5 r Scot££cton LAATSTE gUS Eerste Kamer. De onderwijsbegrooting aangenomen. Diverse ontwerpen goedgekeurd. Acht en dertig koeien verbrand. Begin April in ons land 169.309 werkloozer.. DE f Ook d Het verwi plaats Echtgenoo reizen GEMEN TWEEDE BLAD. De minister van onderwijs, de heer Bolkestein, heeft gistermiddag het genoegen gesmaakt zijn eerste begrooting door den Senaat zonder hoofdelijke stemming te zien aan nemen. Ruim een uur heeft hij gesproken. Over de belangrijke punten, die in de volgende maanden aan de orde zullen komen, de spel lingkwestie en de wijziging van de wet op het voorbereidend hooger en middelbaar on derwijs kon hij zich niet verder uitlaten. Over de spelling der Nederland- sche taal wacht hij nog enkele ad viezen af en zal hij deze week bij de opening van de tentoonstelling van moderne Nederland3che kunst te Brussel een onderhoud hebben met zijn. Belgischen ambtgenoot. En aangaande het andere punt is zoo juist een nota van wijziging ingediend, welke eerst in de Tweede Kamer wordt behandeld, zoodat de minister hierover thans niet kon spreken. In elk geval geeft deze wijziging er blijk van dat het den bewindsman ernst is met zijn pogingen tot onderwijsvernieuwing, al zal het tempo daarvan, wil ze succes heb ben, gematigd moeten zijn. Tot groots dingen op het uitgestrekte ter rein van het onderwijs is de regeering thans niet in staat. De versterking van de defensie en van onze economie gaat boven alles op dit oogenblik. De minister moet zich dus bé- perken tot de wijzigingen en verbeteringen welke weinig of geen geld kosten. Dat de me morie van antwoord in mineurtoon is ge steld, behoefde derhalve niemand te verwon deren. De minister gaf dit feit, door enkele leden geconstateerd, ronduit toe. Maar zijn streven is er op gericht de beperkte,, door hem gestelde taak, te volbrengen. De leerlingenschaal. Ook zal de regeering trachten nog iets ter verbetering van de leer lingenschaal te doen. Dat had de minister reeds in zijn memorie van antwoord meegedeeld. Het kabinet was inderdaad voornemens de leer lingenschaal te verlagen, maar 'moest dit plan, toen de oorlog uit brak, opgeven. En inmiddels duurt de oorlogstoestand voort, dus zal er geen ingrijpende wijziging te zijn verwachten, naar we uit des ministers woorden meenen te mogen concludeeren. De verdere opmerkingen van den heer Bol kestein hadden hoofdzakelijk betrekking op details waarv n we slechts releveeren dat de door prof. Woltjef (a.r.) gevraagde staats commissie voor de subsidieering van het bij zonder hooger onderwijs toch geen effect zal sorteeren. Financieel is die subsidieering toch onmo gelijk en een principieele kwestie is er niet bij betrokken. De lichamelijke oefening zal grootendeels door niet-vakmenschen, dus door klasse-onderwijzers moeten worden ge geven, met eenvoudige hulpmiddelen, an ders wordt ze te duur. Verschillende wetsontwerpen. In deze vergadering zijn nog een aantal andere wetsontwerpen afgedaan. Bij het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van enkele bepalingen der hooger-onderwijswet (terugbetaling van collegegelden aan gemo biliseerde studenten) vroeg prof Woltjer een overeenkomstige regeling voor de bijzondere universiteiten en hoogescholen, met dien ver stande echter, dat het Rijk voor het gederfde collegegeld een bron van inkomsten voor die bijzondere instellingen een soort schadeloosstelling zou uitkeeren. Daarop ging de minister echter niet in; volgens hem zou dit een verkapte subsidie zijn. Het Rijk zal voor de terugbetaling zekere normen stellen en dan hebben de bijzondere univer siteiten volkomen