere productep door het Deensche pu bliek aangekondigd. Het verkeer op een aantal spoorlijnen is tot nader order ge staakt. De veerdiensten tusschen Denemar ken en Zweden en over de Groote Belt zijn stopgezet. Denemarken verduisterd. Radio-Kopenhagen deelt mede, dat de Deensche minister van binnenlandsche za ken met ingang van gister en tot nader order de volledige verduistering van het ge heele land bevolen heeft. De status van Denemarken. In welingelichte kringen te Londen is men van meening, dat de status van Denemarken zal worden beschouwd als die van een door den vijand bezet land, zooals ook het geval is met Tsjecho-Slowakije. Hetzelfde zou gel den voor IJsland en de Faroer-eilanden. Het Britsche standpunt zal echter later uiteen gezet worden. De proclamatie van koning Christiaan. De proclamatie, die door koning Christiaan is uitgegeven, eindigde met de woorden: „God behoede u allen. God behoede Dene marken". De koning heeft tezamen met den eersten minister Stauning nog een oproep onderteekend, die eveneens uit Kopenhagen is uitgezonden en waarin gezegd wordt: „Duitsche troepen hebben in dit land thans contact gevestigd met de Deensche gewapen de macht en het is de plicht van het volk zich te onthouden van iederen weerstand tegen deze troepen". Reuter verneemt, dat de Duitschers waar schijnlijk naar voren zullen brengen, dat hun bezetting van Denemarken IJland mede betreft evenals de Deensche bezittingen in Groenland. Op die wijze zouden zij hopen vloot- en luchtbases te krijgen en hun scheepvaartverbinding met Amerika te handhaven. Bijeenkomst van den Deenschen Rijksdag, In de vergadering van den rijksdag heeft gisteravond minister-president Stauning gezegd den dood van de goede zonen van Denemarken, die gisterochtend hun leven hebben gelaten, te betreuren. De eenige wensch van Denemarken is vrede. Vervol gens kondigde de minister-president- aan, dat een regeering op breeder basis zal wor den gevormd. De partijen hebben hun toe stemming verleend en de onderhande lingen zijn thans gaande. De voorzitter van den rijksdag heeft ge zegd, dat het volk zonder twijfel de nood zakelijkheid zal inzien van de houding van de regeering, zooals deze in de proclamatie van den koning tot uiting komt, terwijl de regeering zich van haar verantwoordelijk heid bewust zal zijn. Het gaat alleen om Denemarken en om niets anders. De verduistering en het verkeer. Het spoorwegverkeer in Denemarken zal ongeacht de algemeene verduistering ook 's avonds en 's nachts voortgaan, hetzelfde geldt voor het verkeer van autobussesn, trams en taxi's in de groote steden. De directie van de spoorwegen heeft me degedeeld, dat de veerdiensten tusschen Kopenhagen en Malmoe, alsmede tusschen Helsingoer en Helsingborg, dus de beide spjoorwegverbindingen van Denemarken over de Sont met Zweden, tot nader order gestaakt blijven. De Deensche luchtvaart maatschappij heeft medegedeeld, dat voor- loopig alle verkeersvluchten boven Dene marken verboden zijn. De beurs blijft gesloten. De beurs van Kopenhagen wordt tot na der order gesloten gehouden. Het Deensche ministerie van handel heeft besloten, dat voorloopig geen noteeringen zullen worden opgemaakt. BOODSCHAP VAN LORD HALIFAX. Gisteravond is een boodschap van den minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, in de Noorsche taal door de radio uitgezonden. Hij zeide: „Ik ben blij, in deze eerste uitzending in de Noorsche taal uit Londen de gelegenheid te hebben het Noor sche volk en de Noorsche regeering mijn warme sympathie te betuigen en een aan moediging in den strijd, welke zij zoo zon der aarzelen en moedig tegen den Duitschen aanval hebben opgenomen. Noorwegen is se dert lang een van de leiders van de kunst van vrede en goed regeeren in de wereld ge weest. Het Britsche volk heeft met diepe be wondering gezien, dat Noorwegen zonder vrees de uitdaging heeft aangenomen om voor vrijheid en onafhankelijkheid te strij den. Engeland en Noorwegen zullen zijde aan zijde strijden tot de overwinning zal zijn behaald. Tot Denemarken zeide lord Halifax, dat dit de tweede keer is, dat Denemarken een inval van Duitschland moet ondergaan. Het Britsche volk heeft het nieuws met veront waardiging gehoord en wenscht het Deen sche volk een bewijs van warme sympathie te zenden deze gebeurtenis heeft het Brit sche besluit om den oorlog voort te zetten tot alie landen van Europa bevrijd zullen zijn van de bedreiging van een aanval, ver