De rede van von Ribbentrop. Ceta-BeverSNELGLANSïredvastewas Csea Jümst £H Wetenschap Rechtszaken De geallieerden zouden het voornemen hebben gehad Noorwegen te bezetten. Britsch commentaar op von Ribbentrops rede. HET MERK: Nieuws in 't kort. Tegen hofmeester Koorens levenslange gevangenis straf geëischt. TWEEDE BLAD. 4 Maakt linoleum en parketvloeren niet glad. - Geen voetafdrukken. - Bussen vanaf 30 cent. In de groote ontvangstzaal van de nieuwe rijkskanselarij heeft de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, in tegenwoordigheid van het diplomatieke corps alsmede van de Duitsche en buiten landsche journalisten Zaterdagmiddag een verklaring afgelegd over den politieken toe stand. Von Ribbentrop Ik heb u uitgenoodigd aldus de mi nister hierheen te komen om u in kennis te stellen van een reeks politieke documen ten, die naar de meening der rijksx-egeering voor de geheele wereld en vooral voor de regeeringen der neutrale landen van de al lergrootste beteekenis zijn. Ten aanzien van deze documenten heb ik namens de rijks- regeering het volgende te zeggen: Op 3 September hebben Engeland en Frankrijk aan Duitsehland ondanks diens vredeswil den oorlog verklaard. Het Duitsche volk echter aanvaardde in die omstandigheden den oorlog in heilige vastberadenheid. Nu een rechtstreeksche aanval op de Duitsche Westwal nutteloos blijkt, en de door Engeland en Frankrijk tegen Duitsehland opgezette Poolsche bond genoot versaagd heeft, zocht men in ver twijfeling naar nieuwe mogelijkheden om Duitsehland te benaderen. Sinds het begin van dit jaar trachtte men met alle middelen de neutrale staten bij den oorlog te be trekken en het oorlogstooneel te verplaatsen. Zoo begonnen de Engelsche en Fransche staatslieden een stelselmatige campagne tegen het beginsel der neutraliteit. Op 21 Januari is de heer Churchill met zijn eisch aan de neutralen zich aan te sluiten bij den oorlog van Engeland en Frankrijk tegen Duitsehland, hiermede begonnen. Sindsdien heeft in geen enkele redevoering van een Engelschen of Franschen staatsman de eisch aan de neutralen ontbroken deel te nemen aan den strijd tegen Duitsehland. Daarna vermeldde von Ribbentrop, dat documenten den Duitschen troepen tijdens hun optreden in Noorwegen in handen zijn gevallen. De te Narvik gevonden papieren geven een inzicht in de actie van den En gelschen Secret Service in Noorwegen die langs de geheele Nooi-sche kust alsmede in Oslo en andere Noorsche steden de landing van het Britsche en Fransche expeditie corps en de bezetting van Noorwegen moest voorbereiden. Hij verklaarde daarbij: 1. Uit alle mededeelingen en stukken, waarvan de Duitsche rijksregeering ken nis heeft gekregen, blijkt ondubbelzin nig, dat de Zweedsche regeering haar neutraliteitsverklaring met den groot sten ernst heeft opgevat en op geen en kel oogenblik iets deed of geschieden liet, wat in strijd was met die neutrali teitsverklaring. 2. De Duitsche regeering moet consta- teeren en zij zal het thans door de publicatie der documenten bewijzen dat de vroegere Noorsche regeering be reid was, niet slechts een dergelijke actie der oorlogsuitbreiding te dulden, doch, zoo noodig, actief daaraan deel te nemen en te steunen. Uit alles blijkt, dat vele Noorsche instan ties deze Britsche actie uitvoerig begunstig den. In een regeeringsconferentie bij den mi nister-president Nygaardsvold op 2 Maart heeft minister Koht verklaard, dat wanneer Engeland de kwestie zou stellen van Noor sche hulpverleening