De actie tegen de Duitschers in Noorwegen. JUiMicaües Narvik nog altijd in Duitsche handen. In het zuiden van Noorwegen hebben de Duitschers de bezetting uitgebreid, Bij Steinkjer wordt hevig gevochten. Hevige strijd om de verbinding Oslo-Drontheim. Een Duitsche waarschuwing Regen wind hagel sneeuw zacht guur Rheumatiek.Natuur lijk, Rheumatiek! Hoe kan 't anders? Juist in deze dagen van steeds wisselend weer, worden lijders aan Rheumatische pijnen geteisterd door hun kwaal. Geen wonder, dat juist nu talloos velen hun heil zoeken bij een beproefd middel als Kruschen Salts. In tegenstelling met smeerseltjes of broeien van buitenaf, bestrijden Kruschen's zes minerale zouten Uw kwaal van bin nenuit bij de oorzaak: onzuiver bloed. Kruschen's aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden, wekt die organen weer op tot volledig krachtige werking, noodig om Uw bloed te zuiveren van het overtollig schadelijk zuur, dat zich nu vastzet in spierweefsels en gewrichten en zoodoende oorzaak is van Uw lijden en pijn. Neemt toch óók Kruschen Salts. Tienduizenden Rheumatieklijders bracht het verlossing van hun kwaal, 't Is zoo'n geringe moeite, iederen morgen de kleine dosis en het doet U zoo weldadig véél goed! Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens kostwinnerschap betreffende dtn hieronder genoemden per soon, de uitspraak gedaan, achter zijn naam vermeld: DE RUYTER, HENDRIK lichting 1939, uitspraak: voorgoed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettelijken vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettelijken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met re denen omkleed, worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeen te, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 26 April 1940. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. De president: Ik heb slechts gewaar schuwd, dat hij het kan worden. De verdediger: Het Departement heeft erkend, dat den man billijkheidshalve een vergoeding toekwam. Kan het Depar tement dan niet eens met dezen man gaan praten en hem niet langer afwijzen met het korte woordje: „ongegrond?" Deze flinke aannemer is thans de gewone kleine tim merman; financieël is hij verarmd. Is het wonder, dat hij critiek heeft, wanneer hij ziet, dat de man, die hem dit alles heeft aangedaan, geridderd wordt en zelfs op klimt tot Directeur-Generaal? Ik hoop, dat voor Broersma nog eenmaal de gelegenheid komt, dat Waterstaat met hem gaat praten. Met Van Bree en Van der Bout, die na Broersma het werk uit voerden, kreeg men hetzelfde geschil. Zij kregen 700.000 schadevergoeding, maar dat staat niet in de nota van dr. Wentholt. Ik hoop, dat het Hof begrijpt, dat de heer Broersma is een opgejaagd iemand, die ge meend heeft, de aandacht op zijn zaak te moeten vestigen in ruimeren zin om recht te krijgen tegen het onrecht, dat hem 17 jaar lang is aangedaan. PI. verzocht, den heer Broersma bij interlo cutoir vonnis toe te laten tot het leveren van het bewijs van de feiten. Het is een al gemeen belang, dat al of niet komt vast te staan, of er bij Waterstaat is gehandeld, zooals gehandeld had moeten worden. Net zoo min als een ambtenaar moet worden beleedigd, net zoo min mag een ambtenaar een recht aan iemand onthouden n.l. het recht op arbitrage, en dat is hier geschied. Repliek. De P r o c.