J.B.Köstcf Hijdschciftea LAATSTE BERICHTEN. alléén bij Costuums en Uniformen. SPAANDER CO., JlcoviadaaC Tlieums NOORDSCHARWOUDE HEILOO LANGENDIJK OUDORP BAKKUM EERSTE BEAD. 2 EERSTE Alkmaar, Dinsdag. VOOR 24-JARIGEN TROUWEN DIENST. Voor de infanterie-troepen, in tegen woordigheid van overste Honig en tal van officieren heeft majoor J. M. N. v. d. Drift den sergeant M. Jansen Duighuizen de militaire onderscheiding voor 24-jarigen trouwen dienst op de borst gespeld. De troep werd gecommandeerd door kapitein Wildeboer, terwijl de plaatsver vangend adjudant, luitenant van Goor, voorlezing deed van de oorkonde waarin vermeld wordt, dat de generaal-majoor. inspecteur van de infanterie F. W. H. Hakstroo, namens den minister van de fensie de zilveren medaille voor trouwen dienst verleende aan den sergeant M. Jan sen Duighuizen, als belooning van H. M. de koningin, voor de wijze waarop hij gedurende 24 jaar zijn plicht bij het leger trouw en eerlijk heeft vervuld. In zijn toespraak herinnerde majoor van der Drift er aan, dat zoo lang sergeant J-nsen Duighuizen, die ook een poos bij het wapen der maréchaussee heeft ge diend, bij de infanterie heeft gestaan, slechts eenmaal, als jong korporaal, een lichte straf van zijn toenmaligen comman dant heeft gekregen. Sergeant Jansen Duighuizen, aldus de majoor, is iemand van het slag, dat onop gemerkt zijn werk verricht en immer tot genoegen van zijn chefs. Het onderhoud en de instandhouding van het materiaal is een zeer belangrijk ding. Voor u moge het een voldoening zijn te kunnen zeggen, dat gij uw koningin al die jaren trouw en eerlijk hebt gediend. De grootste vol doening ligt wel hierin, dat gij voor u zelve, daar ben ik zeker van, met eere de zilveren medaille kunt dragen. Moge gij, als eenmaal het goud uw borst siert, met voldoening op den afgelegden weg terug zien in het leger der Kon. Land macht hier in Holland. Nadat de majoor, als eerste, den ser geant met zijn onderscheiding geluk had gewenscht, traden de officieren uit om hetzelfde te doen, waarna onder begelei ding van het muziekcorps een défilé volgde. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN IN 1941. Door de afdeeling Alkmaar van den V.D. B. werden voor de kopgroep van de V. D.- lijst bij de Tweede Kamerverkiezingen 1941 de volgende candidaten gesteld: 1. Mr. P. J. Oud; 2. Mr. A. M. Joekes; 3. D. Kooiman; 4. Mevr. BakkerNort; 5. F. E. H. Ebels; 6. J. J. Feringa; 7. J. Schilthuis; 8. Mr. K. Bijlsma; 9. Mr. L. G. van Dam; 10. Mevr. van Gelder- Droste. WONINGBOUWVEREENIGING „DE MIDDENSTAND". In bijlage 39 lezen wij het volgende: Bij Raadsbesluit van 28 Juni 1939, besloot Uwe Vergadering aan de woningbouwver- eeniging „De Middenstand" een jaarlij ksche bijdrage te verleenen ter voorziening in het ongedekte tekort op de exploitatie, te begin nen over het exploitatie jaar 1937. Teneinde de exploitatiekosten zooveel mo gelijk te verminderen, werden aan de ver leening van deze bijdrage o.m. de volgende voorwaarden verbonden: a het bedrag voor algemeene onkosten moest worden verlaagd tot 8.50 per wo ning per jaar: b. de storting in het onderhoudsfonds moest worden beperkt tot 45.per woning per jaar. Achteraf gezien blijken deze norm-bedra gen aan den lagen kant te zijn gesteld. Mitsdien stellen B. en W. den raad voor te bepalen, dat de uitgaven wegens alge meene onkosten en stortingen in het onder houdsfonds door de vereeniging slechts ge schieden tot bedragen ten hoogste groot on derscheidenlijk 10.en 60.per wo ning per jaar. WIJZIGING GEMEENTEBEGROOTING 1939. In bijlage 43 stellen B. en W. den raad voor een formeele wijziging in de begroo ting 1939 aan te