tegen Rusland, d.w.z. in werkelijkheid tot uitbreiding van den oorlog, Noorwegen zoo „neen" moet zeggen, dat het in staat zou zijn, dit neen zonder meer m een „ja" te veranderen. Na den Russisch-Finschen vrede hebben zij terstond geprobeerd nieuwe middelen en wegen te vinden, om hun doel, uitbreiding van den oorlog, te bereiken. De gevonden papieren bewijzen, dat de Westelijke mogendheden over Noorwegen een dicht spionnagenet hadden gelegd. De spionnage geschiedde in samenwerking met de Engelsche en Fransche marine-attaché s in Oslo. De Engelsche spionnage in Noor wegen is begonnen aan het einde van het voirge jaar en zonder onderbreking voort gezet tot April van dit jaar. Alle bijzonder heden werden vastgesteld, die voor een landing van troepen in de Noorsche havens en voor de eerste operaties van het expedi- tielegei'. Tegenover de plaatselijke Noor sche autoriteiten is de voorbereiding van de militaire schending der Noorsche neutrali teit voorgesteld als de inleiding van den in uitzicht gestelden hulp der Westelijke mo gendheden voor Finland. De Engelschen consul in Narvik moest nog tot in April regelmatig rapporteeren over de troepen bewegingen in het N. van Noorwegen. Het blijkt, dat dé Noorsche regeering niet het ernstige voornemen had, zich tegen de En gelsche manoeuvres te verzetten. Hiermede bewijzen de documenten, dat de vroegere Noorsche regeering haar plichten als z.g. neutrale staat niet alleen niet is nagekomen, doch ook de schendingen in de Noorsche ter ritoriale wateren heeft geduld en de Engel sche landingsvooniemens heeft begunstigd. Noorwegen zou den doortocht van geallieer de ti'oepen naar Finland toestaan. Het blijkt, dat de Noorsche minister Koht niet voor nemens was eenige maatregelen te treffen om een doortocht te verhinderen. De ge heele houding van Noorwegen liep practisch uit op een stelselmatige begunstiging van de Engelsche bedoelingen welke tegen de neu traliteit indruischten. Toen de rijksregeering eenige dagen voor 8 April kennis kreeg van het voornemen der Engelsche en Fransche regeeringen, gaf de Führer bevél tot het uitloopen van de Duitsche vloot, teneinde terstond te kunnen ingrijpen. De mijnen, die de Engelschen voor de Noorsche havens legden, moesten er in werkelijkheid toe dienen het Britsche expeditiecorps, dat toen reeds in de Noord zee voer, te beveiligen. De Duitsche tegen actie is nog juist op tijd gekomen om de lan dingspoging aan de Noorsche kust te doen mislukken. Jn een botsing met de Engelsche troepen hebben de Duitsche troepen in het gebied van Lillehammer de Britsche brigade staf gevangen genomen. Op de gevangenen werd, naast andere documenten, ook het geheele operatieplan voor de Engelsche be zetting van Noorwegen gevonden. Deze miltaire bevelen bewijzen, dat de Engelsche landing in Noorwegen tot in bijzonderheden was voorbereid, en dat het bevel om te lan den voor het eerste deel van het expeditie corps gegeven werd op 6 en 7 April. De in Duitsche handen gevallen stukken worden aangevuld door een groot aantal dagboeken van Engelsche' officieren en soldaten, als mede door de mededeelingen van Britsche gevangenen. De Duitsche rijksregeering zal in een thans beginnende reeks van publicaties aan de hand van de documenten het bewijs leve ren, dat: 1. Engeland en Frankrijk sinds gerui- men tijd de bezetting van Noorwegen hadden voorbereid.. 