DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Duitschers hebben de verbinding tusschen Oslo en Drontheim tot stand gebracht. DE ACTIE TER ZEE EN IN DE LUCHT. Volgens een Brifsch communiqué zouden de Duitsehe aanvallen in het Dombaas-district zijn afgeslagen. Britseh# koopvaardijschepen moeten om de Koop varen. Worosjilof bespreekt de Russische politiek. Britseh luchtdoelgeschut in Noorwegen aangekomen Een in brand geschoten Duitsch vliegtuig op een kuststad in Essex gevallen. Een vloot-ontmoeting in het Skagerrak. De algemeene toestand. 17 resultaten vel- 1. tiental per- 3 totaal 91 312 87 810 69 268 101 333 84 272 78 263 78 292 102 332 95 295 103 312 888 2994 901 2668 781 2624 847 2552 LKMAAR". Pinokkio IV 'ewonnen daar 'getrokken uit 1. Alkmaar erwinning be- iingsvermogen Eerst leken dg assen, de IJs- aanval, straf» e goal te seo- Ikmaarders de 1 kwam onder r werd inge- vonen aanval 1—1. erderheid der tig werd de ir een produc er een enthou- een goed ach- 3.M.H.C. II m Etal dat de bo- inneemt. JSXRIJD. larsehe biljart- [eslaagd beslag schap tweede g kon zij, met mede dingen lederland. i te Utrecht onde zich on verdiend be- it Amsterdam met gering ts voor Z.E.K. fc onverdienste- i moge blijken, lie procentsge- inten, dat men 18.43 pet. 14.20 pet. 13.92 pet. iE BANK M.V. ar, 1 1940. Vor.k.j pl.m.2 u. 90i5/16 SU/4 80ls/i5 9% 83 Vs 803/4 148 98 40% 53 514 81'Yif Ü21/8 36V, 223/4 623/4 3% 39% 261/4 181/4 16% 5Vi6 46% 5 337% 2091/, 204 84 51% 50 185% 2043/4 93/4 9% 167 132 87% 101% 53% 85% 3%6 863/4 111 104%6 110% 125 175 1253/4 149 314 82-11/, 37 22f-9/ie 62%6-i 26%-% 16i-Yi6 46% 5% 334-3 208 2001-1 9%-% 167 86 102 110-% 125 171-2 125 «'¥,6 113/4 177/8 83/4 916/i6 111/2 74 3Vs *Exdividend. (TS 3 STERDAM heden niet off. 1.885/le 6.64 75.55 3.76 X 31.73 4" 23 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. N©, 103 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 1 Mei 1940 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van i —5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brievenfranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER A ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. i42e Jaargang Wjj hebben gister onder de rubriek „Laatste berichten" nog kimnen meidén, dat het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelde, dat de van Oslo over Tynset naar het Noorden oprukkende troepen en de van Drontheim naar het Zuiden trekkende Duitsche afdeelingen elkaar ontmoet hadden aan den spoorweg van Storen, waardoor de verbinding tusschen Oslo en Dront heim tot stand is gekomen. Hoewel van de zijde der geallieerden en van Noorsche zijde nog talrijke berichten binnenkomen, die van een standhouden der. verbonden krijgs machten en zelfs van afgeslagen Duitsche aanvallen spreken, moet worden aangenomen, dat de Duitschers er inderdaad in geslaagd zijn, het belangrijke spoorwegknooppunt Dombaas te bezetten en de verbinding tusschen de hoofdstad en Drontheim te verzekeren. Dat blijkt niet alleen uit een dagorder van Hitier, maar ook uit officieuze berichten in vele Engelsche bladen en beschouwingen van Britsche mili taire medewerkers. De troepen, welke Dombaas veroverd hadden, kwamen van Otta in het Gudbrandsdal en volgden den spoorweg naar Andalsnes, dat nog in Britsche handen is. Van Drontheim uit trokken Duitsche troepen naar het Zuiden, welke Opdal bezetten. Nu Storen en Dombaas in Duitsche handen zijn, hebben de Duitschers de controle over den geheelen spoorweg verkregen. In Oslo aangevoerde Duit sche versterkingen kunnen nu rechtstreeks naar Drontheim vervoerd wor den en de eenige hoop op succes, welke de geallieerden in dit gebied nog kunnen hebben is, dat zij erin slagen deze lange Duitsche linie op eenige plaats te kunnen doorbreken. Aan het Steihkjerfront ten N. van Drontheim en in het Noorden bij Narvik r t is de toestand onveranderd. Opmerkelijk is, dat de Britsche radio gisteravond nog ontkende, dat, de spoorlijn DombaasStoren doorbroken zou zijn en mededeelde, dat sterke geallieerde eenheden de aanvallen uk het Z. hadden afgeslagen en de ge- heele spoorwegroute