AATSTE RUS 9xui£teton m -de Vier boerderijen en vijf voorraadschuren in de asch gelegd. CECIL FREEMAN CREGG. Tweede Kamer. Diverse wetsontwerpen goedgekeurd. Staat-van beleg gisteren ingegaan. Botsing tusschen twee goederentreinen. Ernstige materieels schade. TWEEDE BLAD t Brand van grooten omvang te Geffen. Bijna 40 personen dakloos. De sterke wind, die gisteren woei, heeft in de gemeente Geffen (N.B.) aan een brand den omvang van een ramp gegeven. Niet minder dan vier boerderijen en vijf voor raadschuren zijn door het vuur in asch gelegd. Door tot nog toe onbekende oorzaak ontstond gistermiddag brand in de voorraadschuur van den heer F. Ruys aan de Broekstraat te Geffen. De sterke wind wakkerde het vuur in de opge slagen partijen hooi en rogge aan en binnen enkele oogenblikken was ook de kapitale boerderij van den heer Ruys, welke op enkele meters afstand van de schuur is gelegen, door het vuur aan getast. De vlammen bleken niet te stuiten. Zij maakten zich ook meester van een leegstaande boerderij, eveneens eigen dom van den heer Ruys. Daarnaast stond de boerderij van den heer A. van Zandvoort. Zoowel deze als twee schuren, welke op het erf stonden, gingen in den baaierd verlo ren. Slechts met de grootste moeite ge lukte het de ziek te bed liggende echt- genoote van den heer van Zandvoort tijdig buiten het gebouw te brengen. Hooge lindeboomen scheidden de boerderij van den heer van Zandvoort van die der familie Schel. Deze boomen hebben de boerderij van Schel gespaard, doch zij vormden geen voldoende scherm om te voorkomen, dat vonken overwaaiden op de ongeveer veertig SPIONNAGE BIJ HET JULIAN AK AN A AL? Aan het Julianakanaal tusschen Elsloo en Geulle bij Maastricht is door de mili tairen een persoon aangehouden, die zich op verdachte wijze langs het kanaal op hield. Hij was in het bezit van een atlas, waarin notities waren gemaakt. De man is aan de politie overgegeven voor nader onderzoek of er al dan niet'spionnage in het spel is. FELLE BRAND IN BOERDERIJ TE.VENRA/. Twee paarden omgekomen. Gistermiddag is op onbekende wijze brand uitgebroken in de kapitale boer derij van den landbouwers Heiligers te Oirle. Twee paarden kwamen in het vuur om. De stalling en schuren werden een prooi der vlammen. Het woonhuis, dat apart staat, kon be houden blijven. Tengevolge van den sterken wind was blusschen niet mogelijk, zoodat de brand weer zich heeft bepaald tot het nathouden van aangrenzende perceelen. KABELBALON IN GRONINGEN NEERGESCHOTEN. Gisteren is een kabelballon, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld, gesignaleerd boven het Winschoterdiep en even daarna boven Haren. De ballon kwam uit noordwestelijke richting en dreef naar het zuidoosten, waarbij in de gemeente Haren het lichfnet gedeeltelijk werd ver nield. Hierdoor was Haren en ook Gronin gen tijdelijk van licht verstoken. Een dak van een villa aan den Rijksstraatweg te Haren liep eveneens schade op. en militair vliegtuig heeft den ballon, welke van Engelsche nationaliteit bleek te zijn, te Overschild, gemeente Ten Boer, in brand geschoten. Een kabel van een kilometer lengte was aaan den ballon be vestigd. Door 12) „Inspecteur Higgins. Ah! Komt u binnen, alstublieft". Hij ging den inspecteur voor naar een klein kantoortje, waarvan hij de deur opende met een sleutel, die aan een ring hing, welke hij in zijn zak droeg. Hij schoof een stoel naar voren en wenkte den ander om te gaan zitten. Daarom stak hij de gaskachel aan, sloot het raam, sloeg zijn kraag op, rilde en wendde zich tot Hig gins. „Brrr! Het is verdraaid koud. Wel, wat kan ik voor u doen, mijnheer?" In het kort vertelde de inspecteur, wat er was voorgevallen en met uitzondering van enkele malen .tjonge, tjonge" en „ach, ach", van den chef, kon hij zijn verhaal on