DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Noorwegen schaart zich openlijk aan de zijde der geallieerden. Hevige gevechten om de herovering der Duitsche militaire steunpunten in Noorwegen. Gevechten te land, ter zee en in de lucht. Actie van vliegtuigen en oorlogsschepen. in samenwerking met de Noren, die de Duitschers in den rug bestoken, trachten de geallieerden de Duitsche steunpunten te heroveren. Noren werken met de Britsche troepen samen. Bergen toch door de Noren heroverd De algemeen© toestand. Noorwegen verweert zich. ALKMAARSCHE COURAK Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.S0. Losse nummers 5 cents. stfii PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1 —5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordata C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Me, Sé Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeurs C. KRAK, Donderdag 11 April 1940 Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. 142e Jaergsag Ondanks alle adviezen van Duitsche zigde aan Noorwegen om het Deensche voorbeeld te volgen en lijdelijk toe te zien hoe het land door de Duitschers bezet wordt, heeft de Noorsche regeering besloten zich daadwerkelijk tegen den Duitschen inval te verzetten en met de hulp der geallieerden te trachten den vijand weer uit de reeds ingenomen steunpunten te verdrijven. De oude Noorsche regeering is de eenige die erkend wordt en terwijl de zee- en luchtmacht der geallieerden de Duitschers vanaf de zeezijde aanvallen, worden zij vanaf de landzijde door Noorsche troepen bestookt. De geallieerden hebben een sterke Duitsche zeemacht van oorlogsschepen en transportvaartuigen bij het eilandje Pater Noster ten N. van Gothenburg aangevallen en zijn de monding van de Oslo-fjord binnengedrongen. Er is bij Pater Noster een hevige strijd gevoerd waarbij verscheidene Duitsche schepen tot zinken gebracht zijn. In de Oslo-fjord zijn Duitsche schepen door Britsche vliegtuigen en Noorsche oorlogsschepen tot zinken gebracht. Een Duitsche torpedojager zou daarbij door een Noorsch oorlogsschip in den grond geboord zijn. De berichten dat de Engelschen Bergen en Drontheim op de Duitschers hebben heroverd, zijn nog zeer verschillend en zij werden, terwijl wij dit schrijven uit Londen nog niet bevestigd. Minister Chamberlain heeft in het Lagerhuis een overzicht gegeven van het verloop van den strijd bij Narvik In de Scandinavische wateren schijnen vele Duitsche oorlogsbodems tot zinken te zijn gebracht, waaronder vele transport- en handelsschepen. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat Duitsche eskaders in het N. deel van de Noordzee in een grooten aanval waren gewikkeld. Van Noorsche zijde wordt melding gemaakt van een hevig gevecht bij Elverum, waaruit de regeering naar het Noorden is getrokken. De koning was in Hamar achtergebleven om er den Duitschen gezant te ontvangen. De Noorsche minister-president Nygaardsvold heeft officieel medegedeeld, dat Noorwegen zich met alle kracht tegen de Duitsche invasie zal verzetten, welke verklaring door den koning werd bevestigd. De Noorsche troepen worden ten N. van Oslo geconcentreerd en bij Elverum, Kongsvingcr en in de omgeving van Bergen worden de Duitschers door de Noorsche troepen krachtig aangevallen. Waarschijnlijk zullen de Duitschers spoedig tot de conclusie komen, dat het bezetten van Noorsche plaatsen door betrekkelijk kleine deelen der weer macht, terwijl de verbindingen groot gevaar loopen te worden afgesneden, een zeer riskante onderneming geweest is. De Britsche luchtaanval op Duit sche oorlogsschepen. Omtrent den Britschen luchtaanval op Duitsche oorlogsschepen wordt nader gemeld, dat deze aanval gedaan is door elkander aflossende groepen vliegtuigen, die snel op elkaar volgden. De aanval werd uitgevoerd door een sterke strijdmacht van lange afstands bommenwerpers, terwijl oorlogsschepen een hevig luchtafweervuur onderhielden. De in afdeelingen in linie vliegende toe stellen ondernamen