Groote Automobiel- en Motorrijwiel. TENTOONSTELLING 11-14 APRIL AATSTE RUS APOLLO-HAL VRIJ ENTREE AMSTERDAM ZeuiCietw DE MINISTERRAAD VERGADERDE. Intrekking van alle verloven. Spoorwegen rijden een beperkten dienst. In verband met militair vervoer. Telefoonverbinding met Oslo verbroken. GEOPEND VAN 10-10 UUR De K.L.M.-diensten op Scandinavië gestaakt. Waarschuwing voor weg gebruikers. Kinderen speelden met lucifers in het hooi. Tweede Kamer Ontwerp tot heffing van een winstbelasting ontmoet weinig critiek. Alleen de anti-revolutionnairen hebben principieele bezwaren. Het wetsontwerp-De Geer „een knap stuk werk". Auto te water gereden. DE TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 10 APRIL 1940. 's-G raven h age, 9 April. De ministerraad is gisteravond te half tien op het departement van algemeene zaken bijeen gekomen. Voorzorgsmaatregel van de regeering. De regeeringspersdienst meldt: De regeering heeft bij wijze van voorzorgsmaatregel besloten de volgende verloven in te trekken: a. Voor al het personeel van land en zeemacht; De periodieke verloven; Vacantie verloven; Buitengewone verloven (met uit zondering van die, verleend wegens ernstige ziekte of overlijden van ge zinsleden; b. Bovendien voor het personeel, behoorende tot de luchtstrijdkrach ten, de luchtdoelartillerie, de lucht doelmitrailleurs en de zoeklichten. Zakenverloven; Studieverloven. Alle militairen aan wie vo rengenoemde verloven zijn verleend moeten terstond naar hun standplaats terug keer e n. Onder studieverloven vallen niet dege nen, die uitstel van eerste oefening hebben of uitstel van een nog te vervullen gedeelte van hun eerste oefening hebben gekregen. Zij, die dergelijk uitstel genieten, behoeven vooralsnog niet op te komen voor het einde van hun uitstel. Vandaag rijden de spoorwegen in ver band met het militaire vervoer volgens een beperkte dienstregeling. Aan de stations zijn strooibiljetten ver krijgbaar, die de reizigers inlichten over de thans geldende regeling. In den dienst wordt zooveel mogelijk door autobussen voorzien. De reizigers uit de richting Zandvoort en Haarlem kunnen ook met de Noord- en Zuidhollandsche tram rijden. Uit de rich ting het Gooi zullen voor verschillende stations, buiten de treinen, nog enkele auto bussen worden gesteld. Het zelfde is het geval voor de richting Noordholland. Ook Kopenhagen niet te bereiken. De telefonische verbinding met Kopenhagen en Oslo is verbroken. Het is dus thans niet mogelijk met Denemarken en Noorwegen te telefoneeren. De verbinding met Stockholm werkt normaal. Het telefoonverkeer met Zweden vindt dus op de gewone wijze plaats, alleen dient in verband met de vele gesprekaanvragen, met vertraging te worden ge rekend. Daar ook de directe telegrafische ver bindingen met Denemarxen verbroken zijn, geschiedt verzending van telegram men hierheen via .Duitschland en op risi co van den afzender. De telegrafische ver binding met Noorwegen is nog in functie, telegrammen hierheen worden echter ook alleen op ilsico van den afzender verzon den, Het telegrafisch verkeer met Zweden functionneert geheel normaal. DKW BMW Nog drie machines te Oslo en Malmö. Ondanks de nieuwe complicaties in den internationalen toestand, heeft de K. L. M. gisteren zooveel mogelijk haar diensten doorgang doen vinden, waarbij evenwel niet kon worden voorkomen, dat tengevolge van de ernstige ontwikkeling der gebeurtenis sen in Scadinavië de diensten naar het Noorden gestaakt moesten worden, in af wachting van wat er verder gaat gebeuren. Er zijn dus geen vliegtuigen naar Kopenha gen, Malmö, Stockholm en Oslo gestart. De Zweedsche machine uit Londen naar Stock holm, is op Schiphol gebleven, terwijl de Zweedsche machine uit Stockholm naar Am sterdam niet verder ging dan Malmö. Er bevinden zich op het oogenblik in Scandinavië drie Nederlandsche verkeers vliegtuigen der K. L. M., n.l. te Oslo de Douglas DC-3 „Kemphaan" die Maandag onder commando van gezagvoerder van Dijk daarheen vloog, en 