gestoord beëindigen. „En wat verlangt u nu precies van mij, inspècteur?" „In de eerste plaats, mijnheer, bijzon derheden over deze route, X 87. Is het een drukke lijn?" „X 87 hè? Neen, mijnheer. Het is geen meter verder gelegen boerderij van den heer Willems, welke eveneens in brand geraakte. Ook deze werd geheel ver woest. De bij deze boerderijen behoo- rende schuren brandden eveneens tot den grond af. Het feit, dat al deze gebouwen rieten daken hadden, verklaart mede de zeer snelle uitbreidir van den brand. Slecht» met zeer groote moeite gelukte het een ge deelte van den inboedel en het vee van den heer Willems te redden. Ook het vee van den heer van Zandvoort kon in veiligheid worden gebracht. Van den heer Ruys kwa men echter zes koeien, een aantal varkens en een groot aantal kippen in de vlammen om. Slechts zes koeien, welke in de boer derij waren ondergebracht, konden worden gered. De inboedel ging geheel verloren. De burgemeester van Geffen, de heer Veltman, had toen de brand een angst- wekkenden omvang aannam de assisten tie van de brandweer uit Oss ingeroepen. Deze was spoedig ter plaatse en gaf met en kele stralen water, doch zij stond vrijwel machteloos tegenover de vuurzee. Een groot aantal militairen verleenden hun medewer king bij het blusschingswerk. Zij slaagden er in, bijgestaan door buren, een belangrijk deel van den inboedel van den heer Willems uit de boerderij te redden. Tevens verrich ten zij goed werk, door er voor te waken, dat de vonken geen brand konden veroor zaken in aangrenzende perceelen. De schade, welke is aangericht, is zeer aanzienlijk. Groote voorraden hooi, stroo en rogge zijn verloren gegaan, terwijl tevens alle landbouwwerktuigen, welke in de boer derijen waren opgeslagen, door„ het vuur zijn vernield. De gezinnen, die in de boerde rijen woonden, bestonden uit totaal bijna veertig personen. Zij zijn thans dakloos. Voor de eigenaars van de perceelen is deze brand een ramp, daar zij allen laag verze kerd zijn. ONDERNEMERSOVEREENKOMST CONSERVENINDUSTRIE. De Nederlandsche Staatscourant van gis ter bevatte een ministerieele beschikking, waarbij wordt overgegaan tot algemeen verbindendverklaring van een onderne mersovereenkomst voor de groentenconser- venindustrie voor de periode van 20 April 1940 tot en met 19 April 1941. Zoowel deze beschikking als de daarbij verbindend ver klaarde ondernemersovereenkomst liggen ter inzage bij de Kamers van Koophandel en fabrieken. Deze ondernemersovereenkomst is een voortzetting van die, welke met ingang van 20 April 1939 voor den tijd van een jaar al gemeen verbindend werd verklaard. Zij houdt in een regeling van de productie van groentenconserven. welke ten doel heeft de vroeger herhaaldelijk in de groentenconser- venindustrie voorkomende overproductie en de daarmee samenhangende marktontwrich- ting te voorkomen. De thans wederom verbindend verklaar de overeenkomst is uitgebreid met een re geling inzake het vormen van een buffer voorraad, welke indien er vrees voor schaarschte van he product zou ontstaan of wanneer de prijs van het product zich in ongewenschten zin mocht ontwikkelen, op de markt zal kunnen worden gebracht. De uitvoering van de overeenkomst be rust wederom bij de uit vertegenwoordigers van de fabrikanten, den tuinbouw, de afne mers en de arbeiders samengestelde alge- meene groentenconserven-commissie, ter wijl voort bij dit orgaan ook weer een ver tegenwoordiger van den minister van eco nomische zaken is benoemd, wiens taak zal zijn bij de uitvoering van de overeenkomst te waken voor het algemeen belang. drukke lijn. Verre van dat. Moet geld bij, mijnheer. Het is, wat we noemen, een ge makkelijke lijn. Iedere conducteur op deze lijn wordt binnen een jaar of twee gepen- sionneetd. Kerels op leeftijd, die het graag