DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De geallieerden trachten de Duitschers bij Narvik in te sluiten. Op 100 K.M. ten N.O. van Oslo zou hevig worden gevochten. BEURS Stand WAT WIL ITALIË? nis. Maatregelen tegen ongewenschte vreemdelingen. Een waarschuwing aan Zweden. De algemeene- toestand. steund 2432 in toaal3593 sal te Alk- cijfer ver- uitgang, het- boven reeds :ling is stop- oetraden. sngemeenten. 33159) en dat waarvan 5431 >986 (54413) 573 zielen, it met een 9 op een to- 127.631.77. nadeelig sal- eert er een •isisfonds be- alve het na- iavorderingen itgegeven een I 55.560. Er m 696.98. ligen gebouw. >n accountant 10, de inven- It op het ge- iris 120 af- r op de ba- oor 3.492.65 8.382.35; de 6 en 762.34. dt vervolgd). [EN. rd. ava, 16 April 4 uur van G. Schut. i G. Snoeck. an A. Kallan- 44 jaar. Jo- l. Blokdijk, 91 E EANK N.V. ar, •il 1940. Vor.k. pl.m. 2 u 91% 90% 82% 8% 8% 8674 86% Sli/2 155 142 99% 38% 38% 56i/< 31t> b3% 83 114V. 113% 383/4 23Vi6 221/3-% 59"/I6 58-% 3% 40 %6 271%, 26% 18 16'A 15% 5%e 46 %6 45-% 4% 43/4 353% 348-6 209 209 205 87 86 553/4 53 55 194% 213% 209-101 28% 28% 9% 9% 8%s 8% 171% 166i/2-8 142 91 105 105 53 871/j 3'/j 35/lS 85 III1/4 110 1031/3 102 1093/, 127 126 lb5 1'6-80 138 133 179/l6 8^/16 81/3 10V. 9% 121/4 113/4 7b 75 316/i6 *Exdividend. •s 2% ISTERDAM heden niet off 1.88%, 6.55 75.50 3.71% 31.54 42.24 44,85 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.30. Losse nummers 3 cents. A PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 92 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Donder dog 18 April 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Het verrassende tempo der krijgsverrichtingen in Noorwegen schijnt voorbij te zijn. De geallieerden gaan blijkbaar langzaam maar met vermijding van alle te gevaarlijke risico's te werk en de Duitsche troepen in het binnenland breiden wel stelselmatig het bezettingsgebied uit maar stuiten hier en daar op krachtigen tegenstand van de Noren. Volgens de thans ingekomen berichten zouden de Engelschen de stad Narvik volkomen beheerschen. Zij hebben troepen geland bij Harstad ten N.W. van Narvik en ten Zuiden daarvan bij Bodoe en zouden op die manier tl achten de Duitsche bezetting te omsingelen. Teneinde het den Duitschers zoo moeilijk mogelijk te maken in het groote Noorsche gebied versterkingen per vliegtuig te zenden, is opnieuw een hevige vliegtuigaanval van meer dan een uur op het vliegveld van Stavanger ge daan en werd ook het vliegveld van Drontheim gebombardeerd. De successen der geallieerden in het Noorden zijn reeds oorzaak, dat Duit sche troepenafdeelingen naar de Zweedsche grens uitwijken, waar ook een groep Noren geïnterneerd is. In het Zuid-Oosten van Noorwegen, waar de Noren alleen met eigen krach ten kunnen strijden, schijnen de Duitsche troepen het bezette gebied gelei delijk uit te breiden. De spoorlijn van Drontheim naar Storlien aan de Zweedsche grens, schijnt thans geheel in Duitsche handen te zijn waardoor bevestigd wordt, dat dc Duitschers het land in een Noordelijk en een Zuidelijk deel trachten te scheiden. Naar uit Stockholm wordt gemeld, zou thans op 100 K.M. ten Noord-Oosten van Oslo een groot gevecht tusschen Duitschers en Noren worden geleverd. In het Z.O. schijnt Kongsvinger thans in Duitsche handen en is een afdeeling Noren onder bevel van een generaal over de Zweedsche grens getrokken en daar geïnterneerd. De Noren hebben intusschen ski-troepen gevormd, die naar het