Een clubje langvingerige militairen. Rechtszaken Verduisteringen in de militaire keuken op Wieringen. 'Pcevwdacd TUetiws HEILOO NOORDSCHARWOUDE STOMPETOREN TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 24 APRIL 1940. Drie zaken voor de Alkmaarsche rechtbank. (Zitting' van 23 April). In de eerste maanden na de algemeene mobilisatie is hier en daar door minder be trouwbare of zwakke elementen in het Ne- derlandsche leger zeer veel gestolen, o.a. ook vrij groote hoeveelheden levensmidde len. Dit zeer afkeurenswaardig bedrijf werd vooral in de hand gewerkt door het gemak, waarmee de gestolen goederen van de hand konden worden gedaan. Zoo gauw echter het euvel zich op een erge manier begon te openbaren, is met krachtige hand ingegrepen om aan dit on vaderlandslievend gedoe een eind te ma ken. De stelende militairen hebben zich te verantwoorden voor den krijgsraad en de helende burgers maken thans kennis met. den burgerlijken rechter. De Alkmaarsche rechtbank hield zich Dinsdag eenige uren onledig met de behan deling van drie van dergelijke zaken. Het eerste en zeker ook het onschuldigste geval was dat van den caféhouder S. uit Den Helder, die van een gemobiliseerden collega een zak met 50 kg suiker en een kistje met 25 kg vet had gekocht, zonder zich te ver gewissen, of het wel in orde was met de gekochte spullen. Hem werd schuldheling ten laste gelegd, d.w.z. heling zonder opzet. De man erkende zijn onvoorzichtigheid. Hij zei echter een gewonen prijs voor de suiker en het vet samen 35 betaald te hebben en gewoon te zijn suiker per baal te koopen. Hij had niet het vermoeden, dat de soldaat B.j van wien hij had gekocht en die kok was in de militaire keuken op Wie- ringen, het geleverde had gestolen. Later, bij een volgende visite, had B. in een aan geschoten bui zich uit den mond laten val len, dat het geen zuivere koffie was. Toen hij dat hoorde, had verdachte geweigerd verder met B. zaken te doen. De soldaat B., die als getuige werd ge hoord, bleek deel uit te maken van een clubje korporaals-kok en eenige hulpkoks, dat er een bedrijf van maakte levensmid delen te verduisteren en deze door B., die altijd wel een weg wist, te doen verkoopen. B. beweerde, dat S. wel had geweten, dat de suiker en het vet „uit de keuken" kwa men. B. werd door den waarnemend-president, mr. Fruin, geducht aan den tand gevoeld over de koopsom en over de verdeeling van den buit onder de compagnons, over welke zaken B. niet geheel duidelijke verklaringen aflegde. B. ontkende voorts, dat hij later nog wel eens bij verdachte zou zijn geweest en zich toen zou hebben verraden. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, zei, dat soldaat B. een bekende figuur was ge worden op het gebied van verduisteringen ten nadeele van het leger. Verdachte S. had echter moeten begrijpen, dat het ongewoon is dat een soldaat zulk een hoeveelheid le vensmiddelen kan leveren. Hij is roekeloos geweest. De verklaring, van B., dat ver dachte zou hebben geweten, dat het ver duisterd goed was, aanvaardde de officier niet; B. wilde het al te mooi maken naar zijn meening. Het feit was volgens spr. heel erg en er diende paal en perk te worden gesteld aan dergelijke zaken, die het stelen zeer in de hand werken. Spr. vorderde tegen ver dachte zes maanden gevangenisstraf. Mr. dr. Buiskool uit Schagen, de verde diger, betoogde, dat de aanwijzingen, als zou verdachte zich hebben schuldig gemaakt aan schuldheling, wel erg zwak waren. Er werd in Den Helder algemeen verteld, dat er op Wieringen heel erg was gehamsterd en verdachte verkeerde dan ook aanvanke lijk in de meening, gehamsterd