SPOR De Noren verzetten zich krachtig tegen het oprukken der Duitschers. Amerika en de oorlog. Een z< c.v.v. Nederlc TWEEDE BLAD. 4 DERDF Vervolg' van pag. 1 (hoofdblad). In Vestlandet en Tröndelag en in het noorden des lands blijft de toestand onge wijzigd. De Duitsche luchtvloot heeft troepen van Oslo, naar Tröndelag ver voerd. Zweedsche en Finsche vrijwilligers zijn in Noorwegen aangekomen en zijn in dienst genomen. Het opperbevel van de Noorsche ma rine deelt mede, dat Noorsche vlooteen- heden drie Duitsche vliegtuigen brandend omlaag hebben geschoten. Tien leden van de bemanning werden tot krijgsgevange nen gemaakt. Duitsche vliegtuigen maak ten een noodlanding op Storfosen. Aanvallen op koning Haakon. Het' Britsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft gisteravond medege deeld, dat de Britsche regeering van de Noorsche regeering heeft vernomen, dat de Duitsche luchtmacht klaarblijkelijk opdracht heeft den koning van Noorwe gen persoonlijk aan te vallen, want zij bombardeert iedere plaats, waar de ko ning zich ophoudt. Deze actie is gevolgd op de weigering van koning Haakon om persoonlijk met den Duitschen gezant te Oslo te onderhandelen. Geen Duitsch verzoek om door gang te Moskou. De Duitsche ambassadeur te Moskou, Graf von der Schulenburg, heeft in ant woord op een vraag van journalisten tegengesproken, dat hij zou hebben ge vraagd om Duitsche troepen door Sovjet- Rusland naar Noorwegen te laten trekken. De toestand sinds gisteravond. Sinds gisteravond zijn hevige gevechten gaande in het gebied van Skarnes, het Noorsche district, waar de Duitschers in kleine afdeelingen optreden. De Duitschers hebben het front uitgebreid tot ten zuiden van Mjosa. Eidsvold werd vannacht om 2 uur bezet. Aan de Zweedsche kust schijnt men de ondergang van de „Admiral Scheer" te bevestigen, zonder zich evenwel erover te kunnen uitspreken, of het vestzakslagschip getorpedeerd, of op een mijn geloopen is. Terugkomende op de kwestie van de „Gneisenau", oordeelt men, dat dit slag schip met 1500 man aan boord gezonken is. Marinedeskundigen ramen de door de Duitschers verloren tonnage, de „Admiral Scheer' niet inbegrepen, op 27 procent van de totale tonnage der Duitsche oorlogs vloot. Wat de krijgsverrichtingen te land be treft, meldt de correspondent van het Zweedsche blad „Social-Demokraten", dat de Duitsche troepen .na het Noorsche grensstation Kornsjoe bezet te hebben, zich opnieuw op Halden hebben terugge trokken, waarschijnlijk uit vrees verrast te zullen worden door de Noorsche troepen, die nog in dit gebied opereeren. Volgens den correspondent van „Stock holm Tidningen" begint zich schaarschte te doen gevoelen in de oostelijke gebieden van Noorwegen. Te Konsvinger heeft men een butiengewoon strenge rantsoeneering moeten invoeren. In de buurt van Oslo, zoo wordt uit Londen bericht, zijn de Noren thans bezig, de posities, welke de grootste tactische beteekenis hebben, te consolideeren. Uit de berichten blijkt, dat zij een ring rond de haven gevormd hebben door de bezetting van Frederikstad, Sarpsborg en Halden, gelegen aan den Oostelijken arm van de Oslofjord. Meer landinwaarts speelt de strijd zich voornamelijk af in het gebied van Skar nes, waar de Duitschers aanvallen in de richting van Kongsvinger. Gemeld wordt, dat de Duitschers thans in kleine mobielkolonnes opereeren. Het is mogelijk, dat deze een tijdlang succes heb ben, doch het zwakke punt ligt in de lengte der verbindingen. Zie eventueel Laatste Berichten. DUITSCHE LEGERBERICHTEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte bekend: Duitsche torpedobootjagers, die de lan ding in Narvik en de eerste installatie der troepen hadden beveiligd, hebben de laat ste dagen gesteund door Duitsche duikboo- ten en vliegtuigen, zware gevechten