Finsche voorbeeld Duitsche troepenafdeelingen groote verliezen toebrengen. In vele landen worden op het oogenblik maafrege'en tegen verdachte vreemdelingen genomen. Wat er in Noorwp<"m gebeurd is, heeft overal de overtuiging geschonken, dat men in dit opzicht niet voorzichtig genoeg kan zijn. De Britsche minister van de Economische Oorlogsvoering. Cross, heeft m kenden een rede o-''en waarin hij de wsr-"1'heeft ge»:*, dat Duitschland binnen een maand Zweden kan binnenvallen om zich van het Zweedsche ijzererts meester tc maken. DB. GÖBBELS SPRAK IN HET SPORTPALEIS. De Duitsche rijksminister dr. Göbbels heeft gisteravond in het Sportpaleis te' Ber lijn de hulpactie ten behoeve van het Duitsche Roode Kruis geopend met een toe spraak, waarin hij o.m. zeide: Het werk van de winterhulp heeft in het seizoen 19391940 602.530.000 r.m. opgebracht tegen 566 millioen in 1938. In het geheel is voor het werk van de winterhulp tot nu toe meer dan 3 milliard r.m. opgebracht. Het grootste deel van het geld zal besteed worden voor de buitengewoon belangrijke taak van de verpleging van het volk, alleen voor „Moe der en kind" 311,2 millioen. De organisatie van het werk van de win terhulp zal van vandaag af, aldus minister Göbbels, het door den führer bevolen hulp werk voor het Duitsche Roode Kruis ter hand nemen. Het nationaal-socialistische Duitschland beschouwt de zorg voor zijn gewonde en zieke soldaten als een eere plicht, welke een ieder vrijwillig op zich neemt en waartoe hij ook niet wenscht te worden gedwongen. Het resultaat van de inzameling van me taal als verjaarsgeschenk voor Hitier zal voor den duur van den oorlog toereikend zijn. Aldus bestaat een samenwerking tus schen de mannen aan het front en de be woners in het binnenland. Dr. Göbbelse be sloot zijn toespraak met de woorden: In het geloof aan den führer zal het vaderland werken en het front strijden. Aan het einde staat de Duitsche overwinning. AMERIKA EN DE BRITSCHE BLOKKADE. De onderhandelingen tusschen de Ver. Staten en de geallieerden over de blokkade zijn thans vrijwel geëindigd. In welinge lichte Amerikaansche kringen verklaart men, dat, van Amerikaansch standpunt be zien, niet veel bereikt is. De geallieerden," aldus zegt men, blijven vasthouden aan hun recht tot onderzoek van de Amerikaansche post en zij weigeren toe te staan, dat zekere Duitsche producten, die niet van elders verkregen kunnen worden, worden doorge laten. Engeland zal echter wijziging bren gen in het bestaande verbod van aankoop van kleine hoeveelheden Amerikaansch fruit en tabak. Bovendien, zoo zegt men in deze kringen, zullen de geallieerden voort aan geen mededeelingen over verbod van aankoop in de Ver. Staten doen zonder met Amerika overleg te plegen. REDEVOERING VAN EDEN. Eden heeft in Londen een redevoering uitgesproken, waarin hij zeide, dat het een vergissing is te denken, dat Hitier een of ander fantastisch nachtmerriewezen is. Hij is geen natuurverschijnsel, maar de recht- streeksche uitdrukking van een groot deel van de Duitsche natie. Het "Coél van de agressieve Duitsche oorlogen is Duitschland tot verreweg de machigste natie ter we reld te maken en door een meedoogenloos gebruik van die macht Europa te dwingen zich te onderwerpen aan de Duitsche heerschappij en de wereld er toe te bren gen te wijken voor het nationaal socia listische gezag. Zie verder Buitenland pag. 4, 2e blad. (Laaf Zweden op zich zelf passen). De minister van economische oorlogvoering, Cross, heeft gister avond