Persverordening afgekondigd. DEA( c Bepalingen treden Zaterdag 27 April in werking. Afkondiging krachtens den Staat van Beleg. Periodieke verloven worden nu weer verleend. IVOROL-tandpasta is de beste De justitie kent geen discriminantie. Minister De Geer antwoordt op vragen. TWEEDE BLAD. TWEED! 's-G r a v e n h a g e 24 A p r i 1. Als algemeene bekendmaking no. 30 van den opperbevelhebber van land' en zeemacht bevat de Staatscourant een verordening voor de pers, geldende in het ge- heele grondgebied des rijks. De verordening luidt als volgt: ARTIKEL 1. Het is verboden een dagblad, periodiek, vlugschrift of eenigerlei ander drukwerk, geschrift of teekening te drukken, uit te geven of voorzoover zit in de Neder- landsche taal zijn gesteld dan wel in het Rijk zijn gedrukt of uitgegeven te ver spreiden, aan te plakken of in den handel te brengen. ARTIKEL 2. Het in deze verordening bepaalde blijft van toepassing op de in artikel 1 bedoelde drukwerken, geschriften en teekeningen, ook al zijn die door den militairen cen- suurdienist indien deze is ingesteld vrijgelaten. ARTIKEL 3. Van het in artikel 1 gestelde verbod kan door het militair gezag ontheffing worden verleend. Aan een ontheffing kan het mi litair gezag algemeene of bijzondere voor waarden verbinden, terwijl eenmaal vast gestelde voorwaaarden door dat gezag kun nen worden ingetrokken, gewijzigd of aangevuld. ARTIKEL 4. Verleende ontheffingen kunnen door het militair gezag te allen tijde en zonder opgave van redenen worden ingetrokken. ARTIKEL 5. Ontheffing van het in artikel 1 gestelde verbod wordt van rechtswege geacht te zijn verleend ten aanzien van alle in arti kel 1 bedoelde drukwerken, geschriften en teekeningen, voor zoover in deze algemee ne bekendmaking niet anders is bepaald, dan wel door het militair gezag of den militairen censuurdienst indien deze is ingesteld bij algemeene bekendmaking of bijzondere aanzegging niet anders zal worden bepaald. ARTIKEL 6. Een algemeene bekendmaking of bij zondere aanzegging, als in het vorige ar tikel bedoeld, kan mede betreffen het drukken, uitgeven, verspreiden, aanplak ken of in den handel brengen van alle in artikel 1 bedoelde drukwerken, geschrif ten of teekeningen van een bepaalden na tuurlijken dan wel rechtspersoon of lichaam, hetzij door dien natuurlijken of rechtspersoon of door dat lichaam zelf, hetzij door derden. ARTIKEL 7. 1. Geen ontheffing, als bedoeld in ar tikel 5, wordt geacht te zijn verleend voor zooverre het drukwerk, geschrift of de teekening naar inhoud en (of) strekking dan wel naar den uiterlijken vorm: a. In geval van een oorlog, waarin Ne derland niet als oorlogvoerende mo gendheid betrokken is, uiting geeft aan gevoelens van vijandschap, haat of minachting tegenover eenige oorlogvoerende mogendheid, hare overheid of een harer overheidsorga nen of leidende figuren, dan wel waarvan inhoud en (of) strekking voor zoodanige mogendheid, hare overheid of een harer overheidsorga nen of leidende figuren als beleedigend of noodeloos krenkend moeten worden beschouwd. b. Een afbeelding, beschrijving of eenige bijzonderheid inhoudt met betrekking tot 's lands defensie in het algemeen, dan wel bijzonderlijk met betrekking tot functies en standplaatsen van mi litairen, eenig militair werk, militai ren bij de uitoefening van den dienst^ militair materieel, bij, althans ten behoeve van de weermacht in ge bruik, gebouwen en getimmerten, waarin militairen zijn ondergebracht voor welk doeleinde ook, of waarin zich militaire bureelen, stafkwartieren of commandoposten bevinden, of waarin militaire paarden of militair materieel zijn ondergebracht, militai