£aatste AeckfUm Agenda Jhi&Cicaties I JCeckó £udu MaM laarverga INSTALLATIE OFFICIER VAN JUSTITIE. EEN KORTE PLECHTIGHEID. De positie der boerenvrouw Nederland wijst elk aanbod tot bescherming van Indië af. Het drogei Vrij en EERSTE BLAD. EERSTE BLAD. W or S( g< V Ir di m VI h. v v Zl O b tl 2 Alkmaar, Donderdag. Voor den aanvang van de civiele zitting der Rechtbank had heden morgen, in tegenwoordigerheid van vele genoodigden, de installatie plaats van den nieuwen Officier van Justitie, mr. G. C. B. van der Feen de Lille. Onder de genoodigden bevonden zich de moeder van den Officier, diens echtgenoote en kinderen, de oud-president mr. Lede- boer, de oud-officier mr. Hijmans, de bur gemeester jhr. van Kinschot, de gemeente secretaris mr. Koelma, de burgemeester van Limmen de heer Nieuwenhuizen, de ambtenaar van het O.M. bij het Kantonge recht mr. Bruys Tack, de griffier van het Kantongerecht mr. Hoogstra, vele leden van de Alkmaarsche balie, de inspecteur en de majoor van den Rijksveldwacht, het per soneel van het parket en vele rijksveld wachters. Nadat de voltallige rechtbank had plaats genomen, verleende de waarnemende presi dent mr. Krabbe het woord aan den substi tuut-officier mr. v. d. Feen de Lille, die den president verzocht over te gaan tot de in stallatie van den Officier, waarop de grif fier, jhr. mr. v. d. Brandeler voorlezing deed van de akte van benoeming. Mr. Krabbe hield hierna de volgende toe spraak: Rede van mr. J. Krabbe. De waarnemende president mr. J. Krabbe sprak den nieuw benoemden officier van justitie als volgt toe: Het verheugt mij, dat ik de eerste mag zijn, die U in Uwe nieuwe waardigheid wel kom heet onder aanbieding van de hartelijke gelukwenschen van de leden der Rechtbank en van de heeren griffiers. In 1887 werd U hier ter stede geboren. Na beëindiging van Uwe juridische studie aan de Leidsche Universiteit, diende U van 1914 1918 het vaderland als reserve-officier. Als ambtenaar van het O.M. waren achter eenvolgens Utrecht, Maastricht en Rotter dam Uwe standplaatsen. In 1921 deedt Gij in denzelfden rang Uwe intrede in de Alk maarsche rechterlijke macht, om in 1927 aan gewezen te worden tot substituut-officier, waarna bij Koninklijk besluit van 9 April j.l. volgde Uwe benoeming tot het thans door U bekleede ambt, zulks ter vervanging van Uw gewaardeerden voorganger mr. E. H. Hijmans, die door zijn aanwezigheid hier ter plaatse toont, dat hij met de Alkmaarsche Rechtbank blijft medeleven. Mijne am'otgenooten en ik zullen in den vervolge het vrijwel dagelijksche contact, dat wij met U onderhielden, tot ons leed wezen moeten missen, daar de ambtsbezig heden van den Chef van het parket zijne tegenwoordigheid ter terechtzitting of ter raadkamer betrekkelijk zelden vereischen. Het stemt echter tot voldoening, dat bij U het voornemen bestaat de behandeling van Kinderzaken aan U zelf te houden, aldus blijk gevende van Uwe groote belangstelling voor het lot der jeugd, waarvan ook getuigt Uw achttienjarig lidmaatschap der Commis sie tot wering van schoolverzuim. Uw geslacht is nauw verbonden met de magistratuur dezer stad. Uw vader be kleedde van 1893 tot 1921 het ambt van grif fier bij dit College. Uw overgrootvader mr. Gijsbert Fontein Verschuir voerde van 1808 tot 1838 als Burgemeester het bewind over Alkmaar. Als hoofd ingeland van den Oosterpolder geeft Gij Uwe krachten aan onze bij uitstek nationale instelling: het waterschap. Als bij geen ander zijn menschen en toestan den in Hollands Noorderkwartier U bekend. Van harte hoop ik, dat Gij nog vele jaren moogt blijven een schakel tusschen dit Gewest eenerzijds en dit Geslacht ander zijds. De deken spreekt. Hierna was het woord aan den deken der orde van advocaten mr. P. Langeveld, die het een voorrecht noemde, dat hij als jaar genoot, als deken den nieuwen Officier kon toespreken. Wij weten, aldus spr., dat u in een interview aan