De strijd in Noorwegen DE ACTIE TER ZEE EN IN DE LUCHT. Jietk éi Sdiool Duitsche vliegtuigen brengen versterkingen en voorraden naar Drontheim. De geallieerden en de Noren hebben een sterke frontlinie bij Steinkjer. De strijd in Oost-Noorwegen duurt voort Een verklaring in het Lagerhuis verwacht. Er zat een stofplekje op het cameraglas. De Engelschen zouden 28 Duitsche schepen tot zinken hebben gebracht. Noorsche hospitaalschepen gebombardeerd? V DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 APRIL 1940. Gudbrandsdal het voornaamste tooneel van den strijd. Uit Londen wordt gemeld: In het berg land ten zuiden van Drontheim weerstaan de Britsche en Noorsche troepen den Duitschen druk uit vele richtingen. Het voornaamste tooneel van den strijd schijnt nog steeds te zijn het dorp Kvam, tusschen de bergen gelegen in het Gudbrandsdal, waar de geallieerden een positie innemen en waar zij aanvallen hebben afgeslagen van sterke Duitsche troepen, die zich een weg trachten te banen naar het belangrijke knooppunt van Dombaas. Inmiddels zouden de Duitschers twee detachementen stoottroepen over de booge bergwegen uit het Osterdal oostwaarts zenden naar de spoorlijn ten noorden van Dombaas Hun doel is de troepen der ge allieerden aan te vallen bij Kvam en af te snijden van de troepenmacht welke Storen ten zuiden van Drontheim bezet houdt. Sterke Britsche eenheden hebben de zóne van Jherkin bezet aan dt spoorlijn van Dombaas naar Storen. Ook wordt ge loofd, dat Noorsche patrouilles opereeren langs de bergwegen. In het oosten zouden de Duitschers de zóne van Röros verster ken, 100 km. ten zuidoosten van Dront heim, teneinde dit te maken tot hun hoofd kwartier voor de operaties in midden Noorwegen. De spits van den Duitschen opmarsch zou tot staan gebracht zijn te Orvros, acht kilometer ten noorden van Röros, waar de Noren de spoorlijn naar Storen hebben afgesneden door de brug over de rivier Glomma op te blazen. Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede: „De positie in het Gudbrandsdal is niet gewijzigd. De vijandelijke luchtmacht heeft 'krachtige aanvallen uitgevoerd op de ste den Aandalsnes en Molde. Uit de Namsos- vallei valt verder niets over Narvik te berichten." De strijd ten noorden van Oslo. Volgens de laatste berichten is de Duit sche opmarsch ten noorden van Oslo in de Gudbrand- en de Ostervallei tot staan ge bracht te Kvam, 50 km. ten zuidoosten van Dombaas en benoorden Röros. Bij Kvam hebben de Britsche troepen den opmarsch gestuit en benoorden Röros de Noren. Deze laatsten hebben een brug over de Glom men opgeblazen. De krijgsverrichtingen bezuiden Drontheim. De Duitsche troepen die oprukken door moeilijk bergterrein ten Z. van Drontheim zijn fel aangevallen door de geallieerde troepen op twee nieuwe punten, zoo melden telegrammen uit Stockholm. Er komen be richten over gevechten uit Hjerkinn aan den spoorweg ten N. van Dombaas, en uit Kvikne op 60 K.M. ten N. O. van Hjerkinn. Gestuit door de Britsche troepen in hun opmarsch door het Gudbrandsdal ten Z. van Dombaas, hadden de Duitschers het plan om den spoorweg van Dombaas naar Dront heim af te snijden. Zij zonden gemotori seerde detachementen in W.