2. De Noorsche regeering van dit feit op de hoogte was. 3. In tegenstelling tot Zweden, de Noorsche regeering zich bij dit feit had neergelegd resp. bereid was, zooals zij ook deed, aan de zijde van Engeland en Frankrijk den oorlog in te gaan. 4. Door het optreden van Duitsehland in slechts enkele uren de Britsche po ging verijdeld werd en dat de latere Engelsche en Fransche verklaringen leugens zijn. „De wereld zal nauwelijks onder den indruk komen." In een van gezaghebbende zijde gegeven Britsch commentaar op de rede van Von Ribbentrop wordt o.a. het volgende gezegd: De wereld zal nauwelijks onder den indruk komen van de onopi'echte verkla ring van Von Ribbentrop, welke van begin tot eind gekenmei:kt woi-dt door bewuste verdraaiing van de waarheid. Er was geen reden voor oorlog, verklaai-t hij. De .reden was de weloverwogen aanval op Polen, tegenover wie Engeland en Frankrijk door verdi-agsverpliehtingen vei'bonden waren. Er ligt geen waarheid in de beweringen van Von Ribbentrop, dat het voornemen van de geallieerden is het Duitsche volk uiteen te rukken. Wat de beweerde Brit sche plannen betreft om Scandinavië bin nen te vallen, zijn de feiten deze: 1. De geallieerden waren besloten een misbi'uik van de Noorsche territo- riale wateren door Duitsehland te ver hinderen. Vandaar het besluit, mijnen te leggen. 2. De i-egeeringen der ge allieerden trachten verlof te krijgen Finland te helpen via Noorwegen en Zweden. Toen dit geweigerd werd, brachten de geallieerden hun plan niet tot uitvoering. 3. De Noorsche regeering heeft vastberaden den door tocht van troepen naar Finland ge weigerd. 4. Indien de troepen gereed geweest waren om in Noorwegen te landen, zou er geen vertraging ge weest zijn om Noorwegen te hulp te komen. 5. Indien het leggen van mij nen, zooals Ribbentrop beweert, slechts een voorbereiding geweest was om te landen, dan zouden de gealli eerden dit niet hebben aangekondigd. 6. De Duitsche expeditie is uitge varen vele dagen voordat de mijnvel- den gelegd werden. 7. Het is bekend, dat de Duitsche landing in Noorwegen mogelijk werd door de actie van den Duitschen geheimen dienst. Het is onbeschaamd te beweren, dat Britsche agenten een Britsche landing hadden voorbereid. 8. De Britsche regeering wenscht, dat de neutralen stappen zullen ondernemen om zich te be schermen tegen de Duitsche agressie, maar het is duidelijk onwaar, dat de geallieerden den ooi-log trachten uit te breiden. Het standpunt der geallieerden wordt aangetoond door het feit, dat geen hunner gemobiliseerd heeft uit vrees voor een aanval der geallieerden. Er is geen twijfel aan, dat de uitbreiding van den oorlog ttot BERLIJN VANGT AAN MET PUBLICATIE VAN DOCUMENTEN. Zooals rijksminister von Ribbentrop in zijn verklaringen heeft aangekondigd, is de Duitsche regeering thans begonnen met de publicatie van een reeks gegevens, welke ontleend zijn aan in Noorwegen gevonden documenten. Aan Engelsche officieren, die in Lillehammer door de Duitsche troepen gevangen genomen werden, aldus het D.N. B., werden, zooals reeds gemeld, verschei dene bevelen afgenomen, daaronder het operatiebevel voor het achtste bataljon The Sherwood Foresters van 7 April 1940, dat is uitgegeven aan boord van den Engelschen kruiser Glasgow. In Narvik werd door de Duitsche troepen een mededeeling van de Britsche admiraliteit aan den Britschen con sul bemachtigd, welke aantoont, dat aldaar op den 8en April om bijzondere redenen (Britsche actie tegen Scandinavië) een nieuwe Engelsche consul was benoemd. DE 1 MEI-RESOLUTIE DER ZWEEDSCHE PARTIJEN. In een resolutie, die de