IANB0D NOTITIE-BOEKJE. iff regels, WARMENHUIZEN AKERSLOOT NIEUWE NIEDORP OUDKARSPEL CALLANTSOOQ KENNEMERLAND NOORDSCHARWOUDE ZUIDSCHARWOUDE HOORN H. J. BRUSSE: UIT MIJN De gewonde en het kind. (Ill) 4 DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 MEI 1940. Calliopsis. Deze ïteen buiten, uit» n dunnen later de ot 40 c.M. en de groeiend Calliopsis kkelijkst te kwee- nijbloem genoemd, ;rdaad te zijn met en een overvloed ;n, geel met bruin, cht geel met bruin rood, naar gelang soorten zijn min- "dienen alle aan- bosjes vormen, 25 n weelde van hei met scherp gepun- achtereen in ïlia, ook een zeer mt die ook op bevrediging zal ■nd is wel de Pha- c.M. hoog met lervormige bloe er buiten uitge- iter op 20 c.M. uit- in den rotstuin ling. Een hoog- tanacetifolia, met ïen, die zeer veel en voor de hou- szins waard is om iLER-IDZERDA. h goederen. :ontont. <gs inaendenj Gebr. als nieuw •r, Veritas en i. vanaf 20 3OER, Geester- Henderson met en gelakt voor scheweg 31. n goed onder en een vloer- rige beschrij- letter H 70 viel, Gazelle. no, comp1. met 30. Roeibootje ZEGLIS 128. n. raat 45. r. oedel: Kamer- fer met pot, leed, 4 x 4 M. lief Dames- ker, Spoorstr. 5 *eboden, kleine prima Singers, enz. Hand- en ;koopjes). Pri- ■et gar. 12.50. 5. en April). ornelis z. van C. - Petrus Jacobus Brink. Petrus en C. Groot. en F. Wiedijk. Brink en C. A. etrouwd: Ni- ornelia Visser. m te Obdam en Bommezij echtg. Koning, gesch. ets anders toe- jf bekend had, in nacht door hem e vol sympathie, isdadigertjes had- igen zaak was er ir gekomen, daar aten had te boe- rcier en een paar al in zijn opge- zei Higgins, ter- iding voor zijn er foto's van het lijkenhuis geno- met de foto's van eeren, maar daar legrijp niet, waar uithangen", ver- hem even aan en ïer hebben het ermans vrouw of busman is dus ;even, hè? H'm. el moet toch er- verwachten, dat praten opende hij e een foto bleek /ergrooten duim- tond geschreven: verdieping, Hor- ordt vervolgd). JUouinciaal Tlieuws MUZIEKCONCOURS TE ANDIJK. De Westfriesche bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen heeft te Andijk op Hemel vaartsdag een muziekconcours georgani seerd, dat de volgende resultaten heeft op geleverd: Concordia te Hoogkarspel le prijs met 354 punten: Tavenu te Opperdoes en Excelsior te Andijk, beiden len prijs met 339 punten; Crescendo te Medemblik, 2e prijs met 327 punten; De Vriendschap te Schoorl, 2e prijs met 318 punten en Schagens Harmonie Ka pel, 2e prijs met 312 punten. Zondag wordt het concours voortgezet. De veiling in April. Aan de veiling alhier werd verhandeld in April 1940: 731.325 kg. roode kool en in April 1939 322.500 kg. Van gele kool wa ren deze getallen 199.775 kg. en 253.850 kg.; Deensche witte kool 485.125 kg. en 566.025 kg.; uien 69.700 kg. en 17.700 kg.; spruitkool 37 kg. en peen 16.050 kg. en 4.675 kg.; bieten 1000 kg. en 170 kg.; rabarber en 5.788 bos; aardappelen en 1.875 kg. De omzet bedroeg 104.207.31 tegen f 77.210.97 in April 1939. Jeugdhuis geopend. Woensdag had de officieele inge bruikneming plaats van het jeugdhuis. Hiervoor waren verschillende personen uitgenoodigd. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op het college van B. en W., den arts H. J. J. Schaars met echtge- nOote, ds. van Mullem, den dekenalen inspecteur, den heer Braun, directeur van de congregatie van Bergen, en verschil lende zusters, het kerkbestuur en verte genwoordigers van vak- en standsorgani saties in deze gemeente. In het openings woord zeide pastoor van den Berg o. a. dat de inwijding van het gebouw reeds was geschied. Hierna vond de zegening plaats van de kruisbeelden. Na deze ker kelijke plechtigheid vervolgde de pastoor zijn openingsrede. Hij sprak een speciaal woord van welkom aan den directeur van de congregatie en de zusters voor het op nemen van de moeilijke taak van het kleuteronderwijs en de naaischool. Ver volgens liet spr. de verschillende phasen van de totstandkoming van het jeugdhuis de revue passeeren. Een welkomstwoord werd voorts ge richt aan het adres van den burgemeester en den dominee. Spr. hoopte op een goede samenwerking tusschen protestant en katholiek, waar dit mogelijk is. Waar samenwerking niet mogelijk is, hoopte spr. toch, dat geen scherpe kanten naar voren zouden komen. Nog werd medegedeeld, dat de kleuter school voorloopig met een noodhulp zal beginnen. In Augustus a.s. komen de zus ters. De naaischool begint reeds a.s. Maandag onder leiding van de zusters. Hierna werd een kort woord van felici tatie gesproken door den directeur van de congregatie van Bergen, door ds. van Mullem, door het'Jjoofd der school, den heer N. van der Holst, en door den bur gemeester. Laatstgenoemde sprak den wensch uit dat de vorming van de jeugd veel mag bijdragen tot goede en deugde lijke personen waaraan de maatschappij behoefte heeft. De medewerking, voor zoover dit mogelijk is, zal te allen tijde door de gemeente worden gegeven. Hierna werd thee aangeboden en werd het gebouw door de aanwezigen bezich tigd. Huldiging molenaar Ott. Op den lsten Mei herdacht de heer J. Ott den dag, waarop hij voor 40 jaren werd benoemd tot molenaar van den Oos terpolder en tot peilmolenaar van de Nie- dorperkogge. In den loop van den dag kwamen het bestuur van den Oosterpol der, benevens de heeren Kooy en v. d. Stok voor de Kogge den jubilaris hunne gelukwenschen aanbieden. De heer Sille- ves, voorzitter van den Oosterpolder, roemde de uitstekende hoedanigheden van den heer Ott als watermolenaar, waardoor het maximum waterverplaatsing van den molen bereikt werd. Spreker bood voor den polder een gouden horloge met incriptie aan. De heer Kooy, dijkgraaf van de Niedor- perkogge, prees het in den heer Ott, dat deze niet alleen op tijd het peilsein gaf, maar er ook voor zorgde, dat de binnenpol- ders hunne gemalen stopzetten. Door de defensiemaatregelen had in de afgeloopen maalperiode de functie van peilmolenaar weer meer beteekenis gekregen. Een enve loppe met inhoud werd namens de Kogge aangeboden. De heer Ott dankte beide sprekers Len zeerste voor de cadeaux en voor de woor den van hulde hem toegesproken en zou een aangename herinnering aan dezen dag behouden. Gezellig? bleef men zoo nog eeni- gen tijd bijeen in den molen. De oudjes weer op reis. De af deeling Nieuwe-Niedorp van den Bond van Staatspensionneering heeft in 't lokaal Grootes de jaarlijksche verga dering gehouden. De leiding was in han den* van den nieuw benoemden voorzitter, den heer Wessels. