1 Jladiepcc qtamma Geallieerde diplomaten te Kopenhagen reisden per trein door ons land. Kort oponthoud te Oldenzaal. Projectieischerven richtten schade aan te Zandvoort. het gerucht in dezen tijd onze ergste viiand. Lichtvaardig gerucht tegengesproken. en Man doodt zijn nicht pleegt zelfmoord. Drama aan de Belgische grens. Nederlandsche kustvaarder op een mijn geloopen en vergaan. Vermoedelijk drie slachtoffers. Uitbreiding van den staat van beleg. En&elsch vliegtuig neer Auto sloeg Voorontwei arbe TWEEDE BLAD (Van onzen specialen verslaggever). Oldenizaal, de stad van de beroemde St. Plechelmuskerk, is in den nacht van Zaterdag op Zondag getuige geweest van een gebeurtenis, die zich in enkele maanden tijd, ook elders in den lande reeds eenige malen heeft her haald. Een gebeurtenis, die diepen indruk maakt op h?r, die haar van nabij kunnen beleven en die zich aan de hand van wat hun is medegedeeld zich een voorstelling kunnen maken, van wat zich verleden week in de Noorsche landen heeft afgespeeld. Het handje vol journalisten, dat zich in den nacht van Zaterdag op Zondag op het Oldenzaalsche station bevond, teneinde van eenige leden der Fransche en Engelsche legaties, die, op weg van Denemarken naar hun land Nederland passeerden, een en ander te vernemen van de dramatische feiten, die zich verleden week in Denemarken en Noorwegen voltrokken, kon uit de enkele woorden, die zij met eenige legatie-leden van beider nationaliteit mochten wisselen, zich een levendig beeld vormen, van de geschiedenis, die Duitschland in Scandinavië heeft gemaakt en thans nóg maakt. Hoewel den journalisten op last van de Nederlandsche regeering het verblijf op het station door den Oldenzaalschen bur gemeester werd ontzegd, bestond later in den nacht toch nog gelegenheid slechts enkele oogenblikken met eenige leden van het gezelschap te spreken. Even over halféén reed de trein het station Oldenzaal binnen. Zaterdagmorgen omstreeks halfnegen was deze speciale trein uit Denemarken vertrokken met 90 Engelsche, 60 Fransche en 20 Poolsche reizigers. Met de veerboot werd de Meckelenburger Bocht overgestoken, ter wijl de trein van Warnemünde via Flens burg af zijn reis naar Oldenzaal vervolgde. Op het station. Op het station Oldenzaal waren door de marechaussée omvangrijke maatregelen getroffen. Een ieder, die niet voor ambts bezigheden op het station moest zijn, werd daarvan verwijderd, terwi.il alle toegangen tot het station werden gesloten en door manschappen van de marechaussée wer den bewaakt. Het was verboden te foto grafeeren. De journalisten én eenige nieuwsgierigen veroverden zich een plaatsje voor een hek, waardoor men al thans eenig uitzicht had op de perrons, doch toen een der persmenschen toch con tact kreeg met een reizigster van Fransche nationaliteit het tot stand brengen van eenig contact was uitdrukkelijk verboden werd ook het gedeelte van het hek ontruimd. De speciale trein bestond uit een aantal Deensche eerste klasrijtuigen en bagage wagens,. alsmede enkele Mitropa-slaap- rijtuigen. Tn het eerste uur -de trein had eén" oponthoud van bijna vier uur ver lieten slechts weinig reizigers de wagens. Velen van hen sliepen reeds; ook de ge zanten van Engeland, Frankrijk en Polen in Kopenhagen, die zich eveneens met hunne familieleden in den trein bevonden. Langzamerhand kwam er eenige bewe ging in de rijtuigen. Een klein aantal rei zigers begaf zich slechts naar de wacht kamer, waar zij namens het ministerie van buitenlandsche zaken werden begroet door mr. W. J. G. baron