een beetje gemakkelijk hebben. Weinig passagiers, mijnheer. Ruïneuze lijn, noem ik het, mijnheer". „Waarom laat u die dan loopen?" „Waarom?" De chef schreeuwde het uit, terwijl zijn oogen de intensiteit van zijn ge voelens uitdrukten. „Waarom? Omdat wij moeten. Indien wij alleen die lijnen lieten rijden, die hun geld opbrachten zou de helft van de bussen uit de straten van Lon den verdwijnen. Maar wij leveren service, mijnheer. En service is niet altijd voordee- lig. Maar toch hebben die slappe lijntjes één voordeel. Het stelt ons in staat ver schillenden van onze oudere menschen een gemakkelijk baantje te geven. Higgins had vtl belangstelling naar deze peroratie geluisterd. Voor het eerst van zijn leven besefte hij, dat de Londen Trans port Corporation een ziel had dat deze reusachtige organisatie menscheliik genoeg was om haar ouderen employé's liditer werk te geven. Dan vroeg hij zich af. of het feit, dat dit een gemakkelijke lijn heette, van invloed g&weest was op het feit, dat de vermoorde man er gebruik van gemaakt had. Reisde hij boven op de bus om het gezelschap van andere passagiers te vermijden? Daarvan moest hij een notitie maken „Nu, mijnheer. Nog een paar vragen. De conducteur in kwestie Charles North- cote wat kunt u me van hem vertel len?" „Northcote Northcote, h'm". De chef HET ONTWERP RADIOBELASTING VAN MINISTER VAN BOEYEN. Radiocentrales formuleeren hun bezwaren. De bond van exploitanten van radiocen trales heeft zich met een uitvoerig request tot de leden van de Tweede Kamer gewend en daarin zijn bezwaren tegen het ontwerp gedwongen luisteraars-bijdrage (radiobe lasting) kenbaar gemaakt. De bond betoogt o.m., dat de minister geen enkele mededeeling gedaan heeft over de bestemming, die zal worden gegeven aan de bijna 4 millioen gulden, die door de luis teraars volgens het nieuwe ontwerp meer zal worden opgebracht. De bond vestigt, er voorts de aandacht op, dat de Avro in 1938 een exploitatie overschot had van 375.000 en in 1937 van ruim 5 ton, en dat deze eind Dec. 1938'een effectenbezit had van ruim i 3.240.000, een kassaldo van bijna 100.000 en aan overige activa 2 ton, terwijl alle on roerende goederen op 1 waren afgeschre ven. Öij concludeert hieruit; dat, wat de Avro betreft althans, het argument onjuist is, dat het feit, dat slechts een deel van de luisteraars bijdraagt, het ter hand nemen van een wereldomroep belet. Voorts wordt o.m. betoogd, dat het niet juist is alleen de luisteraars voor de financiering van een wereldomroep te belasten, terwiil de bond meent bij de omroepen ten achter te wor den gesteld. Concentreert U zich op het krachtigste reclame-middel: DAGBLAD-RECLAME! Strafverzwaring op spionnage zal spoedig worden behandeld. (Van onzen parlementairen verslaggever). Leek het aanvankelijk, blijkens de agenda der Tweede Kamer, de bedoeling om op den Vrijdagmiddag in een korte openbare ver gadering formeel enkele wetsontwerpen aan het afdeelingoonderzoek van dien mid dag toe te voegen, het is wat anders geloo- pen. Er waren enkele wetsontwerpen voor de openbare behandeling inmiddels gereed gekomen, van welke gelegenheid de voor zitter schielijk gebruik heeft gemaakt, om ze nog eventjes af te werken. Het belang rijkste daarvan was het wetsontwerp, waar bij de regeering wordt gemachtigd tot het aangaan van een overeenkomst, waarbij de Staat wordt ontheven van de verplichting tot nakoming van voorwaarden en bepa lingen, welke het eigendomsrecht van het prachtige landgoed „Sorghvliet" aan den Ouden Scheveningschen'weg in den Haag beperken. Men kent de geschiedenis: een tiental jaren geleden schonken de heer en mej." Goedkoop, die dit landgoed van' hun vader hadden geërfd, dit aan den Staat, onder voorwaarde o.a.dat binnen tien jaren daarop een representief gebouw, dat de