brengen, waardoor een spoedige afrekening van de rijksbijdrage aan de gemeente kan worden bevorderd. WIJZIGING AMBTENAREN REGLEMENT. Ingevolge het algemeene rondschrijven van den minister van binnenlandsche zaken stellen B. en W. voor het ambtenaren reglement te wijzigen in dien zin, dat aan den ongehuwden ambtenaar, niet eenig kostwinner, die zich in verplichten militai ren dienst bevindt, nadat hij in dienst gedu rende 30 dagen de volle aan zijn ambt ver bonden bezoldiging heeft genoten! zal wor den uitbetaald hetgeen 70 pCt. van die be zoldiging méér bedraagt dan zijn militaire belooning. Voor de ongehuwde ambtenaren, die reeds vóór 1 Maart 1940 verplichten werke- liiken dienst verrichten, zal deze verlaging geleidelijk worden toegepast en wel in dien zin, dat voor het tijdvak van 1 Maart tot 1 Mei 1940 gerekend wordt naar 90 procent en voor het tijdvak van 1 Mei tot 1 Juli 1940 naar 80 procent van de bezoldiging, zoodat voor deze ambtenaren de nieuwe regeling volledig op 1 Juli 1940 in werking zal tre den. Een gelijksoortige regeling is getroffen voor het loon van de ongehuwde arbeiders, die onder het Rijksarbeidsovereenkomsten- besluit vallen. Voor de gehuwde ambtenaren, als mede voor de ongehuwde ambtenaren die als eenigkostwinner worden beschouwd, blijft de bestaande regeling (d.i. uitkeering gemeentelijke bijslag op de mili taire belooning en kostwinnersvergoeding) gehandhaafd. De nieuwe regeling treedt 1 Mei in werking, ook voor de werklieden. HYPOTHEEKBANK NOORD-HOL- LANDSCH GRONDCREDIET N. V. Op de heden gehouden jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhou ders werden de jaarstukken goedgekeurd Tot Commissaris werd gekozen de heer S. Crena de Iongh, lid van de firma van Oldenborgh Co. in effecten te Amster dam. GESLAAGD. Mej. H. N. M. van Nunen alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen apothe kers-assistente. ST. JORISDAG. De vlaggenparade, waarovoer in een bericht in ons no. van Zateraag j.l., zal hedenavond om half 7 plaats vinden op het Hofplein. WIJZIGING BEGRGOTING DIENST 1939. Onder overlegging van het advies d"r commissie van bijstand voor ie financiën bieden B. en W. den raad ter vaststelling aan een ontwerp-besluit tot wijziging van de gemeentebegrooting voor den dienst 1939. WIJZIGING GEMEENTEBEGROOTING 1939. De commissie van overleg inzake de ge- meentebegrootingen blijft bezwaar maken het tekort van 238000 met 1890 te vehoogen en opdeelt, dat het verschil nog wel te vinden zal zijn. Ten behoeve van den luchtbescher mingsdienst kan het tekort met 3153 worden verhoogd. De commissie heeft dan ook den minis ter van binnenlandsche zaken, finianciën en sociale zaken geadviseerd het voorschot op de bijzondere bijdragen uit het werk- loosheidssubsidiefonds op 241.153. B. en W. stellen voor de begrooting met in achtneming van deze bemerkingen, te wijzigen. AANSCHAFFING MATERIEEL LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Onder overlegging van het advies van de commissie van bijstand voor de finan ciën, stellen B. en W. voor ten behoeve van de aanschaffing van materieel voor den Gemeentelijken Luchtbeschermings dienst een crediet toe te staan van 6100. UITVOERING WERKEN IN WERK VERSCHAFFING. In bijlage 36 deelen B. en W. het volgende mede. Op de gemeentebegrooting voor 1940 is uitgetrokken voor uitvoering van werken in gemeentelijke werkverschaffing een bedrag van 52000.en in de centrale werkver schaffing een bedrag van 110.000.Sedert de vorst is geëindigd, zijn successievelijk de verschillende werken van de centrale werk verschaffing weer begonnen. In totaal kun nen daarbij ongeveer 500 arbeiders uit Alk