DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De geallieerden hebben ook Namsos prijsgegeven. De strijd in Noorwegen, m Amerika wil een uitbreiding van den oorlog voorkomen. E#rt sterke Britsch-Fransehe vlootmacht in Alexandrië aangekomen. De geallieerde troepen ook in Namsos ingescheept. De Noren vragen geen wapenstilstand. Noorsche commandant met zijn staf op Britsch oorlogsschip gegaan. Koning en regeering van Noorwegen nog in het land. Een tegenspraak uit Moskou. De algemèene toestand. De eerste acte van het Noorsche drama ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 105 Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 4 Mei 1940 Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Niet alleen uit Andelsnes maar ook uit Namsos, ten Noorden van Drontheim, zjjn thans de geallieerde troepen weer ingescheept en men zal noch uit Zuid- Noorwegen, noch van het gevechtsterrein ten N. van Drontheim nog be langrijke legerberichten kunnen verwachten. Volgens het Noorsche Telegraaf agentschap zouden de troepen op andere punten van Noorwegen weer aan land gezet zijn, maar er zijn daarover geen nadere berichten verkregen. Het eenige punt waar de Duitsche bezet ting nog ernstig bedreigd wordt, is Narvik in het hooge Noorden en natuur lijk is dat een zeer belangrijk punt omdat het de Westelijke uitvoerhaven is van de Zweedsche ertsen waaraan men in Duitschland langzamerhand groote behoefte zal krijgen. De Noorsche strijdkrachten, die in vertrouwen op de hulp der geallieerden, hier en daar moedig stand hielden, zijn in een bijzonder moeilijke positie geraakt nu zij den strijd verder alleen moeten voeren. De Noorsche com mandant bij Namsos zou om een wapenstilstand hebben gevraagd wat in middels is tegengesproken. Volgens Britsche berichten zouden de comman dant en zijn staf op Britsche oorlogsschepen zijn ingescheept. Bij Röros schijnen de Noren de uit Storen naar het Zuiden oprukkende troepen nog eenigen tijd te hebben tegen gehouden. Volgens Britsche mededeelingen zijn met succes Duitsche vliegtuigbases waaronder het Deensche vliegveld Rye, gebombardeedd. President Roosevelt heeft op een gister gehouden persconferentie mede gedeeld, dat de Vereenigde Staten er naar blijven streven, een uitbreiding van den oorlog naar andere landen te voorkomen, welk standpunt hjj den Italiaanschen ambassadeur duidelijk had gemaakt. In verhand met mogelijke verdere uitbreiding van het oorlogsterrein is een sterke vlootmacht der geallieerden in de Egyptische haven Alexandrië aangekomen. nisterie van oorlog wordt nog gezegd: „De Noorsche opperbevelhebber is naar een niet bekend gemaakte bestemming in Noorwegen gebracht en een evenitueele dagorder, waarin melding wordt gemaakt van onderhandelingen over een wapen stilstand, is blijkbaar zonder zijn voorken nis uitgevaardigd.' Noorsche commandant en zijn staf ingescheept. Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede: „Het bericht, dat de Noorsche op perbevelhebber niet op de hoogte was van het geallieerde besluit tot terugtrekking der troepen uit het gebied van Drontheim, of dat hij onderhandelt over een wapen stilstand, is ongegrond De commandant van het Noorsche lejger en zijn staf hebben zich in den nacht van 1 op 2 Mei op een Britsch oorlogsschip ingescheept.' De evacuatie van troepen uit Drontheim. Volgens berichten van het Noorsche Telegraaf-agenitschap, zijn alle troepen, die uit het gebied van Drontheim zijn ge- evacueerd, veilig aan land gebracht. Het Telegraaf-agentschap zegt, dat twee ge- evacueerde gebieden ten N. en ten Z. van Drontheim thans bezette gebieden zijn. Hoewel natuurlijk teleurstelling wordt ge voeld als gevolg van de eerste fase van den oorlog in Noorwegen, 'is het Noorsche volk volkomen bereid de moeilijkheden