re vliegvelden, vliegparken en lan dingsterreinen met hun roerend en onroerend toebehooren, bivaks, mili taire auto- en wagenparken, en in het algemeen alle dergelijke of ande re gegevens omtrent land- en zee macht, haar taak, bevoorrading, uit rusting en verrichtingen; c. mededcelingen inhoudt in zake maat regelen, de svacuatie betreffende of de voorbereiding daarvan door het militair en (of) burgerlijk gezag waaronder te dezen wordt verstaan het noemen van namen van gemeen ten, buurten of streken, welke voor afvoer der bevolking in aanmerking komen, van namen van vluchtoor den, het vermelden van de wijze, waar op en de land- en waterwegen, waar langs de eventueele afvoer der bevol king zal geschieden, het vermelden van gedragsregels voor de bevolking :ij evacuatie tenzij de gegevens daar- le zijn vpr-'1 kt door den minister .-u. .iefv.sie, den minsiter van bin- nenlandsche zaken, den opperbevel hebber van land- en zeemacht of de commissie bi rgerbevolking; d. bestemd en (of) geschikt is om de krijgstucht bij en het zelfvertrou wen in de weermacht of eenig onder- of bestanddeel daarvan te onder mijnen, en in het algemeen moet wor den geacht gevaar op te leveren voor den geest var, de weermacht of voor de veiligheid des lands. e. Beleedigend, dan wel noodeloos kren kend moet worden geacht voor het openbaar gezag, eenig openbaar lichaam of eenige openbare instelling; f. afbreuk kan doen aan de weerbaar heid en het zelfvertrouwen van de be volking; g. Blijkens mededeeling van de regeering of van den opperbevelhebber van land- en zeemacht op eenigerlei an dere wijze afbreuk doet a?n de be langen en (of) de veiligheid van den Staat. 2. Onder de uitdrukking „naar den uiterlijken vorm", gebezigd in lid 1 van dit artikel, worden o.m. verstaan: a. het gebruik van sensatior.eele koppen en sensationeele slagzinnen, welke geen voldoende verantwoording vin den in den inhoud van de berichten, waarop ze betrekking hebben; b. het zoodanig weergeven van officieele berichten, dat de oorspronkelijke strekking niet tot haar recht komt; c. het opnemen van gruwel-propaganda- berichten; d. het door letterkeuze, opmaak of plaatsing in de pagina verleenen van extra waarde en aandacht aan be richten, uitgaande van een oorlogvoe rende mogendheid. ARTIKEL 8. 1. Geen ontheffing, als bedoeld in ar tikel 5, wordt geacht te zijn verleend voor zooverre het drukwerk, geschrift of de teekening hetzij naar inhoud en (of) strek king, dan wel naar den uiterlijken vorm: le. aandringt en (of) aanstuurt op het verlaten door Nederland van het be ginsel en (of) het standpunt der neutraliteit; 2e. eenige mededeeling bevat zonder toestemming van de bevoegde militaire autoriteit met betrekking tot het eventueel bedreigen, in gevaar bren gen of schenden van de Nederland- sche neutraliteit door eenige oorlog voerende mogendheid, dan wel met betrekking tot eenige poging daartoe; 3e. twijfel kan doen wekken aangaande, dan wel betwist de neutrale houding der Nederlandsche regeering, het Nederlandsche volk, of de Nederland sche pers in. haar geheel; 4e. de neutrale houding van eenig Neder landsch persorgaan, dagblad of perio diek zonder ernstige, aan het lands belang ontleende redenen verdacht maakt, betwist of in twijfel stelt; 5e. blijkens mededeeling van de regeering of van den opperbevelhebber van land- en zeemacht op eenigerlei an dere wijze afbreuk doet aan de belan gen en (of) de veiligheid van den staat. 2. Het bepaalde in alinea 2 van artikel 7 is met betrekking tot den inhoud van lid 1 van dit artikel op overeenkomstige wijze van toepassing. ARTIKEL 9. 