maar worden tewerkgesteld Voor de objecten der gemeentelijke werk verschaffing, die. gelijk U bekend is, tegen over de centrale werkverschaffing slechts van ondergeschikte beteekenis is en een aanvullend karakter draagt, zal Uwe Ver gadering nog een besluit moeten nemen. Wij zouden U willen voorstellen in werk verschaffing te doen uitvoeren: a. het uitbaggeren van grachten, vaarten en slooten, geraamd op 12000. b. het verlagen van bermen langs den Mun- nikenweg en het herstellen der rijwiel paden, geraamd op 1800. c. het schoonmaken van eenige riolen, ge raamd op 2000. d. het voor de tweede maal teren van den Heilooërdijk, geraamd op 2200. e. het verlagen en verbeteren van den Wes ter weg tusschen de Verlaatjesbrug en den Geesterweg, geraamd op 4750. f. het onder profiel brengen en teren van het wandelpad langs den Geesterweg, ge raamd op f 910. In totaal zal met de uitvoering van bo vengenoemde werken gemoeid zijn een be drag van 23.660.waarin aan arbeidsloo- nen is begrepen een bedrag van 14605. en aan materialen en verder bijkomende kosten een bedrag van 9055.Voor an dere werken blijft derhalve nog crediet be schikbaar. Te zijner tijd hopen wij Uwe Ver gadering een voorstel te kunnen doen tot uitvoering van nog een of meer werken in werkverschafting. De Minister van Sociale Zaken heeft zich inmiddels met de uitvoering dezer werken in werkverschaffing vereenigd. B. en W. steilen den Raad voor het ont werp-besluit voor bedoelde werkverschaf- fingswerken te doen uitvoeren met inacht neming van de daarin vermelde bepalingen en de eventueel door den Minister van So ciale Zaken te stellen voorwaarden. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 4 steenhouwers, 1 straten maker, 3 stratenm. opperlieden, 2 stuca- doors-opperlieden, I tegelzetter, 1 i'un- deeringwerker, 1 uitvoerder, 2 beton- vlechters, 10 voegers, 8 stucadoors, 19 opperlieden, 8 schilders, 22 metselaars, 110 grondwerkers, 50 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 1 autogeen-las- schers, 2 afbramers, 2 bankwerkers, 3 blikslagers, 2 hoorders, 1 carosseriebou- wer, 2 constructiewerkers, 3 electriciens, 1 instrumentmaker, 1 kernmaker, 5 klin kers, 1' lijnwerker, 2 machinisten, 2 ma- chineteekenaars, 3 metaaldraaiers, 2 me taalslijpers, 4 monteurs, 3 plaatwerkers, 1 rijwielhersteller, 1 rijwiellakker, 2 scheeps timmerlieden, 8 smeden, 12 stokers, 1 landtechniker, 1 tegenhouden, 2 vuurwer- Heeft Uw jongen een nieuw Zondags-costuum noodig? Geeit hem dan een WAARBORG-COSTUUM. Het oog wil toch ook wat hebben! COMB.KREYMBORG kers, 2 wagenmakers, 3 ijzerwerkers, 1 zandbereider, 3 zandvormers. Groep verkeerswezen: 26 chauffeurs, 11 schippers, 6 koetsiers, 1 exp. knecht, 1 kapt. binnenvaart, 1 emballeur, 20 pak huisknechts, 17 magazijnbedienden, 3 loopknechts, 4 kellners. Groeps voedings- en genotmiddelen: 42 sigarenmakers, 2 sorteerders, 1 tabaksbe werker, 1 slager, 1 koffiestrcopbrander, 4 zuivelbereiders, 7 bakkers. Groep houtbewerking: 10 meubelma kers, 2 stoffeerders, 4 mach. houtbewer kers, 1 beeldhouwer. 1 borstelmaker, 1 fabriekstimmerman, 1 rietwerker. Groep handel: 16 vertegenwoordigers, 1 winkelbediende, 1 colporteur. Groep boek- en steendrukkerijen: 1 let terzetter, 4 boekdrukkers. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 16 tuinlieden, 29 landarbeiders, 1 bloemist. Overige beroepen: 3 boekbinders, 3 was- schers, 2 schoenmakers, 2 portiers, 1 verf- bereider, 2 kalkbranders, 2 papierbewer kers, 1 verz. agent, 1 bedrijfsleider, 2 con troleurs, 1 reclameteekenaar, 1 administra teur, 1 boekhouder, 3 kantoorbedienden. 