DE DUITSCHE ACTIE IN HET NOORDEN. Chamberlain bespreekt den toestand in het Lagerhuis. De positie der Duitschers in Noorwegen. Zweden blijft neutraal. Machtige eenheden der Britsche vloot bevinden zich op zee. De Vereen. Staten en de inval in Scandinavië. TWEEDE BLAD. 3 Terwijl gistermorgen omtreek zes uur de Duitsche troepen Kopenhagen bezetten en verscheidene Duitsche oorlogsschepen van verschillende klassen op de reede verschenen en troepen ontscheepten, vlogen 50 Duitsche militaire toestellen over de stad, waar zij vlugschriften in de Deensche taal neer wierpen. In deze strooibiljetten werd gezegd, dat Duitschland Denemarken en Noorwegen had bezet. De bevolking werd opgeroepen kakn en gedisciplineerd te blijven. Groote eenheden vliegers. Het D.N.B. meldde uit Berlijn: Aan de Duitsche actie in het Noorden namen groote eenheden vliegers deel, die deels zijn uitge rust met de nieuwste Messerschmidt ge vechtsvliegtuigen. Duitsche proclamatie te Bergen. De Duitsche troepen, die te Bergen aan land zijn gegaan, hebben een proclamatie uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat Duitschland de verdediging der neutraliteit van Naormegen en Denemarken op zich heeft genomen en deze neutraliteit zal verzeke ren, zoolang de oorlog duurt. Duitschland beoogt slechts te voorkomen, aldus de pro clamatie, dat Scandinavië een slagveld wordt. Tegenstand zal nutteloos zijn. Evacuatie van buitenland stopgezet? Radio-Oslo heeft gistermiddag meege deeld: „De hoofdcommissaris van politie te Oslo heeft van het Duitsche commando bevel gekregen tot stopzetting der evacua tie van de stad". Daaraan werd toegevoegd dat ook degenen, die reeds vertrokken wa ren, moesten terugkeeren. Duitsche vliegtuigen in Noorwegen. De officieele Duitsche omroep meldde gisternamiddag, dat Duitsche vliegtuigen op de luchtbases in Zuid-Noorwegen zijn geland. Rusland en de gebeurtenissen. In gezaghebbende Sovjetkringen in Lon den wordt verklaard, dat de U.R.S.S. voor nemen is absoluut buiten de gebeurtenissen te blijven, die zich op het óogenblik in Scan dinavië afspelen. Duitsche ambassadeur bij Molotof. De Duitsche ambassadeur, Von der Schu- lenburg, heeft gistermiddag een langdurig onderhoud met Molotof gehad. Verklaring van Roosevelt verwacht. Verwacht werd, dat president Roosevelt gister een verklaring zou afleggen over de nieuwe phase van den oorlog. Deze verkla ring zou uit Hydepark uitgegeven worden, het buitenverblijf van den president. Noorsche koninklijke familie in Hamar. De Amerikaansche legatie in Oslo heeft het staatsdepartement er van in kennis ge steld, dat de Noorsche koninklijke familie, naar men gelooft vergezeld van de Noorsche regeering, naar Hamar is vertrokken. De Amerikaansche regeering heeft de beharti ging der Britsche en Fransche belangen in Noorwegen op zich genomen op verzoek van de Engelsche en de Fransche autoriteiten. De Britsche hulp aan Noorwegen. Amerikaansch bericht tegengespro ken. Buiten de verwijzingen naar het Engelsche voornemen tot hulpverleening aan Noor wegen is er te Londen geen bevestiging van de berichten over een expeditieleger. Oslo heeft gecapituleerd. Te New York wordt gemeld, dat Oslo te 16 uur Britschen zomertijd gecapituleerd heeft. Volgens een mededeeling van den Duit- schen omroep zijn alle vitale punten aan de Noorsche Westkust door het Duitsche leger bezet. De bezetting van Trondheim. Volgens het te Ostersund verschijnende dagblad Jaemtslands Tidning is de bezetting van Trondheim gisterochtend om vijf uur begonnen. Zij duurde tot zeven uur. De Duitschers hebben geen enkelen tegenstand ontmoet. Vier Duitsche kruisers liggen ter reede ten anker. Mededeeling van het Duitsche opperbevel. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte bekend: De operaties bij de bezetting van Dene marken zijn op 9 April systematisch ver- loopen. Bij het binnenmarcheeren en de landingen in Denemarken is het nergens tot incidenten gekomen. Aap de kust van Noor wegen werd noemenswaardige tegenstand, alleen bij Oslo, geboden. Deze tegenstand werd in den loop van den middag gebroken en Oslo zelf werd bezet. Evacuatie gaat niet door. De commissaris van politie in Oslo maakte in overeenstemming met den Duitschen bevelhebber bekend: De aangevangen evacuatie moet onmid dellijk gestaakt worden. Allen keeren naar hun woningen terug en hervatten hun ge wone werkzaamheden. Zij, die reeds de stad verlaten hebben, worden hiermede opgeroe pen terug te keeren. Deze verordening wordt gegeven met het oog op de nieuwe omstan digheden. Voor het gebouw van het Duitsche gezant-1 schap te Oslo zijn Duitsche dubbele posten geplaatst. De Noorsche regeering in Hamar. Geen verbinding is mogelijk met den ge zant te Kopenhagen, die, naar men aan neemt, gevangen genomen is, daar het niet waarschijnlijk is, dat hij Denemarken heeft kunnen verlaten. Het feit, dat de Noorsche regeering te Hamar vertoeft, geeft aanlei ding, tot het vermoeden, dat Oslo door de Duitschers bezet is. Volgens mededeelingen van den Britschen gezant heeft de Noorsche regeering den moed niet verloren, zij is ge neigd tegenstand te bieden. Het Foreign Of fice heeft geen contact met den gezant te Stockholm. Geallieerde raad van oorlog te Lon den bijeen. Maatregelen tegen den Duitschen inval. Officieel wordt uit Londen medege deeld: „De opperste raad van oorlog der geallieerden is gistermiddag bijeenge komen voor de zevende maal sedert het uitbreken van den oorlog ter be spreking van den toestand, die het ge volg is van den Duitschen inval in Noorwegen en Denemarken. De ver tegenwoordigers van beide landen heb ben de geheele situatie bestudeerd en hebben in volledige eensgezindheid be sloten tot verschillende militaire en diplomatieke maatregelen, welke ge nomen zullen worden om het hoofd te bieden aan deze laatste daad van agressie. Engeland was vertegenwoordigd door Chamberlain, Halifax, Churchill, Stanley en Samuel Hoare, die waren vergezeld van Cadogan, Newall, Dudley Pound en Iron side, Frankrijk door Reynaud en Daladier, die waren vergezeld van Corbin, admiraal Darlan en generaal Költz". Noren hebben Duitschen jager tot zinken gebracht. Volgens te Stockholm ontvangen berich ten, hebben de Noorsche kustbatterijen te Droebank in de Oslofjord een Duitsch oor logsschip, waarschijnlijk een torpedoboot- jager, tot zinken gebracht. Ten minste zes Duitsche vliegtuigen hebben te acht uur een aanval gedaan op het vliegveld te Kjillar. dat, naar gemeld wordt, volkomen verwoest is. De in de nabijheid liggende stad Lil- leström heeft echter geen schade geleden. Tweehonderd Duitschers te Moss. Uit Moss (een stad van 9.000 inwoners in Zuid-Noorwegen) wordt gemeld, dat de Duitschers er gister tweehonderd man heb ben ontscheept. Twee Duitsche torpedojagers zijn tot 's middags in de haven van Moss gebleven. Ten Noorden van Moss werden 2.000 man ontscheept. Zij rukten op naar Oslo. Om vijf uur gistermiddag hebben verscheidene vlieg tuigen, naar men gelooft, ook eenige Engel sche toestellen, boven Moss gevlogen. Het zou tot een luchtgevecht zijn gekomen. Het