2 machines staan te Malmö, n.l. de „Roek" met Geyssendor- fer en de „Uil" met Sillevis. Voorloopig zullen deze machines daar blijven en zullen de gezagvoerders naar hun beste inzicht handelen, zoolang geen direct contact tus- schen hen en de directie der K. L. M. mo gelijk is. Achterlichten- en koplampen- controle. Binnenkort zal de politie het toezicht op de verlichting van motorrijtuigen verscher pen. Zorgt voor een deugdelijk, helder brandend achterlicht. Denk eraan dat motorrijtuigen, na 31 De cember 1938 ingevoerd hier te lande ver vaardigd, nu reeds voorzien moeten zijn van koplantaarns met rijksmerk, waarin gloeilampen met rijksmerk zijn aange bracht. Koopt dus niet een nieuw motorrijtuig dan nadat gij u vergewist hebt dat het aan dezen eisch voldoet. Motorrijtuigen, voor of op 31 December ingevoerd of hier te lande vervaardigd, moeten in de koplantaarns gloeilampen (ai dan niet met rijksmerk) voeren met een hulpspiraal, welke door een metalen napje is afgeschermd. Met ingang van 1 Januari 1942 moeten ook deze motorrijtuigen van koplantaarns met rijksmerk en gloeilampen met rijksmerk voorzien zijn. Waarschuwing voor wielrijders. Ook het toezicht op de rijwielachterlich ten wordt verscherpt, in dier voege, dat in de toekomst onmiddellijk tot het opmaken van proces-verbaal wordt overgegaan, in dien althans de overtreder ter plaatse van aanhouding en binnen korten tijd er niet in s'aagi net achterlicht in behoorlijk bran denden toestand te brengen. Dit zal ook geschieden in die gevallen waarin voor heen de overtreder in de gelegenheid werd gesteld de goede werking van het achter licht binnen de 24 uren te herstellen, na welken termijn eerst, indien herstel niet volgde, verbaliseerend werd opgetreden. Zorgt dus voor een helder brandend ach terlicht, van een goedgekeurde soort. Boerderij afgebrand. Gistermiddag is de kapitale boerderij van den landbouwer W. G. Groeneweg in den Noorderlegmeerpolder te Nieuwer Amstel door brand vernield. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niet al het vee naar buiten kon worden ge bracht. Twee koeien en twee varkens kwa men in de vlammen om. Veel hooi en stroo ging verloren. Door het krachtig optreden van de brandweer uit Nieuwer-Amstel bleef bet woonhuis behouden. De brand is ontstaan doordat twee kin kinderen van vier en vijf jaar met lucifers in den hooiberg hadden gespeeld. Verzeke ring dekt de schade. WETSCOMMISSIE VAN HET COMITÉ VOOR DE OPENBARE SCHOOL. In een dezer dagen gehouden vergade ring van het L.C.O.S. zijn benoemd tot leden van een commissie, die tot taak zal krijgen de wettelijke positie van de open bare school en die van de bijzondere school in haar onderlinge verhouding te bestudee- ren en het resultaat van die studie neer te leggen in een rapport; de heeren A. Bartels, leeraar, lid van het hoofdbestuur van de Vrijz. Dem. Bond, Den Haag; K. de Boer, burgemeester van Hardinxveld; mr. M. H. de Boer, onder-voorzitter van de Lib. Staatspartij en oud-wethouder van onder wijs, Utrecht; J. van Dijke, alg. secretaris van „Volksonderwijs", Amsterdam; J. J. Feringa, inspecteur van het lager onder wijs, Alkmaar; R. van Gaasbeek, inspec teur van het lager onderwijs, Utrecht; P. Hoogland, gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs, Amsterdam; E. de Klerk, lid van het hoofdbestuur van het Ned. On derwijzers Genootschap, den Haag; Th. J. Lancee, lid van den Onderwijsraad, Heem stede; J. H. Peper, lid van het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers Genootschap, Amsterdam; mr. A. de Roos, referendaris afd. Onderwijs, lid van de Prov. Staten van Noordholland, Amsterdam; J. P. W. v. d Sluys, voorzitter van de Bond van Ned. Onderwijzers, lid van den gemeenteraad, Haarlem; Th. J. Thijssen, lid van de Tweede Kamer, Amsterdam; D. van Unnik, oud-lid van het hoofdbestuur van de ver. van hoofden van scholen, redacteur van „Het Onderwijs", den Haag; Koos Vorrink, lid van de Eerste Kamer, voorzitter van de