4 fabrieksopzichters, 214 los- en 25 transportarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 8, overige beroepen 5. Jeugd ige werkzoekenden beneden 18 jaar: 10. Vrouwelijk personeel: 1 fabrieksarbeid ster, 1 werkster, 2 kantoorbedienden. Alkmaar, 20 April 1940. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. Correct passend. Langestraat. Telef. 2870. Coöp. Boerenleenbank II. Onder voorzitterschap van den heer Jb. Zijp Dz. uit Zuidscharwoude hield de Coöp. Boerenleenbank II in hotel „de Burg" alhier haar jaarlijksche algemeene vergadering. Het jaarverslag van den kassier, den heer Th. Duyves, bevatte verschillende gegevens over den gang van zaken in het afgeloopen jaar. Het ledental bedroèg bij het opmaken van het verslag 237. Er waren 682 spaar boekjes in omloop, 251 voorschotten en 22 loopende rekeningen van leden. Het saldo winst bedraagt 1275.85. De heer J. Zijp Jz. werd herkozen als be stuurslid, de heer L. Dignum als lid van den raad van toezicht, de heer D. Bruyn als plaatsvervangend bestuurslid. In de vaca ture-P. Berkhout, die zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer J. Groen Jzn. gekozen. Medegedeeld werd o.m., dat de zitdag van Dinsdag en Woensdag is vastgesteld van 49 uur n.m. De rente zal voor spaargelden 2 3/4 pet. zijn, voor voorschotten 4 pet. Eerste steenlegging. Maandagmorgen is bij de r.k. naai- en bewaarschool, welke door den aannemer P. Engeringh uit Zuidscharwoude naast het Zusterhuis wordt gebouwd, een korte plech tigheid gehouden. De eerste steen van dit groote gebouw zou worden gelegd door pastoor van Noord. De kinderen, die na de voltooiing van het gebouw de "school zullen bevolken, hadden zich onder leiding van de zusters, voorzien van kleurige mutsen en vlaggetjes, in rijen langs het pad geschaard, dat door den pastoor zou worden gevolgd. Ook van de zijde der ouders was eenige be langstelling. Nadat de pastoor de gebruike lijke gebeden gezegd had, metselde hij den eersten steen, welke symbolische handeling door de leden van het kerkbestuur werd nagevolgd. Ook de moeder-overste heelt een steen in den muur gemetseld. Begin van brand. Maandagmiddag' ontstond een begin van brand in de woning van den heer P. de Lange aan den Holleweg. In een mini mum van tijd was de heer Geertsema mvt zijn helpers present en zij hadden het ge luk den brand ontstaan in een schoor steen in den kiem te smoren. De kool was goed te verkoopen. De afzet van de Langendijker tuin bouwproducten is in de afgeloopen week vlotter gegaan dan in de voorafgaande. De aanvoeren aan de veilingen worden dan ook al heel wat minder. Het seizoen begint naar het einde te loopen. De aan wezige voorraad zal ongetwijfeld ditmaal niet overeenstemmen met die, welke vol gens de inventarisatiecijfers, na aftrek van de verladen hoeveelheden, zou moe ten zijn. Men kon dezen keer wel eens minder hebben dan deze cijfers aangeven, in tegenstelling met andere jaren, toen steeds méér geveild werd dan geïnventa riseerd. Het ziet er nu naar uit, dat het met deze laatste kooltjes nog wel zal losloopen. Ér werd in de afgeloopen week flink wat ge kocht en de prijzen van de verschillende koolsoorten zijn weer iets aangetrokken. De maximumfactuurprijs voor Duitseh- land is verhoogd tot 9 per 100 kg, doch de prijzen van de roode kool zijn zoo goed als alle tamelijk veel hooger geweest. De grootere kool noteerde altijd toch nog een halve gulden boven dezen maximumprijs. Er zal dan ook door de exporteurs, die nog naar Duitschland verladen hebben, niet verdiend zijn, daar de hoogere prij zen op de veiling ten koste gaan van de winst. De kleinere roode kool heeft goede prijzen kunnen opbrengen. Ruim 11 per 100 kg werd meestal