Noorsche volkslied gespeeld. Bij het sluiten van de Britsche radio deel de de omroeper mede, dat in plaats van te sluiten met het Britsche volkslied, thans zou worden gesloten met het eigen volkslied, alsmede met de volksliederen van de bond- genooten Noorwegen, Polen en Frankrijk. Het Noorsche volkslied werd het eerst ge speeld. De Britten in Scandinavië. Het aantal Engelschen in Denemarken wordt op ongeveer 1000 geschat en het aan tal in Noorwegen op 500. De bezetting van Oslo. Volgens uit Oslo ontvangen berichten zou de bezetting der stad reeds gistermiddag om 2 uur voltooid zijn geweest. De Duitsche luchtmacht heeft een zeer groot aandeel in de bezetting gehad en een groot aantal vliegtuigen vloog boven de stad, terwijl de afdeelingen infanterie slechts weinig talrijk waren. Volgens Jaemtslands Tidning zijn te Drontheim ongeveer 12.000 Duitschers in de hotels en scholen der stad ondergebracht. Zij schijnen voor een verblijf van langen duur te zijn uitgerust. De stad is verduisterd en de schoolkinderen en zieken zijn ge- evacueerd. Volgens den correspondent van het ge noemde blad verwachtte men te Drontheim gedurende den nacht belangrijke gebeurte nissen. Men geloofde, dat de Britsche vloot zou trachten, door te breken tot de haven der stad. DUITSCHE TROEPENTRANSPORTEN NAAR SCANDINAVIË GEVAARLIJK. De vlootcorrespondent van de Daily Te legraph schrijft: Zonder twijfel neemt Duitschland een geweldig risico op zich wanneer het zonder de heerschappij ter zee te bezitten een strijdmacht over het Skagerak naar Noor wegen zendt. Een Noorsche militaire deskundige ver klaarde: Zij mogen er in slagen te Egersund of daar in de buurt ongeveer 5000 man aan land te zetten, doch binnen een week moe ten zij allen gesneuveld of gevangen geno men zijn. Geen leger, aldus de correspon dent, kan langen tijd blijven opereeren zonder geregelde aanvoeren en als deze aanvoeren van overzee moeten komen, is de mogendheid, die de zeeverbindingen be- heerscht, in staat, ze volkomen af te snij den. Niets zou de Britsche vloot meer gele gen komen dan dat de Duitschers, na onder begunstiging van de duisternis een strijd macht in Noorwegen aan land te hebben gezet, zouden trachten deze over zee te ravitailleeren. De correspondent verklaart voorts nog, dat alle prachtige havens aan de Noorsche kust ter beschikking van de Britsche vloot zullen worden gesteld, waardoor de blok kade van Duitschland aan den Europee- schen kant volkomen doeltreffend zal wor den gemaakt. DE FRANSCHE SENAAT BIJEEN. De Fransche Senaat is gister in een korte zitting bijeengekomen. Chautemps herinner de er aan, dat de Senaat interpellaties had moeten behandelen betreffende de landsver dediging. De huidige militaire gebeurtenis sen hebben Reynaud en Daladier gedwon gen een reeks besprekingen bij te wonen, welker uiterste urgentie voor ieder duidelijk is. Onder die omstandigheen stele hij voor de vergadering tot hedenmiddag te verdagen, hetgeen goedgekeurd werd. Het verkeert eveneens in een uiterst moeilijke positie. De houding van Zweden. Hoewel de berichten over algemeene mo bilisatie in Zweden onjuist bleken te zijn, verneemt Reuter, dat Zweden op alles voor bereid is. Zweedsche kringen verklaren, dat hun land zich tegen iederen inval zal ver zetten, doch zal trachten een volledige neu traliteit te handhaven, indien geen pogingen worden gedaan zijn souvereiniteit te schen den. Noorwegen heeft geen beroep op Zwe den gedaan. De bladen manen de bevolking tot kalmte aan. De beurs te Stockholm heeft besloten