Buitenland DE ACTIE TER ZEE EN IN DE LUCHT. Ceta-BeverSNELGIANSïredvaste was 'Jiadiopcagcanuna »elle" door igtuig en. „Wocana"aan de Engelsche O.kust gezonken. Bemanning van het schip in veiligheid. GEMENGD NIEUWS. VERSTOPPING FOSTER'S MAAGPILLEN De Britten spreken tegen, dat zij groote verliezen aan materiaal hebben geleden. Bijzonderheden over den aanval op het vliegveld van Aalborg. Het spoorwegknooppunt Dombaas vernield. Glimlachje. en, dat opnieuw n overgegaan, /at betreft de :ijk van oordeel, iherziening iets versterking van ïsche gewesten, en rijksband en iseering" van 't jn geheel. Zij ïlling van een de over kolo- raarin vertegen- L en overzeesche zouden hebben, met voldoening minister voorne- /an verruiming .1 Volksraad en aantal benoemde te onderzoeken, p spoed aan. An- orshands niet in s hervormingen kamp nog steeds :hieden achtten toezegging, dat >rden opgeheven, at ter zake van onder zij de so- n te zien begre- nitiatief van be- ichten in herin- aeest dringende regeling van de nu reeds enkele de pers, den ïeneraal, zonder i zijn gemaakt. aantal in delingen van nationaliteit, te zijn ver kolonies en raag gesteld, ek roerigen zou verdie- nger toezicht usverre ge- sn dag van bericht bin- 138 bruto ton :hip .Libelle" kustvaarton- ordzee door is aangeval- de aankomst e Engelsche gezagvoerder de hoogte i, de stuur- door een der arm gewond, ter verple- toestand is schip heeft t MILITAIREN U>. verduistering van le aan defensie, :emeentepolitie in svers P. v. d. H., Dben van militai- vrachtauto ver rollen draad ge weten, dat hier- erd. De knoeierij zoodat het ver- .enlijke hoeveel- ivde al® ,eiking o" die t\aI® Sugenxekex. >t gevolgd door bleek niemand te erkte, dat er bin- ereden. De con- de bus direct r Higgips door den eworpen. Hij her- am dan plaats op it slachtoffer den i. Een minuut la- en de conducteur nds! Foxanounds! rde Higgins zich, st, waar de twee- [estapt, terwijl hij •de in de hoop, hte inspiratie niet 1 Hounds was een 1 het reeds bijna vas, stonden er m in druk debat dankte paarden- het feit, dat het heid was. sr. r kwam de con- t meneer", iderboekende blik 2 om inspiratie, behalve dan, dat ïlf opmerkte, dat im uit een bus te in de straat zelf ox and Hounds :r geweest, terwijl sen zichtbaar was. hij er den con- Vordt vervolgd). TWEEDE BLAD 3 Het 250 ton metende Nederlandsche schip Wocana is na een aanvaring, aldus de N.R.C., aan de Engelsche Oostkust vergaan. Het schip, dat eigendom is van de reederij Smit te Groningen, is Zondagmiddag uit Vlissingen vertrokken. Het had een lading zoogenaamd zilverzand (glaszand) aan boord. Het schip bevond zich-Zondagavond om streeks twaalf uur op eenigen afstand van de Engelsche kust, toen plotseling een schip voor het oog van den kapitein op doemde. De Wocana was helder verlicht en kapitein F. Tuit verklaarde, dat zjj zelfs een lichtbak had ontstoken. Een aanvaring bleek echter onvermijdelijk. De Wocana werd midscheepsch getroffen. Het schip be gon onmiddellijk te zinken. De kapitein en de matroos H. Berg uit Groningen bevonden zich op 't dek. De drie overige leden van de bemanning, de ma troos J. W. Hendriks uit Overschild, de ma troos C. J. H. van Ham uit Vlissingen en matroos-kok J. van Geenhuizen, waren zich juist aan 't kleeden, daar zij de wacht zou den overnemen. Door deze gelukkige om standigheid slaagden