te begrijpen welke in deze periode werden ondervonden. Het Noorsche Telegraag-agentschap zegt, dat gezaghebbende Noorsche kringen be reid zijn te erkennen, dat de evacuatie van troepen een slag aan de natie zou kunnen toebrengen, daar de Noorsche strijdgeest zeer goed is. Niet alleen te Röros, doch Het Noorsche Telegraaf agentschap deelt mede, dat alle in het buitenland verspreide berichten volgens welke de koning en de regeering van Noorwegen het land zouden hebben verlaten, op de meest stellige wijze worden tegenge sproken. ROEMENIE TREEDT KRACHTIG OP TEGEN „TOERISTEN". Havas meldt uit Boekarest: De geheime Roemeensche politie speurt ijverig naar ongewenschte vreemdelingen. Van 240 Duitsche nationaal-socialisten is de zer dagen de verblijfsvergunning ingetrok ken. Verscheidenen hunner woonden reeds lang in het land. Te Sibi, het geestelijke centrum van de Duitsche minderheid, zijn enkele arrestaties verricht wegens het hérbergen van Duitsche „toeristen", die in werkelijkheid Duitsche stafofficieren waren. Deze z.g. toeristen zijn over de grens gezet. Geallieerd eskader te Alexandrie. - Het Fransch-Britsche eskader is te Alexandrië aangekomen. ook veel zuidelijker hebben kleine Noor sche detachementen onlangs tamelijk zware verliezen toegebracht aan de Duitsche strijdkrachten, Eenige belangrijke benzine opslagplaatsen zijn met succes vernield en een voorloopig Duitsch vliegveld ernstig beschadigd. Noorsche kringen doen met nadruk uitkomen, dat de recente ontwik kelingen ten aanzien van de geallieerde strijdkrachten geenszins den wil van het volk. en den wil der regeering den strijd voort te zetten, hebben verzwakt. i Zekere buitenlandsche bladen hebben be richten gepubliceerd, waarin werd beweerd, dat de Sovjet Unie aan Finland Viborg (Viipuri) had aangeboden in ruil voor de Aaland-eifanden terwijl Reuter op 1 Mei een bericht van zijn correspondent te Parijs heeft gepubliceerd, waarin wordt betoogd, dat de Sovjet Unie Finland heeft voorge steld Hangö en Viborg terug te geven in ruil voor de Aaland-eilanden en Petsamo. Tass is gemachtigd te verklaren, dat al deze berichten van iederen grond ontbloot zijn en van begin tot eind verzonnen zijn, Eenige buitenlandsche bladen bewe ren, dat Sovjet Rusland in de vorige week aan de Duitsche regeering een nota heeft overhandigd, waarin de Sovjetregeering heeft verklaard, dat zij de Duitsche actie tegen Zweden als een onvriendelijke daad zou beschouwen en dat de Sovjet Unie bovendien verklaar de geen bezetting van de Aaland- eilanden te kunnen toestaan. Het telegraafagentschap der Sovjet dit bericht niet in overeenstemming is Unie is gemachtigd te verklaren, dat met de feiten. In werkelijkheid heeft veertien dagen geleden te Moskou tus- schen vertegenwoordigers der Sovjet Unie en van Duitschland in overeen stemming met artikel 3 van het Sovjet- Duitsche vedrag, inzake het wederzijds verstrekken van inlichtingen en het plegen van overleg, een uitwisseling van inlichtingen inzake de neutraliteit van Zweden plaats gehad en daarbij werd geconstateerd, dat beide staten zich als geinteresseerd beschouwen bij het behoud van de Zweedsche neutraliteit. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. Het Britsche ministerie van oorlog deelt in een communiqué mede: „Overeenkom stig het algemeene plan van de terugtrek king uit de onmiddellijke omgeving van Drontheim zijn de geallieerde troepen Donderdagavond weder te Namsos inge scheept. Het terugtrekken en weder in schepen geschiedde met volledig succes en zonder verliezen. Op de geallieerde troepen, die in het gebied van Narvik oprukken, heeft de vijand op 1 en 2 Mei een tegenaanval on dernomen. Beide aanvallen werden afge slagen. De vijand liet voor onze stellingen vele dooden achter en er werden