te Sheffield een rede gehou den, waarin hij o.a. heeft gezegd: Wij hebben geen reden om aan te nemen, dat Italië anders dan als een neutraal land wenscht behan deld te worden en wanneer dit zoo is, dan moet dit" land Italië ver zoeken zich ook als zoodanig te ge dragen. In den laatsten tijd even wel heeft de Italiaansche pers een toon tegen dit land aangeslagen, welke alleen vjjandig genoemd kan worden en dit doet ons nadenken over de. houding van Italië jegens ons. Wij hebben geen ruzie met Italië en we wenschen vrienden te zijn, doch wij zijn een volk, dat duidelijk spreekt en we zouden graag willen weten, wat we van Italië moeten denken. Cross zeide verder te veronder stellen, dat Duitschland binnen een maand Zweden aan zal vallen. In het Westen staat Hitier voor een stalen wal en het is niet waar schijnlijk, dat hij zich hiertegen zal werpen. Het is waarschijnlijker dat hij de zwakke neutralen op zal slokken om zich meester te maken van hun voorraden en met het doel de Britsche scheepvaart aan te vallen. Hij heeft het meest te vree zen van de latente kracht van de hulpbronnen van het Britsche imperium. Duitschland kan alleen ijzererts krijgen uit Zweden en het kan niet over het hoofd zien, dat de Britsche troepen in Narvik zijn. en er zullen blijven. Het is daarom zeer goed mogelijk, dat Duitschland Zweden aan zal vallen om zelf de ijzermijnen te bezitten. „Ik zou zeggen, laat Zweden zorgen, dat het niet bij verrassing wordt genomen. Wij sympathisee- ren met het Zweedsche standpunt en we zijn bereid te helpen, wan neer het wordt aangevallen, doch we motten het vragen alles te doen wat in haar vermogen is om zich zelf te' helpen. We verwachten,' dat het op gevaar zal letten en alles zal doen om het hoofd te bieden aan een aanval". Bij Harstad op het eiland Hinnöy, zestig kilometer ten Noorden van Narvik, hebben de Britten marine-troepen aan wal gezet. In de zóne van Narvik hebben de Duitschers volgens het D.N.B. de ertsspoor lijn tot aan de Zweedsche grens bezet en hebben zij het station Bjomfjelle ingeno men. Het kaartje geeft de Vestfjord piet de eilandenreeksen Lofoten groepen en Vesleralen weer, waarvan men kan aannemen dat deze thans onder Britsche con trole st aam- Een verstandig zakenman begint geen groote onderneming voor hij de voordeelen en de nadeelen daarvan tegen elkaar heeft afgewogen en tot de conclusie is gekomen, dat hij er beter van zal worden. En toen de heeren in Berlijn in alle stilte tot den overval van Denemarken en Noor wegen besloten al zegt men dan ook dat de heer Hitier dit avontuur tegen den zin zijner militaire adviseurs heeft doorgedre ven is er natuurlijk een begrooting op gemaakt waarbij men ernstig rekening met diverse risico's zou moeten houden. Eén van die risico's was, dat de Denen zich tegen den overval zouden verzetten, maar wat dit betreft is weldra gebleken, dat men goed had geraden. Een andere mogelijke tegenslag was, dat de Noren niet van de Duitsche „bescher ming" gediend zouden zijn en dat was een ernstiger kwestie, niet alleen omdat het Noorsche leger sterker is dan het Deensche, maar vooral omdat Noorwegen zooveel grooter en ontoegankelijker is, waardoor een bezetting tegen den wil der bevolking op ernstige moeilijkheden bij den aanvoer van versterkingstroepen, wapens en muni tie zou stuiten. Men mag aannemen, dat dit nadeelige risico in Berlijn van alle kanten bekeken en besproken is en dat men vrij algemeen ver wacht heeft dat de Noren te verrast zouden zijn en te