Ceta-Bever SNELGLANSï redvaste was Spier, piip rPEDRICK ZUIGERVEEREN I VRAAG Misdrijven tegen de veiligheid van den Staat. Twee aanhoudingen te Amsterdam. Neem'n Felle brand te Assen. Weer een logger over tijd. Fietser doodelijk gewond. STOP OVERMATIG OLIEVERBRUIK het eeuwfeest van de haarlemmermeer. Rechtsafslaond snelverkeer auto tegen boom gereden. boerderijbrand te engelum. GEMENGD NIEUWS. alkmaa: Kantonge schee Rotter Bantam van New van Baltimore. Djambi uitr. 6 M Palembang uitr. 6 Siantar van Eata Belawan. 35 centi TWEEDE BLAD 2 DERDE B Kamercommissie licht haar oordeel toe. Aan het verslag van de vaste commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen tegen het bekend worden van staatsgeheimen, ver hooging- -van de maximum-straf op een aantal misdrij ven tegen de vei ligheid van den staat en aanver wante kleinere wijzigingen is het volgende ontleend: Op bladzijde 3 van de Memorie van Ant woord deelt de minister mede, dat bij de regeering', voorzieningen in beraad zijn, welke de strekking hebben de mogelijkheid uit te sluiten, dat gevangenisstraffen van langeren duur, opgelegd ter zake van de hier in aanmerking komende delicten, ten gevolge van een vijandelijken inval zouden kunnen worden onderbroken. Kan de mi nister nader aangeven, van welken aard deze voorzieningen zijn? De minister wijst' opneming van een strafbepaling, welke zich richt tegen hem, aan wiens schuld te wijten is, dat staats geheimen gepubliceerd worden of in han den van een vreemde mogendheid geraken, aanvankelijk af. De commissie is door de argumenten, welke de minister voor zijn standpunt heeft aangevoerd, nog niet over tuigd, dat opneming van zulk een straf bepaling, aansluitende bijv. aan Artikel 98, inderdaad achterwege behoort te blijven. In het voorbijgaan merkt zij op, dat hetgeen de minister op bladz. 4 der Memorie van Antwoord schrijft, dat het hier om een ander type delict zou gaan dan b.ij de (d.w.z. alle) overige culpose misdrijven van ons Wetboek van Strafrecht, haar niet geheel juist oorkómt. Bij de meeste dezer mis drijven wordt het gevolg inderdaad recht streeks door de enkele culpose handeling in het leven geroepen, niet echter bij alle. Als voorbeelden van culpose delicten, waarbij het schadelijk gevolg eerst door de hande ling van een ander, mogelijk gemaakt door de strafbare nalatigheid, wordt teweeg ge bracht, noemt zij het als ambtenaar dooi schuld mogelijk maken van ontsnapping (Art. 367, lid 2) en de schuldheling (Art 417bis). Zij meent, dat de minister de moei lijkheden, verbonden aan vervolging van den „actieven" spion, te licht telt, en zij is van oordeel, dat met disciplinaire maatrege len indien noodzakelijk, schrijft de mi nister tegen een nalatigen ambtenaar, die zoo groote belangen heeft verwaarloosd, geenszins altijd zal kunnen worden vol staan. Met haar opmerking, dat een schuld- delict kan dienen om personen, bij wie opzet niet te bewijzen is, toch te straffen, had zij geenszins de bedoeling onschuldigen te treffen. Het gaat hier alleen om perso nen, bij wie in ieder geval strafbare en hoogst gevaarlijke nalatigheid aanwezig was en dus allerminst „onschuldigen,"', De commissie zal het op deze gronden op prijs stellen, indien de minister zijn standpunt m deze aangelegenheid opnieuw wil- overwe gen en, indien hij bij zijn aanvankelijke op vatting blijft, deze nader Wil motiveeren. Ook ten aanzien van de vraag, of het doen van opnemingen, enz. van militaire wérken voor zoover in tijd van oorlog gepleegd, onder de misdrijven dient te worden ge rangschikt, is de commissie nog niet van de onjuistheid harer aanvankelijke meaning overtuigd. Het komt haar voor, dat de mi nister ook in dit geval de moeilijkheden, aan dé vervolging verbonden, te licht schat, Op bladzijde 6 van de Memorie van Ant woord noemt de minister een afzonderlijke strafbepaling tegen het uiteenjagen van een vergadering van den ministerraad, enz. min der noodzakelijk. Hoewel dit een punt be treft, dat niet rechtstreeks op het thans aanhangige .we'sortwerp betrekking heeft, acht