enkele gevangenen gemaakt." Een bericht uit Stockholm. Duitsche troepen zijn naar gemeld wordt Selbu op ongeveer 50 km. ten Z.O. van Drontheim binnengerukt. Intus- schen wordt bericht, dat de Noorsche troe pen, die de Duitschers uit Röros terugge drongen hadden, zich thans in N. richting terugtrekken. Een bericht in Aftonbladet uit Röros meldt, dat zich nog steeds eenige geallieer de troepen bevinden in het gebied ten zuiden van Drontheim, doch dit wordt met reserve opgevat, gezien Chamberlain's verklaring. Het bericht meldt, dat geal lieerde troepen, die zich in N. richting te rugtrekken, uit Dombaas, zich thans te Folkstua bevinden op enkele kilometers ten N. van Hjerkinn aan den spoorweg naar Storen, Is Röros nog in Noorsche handen? Uit Filalnas (Zweedsche grens), werd gisteravond gemeld: Het in het begin van deze week door de Duitschers ontruimde Röros is nog steeds in Noorsche handen. Nabij Os ,10 mijl ten Z. van Röros, waar de Noren hardnekkig tegenstand bieden, werd gisterochtend hevig kanongebulder gehoord. Gisteravond is een Duitsche af- deeling ter sterkte van 400 man, die Röros weder trachtte binnen te dringen, door de Noren en de Zweedsche vrijwilligers te ruggedrongen. Intusschen rukken, naar verluidt, kleine Duitsche afdeelingen. van Trondheim uit naar naar het Z. op. De bewoners van Röros hebben een toe vlucht gezocht in berghutten, waar 'zij den dag doorbrengen, om slechts des naöhts naar de stad terug te keeren. De weg van Röros naar de Zweedsche grens is nog steeds in Noorsche handen, doch zij is ten- gevolge van de smeltende sneeuw moeilijk 'begaanbaaar. Het terugtrekken der troepen uit Namsos. Volgens de correspondent van Afton bladet in Grong zijn 30 man gedood en 60 gewond, toen een Engelsche torpedo- bootjager, die het terugtrekken der geal lieerden uit Namsos dekte, getroffen werd door een. bom. De correspondent voegt hieraan toe, dat de geallieerde troepen weer scheep gingen onder een hevig vuur van Duitsche vliegtuigen. De aandacht is thans gericht op het ge bied van Narvik. Men denkt, dat de Noorsche strijdkrachten en de geallieerde troepen in het hooge noorden in een goede positie zijn om de onderwerping van Narvik .zelf binnen zeer korten tijd tot stand te brengen. De Duitschers in de haven zouden gebrek hebben aan levens middelen en andere voorraden, zoodat zij in groote moeilijkheden zouden zijn. In tusschen bevinden zich koning Haakon en zijn regeering, omtrent wier verblijf plaats geruchten de ronde hebben gedaan, nog ui Noorwegen, zoo meldt het Noorsche telegraafagentschap; Ook Noorsche troepen ingescheept. Uit gezaghebbende bron werd gister avond vernomen, dat generaal majoor Paget bij zijn plan voor de evacuatie van Andalsnes voorgesteld heeft met de Brit sche troepen ook alle Noorsche troepen, ten aanzien waarvan het Noorsche opper bevel besloot, dat zij beter in andere ge bieden konden worden gebruikt, over te brengen. De noodige instructies werden gegeven om hieraan gevolg te geven, doch in Londen is nog niet bekend hoevelen in feite op die wijze overgemracht zijn De Noren bij- Drontheim. Volgens een Zweedsch radiobericht heeft kolonel Getz, de commandant der Noorsche troepen in Trondelag (het gebied noordelijk en zuidelijk van Drontheim) een dagorder uitgevaardigd, waarin hij kennis geeft van zijn voornemen den Duit schers een plaatselij'ken wapenstilstand te vragen. De dagorder zegt verder, dat de positie der Noorsche troepen in Trondelag na het vertrek der geallieerden onhoud baar is geworden en dat verder vechten geen nut zou hebben. In de mededeeling van het Britsche mi- Van het militaire drama, dat daar in het Noorden van ons werelddeel wordt opge voerd, is het doek na de eerste .acte geval len en de toeschouwers moeten wel tot de overtuiging