COSTUUMS GERARD WORM DE GROOTEW PHILIPS NIEUWS Pinkster-Aanbieding KOFA J. SPRUUT Au! KOH. BOTTEMANNE Verkeerd gericht, duim kapot Deze zomer allen er op uil- op een BATAVVSMOTOR. „DE VRAAGBAAK p.O.a. n.v. (van Putten &Oortmeijer) Het A.B.C. apparaat Adverteeren doet verkoopen RITA THEA TILLY HEEREN SOKKEN IRENE HEEREN SOKKEN MATHILDE HEEREN SOKKEN LILIAN BROEK OP LANGENDIJK DIRKSHORN OUDKARSPEL NOORDSCHARWOUDE TEXEL LANGENDIJK BAKKUM Voor kEeine tuinen. TWEEME HI.AD. zonder vest. Nieuwe exclusieve dessins vanaf 27.50 gld. in de Houttil. Ook advertenties kunnen verkeerd ge richt zijn, zoo men er niet op let of een blad betalende abonné's heeft. Want dat beteekent, dat men gaarne zijn abonnementsgeld heeft betaald, om er zeker van te zijn eiken dag weer zijn trouwen vriend in de brieven bus bezorgd te krijgen. En dat vormt de alles beslissende factor voor de werke lijke publiciteitswaarde van een krant. CENTRAAL BUREAU VOOR COURANTENPUBLICITEIT VAN DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS „CEBUCO" Agent: ARY BOON. Dijk 13 Alkmaar. Voorlopige aankondiging. stratenboekje met nieuwe platte grond van Alkmaar uitgave 1940 zal binnen enige weken verschij nen. In dit practische boekje worden vermeld, alle Rijks- en Gemeente-instellingen met de uren van openstelling, Zieken huizen met bezoekuren, lijst van Doctoren met spreekuren, Apo theken, Tandartsen, Bankinstel lingen, Bioscopen, Inrichtingen van onderwijs, kortom alles wat een inwoner van Alkmaar moet weten. Het is bijgewerkt met de namen van de nieuwste straten enz. Voor zaken en particulieren is het noodzakelijk dit boekje te bezitten. Wat U niet weet zoekt U maar in „DE VRAAGBAAK". Prijs slechts 1 kwartje. ALKMAAR. speelt op accu, op zakbatterij, op het licktnet, gelijk- en wisselstroom en dan de prijs slechts 75 gulden. Komt U eens praten met RITSEVOORT 29. Ik zeg maar zo ga naar KOH voor PHILIPS radio. Repareren. Inruilen. Erkende Philips service. In de nieuwste tinten hebben wij eer» buitengewone sortering van de fijnste dameskousen. Glasheldere weefsels, bijzonder versterkt aan teen en biel. Kousen die uitmunten door soliditeit, kousen waar II lang plezier van heeft. fijne waschzijden kous rn extra versterkte hiel en teen Oy c zéér sterke linksgeweven kous o r in alle mode tinten Op c Bembergzijde „Edelglans" Qp met elastische boord yö t prima fil d'écosse fif") ct moderne streepdessins ou fijne elastisch geweven wan- j delkous, prima pasvorm i.uo nieuw ingeweven ruiten *7Q ct ijzersterke sok dubbelgewevenzijde op zijde j np buitengewoon sterke kous I.Z.O modern gekleurde strepen r\c t zeer solide yo c „de kous met loodje" 1 /i c links geweven, zéér elastisch l.*rO Het werk aan de brug begonnen. De werkzaamheden aan den oprit naar de nieuwe brug over de ringvaart, tusschen Broek op Langendijk en Heerhugowaard, zijn Maandag begonnen. Er zijn een vijftig tal werkloozen uit Velzen aan te werk ge steld. Ook de werkverschaffing aan de Ka- naalwerken zal spoedig aan aanvang ne men. Daar komt een groep Amsterdamsche werkloozen voor. Voorzitter Voorpolder. Tot voorzitter van den Voorpolder is benoemd de heer J. Brommer alhier (vaca ture G. Groenhart.) Een nieuwe zwemvereeniging opgericht. In het lokaal van den heer C. Vis al hier vergaderden Maandagavond abonné's en belangstellenden van de zwemafdeeling van de ijsclub „Volharding", ter bespreking van de mogelijkheden om te komen tot het laten voortbestaan van het zwembad. De vergadering werd geleid door den heer A. Timmerman, die in zijn openings rede er op wees, dat het zwembad een kwij nend bestaan lijdt. Indertijd is met de me dewerking van een paar vooraanstaande in gezetenen de inrichting gesticht. Deze heb ben als borgen in het