gele verd tegen de herhaalde pogingen om bin nen te vallen der Britsche strijdkrachten. Op 13 April wierp de vijand een eskader, bestaande uit twee slagschepen, vliegtuig moederschepen, kruisers en talrijke torpe dobootjagers in den strijd. Desondanks zijn onze eigen torpedobootjagers weer over gegaan tot den aanval op de sterkere En- gelschen. Bij deze gevechten werd de Britsche destroyer Co s s a c k door marine en luchtstrijdkrachten in brand geschoten en strandde. De torpedobootjager Eski mo, evenals nog een torpedobootjager werden zwaar beschadigd, resp. vernie tigd. Zware zeestrijdkrachten beveiligden tijdens een operatie van verscheidene dagen de landing der Duitsche troepen in de Noorsche havens. In Drontheim, Bergen, Stavanger en Kristiansand werden de Duitsche verdedi gingsinstallaties uitgebreid en versterkt. In het gebied van Oslo zijn de Duitsche troepen in voortdurende actie, oa.. werden Sarpsborg en Askim bezet. In Heidstads- moen legden 100 officieren en 1500 man schappen der Noorsche weermacht de wapens neder. In Denemarken werden be langrijke punten aan de kusten door op stelling van zware batterijen gereed voor afweer gemaakt. Een Duitsche duikboot heeft ten noorden van de Shetlandeilanden een kruiser van de Glasgow-klasse getor pedeerd. Groepen duikboot jagers hebben in het Skagerak drie vijandelijke onder zeeërs vernietigd. Britsche luchtaanvallen zijn Zaterdag gericht op Narvik, Stavanger en Bergen. Hierbij werd ook de stad Bergen met bom men bestookt. De aanvallen op militaire doelen bleven zonder succes. Eigen groepen gevechtstoestellen hebben op verscheidene plaatsen Britsche zeestrijdkrachten aan gevallen. Aan het Westelijk front. Aan het Westelijk front, tusschen de Moezel en het Pfalzer Wald op sommige plaatsen levendiger artilleriebedrijvigheid en optreden van stoottroepen. Twee eigen stoottroepen drongen bij het aanbreken van den dag bij Zeringen, verscheidene kilometer's over de grens, ten Z.W. van Merzig, in 'de vijandelijke stelling door, vernietigden de bezetting, verwoestten vier onderkomens en brachten gevangenen mee terug. Ten Z.W. van Saarlautern op Fransch gebied brachten eigen stoottroe pen den vijand sterke verliezen toe. Een vijandelijke stoottroepactie met krachtige artillerievoorbereiding ten Z. van Zwei- brücken werd met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Aan het front van den Bovenirijn in de streek van Istein stak een verkenningsgroep den Rijn over en drong door in de vijandelijke postenlinie op een Rijneiland. DE TURKSCHE REGEERING VRAAGT NIEUWE MILITAIRE CREDIETEN. De militaire voorzorgsmaatregelen in Tur kije worden ijverig voortgezet, schrijft het blad Alahram. De regeering heeft de na tionale vergadering verzocht om nieuwe credieten ten bedrage van 12 millioen Turk- sche ponden. Voorts heeft de regeering de wetten op geheven, welke den arbeidstijd regelen in de fabrieken van oorlogsmateriaal en heeft zij een telling verordend van de voorraden bij de handelaren in de twaalf voornaamste steden des lands. DE MOEILIJKE POSITIE VAN ZWEDEN. Het Zweedsche volk is kalm en eensgezind. De omroeper van het radiostation te Stockholm verklaarde Zaterdagavond, dat het Zweedsche volk een volkomen eenheid tot stand heeft gebracht. Hij voegde hieraan toe, dat, zooals minister-president Hansson gezegd heeft, Zweden vastbesloten is zijn eer en zijn vrijheid te verdedigen. Na de opwinding der laatste dagen heeft de toe spraak van den minister-president in het ge- heele land een kalmeerende uitw'erking ge had. Het Zweedsche volk is kalm en eensge zind. Een rede van Hambro afgezegd. Blijkbaar heeft men het in Stockholm te gevaarlijk gevonden om den Noorschen pre sident van het Storting, Hambro, gelegen heid te geven een rede voor het Zweedsche publiek te