1. Drukkers of uitgevers van nader door of vanwege het militair gezag aan te geven drukwerken, geschriften en teekeningen zijn verplicht om op vordering van dat ge zag van elke uitgave of herdruk den titel, den naam van den auteur en (of) den strafrechtelijk aansprakelijken redacteur alsmede de korte inhoudsopgave, dan wel het druk wei.., geschrift of de teekening zelf, schriftelijk ter kennis van dat gezag te brengen. 2. Het militair gezag is voorts bevoegd indien daartoe i aar zijn oordeel aan leiding bestaat na kennisneming van de korte inhoudsopgave alsnog een exemplaar van het drukwerk, geschrift of de teeke ning ter inzage te vragen, teneinde van den volledigen inhoud te kunnen kennis nemen. ARTIKEL, 10. Overtreding van eenige bepaling dezer verordening wordt overeenkomstig het be paalde in art. 47 van de wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste duizend gulden. ARTIKEL .1. Met de handhaving en met de zorg voor de naleving van deze verordening, als mede met de opsporing van krachtens eenige bepaiii g van deze verordening strafbare feiten zijn belast, naast en be- hal/e de door het militair gezag met het topzicht op de pers belaste officieren: le. de ambtenaren, bedoeld in art. 141 van het wetboek van strafvordering; 2e. het personeel der koninklijke mare chaussee; 3e. het personeel der militaire politie. ARTIKEL 12. 1. Deze verordening zal worden afge kondigd door plaatsing in de Nederland sche Staatscourant. 2. Zij treedt in werking op den derden dag na hare afkondiging. Op iets beperkter voet. De regeermgspersdienst deelt mede, dat van Zaterdag 27 April af (vertrek Vrijdagavond daaraan voorafgaande) weer zal worden overgegaan tot het verleenen van periodieke verloven, zij het op iets beperkter voet dan tot dusver het geval is geweest. HET TIJDELIJK AANSTELLEN VAN GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN. Geen dispensatie. Op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Thijssen (s.d.a.p.) betreffende het openen van de mogelijkheid om voor den duur der mobilisatie gehuwde onderwijzeressen tijdelijk aan te stellen, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen thans als volgt geant woord: De minister heeft van hoogst enkele ge meenten bericht ontvangen dat door ge brek aan gegadigden niet in de tijdelijke waarneming van een onderwijzersplaats kon worden voorzien. Tot deze gemeenten be- hooren Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage. Navolgens een aantal cijfers te hebben gegeven over den omvang van dit ver schijnsel zegt de minister: De moeilijkheden bij de voorziening in tijdelijke onderwijzersplaatsen hebben zich practisch alleen voorgedaan tijdens de ab normaal koude maanden, gevolgd door de periode van veelvuldig voorkomende griep." Zij kwamen, naar het oordeel van den mi nister, niet voort uit een tekort aan onder wijskrachten op zich zelf, maar uit de om standigheid, dat tengevolge van plotselinge ongesteldheid niet terstond in de openval lende plaats kon worden voorzien. Afge scheiden van de vraag, in hoever het uit onderwijskundig oogpunt van beteekenis kan worden geacht, dat in de tijdelijke waarneming zou worden voorzien door aan stelling van gehuwde vrouwen, die meestal reeds gedurende vele jaren niet meer bij 't onderwijs werkzaam zijn geweest, is de vraag gewettigd, of deze gehuwde vrouwen in den afgeloopen winter wel in staat zouden zijn geweest de oogenblikkelijke vereischte hulp te verieenen. De minister, die deze vraag ontkennend meent te moeten beant woorden, heeft zich dan ook niet gerechtigd geacht om de vrijstelling, bedoeld in het zesde lid van artikel 56 der lager-onder- wijswet 1920, te verleenen. Thans