S.D.A.P., Amsterdam. GROSSIER DOOR VROEGEREN KNECHT OVERVALLEN. De dader aangehouden. Gister bemerkte de grossier in groenten en fruit, van de L. uit de Hatertscheveld- weg te Nijmegen, toen hij zijn auto uit een pakhuis wilde halen, dat de deuren gefor ceerd waren. Toen hij het pakhuis binnen ging, werd hij door iemand gegrepen en met een stuk hout op het hoofd geslagen. De man behield zijn tegenwoordigheid van geest en greep den aanvaller vast, die zich evenwel losrukte en er vandoor ging. Zijn fiets liet hij echter achter. Van de L. had een hoofdwonde en een gekneusden vinger opgeloopen. De politie stelde een onder zoek in en kon al spoedig overgaan tot de arrestatie van den dader, den 32-jarigen V., die bij van de L. in dienst is geweest en aan wien het bekend was, dat zijn vroegere patroon zijn geld bij zich draagt als hij naar de markt gaat. (Van onzen parlementairen verslaggever). In de Tweede Kamer is gister middag een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsont werp heffing van een winstbelas ting. Bij de vier sprekers, die gis teren over het ontwerp aan het woord zijn geweest, heeft het niet veel bestrijding gevonden. Slechts van de zijde van de anti-revo lutionnairen afgevaardigde, den heer Wagenaar, werden principieele be zwaren geuit, doch deze spreker verklaar de, dat zijn fractie niet tegen het ontwerp zou stemmen, daar 's lands financiën krachtige verstex-king behoeven. Naar deze spreker betoogde, zou door heffing van een winstbelasting een traditie van meer dan honderdtwintig jaren worden onder broken. Hij achtte het ontwerp beter te aanvaarden, als het was ingediend tenge volge van het falen van de richtige heffing der dividend- en tantième-belasting. Hij meende, dat een winstbelasting op finan- cieel-budgetair gebied minder soliede ge volgen heeft. Wat de winstbepaling be treft, hier maakte spreker bezwaren tegen de definitie van „winst" in het ontwerp. Het oordeel van den heer IJzerman (s.d.) over het ort- werp luidde gunstig, hij noemde het ontwerp een knap stuk werk en wees er op, dat van sociaal democratische zijde herhaaldelijk op een winstbelasting is aange drongen. Naar zijn meening is er weinig princi pieele expositie tegen vervanging van een uitdeelingsbelasting door een winstbelas ting. Voorts betoogde spreker, dat men de opbrengst dezer belasting niet uitsluitend voor de gewone middelen moet bestem men. De dei-de spreker was de heer Schilt- h u i s (v.d.) die zeide zich met de vervan ging van de dividend- en tantièmebelasting door een winstbelasting te kunnen ver eenigen. Naar zijn meening zal die belasting niet tot verzwakking van het bedrijfsleven lei den. Tot slot stelde spreker enkele vragen over de waardeei-ing van voorrgden. Ook de laatste spreker van dezen middag, de heer Teu- lings (r.-k.) verklaarde de in diening van het ontwerp te waar» deeren. Hij achtte de vrucht der winstbelasting politiek gesproken rijp om geplukt te worden. Hij zag er verschillende voordeelen in, b.v. de opheffing van het verschil in fiscale behandeling tusschen naamlooze vennootschappen en particuliere firma's en het einde van vele misbruiken van de dividendbelasting. Voorts zeide spre'*er het juist te achten, dat het begrip „goed koopmansgebruik" bij de winstbepaling is ingeschakeld, d;aar het doel hiervan moet zijn het behoud van het vei-mogen van het bedrijfsleven om winst te maken. Deze spreker eindigde zijn rede met de verklaring, dat hij de totstandkoming van deze wet zou toejuichen. De drie inzittenden verdronken. Gister is te Sluiskil, vermoedelijk doordat de bestuurder onwel werd, met zijn auto in het kanaal Gent- Terneuzen gereden. Drie personen zijn hierbij om het leven gekomen. Het ongeval werd bemerkt door eenige militairen, die onmiddellijk pogingen in het werk stelden om de inzittenden te bevrij den. Na korten tijd gelukte het den bestuur der van de auto, den 65-jarigen landbouwer J. den Hamer uit Axel, op het droge te brengen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, doch