Myra, het elfje en de booze kabouter Zwartvoet. En&elsch bombardements vliegtuig brandend neergestort. Auto sloeg over den kop. Voorontwerp landbouw- arbeidswet. GEMENGD NIEUW*. Zee- en luchtgevechten bij de Noorsche kust. Kostbare oorlogsschepen tot zinken gebracht. Het bombardement van Stavanger. Britsche successen in de fjord van Narvik. Mijnenvelden in de Oostzee. Wat is het Duitsche doel? TWEEDE BLAD. 3 Twee dooden. 's-G ravenhage, 14 April. De regearingspersdienst meldt: Hedenmiddag is een Britsch bombardeervliegtuig, na in een luchtgevecht te zijn gewikkeld, voorzoover kon worden nagegaan boven Juitsch gebied, op Neder- landsch territoir in de onmiddel lijke nabijheid van de Neder- landsche grens bij Babberich brandend neergestort. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Naar nader wordt gemeld werden twee dooden uit het verongelukte toestel ge borgen. Bestuurder gedood. Gistermiddag is op den Muiderstraatweg onder de gemeente Diemen een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een doode te betreuren is. Een kleine personenauto rijdend in de richting Muiden, trachtte een voor hem rijdende auto te passeeren. Vermoedelijk door de te groote snelheid kon hij het stuur niet houden, niet het ge volg, dat de wagen naar links uitschoot en in aanrak'ng kwam met de verhoogde trottoirband, welke ter plaatse een schei ding vormt tusschen rijweg en trambaan. De auto sloeg twee of driemaal over den kop en kwam vijftien meter vei der op het hek tusschen de tramrails en het rijwiel- j pad terecht. Hierbij viel de bestuurdei, de 25-jarige radio-technicus A. J. Broekman uit Amsterdam, uit het opengeslagen por tier tegen den grond, waar hij bewusteloos en met een schedelbasisfractuur bleef lig gen. Per ziekenauto werd de heer B. naar het Onze Lieve Vrouwe-gas'huis te Am sterdam overgebracht, waar hij een uur na aankomst is overleden. In de auto zaten verder nog drie perso nen, namelijk de echtgenoote van den om gekomene, die volkomen ongedeerd bleef en de ouders van den heer B. Zij werden licht gewond. Een bijzonder tragische om standigheid is, dat de overleden,pas enkele dagen geleden in het huwelijk was getreden. zin, dat niet meer leerplichtige kinderen be neden 14 jaar landbouwarbeid mogen ver richten gedurende ten hoogste vijf uren per dag, en dat leerplichtige kinderen van 12 jaar en ouder ten hoogste vijf uren per dag lichte werkzaamheden in de onderneming der ouders mogen verrichten, mits dit niet geschiedt gedurende den schooltijd, behou dens vergunning ingevolge artikel 13 der leerplichtwet. Deze regeling maakt een be langrijke beperking van het aantal land bouw verloven mogelijk. Bepaald is, met het oog op het volgen van bepaalde cursussen, dat bij algemeenen maatregel van bestuur een vrije ochtend of middag in de week kan worden voorge schreven. Inzake de begrenzing van den arbeidstijd stelt het ontwerp de vrouwen op een lijn met de jeugdige personen, behoudens de na volgende bepalingen: volgens artikel 8 moet de arbeid van een jeugdig persoon uiterlijk om 6 uur des middags eindigen, terwijl voor vrouwen het eindigingsuur van den arbeid op 7 uur is vastgesteld. Voorts behelst arti kel 7 in het belang van het gezinsleven de bepaling, dat een gehuwde vrouw op Zater dag na 1 uur des namiddags geen landbouw- arneid mag verrichten. Hetzelfde geldt ook voor de ongehuwde vrouwelijke arbeider, die een huishouding te verzorgen heeft. Het ontwerp is in overeenstemming met den door de landbouwende bevolking gevol- den regel, waar het in artikel 9 anderen landbouwarrieid dan de noodzakelijken op Zondag verbiedt. Een soepele regeling ontwerpen. De minister van sociale zaken heeft bij den hoogen raad