conservatieve, de liberale en de sociaal-democratische partij voor de patriottische betooging op 1 Mei hebben opgesteld wordt o.a. gezegd: Wij zijn bereid, al onzen steun te verlee- nen aan de pogingen der regeering, den vre de voor ons volk te behouden door een krachtige en duidelijke neutraliteitspolitiek, tegenover wie ook. Wij nemen met voldoe ning alle maatregelen op, welke genomen zijn voor de verdediging van de neutraliteit en onafhankelijkheid van Zweden en voor de verzekering van de democratie van ons land. Wij veroordeelen de overweldiging van vreedzame naties en wij zijn een in krach tige vastbeslotenheid, ons met alle kracht te verzetten tegen iederen aanslag op de vrij heid en onafhankelijkheid van het Zweed sche volk. Leve Zweden, leve de vrijheid. De sociaal-democx-atische partij te Stock holm heeft een motie aangenomen, waarin het vertrouwen uitgesproken wordt, dat de regeering en de militaire autoriteiten, ge steund door het eensgezind volk, alles zullen doen om de neutraliteit en de nationale in tegriteit te verdedigen. Wij zijn bereid, al dus de motie, de offers te aanvaarden, die terecht van alle burgers verlangd kunnen worden, om aan de landsverdediging de kracht te geven, die door de omstandigheden vereischt wordt. DE ENGELSCH—ITALIAANSCHE BETREKKINGEN. Tijdens het weekeinde heeft lord Hali fax een bespreking gevoerd met den Itali- aanschen ambassadeui-, Bastianini, waar bij punten besproken werden betreffende de EngelschItaliaansche handelsbe trekkingen. Een der voornaamste doelen der besprekingen was de handelsbespre kingen, die in begin Maart, ten tijde van het incident betreffende de uit Rotterdam komende Italiaansche steenkoolschepen, onderbroken waren, weer op gang te brengen. Sinds die onderbreking waren de onderhandelingen over de afsluiting van een handelsovereenkomst tusschen Groot- Brittannië en Italië hangende gebleven. ROEMENIE IS WAAKZAAM. De Duitsche legatie in Boekarest heeft een oproep gericht tot de Duitsche kolonie be treffende de viering van den eersten Mei, „het nationale feest van het Duitsche volk" zij heeft een belangrijke bijeenkomst tegen Woensdagavond aangekondigd, waar de propagandaleider Wachter, die uit Berlijn komt, het woord zal voeren. Alle Duitsche correspondenten hebben bevel gekregen Boekarest tijdens het weekeinde niet te ver laten. De Roemeensche generale staf heeft de voorzorgs- en bewakingsmaatregelen uitgebreid. Detachementen soldaten zijn op verschillende punten van het Pra- hova Dal opgesteld. Hier liggen petro- leumbronnen. Ook heeft men rondom het vliegveld van Boekarest luchtaf weergeschut opgesteld. Voor de eerste maal zal het vliegveld 's avonds militair bewaakt worden. RUSLAND EN POLEN. Zweden moet ontzien worden. „Aftonbladet" publiceert een telegram uit Tallinn, volgens hetwelk de Sovjet- regeering veel belang hecht aan de neu traliteit van Zweden en in dien zin een stap te Berlijn heeft gedaan. Het is, aldus het blad, zelfs niet ohmogelij-k, dat bij de geallieerde mogendheden een demarche van dezelfde beteekenis gedaan is. Uit Londen wordt gemeld: Naar aan leiding van het bericht van Aftonbladet, als zou Moskou in verband met de Zweedsche neutraliteit stappen bij de oor logvoerende regeeringen gedaan hebben wordt gemeld, dat gisteravond in gezag hebbende kringen te Londen niets van een Russische demarche op het Foreign Office bekend was. De woordvoerder der Russische ambas sade verklaarde niets van een dergelijken stap te weten. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche avondlegerbericht luidt: Niets te melden behoudens eenig artille rievuur en een plaatselijke botsing ten westen van de Vogezene waarbij wij den vijand verliezen toebrachten. Scandinavië te wijiten is aan de welover wogen actie van de Duitsche regeering. Thans tracht zij haar actie- te rechtvaar digen op grond van z.g. documenten», waar van zij geen kennis had, toen zij met haar agressie begon. Opvallend is ook, zoo ein digt het commentaar, dat Von Ribbentrop geen poging doet de Duitsche agressie tegen Denemarken te rechtvaardigen. Denemarken schijnt hem niet de moeite van het vermelden waard. Het Britsche ministerie van oorlog ont kent, dat de Duitsche troepen de staf van de 148ste infanteriebrigade zouden heb ben gevangen genomen. Ook wordt ont kend, dat zij een overvloed van documen ten zouden hebben buitgemaakt, waaron der een volledig plan van operaties tot bezetting .van Noorwegen, YAlvouNÉ de waarborg voor de originee- Ie, van ouds bekende, door de VALVOLINE OIL COMPANY, NEW YORK, in hoor eigen raffinaderijen geproduceerde MOTOROLIE VERWIJDERING VAN VREEMDELINGEN UIT TURKIJE. Gemeld wordt, dat de Turksche autori teiten vijf Duitschers, n.l. een hoogleeraar in de archeologie, een journalist en zijn vrouw, een koopman en een handelsagent, gearresteerd hebben en bevel tot hun verwijdei'ing uit het land hebben gegeven. Deze maatregel is genomen in het kader van de verscherping der controle op vi-eemdelingen. De eabaretartisten, die den laatsten tijd in grooten getalen in Turkije zijn gekomen en die meest van Hongaarsche nationali teit zijn, hebben van de politie te Istanboel bevel gekregen, het land voor 1 Mei te verlaten op straffe van verwijdering. WAPENEN IN PANAMA IN BESLAG GENOMEN. De Panameesche politie heeft gister een verborgen voorraad wapenen in beslag genomen. Er zijn een aantal arrestaties verricht, doch bijzondeheden zijn niet be kend gemaakt. Men gelooft, dat de politie naar andere wapenyoorraden zoekt. On langs hebben hj^r geruchten over een re- volutionnaire samenzwering de ronde gedaan en volgens die geruchten had Vrij dagavond 26 April de datum voor de ten uitvoerlegging der ïevolutionnaire plannen moeten zijn. DUITSCHE PARACHUTISTEN AAN FRANSCH—BELGISCHE GRENS? Uit Brussel wordt gemeld: In de laatste nachten heeft een Duitsch vliegtuig vijf parachutisten aangevoerd, die aan de FranschBelgische grens geland zijn. De „Gazette", die dit bericht publiceert, voegt hieraan toe, dat naar het schijnt de parachutisten de Belgische grens niet heb ben kunnen overschrijden na hun taak in Frankrijk te hebben vervuld. EEN VERKLARING VAN GRANDI IN DE ITALIAANSCHE KAMER. Dino Grandi, de voorzitter van de Kamer van Fasces en Corporaties, heeft in tegen woordigheid van Mussolini een rede uitge sproken, waarin hij o.a. verklaarde: Het fascistische rijk is niet en kan zich niet afzijdig houden van dit volkerencon- flict. Het Italiaansche volk heeft zijn ver antwoordelijkheid en taak nauwkeurig be paald. De gebeurtenissen hebben het Ita liaansche volk niet verrast. Uw dagelijks aan den dag tredende onvermoeibare wil, Duce, hebben het volk gedurende twintig jaren gereed gemaakt in de wapenen en in den geest, door zijn karakter te stalen in den zwaren strijd van iederen dag Als prijs voor zijn vasthoudende heldhaftigheid gaaft gij Duce aan het Italiaansche volk het rijk. Het volk is met u, bij u en volgt met dankbaar heid uw vasthoudenden arbeid. Het