snel voor een voldongen feit zou den staan, om zich lang te verzetten. Hoezeer men dat verzet vreesde niet omdat men het niet zou kunnen breken, maar omdat het de expeditie zooveel moei lijker en gevaarlijker zou maken is wel gebleken uit de vele vergeefsche pogingen welk de Duitsche gezant in Noorwegen in het werk gesteld heeft om den koning en de regeering van het vriendschappelijk ka rakter der Duitsche „bescherming" te over tuigen. En hoe teleurgesteld men geweest is toen de Noren in de hoop op spoedige samenwerking met de geallieerden tot verzet besloten, kan zeker blijken uit het feit dat Duitsche vliegers den koning, in wien men het middelpunt van dit verzet zag, door het bombardeeren van zijn ver blijfplaatsen herhaaldelijk persoonlijk heb ben willen treffen. De regeering-Quisling en alles wat daar op lijkt en de geringe invloed van de nat.- socialistisch gezinde Noren, het zijn alle teleurstellingen geweest, welke men reeds aan Quisling zelf heeft gewroken door hem zonder meer uit het regeeringsscheepje te laten verdwijnen. Maar daartegenover staat dan het niet te onderschatten resultaat, dat het groote avontuur tot dusver door het snelle en ver rassende optreden der Duitschers in zoo verre een succes is, dat de voornaamste kustplaatsen in bezit werden genomen en de landingstroepen er in geslaagd zijn een belangrijk deel van Noorwegen te bezet ten. Hoe lang dat zal duren en of men er in zal slagen aan de fjordkust 'zulke machtige versterkingen te maken, dat zij vrijwel on neembaar zijn, is niet te voorspellen. Het is uit den langen tijd welke er reeds verstreken is alvorens de Engelschen hier en daar troepen konden landen, voldoende gebleken, dat het heroveren dezer militaire steunpunten bijzonder moeilijk is en elke dag welke verstrijkt zonder dat de Duit schers daaruit zijn verdreven, wordt door de bezettingen natuurlijk gebruikt om zich zoo krachtig mogelijk te installeeren. Tegenover de snelle en directe militaire actie van Duitschland staat de veel langza mer reactie der geallieerden, waarbij vaak niet allereerst de militairen maar de econo men de leiding hebben. In Engeland begrijpt men heel goed hoe Duitschland door de bezetting van de Noor sche kust in militair opzicht een grooten stap- vooruit gegaan is, daar thans de vlieg tuigen niet meer van Helgoland en van Sylt moeten vertrekken, maar een veel kor- teren en aan benzine goedkooperen weg naar Scapa Flow en de geheele Britsche Oostkust kunnen vinden. Engeland is daardoor veel trefbaarder geworden en het is daarom in het welbegre pen belang der Engelsche zelf om zoo spoe dig mogelijk, met behulp van de Noren, te trachten de militaire steunpunten aan de kust in eigen handen te krijgen. DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP DE BRITSCHE ZEESTRIJD KRACHTEN. Het D.N.B. meldt: Bij de luchtaanvallen voor de Noorsche westkust is gistermiddag de Britsche vloot wederom een zware slag toegebracht. Een Britsche kruiser kreeg een voltreffer van een bom van het zwaarste kaliber en zonk onmiddellijk. Nog twee kruisers werden bestookt met in totaal drie voltreffers van het zwaarste kaliber. De bommen veroorzaakten zoo zware vernie lingen, dat de schepen waarschijnlijk den terugtocht over de Noordzee naar een Brit sche haven niet meer zullen kunnen vol brengen. Maar Engeland haast zich niet en men houdt daar waarschijnlijk rekening met de omstandigheid, dat door de neutraliteit van Zweden de Duitsche aanvoeren ten behoeve van het expeditieleger