afgeloopen jaar de rente al moeten betalen. Op een vraag van den heer T. Kostelijk deelde de heer P. Nap mede, dat blijkens de boekhouding tot en met 1937 een saldo aanwezig was, doch dat niet afgelost kon worden op de leening. In 1938 had men voor het eerst een nadeelig saldo. In 1939 heeft men de inrichting aan den badmeester verhuurd voor 200. Alles bij elkaar heeft de badmeester niet meer dan 117 betaald. Het gevolg van een en ander is, dat er een nadeelig saldo is van 126.09, behalve de 125 rente, welke de borgen voor hun reke ning hebben moeten nemen. Wanneer de badmeester zijn verplichtingen nagekomen was, zou men ongeveer hebben kunnen uit komen. Het voor en tegen van de instandhouding van de zweminrichting werd besproken. Men gevoelde er wel voor, haar te laten blijven bestaan, maar de financieele zijde was wel een bezwaar. De heer Nap kon echter de geruststellende mededeeling doen, dat de borgen aansprakelijk blijven voor de 2500. Vanzelfsprekend zullen onderhouds kosten en dergelijke door de vereeniging betaald moeten worden. Ook werd aange drongen op het werven van donateurs. Na ampele besprekingen werd een be duur gekozen, bestaande uit de dames .Wit- teveen-Glas en Wit en de heeren Th. Maars, F. Hink en H. Möller. Verschillende besprekingen volgden hier op, o.m. over de event, aanstelling van een badmeester, of dat men het moest probeeren met alleen een toezichthouder. Ook de con tributieregeling werd nog aan de orde ge steld. Een en ander wordt echter door het bestuur verder uitgewerkt. In de gehouden bestuursvergadering werd de heer F. Hink tot voorzitter geko zen; mej. G. Wit, Oudkarspel, werd be noemd tot secretaresse-penningmeesteresse. Aan het openbaar verkeer onttrokken. Nu de bewoners van de Handelskade alhier geen gevolg hebben gegeven aan de aanschrijving van B. en W. om de straat in behoorlijken staat te brengen, is het ge deelte voorbij de garage van Mol en Blom tot aan het huis van den heer D. Blom door den burgemeester aan het openbaar verkeer onttrokken. Voorjaarsmarkten. De groote voorjaarsmarkten, waarop in hoofdzaak lammeren verhandeld worden, zullen dit jaar alhier gehouden worden op de Maandagen 20 Mei, 27 Mei, 3 Juni, 10 Juni, 17 Juni en 24 Juni. Daar de markten dit jaar vrij laat vallen en Pinksteren zeer vroeg is, wordt dit jaar geen lammeren- markt gehouden op Dinsdag na Pinksteren, zooals andere jaren bijna altijd het geval was. Het einde van het winterseizoen begint al aardig te naderen. De aanvoeren van de verschillende stapelproducten worden ge ringer en diverse jonge groenten verschij nen aan de markten. Beginnende met de week van 6 Mei zal te Noordscharwoude slechts driemaal per week worden geveild; te Broek op Langendijk gaat men nog op den ouden voet door. De eerste speciale witlofveilingen in deze streek hebben den stroom niet mee. De prijzen voor dit artikel waren nu juist niet hoog! Het ging meestal om den minimum prijs van 5 per 100 kg. Of een paar dub beltjes per 100 kg. daarboven. Ook zijn par tijen onverkocht gebleven. In totaal werd ongeveer 7500 kg. witlof geveild aan de beide veilingen. Voor de peen is gedurende de laatste we ken de belangstelling minder geworden. Het zag er naar uit, dat de peen tegen den minimumprijs, of, nog erger, heelemaal niet verkocht zou kunnen worden, waardoor de tuinbouwers met 0.70, (den vergoedings- prijs) tevreden zouden moeten zijn. Geluk kig kwam echter in den loop van de week bericht binnen, dat de peen tegen een prijs van 2 kon worden ingeleverd, van welke gelegenheid velen gebruik hebben gemaakt. Voor de uien noteerden wij iets betere prijzen, hoewel ze nog steeds heel laag zijn Middelsoort werd verhandeld voor 1.50 2.10, grove tot 2.30 per 100 kg. Het is niet