Gevers, gezant- schaps-secretaris, kapitein L. J. A. Schoo- nenberg, namens het algemeen hoofd kwartier, de heer H, P. J. Bloemer, burge meester van Oldenzaal en mr. Dikkers, Britsch vice-consul te Hengelo. De echt- genoote van mr. Dikkers bood den echtge- nooten van de Engelsche en Fransche ge zanten bloemen aan. Ander reizigers liepen gedurende korten tijd het perron op en neer. Eenigen van hen droegen slechts een jas over hun nachtgewaad. Angstige uren. Zooals reeds gezegd maakten d* uitge breide maatregelen het voor de journa listen bijna onmogelijk eenig contact te verkrijgen met de reizigers. Ttch hebben wij van een der leden van het gezelschap een kort relaas gekreger. over het ge beurde te Kopenhagen in den vroegen morgen van Dinsdag 9 April. Om 5 uur, zoo vertelde onze Engelsche zegsman, verschenen Du.tsche vliegtuigen boven de stad en eenige uren la'er drongen Duitsche soldaten met het pistool in de hand de legatiegebcuwen binnen. Zij wis ten door te dringen naai het bureau van den gezant en met hem werden we op open wagens naar de Citadel, overgebracht. De „ezanten werden na enkele uren weer vrijgelaten, doch wij werden gevangen gehouden totdat we met dezen trein uit Kopenha gen konden vertrekken. Op onze vraag wat er met de familieleden ging gebeuren gaven de Duitsche soldaten ten antwoord, dat het eenvoudigste was deze menschen tegen den muur te zetten Dit is gelukig niet gebeurd, alle leden van de legatie en hun familieleden zijn be houden in Nederland aangekomen. Franschen werder beter be handeld. Onze zegsman vertelde verder nog, dat het hem zeer was opgevallen, dat de Franschen over het algemeen met meer voorkomendheid door de Duitschers wer den behandeld dan de Engelschen. Een lid van de Fransche legatie, gevraagd naar de stemming die thans in Denemarken heérscht, zeide ons, uat men het eerst niet ernstig nam met de „bescher ming", doch zooals onze zegsman zeide: „Jetzt kommt der Katzen- jammer!" Behalve, dat de Duitsche troepen het land binnenvielen, zijn een groot aantal Gestapo-ambtenaren meegekomen. Zij zouden in Kopenhagen al 1500 Duitsche vluchtelingen, die vroeger naar Denemar ken waren gekomen, hebben gearresteerd. Intusschen hadden nog meer reizigers de wagens verlaten; eenige van hen ver zonden telegrammen of voerden telefoon gesprekken. Het bleef echter zeer rustig tot het oogenblik waarop de trein te 3 uur 50 naar den Haag vertrok. Gisterochtend zijn te Zand voort in verscheidene perceelen scherven van projectielen van onbekenden oorsprong ingesla gen. In de Brederodestraat sloeg een pro jectiel aan den voorkant van een huis door het raam van een bovenverdieping, vernielde in een kamer alle meubilair, sloeg verder door den vloer en kwam in de vestibule terecht, waar eveneens ernstige schade werd aangericht. Een ge luk was, dat een bewoner vijf minuten van te voren was opgestaan, daar het bed en de dekens geheel door scherven zijn vernield. Voorts kwam in de Brederode straat' een projectiel op het wegdek te recht en vernielde gedeeltelijk een hek. Een schuur aan den Paradijsweg werd eveneens flink beschadigd. In den muur werd o. a. een gat van een halve vier kante meter geslagen. Verschillende goe deren werden door de scherven vernield. Tenslotte vernielde een projectiel aan dei achterkant van een woning aan de Oosterparkstraat verschillende ruiter en werden de muren vrij ernstig beschadigd. De militaire en plaatselijke autoriteiten hebben onmiddellijk een onderzoek inge steld. Verschillende scherven zijn in be slag genomen. BRAND IN EEN MOTORSCHEEPJE TE