het recht die over te ne men. Het wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. Onder den hamer gingen door een wijziging van de begrooting van Binnenlandsche Za- ken voor 1939 (bijdragen aan gemeenten in verband met het vervullen van extra- en belasting bijdragen uit het werkloosheids- subsidiefonds), de herziening van de wet op de militaire Willemsorde, een onteigening ten behoeve van den aanleg van een oefen en schietterrein voor militairen te Eind hoven; een wijziging van de onderwijsbe grooting voor 1939 2 millioen ten behoeve van de kunstbescherming tegen- oorlogsge varen) en een achttal naturalisatie-ontwer pen. Ook over deze laatste werd niét gesprokén, daar de n.s.b.-fractie niet aanwezig was. De vier heeren, die daarvan lid zijn, verschenen onder de rede van den minister, maar niet in de zaal, doch op de reserve-tribunes, waar een apart vak is voor „leden van hooge col leges'. Het gebeurt wel eens, dat daar Tweede Kamerleden zitten, maar nu zaten er Eerste Kamerleden terwijl de Eerste Kamer beneden hen vergaderde! zij maak ten derhalve geen deel der vergadering uit en ze zijn er gistermiddag ook niet meer in verschenen. DEriDirif HYDRAULIC rCUKIV^rV ZUIGERVEEREN 'Importreuns: MERTEN.SA STRAET- A'DAM w- Plantage Müïdergr.!5I-Telefoon 52950 Groote boerderijbrand te Ezinge. In den' 'afgeloopen nacht is brand ont staan in de boerderij van J. van Loo te Feerwerd, gemeente Ezinge (Gron.) Het vuur nam een grooten omvang aan en de bewoners moesten in nachtgewaad vluch ten. De brandweer van Ezinge bestreed het vuur. Zij kon echter niet verhinderen, dat de boerderij en een groote schuur een proooi der vlammen werden. Van den inboedel kon sléchts weinig worden gered. Achtendertig koeien gingen ver loren. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gis teren: uitreis: „Buizerd" (gezagvoerder Schot) te Rangoon, wordt 1 Mei te Batavia ver wacht. Thuisreis: „Gier" (gezagvoerder Blaak) te Medan, wordt 4 Mei te Napels ver wacht. „Pelikaan" (gezagvoerder Kooper) te Alexandrië wordt 30 April te Napels verwacht. I Hoofdpijn en Kiespijn. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt-. Mijnhardt's foeders per stuk 8 cf. Doos 45 ct. Cachets genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 15 ct. PERSONENAUTO OP DWARS OVER DEN WEG STAANDEN OPLIGGER GEBOTST. Gisteravond is op den rijksweg 's-Gra- venhageAmsterdam, onder deze gemeen te, een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij één doode valt te betreuren. De avond was reeds gevallen toen een truck met oplegger uit den zijweg van Oegstgeest den hoofdweg opreed. De be stuurder ontdekte, dat hij in de verkeerde richting ging en besloot daarom te draaien. In de duisternis had deze manoeuvre een noodlottigen afloop. Terwijl de truck draai de en de oplegger dwars over den weg stond, naderde met groote snelheid uit de richting Amsterdam een personenauto, waarin twee heeren uit Rotterdam waren gezeten. Met een hevigen slag botste deze wagen tegen den oplegger, de bestuurder, de heer van der Laar, werd op slag gedood. Zijn metgezel, de heer Wigleven, werd vrij ernstig gekwetst. Hij werd opgenomen in het academisch ziekenhuis te Leiden. De personenauto werd geheel vernield, de truck liep lichte schade op. DE MILITAIRE WILLEMSORDE BESTAAT 125 JAAR. Herdenkingsbijeenkomst te Den Haag. De jaarlijksche bijeenkomst van de Ridders in de Militaire "Willemsorde, die in den regel te Amsterdam wordt gehou den, is dit jaar in verband met het 125-jarig bestaan der orde te Den Haag gehouden. De bijeenkomst, waarop een 7-tal jubilarissen, die 40 jaar ridder