sterkt. VERLOVEN VAN EXPEDITIECORPS INGETROKKEN. Het ministrie van oorlog maakt bekend, dat de verloven bij het Britsche expeditie- leger tot nadfer order zijn stopgezet. Terwijl de geheele wereld nog in rep en roer is over de verrassende Duitsche actie in Denemarken en Noorwegen, begint er toch eenige orde te komen in den chaos van berichten, die door de hulpmiddelen dei- moderne techniek sinds gistermorgen vroeg over ons uitgestrooid zijn. Vast staat nu, dat Denemarken door Duitschland bezet is zonder dat het zich heeft verdedigd, dat Zweden besloten is neutraal te blijven en dat de voornaamste militaire steunpunten aan de Noorsche kust door Duitsche landingstroepen zijn ingeno men, waarbij het hier en daar tot een ge vecht van niet groote beteekenis is geko men. En hoe waarschijnlijker het wordt, dat het weinig beteekenende Noorsche leger het groote land niet tegen de overmachtige Duitsche troepen kan verdedigen, des te meer breekt de weerstand van Noorwegen en des te zekerder wordt de veronderstel ling, dat het land althans uiterlijk tot eenige rust begint te komen. Men heeft v.an Duitsche zijde dadelijk alles gedaan om een paniekstemming te voorkomen en daarom ook de evacuatie uit de hoofdstad stopgezet en- de Noorsche fa milies die reeds weggetrokken waren, weer terug laten komen. Blijkbaar ziet men op het oogenblik in Duitschland niets liever dan dat Noorwe gen zoo spoedig mogelijk het Deensche voorbeeld zal volgen en de bezetting van dit neutraal gebied zonder onnoodig bloed vergieten kan plaats' vmden. Een moeilijkheid voor de Duitschers was daarbij, dat de Noorsche regeering reeds dadelijk blijk had gegeven niet in de bezet ting te willen toestemmen en reeds groo- tendeels naar het Noordelijker gelegen Hamar was uitgeweken. Maar het Duitsche Nieuwsbureau heeft gemeld, dat gister in den loop van den mid dag al enkele ministers naar Oslo terug keerden omdat zij de regeeringspolitiek niet de juiste achtten. Zij hebben zich daar na bezig gehouden met het vormen van een nieuwe regeering, welke in een minimum van tijd tot stand is gekomen. Dat deze nieuwe regeering waarschijn lijk op Duitsch advies en onder Duitsch toe zicht gevormd meer Deu'schfreundlich is dan de oude laat zich begrijpen. Zij is gevormd door Vidkun Quisling, een bewonderaar van het nat.-socialisme en deze heeft reeds een proclamatie uitgegeven, waarin allereerst naar de schending der Noorsche neutraliteit door het leggen van de mijnen der geallieerden wordt verwezen en naar de niets-zeggende protesten der oude regeering. Daarom is die oude regee ring dan door de nieuwe vervangen en de nieuwe premier heeft verderen tegenstand gelijk gesteld met de misdadige vernietiging van waarden. Vidkun Quisling, die tevens als minister van Buitenlandsche Zaken optreedt, maakt daarna melding van de nieuwe portefeuille- verdeeling. Terwijl wij dit schrijven is het nog niet heelemaal duidelijk hoe Noorwegen tegen over dit nieuwe kabinet staat. Heeft men daar inderdaad de opvatting, dat elk verzet nutteloos is, dan zal het nieuwe ministerie het óude vervangen. Blijft Noorwegen tot verzet bereid, dan zou het kabinet-Quisling zooiets zijn als de Kuusinen-regeering wel ke door de Russen destijds in Finland werd gevormd en-zou de mogelijkheid bestaan, dat het oude kabinet vanuit Hamar het land blijft besturen en de nieuwe regeering niet erkennen. Intusschen zijn de berichten over de Noorsche regeering nog allesbehalve duide lijk. Volgens een bericht uit Stockholm zou Noorwegen zich gereed maken om met Duitschland te onderhandelen en zou het parlement goedgekeurd hebben, dat er daarvoor een commissie werd benoemd. Verschillende bijzonderheden worden daar bij gemeld over de bijeenkomst van het par Zie vervolg Buitenland pag. 2, 2e blad. HET VOORSPEL VAN DE DUITSCHE INVASIE. Op bovenstaande kaart zijn in de eerste plaats aangegeven de mijnen-velden, gelegd in de Noorsche territoriale wateren door de geallieerden. Dit werd het voor spel tot de Duitsche bezetting in- Noorwegen. Zeer belangrijk is deze kaart omdat hierop de voornaamste Noorsche havens zijn aangegeven, waarvan sommige volgens verspreide berichten reeds door Duitschland bezet zouden zijn.