niet tot sluiting over te gaan. Uit Malmö wordt gemeld, dat bij een in cident te Kopenhagen drie Deensche sol daten door de Duitschers zijn doodgescho ten. De meeste Denen vernamen pas uit de Duitsche vlugschriften, wat er met hun land gebeurd was. Het lot van het Engelsche gezantschap en de andere Britsche onderdanen is niet be kend. Zweedsche regeering bijeen. Onder voorzitterschap van den koning is de Zweedsche regeering gisterochtend in bijzondere zitting bijeengekomen ter be spreking van den algemcenen toestand. De berichten over den inval in Denemarken en Noorwegen heeft te Stockholm consternatie gewekt. Het gerucht doet de ronde, dat de boven Kopenhagen uitgestrooide vlugschrif ten van te voren moeten zijn vervaardigd. Geen mijnen bij de Zweedsche havens. De commandant der Zweedsche marine spreekt het gerucht, als zouden de Duit schers bij de Zweedsche havens aan de West kust mijnen hebben gelegd, tegen. Beide Kamers van het Zweedsche parlement in geheime zitting bijeen. De beide Kamers van den Zweedschen rijksdag zijn gisteravond in geheime verga dering bijeen gekomen. Het Zweedsche antwoord op het Duitsche memorandum. De Duitsche regeering heeft de Zweed sche regeering gister een memorandum overhandigd, waarin zekere verzoeken en navragen nopens de houding van Zweden ten aanzien van de Duitsche maatregelen in Denemarken en Noor wegen worden gedaan. De Zweedsche minister van buiten- landsche zaken heeft gisteravond den Duitschen gezant te Stockholm het ant woord op dit memorandum overhan digd. De Zweedsche regeering verklaart in dit antwoord, dat zij wenscht vast te houden aan haar politiek van strikte neutraliteit en geenerlei stappen denkt te ondernemen, welke gericht zijn tegen de Duitsche maatregelen in Denemar ken en Noorwegen. De Zweedsche regee ring doet in haar antwoord verder uit komen, dat zij niet voornemens is eeni- gerlei maatregelen te nemen, welke aan leiding zouden kunnen geven tot een conflict tusschen de Duitsche en de Zweedsche regeering. Uit Stockholm wordt nog gemeld: Minister-president Hansson heeft ver klaard, dat de Duitsche regeering bij de Zweedsche een stap heeft ondernomen, waarbij zij uitdrukking heeft gegeven aan den wensch, dat Zweden een strikte neutra liteit zal in acht nemen. De Zweedsche regeering heeft geant woord, dat zij van zins is de reeds her haalde malen gedurende den oorlog gepro clameerde neutraliteitspolitiek te hand haven en dat zij zich de volledige vrijheid voorbehoudt alle maatrege1en te nemen, welke zij noodig oordeelt voor de handha ving en verdediging dezer neutraliteit. Wegens den ernstigen toestand waarin Zweden zich bevindt, heeft de regeering vanaf hedenmiddag 12 uur den gedeeltelij ken „luchtbeschermingstoestand" afgekon digd. Dit brengt geen ontruiming of ver duistering mede, doch wil alleen zeggen, dat de maatregelen genomen worden welke bestemd zijn om een zoo groote mogelijke doeltreffendheid te geven aan den luchtbe schermingsdienst, d.w.z. de organisatie van de sanitaire diensten, de brandweer, enz. Het Zweedsche volk is ervan overtuigd, dat niets zal worden verwaarloosd om met vastberadenheid, moed en waakzaamheid de hoogste nationale waarde te verdedigen. LLiever dan zich zonder egenstand over te geven, is het Zweedsche volk bereid tot het einde toe te strijden. Het blad „Dagens Nyheter", schrijft, dat de jongste ontwikkeling aantoont, dat de groote oorlog in een actief stadium is ge komen, waarin alleen de militaire hulp bronnen zullen tellen. Alleen degene die deze bezit, kan hopen, zijn onafhankelijk heid te bewaren. Gelukkig bevindt Zweden zich in dit opzicht in een betere positie dan Noorwegen en Denemarken. HET GOUD UIT SCANDINAVIË IN AMERIKA. Het Amerikaansche departement van han del maakt bekend, dat de Scandinavische landen onlangs hun goud naar de Ver- eenigde Staten hebben gezonden. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt: „Over het algemeen een kalme dag aan het front tusschen Moezel en Rijn. Eenig in- fanterievuur aan den Rijn en in den boven- Elzas". Het legerbericht van hedenochtend luidt: „Een kalme nacht aan het front in Elzas Lotharingen". DUITSCH STOOMSCHIP GETORPEDEERD. Uit Lysekill wordt gemeld, dat het Duit sche stoomschip Amasis (9000 ton) gister middag ter hoogte van de westkust van Zweden werd getropedeerd. De bemanning werd door loodskotters uit Lysekil gered. De Amasis is nog steeds zinkende. He1 schip was met een lading steenkolen van Stettin op weg naar Oslo. Het Britsche Lagerhuis is gistermiddag bijeengekomen in een atmosfeer van be dwongen opwinding om de verklaring aan te hooren, die Chamberlain zou afleggen over de nieuwe wending in den oorlogs toestand. In de loge der diplomaten bevond zich de gezant var. Noorwegen. Ook andere diplomaten waren aanwezig, o.m. de ambassadeurs van België, Argentinië, Spanje, de U.R.S.S. en de gezanten van Letland en Peru. Chamberlain kwam het Lagerhuis binnen gedurende het vragen uurtje, toegejuicht door de Lagerhuisleden. Later kwamen nog de gezanten van Nederland, Zweden, Zuid-Slavië en de Egyptische ambassadeur binnen. De rede van Chamberlain. Onder luid gejuich stond Chamberlain op. Hij begon zijn rede als volgt „Duitschland is Denemarken en Noor wegen binnengevallen. Steeds vanaf het begin van der. tegenwoordigen oorlog heeft het getracht Scandinavië te overheerschen. Zijn druk op hen 'is voortdurend toege nomen. Het eischte en oefende het recht uit om zijn politiek jegens Finland op te leggen tijden® den Finsch-Sovjet-Russi- schen oorlog. Aan het einde van dien oorlog zeide ik: De veiligheid van Finland is weg, maar is de veiligheid van Noorwegen en Zweden behouden? Integendeel het gevaar is dich ter dan ooit gebracht. Thans zien wij deze voorspelling die zij behelsden naar den let ter verwezenlijkt. De Duitsche regeering heeft het recht opgeëischt en ten uitvoer gelegd om neutrale en in het bijzonder Scandinavische schepen te vernietigen op de zeeën rondom dit land en tezelfdertijd drong zij aan op de meest stricte inacht neming van de regels der neutraliteit. De geallieerden hebben besloten, dat zij niet voor onbepaalden tijd konden toe stemmen in dezen staat van zaken. (Toe juichingen). Zij legden mijnvelden in de Noorsche wateren. Op geen enkel oogen- blik overwogen de geallieerden eenigerlei bezetting van Scandinavisch gebied, zoo lang dit niet werd aangevallen door Duitschland. De Duitsche regeering heeft thans een verklaring uitgegeven, inhoudende, dat zij besloten heeft zich te belasten met de be scherming van Denemarken en Noorwegen. De Britsche regeering heeft vernomen, dat de Duitsche gezant te Oslo gisterochtend den formeelen eiseh heeft gesteld, dat Noorwegen zich aan Duitschland zou over geven, waarbij hij verklaarde, dat in geval van een weigering alle weerstand gebroken zou worden. Natuurlijk werd deze eisch terstond door de Noorsche regeering afge wezen. De Duitsche regeering beweert, dat haar aanval op Noorwegen 'n represaille vormt voor de actie der geallieerden in de Noor sche wateren. Deze verklaring zal natuur lijk