van arbeid een vooront werp aanhangig gemaakt, houdende bepa lingen tot regeling van den arbeidsduur van landbouwarbeiders. Aan de toelichting bij dit voorontwerp ont- leenen wij het volgende: Terwijl reeds vijftig jaar geleden de eerste arbeidswet tot stand kwam, neeft tot nog toe in ons land voor den landbouwarbeid geen wettelijke regeling gegolden. Het bijzondere karakter van den land bouwarbeid mag er, naar de meening van den minister niet toe leiden, dat de wetge ver zich blijvend zou moeten onthouden. Wel zal bij het vaststellen van regelingen daarmede terdege rekening gehouden moe ten worden. De nauwe samenhang met de natuur, de sterke afhankelijkheid van kli matologische invloeden en, in verband daar mede, het karakter van seizoenarbeid, dat de landbouwarbeid in zoo ruime mate draagt, stellen ten deze bijzondere eischen en plaatsen den wetgever voor moeilijkheden, speciaal t.a.v. den arbeidsduur, welke hij elders niet aantreft. Ook in dit opzicht ziet de minister geen aanleiding om de volwassen mannelijke ar beiders in den landbouw buiten het wetsont werp te houden en daarmede af te zien van de groote zoowel geestelijke als stoffelijke voordeelen, die een regeling van den ar beidsduur binnen redelijke grenzen voor den arbeider, voor diens gezin en voor de maatschappij biedt. De minister betoogt, dat in 't bizonder de mechanisatie de mogelijkheid van een kor- teren arbeidsduur schept. Hij acht het in het belang van een harmonischen ontwikkeling van het bedrijfsleven, dat in dezen tijd een structuur wijziging doormaakt, dat de ar beidswetgeving niet achterblijft. Men ziet trouwens in de laatste jaren juist ten gevolge van de landbouwcrisismaatrege len een toeneming van het aantal collectieve contracten. Van de invoering van een wette lijke regeling mag een wisselwerking wor den verwacht in dien zin, dat deze zal aan sporen tot een meer oordeelkundig gebrui ken van de arbeidskrachten. De minister heeft gemeend zoo min moge lijk te moeten ingrijpen in het gezinsleven. Lettende op de omstandigheid, dat de be- drijfsarbeid in den landbouw meer dan in de industrie met het gezinsleven en den huis- houdelijken arbeid is samengegroeid, heeft hij buiten alle bepalingen gelaten de werk zaamheden van het hoofd of den bestuurder der onderneming, diens echtgenoote en bij hem inwonende bloed- en aanverwanten ten in de rechte linie van 16 jaar en ouder, alsmede andere inwonende arbeiders boven dien leeftijd. In hoofdstuk 2 van het ontwerp worden de bijzondere voorschriften gegeven betref fende den arbeid van jeugdige personen en vrouwen, voor welke beide categorieën ove rigens ook gelden de algemeene bepalingen inzake den Zondagsarbeid en den arbeids duur van hoofdstuk 3. De leeftijdsgrens waarop de bijzondere be scherming van jeugdige personen ophoudt, is gesteld op 16 jaar, in afwijking van den arbeidswet 1919, waarin die grens op 18 jaar is bepaald. Kinderen beneden 14 jaar zullen geen landarbeid mogen verrichten. Een uitzonde ring op dit verbod wordt toegestaan in dien Soldaat verdronken. - in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn twee soldaten te Roermond in de Maas te water geraakt. Een van hen, de 19-jarige J. A., afkomstig uit Holten (O.) is verdronken, de ander kon door toegeschoten omwoners worden gered. Opheffing commissie economische ver- dedigingsvoorbereiding, - In een legerorder wordt ter kennis gebracht, dat bij beschik king van den voorzitter van den raad van ministers van 18 Maart 1940 met ingang van' 1 Mei 1940 wordt opgeheven de com missie, aan welke is opgedragen der regee ring, ter zake van de economische verdedi gingsvoorbereiding van advies te dienen. De leden van deze commissie