de' commissi' het wenschelijk er nog eens op te wijzen, dat tegen het uiteenjagen van -den regeeringsraad en van de Staten- Generaal wel afzonderlijke strafbepalingen bestaan met zeer hooge maxima. In 's mi nisters gedachtengang ouden ook deze be palingen overbodig zijn. Of het feit „nau welijks waarschijnlijk" is, kan hierbij in het midden blijven. De commissie beveelt in iéder geval dit punt opnieuw in 's ministers aandacht aan. De openbare behandeling van het wetsontwerp, waarvan hier sprake is, zal Donderdag a.s. om een uur plaats hebben. In samenwerking met de Amsterdamsche gemeentepolitie heeft de Rijksrecherche gistermiddag te Amsterdam twee arresta ties verricht, die vermoedelijk verband houden met eén spionnage-affairé, aldus het Vbld. In een perceel aan de Egelantierstraat werd een jeugdig communist aangehouden en zijn bovendien tal van bescheiden in be slag genomen. De tweede arrestatie betrof een inwoner van de -.P: iHeijestraat, die zich verzette,; toen de' rechercheurs hem in hechtenis wil- den nemen;. De man weigerde de politie de toegangtot zijn woning en bij een scher mutseling, die daarop volgde, werd een der rechercheurs door glasscherven verwond. De verdachte .wist te ontsnappen, doch zijn vrijheid zou slechts van korte duur zijn. Korte tijd daarna is hij in een garage in-de Bosboom Toussaintstraat aangehouden en onder bewaking van een viertal recher cheurs in een gereedstaande politieauto weggevoerd. Rheumaiïek Woning van den Commissaris der Koningin deels verwoest. Vannacht te ongeveer kwart voor vier, werd de politie en brandweer te Assen ge alarmeerd', aanvankelijk voor een schoor steenbrand in de ambtswoning van den commissaris der koningin in de provincie Drente, mr.'dr. R. H. de Vos van Steenwijk, aan de Kloosterstraat te Assen. Spoedig echter kwam men tot de ontdekking, dat het hier geen schoorsteenbrand, doch een uit- slaanden brand gold, welke zich zeer ernstig liet aanzien, te meer daar de ambtswoning onmiddellijk grenst aan het gouvernementsge bouw aan den Brink. De Asser brandweer rukte dan ook on middellijk met groot materiaal uit om het vuur te bestrijden, doch reeds dadelijk na aankomst was het duidelijk dat ook hulp van elders noodzakelijk was, zoodat groot alarm werd doorgegeven naar Groningen, vanwaar de brandweer eveneens met groot materiaal naar Assen toog. Het vuur woedde reeds op de zolderver dieping en deelde zich spoedig mee» aan de eerste tageé. Onmiddellijk werden maatre gelen genomen om den inboedel te redden, waarvan een groot gedeelte behouden kon- worden.' Intusschen was de Groningsche brand weer, onder leiding van den commandant den heer Ploegh ter plaatse aangekomen, die met de Asser brandweer het vuur, dat zich inmiddels tot den beganen grond had uitgebreid, met kracht bestreed. Daar er groot gevaar dreigde voor het aangrenzend gouvernementsgebouw, dat op de plaats staat van het in 1884 gesloopte klooster en waarin' de'archieven alsmede het museum van Drentsche oudheden zijn onderge bracht. Gelukkig slaagde men er in na be trekkelijk korten tijd den brand meester te worden en tegen half zes had men het vuur geheel bedwongen, zoodat gevaar voor uit breiding niet meer bestond en men met de nablussching kon beginnen. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gisteren: Nandoe, Gravis, te Rangoon, 8 Mei te Ba tavia verwacht. Thuisreis: Reiger, Hulsebos, te Medan, 11 Mei te Napels verwacht; Emoe, Kalberer, .- Alexandrië, 7 Mei te Napels verwacht. Ongerustheid over de „Gloria". Er zijn ">p het oogenblik vele aanwijzin gen, dat de nieuwe logger „Gloria", Katwijk 51, naar alle waarschijnlijkheid als vermist moet worden beschouwd. Deze boot had uiterlijk Zondagavond bin nen moeten komen, doch zij is niet versche nen, aldus meldt het Hbld. Ook gister is de „Gloria" niet binnengeloopen. Het schip is het laatst gezien op Vrijdag 26 April, kort voor den ondergang van den treiler „Willy", Sch. 61. Oorspronkelijk vreesde men, dat te Kat wijk 62, ook een nieuwe logger, in dienzelf den nacht zou zijn vergaan. Eenigen