bestaat daarvoor zeker geen grond meer. Mede op grond van bovenstaande is de minister niet bereid voor den duur der mobilisatie aan de gemeentebesturen de dispensatie te ver leenen, bedoel in art. 56, voorzoover betreft de tijdelijke aanstelling van gehuwde on derwijzeressen. GEMEENTEN EN ARBEIDERSWONING BOUW. Vermindering van de bijdrage in eventueel verlies. Het lid der Tweede Kamer, de heer Bom men (s.d.a.p.) heeft onlangs aan de minis ters van binnenlandsche zaken en van fi nanciën een viertal vragen gesteld over de wijziging van de bestaande regeling be treffende het beschikbaar stellen van voor schotten onder verband van tweede hypo theek voor den bouw van arbeiderswo ningen door particulieren. Oa. zou het thans geldende percentage, dat de gemeenten in een eventueel verlies hebben bij te dragen, aanmerkelijk worden verminderd. De heeren van Boeyen en de Geer heb ben hierop thans o.m. geantwoord: dat de mededeeling, waarin over ge noemde wijziging werd gesproken inder daad juist is. Volgens de oude regeling droegen rijk en gemeenten in een eventueel verlies in verband met deze voorschotver- leening ieder voor de helft bij. Ten einde het geldelijk risico voor de gemeenten te beperken, is thans bepaald, dat een derge lijk verlies door het rijk en de gemeente zal worden gedragen in de verhouding van 3 1. Als „verlies" worden aangemerkt: 1. Het niet op den hypotheekgever ver haalbare restant der hoofdsom. 2. Door den hypotheekgever verschuldig de, doch niet aan de gemeente voldane renten, tot een maximum van een jaar ren te over het schuldrestant der hoofdsom. 3. De kosten van door het gemeentebe stuur genomen maatregelen tot beperking van het verlies, voor zoover die maatrege len, hëtzij bij het voorafgaand overleg, het zij zonder dat overleg alsnog zijn goedge keurd. Onvoldane gemeentelijke retributies, als mede onvoldane erfpachtcanons worden bij de berekening van het verlies niet in aan merking genogen, voor zoover zij verschul- did zijn gedurende het tijdvak, aanvan gende zes maanden na den dag, waarop de hypotheekgever voor de eerste maal in eenig opzicht in gebreke is gebleven, be houdens verlenging van dien termijn, indien daarvoor, naar het oordeel van den minis ter .van binnenlandsche zaken termen zijn. 4. De ministers zijn van oordeel, dat overeenkomstige toepassing op wonigswet- voorschotten niet gewenscht is, omdat tus- schen beide figuren van overheidssteun geen analogie bestaat. 3. Zij kan worden aangehaald onder de benaming „Persverordening van den O.L.Z." Gelast en beveelt een ieder, wien zulks aangaat, zich overeenkomstig het voren staande, en bijzonderlijk overeenkomstig eenige krachtens deze verordening ge gevens verbodsbepaling te gedragen. Gegeven te 's-Gravenhage den 23en April 1940. De generaal, opperbevelhebber van land- en zeemacht w.g. H. G. WINKELMAN. Elke vergelijkende proef bewijst dit. In tuben van 60, 40 en 25 cent. INBREKER MET UITGEBREIDEN STAAT VAN DIENST IN ARREST. De Haagsche politie, en wel de centrale opsporingsdienst, heeft een goeden slag ge slagen met de vangst van een 23-jarigen Rotterdammer, den timmerman T. de V., die te zijnen huize in Delfshaven in den nacht van Zaterdag op Zondag is gearresteerd. In de avonduren van Donderdag 11 April was ingebroken in een woning aan den Be- noordenhoutscheweg te Den Haag. Mooie kasten, waaronder een antieke, waren met een bankschroef opengeslagen en op de eer ste étage was een collectie juweelen ter waarde van enkele duizenden guldens ont vreemd. Bij haar onderzoek vond de poli tie in een van de raamkozijnen een houder met zes scherpe revolverpatronen, waaruit men afleidde, dat