worden eer vol ontheven. Motorrijder tegen autobus gereden. - In de van der Pekstraat te Amsterdam is gisteravond een 19-jarige motorrijder met groote vaart tegen een gemeentelijke auto bus van lijn B gereden en ernstig gewond. De benzinetank van de motorfiets sloeg bij de botsing lek en vloog in brand, tenge volge waarvan ook nog de berijder brand wonden aan de handen kreeg. In zorgwek- kenden toestand is het slachtoffer naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Het ingestorte graan-silo. - Het onder zoek naar de oorzaak van het instorten van een graan-silo aan de Kleine Koppel te Amersfoort heeft, naar wij vernemen, uit gewezen, dat het ongeval te wijten is aan een ontploffing van graanstof. Brand op landgoed te Zwollerkerspel. - Een korte, hevige brand heeft te Zwoller- kerspel gewoed in het hoofdgebouw van het landgoed „Zandhove", gelegen aan den Da- ven terweg en toebehoorende aan mevrouw de Blocqvan Haersma de With te Drie bergen. Het vuur werd het eerst ontdekt door den tuinman die rook naar buiten zag dringen. Hij waarschuwde de brandweer, die den brand met kracht aantastte. Men kon niet verhinderen, dat de eetzaal en de zit kamer zijn uitgebrand. De noordelijke vleu gel van het gebouw, waar veel kostbare schilderijen hingen, is gespaard gebleven, doch kreeg veel waterschade. De schade wordt door verzekering gedekt. Bemanning van de „Kemphaan" in goeden welstand. - De K.L.M. heeft Zater dagochtend uit Berlijn officieel bericht ont vangen, dat de bemanning van het vlieg tuig „Kemphaan", dat zich te Oslo bevindt, zich in goeden welstand bevindt. Het vlieg tuig is bij de luchtaanvallen onbeschadigd gebleven en is nog vliegklaar. De beman ning bestaat uit gezagvoerder E. van Dijk, radio-telegrafist Suttorp, boordwerktuig kundige Jung en steward Meijer. Onder de tram geraakt en gedood. - Gisteravond is op de Vijzelgracht te Am sterdam de 31-jarige mej. B. Bovenkerk, toen zij op het achterbalcon van een reeds rijdenden motorwagen van lijn 4 wilde springen, tusschen den motor- en den bij wagen gevallen. Zij geraakte onder de wie len van den bijwagen en werd zoo deerlijk gewond, dat zij vrijwel onmiddellijk na het ongeluk overleed. Terwijl de Noren zich met alle beschik bare krachten verdedigen in de hoop, dat de geallieerden er in zullen slagen zoo spoedig mogelijk landingstroepen ter ver sterking te sturen, doen de Britsche en Fransche oorlogsschepen en vLcgtuigen al hun best de Duitschers uit de kust plaatsen te verdrijven. Het Nooorsche blad Laenstidningen vertelt hoe het mogelijk was, dat de Duit- sche oorlogsschepen zoo gemakkelijk langs het fort Agdenes konden komen, welk fort de Dontheimfjord beheerscht. Het fort Agdenes had het Duitsche es kader tegengehouden, maar de regeering- Quisling gaf bevel het vuren te staken. Toen, het tegenbevel van de wettige Noor sche regeering kwam was het te laat. Uit Londen wordt gemeld, dat bij het bombardeeren van Duitsche oorlogs- en transportschepen te Bergen een munitie- depót in de lucht is gevlogen. Actie van vliegtuigen. Volgens de Britsche berichten zou bij het bombardement van Bergen slechts een Engelsch vliegtuig verloren zijn gegaan, i In een D. N. B bericht vertelde het op- percommando \an de Duitsche weermacht, dat Duitschland in luchtgevechten aan de Noorsche kust in totaal 5 toestellen heeft verloren. Zaterdag heben de Engelschen het vliegveld van Stavanger gebombardeerd en door zware bommen een hangar ernstig beschadigd, waarbij een Britsch toestel een vijandelijk vliegtuig in brand heeft geschoten': Britsche en Duitsche oorlogssche pen tot zinken gebracht De geallieerden zoowei als Duitschland schijnen het Nocsche avontuur reeds met