ROTTERDAM, Gister werd brand ontdekt in het achter onder van het 340 ton metende motorschip „Maartje", dat in de Maashaven te Rotter dam lag. Toen de brandweer het vuur met dre stralen had gebluscht en enkele man schappen, voorzien van zuurstofmaskers in het achteronder afdaalden, vonden zij het gedeeltelijk verkoolde lichaam van den 40- jargen motordrijver J. Kuiper uit Apel doorn. De man is vermoedelijk door de rook bedwelmd en toen in de vlammen om gekomen. De oorzaak van den brand is on bekend. Van bevoegde militaire ziijde schrijft men het volgende: In deze dagen, nu de spanning buiten onze grenzen Nederland meer dan ooit voorbe reid vinden op iedere eventualiteit, is het gerucht onze ergste vijand, Het gerucht immers veroorzaakt ook daar spanningen, waar daardoor geen enkele aan leiding bestaat Het blaast alledaagsche fei ten op tot bedenkelijke symotomen en wijst normale gebeurtenissen aan als teekenen van dreigend gevaar. Zoo is door sommigen zelfs de nachtelijke militaire oefening, die Vrijdag in den Haag werd gehouden, opgevat als een zoodanig toeken. Wie echter dergelijke opvattingen verkondigt heult met onzen vijand: het ge rucht. Oefeningen van een gemobiliseerd le ger bewijzen uitsluitend, dat dit leger zijn gewonen dagelijkschen plicht doet. Dit doet men toch overal In plaats van hierin een dreiging te zien, hoort men dit op te vatten als een geruststelling. Dat Nederland gerust kan zijn in het be sef beschermd te worden door een krachtige en vaardige weermacht, zal hem thans en ook later werkelijk uit nog wel meer oefe ningen van die weermacht' bliiken. Engesche troepen zouden op weg zijn naar ons land. De regeeringspersdienst meldde Zaterdag avond: Heden valt een nieuw voorbeeld te signa- leeren van het in omloop brengen van een uiterst lichtvaardig gerucht met betrekking tot ons land Het te Washington verschijnende blad „Evenig Star" vermeldde naar de Duitsche radio mededeelde, dat een troepentransport Engeland had verlaten, het Amerikaansche blad trok daaruit op eigen gezeg de con clusie, dat dit troepentransport op weg zou zjjn naar Noorwegen of naar Nederland. Behalve door de Duitsche radio werd deze mededeeling hedenavond ook verder ver spreid door het Berlijnsche dagblad „Nacht- ausgabe". Waarschijnlijk heeft hierop betrekking het om 8 20 Ned. tijd door de Britsche radio uit gezonden bericht, dat uit Duitsche bron op nieuw geruchten komen als zou van Brit sche zijde een aanslag worden voorbereid op Nederland. Daaraan werd door de Brit- sciie radio een even stellige als ondubbel zinnige tegenspraak toegevoegd in dezen vorm Dit is zulk een fantastische onzin, dat niemand buiten Duitschland er ook maar een oogenblik geloof aan zal hechten, aldus de Britsche radio. De tegenspraak is nog door een ongeveer gelijkluidende tegenspraak van Reuter ger volgd. Zaterdag heeft zich in het plaatsje Ophoven in Belgiè. een drama afgespeeld, dat zijn ver volg heeft gehad in de Nederland sche gemeente .Thorn, dat ten zuiden van Weeït ligt. De on-ge- - veer dertigjarige mijnwerker P. H. heefi eerst zijn nicht in Ophoven, met wie hij sedert jaren intieme relaties onderhield, gedood en daarna heeft hij zelfmoord ge pleegd. H. is werkzaam ir. dë mijn „Maurits", doch vermoedelijk had hij Zaterdagoch tend vrij. Hij begaf zich mar Ophoven om een bezoek te brengen aan zijn nicht H. H. Si, echtgenoote van zijn neef, met wie hij relaties onderhield. Vermoedelijk heb ben de man en de vrouw een woordenwis seling "ekregen welke tenslotte zoo hoog is g<=loopen, dat H. een revolver te voor