de dader niet ongevaar lijk was. De wijze, waarop deze te werk was gegaan, was de Haagsche politie vreemd. Zij wendde zich daaom tot andere gemeenten,, o.m. tot Antwerpen. Hierop werd van de Rotterdamsche poli tie bericht ontvangen, dat den laatsten tijd op den Schiedamschedijk en in Katendrecht een man was gesignaleerd, die buitenspori ge verteringen maakte. Zaterdagavond is de man in zijn woning gearresteerd. Nog voordat de gezochte, die reeds uit bed gesprongen was, zijn revolver uit zijn jaszak kon grijpen, had de politie hem reeds overmeesterd. Een uigebreide huiszoeking door den C. O. D. bracht den geheelen buit van de bewuste inbraak aan het licht, overal in huis verstopt. Boven dien vond men nog gestolen goed, dat af komstig was van een inbraak, die de V. den dag voor zijn arrestatie in Delft had gepleegd. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de V. sinds einde November, toen hij werk loos werd, zich schuldig heeft gemaakt aan dertig inbraken, waaronder 16 in Hille- gersberg en zes in Schiedam. GEBOORTEDAG VAN PRINS WILLEM I HERDACHT. In de Nieuwe kerk te Delft is gister avond de geboortedag van prins Willem I herdacht. Het initiatief tot deze plechtigheid was uitgegaan van een herdenkingscomité, ge vormd op uitnoodiging van het hoofdbe stuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond en bestaande uit vertegenwoor digers van een groot aaantal vereenigingen met nationalen inslag. Na een openingswoord van den voor zitter van het herdenkingscomité, den heer P. J. de Kanter, heeft de voorzitter van de Vereeniging „Ons Leger", generaal-majoor K. E. Oudendijk een herdenkingsrede uit gesproken. Nadat vervolgens het Haagsche Volks zangkoor een van Valerius' liederen ge zongen had, legden de vertegenwoordigers van 17 vereenigingen bloemen bij het graf van Willem van Oranje. Met koraal- muziek, en kranslegging door den heer P. J. de Kanter en het zingen van het^ eerste en zesde couplet van het volkslied werd de herdenking besloten. DE MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN IN GRONINGEN. De minister van sociale zaken, dr. J. van den Tempel, heeft gisteren in gezelschap van den administrateur van zijn departe ment, hoofd der afdeeling werkverruiming, den heer M. de Vries, een bezoek aan de provincie Groningen gebracht, waar de minister enkele groote werken heeft be zichtigd. Het eerste bezoek gold de inpolde ring van „De Slikken", waar de minister de afwerking der dijkverzorging en de werkzaamheden aan den polder zelf bezich tigde. Aan de hand der kaarten liet de minister zich hier voorts voorlichten over de mogelijkheid van verdere groote werken langs de Waddenkust en over de land aanwinning in Dollard en Lauwers. Vervol gens bezocht het gezelschap de werkkam pen van „De Slikken"; waar de minister zich op de hoogte stolde van legering, huis vesting en voeding der arb iders. Aan boord van een dienstvaartuig van den rijksdienst der landaanwinningswerken werden voorts de landaanwinningswerken buiten Zoutkamp bezocht. BENZINE-DISTRIBUTIEBEWIJZEN MOETEN WORDEN AFGEHAALD. In aansluiting op het reeds gepubliceer de ten aanzien van de uitreiking van in- dentiteitsbewijzen aan houders van motor rijtuigen en andere benzme- en benzolmo toren kan thans nog worden medegedeeld, dat de opvatting, dat nog wel gewacht kan worden met het afhalen der bewijzen, vol komen onjuist is. Voor hen, die de bewijzen niet afhalen, zouden bij een eventueele invoering van de benzine-distributie groote moeilijkheden kunnen ontstaan. Het spreekt vanzelf, dat indien velen zou den verzuimen hun identiteitsbewijzen thans, nu de gelegenheid daartoe