-G e n. zegt nog, dat bij psycho logisch geneigd was, dit verzoek toe te staan, maar z. i. was het de vraag, of dit juridisch mogelijk was. Wanneer men over de schreef is gegaan, kan men geen beroep doen op het algemeen belang en men kan dit ook niet, wanneer men gehandeld heeft om persoonlijk herstel te krijgen. De verdediger zegt, dat het wel de gelijk een algemeen belang geacht moet worden om vast te stellen of de tegenwoor dige directeur-generaal al of niet ge knoeid heeft met afrekeningsstaten en den minister om den tuin heeft geleid. Verdach te moest wel spreken van valsche staten om aan te geven, dat dr. Wentholt de Re kenkamer verkeerd heeft voorgelicht. De heer Broersma sloot zich tenslotte bij het pleidooi van zijn verdediger aan. Tot den proc.-generaal zegt spr., dat het in de procesvoering niet ging om een advo caat van een paar honderd gulden. Een be kend advocaat vorderde voor deze straf zaak 1000. Met nadruk zegt verdachte dat hij alles heeft geprobeerd om recht te krij gen. Zelfs heeft hij Waterstaat voorgesteld, dat deze de arbitragecommissie alleen zou benoemen! Op een vraag van den president, zegt verdachte, dat zijn schade in 1924, 345.000 bedroeg, maar thans, omdat daar bij de rente komt, hooger is. De uitspraak werd bepaald op 9 Mei. Nog geen Engelschen in Narvik geland. Naar van Duitsche zijde medegedeeld wordt, hebben aan de hernieuwde beschie ting van de stad en de haven van Narvik twee slagschepen, verscheidene kruisers en torpedojagers deelgenomen. De beschie ting heeft wederom geruimen tijd geduurd en in de stad aanzienlijke schade aange richt. De Duitsche troepen werden in hun verdedigingskracht niet geschaad, daar zij in den tusschentijd ruimschoots gelegen heid hebben gehad, geschikte stellingen uit te kiezen en te versterken. Niettegen staande Britsche zeestrijdkrachten thans reeds verscheidene dagen Narvik onder vuur hebben gehouden, hebben de Engel schen tot dusver een landingspoging nog niet gewaagd. Van de Noorsche fronten. Volgens inlichtingen van bevoegde mi litaire kringen te Londen halen de Britsche en Noorsche troepen den ring rond Narvik steeds nauwer aan. Aan het front van Dront'heim schijnen de Duitschers zich te Steinkjer in te gra ven en de geallieerden bevinden zich in de nabijheid van Meieri, ongeveer 50 km. ten zuiden van Namsos. Er wordt in dit ge bied fel gestreden. Gister zijn te Londen nog nadere bijzon derheden bekend geworden omtrent de wijze, waarop de Duitschers bij het begin van den inval de controle over de belang rijkste Noorsche havens hebben kunnen verkrijgen. Naar thans is komen vast te staan, hebben in de Puddefjord nabij Bergen vier weken lang drie Duitsche schepen gelegen met voorraden en troepen onderdeks verborgen. Twee dezer schepen voerden de Finsche vlag en een die van Zweden. Op 9 April wer den bij het aanbreken, van den dag de luiken geopend en de Duitsche troepen kwamen te voor schijn teneinde te land hun aanval in te zetten. Hun taak was verge makkelijkt door een aantal Duit-r sche agenten aan den wal, die dé telefoonleidingen hadden kunnen afsnijden en andere sabotageda den hadden gepleegd. Noorsch legerbericht, In het officieele Noorsche legerbericht wordt gemeld: Op 24 April hebben Duit sche troepen, gesteund door artillerie en lichte tanks, onze stellingen in het Z. deel van het Gudbrandsdal aangevallen. Onze troepen trokken zich terug naar nieuwe, reeds gereed gemaakte stellingen. In het Osterdal is het Duitsche leger nog verder opgerukt. Duitsche vliegtuigen hebben voortdurend de verbindingslinies gebom bardeerd en beschoten. Drie Duitsche vlieg tuigen werden neergehaald en één heeft een noodlanding gemaakt. Britsche jacht vliegtuigen houden thans een wakend oog op het