tijd later kwam dit schip echter behouden bin nen. De „Gloria" heeft geen radiozender aan boord, zoodat geen contact kan worden ge zocht. Zondagavond gaf men eenige hoop, dat de boot buitengaats zou zijn gebleven, om te wachten tot de Dinsdagmarkt, ten einde dan betere prijzen te kunnen maken. Hoewel men ook nu den moed nog niet ge heel heeft opgegeven, acht men de kans op het oogenblik wel zeer gering, dat het vaar tuig nog behouden terug keert. Schipper van de „Gloria" is D. Ketting, zoon van den eigenaar. Nog zes andere man nen zijn aan boord. De „Gloria" is nog geen jaar oud en maakte pas de tweede reis na het uitbreken van den oorlog. Auto sloeg plotseling links ai. Gistermiddag is op den rijksstraatweg te Twello een verkeersongeluk gebeurd, waarbij een 24-jarige wielrijder uit Apeldoorn ernstig werd gewond. Een bus van den dienst ZutfenDeven- ter-Twello is in botsing gekomen met een voor rijdende auto, doordat deze plotse ling links afsloeg. De bus werd meege sleurd naar het linker weggedeelte, waar juist een groepje wielrijders uit de richting Deventer naderde. Een der fiet senden, de 24-jarige Sondorp uit Apel doorn, werd gegrepen en zwaar gewond. Hij heeft een bcven-been-fractuui opge- loopen, terwijl de borstkas werd ingedrukt. Nadat den. man geneeskundige hulp was verleend, is hij per speciale ziekenauto naar het ziekenhuis te Apeldoorn ver voerd, waar hij in den laten middag is overleden. De andere wielrijders waren tijdig van hun fiets gesprongen. Twee fietsen werden vernield. Bus en auto wer den eveneens, beschadigd. AUTOMOBILISTEN, zonder cylinders uit te slijpen*bf zuiqers te vernieuwen mee' Importeurs: MERTENS STRAET^i AlDAt Plantage Muidergr.l5l-TeleFóorr5295Q Herdenkingsbijeenkomst te Hoofddorp. Gisteren was het honderd jaar geleden dat een aanvang werd gemaakt met de drooglegging en -inpoldering van de Haarlemmermeer, f In het Polderhuis te Hoofddorp were, gistermorgen een officieele hertjenkings- bijeenkomst gehouden, op _welke bijeen komst de koningin -zich -.officieel heeft doen vertegenwoordigen en welke voorts werd bijgewoond door der; .minister van waterstaat, ir. J. W. Albarda, de verte génwoordigers van de. ministers van eco nomische- en sociale zaken, den commis saris der koningin in .de provincie Noord holland, mr. dr. A. baron 'Röell, het lid van Gedeputeerde Statenvan Noordhol land, mr. J, B. Bomans," voorzitter van de Waterstaatscommissies en van de Rijks commissie van advies vóór werkverrui ming en werkverschaffing! in Noordhol- land, oud-minister-president dr. H. Colijn, den hoofdingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat in Noordholland, ir: C, Thomése, den Amsterdamschen wethouder Boissevain en vele anderen. De dijkgraaf van den.Haarlemmermeer- polder, de heer J. C, Reinders Folmer schetste, na een begroetingswoord, de ge schiedenis van de drooglegging der Haar lemmermeer. Hij bood. tenslotte den ver tegenwoordiger van de koningin een gedenkpenning van de drooglegging aan. en een tweede exemplaar aan mr. dr. A, baron Röell. Nadat de voorzitter der vereeniging tot behartiging van de algemeene belangen van den polder had gesproken, en het polderbestuur eën marmeren gedenkplaat had aangeboden, was het woord aan mi nister Albarda, die mét een korte rede den steen heeft onthuld, Na hem voerden nog baron Röell na mens het Provinciaal bestuur van Noord holland en de dijkgraaf van Rijnland, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, het woord: Na een rondrit door den Haarlemmermeer- polder vereenigden de gènóódigden zich op nieuw in het polderhuis, waar het polder bestuur een maaitijd aanbood. DE „VAN GALEN" IN ONS LAND TERUG. Gisteravond om 7.05 uur.