de pers toegestaan, de taak van den Officier hebt geschetst en dat die taak een veel omvattende en moei lijke is. In dit tijdsgewricht, zoo vervolgde spr., is dit wel een zeer moeilijke taak, waarbij bedachtzaamheid op den voorgrond zal moeten staan. Van den Officier mag en moet verwacht worden, dat hij de veilig heid van den Staat zal bewaren. Gezien het ontwerp van minister Gerbrandy, wachten u groote moeilijkheden. Moge uw ambtspe riode zich voor dit deel van uw taak niet door vele moeilijkheden kenmerken. Moge u echer waakzaam blijven tot heil van den Staat en het gewest en in het bijzonder tot heil van de Justitie, die u tal van jaren zoo trouw hebt gediend. De officier brengt dank. De officier mr. v. d. Feen de Lille be tuigde hierna allereerst zijn oprechten dank aan H. M. de koningin, wie het had behaagd hem, ondanks eenige obstakels, tot deze taak te roepen. Spr. was den president bijzonder erken telijk voor diens vriendelijke woorden. Spr. verheugde zich er over, dat hij thans op een hoogere sport bij deze rechtbank kan blijven en zijn werk, voorloopïg ook bij het strafrecht, kan voortzetten. Inder daad is dit het deel dat den sub:fituut-offi- cier is toebedeeld; en u heeft terecht op gemerkt, dat het contact tusschen. hem en de rechtbank grooter is, hoewel achter de schermen ook een voortdurend en nauw contact tusschen den officier en de recht bank bestaat. Dankbaar was spr. voor de prettige samenwerking die hij al die jaren heeft mogen ondervinden. Ook bij kleine rechtbanken is die sa menwerking niet altijd in optima forma. Bij onze rechtbank is dit steeds wel het geval geweest. Hier was er steeds collegiaal contact en ik heb dit altijd oj prijs ge steld en ik hoop, dat die samenwerking er in het vervolg zal blijven, ook wanneer het strafrechterlijk contact voor een groot deel tot het verleden zal behooren. Wel ben ik van plan de kinderafdeeling te be houden. Zica tot den deken richtende, verklaarde spr., dat hij de balie zeer erkentelijk was voor haar vriendelijke woorden. Niet ai- tijd staan advocaat en officier zoo vrien delijk tegenover elkander. De standpunten zijn nogal eens tegenstrijdig, doch over het algemeen kon spr. constateertn, dat de verhouding tusschen balie en parke' eer, prettige is geweest. Zeker, er is wel eens verschil van opinie. De Franschen zeggen niet voor niets: „u choc des opinions jaiilit la vérité". en daarom is verschil van opinie goed, doch ik hoop daarbij, dat de samenwerking zal voortduren. U, heeren van de balie, ben ik zeer dank baar voor de prettige manier waarop gij gepoogd hebt in samenwerking de ver schillende meeningen ingang te doen vinden. Het zal, als ik een opvolger als substituut-officier heb gekregen, niet vaak meer voorkomen, dat wij tegenover elkan der staan, maar ik hoop, dat de samen werking zal voortduren. Erkentelijk was spr, de vele dames en heeren, die door hun tegenwoordigheid aan de installatie luister hebben bijgezet. Spr. betreurde het, dat de tiouwe bode, de heer Emn.erig, wegens verblijf in h ziekenhuis, deze installatie niet heeft kun nen bijwonen. Van harte wenschte spr. hem een spoedig herstel toe. De president schorste hierop voor kor ten tijd de zitting, om de aanwezigen ge legenheid te geven in raadkamer den officier te complimenteeren. ZILVEREN JUBILEUM. Morgen hoopt de heer W. van der Meijden, besteller aan het post- en telegraafkantoor alhier, zijn 25-jarig ambtsjubileum te her denken. Het zal den heer v. d. Meijden, die reeds langen tijd hier werkzaam is, en mede-op richter is van de postfanfare, het korps dat de sympathie van Alkmaars burgerij wist te verwerven, zeker niet aan belangstelling ontbreken. BENOEMD. De heer J. Werkman, redacteur van de Alkmaarsche Courant, thans res. Ié luite nant van het 12e reg. inf., is benoemd tot kapitein bij het reservepersoneel der land macht. WIJKVERPLEEGSTER BENOEMD. Onze