het mocht niet meer ge lukken de levensgeesten van den heer den Hamer op te wekken. In den wagen bevonden .zich nog twee personen, n.l. de 37-jarige A. Verschelling en de ongeveer 50-jarige landbouwer J. van de Ree. Zij zijn jammerlijk verdronken. Hun lijken eijn pas later in den middag gevonden. De auto was op weg van Axel naar Sluiskil. COURANTENRECLAME IS HET DOELMATIGST. Hoewel de reclame niet direct een exacte wetenschap is, zijn er een aantal regelen, waaraan zij moet vol doen. De volgende zes punten zijn vooral voor de reclame-media be langrijk. Deze moeten: 1. iedereen bereiken. 2. met aandacht gelezen worden. 3. vertrouwen genieten en geacht worden. 4. ook om de advertenties gelezen worden. 5. soepel zijn, d. w. z. de reclame moet naarmate het noodig is in bepaal de regionen versterkt kunnen worden. 6. in staat zijn den gegadigde op het juiste moment te bereiken. De courant voldoet hieraan, beter dan welk ander medium. Ieder leest haar met aandacht, zij geniet vertrouwen en door het dagelijkseh verschijnen is de kans het grootst, dat een zoo uit gebreid mogelijke groep op het juiste moment wordt bereikt. Couranten- reclame is niet te vervangen. CECIL FREEMAN CREGG. 3) De vrouw aarzelde en was verloren. Zon der veel omhaal werd zij door Summers opzij geschoven, terwijl dokter Pape volg de. „Zijn kamer?" „Tweede deur van links, de trap op maar hij geeft geen antwoord heb hei ook al geprobeei-d". Beide politiemannen keken elkaar veel- beteekenend aan. Zij haastten zich de trap op naar de volgende verdieping. De tweede deur links was van binnen gesloten en een klein eindje van een langen, ouderwet- schen sleutel stak naar buiten. Juffrouw Hicks was hen vol nieuwsgierigheid naar boven gevolgd. Summers sprak haar aan. „U hebt een tweeden sleutel van die ka mer? Haal dien dan". De vrouw slenterde weg. Summers boog zich voorover en pro beerde door het sleutelgat te gluren. Was het verbeelding of nam hij een gaslucht waar? Met de toppen van zijn voorsten vinger en duim morrelde hij wat aan het uitstekende eindje van den sleutel, totdat deze vrij kwam te zitten. Daarop haalde hij een dun maar sterk zakpotlood te voor schijn en drukte tegen den sleutel, welken hij voelde bewegen. Het volgende oogen blik viel deze rinkelend in de kamer op den grond. Een benauwd gehijg achter zien deed Summers opkijken. De hospita was te rug gekomen en was heelemaal buiten adem. „Die trappen", plaagde zij, „zijn nog eens mijn dood". Summers nam den sleutel en stak dien in het slot. Daarna keerde hij zich tot de wachtende vrouw. „Zoo is het goed, dank u". „O, is het toch waar! Het is mijn huis voor zoo ver ik weet. En wie bent u om mij in mijn eigen huis bevelen te geven? Dat zou ik wel eens willen weten!" Zij sloeg haar armen over elkaar en keek hem nijdig aan. Summers haalde een kaartje te voor schijn een officieel kaartje één van de honderd welke hij een paar weken ge leden had laten drukken en waarvan hij er nog geen enkel had kunnen gebruiken: Edwin Summers. Hoofdstedelijke Politie. Crimineele afdeeling. Scotland Yard. S. W. 1. Eenvoudig en zakelijk. Het leerde niet al te veel. Volgens dit kaartje kon hij zoo wel commissaris als agent zijn. Hij was verrast en verblijd door het re sultaat. De vrouw was zichtbaar geschrok ken en week langzaam achteruit, alsof zij een te nauw contact met de politie schuw de. „Neem me niet kwalijk, heeren. Ik ga dan maar". En zij verdween. „Nu, Summers, je kunt beter voorzichtig zijn". Dr. Pape glimlachte om de verwar ring van de vrouw. „Het zal misschien het beste zijn, dat ik het eerst naar binnen ga om de ramen open te gooien en zoo, want „Neen, neen, dokter. Het is mijn taak. maar ik zal erom denken De politiedokter haalde zij schouders op. „Zooals je wilt, maar neem een raad van mij aan: houd een zakdoek voor je mond en neus, loop vlug naar binnen, draai de gaskraan dicht, gooi de ramen open en kom dan weer zoo vlug mogelijk naar buiten, de deur