besteed voor deze sorteeringen. Enkele dagen werd voor heel mooie partijen boven 12, een uit zonderingsgeval tot ruim 13 per 100 kg besteed. Met de gele kool is het ook goed geloo- pen. Werd aanvankelijk nog tot 5.50 en 5.80 per 100 kg. betaald, later stegen de prijzen boven 6, terwijl de hoogste prijs Zaterdag 7.30 was. Ook deze koolsoort heeft den max. factuurprijs dus flink overschreden. De Deensche witte kool was op het einde van de week ook grager dan in het begin. De eerste dagen werd van 4.50 tot 5 per 100 kg betaald, al spoedig ste gen de noteeringen tot ruim 5. Zaterdag werd zoo goed als alles tegen prijzen van 5 tot 5.80 per 100 kg verhandeld. Het aanbod van aardappelen is niet groot. De prijzen zijn laag. Het gaat dan ook steeds om kleine partijtjes. Hoewel voor de uien niet meer die lage prijzen van iets boven 1 werden besteed, zijn de noteeringen nog altijd aan den lagen kant. De mooiste partijen brachten tot even boven 2 per 100 kg op. Voor prei is de belangstelling ook verminderd. Dins dag betaalde men 9.20, later was het nog minder en gingen er voor 4.70 per 100 kg van de hand. Rabarber bracht van 6.70 tot 8.10 per 100 bos op. Het aanbod hiervan is slechts gering. Peen kwam er de laatste week nogal in flinke partijen ter markt. De noteeringen waren voor de meest gevraagde sorteering steeds boven 2 per 100 kg, een enkele maal tot 3, doch Zaterdag was het iets minder en noteerden wij als maximum 2.20. Bieten werden verkocht voor 1.40 a 1.70 per 100 kg, hetgeen niet hoog is. Ingekomen personen. G. Ackermann, N.H., zonder, Burg. G. Bosstraat 11, van Alkmaar. C. Winder, R.K., verpleegster, Heerenweg A 75, van Castricum. A. J. Bloothoofd, R.K., dienst bode, Heerenweg A 55, van Alkmaar. H. J. C. van Soest, R.K., huishoudster, Hal- vemaansbrug C 10, van De Rijp. J. Pee reboom, R.K., voeger, en gezin, Kievitstraat 11, van Haarlem. R. J. de Wit, R.K., bakkersknecht, Heerenweg A 59, van Bo- venkarspel. C. Rodenburg, R.K., reli- gieuse, Heerenweg A 39, van Bergen. M. Bakker, R.K., dienstbode, Achterweg B 44, van Alkmaar. W. Ooms, N.H., dienstbode, Schermerweg D 32b, van Egmond aan Zee. Vertrokken personen. C. Egbergen, R.K., koopman, en gezin, van Roerdompstraat 5, naar Alkmaar. N. Bijman, R.K., bakkersknecht, van Heeren weg A 59, naar Apeldoorn. N. G. Lee ring, R.K., winkelbediende, van Breelaan C 23, naar Velsen. J. T. J. M. Groefsema, R.K., ass. machinist, en gezin, van Ooie vaarstraat 3, naar Alkmaar. A. M. van Benschop, R.K., dienstbode, van Hoornsche- weg B la, naar Alkmaar. A. Dekker, R.K., zonder, van Heerenweg A 39, naar Heer- hugowaard. M. Appelman, R.K., dienst bode, van Heerenweg A 62, naar Beverwijk. H. van Duin, R.K., zonder, van Heeren weg B 26, naar Obdam. J. de Haan, Ger.K., dienstbode, van Oudorperland C 21d, naar Smallingerland. P. Groot, N.H., chauffeur, en gezin, van Ooievaarstraat 29, naar Hoorn. G. van Kalteren, N.H., van Kanaaldijk 10, naar Alkmaar. O. en O. bij Borst. De zaal van Borst was tot de laatste plaats bezet toen 't O. en O. revuegezelschap daar optrad. Van het begin tot het einde hebben de aanwezigen uitbundig gelachen. Het ap plaus, dat na elke episode en ten slotte na het laatste bedrijf, 'dat gepaard ging met het gezamenlijk zingen van ons volkslied, weer klonk, was volkomen verdiend. Kapitein E. van Keeken bedankte na afloop voor al het goede en amusante wat geboden was en bood de jongste actrice een geschenk aan. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op burgemeester Sloet, kapitein Teenstra, direc teur van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch, kapitein van Nie en de luitenant Dalmeijer en luitenant dr. H. v. 