zij er zich onmiddel lijk in veiligheid te stellen. Het vijftal bereikte zonder moeite de red dingboot. De Wocana zonk vlug en binnen vijf minuten was het schip verdwenen. De schipbreukelingen werden aan boord van het schip opgenomen, waarmee zij in aan varing waren geweest. DE FINANCIERING DER JEUGD- REGISTRATIEBUREAUX. Het lid der Tweede Kamer de heer Smeenk (a.r.) heeft aan den minister van sociale zaken o.m. gevraagd op welke gronden hij -van oordeel is, dat uitgaven voor bureaux voor jeugdregistratie kunnen worden gebracht ten laste van artikel 124 van het elfde hoofdstuk der rijksbegrooting van het dienstjaar 1940, welk artikel slechts spreekt van bijdragen en overige uitgaven ten behoeve van kampwerk, centrale werk plaatsen, werkobjecter., dienstbodenoplei ding en cursussen voor jeugdigen. Voorts vraagt hij hoeveel men de totale kosten mag ramen en of het op artikel 124 uitgetrokken bedrag voldoende is om deze uitgaven daaruit te bestrijden. Zoo neen, dan vraagt hij of de minister dan de uitvoering van de aan de gemeenten toege zonden circulaire:- wil opschorten, totdat bij suppletoire begrooting de gelden zijn toegestaan. NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN KRING VERGADERDE. De Ned. journalisten kring hield Zater dag j.l. zijn algemeene vergadering in restaurant Brinkmann te Haarlem. De eereleden C. K. Elout en M. J. Brusse woonden, evenals de chef van den regee- ringspersdienSt, de heer A. J. Lievegoed, de vergadering bij. Zij werd geleid door den vice-voorzitter, de heer J. Schraver, De voorzitter, de heer G. Polak Daniels, was door ziekte verhinderd. De heer Schraver wees erop, dat ook voor de pers een aanzienlijke wijziging is ingetreden, nu het geheele land in staat van beleg is verklaard. Hij sprak het vertrou wen en de verwachting uit, dat de leden zonder vrees deze groote macht tijdelijk in handen van de militaire autoriteiten zien gelegd. De overgroote meerderheid van de Nederlandsche dagbladen heeft getoond te begrijpen, wat het landsbelang in dezen zorgelijken tijd eischt. Zij zal van een ver standig militair gezag niets te duchten heb ben. En mocht een of ander blad, dat vreemde belangen hooger stelt dan het nationale belang, zich bedreigd gevoelen of bedreigd worden door de bevoegdheid van het militair gezag, dan kan dit voor den goeden naam van de pers slechts winst zijn. De periodiek aftr. bestuursl. de heeren M. C. van Vooren Sr. te Rotterdam, Tj. N. Ade- ma te Alkmaar en C. Wildenberg te 's-Gra- venhage werden vervolgens herkozen. Ook de redacteur van „De Journalist" en diens plaatsvervanger werden herkozen. De nieu ws groepenindeeling werd tenslotte zonder wijziging aangenomen. Na de vergadering volgde een diner en ten slotte een vertooning van topprestaties op filmgebied in het Frans Hals-Theater. Deze vertooning, welke een groot succes bleek, werd door vele autoriteiten uit Haar lem en de omgeving bijgewoond. Aanwezig "was o.m. mr. dr. A. baron Roëll, commis saris van de koningin in Noordholland, de burgemeester van Haarlem, leden van Ged. Staten en vele andere autoriteiten. Van Hoeven krijgt ontslag. - Bij K.B. van 12 April 1940, is met ingang van 12 April 1940 aan G. W. F. van Hoeven ontslag ver leend als referendaris bij het departement van sociale zaken en als hoofdinspecteur voor de steunverleening in tijdelijken