kostbare offers aan oorlogsschepen be taald te hebben. Via de Amuikaanscbe radio wordt uit Berlijn gemeld, dat de Britsche kruiser York, een schip van 8000 ton, ter hoogte van Drontheim na een aanval van Duit sche bommenwerpers is gezonken. Men neemt daar aan, dat dit de zware kruiser is, die reedDonderdag door Duit sche bommen buiten gevecht zou zijn ge steld. Verder werd uit Berlijn gemeld, dat Duitsche gevechtsvliegtuigen twee Brit sche duikbooten tot zinken brachten. Evenwel blijken de verliezen niet alleen door de geallieerden te zijn geleden. Uit Londen werd gemeld, dat Zaterdag zeven Duitsche torpedobootjagers in de fjord van Narvik door Britsche jagers tot zinken gebracht zijn, waarbij drie Brit sche jagers niet ernstig werden beschadigd en slechts weinig Britten den dood hebben gevonden. De Duitschers zouden, volgens dit bericht zware verliezen hebben gele den, daar de zeven jagers meer dan 1000 man aan boord hadden. De zeeslag bij Narvik, Een officieele Britsche mede- deeiing. De Britsche admiraliteit deelt mede: „Sedert den aanval van Woensdag op de Duitsche torpedobootjagers in de fjord van Narvik ondernomen door de tweede flot tieljejagers, heeft deze flottielje, die in middels versterkt was, den vijand in de fjord geblokkeerd. Zaterdag omstreeks 12 uur stoomde de Warspiete, bege leid door een sterke macht van jagers, die mijnen veegden en andere diensten verrichtten, de fjord op, oin df Duitsche Doodelijk ongeval in kalkgroeve. - De 21-jarige werkman Bigela, van Poolsche nationaliteit, wonende te Heerlen, kreeg Vrijdagmiddag in een kalkgroeve te Kun- rade, gemeente Voerendaal, een zwaar stutc steen op het bovenlichaam. De man'kreeg zware inwendige verwondingen. Hij werd naar het ziekenhuis te Heerlen» over gebracht, waar hij Zaterdag is overleden. Tegen vrachtauto gereden en zwaar ge wond. - Zaterdagmiddag is een motorrijder op het Westeinde te Amsterdam in volle vaart tegen een vrachtauto gebotst. De man sloeg met het hoofd tegen de straat en bleef zwaar gewond liggen. jagers, waarvan enkele reeds beschadigd waren en die te Narvik een schuilplaats Hadden gezocht aan te vallen en eenige kustbatteiijen, die volgens dooi den Brit- schen commandant, Whitworth, ontvangen mededeeling wellicht in stelling werden gebracht, te bestoken. De aanval was bui tengewoon succesrijk en ondervond geen buitengewoon sterken tegenstand van den vijand. Een veld'houwitser, die aan de kust was opgesteld, werd door het vuur van de Cossack buiten gevecht gesteld .Vier Duitsche jagers werden vernietigd en zon ken, in de baai van Narvik. Drie andere vluchtten naar de fjord van Rombah, een kleinen inham, achter de stad Narvik en ongeveer veertien kilometer lang. Ook deze jagers werden achtervolgd en ver nietigd. Toen dit communiqué werd uitgegeven, had de admiraliteit geen nauwkeurige in lichting enover de situatie in de stad Nar vik. Men heeft troepen mannen, mogelijk Duitsche soldaten, over de heuvels uit de stad zien vluchten. De vernietiging der vijandelijke jagers is niet zonuer eenig verlies tot stand ge bracht. De admiraliteit heeft haai geluk- wenschen doen toekomen aan den bevel voerder, admiraal Sir Charles Forbes, aan vice-admiraal Witworth en aan de offi cieren en manschapen, die hebben deelge nomen aan deze hevige, gedurfde en kun dig ten uitvoer gebrachte actie, die be langrijk kan bijdragen tot opheldering van den toestand aan dit deel van de Noorsche kust. Engeland legt mijnen in de Oostzee. De Britsche admiraliteit geeft er kennis van, dat mijnen gelegd zijn in c.e Oostzee en de toegangswegen daarneen. Alle wateren der Oostzee en van haar toegangswegen, gelegen ten zuiden van Lunes zijn gevaarlijk. Geen mijnen