't Hof. Tot slot heeft onder leiding van den heer J. Smit een gezellig bal plaats gehad. Autokampioen. Autokampioen komt deze week met zijn tweede tentoonstellingsnummer uit en vervolgt zijn „AutokampioenAuto-Show", waarbij wederom een groot aantal 1940- modellen van vele automerken de revue passeeren. K. R. geeft in een uitvoerig ar tikel enkele opmerkingen over factoren weer, die in dezen oorlogstijd bij den aan koop van een nieuw motorrijwiel van groot belang zijn. Een kaart van de verschillende routes door de bollenvelden, een statistiek der verkeersongevallen en een aardige schets over het verkeer in Batavia beslui ten het goed verzorgde nummer. De KERN van alle goede reclame COURANTENRECLAME FABRIEKSARBEIDER DOOR EEN MACHINE GEGREPEN. Vanochtend is te Oude Pekela de vijf tigjarige fabrieksarbeider J. Hamminga, werkzaam op de stroocartonfabriek „Union" aldaar, bij het verrichten van werkzaam heden door tot nu toe onopgehelderde wijze door een van de machines gegrepen. De man kreeg zware verwondingen en werd naar het r.k. ziekenhuis te Winschoten overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen achter. DE EERSTE ENGELSCHE OORLOGS- BEGROOTING. Uitgaven naderen 3 milliard pond. Sir John Simon, de kanselier van de En- gelsche schatkist, diende vandaag zijn eerste volledige oorlogsbegrooting in, omvattende in de eerste plaats een uiteenzetting van de fiscale uitwerking van den oorlog, en in de tweede plaats een verklaring over de mid delen, waarbij Simon het astronomische bedrag hoopt te vinden, dat wellicht de 3 milliard pond sterling benadert, voor de nationale uitgaven in het jaar beginnende op 5 April. De politiek van Simon zal zijn de eene helft hiervan te verkrijgen uit de belastin gen en de andere helft door middel van leeningen. Een der voornaamste bronnen van inko men is de belastingen op de inkomsten van personen en ondernemingen. De regeling hierbij is zoodanig, dat gezinnen met een laag inkomen in het geval kunnen komen te verkeeren, dat zij in het geheel geen in komstenbelasting behoeven te betalen, doch dat personen met een uitzonderlijk hoog in komen belast kunnen worden voor meer dan de helft van hun totale inkomen. Andere belangrijke bronnen van in komsten zijn de indirecte belastingen op den invoer en op bepaalde verbruiksai'tike- len als tabak, alcohol, benzine, suiker, thee, voorts, bepaalde rechten en heffin gen, o.a. de speciale belasting welke Simon in September heeft ingesteld, bedragende 60 pet. op buitensporige winsten in zaken vergeleken met de -winsten van vóór den oorlog. HET DUITSCHE LEGERBERICHT OVER DEN STRIJD IN NOORWEGEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt o.a. bekend: De Engelschen ondernamen ook gisteren in de door de Duitsche troepen bezette zóne van Narvik geen landingspogingen. Daarentegen beschoten Engelsche zeestrijd krachten opnieuw de stad en de haven. De om Drontheim geconcentreerde Duitsche troepen drongen, gesteund door lichte zee- strijdkrachten tot 100 kilometer in N. O. richting door, verdreven den zich aldaar bevindenden vijand en versperden de van Namsos naar het Z. voerenden verbindings wegen. In de Vaksdal-fjord werd een Noorsch patrouillevaartuig vernield. In de zóne van Bergen en Stavanger duurt de strijd met verspreide Noorsche troepen- deelen in de verre omgeving van de steden nog voort. Ten N. van Oslo zetten de Duit sche troepen hun opmarsch via Wamot en Lillehammer, ondanks landingsmoeilijkhe den en vijandelijke versperringen, voort. Voor het middendeel van de Noorsche Westkust en in het zeegebied voor Andals- nes brachtenv liegtuigen 'n Britschen