zijn, werden gehuldigd, stónd onder leiding van den heer M. C. Koning, voorzitter van den Raad van Beheer dér stichting „Fonds Ridderdagen". Ontvangst ten paleize. Ter gelegenheid van het 125-jarig be staan der orde heeft de Koningin, groot- meesteresse van de "orde, de ridders in Nederland gistermiddag om half vijf op het paleis Noordeindê ontvangen. Er zijn in Nederland 221 ridders in de militaire Willëmsorde, van wie er 108 officier en 113 beneden den rang van offi cier zijn. In Nederlandsch-Indië telt de orde 140 leden, samengesteld uit 13 offi cieren en 127 beneden dien rang.' Ongeveer 200 ridders begaven zich gis termiddag naar het paleis Noordeinde. F. M. L. baron van Geen, kanselier der orde heeft de Koningin toegesproken en uiting gegeven aan hun gevoelens van trouw en verknochtheid. Hij bood de Koningin een exemplaar van het gedenk boek der M. W. O. aan", terwijl haar voorts werden- aangeboden een boek bevattende de dagorders met betrekking tot de M. W. O. en twee albums met de portret ten van de officieren-ridders der orde. Na aanbieding van deze werken heeft de Koningin de ridders toegesproken. Zij zeide het volgende: „Op den dag, waarop Vóór 125 jaar de militaire Willemsorde' werd ingesteld door Neerland's eersten Koning, gevoel Ik Mij, als Uw Grootmeeste'resse gedrongen om een persoonlijk woord te richten tot U allen, Ridders, saamverbonden door den zelfden eed, die op dezen gedenkdag zijt bijeengekomen zoowel in Nederland als in Nederland over zee. Gedurende de reeks" van jaren, volgen de op haar oprichting, heeft de militaire Willemsorde uitnemend voldaan aan het doel, met de instelling beoogd: het opwek ken en aankweeken van krijgsmansdeug den door de 'belooning van hen, die zich door het bedrijven van "uitstekende daden hebben onderscheiden. Ook op de toe komst is Mijn volle vertrouwen gevestigd. Moogt gij, Ridders," daarbij voor allen een lichtend voorbeeld blijven voor Moed, "Beleid eri Trouw". Des avonds waren dé: ridders in hotel Witteburg aan -een maaltijd vereenigd. Prins Bernhard, de beschermheer van de herdenkingsplechtigheden, zat mede aan. VOORZITTER VAN DEN OCTROOI- RAAD TREEDT AF. Mr. J. W. Dijokmeester benoemd. Bij K.B. van 26 April is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei .1940 aan mr. J. Alingh Prins eervol ontslag- verleend als voorzitter van den octrooiraad, onder dank betuiging voor de belangrijke en gewichtige diensten den lande in deze functie bewe zen. Bij K.B. van 26 April zijn met ingang van 1 Mei 1940 benoemd bij den octrooiraad: tot voorzitter mr. J. W. Dijckmeester, voor dien ondervoorzitter; tot ondervoorzitters G. Doorman en mr. J. J. de Reede, voordien leden van den octrooiraad. Kunstschilder jhr, Rob. Graafland - Gisternacht is te- Heerlen' in den ouderdom van 65 jaar overleden ,de bekende kunst schilder jhr. Rob. Graafland. Werkloosheidspercentage thans 16.6. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het centraal bureau voor de statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 8 tot en met 13 April 1940, Arbeidsbemiddeling. Op 13 April 1940 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddelingen ingeschre ven 239.119 werkzoekenden (226.309 mannen en 12.810 vrouwen). Hiervan waren 169.309 (161.085 mannen en 8.224 vrouwen) werk loos en waren 54.286 personen ge plaatst bij werkverruimingen. Blijk baar waren er dus 15.524 personen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander .werk zochten. Werkloosheidsverzekering. In de week van 8 tot en met 13 April 1940 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 598.881 