oud-stadgenoote, mej. Zr. J. C. Schenk is met ingang van 1 Aug. benoemd tot wijkverpleegster van 't Groene Kruis te Amersfoort. MIJN ONTPLOFT TE BAKKUM. Gisteravond om half zeven dreef een mijn binnen de drie mijl grens voor het strand te Bakkum. Een mijnenveger heeft 't gevaarlijke voorwerp door mitrailleurko gels tot explosie gebracht. De ontploffing werd tot ver in den omtrek gehoord. DIERENBESCHERMING. Sinds geruimen tijd zwerft hier rond een ruig-harige fox (reu) met langen staart, bruine ooren en donkeren plek bij den staart. De eigenaar of liefhebbers worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk te ver voegen bij den inspecteur van dierenbe scherming, den heer C. Verwer, Baanstraat. LUCHTBESCHERMING. De afgeloopen week is er een geweest van internationale bedrijvigheid, waarvan de weerslag zich ook op onzen dienst deed ge voelen. Onze voornaamste uitkijkpost moest dag en nacht bezet worden. Onmiddellijk deed zich de moeilijkheid hiervan gevoelen. Want ons aantal vrijwilligers, ook voor den uitkijkdienst, is te klein om een billijke ver deeling tot stand te kunnen brengen, nu het bedrijfsleven nog normaal functionneert. Ge lukkig vonden we een aantal werklooze bur gers bereid dit werk belangeloos zooals trouwens op enkele vaste medewerkers na, die dagelijks voor den L.B.S D. werken, het geval is met allen, die arbeiden voor den L.B.S.D. voor de gemeenschap te doen. Ik breng van deze plaats af een woord van hul de en spreek tevens den wenseh uit, dat hun voorbeeld door talloos velen wordt nage volgd. En dan niet alleen voor den uitkijk' dienst, maar ook voor de andere onderdee- len. Er zijn in Alkmaar nog menschen ge noeg, die niets om handen hebben en zich voor het vaderland nuttig kunnen maken. Nu zeer zeker!!!!! Ook onder onze medeburgers, die tot lei ding geven in staat zijn, zijn er nog velen, die in onze rijen ontbreken. De L.B.S.D. is een gemeenschapsdienst, waaraan wij allen, zonder onderscheid van rang of stand of sek se behooren mee te werken, zonder dwang. Juist zonder dwang!' We be hooren in te zien, dat het oude woord „Een voor allen en allen voor één" nog altijd waar is. Het is geen kunst menschen aan te wij zen voor bepaalde diensten. De lijsten met namen van hen, die er voor in aanmerking komen, liggen naast mij op het bureau ge reed. De burgemeester heeft het recht tot aanwijzing ever te gaan en het zal ook dezer dagen voor een zeventigtal gebeuren, die bestemd zijn voor den straatdienst van de E.H.B.O. Maar U weet het, liever hebben wij vrij willig komenden, menschen, die uit zich zelf begrijpen, hoe noodig het is zich aan te slui ten en hoe wenschelijk om zich bijtijds te laten opleiden. Ook onze commandopost is dag en nacht bezet door onze vakleiders en hun adjuncts. Hadden we er meer, de dienst ware ook voor ieder afzonderlijk lichter. Het is niet voldoende te beweren, dat het een of het ander niet deugt of onvoldoende heet te functionneeren. Daden, geen woorden, daar komt het op aan. Wij doen steeds en hebben voortdurend alles gedaan, wat binnen de grenzen van het financieele kunnen onzer gemeente mogelijk is om een goeden L.B.S. D. te verkrijgen. Wat wij Bezitten en wat aangevraagd is, kan den toets eener zake lijke critiek ten volle doorstaan. Wat ons echter veel moeilijker valt, dan alle werk van materieelen aard, is het wer ven van een voldoend aantal vrijwilligers. Konden we dat ook maar koopen! Als de nood aan de man mocht komen, willen we op alles voorbereid zijn. Dat kan en moet gebeuren. „Er ligt een taak voor U, juist nu!" Aanmelding is den geheelen dag aan het Waaggebouw (Tel. 3932) mogelijk. Het hoofd L.B.S.D. R. P. GOETTSCH. DIEFSTAL VAN LOOD. Van het terrein van de Alkmaarsche wie lerbaan is tijdens den afgeloopen winter 'n hoeveelheid pijplood tot een lengte van on geveer 60 meter ontvreemd. De daders hebben hierdoor aan de Wielerbaan een be langrijke schade veroorzaakt, daar de wa terleiding, die ongeveer 70 c.m, onder den grond was ingegraven, geheel verdwenen is. De politie stelt een onderzoek in. TOELATING LEERLINGEN OPENBARE SCHOLEN VOOR GEWOON LAGER ONDERWIJS. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op de in dit nummer voorko mende publicatie, vermeldende, dat alsnog gelegenheid bestaat tot het doen van aan gifte tot toelating tot één der openbare scholen voor gewoon lager onderwijs alhier. is niet zoo slecht. Een onzer lezers schrijft ons: Inderdaad is het een diep treurig beeld wat de geachte inzendster onder boven staand hoofd in Uw blad van 9 April j.l. schetst. Doch kan dit beeld als algemeen geldend voor 't leven der boerenvrouw van onze laatste voorgaande geslachten worden aan gemerkt?; zooals mede uit de noot van de redactie kan worden geconcludeerd. Laat ik allereerst de aandacht op een merkwaardig zinnetje van inzendster vestigen. Tegen het einde van haar stukje schrijft ze n.l. „de boer heeft het er zelf naar gemaakt." Ze spreekt hier niet van „m'n man", daarenbo ven blijkt er uit dat „zij" alle schuld der ver wijdering in het huwelijk op „hem" schuift. Evenwel de indruk die het stukje op me ge maakt heeft doet me een sterk vermoeden koesteren dat mede aan haar de verwijde ring is te wijten. Onjuist begrip, kenmerkt 't geheele stukje. Want het iê onwaar, zoo als inzendster beweert, dat een boer zoo sterk de voorkeur geeft aan jongens boven meisjes, omdat de stamhouder hem parten speelt; hij vaak meer op heeft met een zieke koe dan met z'n (een) vrouw (c.q. een meisje). Het oude domme lied: de vrouw haar taak „in huis". Ik heb betrekkelijk veel van de vrouw in 't openbare leven gezien. Steeds heb ik hierbij sterk ondervonden dat de vrouw haar levenstaak heeft in 't huiselijke leven; vanzelfsprekend verlang ik niet dat zij haar leven tot de kamerwanden zal be perken, doch de zorg voor kinderen, man en huishouding blijft haar hoofddoel en hierin alleen zal de normale vrouw haar voldoe ning kunnen vinden. Dat inzendster schrijft dat ze „helaas" aan een boer getrouwd is, kenmerkt haar gees tesgesteldheid. Indien men 't boerenleven kent zal men weten dat deze uitspraak ner gens door de boerenvrouwen gedeeld wordt, niet van dit geslacht, noch van voorgaande geslachten. Als inzendster wil ook ik me voorstellen. Ik ben een man van tegen de dertig, ge huwd, vader van twee dochtertjes, voortge sproten uit een oud, betrekkelijk welgesteld boerengeslacht; ben zelf geen boer, doch in teresseer me sterk voor 't boerenleven, zoo wel van man als vrouw. Over 't leven uit vroeger dagen heb ik van moeder en groot moeder en oudere en jongere vrouwen veel hooren vertellen, doch nimmer iets wat raakte aan den aard van inzendsters schrij ven. Ik heb het voorrecht genoten het huwe lijksleven der stadsvrouw gade te mogen slaan, zoowel rijk als arm, waarna ik vol mondig durf verklaren dat 't leven der boe renvrouw er niet kwaad bij afsteekt over het algemeen. Trouwens een ieder die ons platteland kent weet dat inzendsters beweringen niet au serieux genomen kunnen worden. „Wat maakt U van Uw leven", vraagt dr. van Schelven. Dit is waarschijnlijk ook van toepassing op de geachte inzendster. Wan neer zij wat meer begrip getoond had voor haar man, had weten te geven en te nemen, kortom zich de echte ronde, goedaardige Westfriesche vrouw getoond had, die zoo bewonderenswaardig met tact kan optre den, zou haar huwelijk m.i. een zeer groote kans van slagen gehad hebben, zonder dat haar man „de heerscher en gebieder" ge weest zou zijn en zij de onderdanige diena res, alleen goed voor „kraambed, keuken, kerk". Tot juist begrip diene dat ook ik me er natuurlijk in verheug dat de arbeid op de boerderij, door de komst van de zuivelfa brieken o.a., minder geworden is en dat ik me eveneens verheug in de oprichting van de bonden van plattelandsvrouwen. JAARVERGADERING