bestaat, af te halen, het rijksbureau later slechts zeer geleidelijk in staat zal zijn, de gelegenheid tot afhalen der identiteitsbewijen op andere wijze open te stellen. Hierdoor zou een groote vertraging in de uitreiking ontstaan met alle gevolgen van dien, als bijv. de werkelijke distributie eens in werking zou treden, aleer men zijn indentiteitsbewijs ontvangen had. Zij die in dat geval gedupeerd zouden zijn, zouden dit geheel aan zich zelf heb ben te wijten. Omgekomen Duitsch vlieger begra ven. - Gistermiddag is met Nederlandsch militair eerbetoon op de algemeene be graafplaats te Maastricht ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Duitschen luitenant-vlieger-waarnemer Fritz Stern. Deze was tijdens een luchtgevecht boven Fransch grondgebied gewond en is, na de noodlanding van den Duitschen bommen werper Zaterdagmorgen onder Geulle, overleden. Op de Dinsdag ingezonden schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer de Marchant et d' Ansembourg (n.s.b.) aan den voorzitter van den ministerraad in verband met huiszoekingen bij leden van de n.s.b., heeft minister de Geer gisteren reeds geantwoord. Het is den minister gebleken zoo luidt dit antwoord dat inderdaad op last van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch huiszoekingen hebben plaats gehad bij leden van de n.s.b., waar onder steller der vragen. De vraag of de minister zich er rekenschap van heeft gegeven, dat de bedoelde huiszoekingen wijzen op een discriminatie van de n.s.b., die niet in overeenstemming kan worden geacht met de door den minister in September j.l. en ook later nog herhaaldelijk aangegeven richtlijnen voor het algemeene re- geeringsbeleid, beantwoordt de mi nister ontkennend, wijl de justitie geen discriminatie kent. JAARVERSLAG VAN DEN CENTRALEN JEUGDRAAD. Verschillende jeugdorganisaties alsook de N.J.H.C., aldus lezen we in het jaarverslag 1939 van den Centralen Jeugdraad, exploi- teeren kampeerhuizen en -terreinen, waar van kan worden aangenomen, dat zij alles zins aan het beoogde doel, overeenstemmend met de beginselen dier jeugdorganisaties, beantwoorden. Tegen talrijke kampeerhui zen en -terreinen ,die niet zijn gesticht met de belangen der trekkende jeugd voor oogen, doch waarbij het verkrijgen van in komsten als voornaamste doel geldt, bestaat voor zoover de inrichtingen voldoen aan eischen van hygiëne, orde en tucht geen overwegend bezwaar. Echter is den jeugd raad gebleken, dat in verschillende dezer huizen wantoestanden voorkomen. Bereids zijn in verband hiermede besprekingen ge voerd met den voorzitter der Nederland sche jeugdherbergcentrale. De jeugdraad bereidt thans de oprichting van een stich ting voor, waaraan zij den naam „Stichting veilig tehuis voor de jeugd" wil geven. Nader wordt overwogen op welke wijze deze stichting haar taak, het controleeren van jeugdhuizen, op de beste wijze kan behartigen. Door de directie der Nederlandsche spoorwegen werden in den loop van het jaar 1939 plannen in studie genomen met betrekking tot het spreiden der vacanties. Met deze plannen heeft de jeugdraad aan de directie zijn instemming betuigd, omdat zij zeker de vrije jeugdvorming ten goede zul len komen. In de practijk zullen echter veel moeilijkheden moeten worden overwonnen. De jeugdraad hoopt, dat het door een com missie ontworpen plan zal worden verwe zenlijkt. GETUIGENISBIJEENKOMST VAN „KERK EN VREDE" VERBODEN. De getuigenisbijeenkomst, die de afdee ling Rotterdam van „Kerk en Vrede" he denavond in „Odeon" te Rotterdam zou houden is van overheidswege verboden. RECLAMEKUNST UIT FINLAND, NOORWEGEN, ZWEDEN EN DENEMARKEN. In den loop van de