een reeks bomaan vallen, met als voornaamste doelwit twee groote kruisers en twee destroyers, die voor anker lagen op de reede te Bergen. Bij het schemerige licht was het moeilijk de resultaten van den aanval nauwkeurig waar te nemen. Er werd echter gezien, dat een zware bom een rechtsstreeksche treffer plaatste op het achterdeel van een groote kruiser der Köln-klasse. Men gelooft, dat andere oorlogsschepen beschadigd zijn. Drie Duitsche schepen zouden gezonken zijn. Gemeld wordt, dat in het Skagerrak groo te zeegevechten worden geleverd, waaraan door vliegtuigen wordt deelgenomen. Duitsche transportschepen zijn door Brit sche bodems verstrooid. Twee Duitsche transportschepen en een Duitsche torpedo- bootjager zouden tot zinken zijn gebracht. Mededeeling van opperbevel der Duitsche weel-macht. Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Op tien April hebben Engelsche zee- strijdkrachten bij het aanbreken van den dag geprobeerd Narvik binnen te dringen. De aanval werd door de daar liggende eenheden van de vloot met zware beschadi gingen en verliezen voor de Engelschen af geslagen. Drie Brische torpedojagers werden ver nietigd. De Britsche admiraliteit geeft toe, dat verder nog een torpedojager zwaar is beschadigd en buiten gevecht is gesteld. Op 8 April is bij een andere gelegenheid reeds een Britsche torpedojager tot zinken gebracht. Gevechten bij Elverum. De correspondent van het Zweedsche telegraafagentschap te Charlottenberg meldt, dat volgens niet bevestigde mede- deelingen van Noorsche vluchtelingen bij Elverum eeh geregelde slag tusschen Duit sche infanterie, gesteund door vliegtuigen, en Noorsche infanterie zou hebben plaats gehad. Te Oslo schijnt thans alles rustig te zijn. De stad is na gevechten in de buitenwijken door verscheidene honderden Duitschers bezet. Er deden zich geen incidenten voor. Te Drammen moet een klein Duitsch deta chement liggen. Gedurende een bombarde ment van het fort Oscarsborg bij Droebak brak op verscheidene plaatsen brand uit. Eenige personen werden door granaatscher ven gewond. De gevechten bij Elverum zouden vol gens Aftonbladet zeer bloedig zijn geweest. Er zouden Duitsche gevechtsvliegtuigen aan hebben deelgenomen. De strijd duurde gis terenmiddag nog voort. De Noren zouden Duitsche eenheden volkomen vernietigd hebben. De Duitschers zouden honderden dooden te betreuren hebben. De Duitsche troepen zouden versterkingen ontvangen, die met gerequireerde auto's en autobussen onder escorte van vliegtuigen zouden wor den aangevoerd. De Noorsche troepen hebben zich zij El verum op ongeveer tachtig km. ten noorden van Oslo ingegraven. Zij bieden hardnekkig tegenstand aan de Duitsche pogingen hun linie te doorbreken. Gevechten op groote schaal zijn nog steeds gaande. Volgens een bericht uit Stockholm zul len de veerverbindingen tussclien Dene marken en Zweden naar men verwacht he den worden hervat. Duitsch oorlogsschip gezonken. De stad Arendal zou zijn bezet door lan dingstroepen van een oorlogsschip, dat bij het uitloopen in de nabijheid van Tromö- sund is gezonken na een ontploffing, welke werd veroorzaakt door een mijn of een tor pedo. De Duitschers in Narvik, Dinsdagochtend te 5 uur loste een Noorsch pantserschip een waarschuwingsschot, toen twee Duitsche torpedobooten voor Narvik verschenen. De Duitschers antwoordden met het torpedeeren van het Noorsche schip en voeren de haven binnen, waar het pantser schip Eidsvold lag. Ook deze Noorsche bo dem werd getorpedeerd. Even later kwamen de eerste Duitsche detachementen aan land. Alle openbare gebouwen werden zonder tegenstand bezet, doch het is niet bekend, of in de omgeving van de stad gevochten is. Mededeeling vs» Hambro, De voorzitter van het Noorsche parle ment, Hambro, deelt, na in verbinding te zijn geweest met de Noorsche regeering en de Noorsche autoriteiten het volgende mede: De mobilisatie van de zesde divi sie in Noord-Noorwegen is volgens de opgestelde plannen ten uitvoer gelegd. Op de vraag van