schijn haalde en de vröuw dooa schoot. Hij is daarna weer naar Nederland terugge keerd en bracht een bezoek aan zijn broer, die in Thorn woont. Tijdms dit bezoek, werd H. niet wel. Hij begaf zich naar bui ten en enkele oogenblikken later hoorde zijn broer tot zijn gróoten schrik een re volverschot. Hij snelde naar buiten en vond den ongeveer 30-jar'gen P. H. ont- zield ter aarde liggen. P. H. was oigehuwd en woonde in bij zijn vader te Wessem. Hij stond over het algemeen gunstig bekend en er viel op zijn gedrag niets aan te merken. He> vreeselijk gebeurde heeft dan ook in de gemeenten Wessem en Thorn waar beide slachtoffers zeer goed bekend waren groote ontstelte nis gewekt. De revolver waarmee de daden gep'eegd zijn, heeft dé man waarschijnlijk eenigen tiid gs'eden in België gekocht. Of hij toen reeds hst voornemen had tót deze vreeselijke dadsn over te gaan is niet be- kerd. De vrouw H. H. C was ongeveer 35 jaar oud en reeds landen tiid u->bi'v-d. Zij dreef in de gemeente Gphoven een klein café'tje teiwijl haar mar timmerman is. Zij laat twee kinderen achter, een meisje van 18 jaar en een jongen van 15 jaar. PLOTSELING DEN WEG OVER GESTOKEN. Ernstig motorongeluk. Zaterdagavond reed op den rijksweg een auto uit de richting Ede naar de Klomp, toen op een gegeven oogenblik een voetganger dwars overstak Om dezen man te sparen remde de autobestuurder krachtig, waar bij hij een hevigen klap hoorde. Hij stopte en ging kijken, wat er was gebeurd. Het bleek, dat een motorrijder, die vermoedelijk vlak achter de auto had gereden, door het remmen met den wagen in botsing was ge komen. De man, W. P. uit Maasbree bekwam verschillende ernstige verwondingen o.a. een schedelbasistractuur. Zijn toestand is levens gevaarlijk. In het douanekantoor: Hebt U niet een wat nieuwere foto van U, juffrouw? Zaterdagmiddag arriveerde op de reede van Vlissingen een buiten- landsch stoomschip, aan boord waar van zich bevonden de kapitein, de heer J. Pinkster uit Groningen en de stuurman, H. Schutte uit Kam pen, van het motorschip „Velocitas", dat gisteravond om kwart voor elf nabij de Engelsche kust op een mijn is gelóopen en vrijwel onmiddel lijk is gezonken. De overige' drie leden van de bemanning, de 53- jarige machinist H Kamp uit Am sterdam, de 23-jarige matroos C. Harms uit IJmuiden en de 17-jarige kok P A. D van der Padt uit Am sterdam die op het moment van de ontploffing in de kooi legen, zijn, naar wordt aangenomen, bij de ramp om het leven gekcmen. Het motorschip „Velecitas" n.eet 197 bruto registerton en behoort toe aan de reederij Polder te Groningen. Het is gebouwd in 1932. Het schip was gisteravond met een lading steenkool uit Engeland vertiokken met be stemming Antwerpen. Door onbekende oor zaak liep het schip om kwart voor elf op een mijn, waardoor de vocsteveryvrijwel geheel werd weggeslagen. Binnen enkele seconden was het schip gezonken. De stuurman en de kapitein, die zich aan dek bevonden, werden' door de kracht van de ontpiotfing over boord geworpen. De stuurman had toen hij te wa ter lag, het stuurwiel nog in de hand Hij wist reeds spoedig de eveneens over boord geslagen reddingboot te bereiken en hierin te klimmen. De kapitein echter raakte ver ward in het hekwerk en ging aanvankelijk niet het schip mee in de diepte. Gelukkig wist hij zich echter onder water te bevrijden en zich met behulp van zijn zwemvest drij vende te houden.