veel, maar toch beter dan den mini mumprijs van 1 of doordraaien. Prei no teerde 3.10 per 100 kg., ook al niet veel. Er kwam in de afgeloopen week weinig rabarber aan de veiling. De prijs lokte dan ook niet uit. Er werd 2 per 100 kg. be taald. De koolprijzen hebben weinig verande ring ondergaan. Het ziet er naar uit dat de kool met deze prijzen het einde van het sei zoen wel zal moeten halen. Verleden jaar tegen Mei kwam voor de gelekool plotseling een kentering, waardoor de tuinders, die nog eenigen voorraad hadden, een strop hadden. De prijzen daalden met eenige gul dens per 100 kg. Dit is nu niet het geval. Wij konden meestal van 6.507.20 per 100 kg., een enkele maal tot 740 per 100 kg. noteeren. Ook de Deensche wittekool toonde zich standvastig. De noteeringen schommelden zoo ongeveer om de 5.50 per 100 kg. Enkele partijen liepen tot 8.50, te Noordscharwoude noteerden wij eenmaal 6.10 per 100 kg. Bij de roodekool was weinig variatie. De meeste partijen werden van de hand gedaan tegen prijzen van ruim 9 per 100 kg. De kleine kool bracht tot iets boven 10 per 100 kg. op. Met de prijzen van 11 en 12 is het gedaan. aanraking. Namens het hoofdbestuur van den Ned. bond van personeel in overheidsdienst sprak de hoofdbestuurder Staal een afscheids woord. Deze spreker roemde inzonderheid de activiteit van Beerepoot voor zijn vak bond. Een broeder van den overledene dankte voor de belangstelling en met „Aan de Strijders" op h'et orgel werd de plechtigheid, die op allen diepen indruk maakte, gesloten. Crematie wijlen Beerepoot. Zaterdagmiddag vond onder groote be langstelling uit de kringen van partij en vakbeweging en ziekenhuispersoneel op Westerveld de crematie plaats van wijlen C. M. Beerepoot. Van de directie van het provinciaal-zie kenhuis waren de eerste geneesheer-direc teur dr. Teenstra en de adjunct-directrice mej. B. Vos onder de aanwezigen. De baar was gedekt met de partij vlag en omgeven met vele kransen van de verschil lende plaatselijke af deelingen der arbeiders beweging, van directie en personeel van het prov. ziekenhuis en van het hoofdbestuur van den Ned. bond van personeel in over heidsdienst. Nadat op het orgel „Morgenrood" en „Eens" gespeeld waren, nam in de aula de voorzitter van de partijafdeeling, wethou der T. Hellinga, het woord. Hij getuigde dat de overledene een belangrijk aandeel in den strijd voor de verheffing van de arbeiders klasse heeft gehad en dat hij een trouw en toegewijd kameraad is geweest, wien elke oppervlakkigheid vreemd was, één van die gave karakters die de aandacht vragen en waarvan men de eerlijkheid voelt bij elke RABARBER, EEN ECHTE LIEF- HEBBERSPLANT. Het kweeken van groenten door den lief hebber, begint er meer en meer in te ko men, en dat is voor een deel te danken aan de hooge groenteprijzen. Wanneer we het eenmaal gedaan hebben, blijkt het zulk een gezellige bezigheid te zijn, dat we het vol gend jaar opnieuw met dezelfde animo be ginnen, waarbij we alleen moeten beden ken of we er voldoende vrijen tijd voor be schikbaar hebben, want het onderhoud eischt vrij wat meer van ons dan een bloe mentuintje. Een prettige uitzondering hier op vormt het kweeken van Rabarber, en daarom is dit zulk een ideale liefhebbersplant, waar bij nog komt dat het een heerlijk frissche groente is in de zomermaanden. Het eeni ge bezwaar, dat zij bij de bereiding veel sui ker behoeft, kan ondervangen worden door het gebruik van sacharine-tabletten. De Rabarber is een overblijvende plant, die op eiken grond bevredigende resultaten kan geven, mits zij behoorlijk gemest wordt. Het groote gemak is, dat zij jaren achtereen op dezelfde plaats kan blijven staan, en eerst na vijf of zes jaar zal het noodig blijken, de planten te scheuren en opnieuw te planten, waarmee we voorko men dat de stelen te dun worden. Wanneer we de planten thans nog geen mest gegeven hebben, moeten we dit wel spoedig doen, een bemesting met A-.S.F.