nationale belangen zou dienen, zou ver rijzen. Het prachtige goed van Jacob Cats, die hier een duinpark stichtte, zou dus nationaal eigendom worden. Intusschen deed de crisis haar intrede en werd het geld krap. Hierin moet ongetwijfeld een der oorzaken, (zoo niet de voornaamste) wor den gezocht voor het dralen der regeering. De tijd schreed inmiddels voort en er was nog maar geen vooistel, totdat eindelijk, enkele maanden geleden een wetsontwerp werd ingediend, waarin een plan voor een of ander representatief gebouw werd voor gesteld dat de Kamer in het geheel niet kon bekoren. De regeering werd onder druk gezet, om een andere oplossing te vinden. Zij is er in geslaagd om van de voorwaar den te 'worden ontslagen tegen een afkoop som van 345.000, een groot bedrag onge twijfeld, vooral onder de. huidige moeilijke trok het laatje van een kaartenkast open en liep met wijs- en middenvinger van zijn rechterhand vlug de kaarten langs, tot hij aan de letter N kv/am. Het volgende oogen- blik trok hij een kaart te voorschijn. „Hier hebben we hem, inspecteur. Geboren Mijn hemel! Moet het volgend jaar gepen- sionneerd worden! Nog meer onkosten' Maar het is een beste kerel. Heeft ons van de oprichting af trouw gediend, H'm. Alle machtig! Ik ben benieuwd of wij nog aan gesproken kunnen worden voor eenige ver goeding, wanneer een passagier op een van onze bussen vermoord wordt. Dat moet ik eens nakijken! Dat ontbreekt er nog maar aan. Ik had er heelemaal niet aan gedacht. Dat is werkelijk ernstig, inspecteur". Higgins staarde den man eenige oogen blikken geamuseerd aan. Voor het eerst scheen de chef werkelijk geschokt en dat via de beurs van zijn maatschappij. Hij glimlachte. „U hebt volkomen gelijk, mijnheer. Het is inderdaad hoogst ernstig. Laat ons nu eens kijken. Het is gemakkelijk genoeg, de gemiddelde snelheid uit te rekenen van die bus op de route van Glaswell Street tot aan de garage hier, maar kunt u me ook zeg gen, wat de maximum snelheid op eemg deel van de route geweest kan zijn?" „Twaalf mijl per uur, inspecteur", ant woordde de chef prompt. „Kijk eens, dank zij uw politiebepalingen" hij boog be leefd mogen wij die snelheid niet over schrijden. Sommige chauffeurs doen het misschien wel eens, maar daarvoor zijn wij niet verantwoordelijk". „Dank u. Dat is alles, wat ik weten wil de". Inspecteur Higgins verliet het kantoortje Gisteren is uitgegeven Staatsblad 183, besluit van 19 April 1940, tot verklaring in Staat van Beleg van het geheele grondgebied des rijks, met ingang van gisteren. KANTOORHOUDER DER P. T. T. GEARRESTEERD. Een kastekort ontdekt. In verband met een geconstateerd aan merkelijk kastekort is de vijftigjarige kantoorhouder der P. T. T. te Rijsoord, gemeente Ridderkerk, in verzekerde be waring gesteld. De man, die door de gemeentepolitie is verhoord, heeft reeds een bekentenis afgelegd. Het onderzoek duurt nog voort. financiëele omstandigheden, maar de waar de van het landgoed gaat daar ver boven uit, om niet eens te spreken van de ideëele waarde van wat eens de fraaie bezitting van den 17den eeuwschen dichter was. Dit afkoop-wetsontwerp was gistermid dag het eerst aan de orde. De heeren van der Goes van Naters (s.d.) en Serrarens (r.k.) zeiden wat onaangenaam verrast te zijn door het schriftelijk antwoord van mi nister de Geer, waarin hij o.a. zeide, dat het terrein eventueel voor villabouw zou kun nen worden gebruikt. Wat moet er dan worden van die unieke reigerkolonie mid den in de stad? vroeg de eerstgenoemde, die ook nog eens herinnerde aan de schen- kingsvoorwaarden, alhoewel de staat daar van geheel ontslagen zou worden. Minister de Geer kon de beide heeren geruststellen. Wat hij geschreven had over villabouw was alleen maar een voorbeeld geweest, om aan te duiden, dat er geener