-richting langs de twee eenig mogelijke wegen over de bergen het Oster-dal ten Z. van Rörös. De eerste weg loopt van Alvdal langs het Foll- dal naar Hjerkinn, dat in handen is van de geallieerde troepen die versterkt zijn om het hoofd te bieden aan den Duitschen op marsch. Intusschen bieden Norsche troe pen tegenstand aan de Duitschers te Kvikna op den weg van Tynset in het Oster-dal naar Ulsberg aan de spoorlijn Drontheim Dombaas. Bijzonderheden over de gevech ten op beide punten ontbreken, naar men gelooft, dat de ontwikkeling van de opera ties in dit gebied zal leiden tot een strijd op groote schaal. In het Gudbrandsdal zijn naar gemeld wordt, de Duitsche aanvallen rondom Kvam, die gesteund werden door vliegtui gen en geschut, gestuit op de energieke verdediging door de Britsche troepen. De Engelschen nemen volgens de berichten uitstekende defensieve posities in met als centrum de „Flesschenhals" van het Gud brandsdal. Ten N. van Röros zijn de Duit sche voorhoedetroepen, waaronder zich ge mechaniseerde detachementen bevinden, gestuit door de Noren, die de spoorwegbrug over de rivier Glomma in de lucht hebben laten vliegen. Gemeld wordt, dat de Noren zich ingegraven hebben ten N. van de ri vier, en de controle hebben over den spoor weg naar Storen. Men heeft vele Duitsche vliegtuigen zien vliegen in N.-richting over het district van Röros, hetgeen aan geeft dat versterkingen en voorraden gezonden worden naar Drontheim. De versterkingen voor de geallieerde troepen ten Z. van Drontheim worden nog voortdurend be stookt door Duitsche vliegtuigen, maar luchtafweerkanonnen dwingen de Duit schers thans op een hoogte van 3000 meter te vliegen, zoodat zij niet langer in staat zijn aan te vallen waar zij willen. Ten Noorden van Drontheim. Ten N. van Drontheim bezetten Fransche en Noorsche skitroepen de geallieerde frontlinie nabij Steinkjer, zoo wordt ge meld door den Noorschen bevelhebber in dezen sector in een door Aftonbladet gepu bliceerd bericht. De Britsche troepen zitten in de tweede linie, waar zij hun stellingen consolideeren. De geallieerde linies liggen verspreid om het meer Snaasa, de Noren liggen aan den Oostkant, de Franschen aan de Westzijde. De Duitschers, wier voor naamste troepen naar men gelooft, gecon centreerd zijn om de binnenfjord van Drontheim en de Beitstadfjord, schijnen een grooten aanval voor te bereiden. Gemeld wordt, dat de Franschen in een schermut seling gewikkeld zijn geweest met de Duit schers langs den weg BeistadNamsos. Ook hebben zich voorpostgevechten voor gedaan te Beistad en verder naar het O. Gemeld wordt, dat de Duitschers twaalf dooden hebben verloren in een fel gevecht te Stangen, waar de Noren hun stellingen handhaafden. Zweedsche visschers te Strömstad aan 't Skagerrak berichten, dat zij een Duitsch convooi hebben gezien, dat gisteren naar het N. voer, en dat Duitsche mijnenvegers de mijnen aan den ingang van het Kattegat opruimen. Noorsch legerbericht. Vanuit „ergens in Noorwegen", wordt ge meld: In het.Noorsche legerbericht wordt volgens het Noorsche telegraafagentschap het volgende medegedeeld: Een colonne onzer troepen hebben zich na strijd uit Numedal en Hallingdal terug trokken. De strijd in O.-Noorwegen duurt voort. Omtrent vorderingen der Duitsche troepen wordt niets gemeld. In het W. van Noorwegen hebben de Duitsche troepen Voss bezet. Duitsche vliegtuigen bombar deeren voortdurend de verbindingslinies. Woensdag of Donderdag verklaring in Lagerhuis verwacht. Reuter verneemt, dat thans verwacht wordt, dat Woensdag of Donderdag in het Lagerhuis een verklaring zal worden afge- gelegd over Noorwegen. GRIEKSCH SCHIP IN DEN STORM. Uit Norfolk (Virginie) wordt gemeld: Het Grieksche s.s. Thalia heeft per radio medegedeeld, dat het op ongeveer 350 mijl oostelijk van de kust in ernstige moeilijk heden verkeert tengevolge van een storm, welke een snelheid van 60 mijl per uur be reikt. In twee ruimen staat acht voet water. Ook de machinekamer is overstroomd. Een vaartuig van de Amerikaansche kustwacht heeft opdracht gekregen assistentie te ver- leenen. MAISKY BIJ HALIFAX. In diplomatieke kringen verneemt men, dat de Russische ambassadeur, Maisky, gistermiddag