B. U. C. Woensdagavond hield de Burgerijsclub in café Central haar jaarvergadering, welke slechts zeer matig bezocht was. De voorzitter, de heer H. Koorn, sprak daarover in het openingswoord zijn teleur stelling uit, terwijl hij memoreerde dat het afgeloopen jaar voor de B. IJ. C. bijzonder gunstig was geweest. Niet alleen is de De- cember-uitdeeling goed geslaagd, maar de strenge winter maakte het mogelijk een ouderwetsch ijsfeest te organiseeren. Dank zij de medewerking van velen, kon men een groot aantal waardevolle bons laten verrij den. Nadat de notulen van den secretaris, den heer J. Jonker, waren goedgekeurd, bracht deze het jaarverslag uit. Dit verslag, geheel op rijm gesteld, is altijd een bijzondere at tractie van de B. IJ. C. en werd ook nu met een hartelijk applaus beloond. Uit de rekening van den penningmeester, den heer J. Merkx bleek dat de inkomsten hadden bedragen 771.84 en de uitgaven 667.62, zoodat er een batig saldo is van 104.22. De kascommissie adviseerde tot goedkeu ring der rekeningen, waartoe onder dank aan den penningmeester besloten werd. Met enkele wenken, door de commissie gegeven in het belang der vereeniging, zal het be stuur rekening houden. Het aftredende bestuurslid, de heer E. Hamburger, werd met vrijwel algemeene stemmen herkozen. Als leden der kascom missie voor het volgend jaar werden be noemd de heeren Ouwehand en Kes. Hierna leidde de voorzitter de bespreking in over het gouden jubileum der vereeni ging in Januari a.s. Algemeen waren de aanwezigen van gevoelen dat dit heugelijk feit herdacht moet worden, wanneer ten minste de tijdsomstandigheden dit toelaten. Er is een bescheiden feestkas gevormd en daar het feest vooral zal bestaan in extra- uitdeeling aan de armen, mag op steun van de burgerij gerekend worden. Op voorstel van de heeren Hamburger en Schilder kreeg het bestuur machtiging om, tezamen met enkele daartoe uit te noodigen leden, de feestviering voor te bereiden. Na de rondvraag, waarbij nog eens aan gedrongen werd om door voortdurende pro paganda van allen het ledental op te voe ren, werd de vergadering gesloten. ERNSTIG VERKEERSONGELUK OP TEXEL. Jongetje om het leven gekomen, vriendje gewond. Gistermiddag omstreeks half vijf is op den Waalderweg bij Den Burg een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij het achtjarig zoontje van de familie Agter om het leven is gekomen en zijn even oude vriendje, een kind van de fam. Schermer, eveneens wo nende te Den Burg, een wond aan het hoofd heeft opgeloopen. De jongens bevon den zich op de fiets. Bij het spelen geraak ten de sturen der rijwielen in elkander, tengevolge waarvan beide kinderen ten val kwamen. Juist op dit oogenblik naderde een militaire vrachtauto. De bestuurder trachtte nog de jeugdige wielrijders te ont wijken, doch hij slaagde hierin niet. Na de kinderen te hebben overreden, geraakte de wagen in de sloot langs den weg. Het zoontje van de familie Agter was op slag dood, zijn vriendje werd naar de ouderlijke woning overgebracht. De inzittenden van den militairen vracht wagen bleven ongedeerd. De beschadigde auto is later op den kant geheschen. Tokio, 18 April (Reuter). De woord voerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken heeft heden verklaard „De Nederlandsche minister van buiten landsche zaken heeft uitdrukking gegeven aan de waardeering zijner regeering voor de Japansche houding ten aanzien van Nederlandsch-Indië". In Tokio is tot dusverre geen officieel commentaar te verkrijgen betreffende de verklaring van Huil, waarin de staatsse cretaris bij de andere naties aandrong op eerbiediging van den status quu van Ne- derlandsch-Indie. De woordvoerder ver klaarde heden: „Wij wenschen Neder landsch-Indië niet in vreemde handen te zien vallen." 