dienst. Zooals bekend is van Hoeven betrokken ge weest bij het spionnagegeval op het depar tement van sociale zaken te Den Haag. Inwisseling Zondagsetiketten. - De aan dacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat a.s. Zondag voor het eerst geen Zon dagsbestellingen meer worden uitgevoerd. De nog in het bezit van het publiek zijnde Zondagsetiketten kunnen tegen inkoopsprijs (10 voor 1 cent) worden ingewisseld. De in wisseling moet vóór 1 October a,s. geschie den. Bestrijding Bosch- en Heidebranden. - In overleg met de militaire autoriteiten wor den in verschillende kantonnementen door de Nederlandsche Heidemaatschappij lezin gen over boschbrand gehouden voor de mili tairen. Ook in de jaren 1931/'33 en 1938 heb ben deze lezingen in de garnizoenen plaats gevonden. Thans worden hiervoor de kan tonnementen opgezocht, waarvoor in over leg wordt getreden met O, en O. de nuttige stichting die tot doel heeft den militairen niet alleen afleiding te bezorgen, maar hen ook te onderwijzen. en slechte spijsvertering veroorzaken hoofdpijn, lusteloosheid, gemelijkheid hartwater, tnaajpijoienz. Fosttr's.MatijpïlIeA zijn het probe te' laxeermiddel en diages zorg "Voor een volkomen 'uomiale ontlasting; doordat rij zoo eacht weeken. Mie I 0.65 DE TOESTAND IN ZWEDEN. 1 Mei in Zweden neutraliteits- betooging. Het bestuur van de Zweedsche sociaal democratische partij heeft zijn instemming betuigd met het voorstel, om in samenwer king met de andere partijen, de 1 Mei vie ring te maken tot een betooging voor de neutraliteit en de onafhankelijkheid van Zweden. Minister Westman over de Zweed sche neutraliteit. De Zweedsche minister van justitie, West man, heeft het woord gevoerd tot de boeren partij in Upsala en de buitenlandsche si tuatie besproken. De politiek der regeering, aldus de minister, is een politiek van strikte neutraliteit. Zweden zal die neutraliteit ver dedigen tegen elkeen die deze neutraliteit tracht aan te randen. Die politiek wordt ge steund door de overweldigende meerderheid van het parlement en het volk. Na de rede nam de vergadering een motie aan, waarin zij eenstemmig haar instemming betuigde met de neutraliteitspolitiek der re geering en haar vaste voornemen de neutra liteit en onafhankelijkheid van Zweden te gen alkeen te verdedigen. Congres van Zweedsche socialisti sche jeugd. Het congres der organisatie van de sociaal democratische jeugd te Stockholm heeft een motie aangenomen, waarin het zich „hechter dan ooit schaart achter de regeering bij haar pogingen de vrijheid en onafhankelijkheid van het vaderland te verdedigen. De jeugd waaki, gereed om krachtig elke poging te bestrijden, uit het binnenland of het buiten land, onze demo -ratie, en onze nationale on afhankelijkheid omver te werpen. De jeugd is bereid in dien strijd zich alle offers te ge troosten." DUITSCHE GEVOLMACHTIGDEN IN DENEMARKEN EN NOORWEGEN. De Duitsche regeering heeft buitenge wone volmachten verleend aan haar ge zant te Kopenhagen, die, naar de Zweed sche dagbladcorrespondenten te Berlijn melden, voortaan den titel van bijzonder gevolmachtigde van den Führer zal voeren. Het zal de taak van den gezant zijn, toezicht uit te oefenen op het geheele burgerlijke bestuur des lands. Dezelfde correspondenten melden voorts, dat de gouverneur van Essen Ruhr, Joseph Terboven, benoemd is tot