lei servituut meer op dit landgoed rust, dus om te vertellen hoe vrij de staat is in de aanwending van de schenking. Z. h. s. werd het wetsontwerp aangeno men. In het geheel werd niet gepraat over een onderhandschen verkoop van rijks- grond te Utrecht, een verdrag met Duitsch- land waarin over en weer stukjes grond aan de grens tusschen Losser en Bardel. langs Schoonebeekerdiep en Worm worden afgestaan, ter verbetering van den loop van de grens:"ten slotte ook niet'over een wij ziging van de haringwet, waarbij de straf baarheid van rechtspersonen wordt her steld. In den aanvang der vergadering stelde de voorzitter, in overeenstemming met het besluit van de centrale afdeeling, voor om het wetsontwerp waarbij strengere straffen worden gesteld op. spionnage en, in het al gemeen, steviger waarborgen voor de be veiliging van den staat worden geschonken, naar de vaste commissie voor privaat- en strafrecht te verzenden. Hiertegen moest de heer Wendelaar (lib.) bezwaar maken, tenzij de voorzitter kan toezeggen, dat de commissie grooten spoed zou betrachten en de vóórbehandeling niet langer zou duren dan een spoedbehandeling van een ont werp in de afdeelingen. „Tempo, tempo en nog eens tempo is nu de leus", riep de li berale afgevaardigde uit. Mr. van Schaik kon hem geruststellen; waarschijnlijk in den loop vande volgende week zou het ontwerp voor openbare behandeling gereed zijn! van den chef en vond buiten een ongedul- digen dokter Pape op zich wachten. „Schiet op, Higgins. Ik heb op je gewacht voor het geval ik je even aan de Yard kan afzetten". „Dat is reuze vriendelijk, dokter. Een minuutje nog". De inspecteur gaf den agent nog enkele laatste instructies, terwijl hij met den ga ragechef afsprak, dat de noodlottige bus de eerste dagen niet meer ingelegd zou wor den. Na vervolgens de weinige bezittingen van den doode bijeengegaard te hebben, begaf hij zich naar den politiedokter. Een paar minuten later reden zij in westelijke richting. De eerste oogenblikken werd er niets gezegd, maar dan vroeg de dokter: „Wel, Higgins, ouwe jongen, jij liever dan ik". Higgins schrok op uit zijn overdenkin gen, maar antwoordde vriendelijk: „Wat bedoel je, dokter?" „Deze moord. Voor zoover ik er over kan oordeelen, heb je niet erg veel houvast". „O, dat weet ik nog niet. Het kon nog erger zijn, maar ja, het kon natuurlijk ook heel wat gemakkelijker wezen". „Ik ben blij, dat je het zoo goedmoedig opvat". „Het is niet goed al zoo gauw de hoop op te geven, dokter. Als wij dat deden, bereik ten wij nooit iets. Neem nu eens dit geval, bijvoorbeeld. Wij weten dat die kerel ver moord is tusschen een honderd meter of zoo iets voorbij de halte Fox and Hounds en de garage. Tusschen die twee punten, bedoel ik. Volgens den eersten dokter nu, die den man een half uur na aankomst van de bus onderzocht, was hij ongeveer een uur dood. De bus kwam om 11.45 binnen. Daaruit volgt Vanmorgen zijn twee goederen treinen met elkaar in aanrijding ge weest op het spoorwegemplacement tusschen Vught en 's-Hertogen- bosch. Een groot aantal goederen wagens is tengevolge van de bot sing beschadigd en ontspoord. De zuidelijke toegangen tot het station den Bosch, dus die naar en van Lage Zwa- luwe, naar en van Tilburg, en naar en van Boxtel, zijn als gevolg hiervan versperd. Het spoorwegverkeer naar het Zuiden. ondervindt dientengevolge groote stagnatie. Onmiddellijk na het ongeval is met de op ruimingswerkzaamheden begonnen. De botsing tusschen de beide goederen treinen, welke zoo groote stagnatie in het treinverkeer ten Zuiden van den Bosch heeft veroorzaakt, geschiedde vanmorgen om tien minuten over half vier. Op dat moment vertrok een volbeladen goederentrein van den Bosch naar Roozen- daal. Gelijktijdig kwam in het station den Bosch aan een