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer Wes sels. In de plaats van den heer P. Strijder, die zich niet meer- herkiesbaar wilde stellen, werd tot bestuurslid gekozen de heer C. v. d. Haagen. Naar de Federatievergadering werden afgevaardigd de heeren H. Borst en F. Krab. Hoewel de tijdsomstandigheden niet gunstig zijn, werd besloten zoo mogelijk den tocht voor ouden van dagen weer te laten doorgaan. Bij 'de rondvraag zeide de voorzitter, de heer Wessels, den heer Borst dank voor alles wat deze oud-voorzitter voor de vereeniging heeft gedaan. Geslaagd. Voor het vakdiploma broodbakkers slaagde o.m. onze plaatsgenoot Chr. Swart. Tuinbouwver. „De Eendracht". De tuinbouwvereeniging „De Eendracht" alhier vergaderde Dinsdagavond im. het lokaal van den heer C. Vis, onder leiding Van den heer J. de Boer, die de vergadering met een kort overzicht van den toestand opende. Medegedeeld werd, dat Vrijdag a.s. de peen kan worden geleverd voor 2 per 100 kg. voor B. en C. De volgende week wordt begonnen op drie dagen per week te veilen: Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. De extra toewijzingen voor kunstmest zijn hier ontvangen. Late aardappelen, zoowel gekeurde als ongekeurde, kunnen geleverd worden. De aanwezigen bespraken de getroffen maatregelen t.a.v. de geledigheid van de kunstmestbonnen en de wenschelijkheid, dak de tuinders nog een hoeveelheid kunst- meest beschikbaar hebben voor overbe mesting. Aangeraden werd, de bonnen te verruilen. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering van den Noordermarkt- bond behandeld. Hierbij werd het ge- wenscht geoordeeld, dat aan den „Vierbond" rechtspersoonlijkheid' werd gegeven. Tot afgevaardigden werden gekozen, de heeren C. Borst, T. Volkers, L. Kalverdijk en W. Bakker. De heer Kaan is benoemd tot adviseur in verband met de tuinbouwverloven. De wenschelijkheid van het verbieden van den verbouw van blauwe aardappelen kwam naar voren. Hierop zal men, nader" terug komen. Viering Julianadag. Dinsdagavond was er in het chr. mili tair tehuis ,Het Kippenhok" een feest avond georganiseerd ter herdenking van den geboortedag van prinses Juliana. Toen om half acht majoor ds. Kroes, de veldpre diker, den avond opende, was de zaal ge heel bezet. Behalve militairen waren aan wezig. het bestuur der chr. marinevereeni- ging en het comité van het chr. mil. 'tehuis, alsmede eenige dames. Na de opening en gebed en het zingen van het Wilhelmus werd de avond afgewisseld door gezellige praatjes van den heer Bos uit den Helder (voorz. der C.M.V.), voordrachten, geluids- immitatie, goochelen, enz. Aan het eind van den avond werden woorden van dank gesproken, waarna de heer Bos psalm 23 liet zingen „Dankt, dankt nu allen God", en voor ging in dank gebed. Het mooie weer heeft in korten tijd den achterstand in de natuur voor een groot deel ingehaald en de schaduwzijde hier van is dat er te veel komt, want alles is tegelijk klaar. Onder „alles" dient men te verstaan witlof, spinazie en sla en ook is er ruime aanvoer van bosgroente. Doordat er te veel komt, waren de prijzen aan den lagen kant. Witlof ging voor 4.50 tot 7.80 per 100 kg. van de hand en 3e soort was nagenoeg waardeloos. Spinazie ging voor alle prijzen weg en wie 0.40 tot 0.5Ó voor een kist (van 8 kg. inhoud) kreeg, mocht van geluk spreken. Eerste soort sla ging nog tot 5 per 100, doch de massa ging voor '1.90 tot 3.80 van de hand. Andijvie moest ook 'een veer laten, doch de prijzen van 5 tot 8 kunnen er nog mee door. Bosgroente werd in bedui dende kwantums aangevoerd en de prijzen waren vrij goed. Rabarber gold 3 tot 6.50, radijs 2.80 tot 4.10, peterselie 2.30 tot 3.40, selderie 3.10 tot 4.50 en raapstelen 1.80 tot 2.30 per 100 bos. Postelein werd weinig aangevoerd en no teerde 12 tot 18.60 per 100 kg. Kom kommers waren gewild en golden 6.50 tot 9.30 per 