gevolmachtigde van den Führer in Noor wegen en dat de militaire en burgerlijke autoriteiten óf wel vervangen zullen wor den door Duitsche ambtenaren óf wel on der zeer streng toezicht zullen worden geplaatst. Naar tenslotte gemeld wordt heeft de Zweedsche regeering bepaald, dat de pro vincies Vaermland en Dalsland verboden gebied zullen zijn voor vreemdelingen, als zij niet een speciale vergunning hebben. Slechts Noren en Finnen kunnen zich zonder' meer in de beide provincies ves tigen. DE ARRESTATIE VAN COMMUNISTEN IN FRANKRIJK. Nader wordt gemeld, dat de arrestatie van 74 communisten is verhaast door de inhech tenisneming van Janin, oud-burgemeester van St. Georges-Villeneuve. Janin was door Moskou speciaal belast met de organisatie der revolutionnaire propaganda in het di strict Parijs. Aan de hand van de bij Janin gevonden documenten heeft men een ge heime organisatie ontmaskerd die talrijke vertakkingen had in belangrijke fabrieken, welke voor de defensie werken. Deze orga nisatie moest vooral het werk van de C.G.T. in discrediet brengen en de communistische elementen weer tot de vakbonden .doen toe treden, opdat zij daarin de leiding op zich zouden kunnen nemen. Binnenkort zou een dagelijkseh krantje verschenen zijn. Te water geraakt en verdronken, - Gis ternacht is dfe 29-jarige ongehuwde kruide nier K. T., wonende te Groningen, door on bekende oorzaak in het van Starkenborch- kanaal geraakt en verdronken. Meisje onder auto geraakt. - Gistermid dag is op den hoek van de Van Diemenstraat en de Houtmankade te Amsterdam een zes jarig meisje dat plotseling den rijweg ophol- de door een vrachtauto gegrepen en doode- lijk gewond. Het meisje is na korten tijd overleden. In een sloot geraakt en verdronken. - Gistermiddag is te Sneek het drie-en-een-half jarig dochtertje van de familie Alkema bij het spelen achter het ouderlijk huis aan de Nieuwe Selfhelp in een sloot geraakt en verdronken. Minister van sociale zaken naar Drente en Groningen. - De minister van sociale za ken zal vandaag en morgen een bezoek brengen aan de provincies Drente en Gro ningen teneinde verschillende objecten van werkverruiming te bezichtigen en tevens den arbeid in oogenschouw te nemen van de centrale vereeniging voor den opbouw van Drente. De commissarissen der koningin in de genoemde provincies zullen den minis ter bij dezen tocht van voorlichting dienen. Staking in het veenbedrijf. - Vrijwel alle arbeiders in de Overjjsselsche venen, alsmede in de venen te Emmer-Compas- cuum en omstreken zijn gisterochtend in staking gegaan. In Drenthe worden morgen nog meer stakingen verwacht. Dr. J. A. W. Van Loon t - Zaterdag is te Utrecht op 63-jarigen leeftijd, na een lang durige ziekte overleden dr. J. A, W. van Loon, arts en lector in de prthodontie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Betreffende den luchtaanval op Namsos, zijn thans, aldus het D. N. B., uit Stock holm nadere bijzonderheden ontvangen. Het bombardement op de Engelsche stel lingen zou zes uur aan een stuk geduurd hebben. Voortdurend verschenen vliegtui gen, die een waren regen van bommen lie ten vallen. Het aantal dooden is nog niet te bepalen. Onder de troepeneenheden in en om Namsos ontstond een paniek. Vele eenheden der Engelsche landingsttroepen vluchtten in het bergland en de bosschen. Gelijktijdig werd een tweede aanval