volgtrein uit Utrecht, welke geheel was samengesteld uit ledige kolen wagens. Deze trein had moeten stoppen, zoowel volgens de dienstregeling als wegens onveilig signaal. Door tot nu toe onbekende oorzaak reed deze trein echter door en toen de locomotief en drie wagens den anderen trein op krui send spoor gepasseerd waren, kwamen bei de treinen met elkaar in botsing. Van den voor Roozendaal bestemden goederentrein, die nog slechts weinige vaart had en daardoor vrijwel onmiddellijk stil stond, raakte slechts een der wagens met een as buiten de rails. De gevolgen voor den aanrijdenden trein waren echter ernstig. Een twintigtal wagens werd uit de rails geworpen, door en over elkaar en tenminste zes wagens werden totaal in elkaar gedrukt. Het was een ontzettende ravage, een ver sperring tegelijkertijd van alle lijnen naar het zuiden. Het opruimingswerk moest echter zeer voorzichtig geschieden. Doordat in verband met de electrische bovenleidingen geen groote kranen konden worden gebruikt, vorderde het opruimingswerk echter zeer langzaam. Bij de botsing hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan, '.V UITOEFENING DER TANDHEELKUNDE DOOR ARTSEN. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Bijlsma (v.d.), aan de ministers van onderwijs, kunsten en we tenschappen en van sociale zaken of het den ministers bekend was, dat het voor komt dat algemeen practiseerende medici tevens de tandheelkunde uitoefenen, en of zij niet van oordeel zijn, dat deze toe stand niet strookt met het belang der volksgezondheid en in strijd komt met het rechtmatig belang der tandartsen, hebben deze ministers o. m. geantwoord: De bedoelde praktijk is in het algemeen niet bevorderlijk voor een behoorlijke tandheelkundige verzorging. Zij strookt niet met de belangen van tandartsen. Vanwege het staatstoezicht op de volks gezondheid is deze aangelegenheid reèds ten vorigen jare aanhangig gemaakt bij de Nederlandsche maatschappij tot bevor dering der geneeskunst, die er bereids aandacht aan heeft geschonken. In de verwachting, dat van die zijde nog nadere aandacht aan het euvel zal worden be steed, achten de minister van sociale zaken en ondergeteekende voorshands geen termen aanwezig om wettelijke maatregelen in overweging te nemen. dus, dat de arme kerel om ongeveer kwart over elf werd neergeschoten. Goed! Nu dan we moeten die verklaring van den dokter natuurlijk nemen voor wat ze waard is"i Higgins keek even zijn metgezel aan, maar deze staarde recht voor zich uit, schijnbaar zonder dat de laatste woorden van den inspecteur veel indruk op hem had den gemaakt. Deze ging daarop verder: „Het is tenslotte zoo heel gemakkelijk om „ongeveer een uur" te zeggen, wanneer vijftig minuten misschien dichter bij de waarheid geweest zou zijn. In ieder geval met alle respect kunnen jullie dokters al tijd slecht gissen ik bedoel, jullie kunt het nooit beslist zeggen je kunt nooit per tinent verklaren, dat een man precies elf en een halve minuut over hqt uur stierf of zoo iets". Hij wachtte even, maar aangezien de po litiedokter geen opmerking maakte, ver volgde hij: „Waar waren wij? O, ja, ik weet het al. Die arme kerel stierf tusschen zeg elf uur en elf uur vijftien. Toen de conducteur zich om elf uur de moeite gaf om eens boven te gaan kijken, was hij nog gezond en wel. De man werd van achteren in zijn nek ge schoten. Wat leeren wij daaruit? Dat de moordenaar een prima schutter was. Dat moet wel, met een zich bewegend doelwit. En dan het was de laatste bus. Het was donker, en om een doel te treffen, moet men,, licht- hebben. Wij mogen daaiom veilig aan nemen, dat het schot werd afgevuurd, di-, reet nadat de bus onder een lantaarn was doorgereden." (Wordt vervolgd). doetje qoecl!

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6