beheerschen. wat trouwens ook in het Britsche oor logscommuniqué gemeld wordt. Met het oog op de onzekere houding van Italië heeft de Britsche regeering bevolen, dat Britsche schepen, die niet noodzakelijk door de Mid- dellandsche zee behoeven te varen, de reis rond de Kaap moeten maken. De Russische opperbevelhebber Worosjilof heeft ter gelegenheid van den 1 Mei-dag een manifest uitgevaardigd, waarin- hij op de vredespolitiek van Rusland tegenover de „oorlogshitsers" wijst. Vijf burgers gedood en negentig gewond. Het optreden der Britsche lucht macht. Uit Londen wordt gemeld: Afdeelingen van de Britsche luchtmacht hebben bij patrouillevluchten langs de Noorsche kust Duitsche bombardementsvliegtuigen aan gevallen. Boven Aandalsnes heeft een kleine patrouille Blenheim-jagers een patrouille Junker 88 vliegtuigen aangeval len. De Duitsche toestellen vluchtten in de wolken. Dezelfde patrouille heeft later een Messerschmidt 110 neergeschoten. Van talrijke andere gevechten wordt nog melding gemaakt. Britsche luchtdoelgeschut in Noor wegen aangekomen. Men bericht uit Stockholm: Er zijn tot dusver geen berichten ontvangen over de gevechten, welke zich in de bergen zouden afspelen, maar de geallieerde troepen zou den klaar staan om de Duitsche troepen op te vangen, waar de nauwe bergwegen naar het Gudbrandsdal leiden. In de zóne van Drontheim blijft de strijd beperkt tot een sector rondom Storen. De omstandig heden vereischten troepen ski's en men ge looft, dat de Britsche troepen aan deze uit rusting gebrek hebben en Om die reden in verscheidene ontmoetingen eenige verlie zen geleden -hebben. In den sector van Steinkjer wordt het front aan beide zijden van het Snaasameer gevormd door Noor sche ski-troepen en Fran-sche Alpenjagers met Britsche troepen. In bijna alle zones zijn groote hoeveelheden Britsche lucht- doelkanonnen aan gekomen, met het ge volg, dat de Duitsche bommenwerpers thans op groote hogte moeten vliegen. Ook komen er meer en meer Britsche ge vechtsvliegtuigen aan. De strijd in de lucht. Uit Parijs wordt gemeld: Een activiteit ii le lucht zooals in Wést-Europa nog eeidei k voorgekomen, doet zidh vol gens te Parijs ontvangen berichten thans in Noorwegen voor. De Duitschers gaan voort de geallieer de linies en verbindingen te bombardee ren, speciaal de havens aan de westkust, in het bijzonder Molde en Aadalsnes. Brit sche vliegtuigen blijven voortgaan de vij andelijke vliegvelden te bombardeeren. Deze activiteit, heeft geleid tot groote luchtgevechten Ter zee maken de geallieerden het-den Duitschers moeilijk, zoo al niet onmoge lijk, troepen naar Noorwegen te zenden. Duitsch vliegtuig aan Engelsche Oostkust verongelukt. Officieel wordt uit Londen medegedeeld: „Gisteravond laat zijn vijandelijke vlieg tuigen op verscheidene punten de Oostkust genaderd. Luchtdoelgeschut kwam in actie en in een kuststad in Essex is een vijande lijk vliegtuig neergestort en in brand ge raakt. In de buurt staande huizen werden beschadigd en eenige bewoners gewond." Alle vijf inzittenden van het vliegtuig zijn om het leven gekomen. Mer. meent, dat er onder het puin nog menschen bedolven kun nen zijn. Vijf dooden en 90 gewonden. Nader wordt gemeld: Het ministerie van binnenlandsche veilig heid deelt mede: Thans wordt gemeld dat bij den val van het vijandelijke vliegtuig te Clact-on On Sea vijf personen zijn gedood en negentig ge wond, van wie 49 in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het is mogelijk, dat er nog meer lijken onder het puin liggen. Van de vijf tot nu toe geborgen lijken, zijn vier van Duitschers. In het geheel zijn ongeveer 50 huizen beschadigd". De Engelsche luchtaanval op Fornebo. Er zijn thans bijzonderheden bekend ge worden over den aanval van de Royal Air- force van Maandagnacht op Fornebo, dat de De wisseling van jïtaliaansche gezanten in Berlijn schijnt juist in dezen tijd meer dan gewone beteekerfis te hebben. De tegenwoordige gezant; Attolico, die een beroepsdiplomaat met langjarige erva ring is, heeft zijn post in Berlijn verlaten én men weet, dat hij daar in de critieke dagen van het vorige jaar allgs heeft ge daan om te trachten den oorlog te voorko men. Hij wordt nu gezant bij den Heiligen Stoel waar zijn invloed van weinig betee kenis kan zijn omdat ook de Paus natuurlijk naar een localiseering en zoo mogelijk be ëindiging van den oorlog- streeft. De gezant bij den Heiligen Stoel, Alfieri, gaat naar Berlijn en hij zal daar een ar beidsveld vinden waarop hij naar hartelust zal kunnen- werken. 