zullen worden gelegd in de Zwëedsche territo riale wateren. Men legt deze mededeeling van de admi raliteit aldus 'uit, dat dit beteekent, dat de geheele Oostzeekust van Duitschland door het nieuwe mijnenveld wordt afgesloten, daar dit v'met uitzondering van de Zweed- sche wateren) het zuidelijk deel van de Oostzee afdekt, in noordelijke richting tot een punt ongeveer 12 mijl ten zuiden van Memel. Het nieuwe mijnenveld vindt aansluiting bij het reeds in het Skarerak en Kattegat gelegde mijnenveld. Het strekt zich uit door den grooten en den kleinen Belt en kom tdan uit de eigenlijke Oostzee. De door de Engelsche gelegde mijnenvelden dekken thans de geheele kust van Duitschland en het door Duitschland bezette Denemarken af. De verlieslijst van de Gurka. De Britsche admiraliteit heeft medege deeld dat van de opvarenden van den torpedojager Gurka, die op 10 April voor de Noorsche kust tijdens de gevechten is gezonken, er veertien vermist worden, waarvan men aanneemt, dat zij om het leven gekomen zijn. Een werd gedood en drie werden gewond. Twintig Fransche oorlogsschepen voor de Noorsche kust. Naar medegedeeld wordt, nemen onge veer 20 Fransche oorlogsschepen tezamen met de Britsche en Poolsche vlootstrijd- kmchten aan de operaties voor de Noor sche kust deel. In het communiqué van 't Engelsche mi nisterie van marine wordt gemeld, dat de getorpedeerde Duitsche transportschepen zijn het tankschip „Posidonia" 3911'ton en de transportschepen „Leonard August" 2593 ton, „Kreta" 2539 ton, „Rio de Ja neiro" 5261 ton, ,,'ïdonia" 3102 ton, „An- tares" 2593 ton, „Moorsund" 321 ton, als mede een onbekend Duitsch schip. Deze schepen zijn 9 April tot zinken gebracht, terwijl 10 April nog twee onbekende Duitsche schepen werden vernield. Vier andere in convooi varende schepen wer den getorpedeerd, doch het resultaat hier van is niet bekend. Bovendien heeft het tweede flottille torpedojagers bij Narvik zeven schepen 225. Maar Peter ziet geen kans, onopgemerkt de winkel binnen te komen. Hij gaat een eindje verder in een portiek zitten. Daar ziet hij een vrouw de winkel bin nengaan. Myra wordt gelijk met een bos tulpen door de vrouw gekocht. Zij vindt het elfje een aardig speel kameraadje voor haar zieke kindje, dat thuis alleen ligt, 226. De vrouw loopt met Myra en de tulpen naar haar huis. Peter kijkt ze vanuit 't portiek na. Ineens springt hij op en roept: „Myra, kom bij me terug, dan kunnen we verder reizen". tot zinken gebracht. Het tankschip „Ska- gerak" en het transportschip „Maine" zijn door eigen bemanning tot zinken ge bracht. De Noorsche torpedojager „Draug" heeft een zestigtal opvarenden van dit laatste schip aan boord genomen en in een Britsche haven aan land ge bracht. De „Draug" maakt thans deel uit van de geallieerde vlootstrijdkrachten. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche onderzeeër „Spearfish" met succes het vestzakslagschip „Admiral Scheer" heeft aangevallen, vermoedelijk is de „Admiral Scheer" .door meer dan een torpedo getroffen. De onderzeeër „Truant" heeft de vorige week een Duitschen kruiser, vermoedelijk de „Karlsruhe" getorpedeerd en tot zin ken gebracht. Het ministerie van marine deelt mede, dat Britsche onderzeeërs in de afgeloo- pen week nog meer successen hebben be haald, verscheidene Duitsche transport en voorraadschepen zijn tot zinken ge bracht. Twee Duitsche schepen zijn door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Het 8145 ton metende Duitsche schip „Alstar" is, evenals drie Duitsche treilers, door de Britten genomen en naar een Britsche haven gebracht. De Hardy. De Britsche admiraliteit maakt in een communiqué bekend, dat van de beman ning van de Hardy, welke