Gudbrandsdal. De opperbevelhebber van de zeestrijd krachten deelt mede, dat de Duitschers bij hun landingspogingen gebruik hebben ge maakt van Noorsche visschersvaartuigen met een burgerbemanning als bescherming. Een verklaring tot de troepen. De Noorsche opperbevelhebber, ge neraal Ruge, heeft een verklaring tot zijn troepen gericht, waarin hij zegt: Als verdedigers van den grond van het moederland hebt gij meer dan twee we ken uw plicht gedaan. Verscheidene malen hebben wij terug moeten trek ken en onze haardsteden ten plattelan- de aan den vijand moeten overlaten. Dit is ontmoedigend voor allen onzer, doch terugtrekken was noodig voor uit voeren van mijn plan, tijd te winnen tot hulp kwam. Gij hebt gevochten als goede Noren, zonder uw geestkracht en moed te verliezen. Rustig en vastbera den heeft iedere man zijn plicht ge daan en zijn leven in de waagschaal gesteld. Niettegenstaande wij tot nu toe veelal machteloos waren tegen de strijdmethoden van den vijand, hebt gij den eerbied van de geheele wereld ver worven. Ik dank u allen. Doch thans is de tijd van het terugtrekken voorbij. Geallieerde troepen zijn in noordelijk Noorwegen, in Töndelag en hier waar wij vechten,' teneinde samen te werken. En er komen er nog meer. Gaat voort met denzelfden strijdlust en met het zelfde vertrouwen als tot dusver. Ik herhaal het, weest paraat en sluit u nog nauwer aan, dan zullen wij de overwin ning behalen. De strijd om Drontheim. Ofschoon de opmarsch der geallieerden door Steinkjer vertraagd is, is er geen stil stand gekomen in hun omsingelende bewe gingen tot insluiting van Drontheim, aldus de correspondent van Aftonbladet uit N. Trondelag, die schrijft, dat het zware vuur Woensdagavond laat nog werd voortgezet tusschen vooruitgeschoven Britsche eenhe den en de zwaargewapende en door tanks en pantserauto's gesteunde Duitschers. De Duitschers hebben den steun der kanonnen van een lichten kruiser en twee torpedo- bootjagers, die het binnenste deel van de fjord van Drontheim zijn binnengedrongen. De correspondent schrijft, dat de Fransche en Britsche troepen uit Namsos een zeer moeilijke taak hebben. De Duitschers heb ben krachtige versterkingen door de lucht aangevoerd en aan land gezet met oorlogs schepen op het schiereiland Inderoy. De be wegingen der gecombineerde geallieerde en Noorsche troepen zijn de vorige week met zoo groote snelheid ten uitvoer gelegd, dat zij Zaterdag j.l. de Duitschers verrasten door Steinkjer te bereiken. Een bericht van het Britsche ministerie van oorlog. Het departement van oorlog deelt mede: Er zijn geen verdere gevechten geleverd in de zóne ten N. van Drontheim, waar de vijand zich thans schijnt in te graven juist ten N. van Steinkjer. In het Z. heeft de toegenomen druk van den vijand het noodig gemaakt dat de troe pen der geallieerden zich terugtrekken van de stellingen, welke zij tot dusvei* nabij Lillehammer bezet hielden. In de zóne van Narvik valt niets te melden. Het is niet waar, dat de Britsche strijd macht in Noorwegen, verslagen is en in wanorde terug moest trekken. Wel is een voorhoede-detachement, op weg van Namsos naar Drontheim, op een sterkere Duitsche afdeeling gestooten. De Duitschers hadden over de Drontheim- fjord versterking aangevoerd en dreigden de Britten af te snijden van hun hoofd macht. De Engelschen trokken derhalve terug. Zij werden niet achtervolgd en naar vernomen wordt graven de Duitschers zich aan het boveneinde van de fjord in. De Engelsche troepen hebben eenige ver liezen geleden. Röros in Duitsche handen? Uit