1 Want Alfieri is- een zeer groote voorstan der van de as-politiek. Hij is meer partij man dan diplomaat en is voor de toenade ring tusschen Duitschland en Italië een groot propagandist geweest. Hii staat be kend als eenpersoonlijke vriend van Göb- bels en heeft destijds als minister van pers en 'propaganda op een zoo krachtig mogelijk samengaan van Italië en Duitschland aan gedrongen. Men kan in zijn benoeming niets anders zien dan een opnieuw contact zoeken van Rome met Berlijn en dat doet in de geal lieerde staten- meer dan ooit de vraag rijzen in hoeverre de Italiaansche dreige menten nog eens in een daadwerkelijke militaire actie tegen Engeland en Frankrijk tot uiting zullen komen. Wij hebben dezer dagen al uiteengezet, dat de ontevredenheid der Italianen zich hoofdzakelijk tegen Engeland richt en dat het opmerkelijk is dat er in volksverzame lingen niet meer zooals vóór den oorlog om Tunis en Corsica geschreeuwd wordt. Italië voelt de Britsche macht in de Mid dellandsche zee als een hinderlijke voogdij, het weet dat Engeland deze zee niet alleen aan beide kanten kan afsluiten, maar bo vendien dat het Italiaansche land met zijn lange en niet overal versterkte kusten in oorlogstijd zeer kwetsbaar voor de vloot der geallieerden zal zijn. De Italiaansche en de Russische politiek, hoezeer geheel verschillend in doel en stre ven, hbbben dit gemeen, dat men vooreerst buiten den oorlog tracht te blijven, dat men van de gebeurtenissen in Europa zooveel mogelijk zal profiteeren wanneer dat zonder groote krachtsinspanning en offers kan ge schieden en dat men in beide staten wel licht nauwkeurig toeziethoe de strijd ver loopt om partij te kiezen op het oogenblik, dat het volkomen duidelijk is wie de over winnaar zal zijn. - Het is opmerkelijk, dat, ondanks de as- politiek en de groote vriendschap tusschen de vooraanstaande figuren in Rome en Ber lijn, het Italiaansche volk weinig enthou siast is voor de vriendschap met Duitsch land. Daarmede zal de Duce ongetwijfeld reke ning hebben te houden. Ook het feit, dat de sympathieën van den Heiligen Stoel zeker niet aan den Duitschen kant zijn en dat de Italianen .als goede katholieken de woorden van den vredesvorst groote beteekenis toe kennen, zal ongetwijfeld van invloed zijn op de houding van een groot deel van het volk. Het Koninklijk Huis schijnt evenmin een groot bewonderaar van het nationaal- socialisme en de invloed van prinses Marie José van België, als gemalin van den kroon prins, zal daartoe zeker hebben bijgedra gen. Men mag zich afvragen hoe het dan mo gelijk is, dat groote politieke figuren op zoo heftige wijze de maatregelen van Britsche en Fransche zijde kunnen becritiseeren en men van militaire zijde telkens weerdrei gend het zwaard uit de schede trekt om het blinkende metaal enkele oogenblikken in de zon te laten schitteren. Men vergete daarbij niet, dat, evenals om de figuur van Hitier, ook rond die van Mus solini vele fanatieke drijvers staan, die zich alleen maar afvragen of het natiönaal- socialisme of het fascisme door den loop der gebeurtenissen niet bedreigd worden. Met voorbijzien van den volkswil en van de werkelijke landsbehoeften zijn het der gelijke politieke figuren, die telkens weer op het onbevlekte blazoen op de eer van het land en op zijn onoverwinnelijkheid wijzen en in het land der warmbloedige Italianen is er maar heel weinig noodig om een volksvergadering tot een geestdriftige betooging te brengen. In Frankrijk schijnt men daar al zoo'11 beetje aan gewend en de Italiaansche uit barstingen niet zoo ernstig meer op te ne men. Reynaud heeft dezer dagen weer be toogd, dat hij nog altijd geneigd is eens met de heeren in Rome over hun politieke