niemand om den tuin leiden. (Toe juichingen). Een zoo uitgewerkte operatie, die een gelijktijdige landing met zich me debrengt van troepen in een aantal havens, vergezeld door vlootstrijdkrachten eischt lang van tevoren opgestelde plannen. De inlichtingen wijzen duidelijk aan, dat dit optreden niet alleen ontworpen, maar reeds in uitvoering was voordat de mijnen wer den gelegd. Gemeld wordt dat in Noorsche ha vens, o.a. Trondheim hedenmorgen Duitsche gewapende troepen zijn binnengevallen. De afstand van de naastbijzijnde Duitsche haven Cux- haven naar Trondheim is bijna zeven honderd mijlen. Aangenomen, dat de expeditie onmiddellijk vertrokken is, na de aankondiging van de operaties voor het leggen van de mijnen, kon zij nog niet zijn aangekomen. Er is daar om geen twijfel aan, dat de Duitsche plannen voor den aanval op Noor wegen en Denemarken opgesteld en uitgevoerd werden, lang voor het leg gen van mijnen door de geallieerden in de Noorsche wateren. De Britsche regeering heeft terstond de Noorsche regeering de verzekering gegeven, dat met het oog op den Duit schen aanval op haar land, zij besloten had terstond haar volledige hulp aan Noorwegen te verleenen. (Luide toe juichingen) en te kennen heeft gege ven dat zjj den oorlog in volledige deelgenootschap met haar zal voeren. Machtige eenheden der vloot be vinden zich op zee. Het zou niet in het openbaar belang zijn om in dit sta dium bijzonderheden mede te deelen over eenigerlei operaties, waarin zij thans zijn gewikkeld. Wij zien deze nieuwe bedreiging van de onafhanke lijkheid van vrije volken onder oogen in de nauwste samenwerking met de Fransche regeering, welker strijd krachten met die van onszelf samen werken. Ik twijfel er niet aan, dat deze verdere vermetele en wreede daad van agressie zal uitloopen ten nadeele van Duitschland en zal bijdragen tot zijn uiteindelijken nederlaag." De oppositie dringt op actie aan. Nadat Chamberlain zijn verklaring had afgelegd nam de leider van de Labour- oppositie Attlee het woord, om uitdruk king te geven aan „sympathie van ons allen met het volk van Denemarken en Noorwegen, twee van de hoogst beschaafde naties in Europa.' Het is duidelijk, dat, aldus Attlee, het voeren van een politiek van stricte neutraliteit geen staat behoedt voor aanvallen van de Duitsche regeering. Spr. hoopte dat de Engelsch-Fransche hulp aan Noorwegen volledig zou worden ver leend en snel en doeltreffend gegeven zou worden. (Toejuichingen). „Wij moeten op tijd komen en alles doen wat wij kunnen om te verhinderen dat wederom een vrij volk gebracht wordt onder den nationaal- socialistischen hiel". De liberale leider Sinclair gaf eveneens uitdrukking aan sympathie met de slacht offers van den aanval, waaraan hij toe voegde: „De Britsche regeering verdient onzen steun en dien van het geheele land in de actie, die uiteengezet is door den eersten minister". De liberaal Mander opperde het denk beeld van een onmiddellijke bijeenkomst van den Volkenbondsraad zooals dat in- het geval van Finland geschiedde. Naar aanleiding van deze vraag zeide de minister: „Er zijn doelmatiger maatregelen dan het bijeenroepen van den Volken bond". Op de vraag of de Britsche regeerimg' voornemens was ook Denemarken te hel pen, antwoordde Chamberlain: „Ik kan niets toevoegen aan de verklaring, die ik heb afgelegd". Een Scandinavisch legioen? In Amerikaansche parlementaire kringen verwacht men, dat de Duitsche actie in Scandinavië haar uitwerking op de Ameri kaansche defensiepolitiek niet zal missen. Een der eerste