zeer moeilijk zullen zijn en dat men die wellicht door een uit gebreide patrouilleering ter zee zal kunnen verhinderen. Wanneer men de kustplaat sen door uitputting der bezetting zonder bloedverlies in handen kan krijgen, zal men dat waarschijnlijk prefereeren boven het risico van een kostbaar verlies aan men- schen en schepen. Het is op dit oogenblik niet te voorspel len of Duitschland het thans verkregen militaire voordeel zal behouden. Mochten de Duitschers de versterkte Noorsche ha vens weer moeten verlaten en deze door de geallieerden bezet worden, dan staat wel vast, dat het Noorsche avontuur meer ver lies en gevaar dan winst en versterking ge bracht heeft. Er zitten nog geheel andere kanten aan deze kwestie. Wij hebben er reeds op geve zen, dat Duitschland door deze actie een zeer groot deel van de Noorsche handels vloot in de maar al te begeerig uitgestrekte armen der geallieerden heeft gedreven en hun zoodoende meer Noorsche tonnage be zorgd heeft dan men tot dusver door ver nietiging van Noorsche schepen onmogelijk trachtte te maken. Uit Narvik werden tot dusver de Zweed sche ertsen naar Duitschland vervoerd en men mag veilig aannemen, dat het thans met die ertsverschepingen gedaan is. Noor wegen, maar vooral Denemarken, bezaten natuurlijke voorraden voor Duitschland on ontbeerlijke grondstoffen en levensmidde len. De Duitschers zullen niet nalaten er beslag op te leggen en de Deensche eieren en zuivelproducten zullen in Berlijn met groote blijdschap worden ontvangen. Maar wanneer dat alles verbruikt is en dat zal heel spoedig zijn is het volkomen te begrijpen, dat het Deensche vee niets meer produceert als het geen voer krijgt. Tot dusver kon het neutrale Denemarken alles importeeren wat hef noodig had. Als onderdeel van Duitschland, en thans bin nen het mijnengebied der blokkade gele gen, is dat afgeloopen. Het Deensche vee zal grootendeels op de slachtplaatsen zi.in aangewezen. Denemarken kan niets meer naar Duitschland uitvoeren en het wordt dus in economisch opzicht voor dat land eerder een blok aan het been dan een zeer bruikbare neutrale buurstaat. Maar bovenal ondanks- alle militaire successen zal men aan de debetzijde van deze Duitsche actie het verlies aan prestige moeten schrijven. Niet dat dit prestige tot dusverre niet had geleden. Daarvoor heeft de propaganda der geallieerden en ook Duitschland zelf door zijn uitgevoerde agressieplannen en tot zin ken brengen van neutrale schepen ge zorgd. Maar men heeft tot dusver Rusland, dat een volkomen vreedzamen en ongevaarli.i- ken buurstaat als Finland te lijf ging, toch altijd nog met andere oogen bekeken. Thans zijn Noorwegen en Zweden met hun sympathieke volkeren wien men niets kan verwijten, zonder meer, uit zuiver egoïsme, onder den voet geloopen, ondanks alle plechtig gegeven verzekerin gen dat dit niet zou gebeuren. Dat heeft overal en niet het minst in Amerika den indruk versterkt, dat op de Duitsche beloften in geen enkel opzicht is te vertrouwen en elke kleine staat ge vaar loopt vandaag of morgen, zooals Chur chill he noemt, te worden „verslonden". Dat heeft in Amerika de Duitsche belan gen zeer ernstig geschaad en heeft de Ver. Staten meer dan ooit voor de vraag gesteld of het niet tijd wordt, dat men zich daar met de Eurpeesche kwestie gaat bemoeien. Wanneer dat het geval is, valt de vraag of deze actie den Duitschers winst of verlies gebracht heeft, niet moeilijk te beantwoor den.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1