den opper bevelhebber van Noord-Noorwegen, of hij moest samenwerken met de Britsche troepen, heeft de regee ring bevestigend geantwoord en hem instructies gegeven om zonder verwijl een dergelijke samenwer king tot stand te brengen. De bevelhebber van Narvik, kolo nel Sundlo, een oud-vriend van Quisling, had zonder instructies contact genomen met de Duitsche strijdkrachten in Narvik, maar de opperbevelhebber heeft maj. Om- dahl bevel gegeven Sundlo te ar resteeren en weerstand te bieden aan iederen Duitschen opmarsch langs de spoorlijn van Narvik, met behulp van het bataljon uit Drontheim, dat ter beschikking stond van majoor Omdahl. Omdahl heeft dit bevel met vastberaden heid en kracht ten uitvoer gelegd. Zijn aanval verraste de Duitschers, die zelfs niet den tijd hadden het vuur te openen voor zij werden te ruggeworpen. Een Noorsche defen sielinie is gevestigd bij het station Djupvik aan de spoorlijn van Nar- vik, waar majoor Omdahl verster kingen afwacht. Het front van Elverum. Aan het front van Elverum heerscht gis teravond kalmte, nadat de Duitschers op alle punten waren teruggeworpen. De Noorsche autoriteiten hebben alle bruggen achter de Duitschers en ten zuiden van Ha- mar in de lucht laten vliegen. De Duitsche troepen zijn thans geïsoleerd, zonder ver bindingen, behalve door de lucht. 12 van de 20 Duitsche transportschepen verloren. Volgens een door het blad „Nya Dagligt Allehanda" ontvangen tele fonisch bericht uit Bergen," met welke plaats nog steeds getelefo neerd zou kunnen worden, zou de stad vanochtend na een stormaanval door de Noren heroverd zijn. Volgens de laatste berichten zou den de Engelschen van de 20 transportschepen, welke gisteren tij dens den zeeslag in het Skagerak zijn aangevallen, er 12 tot zinken hebben gebracht. Een bericht uit Berlijn. Verkenningsvliegtuigen van het Duitsche luchtwapen hebben gister op de Noordzee wederom Britsche zeestrijdkrachten ont dekt. Terstond daarop stegen formaties ge vechtstoestellen op tegen dezen tegenstan der. Op het oogenblik (d.w.z. Woensdag in de late middaguren) vallen de Duitsche vliegtuigen op verscheidene plaatsen in het noorden van de Noordzee aan. Twee Duitsche torpedojagers en twee transportschepen tot zinken gebracht. Het schijnt, dat sèdert verscheiden uren twee zeeslagen worden geleverd: de eene ter hoogte van het eilandje Pater Noster, ten noorden van Gothen burg, de andere aan de monding van de Oslo-fjord. Bij Pater Noster werd een tiental groote Duitsche transportsche pen, welke door eenheden van de Duitsche vloot werden geëscorteerd, door Britsche oorlogsbodems aangeval len. Twee transportschepen zouden tot zink enzijn gebracht, de andere waar schijnlijk verspreid. Men hoort een he vig kanonvuur. Verscheiden vliegtuigen -hebben aan den strijd deelgenomen, visschersbooten worden gereed gehou den om de overlevenden te redden. Aan de monding van de Oslo-fjord De overstelpende hoeveelheid copie, die ons heden bereikt heeft, laat vrijwel geen plaats voor een beschouwing van den inter nationalen toestand over. Wij kunnen slechts constateeren, dat er eindelijk -aan het voortdurende afwachten en lijdelijk toezien der geallieerden een eind schijnt te zijn gekomen. De inval in Noor wegen heeft Engeland en Frankrijk een prachtige gelegenheid geboden Duitschland op een open zeefront met de machtige vloot der geallieerden flink aan te pakken. De Britsche vloot heeft thans volop gele genheid haar suprematie ter zee te bewij zen. De, Duitsche troepen in Noorwegen verkeeren in een zeer precaire positie. Zij hebben geen tijd gehad de door hen bezette steunpunten in voldoenden staat van verde diging te brengen. Het aantal landingstroe pen is betrekkelijk gering, de verbinding met Duitschland, voor munitielevering en versterking, is uiterst moeilijk en gevaar lijk en men mag aannemen, dat de geal lieerden thans niets zullen nalaten om Noorwegen zoo spoedig mogelijk van deze Duitsche wespennesten te zuiveren. Noorwegen is maar al te graag