100 stuks. Nieuwe bospeen bracht dén vrij hoogen prijs van 16 tot 18 per 100 bos op. Prei, waarvan weinig aanvoer, was duur, n.l. 6.50 tot 11.30 per 100 kg. Roode kool was nogal ge vraagd en de prijzen van 6 tot 9.50 en ook voor gele kool van 5 tot 7.30 per 100 kg. zijn vrij hoog. te noemen. Breek- peen en uien hadden weinig belangstel ling. De eerste gold 1.10 tot 2.30 en de laatste 1 tot 1.60 per 100 kg. De aanvoer van asperges neemt langzaam toe. Dik wit noteerde 36 tot 45 en dik blauw 16 tot 23 per 100 bos. De res tanten vruchten waren voor zoover .le soort duur. Keukenperen noteerde men voor 9 tot 15 en tafelappelen voor. 19 tot 28 per 100 kg. Bij het begin van de markt van gister, 3 Mei was er een vlugge handel, doch de prijzen waren niet hooger. Jaarvergadering „Noordermarktbond". De veilingsvereeniging „Noordermarkt bond" te Noordscharwoude hield Woensdag de algemeene jaarvergadering ten ^lokale van den heer J. de Bakker. De burgemeesters van Noordscharwoude en Oudkarspel woonden de vergadering bij. Ook de eere-voorzitter, de heer S. Brugman, was van de partij. Voorts waren er ver tegenwoordigers van de vereen, de Koop handel, van de zusterveilingen, van de Prov. Commissie uit de Veilingen in Noordholland, plantenziektenkundigen dienst, U.C.B. en crisis controledienst. Het oud-bestuurslid, de heer J. Groen Az., had bericht van verhin dering gezonden. Ir. Rietsema, rijkstuin- bouwcansülent, kwam later. In zijn openingsrede liet de voorzitter, de heer J. Kliffen, de resultaten van het afge loopen jaar de revue passeeren. Men heeft net slecht geboerd. Spr. waarschuwde echter tegën het trekken van conclusies als zou het den geheelen Ned. tuinbouw goed zijn ge gaan. In 1939 zijn nog 90.000.000 kg tuin bouwproducten doorgedraaid De moeilijkheden, welke wij reeds hebben bij den afzet van onze producten, zullen nog wel grooter worden, verwachtte de voorzit ter. Speciaal werd hierbij de aandacht ge vestigd" op de transportmoeilijkheden. In sommige landen, met name Duitschland en België, wordt gepoogd, de productie van tuinbouwproducten op te voeren. Dat is voor den Ned. tuinbouw niet hoopgevend. De steun van de overheid, waarvoor de tuin bouw zeer dankbaar is, zal niet gemist kun nen worden. De export blijft de belangrijkste factor voor ons bestaan. Maar ook aan den binnenlandschen afzet is nog wel iets te doen. De organisaties zullen nog veel werk te verrichten hebben. Het jaarverslag werd ongewijzigd vastge steld. De rekening van den penningmeester, den heer A. Swager Az., leverde geen stof tot bespreken. Zij werd vastgesteld Op een eindcijfer van 25130,80, met een bedrag voor afschrijvingen op de gebouwen van 4196,22 en op den inventaris van 200. Het minimumprij zenfonds komt op de balans voor met een bedrag van 4466,25. Zonder eenige discussie werd het be stuursvoorstel om over te gaan tot herstel ling der overkapping, aangenomen. De kos ten hiervan zullen ruim 13000 bedragen. De voorzitter deelde mede, dat de omzet over de eerste vier maanden van het jaar 1.187.673,03 heeft bedragen, hetgeen zeer zeker tot voldoening kan stemmen. Het volgende bestuursvoorstel hield in, dat de leden van het dagelij ksch bestuur, die een bezoldiging genieten, eerst moeten af treden, wanneer de volstrekte meerderheid van de leden der betreffende vereeniging zich tegen de herbenoeming verklaart. Verscheidene afgevaardigden hebben over dit voorstel het woord gevoerd, waarbij de