een bezoek aan Halifax heeft gebracht en hem een mededeeling zijner regeering heeft overhandigd, in antwoord op de Britsche mededeeling, waarin Londen op zekere voorwaarden toestemde in her vatting der handelsbesprekingen. De Engelsche regeering wilde, aldus zegt men, den Russischer uitvoer naar Duitsch- land zoo veel mogelijk verminderen en het handelsverkeer met de Sovjet-Unie doen toenemen. Wat het eerste punt aangaat, is er reden om aan te nemen, dat de regeering van Moskou in negatieven zin heeft geant woord. Zij zou bereid zijn het tweede punt te bespreken. ENGELAND KOOPT GOUDPRODUCTIE VAN ZUID-RHODESIA. De Engelsche Bank heeft namens de Brit sche schatkist aangeboden de geheele goud productie der kolonie op te koopen, zoo heeft de minister van financien, Smit, me degedeeld bij de indiening van de begroo ting. Het goud zou in Zuid-Afrika moeten worden geleverd tegen den officieelen goudprijs van Londen. Smit voegde hieraan toe, dat voorgesteld werd de werking van de goudpremiebelasting te verlengen na 39 Juni. De uitgaven van Zuid-Rhodesia voor het begrootingsjaar, dat 31 Maart 1941 ein digt omvatten 1.422 203 pond sterling voor oorlogs doeleinden AUSTRALIË OPENT ITALIAANSCHE RADIO-UITZENDINGEN. De minister-president van Australië, Men- zies, heeft gister vanuit Sydney de nieuwe radio-uitzendingen in het Italiaansch ge opend. „Wij moeten elkaar beter leeren be grijpen dan op het oogenblik het geval is", aldus Menzies. „Tusschen u en ons bestaat een goed gefundeerde vriendschap, welke gebaseerd is op wederzijdsche achting. Wel licht interesseert het 't Italiaansche volk te vernemen waarom Australië met Duitsch- land in oorlog is. Wij, Australiërs, zijn een Britsch volk, en wij leven en sterven met Groót-Brittannië. Wij hechten ook aan onze vrijheid en zijn daarom bereid er op elk oogenblik voor te strijden, en ook voor onze onafhankelijkheid. Natuurlijk zijn ,wij niet verplicht soldaten, kanonnen of vliegtuigen te verschepen als wij dat niet wilden. Niet temin zijn tienduizend van onze jongeman nen den oorlog ingegaan en werken onze vliegers en soldaten samen met de Britsche vloot en luchtmacht," Vervolgens-sprak Menzies over de roem volle geschiedenis van Italië eri verklaarde hij ervan overtuigd te zijn, dat bruut geweld alleen niet de kans zou krijgen in de wereld te heerschen. „Samen met alle leden van het Britsche rijk zijn wij vastbesloten ons te keeren tegen de agressie en ik vertrouw, dat de zaken, waarvoor wij strijden voor u van zoo groote beteekenis zijn, dat wij uw sym pathie in dien strijd zullen hebben." BEKENDE SOVJET VLIEGERS OMGEKOMEN. Vele bekende Sovjet-vliegers hebben, naar de Moskousche bladen melden, den dood gevonden bij een vliegongeluk. Onder hen bevinden zich ook de bekende Pool- vlieger Pawel Golowin en een der pioniers van' de Sovjet luchtmacht, Julian Piont- kowski. Bijzonderheden over de oorzaken van het ongeluk ontbreken nog. de De de DE ZWEEDSCHE DEFENSIE- LEENING. Vandaag is de inschrijving voor Zweedsche defensie-leening geopend, leening bedraagt 500 millioen kronen, rente is vastgesteld op 4 pet. De eerste inschrijver was koning Gustaaf voor 250.000 kronen. De kroonprins en zijn broer, prins Wilhelm, schreven ieder in voor 50.000 kronen. De nieuwe staatsleening ten bedrage van 500 millioen kronen is van den aanvang af een groot succes geworden in het geheele land. Koning Gustaaf en de koninklijke familie hebben ingeteekend voor 500.000 kronen. BINNENKORT BRITSCH-ITALIA AN - SCHE HANDELSBETREKKINGEN. De diplomatieke correspondent van Reuter zegt, dat een Britsche handels delegatie binnenkort mogelijk een bezoek aan Rome zal brengen als gevolg van een