gevolgen zal zijn een ver zoek om aanvullende credieten voor het leger, teneinde de wapenproductie te kun nen opvoeren. Verscheidene waarnemers wijzen op de beteekenis voor de Ver. Staten van de strategische positie van IJsland en Groen land, de Deensche bezittingen, die op den weg tusschen de beide halfronden zijn ge legen. President Roosevelt is gisteravond te Washington teruggekeerd. Hij werd aan het station begroet door den minister van bui- tenlandsche zaken, Cordell Hull, die hem opwachtte met een reeks berichten uit Scandinavië. De Deensche gezant te Washington. De Deensche gezant te Washington, Kauf- mann, heeft in een persconferentie gezegd, dat hij in geen geval bevelen van de Duit sche regeering in ontvangst zal nemen. Hij vertegenwoordigt den koning van Dene marken en niemand anders. Hij voegde hieraan toe, dat hij nog niets uit Kopenha gen had gehoord. Noorsche vliegtuig-aankoopen. De leden van de Noorsche commissie tot aankoop van vliegtuigen, welke op het oogenblik in New York vertoeft, hebben medegedeeld, dat in de afgeloopen week tusschen 30 en 50 snelle gevechtsvliegtui gen, welke in de Ver. Staten waren ge kocht, in Oslo zijn aangekomen. De com missie onderhandelde over het koopen van meer toestellen. Amerikaansche deposito's in Scandinavië. Uit de statistieken van het ministerie van handel blijkt, dat de Amerikaansche depo sito's op langen termijn in de Scandinavi sche landen de volgende zijn: 92 millioen dollar in Noorwegen, 103 millioen dollar in Denemarken en 26 millioen dollar in Zwe den. De Amerikaansche vliegtuigen voor de geallieerden. De New-York Herald Tribune verneemt in gezaghebbende kringen te Washington dat hooge regeeringsautoriteiten door den Duitschen inval in Scandinavië diep ge schokt zijn. Zij zijn bereid, zoo wordt hier aan toegevoegd de hinderpalen weg te ne men, die tot dusver een beletsel vormden voor de levering van de door de geallieer den bestelde vliegtuigen tot 'n bedrag van 1 milliard dollar. Er wordt thans een plan uitgewerkt voor het vrijgeven van deze vliegtuigen en waarschijnlijk zal dit nog deze week tot uitvoering worden gebracht. Verklaring van Cordell Hull over de neutraliteitswet. Volgens een te Washington, door Cordell Huil afgelegde verklaring, treft de regee ring der Vereenigde Staten voorbereidingen om de neutraliteitswet uit te breiden tot de nieuwe gebieden van militaire actieviteit in Europa. Roosevelt in een persconferentie. President Roosevelt heeft in een pers conferentie verklaard, dat misschien gisteravond nog een proclamatie zou worden uitgevaardigd, waarbij Noorwe gen en Denemarken binnen het kader der neutraliteitswet worden gebracht. Op een vraag of Roosevelt van mee ning was, dat de Duitsche inval in Scan dinavië den oorlog dichter bij de Ver. Staten had gebracht, heeft hij geant woord, dat de gebeurtenissen der laat ste 48 uur er ongetwijfeld toe zullen lei den, dat een groot aantal Amerikanen zal denken over de mogelijkheden van oorlog. Hij voegde hieraan toe, dat het voor het Amerikaansche volk een goed ding zou zijn meer te denken over de mogelijkheden van het Europeesche con flict dan zij de laatste zes maanden heb ben gedaan TWEE BELGISCHE VISSCHERSBOOTEN NAAR ENGELSCHE CONTROLE- HAVEN OPGEBRACHT. Twee Belgische visschersschepen zijn op de Noordzee door Engelsche oorlogsbodems gepraaid en naar een controlehaven opge bracht. Men gelooft, dat ook een Nederland- sshe treiler zich in de zelfde omstandighe den bevindt.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7