tegen militaire doelwitten in Namsos onder nomen. Het spoorwegstation werd gedeel telijk vernield en ook een houtfabriek werd een prooi der vlammen. Britsche verliezen bij luchtaan vallen. Naar* thans bekend wordt, zoo zegt het D.N.B., werden op 21 April bij den afweer van vijandelijke luchtaanvallen en in het verloop van luchtgevechten elf vijande lijke vliegtuigen, en wel negen Britsche en twee Fransche machines, neergeschoten. Hiervan stortten bij een aanval op het vliegveld van Stavanger twee Britsche bommenwerpers neer en bij een aanval op Aalborg aan de Noord-Duitsche kust vier Britsche bommenwerpers. De overige toestellen werden aan het Weste lijke front door Duitsche jagers neerge haald. De bevelhebber der Duitsche weer macht deelde gister mee, dat Narvik op nieuw door de geallieerden is beschoten zonder dat het tot een landingspoging kwam. Britsche aanvallen op Aalborg en Stavanger. Toen Britsche vliegtuigen Zondagavond het vliegveld van Aalborg aanvielen brand den daar alle lichten voor de luchtoperaties gedurende den nacht. Vier vijandelijke toe stellen stonden op het punt te landen. Zij namen vlug de wijk, toen de Britsche ma chines naderden. Ondanks het hevige luchtafweer werden verscheidene treffers van zwaar-ontplofbare bommen op het lan dingsterrein geplaatst. Zes branden werden door brandbommen ontstoken en men zag de vlammen op verschillende deelen van het vliegveld wapperen. Een piloot, die slechts op een hoogte van 100 voet vloog, plaatste een nauwkeurig gericht bommen- salvo in de nabijheid van den controleto ren. Een machtige groep lange afstands bom menwerpers heeft Stavanger aangevallen. In het licht van de volle maan zag men, dat bijna 50 vliegtuigen uiteengedreven werden rondom het vliegveld. Een salvo van 15 bommen werd geplaatst op een groep van 15 machines, die dicht bijeen ge parkeerd stonden. Minstens zes vliegtuigen werden vernield, en men gelooft, dat de andere ernstig beschadigd zijn. Nog vele andere bómmen werden neergeworpen, waardoor verscheidene branden uitbraken. Ook werd machinegeweervuur gericht op een reeks vijandelijke vliegtuigen, waarge nomen werd, dat twee toestellen in brand vlogen. Minstens tachtig vliegtuigen, wellicht zelfs honderd, zijn vernield op den grond of buiten gevecht gesteld op de vliegvelden Maakt linoleum en parketvloeren niet glad. - Geen voetafdrukken. - Bussen vanaf 30 cent. Het Duitsche legerbericht. Bij den jacht op düikbooten in het Ska- gerrak en het Kattegat werden twee vij andelijke onderzeeërs vernield. Op de Noorsche marinewerf Horten werd het bedrijf hervat. Het luchtwapen zette zijn verkenningsvluchten op zee ter hoogte van Navik, aan de westkust van Noorwegen en boven het noordelijk deel van de Noordzee voort. Britsche vliegtuigen de den een aanval op het vliegveld Aalborg zonder iemand te treffen of eenige mate- rieele'schade aan te richten. Daarbij wer den drie Britsche vliegtuigen, en een ander toestel des nachts, boven Duitseh kustge bied neergeschoten. De Britsche verliezen aren gering. De verliezen der Britsche troepen in Noorwegen tengevolge van de luchtaan vallen zijn tot dusver uiterst gering ge weest meldt Havas uit Londen. Het mo reel der Noorsche troepen is thans zeer hoog en hun uitrusting wordt geleidelijk verbeterd. De Noren houden stand achter de verdedigingslinie nabij het Mjone- meer. Ook het kleine garnizoen in het fort Hegre blijft weerstand bieden. in Noorwegen en Penemarken bij de aan vallen der Royal Air Force. Press Associa tion wijst er daarbij op, dat de verliezen, die door de Engelsche bommenwerpers werden geleden, zeer gering zijn. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de bezet ting van Stavanger en Aalborg niet alleen voordeelen voor de Duitschers met zich medebrengt: Duitsche vliegtuigen, die door de R. A. F. getroffen worden, kunnen in 't vervolg niet meer gebruikt worden, want de Duitschers beschikken daar niet over dezelfde faciliteiten tot het verrichten van reparaties als op hun vliegvelden in eigen land. Staat van luchtgevaar te Aalborg. Te Aalborg is gister de staat van lucht gevaar afgekondigd. Binnen het betreffende gebied zijn alle scholen tot nader order ge sloten. De bioscopen blijven dicht, tot er schuilplaatsen zijn ingericht. Door de ci viele luchtbescherming zijn 115 auto's en een aantal motorrijwielen opgevorderd. Verliezen der Duitsche luchtmacht. Welingelichte Britsche kringen schatten het aantal Duitsche vliegtuigen, dat sedert het begin der operaties in Noorwegen neer- Woensdag 24 April. HILVERSUM, 301,5 M. (VARA-uitz.) 8.— ANP-ber., gr.pl. 9.30 Keukenpr. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 Voor de vrouwen. 10.50 Voor arb. in de continu- bedr. 12.— Gr.pl. 12.15 Orgelspel (opn.) 12.45 ANP-ber., gr.pl. 1.—1.45 VARA- orkest. 2.Handwerkles. 2.30 Gr.pl. 3. NVV-uitz. voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30—6.— Zang en orgel. 6.05 De Ramblers. (6.30 RVU: Wat is Materie?, causerie). 7.VAR A-kalender. 7.05 Feli citaties. 7.10 Koorzang. (7.30 VPRO: Bijbelvertellingen). 8.Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Gr.pl. 9.Radiotooneel. 9.30 Gr.pl. 9.40 VARA- orkest. 10.10 Rosian-orkest. 10.40 Medi sche vraagbaak. 11.ANP-ber. 11.10 12.Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 en 414,4 M. (NCRV- uitz.) 8— ANP-ber. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gr.pl. (9.30—9.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.— Gr.pl. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12. Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 ANP-ber. 12.35 Gr. pl. 1.Celesta-ensemble en gr.pl. 2. Gr.pl. 2.15 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 3.Christ, lectuur. 3.30 Piano kwartet „Die Haglie" en gr.pl. 4.45 Felici taties. 5.Voor de 'eugd. 5.455.55 Gr.pl. 6.Land- en tuinbouwcauserie. (6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en technisch onderricht). 7.Ber. 7.15 Kamermandoline-ensemble Hilversum en gr.pl. 8.— ANP-ber., intern, overzicht, herh. SOS-ber. 8.20 Utr. Sted. orkest en solist. (9.15—9.45 Causerie over Antwer pen). 10,25 ANP-ber., act. halfuur. 10.55 Gr.pl. 11.50—12.— Schriftlezing. ENGELAND, 391 en 449 M. (Na 10.20 n.m. ook 342 M.) 11.50 Orgelspel. 12.20 Ber. 12.351.20 BBC-Northern-orkest. 2.20 O. Rabin's dansorkest. 2.50 Radiotooneel. 3.20 BBC-Harmonie-orkest. 3.50 Shadwick strijkkwartet. 4.20 Ber. (Wels). 4.25 Wels- progr. 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Ber. 5.35 Pianosoli. 5.50 Act. uitz. 6.20 Mededeelin- gen. 6.40 Variété. 7.10 Muz. causerie. 7.40 Revue-progr. 8.20 Ber. 8.40 Act. causerie. 8.55 Variété. 9.20 Radiotooneel. 9.50 Ver- zoekconcert. 10.20 BBC-Zangers. 10.45 O. Rabin's dansorkest. 