onderhoud, dat Vrijdag j.l. heeft plaats gevonden tusschen Halifax en Bastianini, den Italiaanschen ambassadeur te Londen. Het verluidt, dat Halifax Bastianini er van in kennis heeft gesteld, dat de Brit sche regeering er naar zal streven haar best te doen om tegemoet te komen aan eenige moeilijkheid, welke de Italiaansche reeering redelijkerwijze onder haar aan dacht zou brengen. Het voornaamste punt van de bespre king, welke gehouden werd na een uitnoo- diging van Halifax aan Bastianini gold na te gaan hoe de economische onderhan delingen tusschen de beide landen zouden kunnen worden hervat met het oog op een uitbreiding van het handelsverkeer. Er bestaat de verwachting, dat goede voortgang zal worden gemaakt en indien de verwachtingen niet beschaamd worden, zullen de beraadslagingen naar alle waar schijnlijkheid door Britsche ambtenaren te Rome worden voortgezet. Ook de kwestie der contrabandecontróle moet besproKen zijn. DE UITSLAG VAN EEN RUSSISCHE VOLKSTELLING. De algemeene volkstelling in de Sovjet- Unie heeft, naar de Moskousche bladen mel den, zonder Westelijk Oekraïne, Westelijk Wit-Rusland en de vroegere tot Finland be- hoorende gebieden, aangetoond, dat de be volking 170 millioen zielen telt. Terwijl de Russische bevolking in 1926 slechts voor 51 procent lezen en schrijven kon, is het aantal dergenen, die een schoolopleiding genoten hebben thans gestegen tot 81,2 procent, zoo dat nog slechts ongeveer 10 procent der be volking van de Sovjet-Unie, inclusief de ge bieden in Midden-Siberië en Midden-Azië analphabeten zijn. De Noorsche oorlogsbodems, welke door de Duitsche marine zijn buit gemaakt, worden gebruikt voor de verdediging der kust en voor verkenmingsdoeleinden. De Duitsche marine versterkt de kust verdediging volgens de bestaande plannen. In het bijzonder wordt zorg gedragen voor versterking der artillerie op strategische punten in het bezette gebied. Ook aan de Deensche kust wordt de kustverdediging versterkt. Naar vernomen wordt heeft de Duitsche luchtmacht gisterochtend bij gunstig vliegweer talrijke aanvallen gedaan op de Britsche schepen voor de westkust van Noorwegen. Volgens de eerste berichten zijn talrijke Britsche transportschepen door bommen getroffen en aanzienlijk be schadigd. Een der schepen staat in brand. De Engelsche luchtmacht. Van gezaghebbende zijde verneemt Reu ter, dat Sunderland-vliegbooten der gellieer den, die neergestreken zijn in Noorsche fjor den, groepen deskundigen aan land hebben gezet ter voorbereiding van operaties te land en in de lucht. Het maken van foto's is een van de belang rijkste taken van het kustcommando en er is geen fjord, die niet duchtig geëxploreerd en gefotografeerd is. Er is practisch geen scheepvaart langs de Noorsche kust, met uitzondering van Brit sche oorlogsschepen. Vliegtuigen van het Britsche kustcommando zijn schitterend op getreden en de verliezen in de laatste, druk ke maand zijn verrassend klein geweest. Veel goed werk is verricht door het neer werpen van zwaarexplosie- en brandbom men. Verscheidene Duitsche vliegtuigen, waar onder Messerschmidt 110 toestellen zijn ver nield of beschadigd op de Noorsche vliegvel den en een aantal benzine-opslagplaatsen zijn in brand gestoken. Vele voorbeelden van persoonlijk initiatief hebben zich voorge daan. Een sergeant-piloot die het contact met zijn eskader had verloren, besloot op eigen houtje verder te gaan. Geheel alleen ondernam hij een bomaanval op het vlieg veld van Stavanger, waarbij hij een vlieg tuig vernielde en twee andere beschadigde. Onderweg naar huis viel hij een Duitsch watervliegtuig aan, dat hij beschadigde. Ver volgens werd hij opgevangen door een Jun ker 88 dien hij