Stockholm wordt gemeld, dat de Duit sche troepen Röros hebben genomen. Röros ligt op ongeveer 100 km. ten Z.O. van Drontheim. De Duitschers zouden volgens deze gisteravond ontvangen berichten op-, dringen naar het spoorwegknooppunt te Storen, dat, naar verklaard wordt, in geal lieerde handen is. Berlijn voldaan. De successen der Duitsche troepen ten N. van Drontheim zijn voor de verdere oorlog voering van het grootste belang. Door de bezetting van belangrije engten en terrein- punten in de omgeving van Steinkjer is, naar het D.N.B. verneemt, het gebied van Drontheim tegen iedere bedreiging van het Noorden uit beveiligd. De gevechtswaarde van de afdeelingen, die de Duitsche troe pen tegenover zich vinden, wordt volgens de tot dusver opgedane indrukken als ge ring gekenmerkt. GERUCHTEN RONDOM ZWEDEN. De „Daily Express" meldde gister, dat door Duitschland een ultimatum tot Zwe den zou worden gericht. Te Parijs bezit men geen enkele aanwijzing in deze rich ting. Evenmin beschikt men over eenige inlichting welke de geruchten bevestigt omtrent een Duitsche ontscheping in Zwe den. Zoolang het tegendeel niet bewezen is, worden dergelijke geruchten als onge grond beschouwd. Bom kan met bom vergolden worden. Den laatsten tijd neemt het aantal geval len toe, dat Britsche vliegtuigen open ste den, die geen militaire beteekenis hebben, met bommen bestoken. Dergelijke voorval len vertoonen een bepaald systeem, waar Duitschland niet langer meer onverschillig tegenover kan staan. Nog heeft de Duitsche luchtmacht, zoo vervolgt D.N.B., het strikte bevel, open vijandelijke steden zonder mili taire beteekenis niet aan te vallen. Zouden de Engelschen evenwel met hun aanvallen op niet-militaire doelwitten voortgaan, dan zou het hun op zekeren dag bij het ontwa ken slecht vergaan en zou bom met bom vergolden worden. Londen weerlegt het Duitsche bericht. Het ministerie van luchtvaart deelt mede: In het Duitsche legerbericht wordt be weerd, dat Britsche vliegtuigen Dinsdag avond begonnen zijn met den onbeperkten luchtoorlog door onbeschermde plaatsen zonder militaire doelwitten aan te vallen. Deze bewering is ongegrond. De aanval op het eiland Sylt was gericht tegen het vlieg veld van Westerland, een belangrijk mili tair object, en een der zwaarst verdedigde plaatsen in Duitschland. Er werd geen aan val ondernomen op de stad Heide. Er wordt aan herinnerd, dat vijandelijke vliegtui gen op 17 Maart bommen geworpen hebben op de Orkaden, waarbij slachtoffers vielen onder de burgerbevolking. Een Duitsche tegenspraak Het D.N.B. verklaart ten aanzien van de mededeelingen van het Noorsche telegraaf- agentschap welke door de Britsche radio zijn omgeroepen, dat Duitsche vliegers open dorpen en plaatsen aan de westkust van Noorwegen met brisant- en brandbom men zouden hebben bestookt, dat men in Duitsche militaire kringen van oordeel is, dat men hier te doen heeft met een Brit sche poging zich schoon te wasschen. Men weet in Britsche kringen, dat Brit sche vliegtuigen Heiligenhafen, Heide en Wenningstedt, open plaatsen in Duitsch land, hebben gebombardeerd. Bovendien hebben Britsche vliegtuigen dezer dagen ook zoo slecht gerichte bommen op Oslo ge worpen, dat slechts aan enkele civiele ge bouwen schade werd aangericht. Wat betreft het werpen van bommen door de Duitsche luchtmacht op plaatsen aan de westkust van Noorwegen, verklaart men van Duitsche militaire zijde, dat alleen op die plaatsen bommen worden geworpen, waar de Duitsche verkenningsvliegtuigen te voren onomstootelijk hebben vastgesteld, dat