's-G r a v e n h u g e, 18 April. Naar aanleiding van het gepubliceerde aangaan de het onderhoud, dat de Japansche mi nister van buitenlandsche zaken, Arita, dezer dagen met den Nederlandschen ge zant te Tokio heeft gehad, heeft, naar wij vernemen, de Nederlandsche regeering aan de Japansche regeering doen weten, dat zij niet voornemens is eenige vreemde mogendheid te vragen, in geval Neder land in. Europa onverhoopt in een oorlog mocht worden gewikkeld, om bescher ming van Nederlandsch-Indië, noch der gelijke bescherming, mocht zij worden aangeboden, te aanvaarden, onder opmer king, dat de regeering van Nederlandsch- Indië in het onderstelde geval, zoowel in feite als rechtens in staat is het bestuur over die gewesten in vollen omvang te ver zekeren en de orde aldaar te handhaven. Tokio, 18 April. Er wordt geen of ficieel commentaar geleverd op de ver klaring van Huil. Vanmiddag om 5 uur heeft echter de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken de volgende verklaring afgelegd over dc kwestie van Nederlandsch-Indië: „Wij hebben van onzen gezant te 's-Gra- venihage, Itaro Ishii een rapport ontvangen van de volgende strekking: De gezant, Ishii, heeft op 16 April een bezoek gebracht aan den Nederlandschen minister van bui tenlandsche zaken, van Kleffems, wien hij een uiteenzetting gaf van de houding der Japansche regeering ten aanzien van de s Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Spoorwegpiraten (rom.-sens.); hoofdrollen Erich von Stroheim, Charles Vanel, Suzy Prim, Inkynioff. Toegang boven 18 jaar. City-theater, half 8, hoofdnummer In het vreemdelingenlegioen (kom.); hoofdrollen Stan Laurel en Oliver Hardy. Toegang voor alle leeftijden. Donderdag 18 April. Dansen in het Wapen van Heemskerk. 8 uur, Harmonie, prop.-avond pl. jeugd raad, A.J.C. en Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond 8.15 uur, de Unie, propaganda-avond Ver. voor Nationale Veiligheid. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, voordracht avond door Julia de Gruyter en Rien van Noppen. 8.15 uur, in de Kapelkerk, Jubileum concert Vrijz. herv. zangkoor. 8 uur, café De Zwaan te Heerhugowaard, bondsavond A.N.W.B. 9 uur Alkmaar. Vrijdag 19 April. v.m., centrale stierenkeuring' te HERKEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Herkeuringsraad zal voor de inge schrevenen der lichting 1941 dezer ge meente, door of omtrent wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd, zitting houden in deze gemeente op VRIJ DAG, 31 MEI a.s., des voormiddags te 10 uur, in de v.m. 4e Gemeenteschool aan de Oudegracht, ingang Westerkolkstraat, al hier. Alkmaar, 18 April 1940. De burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en alphabetisch register. Het inschrijvingsregister voor de lichting 1941 met het daaruit opgemaakt alphabe tisch register ligt van 19 tot en met 28 April a.s. ter gemeente-secretarie, afd. Militaire Zaken, voor een ieder ter inzage. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoek schrift bezwaar worden ingebracht. Het be zwaarschrift moet bij den burgemeester, ter secretarie dezer gemeente, worden inge diend. Het behoeft niet op gezegeld papier gesteld te zijn. Alkmaar, 18 April 1940. De burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. HERHAALDE OPROEPING. Aangifte toelating leerlingen openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat ouders of verzot gers alsnog ter gemeente secretarie, afdeeling onderwijs, hun kinde ren kunnen aangeven voor toelating na de a.s. zomervacantie tot de openbare scholen, voor gewoon lager onderwijs alhier. Voor deze aangifte zal in het bijzonder gelegenheid zijn op Maandag 22 April e.k„ des namiddags van 25 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de Tesselschadeschool aan de Oudegracht in het bijzonder bestemd is voor opleiding van leerlingen, die na afloop der school waar schijnlijk gymnasiaal, middelbaar, handels- of uitgebreid lager onderwijs zullen genie ten. Bij de aangifte moet worden overlegd het geboortebewijs van het kind (of het trouw boekje der ouders) en, voor zoover het kind de koepokinenting heeft ondergaan, het vac- cinebewijs. De kinderen moeten, om toegelaten te kunnen worden, vóór 1 October a.s. den leeftijd van zes jaar hebben bereikt (der halve geboren zijn vóór of op 30 September 1334). Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Alkmaar, 18 April 1940. kwestie van Nederlandsch-Indië. De Ne derlandsche minister van Buitenlandsche Zaken gaf uitdrukking aan de waardee ring der Nederlandsche regeering voor de houding der Japansche regeering en ver klaarde tezelfdertijd nog dat de Neder landsche regeering niet gestreefd had naar, noch in de toekomst zou streven naar de bescherming van Nederlandsch-Indië door welk land hét ook zij, en dat de Neder landsche regeering vastbesloten was om ieder aaanbod van bescherming of inter ventie, van welken aard dit ook zij, en komende van welk land ook, van de hand te wijzen." De Nederlandsche gezant te Tokio, ge neraal J. C. Pabst, heeft heden een be zoek gebracht aan den minister van bui tenlandsche zaken, Arita, en daarbij het bovenvermelde rapport van Ishii beves tigd." MUSSERT MAG TE HAARLEM NIET SPREKEN. De burgemeester van Haarlem heeft de openbare vergadering van de n.s.b„ welke vanavond in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem zou worden gehouden, verbo den. In deze vergadering zou ir. Mussert spreken over „het einde der democratie, de nieuwe orde", welke rede in Zutfen Dins dag j.l. zou worden gehouden, doch die door het militaire gezag aldaar verbóden werd. De veilingsvei gendijker Groentei Broek op Langend algemeene jaarver dagmiddag in het i heer Mantel te Hei Onder de talri. merkten wij o.m. ir. Van de Plassi v. d. Tuinbouw, bouwconsulent ir. burgemeester Kooit broek, burgemeeste Broek op Langendij Klant, secretaris di missie uit de veilii holland, den heer ambtenaar van den kundigen dienst, gers van de zu Noordscharwoude i zen, van „De eenige tuinbouwon De voorzitter, d Kz., opende de vergadi rugblik op het afgeloo moeite, spanning en zc tuinders. Voorts besprak hij 1 vroege aardappelcampa aandacht op vestigde, c appelcultuur schadelijl van de vroege-aardap; 15 Juli loopt i. p. v. t Dat de regeling niet is schade voor den tuii geering. Na de gevolgen var tuinders te hebben t de voorzitter het verf seizoen, t. a. v. aanvo enz. Hij wekte op, de eei bewaren. Het vervoer de, bracht de voorzitt geeringscommissaris v Nederland voor diens ledige Duitsche spoor voor de moeite, welk heeft voor den afzet ducten. Na de versch in het vereenigingslet moreerd, wekte de v vooral van de eigen r ken, ook met witlof. Het jaarversla 1939. Het jaarverslag, dal bliceerden, werd vas1 De rekening over 1 bijzonderheden reeds werd eveneens vastgi Nu het met den oj SCHEEPVAfl HollandA Volendam 17 April v De kerkerade hervormde gemeenl Veenhuizen hebben 1 gedaan aan ds. J. de AARDBEVING IN GRIEKENLAND. Gisteravond Is te Patras en te Missolonghi een krachtige aardbeving gevoeld. In het district Agrinion was de beving minder he vig. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. ONZE POS Uitreis: Gier (Blaa tuig wordt 21 April Pelikaan (Kooper) t Thuisreis: Nandoe pur, dit vliegtuig w< verwacht. AMSTERDAM, 18 den gehouden aard prijzen onveranderd SCHAGEN, 18 Ap gehouden weekveem prijzen als volgt: 8 120—f 210; 42 G< 300; 40 Kalfkoe: ken 85—125; 333 15; 20 Schapen O verhouders 14 ten prijs niet genot! 30—36; 5 Varkei cent; 53 Biggen 1 1.50; Kippen f Kipeieren 3.10 BROEK OP LAN (Langendijker Gro Roode kool 8.70— kool 5.50—6.50; 4.70—5.50; 2200 grove uien 1.90- 1.50—2.50; 106 Aardappelen: Bev BI. Eigenheimers NOORDSCHARV (Noordermarktbonc 8.60—f 12.60; 208 6.90; 12500 kg D. 3200 kg Uien 2.30, drieling uiei 700 kg Bieten 1.! WARMENHUIZE kg Uien 1.80— 6800 kg Roode koe Gele kool f 5.90 kool 4.70—.f 4.80:

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2