verdreef. Een merkwaardige gebeurtenis deed zich nog voor tijdens een vlucht van een verken ningsvliegtuig dat foto's nam. Op de zoek- glazen van de camera leek een stofplekje te zitten. De fotograaf trachtte het stof weg te wisschen, maar het plekje bleef. Bij nader toezien bleek, dat het geen stof was, maar het beeld van den commandotoren van een duikboot, die gemeerd lag aan de kust van een fjord. Onmiddellijk deed het vliegtuig een aanval op den onderzeeër met bommen. De duikboot werd of tot zinken gebracht, of wel ernst'g beschadigd. Activiteit der Britsche luchtmacht bij Fornebu. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat vliegtuigen der koninklijke luchtstrijdkrachten giste.ra vond met succes met bommen de luchtbasis Fornebu (bij Os lo) hebben aangevallen. Luchtgevecht boven Noorsch fjord. Vernomen wordt, dat een Sunderland- vliegboot, beter bekend onder den naam „vliegend slagschip", aangevallen is in een Noorsch fjord, door Duitsche vliegtuigen terwijl de gezagvoerder een zeker bericht overbracht aan een Engelsch oorlogsschip, dat op een korten afstand lag. Niet alleen ontkwam de vliegboot aan de bommen, maar tenslotte slaagde zij er zelfs in een Duitsch Messerschmidttoestel naar beneden- te halen. Een twaalftal Junkers vielen de vliegboot en het oorlogsschip aan, terwijl de gezagvoerder van de vliegboot zich aan boord van het oorlogsschip bevond. De ge zagvoerder begaf zich in een boot naar zijn vliegtuig en, terwijl overal rondom bommen neerkwamen, wist hij aan boord te komen van de vliegboot, die rondtaxide om de bom men te ontwijken. Toen de vliegboot opsteeg, werd zij aange vallen door een Messerschmidt 110, doch dit toestel werd in enkele seconden door de vliegboot neergeschoten. Het wrak van de Messerschmidt werd door manschappen op den grond gevonden. De Sunderlandmachines zijn zoowel met beweegbare geschuttorens als met andere wapens uitgerust. DE DUITSCHZWEEDSCHE HANDELSBESPREKINGEN. De sedert het begin der vorige week te Stockholm gevoerde besprekingen tusschen Zweedsche en Duitsche regeeringscommissie ever kwesties betreffende het Zweedsch Duitsche handelsverkeer zijn beëindigd. De besprekingen zullen eerlang op basis van de bereikte resultaten te Berlijn worden voort gezet. ALFIERI AMBASSADEUR VAN ITALIË TE BERLIJN. Dino Alfieri, ambassadeur van Italië bij den Heiligen Stoel, is benoemd tot ambas sadeur van Italië te Berlijn. Bernardo Attolico, de ambassadeur te Berlijn, is benoemd tot ambassadeur bij den Heiligen Stoel. Romeinsche diplomatieke en politieke kringen zijn algemeen van oordeel, dat de benoeming van Dino Alfieri tot ambassadeur te Berlijn een nog nauwere aanhaling van de banden tusschen Italië en Duitschland beteekent. Alfieri wordt namelijk als een groot vriend van Duitschland beschouwd. Hij is dikwijls te Berlijn geweest inzijn kwaliteit van minister van volksvoorlichting en heeft verscheidene cultureele accoorden tusschen Ro™" en Berlijn onderteekend. A f Nog meer Duitsche schepen gezonken. Acht en twintig Duitsche transport- en voorraadschepen zijn sedert 9 April tot zin ken gebracht. Deze moeten nog aangevuld worden met 10 van dergelijke Duitsche schepen, die door torpedo's zijn getroffen en waarschijnlijk zijn gezonken, benevens met het Duitsche s.s. Maine, dat door de eigen bemanning tot zinken werd gebracht. Het Duitsche expe- ditieleger heeft ook verliezen geleden door mijnen sedert den aanvang van den strijd in Scandinavië. Noorsch hospitaalschip gebombar deerd. Het Noorsche hospitaalschip Brand 4 is volgens het Noorsche telegraafagentschap gister zwaar uit de lucht gebombardeerd buiten Aalesund, 250 k.m. ten noorden van Bergen. Vijf personen werden