achter je sluitend". „Dank u, dokter". Nu hij niet van zijn privilege beroofd werd om het eerst de ka mer te mogen binnen gaan, was Summers een en al minzaamheid enwat had in specteur Higgins ook al weer gezegd? Als dr. Pape je een raad geeft wees er dan niet boven verheven dien op te volgen. Nu, dat zou hij zeker niet en in ieder geval was dit een raad, welke op het eigen terrein van den dokter lag. Hij haalde zijn zakdoek voor den dag en drukte dien tegen zijn gezicht, zoodat neus en mond erdoor bedekt waren. De politie dokter deed hetzelfde. Summers draaide den knop van de deur om, voelde even en wierp dan de deur open, waarop hij de ka mer binnensnelde. Hij wierp een vluggen blik op het lichaam, dat op den grond lag, zag direct een slang, welke van daar naar een gaskraan aan den muur voerde, stapte vlug over de onbewe gelijke figuur op den grond heen en sloot de gaskraan. Daarna besteedde hij zijn aandacht aan het raam, volgens advies. De naden tusschen het houtwerk en het kozijn waren met kranten volgestopt, welke hij met enkele vlugge bewegingen wegtrok. Het volgende oogenblik had hij de pen uit het raam getrokken en het opgeschoven. Daarna verliet hij de kamer weer, trok de deur dicht en vulde zijn longen begeerig met frissche lucht. „Hè, hè". Nu gebruikte hij zijn zakdoek om zijn voorhoofd af te vegen, dat nat van het transpireeren was. „Hoe lang, dokter?" „We kunnen beter een minuut of vijf wachten. Het was dus geen grap, is het wel?" „Neen, dokter, dat is het zeker niet". Summers' stem klonk een tikje triomfan telijk, want ondanks inspecteur Higgins woorden, had hij nooit gelooft, dat iemand zich een dergelijke grap met Scotland Yard zou durven veroorloven. Nu beschouwde hij zijn meening als volkomen bevestigd. Het wachten duurde lang en Summers werd ongeduldig. „Veronderstel, dat de arme kerel nog leeft, dokter? Moeten wij dan niets doen?" „Indien hij zich zelf doodde toen hij dien brief postte, is hij er al lang geweest. In elk geval vermoed ik, dat je de gaskraan hebt dicht gedraaid, zoodat hij geen vergif meer naar binnen krijgt en wij kunnen niets doen voor we vrij kunnen ademhalen. Kom nu maar mee. de vijf minuten zijn om". Dokter Pape ging opzij, zoodat de ander kon voorgaan. Hij was een levenswijs man en begreep hoe de ander gebrand was de ze, zijn eerste zaak aan te vatten. Zoodra hij binnen was haalde Summers onderzoekend adem. Het opendoen van het raam had blijkbaar het gewenschte succes gehad, want de lucht was er zoo frisch als op de gang. Samen met dokter Pape ging hij daarop naar het op den grond liggende lichaam toe. Het was een man, klein en tenger, wiens hoofd was gewikkeld in een kussensloop, dat blijkbaar van het bed te gen den muur was weggehaald. Een stuk rubberslang verbond den gaskraan met het kussensloop, dat door den dokter voor zichtig verwijderd werd. Het hoofd van den man lag op het kussen in het sloop, dat eerst was losgemaakt en daarna onder de kin weer was vastgeknoopt. „Dood als een pier", mompelde de dokter en om de een of andere reden was Sum mers ten zeerste geschokt. „Is al een paar dagen dood, zou ik zeggen. Ik zal dat later misschien beter kunnen uitmaken. H'm". Summers keek de kamer rond, den dok ter aan zijn beschouwingen overlatend. Het meubilair bestond uit een tafel, waarop een hoed en een paar handschoe nen lagen, twee stoelen en een bed. Op de tafel stond ook een stukje kaars, met kaarsvet vastgezet, en op den grond lag een krant. De man had er zorg voor gedragen alle naden van het raam met kranten op te vul len, waarvan de rechercheur het meeste al had verwijderd toen hij voor het eerst de kamer was binnen gegaan, maar hij had niet aan den ventilator bij de zoldering ge dacht. In een der hoeken stond een kleine kast, waarheen Summers nu zijn schreden richtte Hij opende de deur. „Summers", zei de dokter, van zijn grie zelige karwei opkijkend en de leege kast bemerkend. „Ja, dokter?" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5