personen, waaronder 75.261 landarbeiders. Van de 523.620 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheidsper centage 16.6 (in de vorige verslagweek van 25 tot en met 30 Maart was dit percentage 18.0). Voor de 598.881 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloos heidspercentage 16.0 (vorige verslagweek 17.9). In de overeenkomstige verslagweek van April was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tussehen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten --chouwing worden gelaten): 1932 23.3 (23.9) 26.8 (27.6) 24.3 (25.9) 28.0 (30.5) 29.6 (32.0) 25.5 (27.6) 23.8 (25.1) 20.5 (21.2) 16.0 (16.6) De grafiek doet zien, dat de afgeloo pen strenge winter op de werkloosheid grooten invloed heeft uitgeoefend. Het tijdvak, waarover de werkloosheid, die in den winter altijd een hoogtepunt be reikt, hoog bleef, was dezen winter van buitengewoon langen duur. Als reactie daarop vertoont zij sinds eind Febrauri een groote daling van 27,1 procent tot 18.0 op het einde van Maart (thans ver der gedaald tot 16.0 procent). 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940 JAN FEB. MRT. APR MEI JUNI JUU AUG. SEPT. OCT. NOV. DEC. RIJKSDIENST DEB 35% 30% 25% 20% 15% 10% •5% 5% JAN. FEB. MKT. APR. MEI JUNI JULI AUG. SEPT. OCT. NOV. DEC. DE INSCHRIJVINGSPLICHT VOOR ONDERSTEUNDE B-GROND GEBRUIKERS. De minister van sociale zaken heeft, mede namens zijn ambtgenoot van econo mische zaken, aan de gemeentebesturen een schrijven gericht betreffende den in schrijvingsplicht bij het orgaan der ar beidsbemiddeling voor ingevolge de steunregelingen voor kleine boeren en tuin bouwers ondersteunde B-grondgebruikers. Het tweeslachtige karakter van de on dersteunde B-grondgebruikers (nl. half- grondgebruiker en half-arbeider in den zin van de gewone gesubsidieerde steunrege ling voor werklooze arbeiders), hetwelk Jongetje verdronken. - Gistermiddag is het negenjarig zoontje van den winkelier C. Janssens te Hijkersmilde, op weg van school naar huis, in de Drentsche hoofdvaart geraakt en verdronken. één der beginselen vormt, waarop de steunregelingen voor kleine boeren en tuinbouwers zijn opgebouwd, heeft inder tijd voor deze categorie van grondgebrui kers o.m. geleid tot den inschrijvingsplicht bij de bureaux van de arbeidsbemiddeling. Waar nu gebleken is, dat in de practijk de werkzaamheden van de betrokken grondgebruikers over het algemeen een zoodanig karakter dragen, dat perioden van arbeidsoverschot, waarin betrokkenen zich de voor hen noodzakelijke nevenin komsten uit werkzaamheden bij derden kunnen verwerven, afwisselen met perio den, waarin de op het bedrijf te verrich ten noodzakelijke werkzaamheden een zoo- danigen omvang hebben, dat van werken bij derden geen sprake kan zijn, is beslo ten bedoelden inschrijvingsplicht in zoo verre te wijzigen, dat deze in laatstbedoel de periode mag 'komen te vervallen. Voor het overige blijft zij echter geheel intact. CECIL FREEMAN CREGG. 20) In den versten hoek van de kamer stond een meisje van een jaar of zeventien doodsbleek en bevend, terwijl haar heele houding angst uitdrukte niet slecht schrik, maar angst. Het speet Higgins, dat hij het meisje had doen schrikken door zijn bedreiging, dat hij zou gaan schieten, want het möëst al zenuwsloopend genoeg voor haar geweest zijn, zich op dit onmensche- lijk uur alleen in de kamer te bevinden. Hij had een zwak plekje in zijn hart voor kin deren, en dit meisje was nog weinig meer dan een kind. „Nu dan, juffie. Er is niets, waarvoor je bang hoeft te zijn. Wat doe je hier?" „N-niets, mijnheer". „H'm. Niets, hè?" Plotseling schoot