meesten zich er vóór uitspraken. Er zal dus wel een dergelijke bepaling worden gemaakt. Over de kosten van de statutenwijzigingen is nog wel te spreken. Het bestuur stelde voor, het marktregie- ment te wijzigen, opdat het aangepast is aan de huidige omstandigheden. De verschillende voorstellen werden aan genomen. De heer Weel (L.T.B., Langendijk) wilde bepalen', dat de keurmeester niet het recht, maar den plicht heeft, de goederen der kooplieden bij verlading te controleeren. Hiertegen bestond geen bezwaar. De aanvoerders zullen bij iedere 5000 kg, welke zij aanvoeren, een man beschikbaar moeten hebben. Opgenomen werd een bepaling, dat tuin ders en andere belangstellenden toegang tot de veiling hebben, (tegen betaling) voorzoo ver dit den goeden gang van zaken niet ver stoort. De tuinders en handelaren zullen, wanneer de ruimte dit toelaat, tegen beta ling van een zeker liggeld, vaartuigen onder de overkapping mogen leggen. Partijen van meer dan 1000 kg zullen, wanneer overmacht geconstateerd wordt door den veilingleider, zoo noodig uit te maken door een vertegenwoordiging van Koophandel, den volgenden dag zonder ver goeding gelost worden. Van de vereen. Nieuw Leven te Heerhu- gowaard was een voorstel ontvangen, het parkeeren op het laadterrein van de veiling gratis te doen geschieden. Het bestuur stond niet afwijzend tegen over dit voorstel, maar doordat een rege ling is getroffen met de N.V. Spoorlijn Noordscharwoude Station-Dorp en met den heer Schenk, voor de controle, zal het ge- wenscht zijn, een en ander nog een jaartje aan te zien. Men ging tenslotte met het prae-advies van het bestuur accoord. De vereen. De Eendracht te Oudkarspel stelde voor, voor het volgende seizoen een aanvoefregeling te ontwerpen voor de win- terkool. Het bestuur kan sympathiseeren met de goede bedoeling van het voorstel, maar achtte het niet uitvoerbaar. Het voorstel van De Eendracht werd toe gelicht door den heer D. Wonder, die o.m. mededeelde, dat de bedoeling was een pro vinciale regeling tot stand te brengen. De regeling van verleden jaar was zeer tijd- roovend en dit zou bij een open winter wel eens tot groote schade aanleiding kunnen geven. Nadat de voorzitter had toegezegd, dat bij het treffen van een regeling, aandacht aan het voorgestelde zou worden besteed, terwijl de beste regeling zeker zou gekozen wor den, ging men accoord met het prae-advies van het bestuur. De Eendracht te Oudkarspel en L.T.B. te Langendijk drongen aan op het verkrijgen van een betere vertegenwoordiging van deze streek in de Ned. Groenten- en Fruit- Centrale en andere instanties. Na eenige besprekingen, waarbij opge merkt werd, dat de heeren Nijssen, Groen en Roosje zifting hebben in de N.G.F.C., werd besloten', aan te dringen op een betere vertegenwoordiging van de provincie Noord- holland in de bedoelde instanties. Aan de N.A.K. zal op verzoek van de afö. L.T.B. te Harenkarspel worden verzocht, nu tengevolge van het te verwachten gebrek aan arbeidskrachten de pootaardappelen wel eens niet op den gestelden tijd gerooid zullen kunnen worden, het z.g. „dood gooien" van de poters te velde met rooien gelijk te stellen. Nadat de veilingleider, de heer J. Kos, de vergadering toegesproken had en op eens gezinde samenwerking aangedrongen had, voerden verscheidene gasten het woord, o.a. de heeren S. Brugman, eere-voorzitter, A. J. Wijnveldt, burgemeester van Oudkarspel, K. Molenaar, voorzitter van de C.V.V. te