11.20 Ber. RADIO PARIS, 1648 M. 11.10 Vioolvoordr. 11.20 Yvonne Gouverné-koor en piano- voordr. 12.05 Pianovóordr. 12.35 Zang. 1.05 en 1.30 Cellovoordr. 2.20 Pianovoor- dr. 2.50 Radiotooneel. 3.50 Pianovoordr. 4.20 Chansons. 4.35 Cellovoordr, en zang. 5.35 Piano en viool. 6.50 Radiotooneel. 9.05 Orkestconcert mmv soliste. 10.05 Volks liederen met toelichting. 10.20 en 10.35 Radiotooneel. 11.05 Zang. 11.2011.50 So listenkwintet van de Garde Républicaine en soliste. KEULEN, 456 M. 4.50 O. Fricke's orkest. 6.40, 8.30—8.50 en 9.50 Gr.pl. 10.20 Con cert. 11.20 Omroep-Amus.-orkest en so liste. 12.50 Concert. 2.20 Sted. orkest van Duisburg en solisten. 4.10 Lit.-muz. progr. 4.45 en 5.50 Gr.pl. 6.35 Omroeporkest en solist. 7.45 Muz. tusschenspel. 8.05 Gr.pl. 8,5011.20 Zie D.sender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 en 12.30 Omroepdansorkest. 12.501.20 Gr.pl. 4.20 Jazzmuziek (gr.pl.) 4.45 Het Nederlandsche trio. 5.50 Accor- deonvoordr. 6.20 Gr.pl. 7.20 Prinses Zon neschijn, operette. 9.3010.20 Omroep dansorkest. 484 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 en 12.30 Radio-orkest. 12 501.20 Gr.pl. 4.55 Pianoduetten 5.35 en 6.05 Gr.pl. 7.20 Voor soldaten. 7.50 W. Ruhlman's orkest en solisten. 8.35 Radio-orkest. 9.30 Gr.pl. 9.35 Gr.pl. (met toelichting). 9.5010.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.35 Blaasconcert. 7.20 Gev. politiek progr. 8 20 Ber. 8.50 Omroepkieinorkest. 9.20 Om roeporkest. 10.20 Ber. Hierna tot 11.20 Nachtconcert. 11.50—12.15 Berichten. GEMEENTELIJK1" RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel Fr. 8.8.20, 'Diversen 8.208.50, D.sender 8.509.10, Diversen 9.1010.20, Keulen 10.2010.50, Diversen 10.50—11.20, Brussel VI. 11.20—13.20, D. sender 13.2013.50, Danm. Radio 13.50 14.20, D.sender 14.2015.20, Diversen 1512015.30, D.sender 15.3016.50, Diver sen 16.5016.55, Brussel Fr. 16.5517.20, Diversen 17.2017.35, Parijs Radio 17.35 18.05, D.sender 18.05—18.20, Brussel VI. 18.20—21.30, Fr. 21.30—22.20, Diversen 22.20—22.30, D.sender 22.30—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.8.20, Engeland 21.20, Beromünster 21.2021.50, Engeland 21.5023.20, Parijs Radio 23.2024. Lijn 5: Diversen. 8.209.15, Diversen 9.159.35, Engeland 9.3510.20, Diversen 10.2010.25, Weer- machtsprogr. 10.2511.20, Engeland 11.20 12.20, Brussel Fr. 12.2013.20, Diversen 13.2013.35. Weermachtsprogr. 13.35 16.20, Brussel VI. 16.20—17.35, Fr. 17.35 17.50, VI. 17.50—18.05, Fr. 18.05—18.20, Diversen 18.20—19.20, Brussel Fr. 19.20— gehaald, vernield of onbruikbaar gemaakt is, op een honderdtal. Duitsche mededeelingen. De Duitsche luchtmacht, aldus het D.N.B., heeft wederom krachtig ingegrepen in den strijd in Noorwegen. De opmarsch in het gebied Elverum, Mjoessen en Lillehammer werd krachtig gesteund en Noorsche troe- pendeelen werden met bommen en mitrail- leurvuur aangevallen. De door de Engel- schen bezette gebieden rond Andalsnes en Namsos, alsmede de troepentransporten welke daar werden ontscheept, zijn krachtig met bommen bestookt. Troepenconcentraties en marcheerende afdeelingen werden met bommen en mitrailleurvuur verstrooid en plaatsen, welke reeds door de Engelschen waren bezet zijn met succes aangevallen. Het belangrijke spoorwegknooppunt Dombaas in midden-Noorwegen is vernield, de havenwerken van Andalsnes en