hem een mogelijke verklaring te binnen. Mis schien had het kind geen tehuis en had zij hier slechts beschutting gezocht voor den nacht. Hij opperde het denkbeeld. „Juist, meneer. Zoo is het". Het prompte antwoord had een beetje tè haastig-opgelucht geklonken om den in specteur te bevredigen. „Dat zijn nu al twee leugens, die je me verteld hebt, liefje. En ik heb je nog pas twee vragen gesteld. Tjonge, jonge! Nu, vooruit! De waarheid alsjeblieft", vermaan de Higgins, thans met 'n èrnstigen klank in zijn stem. „Ik ik zoek naar mijn Tommy, me neer". „En wie is Tommy?" „Mijn jongen". Ze zei het met trots. In specteur Higgins grinrikte vroolijk in de duisternis. „En verwachtte je hem in een leeg huis te vinden?" Het meisje staarde in zijn .richting, met een vreemde uitdrukking op haar gelaat, en hoewel zij hem niet zien kon, scheen de vriendelijke klank van zijn stem haar moed te geven. „Natuurlijk deed ik dat. En u en uw bende weten wel wat er met hem gebeurd is! Waarom kunnen jullie mijn jongen niet met rust laten?" Een oogenblik wond zij zich op als een boos katje, maar direct daarop kreeg haar vrees weer de overhand Zij beet zich op de lippen als om verdere uitbarstingen te voorkomen. „Ik en mijn bende, hè? Dat is inderdaad wat nieuws! Voor wien houd je mij eigen lijk?" Het meisje gaf geen antwoord. Zij scheen reeds spijt te hebben van hetgeen zij ge zegd had en de inspecteur wist niet, hoe hij moest verder gaan. Een steeds lichter wor den van het raam achter haar herinnerde hem aan het feit, dat de ochtendscheme ring reeds was aangebroken, en daarom stelde -hij haar voor, met hem mee te gaan om wat te ontbijten. „Zal niet- gaan". „Hè?" „Zal niet gaan. Je hebt mijn jongen hier ergens en „Heel goed, mijn kind. We zullen samen eens verder gaan zoeken, of we hem kun nen vinden". „U zult hem laten gaan, niet waar?" „Ik hoop het. Vertel me nu eens, hoe je er toe kwam, je hier te verbergen". Het meisje dacht even na en zei dan: „Ik denk, dat ik het maar beter kan ver tellen. Ik volgde u naar binnen". „Allemachtig!1' „Ja, ik deed de deur achter u dicht. U had die niet achter u moeten laten open staan, weet u", zei ze naief. Inspecteur. Higgins glimlachte. Dit ver klaarde het absolute ontbreken van belang stelling bij den agent buiten, toen die den beschadigden hoed vond. „Hel dapper, dat moet ik zeggen. Maar waarom hier?"- „Gisteravond ging mijn jongen een man achterna, die hier naar binnen ging, en se dert dien heb ik met hem niet weer ge zien". Inspecteur Higgins schrok op. Gister avond! Gisteravond was er een man op een bus doodgeschoten, van eeh huis uit als dit! „En nu denk je, dat ik een lid van de bende ben, hè?~Waaröm?" „Wel, u vroeg, of er iemand thuis was. Ik hoorde u". Hemeltje! Higgins glimlachte, toen hij zich zijn vergeefsche pogingen van daar straks' herinnerde. „U benU'töch geen stille, wel?" Higgins draaide zijn lantaarn zoo, dat het meisje zijn gelaat kon zien, en glim lachte toen zijn liefste lachje. „Nu, liefje, vertel me eens eerlijk. Lijk ik daar op?" Het meisje bestudeerde hem aandachtig en zei dan met de meeste beslistheid: „Jazeker". Dit antwoord veroorzaakte een uitbar sting van gelach bij den inspecteur. Het meisje moest eens weten, dat zij een teeder gekoesterde illusie verstoord had. dat hij er niet als een politieman uitzag. „H'm. Wat doet het er ook toe? Laten wij nu eens probeeren dién jongen van je te vinden. Hij is niet beneden, dat kan ik je verzekeren en hier is hij ook niet. Heb je al verder gezocht?" „Neen, mijnheer. Toen die andere man u volgde, heb ik mij hier verborgen, en daarna dorst