houden, zoodat die rede is afge last. Betrekkelijke rust aan de Zweed sche kust. Uit Stroemstad wordt gemeld, dat het Za terdagnacht aan de Zweedsche kust betrek kelijk kalm was. In het westen werden licht signalen waargenomen, doch kanonschoten Werden niet vernomen. Uit Oestersund wordt gemeld, dat de treinverbinding tusschen Drontheim en Zweden en vice versa nor maal is, hoewel er groote vertragingen ont staan. Volgens Oestersunds-posten schijnt het in Troendelagen volkomen rustig te zijn. Vluchtelingen komen over de grens. Zaterdagnacht zijn ongeveer 1000 Noor sche vluchtelingen de Zweedsche grens bij Kongsvinger gepasseerd. In Zweden wordt de organisatie orn hen te ontvangen in ge reedheid gebracht. Ook het roode kruis organiseert hulp aan de vluchtelingen. Zweedsche nationaal socialisten in actie. Zweedsche nationaal socialisten zijn be drijvig in het land. De Social Demokraten meldt, dat een zg. officier, die uit Boden kwam, trachtte werkloozen te werven om een nieuwe groepeering te vormen. Hij ver spreidde valsche geruchten, die zoo gevaar lijk waren, dat hij door de politie werd ge arresteerd. Onder de op hem gevonden pro clamaties bevonden zich aanplakbiljetten met het opschrift: „werkloozen, uw zaak is de onze". Den werkloozen arbeiders werd een loon van 1kroon aangeboden. Zweedsche mlitaire en marinedeskundi gen zijn zeer verbaasd over het leggen van Britsche mijnenvelden in de Oostzee. Men veronderstelt, dat dit door vliegtuigen is gbeurd en in dit geval acht men het des te opmerkelijker, aangezien de zwaar geladen toestellen een langen wg hadden af te lge- gen van hun Britsche basis naar de Oost zee en terug. Officieel wordt van Zweedsche zijde me degedeeld, dat Zondag 3000 man Noorsche troepen in de districten Kortnshow en Aar- jaent over de Zweedsche grens zijn geko men. De soldaten werden ontwapend en ge ïnterneerd. Ook is een aantal burgers over de grens gekomen. DE HAVEN VAN LENINGRAD IJSVRIJ. In de haven van Leningrad is de scheep vaart-periode voor dit jaar begonnen. Reeds worden verscheidene schepen gela den. Men verwacht een groote vlucht van het handelsverkeer tusschen Leningrad en Hamburg. Het kaartje geeft de Oslo-fjord weer, ten Oosten waarvan fel gestreden wordt tusschen Noren en de pas ontscheep te nieuwe Duitsche afdeelingen. Het front loopt van Halden langs Fre- drikstad naar Moss verder langs de Glom- ma tot Askim om verder aan te sluiten vlak langs de Zweedsche grens tot Kongs vinger. GROOTE BRAND TE COLON. Te Colon is Zaterdagavond een brand uitgebroken, zooals Panama de laatste 25 jaar niet gekend heeft. Zes huizenblok ken zijn verwoest. Uit de stad Panama zijn per trein brandweerlieden naar Colon vertrokken. Men raamt in Amerika het aantal dak- loozen tengevolge van den grooten brand in Colon op 10.000. Zaterdagavond laat bedreigden de vlammen de kantoren van het Panamakanaal en de regeeringsge- bouwen. Zes menschen zijn volgens ont vangen berichten in de vlammen omge komen. Het vuur bij Colon bedwongen. Later werd gemeld: De noodlottige brand te Colon werd met groote moeite bedwongen, nadat aan beide zijden van het kanaal.alle beschikbare brandweer corpsen waren gerequireerd. De militairen hebben eenige gebouwen opgeblazen om kostbare bezittingen te sparen. MORGEN WEER EEN REDE VAN CHURCHILL. De parlementaire correspondent van Reu ter schrijft: Churchill zal het Lagerhuis op zijn laatst Dinsdag verslag uitbrengen over de operaties buiten Noorwegen en in dè Oostzee. DE JAPANSCHE VLOOTBOUW. De correspondent van de New-York Times te Washington verneemt, dat Japan Dreadnoughts bouwt, welker tonnage grooter is dan die van de Amerikaansche pantserschepen. Japan zou eenheden van 40 tot 45.000 ton gereed hebben, doch er nog acht of twaalf bouwen. Zelfs wanneer Japan er slechts