War- menhuizen en omstreken, Mallekote en van Herwijnen. Daarna volgde sluiting der vergadering. Vacature gemeenteraad. De heer P. Bergen Azn. heeft de benoe ming tot lid van den gemeenteraad, in de vacature-D. van Kleef, niet aangenomen. De voorzitter van het hoofdstembureau heeft nu den heer W. Duys benoemd ver klaard. Geridderd. Bij K. B. van 19 April is toegekend de aan de orde van oranje-nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan den heer W. Erkens, voorzitter van het ziekenfonds Volksbelang" alhier. K i Vanmiddag kan ik fijn net zoo lang bij je blijven als ik wil" vertelde het kleine meisje aan den gewonden Pool „Ik heb 't tegen allemaal gezegd, dat ik naar je toe ging, omdat je nu immers toch mijn vriend bent." Ze keek hem overmoedig aan. En Manofski voelde 't als een volkomen in bezit nemen! 't Hinderde hem eigenlijk, dat hij, de be roemde ongenaakbare, nu bij verscheiden menschen bekend stond als de vriend van dit kleine Vezentje. Maar hij glimlachte n beetje zuurzoet: „Wel, dan zullen wij heel prrrettig samen prrraten. Daarr, zie je? Een stoel. Ga zitten. Maarrr gauw zal je mij niet meerr aarrdig vinden, Elsje. Dan moet je meteen harrd wegloopen". Het kind klauterde op den stoel, vouwde haar handjes ih den schoot, liet de beeoen bengelen en keek Manofski verwonderd aan om wat hij daar gezegd had. Zij begreep hem niet. Het bleef 'n paar minuten stil. Geen van tweeën wist hoe ze eigenlijk beginnen zou den. Manofski was hiertoe niet gemakkelijk genoeg en het' meisje te jong. Maar toch sprak zij het eerst. „Moet je al tijd zoo op je rug liggen?" Ja", antwoordde hij lakoniek. Waar ben je eigenlijk gewond? Hierr!" en hij bracht zijn hand onder zich, ter hoogte van zijn nieren. Is 't een groot gat?" Twee gaten. Grroot als hand". O och!" riep 't kind met ontsteld gesperde oogen. Na een pauze: „Was dat een Fransoos, die je daar in geschoten heeft?" Was een Engelsch kanon" rappor teerde hij. Nou, dat waren weer allemaal vragen, die ook ai zoo ingevuld stonden op de lijst van den administrateur van het lazaret en die iedereen hem aanstonds deed. Of hij er daarom zoo grif op antwoordde? Heb je erg geschreeuwd, toen ze je daarin geschoten hadden?" Dit was beslist een heele nieuwe, onge wone vraag. Wees op je hoede, Manofski! De stormaanval. Schrrreeuwt soldaat nooit" zei hij zelfbewust. Maar als 't nu zoo'n erg, erg, èrg vreese- lijke pijn doet, dat hij, schreeuwen moet, wat doet hij dan?" Schrreeuwt hij niet!" Maar" het kind slingerde met armen en beenen, pompte letterlijk, om uit haar onderste bewustzijn misschien nog iets meer op te halen „maar als 't nu zóó erg is, dat 't vreeselijk erg bloedt 'en zoo'n pijn doet, dat 't niet erger kan dan moet hij toch schreeuwen?" Schrrreeuwt soldaat niet!" hield Ma nofski vol. Toen glimlachte hij. Hij greep, als beschermend tegen zóó veel leed, naar 't handje van 't kind; hield 't een heele poos vast. Heb jij errrg goede moederr, hè?" vroeg hij verwonderlijk teeder. Ja natuurlijk! En jij ook?" Weet niet. Weet alleen mij altijd gerranseld heeft". Dan was je zeker altijd erg stout?" Manofski antwoordde niet. Het kwam hem voor alsof hij eigenlijk nooit stout was ge weest. Hij herinnerde 't zich niet meer. Her innerde zich alleen een ctonxeren, vullen hoek in de armzalige kamer thuis, waar nij vaak tijden lang weggedoken had gestaan. Dan kwam vader dronken thuis. Moeder maakte meteen ruzie met hem dan kreeg ze vreeselijk slaag. Wat stond hij angstig in zijn hoek. Want ais vader eindelijk in zijn bed lag, slofte moeder als een krankzinnig mensch de kamer door' met 'r losgevallen haren, haar oogen bloed-doorloopen van drift steunende, huilende en ze schold en vloekte tegen de kleine broertjes en zusjes, sloeg razend om zich heen in ver beten haat, dien zij niet had gewaagd te koelen op den dronkaard. Manofski drukte z'n lippen op elkaar, om niets te zeggen. Waarom zou hij aan 't kind dit vertellen? 