goed te koo pen. Toen hij hoorde, dat het gestolen goed was, gaf verdachte vrijwillig alles wat hij nog had, en dat was veel, aan het leger te rug. Er was ook niets, dat er op wees, dat de suiker en het vet gestolen waren; het werd allemaal op klaarlichten dag vervoerd met de autobus. De houding van B. vond pleiter heel twij felachtig; met dien man diende men voor zichtig te zijn, hetgeen ook wel gebleken was. Voorts kon pleiter bewijzen, dat B. la ter wel bij verdachte weer eens op bezoek is geweest. Pleiter vroeg vrijspraak, subsidiar een geldboete. De sofdaat B. was de aanvoerder. De tweede zaak betrof den veehouder B., wonende te Wieringen, vlak naast meer genoemde militaire keuken. Hij had gesto len levensmiddelen, afkomstig uit die keu ken, vervoerd en verkocht voor de koks van een clubje en ook bewaard en voor zich zelf gekocht. De man erkende de feiten en ook, dat hij wist, dat de levensmiddelen van diefstal of verduistering afkomstig waren. Hem werd dus gewone heling ten lasté gelegd. Uit het getuigenverhoor bleek, dat van het clubje koks de soldaat B. uit de vorige zaak wel de kwade genius was geweest en ook, dat soldaat B. als getuige in de vorige zaak sommige feiten anders had weergege ven dan ze werkelijk waren. Een der sol daten-kok had met elkaar 60 „bijver diend", todat hij er vrijwillig mee opgehou den was, omdat het werk hem toch niet aanstond. De officier vorderde in deze zaak tegen B. acht maanden gevangenisstraf. Mr. dr. Buiskool, die weer als verdedi ger optrad, vroeg mededoogen met ver dachte, die een eenvoudige man was en het niet breed had en zoodoende gemakkelijk voor de verleiding was bezweken. De officier verzet zich tegen een reclasseeringsrapport. Het derde en laatste bedrijf had als hoofdpersoon den melkhandelaar de J. uit Zijpe, die verscheidene keeren gestolen mi litaire levensmiddelen had gekocht van veehouder B. en ook van de soldaten. De J. gaf het hem ten laste gelegde toe, maar zei in den beginne te hebben ge meend met smokkelwaar te doen te hebben. Later wist hij echter wel beter. De veehouder B. verklaarde echter als getuige, dat de J. van den eersten keer af al op de hoogte was van de werkelijkheid. De officier vorderde ook tegen de J. acht maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. van Leuwen, was het er mee eens, dat het feit, door verdachte gepleegd, erg was. Toch meende hij, dat er wel redenen waren voor een zachter oor deel en hij vroeg daarom om een reclas seeringsrapport over verdachte, wiens ge zin door een gevangenisstraf zwaar zou worden getroffen. Nadat de officier zich had verzet tegen het verzoek van den verdediger en had ge zegd, dat slapheid in dergelijke kwesties uit den booze is, werd de uitspraak in alle zaken bepaald op Dinsdag a.s. Uitspraken in zaken behandeld op 16 April. H. P., handelsreiziger in olie, heeft terecht gestaan wegens vervalsching van order briefjes en steunfraude. De eisch tegen hem was tien maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde heden P. tot 6 maanden gevangenisstraf. D., grondwerker te Hoorn, heeft terecht gestaan wegens verduistering van een damesfiets, welke bij hem in bewaring was gegeven. De eisch was zes maanden gevan genisstraf. De rechtbank wees de zaak voor nader onderzoek naar den persoon van ver dachte terug. Vader en zoon de M., wonende te Uit geest, hebben terecht gestaan wegens dief stal van een groote hoeveelheid wilgen katjes te Castricum. De eisch was vier maanden tegen den vader en twee maanden tegen den zoon. De rechtbank veroordeelde den vader tot 4 maanden gevangenisstraf en den zoon tot 1 