zijn gekomen, dat dit bedrijf met een onmiskenbaren voorsprong voor de Duitschers is afgesloten. De heer Chamberlain heeft verzekerd, dat de strijd in Noorwegen zgl worden voortgezet en niemand kan voorspellen wat de tweede acte voor verrassingen zal bren gen maar dat de Duitschers er in geslaagd zijn vrijwel geheel Zuid-Noorwegen met een betrekkelijk klein landingsleger te be zetten, is allereerst te danken of te wij ten al naar men de kwestie wil bekijken aan de doeltreffende organisatie waarmede de overval werd uitgevoerd, daarnaast aan de onmiskenbare gevechtswaarde der jaren lang geoefende en goed. bewapende Duitsche troepen en bovenal aan het Duitsche lucht- wapen, dat in deze eerste krachtproef van den grooten Europeeschen strijd zijn geweldige vernietigingskracht duidelijk heeft bewezen. Welk een geweldige vernielende en tevens demoraliseerende kracht de bom menwerper is wist men reeds uit de periode van den Russisch-Finschen oorlog. Men kan als volk nog zoo dapper zijn en als soldaat met de wapens in de hand de grootste daden van heldenmoed en vastbe radenheid toonen, tegen het gevaar uit de lucht staat men, zonder voldoende afweer middelen, volkomen machteloos. Men kan trachten het te ontwijken, maar wanneer men niet over voldoende vliegtui gen en luchtafweer beschikt, moet de dap perste soldaat wijken voor de geweldige kracht van vuur en ijzer waartegen geen beschutting mogelijk is. Dat hebben de geallieerden en de Noren in hun opmarsch door Noorsch gebied on dervonden en Duitschland heeft hiér een zeldzame gelegenheid gehad de kracht- van zijn luchtwapen te demonstreeren. Het bezat door zijn verrassenden overval de beste vliegvelden van Noorwegen en Denemarken, het kon er zijn jagers, ver kenners en bommenwerpers laten opstijgen en het eenige Duitsche risico was, dat de Britten al hun best hebben gedaan deze vliegtuigbases een zoo groot mogelijke schade toe te brengen. Duitschland heeft in deze eerste periode van het Noorsche drama bewezen, dat een staat met de meeste vliegtuigen in de gun stigste militaire positie verkeert. Men kan zooals dat van Engelsche zijde dan ook gebeurd is machtige vloot- combinaties naar het 'vijandelijk gebied zenden maar de zekerheid der overwinning wordt door een beschieting van zee uit, noch door het landen van onbeschermde troepen verkregen. Integendeel, de voorbeelden liggen in de laatste weken voor het grijpen, dat men zijn kostbare kruisers, transportschepen en tor pedojager aan de grootste gevaren bloot stelt en dat één wel gemikte bom voldoende kan zijn om zoo'n drijvend fort met een schijnbaar ondoordringbaar pantser in en kele minuten te verspelen. Men kan uit den Noorschen strijd geen conclusie trekken over de mogelijke krachtsverhoudingen op andere fronten waar men elkaar zal kunnen treffen. Het door den vijand bezette. Noorwegen was voor de geallieerden een zeer moeilijk gevechtsterrein, maar een strijd in eenig deel van Europa, dat beide partijen even moeilijk of even gemakkelijk kunnen bereiken, kan een geheel ander beeld too nen. Het staat wel vast, dat Engeland dat zelfs na den vorigen wereldoorlog nóg. niet tot de conclusie was gekomen, dat het door de zeeën niet voldoende beschermd is en daar om naast een krachtige marine een goed geoefende leger noodig had, in dit opzicht nog altijd in een nadeelige conditie ver keert; Het is volkomen begrijpelijk, dat de Brit sche vrijwilliger, sedert een goed half jaar opgeleid en geoefend, op militair gebied nog niet te vergelijken is met den Duitschen soldaat van wien men mag aannemen, dat jarenlang kosten noch moeite gespaard zijn om hem de grootste gevechtswaarde te ver zekeren. En anderzijds staat dan de Britsche lucht macht tegenover de Duitsche en wanneer beide over dezelfde faciliteiten