vier zou bouwen, zouden de Vereenigde Staten, gezien het langzame tempo van hun werken, nog slechts een gelijke tonnage hebben als hun westelijke buren. Bijgevolg moeten de Vereenigde Staten het bouwprogram versnellen, zelfs wanneer dag en nacht gewerkt zou moe ten worden op de nationale en particu liere werven. Van de ontworpen acht kruisers dezer klasse zijn er slechts twee in gevorderd bouwstadium. EEN DUITSCH VERZOEK AAN MOSKOU. De Duitsche ambassadeur te Moskou heeft, naar uit Stockholm wordt gemeld, aan Molotof voor Duitschland om het recht verzocht, gebruik te maken van de haven van Moermansk als basis voor de Duitsche oorlogseenheden. Dit bericht is in een telegram uit Kau nas gemeld aan Aftonbladet en er wordt aan toegevoegd, dat Duitschland tevens om het recht verzocht zou hebben gebruik te maken van de spoorlijn Leningrad Moermansk. Rusland zou gemeend hebben deze verzoeken niet te moeten inwilligen en deze afwijzing gebaseerd hebben op den wensch absoluut buiten het Noorsche conflict te blijven. OPNIEUW AARDSCHOKKEN IN TURKIJE. Er hebben zich aardschokken voorge daan in en bij Noord- en midden-Anatolië, welke gebieden ook reeds in December door een ramp werden getroffen. Te Yozgad zijn tachtig huizen ingestort, waarbij zes personen zijn gedood. Ook Sivas, Tokat, Kayseri en de Zwarte Zee-haven Samsun zijn geteisterd. De schokken zijn ook te Ankara waargeno men. Volgens de tot nu toe ontvangen berich ten is de schade gering, behalve te Yozgard. Overal is de bevolking de huizen ontvlucht. Zij vreest een herhaling van de gebeurtenissen in December. EEN TOESPRAAK TOT DE ITALIAANSCHE STRIJDKRACHTEN. Giovanni Ansaldo, de directeur van de „Telegrafo" heeft gister in een speciale radio-uitzending voor de Italiaansche strijdkrachten verklaard, dat „van week tot week" de oorlog tot Italië kan komen. Ansaldo zeide: „Na de gebeurtenissen van de afgeloopen week kan gezegd worden, dat thans geen natie in Europa buiten het conflict kan blijven. Het is een verschrik kelijke oorlog, welke ieder oogenblik kan neerkomen op diegenen, die meenden er buiten te kunnen blijven. Alle Italianen, die meenen, dat ons land tot het einde buiten het conflict kan blijven, maken een fout en vergissen zich, evenals degenen, die denken, dat Italië niets dan een beetje geld moet probeeren te verdienen. De oorlog, welke over Noorwegen is geko men, kan ook over ons komen. Italië be reidt zich voor op de gelegenheid en het oogenblik, welke het meest opportuun zullen zijn. Een dergelijke gelegenheid, welke een maand geleden nog zeer veraf kon zijn, kan thans dichterbij zijn, dan gij denkt. „Ansaldo" voegde hier aan toe, „wanneer het signaal moet worden gebla zen, zullen wij degenen zijn, die dat doen". Een verklaring van Roosevelt. De oorlog nadert de Vereenigde Staten, aldus het voornaamste thema, dat de Ameri kaansche bladen behandelen in hun com mentaren op den oorlog in Scandinavië. De New York Times wijst er op, dat het optreden van Duitschland den neutralen geen keus meer laat en dat de recente ont wikkeling der vijandelijkheden de Vereenig de Staten er toe brengt hun positie opnieuw te overwegen. Wat voor Amerika op het spel staat gaat volgens dit blad ver uit boven de kwestie Groenland en IJsland. Het zou struisvogelpolitiek zijn den oor log in Scandinavië te beschouwen als een gebeurtenis, die alleen van belang is voor de voorposten der Amerikaansche defensie. De gebeurtenis, die men thans meemaakt, vormt de ernstigste bedreiging, die er ooit bestaan heeft tegen de vlootmacht van Engeland en het bestaan zelvè van de Fransche en Brit sche rijken. De aanval, die Denemarken on derwierp en Narvik bereikte, is in werke lijkheid een poging tot algeheele overheer- sching van Europa. De toekomst van mil- lioenen menschen hangt