- korrels geeft uitstekende resultaten, vooral als we dit omstreeks eind Juni, in de buurt van den langsten dag nog eens herhalen. Om productieve planten te behouden, ver dient het aanbeveling, om in het najaar wat stalmest onder te spitten. Menigeen zal nu nog Rabarber willen planten, of zijn oude planten willen scheu ren. De voorjaarsplanting verdient de voor keur, omdat dan de nieuwe groei weer is ingetreden, terwijl bij najaarsplanting de dikke wortels niet zelden bevriezen en rot ten. Als zij echter eenmaal vast staan, zijn de planten verder winterhard. Het oogsten kan soms reeds in April be ginnen, tot ongeveer half Augustus, daarna worden de stelen veelal houterig en zijn minder geschikt voor de consumptie. De planten gaan al heel vroeg de winterrust in. Bij het oogsten trekken we de stelen uit den grond, doch vooral niet afsnijden, waar mee we voorkomen, dat eventueele steel- resten op vochtigen grond Souden rotten. Goede soorten zijn; Goliath, Rozenhagen die een goede moes geeft en Mitchell's Queen Victoria, een zeer vroege variëteit. MINDER BEKENDE KEUKEN KRUIDEN. In ons praatje over keukenkruiden van eenigen tijd geleden hebben we ons be paald tot de meest bekenden onder hen, pe terselie, selderij, thym en boonenkruid, maar in totaal zijn er een twintigtal be kend, die voor huishoudelijk gebruik dienst doen. 1 Daar zijn allereerst de kruiden voor de bereiding van zuren, als dragon, dille en mierikswortel. Hoewel de in den handel ge brachte zuren uitstekend zijn, hebben zij niet de fijne aroma van eigen inmaak, voor al bij augurken is dit zeer opmerkelijk, ook al zijn de augurken zelf niet van eigen kweek. Wie dus nog voor de ouderwetsche inmaak in het zuur voelt, vindt het natuur lijk ook aardig, om de benoodigde versche kruiden zelf te kweeken. Peperkorrels en laurierblad betrekken we dan van den dro gist, maar mierikswortel, dille en dragon oogsten we uit eigen tuin. De mierikswortel is een vaste plant, die gemakkelijk in elke grondsoort groeien wil, en door scheuren vermeerderd kan worden. Niet alleen in zuren worden de schijfjes wortel verwerkt, maar ook aan verschillende sausen en vleeschgerechten blijken zij een bijzondere geur te verschaf fen. Dragon voor de zuurbereiding, moeten we niet uit zaad kweeken omdat deze de pikan te bijsmaak mist, die voor ons doel noodza kelijk is. We gaan dus liever uit, van dragon als vaste plant, die jaren op dezelfde plaats kan blijven staan. Wel verdient het aanbe veling, om de planten eens in de drie jaar te scheuren en opnieuw te planten, om weer verjongde exemplaren te krijgen. Ze zul len zich dankbaar toonen voor een warm plekje in goed bewerkten grond. Daarna komt de dille aan de beurt, een kruiderij, die we tusschen tuinboonen kun nen zaaien, om deze vrij te houden van de gevreesde zwarte luis, die de toppen van de planten aantast. Het is een eenjarig ge was, dat thans gezaaid kan worden. De on rijpe zaadschermen worden gebruikt bij de inmaak van augurken en komkommers, als ook bij het inleggen van haring. De blaadjes kunnen daarnaast nog dienst doen om bij de bereiding van kropsla toegevoegd te wor den, om een geurige bijsmaak te verkrij gen. Tot slot nog het bieslook, dat fijn gehakt inplaats van een uitje of prei aan de sla wordt toegevoegd, en dat naast haar nuttig gebruik ook nog sierwaarde bezit. Als rand- plant maakt zij een alleraardigste indruk met haar paarse bloemhoofdjes, mits we een zonnig plekje voor haar uitzoeken. A. C. MULLER-IDZERDA.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6