van vlieg velden en een voldoende aantal machines beschikken, mag men zich hier eerst de vraag stellen aan welke zijde de grootste krachtsontwikkeling in het vernietigings proces kan plaats vinden. Engeland heeft in zijn Royal Air Force een zeer stoutmoedig en goed geoefend luchtwapen en beide partijen streven er naar zich te verzekeren van de nieuwste gevechtstypen, waarmede naast snelheid en aanvalskracht de grootste trefkans van eigen projectielen kan worden verkregen. De tijd, heeft men zoo vaak gezegd, werkt in het voordeel der 'geallieerden en dat is te begrijpen. Want naarmate de tijd verstrijkt, wordt de gevechtswaarde van den Engelschen sol daat grooter, wordt het aantal vliegtuigen der geallieerden uitgebreid en worden de Duitsche scheepvaart en de Duitsche vloot, welke ongetwijfeld Duitschlands zwakste zijde demonstreeren, door de geallieerden in zoo groote mate vernietigd, dat het verlies grooter dan de mogelijke aanbouw moet zijn. Natuurlijk loopt ook Engeland in zijn vlootacties een zeer groot risico zoolang nog geen scheepspantsers geconstrueerd worden die de werking der grootste bommen door staan kunnen. Maar wie veel heeft kan veel missen en zelfs al zou Engeland in de Noorsche actie een grooter scheepsverlies hebben geleden dan zijn vijand, dan is naar verhouding de Duitsche marine daar nog het zwaarste ge troffen. Naarmate uit het Noorsche avontuur de geweldige gevechtswaarde van het. lucht wapen blijkt, daalt het ontzag voor de kracht van een machtige vlootcombinatie. Dat is waarschijnlijk de oorzaak, dat men ook in Italië heeft begrepen, dat de grootste vloot ter wereld nog niet de grootste ge vechtswaarde beteekent als men tegenover een vijand met een machtig en goed geoe fend luchtwapen staat. Wellicht zou Italië wanneer het zich al leen tegen Engeland had te keeren, het reeds aangedurfd hebben een aanvang met de bevrijding van het Middellandsche Zee gebied van Britsche versterkingen te ma ken. Maar Italië is blijkbaar door de eerste acte van het Noorsche avontuur nog niet voldoende overtuigd en men kan daar na tuurlijk begrijpen, dat een deelnemen aan Duitsche zijde niet alleen een aanval van Britsche oorlogsschepen op de Italiaansche kustlijnen, maar ook van Britsche en Fran- sche vliegtuigen en wellicht nog van Fran- sche legergroepen tengevolge zou hebben. Men mag in dezen strijd den Franschen soldaat niet voorbijzien. Hij is geen product van de laatste maanden, opgekomen uit een bonte groep vrijwilligers, hij is een goed geoefend en gevechtswaardig soldaat, die zeker niet voor zijn Duitschen collega on derdoet. Het is niet te voorspellen wat er verder in Noorwegen gaat gebeuren en of een der voornaamste doelen der bezetting lucht- bases te krijgen voor aanvallen op de Brit- sehe kust in de volgende strijdperiode verwezenlijkt zal worden. De geallieerden hebben den strijd in Noorwegen blijkbaar nog geenszins opge geven. Zij houden met Narvik en omgeving nog een zeer belangrijk deel van Noorwe gen bezet en de terugtocht bij Andelsnes kan een retirer pour mieux sauter blijken een achterwaartsche beweging om den volgenden sprong met des te grooter kracht te kunnen uitvoeren. Zoolang het Duitsche luchtwapen in Noorwegen oppermachtig blijft, ziet het er naar uit, dat Duitschland daar in de sterk ste positie zal blijven. Wat natuurlijk geenszins beteekent, 'dat het den grooten Europeeschen strijd zal kunnen winnen, want men vergete, door hoofdzakelijk naar het terrein van actie te kijken, niet, dat de strijd in Noorwegen eigenlijk maar van secundaire beteekenis is en dat er ook nog een Maginot- en een Siegfriedlinie bestaan om van mogelijk an dere, nog onbekende, gevechtsterreinen maar niet eens te spreken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1