Nams- sos zijn zwaar beschadigd. Het landen van de troepen werd voortdurend door de Duitsche luchtmacht gehinderd. En de Engelschen leden zware verliezen. Ook werden transportschepen aangeval len en volgens de eerste berichten zijn drie transportschepen vernield, twee zijn onmid dellijk gezonken en op 't derde brak brand uit, twee Britsche oorlogsschepen, welke de landing beveiligden, werden door voltref fers zwaar beschadigd. Ook maakten Duitsche verkenningsvlieg tuigen vluchten boven de Noordzee en de Orkaden en de Shetland eilanden. Andere toestellen letten op de beweging van de Britsche schepen op de Noordzee en voor de Westkust van Noorwegen,. In twee ge vallen raakten de Duitsche toestellen slaags met Britsche jagers, die evenwel spoedig den strijd opgaven, vermoedelijk omdat zij gebrek aan brandstof kregen. TOESPRAAK VAN BULGAARSCHEN PREMIER. Er bestaat voor Bulgarije geen gevaar bij den oorlog betrokken te worden, verklaarde de Bulgaarsche minister-president Filof in een te Lowetsj in Noord-Bulgarije gehouden rede. Hij verzekerde, dat de Bulgaarsche po litiek van vrede en neutraliteit de veiligheid van het land waarborgt. In de ontwikkeling van het internationale leven zijn geen teekenen te bespeuren voor de bezorgdheid, dat Bulgarije in den oorlog zou worden medegesleept. Het zelfde geldt voor den geheelen Balkan. OPERATIE AAN BOORD VAN EEN OORLOGSSCHIP. Een geheel eskader Britsche kruisers en torpedojagers heeft op de terugreis van Noorwegen een uur stilgelegen omdat op een der schepen, die troepen'naar Noorwe gen hadden vervoerd, een blinde-darmopera- tie moest worden verricht. Alle schepen vormden 'n cordon rond den oorlogsbodem, aan boord waarvan de operatie geschiedde. Dit schip werd tijdens de operatie nog door een Duitsche vliegboot aangevallen, doch, er werd geen schade aangericht. EEN VERKLARING VAN CORDELL HULL OVER DE PHILIPPIJNEN. Cordell Huil heeft vandaag verklaard, dat de Vereenigde Staten geen wetgeving aan de Philippijnen wilden dicteeren, noch pres sie wilden uitoefenen, in verband met de voorstellen tot beperking van de Japansche immigratie. Overeenkomstig de voorgestelde wetten zou de Japansche immigratie op de Philip pijnen worden beperkt tot 500 personen per jaar. ENGELSCH—RUSSISCHE ONDER HANDELINGEN. De diplomatieke correspondent van Reu ter schrijft: Er is nog geen verder nieuws over de ont worpen EngelschRussische handelsonder handelingen. Klaarblijkelijk is de feitelijke po sitie van het oogenblik deze, dat besprekin gen gevoerd worden bij wijze van onderzoek, om na te gaan, of de omstandigheden gun stig zijn voor een handelsovereenkomst re kening houdende met den oorlogstoestand. De volgende stap schijnt door de Russen te moeten worden gedaan. JAPANSCHE AMBASSADEUR BIJ MOLOTOW. Naar uit politieke kringen verluidt, heeft de Japansche ambassadeur, Togo, een lang durig onderhoud gehad met den voorzitter van den raad van volkscommissarissen en commissaris van buitenlandsche zaken, Mo- lotow. Over den inhoud van deze bespreking is niets bekend. Men wijst er echter op, dat de Japansche ambassadeur eerst enkele da gen geleden een onderhoud heeft gehad met den commissaris voor den buitenlandschen handel, Mikojan, over den RussischJapan- schen handel. Dat men met zoo'n pracht- kaart wegloopt

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7