vormt, van de alpen tot den Indischen Oceaan, een compact leger van 45 millioen soldaten, ge schaard rondom zijne majesteit koning Vic- tot Emmanuel, die verpersoonlijkt de groot heid en de onsterfelijkheid van het vader land. Het wachtwoord van altijd is: absolute trouw aan u, Duce, blindelingsche trouw in de doelstellingen door u aangeduid, en vol komen gehoorzaamheid aan uw bevel en uw richtlijnen, welke gij hebt afgebaand over eenkomstig den eer en de groote historische belangen van Italië. Gevaarlijk gebied voor de scheepvaart. - De Duitsche radio-omroep heeft gister avond tot alle Duitsche schepen de waar schuwing gericht, dat twee uitgestrekte ge bieden voor de Estlandsche kuri in de Fin- sche golf gevaarlijke zóne zijn en niet bin nengevaren moeten worden. Mijnen in de Vestfjord. - De Britsche admiraliteit deelt mede: „De Vestfjord is met mijnen versperd. Schepen, die in deze gebie den varen zonder instructies te vragen aan de plaatselijke Britsche of Noorsche vloot- autoriteiten, doen zulks op eigen risico". Ambulances uit Finland naar Noor wegen. - Uit Oestersund wordt gemeld: Een ambulancedienst, die de beschikking heeft over 50 voertuigen, is gister, komende uit Finland en op weg naar Noorwegen, Zweedsch gebied gepasseerd. Een andere ambulance', een Zweedsch-Amerikaansche, die uit 16 voertuigen bestaat, is eveneens op weg van Finland naar Noorwegen. Aardschokken in Turkije. - Gister middag zijn te Inegeul twee aardschokken gevoeld. Er zijn geen slachtoffers te be treuren. Mevrouw Tetrazzini overleden. - Gis terochtend werd" te Rome medegedeeld, dat mevrouw Tetrazzini, de beroemde opera zangeres op hoogen leeftijd, in een zieken huis te Milaan is overleden. Vliegtuigongeluk kost drie menschen- levens. - Bij een ongeluk met een vliegtuig in de Golf van Manhasset (Amerika) zijn drie personen om het leven gekomen. Hulp voor Noorwegen. - Het Ameri- kaansche Roode Kruis heeft 25.000 dollar aan het Britsche Roode Kruis gezonden tot hulp aan de slachtoffers van den oorlog in Noor wegen. MAGYARI IMRE OVERLEDEN. Beroemd Hongaarsch orkestleider. Volgens een hier te lande ontvangen particulier telegram is te Boedapest de zigeuner Primas Magyari Imre overleden. Imre was een beroemd violist en orkest leider in de Hongaarsche hoofdstad. Ook in het buitenland trad hij herhaaldelijk op. In 1938 was hij langen tijd in ons land. Imre is ongeveer vijftig jaar oud ge worden. SCHEEPVAARTLIJNEN. Rotterdamsche Lloyd. Indrapoera van Batavia naar Genua, 27 April 16 uur van Port Said. Sibajak van Genua naar Batavia, 28 April 7 uur te Belawan. Kota Nopan uitr. 26 April 24 u. te Antw. De Amsterdamsche rechtbank heeft vandaag de behandeling van de strafzaak tegen den hofmeester Koorens, verdacht van moord op zijn vrouw, voortgezet. Na een» korte ondervraging van Koorens, die bij, zijn reeds afgelegde verklaringen blijft, is het woord aan den officier van justitie, mr. L. de Blécourt. In het koi't gaat de officier de gebeurte nissen voor en na het misdrijf na. Vervol gens wijst hij erop, dat verdachte, na een uitvoerige ondervraging uitgeroepen heeft: „Ik heb het gedaan." Hij was toen geheel onder den indruk van het feit, dat wij dag voor dag en van uur tot uur wisten, wat hij had uitgevoerd. Wij gaven hem aldus het O. M. uit medelijden een glaasje water. En zeldzaam heb ik iemand zich zoo bliksemsnel zien herstellen. Koorens kwam toen voor den dag met het verhaaal over de ruzie. Toen hij ver moedde, dat zij na den val, dood was, stak hij haar meermalen met het mes in de borst. Hij wist niet zeker dat zij dood was, hij wist dus, dat de mogelijkheid bestond, dat zij niet was overleden, toen-rij werd gestoken. 