- Toen de stuurman eenmaal in de redding boot zat, trachtte hij met de eventueele overlevenden door roepen in contact te ka- men. De kapitein, die toen reeds een haif uur in het water lag, hoorde deze kreten en wist door terug te roepen, de aandacht van den stuurman op zich te vestigen. Het kostte den stuurman in de dikke duisternis echter groote moeite den kapitein te vinden. Toen ook de kapitein in de reddingboot was - ge klommen trachtten beide mannen, na aan vankelijk nog naar de overige drie leden van de bemanning gezocht te hebben, den wal te bereiken. Des morgens omstreeks negen uur werden zij opgemerkt door een stoomschip dat hen naar Vlissingen heeft gebracht, waar zij omstreeks vier uur arri veerden. Beide mannen verkeerden in goede gezondeheid. In 't Zuiden, Noorden en Oosten. 'sGravenhage, 13 April. De regeeringspersdienst meldt: Bij Koninklijk Besluit van 1 No vember 1939 is, voornamelijk in het midden, westen en zuid-oosten des lands, een aantal gemeenten in Staat van Beleg verklaard. Bij een heden verschenen Ko ninklijk Besluit is hieraan uitbrei ding gegeven, in dier voege, dat thans in het zuiden (Noord-Bra bant) en in de noordelijke en ooste lijke provinciën een verdere strook in Staat van Beleg is verklaard. HEVIGE VECHTPARTIJ TE HAARLEM. Een gewonde. In een woning aan de Lange Heerenvest te Haarlem heeft gisteravond de 46-jarige N. S. den 41-jarigen H. met een mes in den nek gestoken en hem een stuk uit de rech terduim gebeten. H. werd levensgevaarlijk gewond èn is in het ziekenhuis opgenomen. Beide "mannen hadden hoog loopende ru zie gekregen over de vrouw van H., deze was in Haarlem blijven wonen toen haar man een betrekking in Maastricht kreeg. Zij knoopte relaties aan met S. en deze had reeds meermalen gedreigd H. te zullen doodsteken ais deze weer bij de vrouw te rugkwam. Gisteren bezocht H. inderdaad zijn vrouw en ging met haar bij kennissen op bezoek. S. was hierover zoo verbolgen, dat hij het echtpaar volgde en in de woning van de kennissen ruzie maakte, met het reeds ge melde gevolg. S. is gearresteerd en zal aan de justitie worden overgeleverd. BEROEPSINBREKER TE HAARLEM AANGEHOUDEN. De politie heeft in een logement te Haar lem aangehouden den 56-jarigen koopman J. van G., die bekend heeft in Amsterdam en Haarlem talrijke goederen uit bestel auto's en bakfietsen te hebben ontvreemd. Hij had elf heeren-costuums in zijn bezit die hij uit een auto had gestolen. Voorts bekende hij, op dezelfde manier gangloo- pers, karpetten, dame-japonnen, ondergoede ren, flseschen parfum en een partij heereti- dassen te hebben buit gemaakt. Het mee- rendeel van deze goederen had hij in Am sterdam verkocht. In Haarlem had hij zeifs kans gezien 'n postwagen te doorzoeken en daaruit een doos weg te nemen, welke twee slagwerkbekkens bevatte. Deze had hij in Amsterdam voor vier gulden van de hand gedaan. De aangehoudene is op 23 Maart uit de gevangenis te Roterdam ontslagen en is een goede bekende van de justitie. Hij heeft meer dan 25 vonnissen ondergaan we gens diefstal en verduistering. HANDHAVING VAN DE KRIJGSTUCHT. In een legerorder wordt de aandacht der onderscheidene commandanten er nogmaals op gev-estigd, dat het nog steeds veelvuldig voorkomt, dat zich militairen langs den openbaren weg optsellen em door handop steken of andere gebaren de aandacht trek ken van passeerende automobilisten ten einde door deze in hun voertuig te worden medegenomen. Er is reeds op gewezen, dat een dergelijk optreden strijdig is met de waardigheid van den militairen stand en schadelijk voor het aanzien van de weermacht en derhalve on- vereenigbaar met een goede krijgstucht. De onderscheiden commandanten zullen het onder hun bevelen gestelde personeel hierop nogmaals wijzen, op de naleving toe zien en tegen mogelijke overtredingen met gestrengheid optreden. Dinsdag 16 April. HILVERSUM, 301,5 M. (AVRO-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.10 Gi.pl. 9.Concertgebouw orkest en solist (opn.) 10.Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 De Palladians (opn.) 11.Huish. wenken. 11.30 Lyra-trio. 12.15 Gr.pl. (12.45 ANP-ber.) 1.— Avro-dansorkest. I.20 Omroeporkest. (2.2.10 Voor de vrouw). 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 4.05 Piano- voordr. 4.30 Kinderkoor. 5— Kinderhalf uur. 5.30 Avro-Aeolianorkest en solist. 6.30 Gr.pl. 7.— Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust" met pianobegelei ding. 7.30 Engelsche les. 8.ANP-Der., mededeelingen. 8.15 Intern, overzicht. 8.35 Bcnte mobilisatietrein. 9.45 Gr.pl. 10.30 Italia insch prugramma. 11.ANP-ber. ii.10 nvro-dansorkest. 11.40- 12.Gr.pl hilversum, 1875 en 414,4 m. (kro- uitz.) (4.—5.10 hiro). 8.— ANP-ber. 8.05 —9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. half- uur. 12.— Ber. 12.15 Musiquette. 12.45 ANP-ber., gr.pl 1.10 KRO-melodisten. 2.— Vrouwenuurtje. 3.— Modecursus. 4.— Gr.pl. 4.05 Waarom Bellamy?, lezing. 4.20 Gr.pl. 4.25 Het Spiritisme als dynamische kracht, lezing. 4.40 Gr.pL 4.45 Ber. 4.50 Gr.pl. 4.55 Dierenbescherming vooral nu, lezing. 5.10 KRO-orkest. (5.45—6.05 Feli citaties). 6.35 Sporthalfuur. 7.Ber. 7.15 Medische causerie. 7.35 Militaire muziek. 7.50 Voor soldaten. 8.— ANP-ber., mede- deelihgen. 8.15 KRO-Symph.-orkest. 9.15 Jeugduitz. 9.35 Rccoco-octet. 9.55 Rep. 10.30 ANP-ber. 10.40 Zang en piano. 10.50 KRO-boys. 11.15—12.— Gr.pl. Tengeland, 391 en 149 m. (Na 10.20 n.m. ook 342 m.) 11.— Gr.pl. 11.30 Piano- voordr. 12.— Deel. 12.20 Ber. 12.35 Jack Harris en zijn Band. 1.1.20 Zie Hil versum 301,5 M. 2.20 Variété. 2.'50 Vesper. 3.20 BBC-Theeter. 3.50 Concert. 4.20 Ber. Wels), 4.30 Kinderuurtje. 5.20 Ber. 5.35 Dialóog over voedselproblemen. 5,40-Cau serie „Friends and Allies". 5,50 Deteetive- progr. 6.20 Zang. 6.50 Radiotooneel. 7.50 Variété. 8.20 Ber. 8.40 Causerie „The Voice of the Nazi: Some more tricks of the Trade". 8.55 BBC-orkest. 9.35 Wij- dingsprogr. 9.50 BBC-Harmonie-orkest. 10.20 Carroll Gibbons en de Savoy Hotel Orpheans. 11.10 Deel. 11.20 Ber. RADIO PARIS, 1648 M. 11.10 Zang. 11.35 Fluitvoordr. 12.05 en 12.35 Viool en piano. 1.05 Zang. 1.30 en 2.20 Pianovoordr. 2.35 Zang. 2.50 Radiotooneel. 3.50 Vioolvöordr. 4.20 Chansons. 4.35 Loewenguth-kwartet. 5.35 Piano en viool. 6.20 Lichte muziek. 7.05 Parijsch instr. kwintet en soliste. 8.05 Radiotooneel. 9.20 Variété. 10.05 Gev. con cert mmv. solist. 11.0511.50 Concert. KEULEN, 456 M. 4.50 Gr.pl. 6.40—7.50 L. Eysoldt's orkest. 9.50 Gr.pl. 10.20 Gouw orkest van de Rijksarbeidsdienst. 11.20 Omroepkleinorkest. 12.15 Muz. tusschen- spel. 12.50 Populair concert. 1.45 Omroep koor en -orkest en soliste. 3.30 Viool en plano. 3.50 Folkloristisch progr. 4.20 en 5.50 Gr.pl. 6.359.20 Zie D.sender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 en 12.30 Omroeporkest. 12.50 —1.20, 4.55, 5.50 en 6.20 Gr.pl. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Omroepdansorkest en gr.pl. 8.20 Omroepsymph.-orkest en solist. 9.30 Omroepsymph.-orkest. 9.5010.20 Gr.pl. 434 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 en 12.30 Radio orkest. 12.50—1.20 Gr.pl. 4.20 Orgelcon cert. 5.35 en 6.10 Gr.pl. 6.35 Lit,-muz. progr. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Radio orkest. 8.40 Omroepkoor en solist. 9.30 10.