ik mij niet meer te bewegen". „Je Tommy kan dus boven zijn. Nu we zullen eens kijken". Inspecteur Higgins liep naar de trap en zich over de wankele leu ning buigend riep hij: „Goldfinch!" „Meneer?" klonk het onmiddellijk van beneden. „Probeer een taxi voor me te krijgen. Ik heb hier een jongedame gevonden, die ik naar huis wil brengen". „Heel goed, mijnheer". „Nu dan, juffie hoe heet je, tussehen twee haakjes?" „Jill". „Wat aardig. Jill wat?" „Jill Crawford". Higgins prentte dien naam goed in zijn geheugen en besloot de noodige informa ties in te winnen. Vroolijk klom hij naar boven, terwijl het meisje hem volgde. Deze trap was veel smaller dan de vorige en dat weer er op, dat zij den zolder naderden. Boven aan de trap was een deur. Deze was gesloten en er zat geen sleutel op. „Denk je, dat het huis in elkaar zal, val len, als ik die deur intrap?" vroeg de in specteur ernstig, toen het meisje naast hen kwam staan. „Ik ik hoop het niet. Tommy is daar binnen". „O!" antwoordde Higgins verbaasd. Dan liet hij rustig volgen: „Hoe weet je dat?" „Ik ik weet het niet, maar ik voel het". „H'm". Higgins, de scepticus, uitte een onbeleefd gebrom. „Ga op zij, juffie!" Hij balanceerde even boven aan de trap en wierp zich dan met volle kracht tegen de deur. Er klonk een luid gekraak en de deur vloog open. „Iets niet in órde, mijnheer?" Een be nauwde stem van de verdieping beneden uitte die vraag. „Het is in orde, dank je. Smart. Inspecteur Higgins keek de kamer in. Zooals hij verwacht had, was dit de zolder. Een schuin afloopend dak met een raampje buiten iemands bereik, vormde de wanden van de ruimte. Gezeten op een paar zak ken daar waar het dak den vloer raakte, zat een jongeman zijn gelaat in zijn han den verborgen. „Tommy! Tommy!" Met uitgestrekte ar men rende Jill Crawford op hem af. (Wordt vervolgd). I 1 TWEEDE £en proef, Gedurende Nederlandsche van de gewone verlengen. Z van 10 t/m. Deze maatre voor het eizen in vergelijking enkele reizen soner; kunnen een gezinsretoui besparen wan tours gaat geli; retours. Zoo hebben van den jaarly verschillende want het voi voor het eers verdwijnen v; proef met de Een proef, bij reizend N is gevallen. Ook nu zuil van deze vooi bruik maken gens anders" te doorkruisen Tenslotte zijn voor wie de afsl dat „ergens and< reisvacantiekaar van 10 t/m. 2 Bij groote Men meldt Herhaaldeli landsche pe: toogd van plaatsing van een kantonne of in de na' plaats. Voo van een eige gezegd, zou lang zijn. In verband gewezen, dat bestaat, mits langrijke zak aanwezig zijn ter, dat de overlegt van gelijk wapen negen is met verwisselen, belangen deze De Nede: zullen, met voor het 1 door hun Zondags en reis een red procent van in alle klass In verband hi tions legitimatie den gesteld tegei Deze legitimatie] heid van drie r bewijs zullen Zondag en Ma tegen den halve van haar woonp derland" en ten kostelooze' form op deze legitima aangevraagd. D< betrokken milit DE MODERNE V Zondag werd het jaarlijksche landschen Mo< gehouden. Na voorzitter, den heer Verweij, v korte toespraak mede door het c middenstanden vattingen ondei aan het afkoele tieven voor den De heer de heden tweede v penningmeester zich niet meer 1 functie. Laatstg bestuurslid en zijn intrede in C. J. F. Hendril den bond van bestuurder van in aardappelen Verschillende len werden aan Meindert B gen ouderdom i leden de kunsts heer Butter, die kring was, geno groote bekeiidhe Lijk van v haald. - Een Ho middag in zijn n den sedert Jam van Nijkerk, dei dagmiddag besli woonplaats naai van wien men vernomen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6