't Is heel anders gegaan dan K. zegt. Er is hier wel degelijk sprake van moord met voorbedachten rade. Vei'd., die aan boord een meisje had leeren kennen, wilde van zijn vrouw af. Bij Koorens thuis is niet gebeurd, wat hij vertelde, aldus spr. „Toen de vrouw rustig in bed lag, toen, Koorens hebt gij een mes genomen en dwars door het hart van uw vrouw gejaagd. Zoo is het gegaan en niet anders Koorens staat op, hij ziet spierwit. Hij, poogt een paar woorden van protest te mompelen. Maar de officier valt hem in de rede: „Stil Koorens, je krijgt later het woord Koorens zinkt weer neer in de verdach- tenbank. Spr. is met den psychiater van oordeel, dat verdachte volkomen toerekeningsvat baar is. Uit niets blijkt uit rijn antwoorden het tegendeel. Ook uit het feit, dat hij het lijk in stukken heeft gesneden, mag men niet concludeeren, dat hij verminderd toe rekeningsvatbaar is. Als rasmisdadiger heeft hij enkele abnormaliteiten verricht om den psychiater op een dwaalspoor te brengen. Opzet, voorbedachte rade en toereke ningsvatbaarheid achtte mr. de Blécourt bewezen. Wegens moord op zijn eehtgenoote re- quireerde spreker tegen verdachte levenslange gevang enisstr a f. De verdediging. De verdediger, mr. F. A. Kokosky, zeide o.m., dat de officier heeft trachten aan te toonen, dat verd. gemoord heeft uit dolle liefde voor een andere vrouw. Maar dan, aldus spr., past hier toch zeker niet de eisch van levenslange gevangenisstraf. Waarom is de eisch opgevoerd tot het maximum? Om dat de officier onder den indruk is van wat Koorens n a het feit heeft gedaan. Maar voor de rechtbank mag slechts de vraag be staan: heeft Koorens zich schuldig gemaakt aan moord, doodslag of zware mishandeling, is Koorens toerekenbaar en zoo ja, welke straf moet dan worden opgelegd. Spr. gaf toe, dat de vrouw nog leefde toen de ver minking begon. Al het andere is hypothese, waarvan niets met zekerheid bekend is. De lezing van Koorens is niet direct als onaan nemelijk te verwerpen. Is zij juist, dan is hier sprake van dood door schuld. De vrouw is niet in bed door verd. gestoken, omdat dit dan van bloed gedropen zou hebben. Met de woorden „ja, ik heb het gedaan" heeft verd. slechts willen zeggen, dat hij gestoken had n a haar dood. Vervolgens bestreed spr. de overtuiging van den offi cier, dat de liefde voor 't meisje, dat hij op de boot had leeren kennen zoo groot was, dat bij hem het plan opkomt zijn vrouw te dooden. Wel is het aannemelijk, dat verd. heeft willen scheiden. Dit blijkt ook uit de brieven, die hij geschreven heeft. Naar pl.'s oordeel hebben de psychiaters zich te veel laten leiden door het dossier. Hier is z.i. sprake van een „crime passion- nel", een motief dus, gelegen in den abnor- malen aanleg van verdachte. PI. verzocht om een nieuw psychiatrisch onderzoek. Hoogstens kan hier overigens gesproken worden van doodslag. Vonnis op 9 Mei a.s. Schip op een mijn geloopen. - Nabij het lichtschip Drogden voor de Deensche kust van de Sont is een onbekend schip van om streeks 3000 ton op een mijn geloopen. Van de Zweedsche kust heeft men gezien, dat het schip snel zonk. De„Queen Mary" te Kaapstad. - De „Queen Mary" en de „Aquitania" liggen op het oogenblik in de Tafelbergbaai te Kaap stad.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8