bij de actie voor Narvik aan den grond is geloopen, 2 officieren en 14 man zijn gedood, drie officieren en zes man ernstig zijn gewond en dat twee man vermist worden en naar men gelooft zijn verdronken. Tot de gesneuvelden behoort Warbur- ton Lee, de commandant van de Hardy en leider van het flotielje torpedojagers, dat de Westfjord is binnengedrongen. Optreden der Britsche luchtmacht. Het ministerie van luchtvaart deelt me de, dat de verkenningsvluchten boven de Noordzee en de Noorsche kust zijn voort gezet. Bij een aanval op het vliegveld Stavanger hebben laagvliegende toestellen bommen geworpen. Een hangar en een aantal vliegtuigen werden beschadigd. Niettegenstaande het vuur van de lucht doelartillerie zetten de vliegtuigen hun weg voort en deden zij nog een aanval op de Hafsfjord, waar een aantal water vliegtuigen met mitrailleurvuur werden bestookt. De meening in welingelichte kringen te Londen. De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft: In welingelichte kring en te Londen is men van meening, dat de Duitsche inval in Scandinavië voor twee uitleggingen vatbaar is. 1). De inval in Denemarken en Noorwegen is slechts het begin van een grooter agressieplan en kan ten doel hebben de geallieerden af te leiden naar de Noorsche fjorden, terwijl elders grooter legers in beweging worden ge bracht. 2). De inval is een op zich zelf staan de stap. Indien de eerste gissing juist is, noopt Hitier de geallieerden ten slotte datgene te ondernemen, wat zij steeds van hem hebben gewild, n.l. een cam pagne op twee fronten. De geallieerden zijn geheel gereed voor Duitschland, zelfs indien het tegelijkertijd op ver scheidene fronten zou uitbreken. Indien de tweede veronderstelling juist is, wordt de actie van Hitier niet verstandig genoemd. Hij kan gedacht hebben, dat de Noorsche havens bases voor duitkbooten zouden bieden, doch de vernietiging van een groot deel van zijn vloot schijnt een dwaze prijs voor de betaling van bases, welke in ieder geval door de Dutsche duikbooten niet zoo vrij kunnen worden gebruikt als de Noor sche wateren, toen Noorwegen neutraal GROOTER ACTIVITEIT AAN WESTELIJK FRONT. Gezaghebbende Fransche militaire militaire kringen verklaren, dat de „niet geslaagde Duitsche aanval en de succes rijke Fransche aanval" eeh meer dan ge bruikelijke activiteit aan het westelijk front heeft teweeg gebracht. Zaterdag hebben de Duitschers een grooten en goedvoorbereiden aanval inge zet, waarbij een geheele compagnie van 200 man betrokken was. De aanval ging gepaard met een zware artillerievoorbe reiding. Over een front van bijna 1600 km. lengte werden loopgraafmortieren van groot kaliber gebruikt. Den geheelen nacht was de artillerie aan den Rijn in actie. FELLE BRAND IN DE HAVEN VAN GENT. In de haven van Gent heeft een felle brand gewoed, tengevolge waarvan drie entrepots in de asch zijn gelegd. Twintig duizend balen katoen, jute en vlas zijn een prooi der vlammen geworden. De aangerichte schade zou 30 millioen francs bedragen.- De brand was een der felste die men hier ooit heeft meegemaakt. Voordat de brandweer ter plaatse was aangekomen, had de brand reeds geweldige afmetingen aangenomen. DRUK DUITSCH TOERISTENVERKEER. De correspondent van de „Times" te Belgrado meldt, dat daar bezorgdheid heerscht naar aanleiding van de dagelijk- sohe aankomst van nieuwe Duitsche „toeris ten", waarvan er vele reizen op diplomatie ke paspoorten, zoodat de groote koffers, die zij meebrengen en niet doorzocht kunnen worden. Vele dezer koffers worden op het Duitsche consulaat uitgepakt. Ook uit Sofia komen berichten binnen, dat de sta<i vol „Duitsche toeristen" is,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7