maand gevangenisstraf. Mobilisatiekruis. In de Dinsdagavond gehouden voor jaarsvergadering heeft de voorzitter, de heer G. Smits, afscheid genomen van den heer T. Willems, die vele jaren de vereeni- ging diende en nu ons dorp gaat verlaten. Besloten werd bij zijn 25-jarig huwelijk en het huwelijk van zijn dochter een cadeau aan te bieden. Door B. en W. was op het verzoek om op Hemelvaartsdag een speldjesdag te mogen houden, gunstig beschikt. Van het hoofdbestuur was bericht ont vangen, dat bestuursleden geen steun in natura mogen genieten. Het bestuur heeft hiermede genoegen genomen. Ook was bericht ontvangen, dat de afd. geen steun meer ontvangt, doch de leden individueel. Deze groote verandering heeft het bestuur geaccepteerd, aldus de voorzit ter, doch niet van harte, want van de zelf standigheid van een afdeelingsbestuur blijft weinig over. Daar in de zomermaanden geen vergade ring wordt gehouden, werd nu reeds da goedkeuring gevraagd om t.z.t. aan B. en W. goedkeuring te vragen voor een verlo ting. In de vacature van voorzitter werd geko zen de heer N. Bakker en in de vacature- Willems de heer N. Rood. Voor de te houden jaarvergadering in Utrecht werden als afgevaardigden aange wezen de heeren L. Denneman en G. Smits. Luchtbescherming. In de Maandagavond in het Sportge bouw en de Rustende Jager gehouden ver gaderingen voor luchtbescherming om te komen tot de vorming van wijkcommissies, werd door de heeren Homburg en Altena een inleiding gehouden over dit belangrijke onderwerp. De gemeente is ingedeeld in 12 wijken. Er werd op gewezen wat men in eigen omgeving heeft te doen als er lucht- gevaar ontstaat. De inleiders hebben verschillende vragen beantwoord en bestuursleden van de ver- eeniging hebben daarna nog eenige inlich tingen gegeven. Zuster van Helsdingen liet in beide .ver gaderingen de aanwezigen, waaronder vele dames, zien hoe met eenvoudige middelen een verbandtrommel is samen te stellen. Hierna werden besturen van de volgende wijkcommissies gevormd: Wijk X: P. Hom burg, G. J. T. Arendsen, P. Dekker, Chr. Kant, C. B. v. d. Maat. H. Pel en W. Piers- ma. In wijk IV: P. Avis, P. Vierkant, P. Hoetjes, A. H. Schoorl-Hagedoorn en A. J. C. Altena. Bond van Begrafenisvereenigingen. De jaarvergadering van den Bond van begrafenisvereenigingen Langendijk en om streken, welke Dinsdagavond in „Concordia" werd gehouden, was goed bezocht. Aanwezig waren o.a. als gasten de verte genwoordigers van de vereeniging te Wog- num, Schellinkhout en Westerblokker. Door toetreding van Hoogkarspel is het aantal aangesloten vereenigingen op 16 gekomen. De v reenigingen te Twisk en Venhuizen hadden bericht gezonden verhinderd te zijn. Onderzocht zal worden op welke wijze de dragers het beste zijn te verzekeren. De af deelingen Hensbroek en Julianadorp zullen gedurende twee jaar een afgevaar digde in het bestuur hebben in de plaats van St. Pancras en Noordscharwoude. Het jaarverslag van den secretaris, den heer H. Vinke, te Broek op Langendijk, ver- meldde, dat de werkzaamheden steeds op piëteitvolle wijze zijn uitgevoerd. In totaal zijn 250 pers. ter aarde besteld, waarvan 126 niet-leden en 124 leden. Er zijn thans 9516 personen lid bij de aangesloten vereenigin gen. Het totale vermogen van de vereeni gingen was 28.334.69. Het financieel verslag van den penning meester, den heer Jb. Kramer, gaf een totaal cijfer aan van 862.74; het kassaldo is thans 523.25. Het bezit van den bond is vermin derd van 538.40 tot 523.25. Het bestuur stelde hierna een concept statuten van den bond aan de orde. De vereeniging Koedijk stelde voor, een commissie in te stellen, welke de statuten onderzoekt, Dan kan in een volgende verga dering haar rapport worden behandeld. Na een gedachtenwisseling werd dit voor stel aangenomen. De afd. Hensbroek stelde voor, voortaan de bondsvergadering om beurten te houden in een andere gemeente waar een begrafenis- vereeniging is gevestigd. Het bestuur stelde voor op dit voorstel niet in te gaan in verband met de aan de uit voering verbonden meerdere onkosten. Het voorstel van Hensbroek vond geen steun, zoodat het verworpen werd. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer R. v. d. Laan herkozen. Hierna werd een algemeene bespreking gevoerd over verschillende interne zaken der vereenigingen. Men besloot o.m. te pro- beeren de behandeling der aangiften van de sterfgevallen te Alkmaar bespoedigd te krij gen, daar dit daar zeer omslachtig is en twee dagen in beslag neemt. Noordscharwouder polder. Bestuur en stemgerechtigde ingelanden van den Noordscharwouder polder verga derden Dinsdagavond in hotel Concordia alhier. Ged. Staten zonden een circulaire over de beveiliging tegen de gevaren van lucht- I aanvallen; het zal noodig zijn, dat het wa terschapsreglement wordt gewijzigd, ter wijl een bewakingsdienst georganiseerd zal moeten worden voor de bemalingsin stallatie en de dijken. Ged. Staten verzochten, het ambtenaren reglement te wijzigen in verband met da bepalingen welke gelden voor de salaris betaling aan gemobiliseerde ambtenaren. Men besloot, nog niet tot deze wijziging over te gaan, maar af te wachten, wat de Bond van Waterschappen ten deze advi seert. Het dag. bestuur werd gemachtigd de noodige wijzigingen aan te brengen. Hierna werd de rekening 1939 goedge keurd. De ontvangsten hebben in totaal 1938.19 bedragen, de uitgaven 1517. Saldo 421.19. De schuld van den polder is thans nog 300. De begrooting 1940 werd vastgesteld op totaal 1836.48, met een post voor onvoor zien van 365.48. De lasten werden bepaald op 17 per H.A. Niet te veel gedronken. In de krant van Maandag j.l. stond het berichtje dat de motorrijder A. O. te Stompetoren met zijn motor was gevallen. De berichtgever gaf als zijn opinie te kennen, dat het slachtoffer tengevolge van te veel alcoholgebruik zoo onfortuin lijk is geweest. Dit nu is niet geheel waar. De jonge man, die hier sinds korten tijd werkzaam is, heeft zich als een zeer beza digd burger doen kennen. Wel had hij dien avond een glas bier gedronken, maar van dronkenschap was geen sprake. De mist, onbekendheid met den weg en een machine waar hij voor 't eerst op reed, zijn veel grootere factoren geweest, die hem noodlottig zijn geworden. Concentreert U zich op het krachtigste reclame-middel- DAGBLAD RECLAM- HET 100.000STE RADIO-TELEFOONGESPREK MET INDIË WERD GISTEREN VANUIT UTRECHT AANGEVRAAGD. In het kantoor van de firma Jongenecl tijdens het jubileumgesprek. Links de heer P. Vos, directeur van de firma. DE BELOONING VOOR EEN GOED AFGELEGD VERKEERSEXAMEN, HET „VEILIG VERKEER"-INSIGNEWORDT UITGEREIKT AAN ÉÉN DER LEERLINGEN VAN DE HAGEDOORNSCHOOL TE AMSTERDAM. DE „DJAMBI" VAN DEN ROTTERDAMSCHEN LLOYD is thans ook beveiligd tegen het gevaar van magnetische mijnen. Rondom het schip is een z.g. „Gauss"-kabel aangebracht, die voorkomt, dat de „Djambi" slachtoffer van een magnetische mijn wordt (met pijl aangegeven). DE ENGELSCHE MINISTER LESLIE BURGIN inspecteerde de speciale uitrusting voor het Engelsche expeditie!eger naar Noorwegen. DE STRIJD IN NOORWEGEN. Noorsche ski-loopsters volgen belangstellend het Bevestigen van zware bommen aan Duitsche bombardementsvliegtuigen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5