geheel af van de botsing tusschen de nationaal socialisten en de geallieerden. De New York Herald Tribu- n e schrijft, dat thans, evenals in 1917 het Amerikaansche volk de gedachte afwijst van in den oorlog te trekken. Maar thans nog meer dan in 1917 bedreigt de oorlog de Amerikaansche belangen. Het eenige, dat dit kan verhinderen, is een volledige over winning van de geallieerden en een onher stelbare nederlaag van Duitschland. De Ver eenigde Staten moeten wennen aan de ge dachte, dat zij zich gedwongen zouden kun nen zien aan den strijd te gaan deelnemen, wanneer dat het eenige middel zou vormen om hun belangen te beschermen. Roosevelt over den inval in Scan dinavië. President Roosevelt heeft Zaterdagavond een verklaring afgelegd, waarin hij den Duitschen inval in Denemarken en Noorwe gen veroordeelde. Hij zeide o.m.: „eens te meer worden geweld en militaire agressie aangewend tegen kleine staten, in dit geval door den inval in Denemarken en Noorwe gen. Deze beide volken hebben gedurende een tijdperk van vele generaties het respect en de achting gewonnen en behouden, niet alleen van het Amerikaansche volk, maar van alle volken, en wel door het hooge peil van hun nationaal en internationaal optre den. De Amerikaansche regeering herhaalt thans met onverminderden nadruk haar standpunt, zooals zij dat vroeger heeft uit eengezet. Indien men wil, dat de beschaving blijft bestaan moet het recht der kleine lan den op onafhankelijkheid, op territoriale on schendbaarheid en op ongehinderde gelegen heid voor eigen regeering door hun mach tiger naburen geëerbiedigd worden. De Vereenigde Staten en Noor wegen. De president van het Amerikaansche roode kruis, Norman Davis, verklaarde, dat het zeer goed mogelijk is, dat de organisatie schepen met levensmiddelen en geneesmid delen naar Noorwegen zendt. Deze schepen, aldus zeide hij, zullen zeker toestemming krijten de verboden wateren binnen te va ren. Drie Amerikaansche schepen in Noorsche havens. Het Amerikaansche. departement van bui- tenlandsche zaken heeft instructies gezonden aan de ambassadeurs der Vereenigde Staten te Berlijn en Londen en aan de Amerikaan sche legatie te Oslo, waarin hun verzocht wordt de regeeringen van die landen er van in kennis te stellen, dat de drie Amerikaan sche koopvaardijschepen welke op het oogen blik in Noorsche havens liggen, naar de Vereenigde Staten wenschen terug te kee- ren. De Amerikaansche regeering verzoekt elke mogelijke hulp aan die schepen te willen verleenen, om hun doortocht door de vijandelijke zone te verzekeren. Geallieerde koopvaardijvloot aanzienlijk versterkt. De New-York Times merkt op, dat Hitler's „gift" aan de geallieerden, be staande uit een groot deel van de Noor sche en Deensche koopvaardijvloten, meer vertegenwoordigt dan het totaal van de sedert het begin van den oorlog door Duitsche duikbooten tot zinken gebrachte geallieerde koopvaardijtonnage. Het zal, aldus het blad, voor Duitschland moeilij ker zijn dan ooit, om te beletten de Engel- schen door de oorlogvoering ter zee uit te hongeren of te beletten, dat de geallieer den een verpletterend overwicht aan oor logsmateriaal opbouwen. Een radiorede van Roosevelt. Hedenmiddag te 12 uur plaatselijke tijd heeft president Roosevelt ter gelegen heid van den vijfden pan-Amerikaan- schen dag een rede uitgesproken, welke door de meeste Amerikaansche zenders werd uitgezonden en later op korte golf in verschillende talen zal worden her haald. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR DE GEALLIEERDEN. Engeland en Frankrijk hebben officieele vergunning gekregen van het Amerikaan sche departement van oorlog om bestellin gen t'e plaatsen op het nieuwe type van den tweemotorigen Douglas aanvalsbommenwer- per, met een maximumsnelheid van 680 kilo meter per uur, naar men gelooft het snelste toestel in zijn soort ter wereld. FELLE BRAND IN DE HAVEN VAN GENT. In de haven van Gent heeft een felle brand gewoed, tengevolge waarvan drie entrepots in de asch zijn gelegd. Twintig duizend balen katoen, jute en vlas zijn een prooi der vlammen geworden. De aangerich te schade zou 30 millioen- francs bedragen. De brand was een der felste die men hier ooit heeft meegemaakt. Voordat de brand weer ter plaatse was aangekomen had de brand reeds geweldige afmetingen aangeno men. BOODSCHAP VAN KONING GEORGE AAN KONING HAAKON. De Engelsche koning heeft de volgende boodschap gericht tot koning Haakon: „In dit critieke uur, nu Duitschland door een meedoogenlooze en vooraf be raamde daad den oorlog naar uw land heeft overgebracht, wensch ik jegens uwe majesteit mijn diepe bewondering en die van het geheele Britsche rijk uit te spre ken voor de waardigheid, den moed en de vasthoudendheid, welke uw majesteit en uw volk aan den dag leggen. Terwijl ik mijn volle sympathie betuig met Noorwe gen in dit uur van beproeving, verzeker ik uwe majesteit, dat mijn regeering in volledige samenwerking met de Fransche regeering aan Noorwegen alle binnen haar bereik liggende hulp brengt, zoodat de strijdkrachten der geallieerden, zijde aan zijde vechtende met de Noren, zullen bewijzen, dat deze jongste Duitsche schanddaad even overijld als boosaardig geweest is". Ook Lebrun zendt boodschap aan koning Haakon. President Lebrun heeft aan koning Haa kon van Noorwegen de volgende boodschap gezonden: „Noorwegen is het voorwerp van een aanval van Duitschland, die door alle landen wordt afgekeurd. Ik stel er prijs op, uit eigen naam ei. uit naam van het Fran sche volk, dat zeer getroffen is door den prachtigen moed, die uw edele land als één man tegen dén aanvaller de wapens heeft doen opnemen, aan uwe majesteit uiting te geven aan de gevoelens van sympathie en bewondering. Noorwegen kan er zeker van zijn, dat Frankrijk in volledige samenwerking met zijn bondge- noote'n op elk gebied en met alle middelen de meest volledige en doeltreffende hulp zal verleenen, om door de overwinning de onafhankelijkheid en vrijheid te verzeke ren." Een proclamatie van den koning. Koning Haakon heeft een proclamatie tot zijn volk gericht, waarin hij zegt, dat Noorwegen sedert honderd jaar niet zulk een beproeving heeft doorstaan als thans. De koning spoort mannen en vrouwen aan, te strijden om de vrijheid en onafhanke lijkheid van het land te redden. Noorwegen, aldus de proclamatie, is het slachtoffer geworden van een bliksem snellen aanval gepleegd door een land, waarmede de Noren steeds vriendschappe lijke betrekkingen hebben onderhouden. Brandbommen, explosieve bommen en mi- trailleurvuur worden op de meest bar- baarsche wijze op de burgerbevolking ge richt. Tegelijkertijd heeft de koning den minis terpresident laten weten, dat hij niets met de Duitschers heeft te behandelen, ingeval de Duitschers hem onderhandelingen zou den voorstellen. DE TOESTAND IN DENEMARKEN. Ter bescherming van de neutraliteit van de Denemarken tegen event, landingspo gingen van den vijand aldus het D.N.B. zijn in noord Jutland de belangrijkste punten, aan .de kust bezet en beveiligd. Voorts werd op verscheiden plaatsen zware artillerie in stelling gebracht. De diplomatieke missies uit Dene marken te Brussel aangekomen. Een speciale trein met de Engelsche, Fran sche en Poolsche diplomatieke missies is gistermiddag te Brussel aangekomen. Aan de NederlandschBelgische grens werden de missies begroet door vertegen woordigers van minister van buitenlandsche zaken Spaak. Te Brussel werd het gezel schap verwelkcmd door de ambassadeurs van Frankrijk en Groot Britannie en den zaakgelastigde van Polen. Na een oponthoud van een half uur heb ben de