en militaire wenschen te komen praten, maar de heeren in Rome hebben het nu voorna melijk op Engeland begrepen en luchten hun gemoed over het feit, dat Italië door dezen staat nog altijd als een mogendheid van secundaire beteekenis beschouwd wordt. FRANSCH LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van hedenavond luidt: „De gebruikelijke activiteit van verken ningspatrouilles, onze patrouilles maakten eenige gevangenen. Twee plaatselijke aan vallen van vijandelijke detachementen wer den afgeslagen." Voor wat de gebeurtenissen in Noorwe gen betreft, wordt verwezen naar het com muniqué van het Britsche ministerie van oorlog. BEGRAFENIS VAN EEN ZIGEUNER VIOLIST. In tegenwoordigheid van verscheidene duizenden personen, met koning Ratz, het hoofd van de zigeunermuzikanten, aan het hoofd,' is gistermiddag in Boedapest de zigeu- nerviolist van wereldvermaardheid Imre Magyar ter aarde besteld. Met een groot aantal spelende muzikanten voorop trok de lijkstoet door de straten der hongaarsche hoofdstad. De gemeenteraad van Boedapest heeft als eerebetoon een grafkelder ter be schikking gesteld. Duitschers thans gebruiken als basis voor troepentransporten uit Duitschland. De Engelsche vliegtuigen, die afzonderlijk en na elkander aanvielen, wierpen een groot aantal zwaar explosieve bommen op het vliegveld en men zag de propectielen ont ploffen. Vlootontmoetingen in het Skagerrak. Belangrijke vlootontmoetingen zouden zich in den loop der laatste dagen hebben voorgedaan in het Skagerrak zoo wordt uit Gothenburg gemeld. Dit zou het bewijs ge ven dat de geallieerde vlootstrijdkrachten nauwlettend deze wateren bewaken en tus schen beide komen óm het vervoer van Duitsche troepen naar Oslo te verhinderen. Laatstelijk heeft een groep inwoners van een Zweedsch plaatsje waargenomen' dat een convooi van twaalf schepen uiteengedreven werd. WEGENS HEMELVAARTSDAG ZAL DEZE COURANT MORGEN (HEMEL VAARTSDAG) NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE, DE ITALIAANSCH—FRANSCHE BETREKKINGEN. Gayda publiceert in de' Giornale d'Italia opnieuw een artikel over de Italiaansch Fransche betrekkingen, waarin hij er op wijst, dat vanaf de vestiging der Italiaan sche eenheid tot nu toe Frankrijk steeds, rechtstreeks of langs omwegen, een politiek heeft gevoerd, welke ten doel had Italië te beletten vrij te zijn in de Middellandsche Zee en zijn macht te vergrooten. Het artikel herinnert aan de bezetting van Tunis door Frankrijk het het doel er zich van te bedie nen als een voortdurende bedreiging tegen de Italiaansche machtsontwikkeling in de Middellandsche zee. Voorts wijst het er op, dat Frankrijk in den eersten Italiaansch Abessijnschen oorlog geweren heeft gele verd aan de Abessijnen en steun heeft ge geven aan de Turken in Lybië tegen Italië in 1912. In den oorlog van 1914 tot 1918 heeft Italië beslissende hulp verleend aan de ge allieerden, maar bij Versailles richtte Frank rijk zich wederom tegen Italië en wilde het de Italiaansche rechten over het hoofd zien. Na den marsch naar Rome opent Frankrijk zijn deuren voor de vluchtelingen, die op zijn gebied den strijd voeren tegen het fas cistische Italië en zelfs aanslagen organisee- ren tegen den Duce. Twintig jaar lang vin den de tusschen Italië en Frankrijk hangen de problemen te Parijs slechts polemische bespotting en weerstand. Een ophelderend accoord werd in Januari 1935 gesloten, maar Frankrijk verloochent het door zich aan te sluiten bij de economische sancties tegen Italië. Het artikel besluit met te zeggen, dat de eeuwenoude vijandschap der Fransche buitenlandsche politiek jegens Italië een historisch noodlot lijkt. 