't Zou zijn of je aan de zon van nachten vol onheil zou vertellen. Ze begrijpt 't niet, en schijnt koesterend voort. Heb je nooit streken uitgehaald?" vroeg 't kind. Want het zwijgen maakte haar verlegen. Hij kon niet eens van een streek vertellen. In haar andere vriendschappen waren dit de fijnste oogenblikken geweest, als de vrienden over hun jongensavonturen en schoolgrappen begonnen, 't Was om je ziek te lachen. Och, jongens, wat hadden die niet allemaal durven uithalen? Zij vond haar zusters dan zoo onuitstaanbaar braaf, vergeleken bij die kranige vrienden van haar. Maar deze hier. Ze keek eens even langs zijn harde gezicht, over zijn lange ge stalte, die zoo onbewegelijk onder de dekens lag afgevormd. Die vertelde eigenlijk niets nu toch ook heelemaal niets. Ja, alleen dat z'n moeder hem sloeg. En 't was niet eens grappig geweest, zooals hij 't ge zegd had. Eerder 'n beetje verdrietig saai. Het kind voelde, zich niet langer op haar gemak een haar vreemde verlegenheid, 't Was haar of zij hier zat, èn hij daar lag achter een muur, allebei alleen. Toch was ze zoo diep in zijn hart doorge drongen als misschien geen mensch ooit te voren. Maar in haar pure verwondering be merkte haar argelooze kinderlijkheid hier vanzelf niets van. Toch kon zij nu niet weggaan van dien stuggen, zwijgenden man. Niet zooals wan neer een speelmakkertje haar verveelde. Ze had anders gemakkelijk van haar stoeltje kunnen glijden en nooit weer bij hem terug komen. En toch, wanneer je pas zes jaar ge weest bent, kan je niet begrijpen waarom je blijft, omdat je je niet kunt indenken in de gedachten en gevoelens van een ander. Nee, ze kón niet bij hem vandaan. Ze had zoo'n wonderlijk gevoel, dat er tóch iets komen moest, dat goed was en om van hem te houden. Haast onbewust bewogen de fijne voelhoorntjes van haar kinderziel zich in den bijna onmerkbaar warmen stroom, die van den gewonde naar haar uitging. Toen opeens tilde Johan Manofski zijn hoofd wat op. „Heb ik jou zooveel verrteld |»van mij! Moet jij ook veel verrtelien aan mij van jou!" Hij vroeg 't zóó dringend, 't Kind glim lachte vreemd en schuw. Och, van mij. Ik vertél mijn vrienden nooit van mezelf. Die vertellen mij altijd grappige streken, van school en zoo, begrijp je Johan?" Manofski krabde uit alle hoeken van zijn gemoed zooveel vriendelijkheid bij elkaar als daar met mogelijkheid te vinden' was. „Schoolstrrëken? Wil ik jou ook vertel len. Berroerrde school, akelieg waarrr ik geweest. Was errg oude meesterr, errrg oude. Witte harren, eag weinig krrom- me rrug errrg dun. Waren errg stoute jongens, errg stout. Hebben geschiet, in eens in stille les, met pistooltje dat oude meesterr heeft gesprrongen, errg hoog van schrrik 't Kind moest er dan eindelijk om lachen. Nee, nee" weerde hij dit ontsteld af, „Wij óók gelachen, errg gelachen, alle maal. En oude meesterr overral rrondge- drraafd, overral gezoekt wie schiet. Nooit ge vonden die