zij door Britsche en Fransche lan dingstroepen zijn bezet en gebruikt worden als basis van opmarsch tegen de Duitsche troepen. De Duitsche vliegtuigen hebben dus militaire doelen aangevallen en geen weerlooze burgerbevolking, zooals de Brit sche radio wil doen gelooven. THANS ACTIE VOOR INZAMELING VAN IJZER IN DUITSCHLAND. Het D. N. B. schrijft: Na de inzameling van brons, koper en tin ten behoeve van de bewapeningsindustrie, welke het drie voudige van het geraamde resultaat heeft opgeleverd, zal in de maand Juni een actie worden ondernomen tot het inzamelen van ijzer. De overal in Duitschland aan wezige ijzeren hekken en omheiningen van voortuinen en landgoederen moeten verwijderd en uitgeleverd worden aan de inzamelaars van oud ijzer. Een groot aan tal vrijwilligers heeft zich voor dit werk aangemeld. Het vervoer naar den schroot - handel komt ten laste van het bedrag, dat de landeigenaar voor het afgeleverde ijzer ontvangt. Ziet hij van een vergoeding af, dan geschiedt het vervoer gratis. HET LIJK VAN DEN AMERIKAANS CHEN LUCHTVAART- ATTACHÉ. Het lijk van den Amerikaanschen lucht vaartattaché, kapt. Losey, die bij een lucht aanval op Dombaas om het leven is geko men, is gisterochtend in Stockholm aange komen. Een afdeeling Zweedsche vlieger troepen bewees op het station de militaire eer. De Zweedsche minister van defensie had een vertegenwoordiger gezonden. Kapt. Losey zal in Stockholm worden bijgezet. Göring betuigt leedwezen over den dood van Losey. De Duitsche militaire attache heeft den opperbevelhebber van de Amerikaansche luchtmacht een persoonlijke boodschap van Göring overhandigd, waarin deze zijn leed wezen betuigt wegens het overlijden van Losey, den plaats vervangenden militairen attache der Vereenigde Staten te Stockholm, die onlangs tijdens een Duitsch luchtbom bardement in Noorwegen is gedood. DE BELGISCHE KABINETSRAAD. Gistermorgen is het Belgische kabinet bijeen gekomen en heeft zijn instemming 'betuigd met de belastingvoorstellen van den minister van financiën, Gutt. Aan belastingen zal van het land ge vraagd worden een bedrag van ongeveer 1 milliard francs. Doch alvorens de plan nen bekend gemaakt zullen worden, zullen de ontwerpen worden voorgelegd aan den hoogen raad voor financiën. De Kabinetsraad heeft voorts besloten, dat ten behoeve van de nationale verde diging zal worden overgegaan tot het in zamelen van afval van allerle iaard. DE 1MEI VIERING IN ZWEDEN. De sociaal-democratische, de liberale en de conservatieve partij te Stockholm, zijn op 1 Mei gemeenschappelijk van plan een patriottische betooging te houden, opdat het volk uiting kan geven aan den eensgezinden wil, de vrijheid en onafhan kelijkheid van Zweden te verdedigen. Redevoeringen zullen worden gehouden door minister-president Hansson, leider van de sociaal-democratische partij, den minister van onderwijs Bagge, leider der conservatieve partij, den liberalen leider der Oesterstroem en den voorzitter van het vakverbond Lindberg. BOTERRANTSOENEERING IN DENEMARKEN. Het Deensche ministerie van handel heeft een mededeeling uitgegeven over de distributie van margarine en boter. Van af 1 Mei mag margarine alleen verschaft worden aan gezinnen met een bepaald laag inkomen en wel slechts 1 pond per maand en per persoon. In deze gezinnen krijgen kinderen beneden de 15 jaar kaarten voor den aankoop van 1)4 kilo gram boter tegen verminderden prijs. Binnenkort zullen maatregelen getroffen worden om ook boter tegen verminderden prijs ter beschikking te stellen van be jaarde en