's Werelds grootste zeilschip lijdt schip breuk. - Het grootste zeilschip ter wereld, een Estïandsch vaartuig, heeft voor de haven van Kopenhagen schipbrehk geleden. Zie verder Buitenland pag. 1, 3e blad. Daarbij komt natuurlijk, dat de Britsche controlemaatregelen in verband met cte blokkade van Duitschland als een buiten gewoon hinderlijke bemoeiing met Italiaan sche aangelegenheden beschouwd worden en dat men destijds de Italiaansche steen kolenschepen in beslag heeft genomen heeft in Italië het gevoel, van Engeland afhanke lijk te zijn, nog onaangenamer gemaakt. Men mag aannemen, dat wanneer er in dezen oorlog een moment komt waarin men met zekerheid zou kunnen constateeren, dat Engeland aan het kortste eind zal trekken, Italië onmiddellijk actief zal optreden om zijn vrijheid in eigen zee door een geest driftig gestemde marine te laten verzeke ren. Evenwel, zoo'n keerpunt in den oorlog ie er nog niet en men mag zich afvragen of de ontwikkeling van den strijd in Noorwe gen zelfs nu zoodanig is, dat daaruit een grooten voorsprong van de zijde van Duitschland is te concludeeren. Wat dat betreft is de rumoerigheid van Italiaansche zijde dan ook zeker merkwaar dig. Het gebod: „werken en zwijgen" is tijdelijk door een „werken en zich uitspre ken" vervangen en zelfs Frankrijk krijgt weer een en ander te hooren, waarvan men denkt, dat het in Parijs een minder aange- namen indruk zal maken. Intusschen begrijpt men in Italië heel best, dat wanneer het land in den oorlog wordt betrokken, het niet alleen binnen den blokkadekring zal komen maar bovendien door zijn uitgestrekte kusten, waar de geal lieerden hun troepen kunnen landen,, een der slagvelden van Europa xal kunnen wor den. Italië is voor zijn levensbehoeften op allerlei landen aangewezen en het zou in zéér groote moeilijkheden komen als de toe voer daarvan werd afgesneden, temeer daar de Italiaansche oogst dit jaar eer tegen dan 'mee schijnt te vallen. Een vooraanstaand Engelsch blad als de Economist wijst er op, dat de toepassing der door den Volkenbond destijds opgedragen sancties in Italië een blijvende wrok tegen Engeland en Frankrijk gewekt heeft. In vele kringen gelooft men niet aan een overwin ning der geallieerden en wordt betoogd, dat het belachelijk is als Italië geen deel zou hebben aan de transformatie van de kaart van Europa. Italië's houding zo betoogt de Econo mist hangt mogelijk af van de gebeurte nissen in Europa. Eén verpletterende over winning der geallieerden en een van Hitiers belangrijkste steunpilaren kan ineenstorten. Het is duidelijk, zegt 't blad ook, dat de mo gelijkheid van een Italiaansche interventie in de nabije toekomst niet over het hoofd moet worden gezien. Waarschijnlijk is dat dan ook de oorzaak, dat de diplomatieke correspondent van Reuter uit Londen meldt, dat een Britsche handelsdelegatie binnenkort een bezoek aan Rome zal brengen als gevolg van een onder houd, dat dezer dagen tusschen lord Hali fax en den Italiaanschen gezant heeft plaats gevonden. De Britsche regeering zou er naar stre ven haar best te doen om tegemoet te komen aan de moeilijkheden welke de Ita liaansche regeering onder haar aandacht zou brengen. Men zal nagaan hoe de economi sche onderhandelingen tusschen de beide landen, met het oog op een uitbreiding van het handelsverkeer, kunnen hervat worden en men zal tevens de kwestie der contra- bandecontróle nog eens bespreken. Dat ziet er al weer hoopvol uit en als de Italiaansche rumoerigheid alleen gediend heeft om weer eens wat concessies te krij gen, zal men in Rome wel tevreden over het resultaat kunnen wezen. Maar in Londen zal men er te allen tijde rekening mee moeten houden, dat elke mili taire tegenslag in den strijd tegen Duitsch land concessies aan Rome zal kunnen kos ten en dat men er geenszins zeker van kan zijn, dat de fascistische staat niet openlijk de zijde van Duitschland zal kiezén als de geallieerden geen blijk van grootere suc cessen op het krijgstooneel kunnen geven. Dat men zich in Londen niet heelemaal gerust gevoelt over de houding welke op het oogenblik door Italië wordt aangeno men, kan zeker blijken uit den thans geno men voorzorgsmaatregel om Britsche sche pen, welke niet noodzakelijk door de Mid dellandsche Zee behoeven te varen, bevel te geven, dat zij voorloopig de route om de Kaap moeten maken. Men hoopt, dat dit slechts van korten duur zal zijn en men verwacht dus blijk baar, dat de Italiaansche bedreiging niet. zoo gevaarlijk zal blijken als zij er op t oogenblik nog uitziet.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1