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.35 E. Schneidewind's orkest en solisten. 7.35 Blaasmuziek. 8.20 Beri 8.50 Omroepklein orkest. 9.20 Omroeporkest. 10.20 Ber. Hierna tot 11.20 Nachtconcert. 11.50 12.15 Militair progr. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel Fr 8.8.20, D.sendei 8-.209.10, Diversen 9.1010.20, Keulen 10.2010.50, Diversen 10.5011.20, Brus sel VI. 11.20-13.20, Motala 13.20—14.—, Danmarks Radio 14.—15.50, D.sender 15.50—16.55, Brussel VI. 16.55—18.05 Weer- machtsprogr.-18.0518.20, Parijs R. 18.20 18.50, Motala 18.5019.35, Beromünste'r 19.3521.50, Boedapest 21.5022.20, Di versen 22.20—23.20, D.sender 23.2024.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—8.20, Engeland 8.2010.05,. Diversen 10.05—10.25, Weer- machtsprogr. *10.2512.20, Brussel Fr. 12.20—13.20, Weermachtsprogr. 13.20 16.20, Parijs R. 16.2017.15, Danmarks R. 17.15—17.35, Brussel Fr. 17.35—18.20, VI. 18.20—19.20, Fr. 19.20—20.40, Weer machtsprogr. 20.4021.20, Brussel VI 21.20—22.20, Engeland 22.20—23.05, Parijs Radio 23.052'4. tit TWEEDE BL Twee 's-G rave De regearine Hedenmiddaj bombardeervlic luchtgevecht voorzoover kor boven Duitsch landsch territo lijke nabijheid landsche gren brandend neerj Een nader ondei Naar nader word dooden uit het vi borgen. Bestuurd Gistermiddag is o onder de gemeente auto-ongeluk geb te betreuren is. rijdenc in de ricl een voor hem rijde Vermoedelijk door kon hij het stuur ni volg, dat de wagen in aanrak''ng kwam trottoirband, welke ding vormt tussche De auto sloeg twee kop en kwam vijft hek tusschen de ti pad terecht. Hierbij 25-jarige radio-teel uit Amsterdam, uit tier tegen den gront en met een schedel! gen. Per ziekenauto het Onze Lieve Vrc sterdam overgebracl aankomst is overlee In de auto zaten nen, namelijk de ec gekomene, die volk en de ouders van licht gewond. Een standigheid is, da enkele dagen gelede getreden. Een soep ontui De minister van den hoogen raad v; werp aanhangig ge lingen tot regeling landbouwarbeiders. Aan de toelichting leenen wij het volge Terwijl reeds vijfti arbeidswet tot stand in ons land voor de wettelijke regeling Het bijzondere kal bouwarbeid mag er den mihister niet t< ver zich blijvend zc Wel zal bij het vast daarmede terdege re ten worden. De nau\ natuur, de sterke ai matologische invloedi mede, het karakter i de landbouwarbeid draagt, stellen ten de plaatsen den wetgev speciaal t.a.v. den ar elders niet aantreft. Ook in dit opzicht aanleiding om de vo beiders in den landbc werp te houden en d de groote zoowel ge voordeelen, die een beidsduur binnen re den arbeider, voor dl maatschappij biedt. De minister betoog mechanisatie de mog teren arbeidsduur sch belang van een harn van het bedrijfsleven structuur wijziging c1 beidswetgeving niet Men ziet trouwens ii ten gevolge van de 1 len een toeneming va contracten. Van de in lijke regeling mag ee den verwacht in dien sporen tot een meer ken van de arbeidskr De minister heeft g lijk te moeten mgriji Lettende op de omst drijfsarbeid in den lai industrie met het ge houdeljjken arbeid i hij buiten alle bepal zaamheden van het b der onderneming, di hem inwonende bloe ten in de rechte linie alsmede andere inwo dien leeftijd. In hoofdstuk 2 var de bijzondere voorscl fende den arbeid var vrouwen, voor welke rigens ook gelden de inzake den Zondagsa duur van hoofdstuk De leeftijdsgrens w scherming van jeugc is gesteld op 16 jaar arbeidswet 1919, waa: is bepaald. Kinderen beneden landarbeid mogen ve ring op dit verbod vv

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6