invaliede personen, alsmede van personen die socialen steun krijgen en van werkeloozen. De maandelijksche uitgaven van den Staat welke voor het verschaffen van boter aan kinderen ten koste worden gelegd, worden geraamd op 1.2 millioen kronen. ONTPLOFFING TE DUBLIN. In een kasteel te Dublin, nabij het hoofdkwartier van den specialen recher chedienst, heeft zich gister een ontplof fing voorgedaan. Officieel wordt medege deeld, dat vijf rechercheurs gewond zijn, hoewel niet ernstig. Niet-officieel wordt de veronderstelling geopperd, dat de ont ploffing veroorzaakt is door een bom of mogelijk een landmijn. ROOSEVELT—DEWEY: 2'A—l. Het onderzoek, dat door het tijdschrift Fortune is ingesteld naar de opvattingen der kiezers ten aanzien van de keuze van hun candidaat voor de presidentsverkie zingen wijst uit, dat Roosevelt aan den kop ligt met een meerderheid van 2 tegen 1, vóór zijn republikeinschen mededinger Dewey. TEGEN HET BINNENLANDSCHE GEVAAR IN ZWITSERLAND. De socialistische fractie heeft bij den grooten raad een motie ingediend, waarin de regeering uitgenoodigd wordt stappen te doen bij den bondsraad met het oog op ver wijdering uit het leger en uit het bestuurs apparaat van alle officieren en ambtena ren, die verdacht worden van sympathie voor het frontisme of nationaal-socialisme, zulks met het oog op hetgeen in Noorwegen is gebeurd. De motie oppert ook het denk beeld van ontbinding en verbod van bui- tenlandsche nat.-soc. en fascistische organi saties.. Tegen de motie, die door de regee ring werd overgenomen, was geen oppo sitie. TROEPENCONCENTRATIES TE MEMEL? De Duitsche legatie publiceert een tegenspraak van het door het Stockholm- sche „Aftonblad" gepubliceerde bericht uit Kaunas, Volgens hetwelk te Memel en in Oost-Pruisen Duitsche troepen zouden worden geconcentreerd. Desondanks blij ven te Kaunas hardnekkige geruchten de ronde doen, dat alleen reeds te Memel de Duitsche troepen versterkt zijn met acht nieuwe volledig uitgeruste bataljons, die voor een onbekende bestemming worden ingescheept. De correspondent van „Aftonbla det" te Kaunas bericht, dat de mili taire voorbereidingen van de Duit schers in Memel en de overige havens van Oost-Pruisen worden voortgezet. De havens zijn volgens den cor respondent vol troepen en oorlogs tuig. Scholen en openbare gebouwen zijn gevorderd en talrijke oorlogs bodems en transportschepen liggen gereed om uit te varen. Ook de spoor wegen van Oost-Pruisen zijn geheel gereserveerd voor militaire doelein den, burgers worden niet toegelaten. Alle verkeer met Littauën is ge stremd. AMERIKA EN IJSLAND. In een telegramwisseling tusschen Cor- dêll Huil en Stefanson, den minister van buitenlandsche zaken van IJsland, erkent de regeering der Vereenigde Staten Vilhjalmur Thor als consul-generaal van IJsland in de Vereenigde Staten. DE DEENSCHE GEZANT IN DE VEREENIGDE STATEN. Tijdens een persconferentie heeft Cor- dell Huil verklaard, dat de regeering van de Vereenigde Staten Kaufmann blijft er kennen als gezant van Denemarken te Washington, niet tegenstaande Denemar ken door de Duitsche troepen is bezet. Kaumann heeft aan de pers verklaard, dat hij weigerde een Deensche regeering te dienen, Wulke onder Duitsch protecto raat staat. Tot nu toe is nog geen mede deeling te Washington ontvangen, waarbij Kaufmann terug wordt geroepen. j Glimlachje. Het heeft geen zin dat je pro beert te telefoneeren, Jan. Het viel me ineens in, dat het groene koord goed bij mijn ouden hoed kleurde.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 11