Franschen en de Polen de reis naar Parijs voortgezet. De Britsche missie zal heden via Oostende naar Engeland vertrek ken. Duitsche mijnen in Deensche wateren. De Duitsche radio heeft gisterochtend medegedeeld, dat mijnen gelegd zijn inde Deensche wateren van de Groote Belt en Kleine Belt, en twee van de drie toegan gen tot de Oostzee. Reeds eerder hebben de Duitschers medegedeeld, dat in den derden toegangsweg, de Sont, mijnen zijn gelegd. Staking van Deenschen export naar Engeland. Het D. N. B. meldt: De Duitsche levens middelenfirma's en Duitsche nederzettin gen in Kopenhagen ontvangen de laatste dagen groote aanbiedingen van Deensche firma's. Door de staking van den export naar Engeland, is de Deensche levensmid delenhandel op het oogenblik genood zaakt zijn export om te zetten. Engeland betrok tot dusver 25 procent van zijn be hoefte aan boter, 35 procent van de eieren en ongeveer de helft van het vleesch in Denemarken. Om de nieuwe handelsbetrekkingen tusschen Denemar ken en Duitschland zoo snel mogelijk te ontwikkelen, heeft de Deensche regeering aan haar schepen het verkeer met Duit sche havens en aan de Duitsche schepen het binnenloopen in Deensche havens toe gestaan. De scheepvaart in de Groote en Keine Belt. In sommige deelen van de Groote en Kleine Belt is het verboden te visschen of voor anker te gaan. De scheepvaart is ver der niet gehinderd. Het Deensche ministe rie van marine heeft Zondagavond de posi tie van de versperde zones aangegeven. De situatie te Kopenhagen. Gister werd het rijden met motorrijtuigen aanmerkelijk beperkt. Het rijden met par ticuliere wagens is verboden. De centrale commissie inzake hulpver- leening aan Finland heeft besloten de werkzaamheden voorloopig te staken. Men hoopt het Finsche volk later weer te kun nen helpen. De binnenscheepvaart op Duitschland is hervat. Voetbal. Blauw Wit, D.V Bi De lei Alcm. In aid. I wisten AR.O. en D.W.S. t een thuiswedstrijd, Veel wijziging is e gekomen, 't Gooi si won van D.O.S. De Blauw-Wit 14 A.D.O. 14 D.W.S. 14 V.S.V. 15 't Gooi 15 Stormvogels 16 Ajax 14 Haarlem 14 D.O.S. 14 K.F.C. 14 In afd. II kon Ff veld tegen R.F.C. i een 11-gelijk spel het zwakke C.V.V., ontmoetingen gavei De stand is: Feijenoord Sparta H.B.S. V.U.C. D.H.C. H.-D.V.S. D.F.C. R.F.C. Xerxes 14 14 13 13 14 13 13 13 14 15 De groote strijd Tubantia en Herac' overwinning (10! digd. Go Ahead wc de en A.G.O.V.V. s Quick verraste d en ook Wageningei N.E.C. met 2—1 stand is: Heracles Tubantia A.G.O.V.V. N.E.C. Go Ahead Hengelo Quick Wageningen Enschede Ensch. Boys 15 15 14 15 15 14 15 15 15 15 Het De keuzecommis heeft het Ned. elf in het Olympisch tegen België zal s] steld: V (Ff Wilders (Blauw-Wi' Faauwe c (Feijenoord) Drager Spaandonck (DWS) (Neptunus) i Reserves zijn: V BS), Vroomen (J Bergman (Blauw-! Het elftal: De verkiezi een verrass De verkiezing v derlandsch elftal, België te Amsterd nigeen een verras: van overtuigd, dal Feijenoorder nog t al in verband met hij als internation; Caldenhove is nog der Heyden in de nomen naast Wild is gekozen. De keuze van d Vries, is inderdaa Hij speelde gister niet mee in verba De 25-jarige V.S.ü met groot uithoud passeeren, terwijl te herstellen. Zijn spel helt over. Zijn kopwerl zijn debuut met zien. Indertijd gesi eersten internatio: deriesen, die toe Maar van den Aj speler gemaakt. D van oordeel te zi; een zeer bruikbar kweekt. In de voorhoede nomen evenals Ve fit. Van Spaendt en Lenstra vormt kervleugel. Met I staat de voorhoed doende routine he door tegenslag uil Met Paauwe en d naast de Vries is i naar wij hopen, d België en Luxeml schen door een ve onze zuiderburen sterdam. Hockey. DAME BELGIE Zaterdag behaalc team te Brussel 41 overwinning eiftal. Met rust w derland.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8