gedood, o.m. een arts. Velen werden gewond. Van ergens in Noorwegen wordt gemeld: Twee Noorsche hospitaalschepen, de „Brand 4" en de „Bethel" zijn gisteren door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Op de „Brand 4" zijn een arts, drie verpleegsters en een lid der bemanning gedood, een per soon zwaar en anderen licht gewond. De „Brand 4" had juist 90 gewonden naar het ziekenhuis van Aalesund overgebracht en keerde terug om nog meer gewonden te halen, toen verscheidene malen met bom men en machinegeweervuur werd aangeval len. Het schip werd aan den boeg aan bak boordzijde getroffen en is aan den grond geraakt. Een Duitsch officier, die thans in het zie kenhuis van Aalesund wordt verpleegd, ver telde, dat hij eenige dagen geleden via Stock holm aan de Duitsche autoriteiten telegra fisch had medegedeeld, dat de „Brand 4" uitsluitend voor den dienst van het roode kruis werd gebezigd en derhalve speciaal zop moeten worden gespaard. Het andere schip, de „Bethel", dat gewoon lijk als kerkschip voor de visscherij werd ge bruikt, stond eveneens ten dienste van het Roode Kruiswerk. Beide schepen, aldus het Noorsche telegraafagentschap, waren wit geschilderd. In overeenstemming met de con ventie van Geneve waren Roode Kruistee- kens aangebracht. De aanval geschiedde bij daglicht. zeer dichtbij werd uit mitrailleur geschoten. Duitsche tegenspraak. Het D.N.B. meldt: De Duitsche vliegers houden zich over eenkomstig de bevelen streng aan de inter nationale overeenkomsten en vallen noch lazaretten noch hospitaalschepen aan, welke onder bescherming staan van het Roode Kruis, voor zoover zij als zoodanig kenbaar zijn gemaakt. Een Noorsche mededeeling. Het Noorsche telegraafagentschap geeft het volgende resume van de laatste commu niques van het Noorsche opperbevel: Duitsche vliegtuigen hebben boven Molde gevlogen en het centrum der stad gebombar deerd. De materieele schade is aanzienlijk, doch men weet niet of er menschen als slachtoffers zijn gevallen. Nabij Aalesund werden verscheidene Duitsche vliegtuigen gedwongen te dalen. Te Bresal zijn twee Britsche vliegtuigen verbrand en voorts zijn op zee gevechten geleverd tusschen Noor sche schepen en Duitsche schepen en vlieg tuigen. Een Noorsch schip vloog in brand. Ds. H. Kreb te Westzaan is beroepen bij de herv. gem. te HoogwoudAarts woud. NIEUWE KAPELAAN TE EGMOND AAN ZEE. Zondag deed kapelaan A. Zwart zijn eersten dienst ia de oud-katholieke ge meente te Egmond aan Zee. Het kerkge bouw was vrijwel tot de laatste plaats be zet, terwijl het altaar smaakvol met bloe men versierd was. Kapelaan Zwart had tot tétbreiding van zen eersten dienst gekozen de 'wVprden van den 124sten Psalm: „Onze hulp isltra" den naam des Heeren, die hemel en aarde gemaakt heeft.' Hij aanvaardde het ambtswerk met vreugde en vertrouwde, dat wederkeerig ook de gemeente hem met vreugde en op rechtheid zou willen ontvangen. Zijn ar beid in den naam des Heeren zou dan, bij wederkeerigen goeden wil en goed ver trouwen, zonder twijfel rijke vruchten kunnen afwerpen. PREDIKBEURTEN. DONDERDAG 2 MEI 1940. (HEMELVAARTSDAG). ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Klein Wassink. Kapelkerk, 10 uur, ds. Warners. Remonstrantsch Geref. Gem., geen dienst. Geref. Kerk, 10 uur, de heer J. van Eer den, cand. UIT DE OMGEVING. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom, GROET, zie Schoorl. GROOTSCHERMER, half 10 ds. Brinke rink. OTERLEEK, geen dienst. SCHAGEN, Geref. kerk, 9.30 uur, de heer Dijk, cand. te Amsterdam. SCHOORL, 9 uur, vroegdienst, ds. Boeke SCHEEPVAARTLIJNEN. HoII. Amerika-Iijn. Bilderdijk 30 April y.m. te New York.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9