maand Mei wordt een tentoonstelling van reclamekunst uit bo vengenoemde landen gehouden in de zalen van het Reclame-advies-bureau Meerkotter Co., in het Polmanshuis, tegenover het Koninklijk Paleis te Amsterdam. De bezoekers zullen op bescheiden wijze in de gelegenheid gesteld worden een kleine bijdrage te storten ten behoeve van de FinschNederlandsche Vereeniging. De bruto-opbrengst zal aangewend worden voor „Hulp aan de Finsehe bevolking". Hoe sneller hulp geboden wordt, des te beter. Men kan bijdragen storten bij de Rotter damsche Bankvereeniging (Postgiro 3016) Rotterdam, ten gunste van de Finsch Nederlandsche Vereeniging, onder vermel ding „Hulp aan Finsehe Burgerbevolking". Zestigjarig huwelijk. - Op 8 Mei a.s. 'zal te Den Haag het echtpaar J. Evertse en G. Evertse—Bastiaanse den dag herdenken waarop het zestig jaren geleden in den echt vereenigd werd. De bruid heeft den leeftijd van 81 jaren, de bruidegom dien van 84 jaren bereikt. Voordracht van W. Wedgwood Benn. - Voor de afdeeling Amsterdam van het ge nootschap „NederlandEngeland" heeft de Britsche oud-staatssecretaris voor Indië kapitein W. Wedgwood Benn, lid van het Engelsche Lagerhuis, die deel uitmaakte van de tweede Labourregeering, gisteravond een voordracht gehouden over de verschil lende regeeringsvormen binnen het Britsche rijk, zooals hij Maandag j.l. reeds in den Haag heeft uitgesproken. Brand in schildersatelier te Amster dam. - Gistermiddag is te Amsterdam brand uitgebroken in het atelier van den kunstschilder Jongert. Omstreeks drie uur zagen voorbijgangers op den Singel nabij de Wijde Heisteeg rookwolken opstijgen uit een raam van de derde verdieping van per ceel 400, in het benedengedeelte waarvan kantoorlokalen zijn gevestigd. De brand weer werd dadelijk gealarmeerd, die het vuur, dat in het atelier bleek te woeden, met drie stralen aantastte. Een gedeelte van het aan de voorzijde van het pand gelegen atelier is uitgebrand. In deze ruimte bevon den zich o.a. een schrijfbureau en eenige kleeden, doch schilderijen waren op da' oogenblik niet aanwezig. VeleDi Eer De speciale bij het Britse meldt: Met de kor geallieerden j suprematie in front. Dit wo taten, die dez< Engelsche li héald. Men n denken, dat t beperkte scha dat in ieder g< in de lucht e Niettemin wikkeling. De een vitale rol land op grool geallieerden wegen. De kwalite: gevechtstoest< tot de geallie Britsche Hur vorige weeke tuigen neerh: betaalde: twe deze toestelle de Messersch Heinkel 112. vechtsmachin zijn snel en twijfel bewez lijk te besturi maar de eeni dusverre mal gebrek aan o< verslagen dei kunnen word schers vaak ben, hun acr verrassend d; wild. Bommt verre weinig had aan het den toestand Britsche gevi opereeren vc den hebben 1 Uit Berlijn gers probeert aanval op S> sche zijde w ongeveer tie: die slechts gt richtten. De 1 het luchtdoe westkust vai drie bommer aanrichtten. De lucht: Verdere bi; breide raids, Force tegen HELVERSUI en 9.—12.— 4.en dt ANP-ber., g ding. 10.20 11.30 Gr.pl ANP-ber., en solist. 2 Disco-cause: Avro-dansoi ting. 4.30 R kinderen. 5. meralda.. 6.£ Zang en org 5.D.A.P., cy Hierna ber. met pianobi den menscl 9.25 Fragmt Fatimah". 11.— ANP- 11.40—12.— HILVERSU progr. KRO 10.— Gr.pl 12.— Ber. 1 12.45 ANP 1.50 Gr.pl. Het Nieuw Rococo-octe 6.— Gr.pl. 7— Ber. 7. drijven, ca: 8.15 KRO-I Gr.pl. 9.30 Frans Ste: 10.30 ANP- Wouters' 1 Gr.pl. ENGELAN n.m. ook 3( 12.20 Ber. Emilio Col 2.20 Variét 3.50 Yasch Ber. (Wels Kinderuurl Progr.( gev Mededeelir tian looks Variété. 7.' „Once a v, neel met 10.20 Oscai muz. prog: RADIO Pf Orkestconce Zang. 1.05

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6