tor pedojager en een transportschip tot zinken. Een tweede torpedojager werd door bom men van middenzwaar kaliber getroffen. Een transportschip van ongeveer 5.000 ton werd door brand vernield. Andere bom aanvallen richtten zich tegen de belangrij ke stations van Dombaas en Greng in middenNoorwegen, alsmede tegen de van hier uitgaande spoorlijnen en wegen. Stations, emplacementen en wegen werden vernield, waarmede aan den tegen stander vanuit Andalsnes en Namsom elke snelle mogelijkheid tot opereeren werd ont nomen. In den nacht van den 23en April werd een nieuwe zonder succes verloopen Britsche bomaanval op Aalborg afgeslagen. De jacht op duikbpoten in het Kattegat le verde weer succes op. Voortgegaan werd met de aanvoeren naar Noorsche havens. Ter hoogte van Stadlandet schoot een duik boot een stoomschip van 6.000 ton uit een voor Noorwegen bestemd convooi. DE SITUATIE IN NOORWEGEN. Uit Stockholm wordt gemeld: De situa tie in het Z. van Noorwegen is nog steeds onduidelijk, doch het schijnt thans wel vast te staan, dat Hamar en Elverum sedert verscheidene dagen in Duitsche handen zijn. De geruchten, die te Stockholm de ronde hebben gedaan over de aanwezigheid in dit gebied van een sterke geallieerde strijd macht, schijnen sterk overdeven te zijn. Gebleken zou zijn, dat daar betrekkelijk kleine afdeelingen met de Noren contact hebben gekergen en dat het cijfer van 750 man, dat genoemd was voor de sterkte van de voorhoede, het totaal van de Britsche en Fransche troepen in dit gebied omvat. De Duitschers zouden thans in noorde lijke richting oprukken naar Rena, 30 km. boven Elverum gelegen. De Zweedsche correspondenten verklaren, dat de Duit schers slechts op geringen tegenstand van de Noren stuiten. Alle wegen, welke naar Zweden leiden, worden stelselmatig door de Duitschers afgesloten. De correspondent van Stockholms Tidningen te Oslo verklaart, dat voortdu rend nieuwe troepen te Oslo aankomen, ONZE I Op de uitreis zagvoerder Kalbi wordt dit vliegti: Op de thuisreis gezagvoerder Br Wielewaal met Alexandrië. Deze scheidenlij k 27 wacht. LANGS D Normale u I als Egmo ven in de slissing ge- pioen. Het is een Zc geweest en de u zoo, als we ze wacht. Afd. A was 1 komen we metee terecht. Het leid een bezoek aan ren op hun qui Castricummers n 3—1-zege werd 1 Egmondia I ha gen II nog eenig bracht het einde voor de runners Oranje-Wit bi ning, dank zij d tegen Alkmaar 3 zich jammer wikkelingen heb hopen, dat de vi meer correct zal De stand is ini Dirkshorn Egmondia Oranje-Wit Alkm. Boys IV Alkmaar n D.T.S. H Bergen II C.S.V. II had Akersloot I dit zou vanzelfs] ongeslagen leide ken met een 7- eind en dit bet< overwinning voc viel in de „kind ranten van de i zoek brachten a knetterende li aan den kop sta op de laatste on a. Maarde ji bezoek van de ren en zorgden sing, door de ee bovenste plaats jeugdige rood-w verwacht kamt ontmoeting dus meer is gewordi moeten zijn op punten. We willen de fraaie cijfers be trainer, onze fe houden en zulle volgen: Alkm. Boys b D.T.S. a Bergen a Alcmaria b Alcmaria c Egmondia a UIT HET Het voetbalsp gen, hetgeen Z bleken is. Zoo van Grashoppei eerste overwinn maarders wistei niet verder dan brengen. De sta L.S.V.V. V.I.O.S. Berdos K.G.B. R.E.O. A.F.C. Grashoppers Alw. Forw. II In afd. B val van U.S.V. op waardoor een plaats voorloop men kon nog j D.E.M. II wim uitstekend wer mede uit Egmc heeft echter do SCHEIDSH HEEFT EEN HET NED De Italiaans na, die Zondai België uitsteke maal in ons la A.N.P. heeft h( ons spel en uit santé beschou\ volgen. Men 1 de heer Barlas internationaal ring heeft.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2