pistool èn niet stoute jongen, die schiet. Oud meesterr errg huilen en ge knield midden tusschen banken en tot Heerre God, gebid, errg harrdop, dat stoute jongen beterren. Hebben wij nog errgerr gelacht, errgerr. Volgenden dag wij wilden oud mees terr weerr zou bidden voorr ons. Heb één weerr geschiet midden door les. Oud mees terr errg verschrikt. Oud meesterr op grrond gaan zit. Gebrrruld als ja varrken. Altijd errrger, harrrder, verschrrikkelijk. Wij schrrikkelijk gelachen. Oud meesterr ai- doorrr errrger gebrrruld. Komt jong mees- terrr aangeloopen. Brrengt oud meestenr weg. Wij vrrrij school schrrikkelijk ge- lacht" Als houthakken klonk die harde stem en dat harde lachen. Het kind zat met groote oogen, elke zenuw gespannen in' het kleine lichaam. „En verder?" vroeg zij ademloos. Is oud meesterr gek, stapel-dol Is anderren nacht in beek van molen gesprrring en verrzopen!" Het meisje keek ontzet. Tuurde verbijs terd in zijn opgewonden oogen om nóg meer. Maar hij zweeg, met een voldanen glim lach omdat hij nu óók, net als haar andere vrierden een schoolstreek verhaald had. Zij bleef hem aanstaren, verbaasd, in twij fel en eindelijk toch ook bewonderend om zoo'n gruwzaam avontuur als nooit, nooit een van de andere vrienden haar verteld had. En in haar verwarring zocht zij om hem iets te vragen, dat échter, nog heelemaal van hem zelf was en niet om zoo bang van te worden. „Maar je moeder" zei ze heel zachtjes „jou moeder, Johan, die heeft toch wél gehuild, hé, toen ze hoorde, dat je zoo gewond was?" Manofski, Manofski de vestingbrug op! St rmloop, stormloop!! Weet mijn moederrr niet zoo errrg" zei hij vriendelijk vergoelijkend. En daar stónd het meiske nu in zijn vesting en wist 't niet eens. Wanneer zeg Je 't haar dan?" vroeg ze dringend voort, onbewust, om het ver overde gebied te verkennen. Wanneerr ik zal thuis zijn." Ga je meteen naar huis als je beter bent? Karei Meirer dat was mijn vorige vriend die is dadelijk naar zijn zijn regiment gegaan. En dan krijgt hij veertien dagen verlof om huis te gaan, en weer terug Nee! Ga ik ais oorrrlog overrr." Zeg hoor 's. Je krijgt heusch verlof, als je zoo zwaar gewond bent geweest". Weet ik!" Manofski lachter opeens weer grimmig. Moest hij dit handjevol mensch hier op dien veel te hoogen stoel misschien óók nog ver tellen, dat hij in geen drie jaar thuis was geweest en dat hij niet verlangde naar huis? Omdat z'n vader nog steeds aan den drank was en zijn moeder mishandelde. En dat z'n moeder, in Manofski's oogen, een tot stomp zinnigheid gehitst, afgejakkerd soort slonzig zoogdieT was geworden, met nu al twaalf jongen? Och, Johan, wat zullen ze bij je thuis toch blij zijn ais je nu komt!" De oogen van. het kind glinsterden van overtuigingsijver. Manofski liet al z'n witte tanden zien in een wreeden lach. Hij kon 't zich zoo voor stellen, in kleuren en geuren die blijd schap om zijn terugkeer! Of gloof jij dat niet? Nee!" stiet hij uit door zijn op elkaar gebeten kaken, in een van die vlagen van woede, die hem soms aanvlogen als zwarte vogels. Het kind keek hem verstomd in die donker fonkelende oogen. Maar ik geloof 't tóch. Ja, ik weet 't zeker" Want zij kon niet anders dan dit gelooven. Zij zag thuis alle dagen hoe angstig gejaagd moeder de krant doorvloog of de oorlog dan nóg niet-gauw over zou wezen dat vader eindelijk, eindelijk bij hen terug kwam. Nadruk verboden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9