-o.a. Trondheim en Bergen, lement dat in Elverum ten Oosten van Ha mar vergaderd zou hebben, maar intusschen heeft de Finsche radio reeds het bericht verspreid, dat de wettige Noorsche regee ring vastbesloten is den strijd voort te zet ten en dat het Storting dit besluit met alge meene stemmen heeft goedgekeurd. Of men al dan niet de oude regeering zal kunnen handhaven en nog langer verzet zal bieden hangt voor een groot deel af van de vraag of Noorwegen zoo spoedig hulp van de geallieerden zal krijgen, dat dit verzet werkelijk van eenige beteekenis zal zijn. En dan moet geconstateerd worden, dat er tot dusver van een snelle en krachtige hulp voor Noorwegen van de zijde van Duitsch- lands vijanden niet veel te bespeuren is. De uit Amerika afkomstige berichten, dat er reeds een Britsch-Fransch expeditie- leger onder weg zou zijn, is weer tegenge sproken en uit de groote rede welke Cham berlain gisternamiddag in het Lagerhuis heeft gehouden is moeilijk op te maken wat van die zijde voor directe hulp aan Noorwegen gedaan wordt. De Britsche premier heeft slechts ver kondigd, dat machtige vloot-eenheden zich op zee bevinden maar daarbij is het geble ven omdat hij geen verdere bijzonderheden kon vermelden. Opmerkelijk in de rede van Chamberlain was zijn verklaring, dat deze groote Duit sche operatie onmogelijk in elkaar gezet kon zijn nadat het leggen der mijnen van de geallieerden aan de Noorsche kust be kend was geworden. Het zou daarom geen represaillemaatregel zijn, maar de uitvoe ring van een reeds lang voorbereid plan om deze landen te bezetten. Terwijl men dus van Duitsche zijden be weerde, dat men Engeland vóór was omdat ook de Engelschen dat van plan waren, ver kondigt men in Londen, dat de geallieerden er nimmer over gedacht hebben Noorsch of Deensch gebied te schenden en dat zulks alleen reeds langen tijd in de bedoeling der Duitschers heeft gelegen, die alleen maar een aanleiding noodig hadden om tot deze verkrachting van de rechten der neutralen over te gaan. Wanneer de geallieerden werkelijk hel plan hadden hetzelfde te doen wat de Duit schers thans hebben gedaan wat intus schen nog allesbehalve geloofwaardig lijkt dan is het toch een feit, dat de Duitsche legerleiding weer een slag vóór is geweest. Deze oorlog kan niet met woorden maar alleen door daden worden gewonnen of verloren en er zal in een neutralen staat als de onze die evenmin de zekerheid heeft dat hij nog niet eens bezet zal worden niemand zijn, die de schending van Deensch en Noorsch gebied kan goedkeuren. Maar vast staat intusschen, dat de geal lieerden nieuwe oorlogskabinetten voor een actieve strijdvoering hebben gevormd en dat er van die zijde tot dusver nog altijd slechts geconfereerd en gepraat wordt. Alles wat Chamberlain gister in 't Lager huis geredeneerd heeft is ten slotte papie ren actie en alles wat Duitschland daar tegenover heeft gedaan is met één slag zijn positie verbeteren. Terwijl de geallieerden mijnen voor de Noorsche kust leggen om het Duitsche erts- vervoer te belemmeren, komen Duitsche landingstroepen zelf om de regeling van het ertsvervoer in eigen handen te ne men. Terwijl men in Londen Maandag nog triomfantelijk verkondigde, dat men in de Noorsche wateren alweer een lek in de blokkade van Duitschland gestopt had, is Duitschland den volgenden dag meester van geheel Denemarken en Noorwegen en is het gat, dat men nu zal moeten stoppen zóó groot, dat men zich afvraagt hoe zoo'n lek weer gedicht zal kunnen worden. En bovendien heeft Duitschland hier ge legenheid tot het maken van sterke vlieg tuighavens gekregen en heeft men al kun nen constateeren, dat de hier gevestigde vliegtuigen krachtige aanvallen op de Brit sche oorlogsvloot kunnen ondernemen. De onpartijdige toeschouwer moet dit alles zonder meer constateeren en in zoo verre hij hoopt dat de overvallen neutrale staten door buitenlandsche hulp zoo spoe dig mogelijk hun vrijheid terug krijgen, mag hij de vragen stellen: waar blijft nu de Britsch-Fransche tegenactie, waar is het expeditieleger, waarom is de Britsche vloot nog niet uitgevaren om de bezette Noorsche steden weer te bevrijden? Ja zelfs de vraag: had Engeland dat alles niet kunnen voorzien en was het de over machtige Britsche vloot niet mogelijk ge weest, Duitsche schepen vol troepen, die blijkbaar geen last van de mijnen der geal lieerden hadden, het landen in de Noorsche havenplaatsen te beletten? Het heeft op het oogenblik geen nut nog meerdere vragen te stellen. De wereld kijkt en wacht op wat er uit de Britsch-Fransche conferenties wordt ge boren om den passenden tegenzet op deze verrassende Duitsche actia te geven,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1