bereid daaraan zoo krachtig mogelijk mede te werken. Het heeft niet het Deensche voorbeeld gevolgd, het heeft niet naar het zoet gefluit van den vogelaar geluisterd en het is vast besloten met eigen troepen de Duitsche steunpunten in den rug aan te vallen. De nieuwe Noorsche regeering is door den koning niet erkend. De oude is intact ge bleven en inmiddels ook reeds uit Elverum vertrokken waar op het oogenblik een hevi ge strijd tusschen de Duitschers en de No ren wordt uitgevochten. De Noorsche premier, die volkomen den steun van den koning heeft, richtte een op roep tot de bevolking om den strijd aan te binden en terwijl het gezin van den koning over de Zweedsche grens is getrokken, bleef koning Haakon in Hamar achter om er den Duitschen gezant te ontvangen en te getuigen van het vaste besluit van Noor wegen om zich tegen elke aantasting van zijn gebied te verzetten. Het is een geheel andere houding dan door koning Christiaan van Denemarken is aangenomen maar het is moeilijk daarover een oordeel uit te spreken omdat men in Denemarken zeker in een toestand kan ver keeren, dat elk verzet op het oogenblik nutteloos is en tot onnoodig bloedverlies zal kunnen leiden. Intusschen is Noorwegen door het besluit tot krachtig verzet in wezen de bondgenoot van Engeland en Frankrijk geworden en zal men in Noorwegen al zijn hoop op de krachtige zee- en luchtmacht der geallieer den vestigen. Op het oogenblik leven wij nog in den toestand dat het oorlogsbeeld niet scherp omlijnd is. Er wordt op zee hevig gevochten en van Engelsche zoowel als van Duitsche zijde wordt het verlies van diverse oorlogs bodems gemeld. De Duitsche berichten zijn uiterst sober en het ziet er wel naar uit, dat de Duitsche marine zeer zware klappen krijgt. Waarschijnlijk zal men in Duitschland wel tot de overtuiging komen, dat het Noorsche avontuur zeer gevaarlijk geweest is. Van uit het goed beschermde binnen land heeft de Duitsche militaire leiding kostbare deelen der vloot- en luchtmacht met een onvoldoende aantal landingstroe pen naar de gevaarlijke voor Engeland vol komen open liggende Noorsche kust ge zonden. Het moet voor de geallieerden niet moeilijk zijn de Duitsche steunpunten te vernielen en ze in allen gevallen van elke verbinding met het moederland af te snij den. Noorwegen, dat zoo angstvallig getracht heeft buiten den oorlog te blijven, is nu de bondgenoot van Engeland en Frankrijk en is inderdaad reeds tot een der belangrijke gevechtsterreinen van Europa geworden. DE DUITSCHE INVAL IN DENEMARKEN EN ZUID-NOORWEGEN. De kaart geeft den lezer een goed1 denkbeeld van de operaties, zoowel te land als ter zee, die in de laatste 48 uur hebben plaats gegrepen. werd een Duitsche'torpedojager, welke gisterochtend vroeg aan den grond was geloopen, door Britsche vliegtuigen ge bombardeerd en tot zinken gebracht. De bemanning werd door andere sche pen gered. Bij het bombardement van Horten werd een Duitsche torpedojager van de Deutschlandklasse door het Noorsche oorlogsschip „Olav Tryggzon" tot zinken gebracht. Bij den strijd voor het fort Oscars- borg werden Duitsche schepen met een totalen inhoud van 40.000 ton tot zin ken gebracht. In tegenspraak met vroegere berich ten wordt gemeld, dat de vlootbasis Horten niet in brand werd geschoten. Bij het bombardement zijn acht slacht offers gevallen. Bij een hevig gevecht op het vlieg veld van Fornebu hebben de Noren 32 man verloren. De strijd in Noorwegen. Volgens de berichten in de bladen te Stockholm zijn bij de bezetting van Oslo, welke door 400 Duitschers werd ten uitvoer gelegd, twaalf Noren gedood. Verklaard wordt, dat Drontheim zonder strijd werd genomen. Vier kruisers, aan boord waarvan zich vliegtuigen bevonden, hebben troepen aan land gezet, die voor het meerendeel uit Tsjechen en Oostenrijkers bestaan. Deze troepen leggen, naar gemeld wordt, een vriendschappelijke houding aan den dag jegens de bevolking. Zie verder pag. 2, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1