- is Hr. Ms., torpe- dobootjager „Van Galen", onder beyel van kapitein-luitenant ter zee_A_. S. Pinke, uit Nederlandsch-In-dië te Hoek van Holland aangekomen. De reis-', heeft; een gunstig ver loop gehad en aan -boord van-het gchip was. alles wel. Watervliegtuigen- van. dè* marine lagen ter; verwelkoming in -den NieuWèn Waterweg. VAN EEN ONDERNEMEND GLAZEN- WASSCHER. - Zondagnacht heeft te Amsterdam een gla- zenwasscher, die royaal aan bacehus geofferd had en dientengévolge 'zeer ondernemend gestemd was, een automatiek in de Java- straat geplunderd. Niet alleen zich zelf be diende hij ruimschoots doch alle omstanders liet hij meegenieten. Hij 'opende het ijsbuffet en deelde naar alle' kanten ijsjes uit. Het ijs bekoelde hem echter geenszins, integendeel zijn energie kende geen grenzen meer. Hij forceerde het luik achter het buffet en wrong zich naar binnen. Eenmaal in den winkel ging hij eens lekker eten en daarna voelde hij zich zoo gesterkt, dat hij de kracht vond het kasregister te opérten. Dit was ech ter leeg. Tóen begon hij één en ander klaar te leggen voor zijn vrouw, in de hoop dat een stuk gebraden vleesch, dat hij in een handdoek pakte, en ettelijke blikjes zalm en andere heerlijke zaken haar bij zijn thuis komst mild jegens hem zouden stemmen. De politie die van het geval hoorde, be schikte echter anders. De man werd in het bureau Lir.aeusstraat opgesloten. MOEILIJKHEDEN MET EEN GROEP N.S.B.-ERS. In hotel „Bristol" aan den Stationsweg te Den Haag kwam gisteravond een veertigtal n.s.b.-ers aan een maaltijd bijeen, aldus het Vbld. Zij waren voor het grootste deel ge kleed in een soort uniform met rijlaarzen, Intusschen werd omstreeks 7 uur in de om geving van het hotel druk gecolporteerd met het Nationale Dagblad. Ook op de Oranjelaan, bij het Huygenspark en op de Hoefkade werd met hét orgaan gevent. Ais de colporteurs elkaar passeerden, staken zij de hand op en riepen „Hou zee". Zulks gaf in de volkrijke buurt aanleiding tot opmer kingen uit het publiek. Langzamerhand groeide de'onrust en de'politie zag zich ten- lotte genoodzaakt in te grijpen. Tot bizon- dere moeilijkheden leidde dit optreden niet. De colporteurs werdén verwijderd en de motorpolitie reed ovèr den Stationsweg en de andere straten om dé samenscholingen uit elkaar te jagen. Omstreeks acht uur was de rust hersteld. De in Bristol aanwe zige n.s.b.-ers vertrokken- in groepjes met auto's. WIE TOT DE 21 GEÏNTERNEERDEN BEHÜOREN. Vein de 21 geïnterneerden, waarover mi nister de Geer Zaterdag j.l. mededeeling heeft gedaan, zijn er drie afkomstig uit Eindhoven en een uit Waalre. Men heeft hier te doen met lieden, die reeds eerder uit Limburgs grensgebied zijn verwijderd wegens smokkelarij en spionnage. De aan gehoudenen zijn allen lid geweest van ex tremistische politieke partijen. Voorts behoort tot de geïnterneerden de directeur van een Enschedesche taxi-onder neming. Hij is Vrijdagavond op zijn kan toor gearresteerd. De plichten van den automobi.ist. Zooveel als er is geschreven over het links afslaan in het verkeer, met de daarbij behoorende problemen, zoo weinig heeft dit plaats gevonden over het rechts afslaan, merkt de K. N. A. C. op. Gewoonlijk be perkt zich het advies tot den slagzin: „een bocht naar rechts moet kort genomen wor den", waarmede bedoeld wordt, dat men daarbij zooveel mogelijk den rechterkant van de bocht moet blijven volgen. Toch wordt in de dagelijksche practijk van het wegverkeer nog zooveel gezondigd bij het rechts afslaan, dat het een nadere beschouwing waard is. Op dit gebied zijn 't vooral de automobilisten, die de ergste fou ten maken, zulks in tegenstelling tot wat men bij het links afslaan ziet. De eerste fout, het nemen van een te rui me bocht, waardoor men dikwijls in den in gebogen zijweg op de linker weghelft komt, werd reeds boven aangestipt. Zij is een ge volg van een iets te groote snelheid bij het inzetten van de bocht. De tweede fout is het eerst naar links zwenken op den doorgaanden weg alvorens den zijweg naar rechts in te slaan. Gewoon lijk vloeit deze fout voort uit een zekere gemakzucht, omdat daarbij de bocht zooveel gemakkelijker kan worden genomen. Be halve voor trekkers met opleggers en wa gens met aanhangwagen is dat links uit zwaaien echter niet noodig, mits men zijn snc'beid vóór het nemen van de bocht ver- mie. ert, in plaats van in de bocht, zooals velen doen. Deze vlugge uitzwaai naar links levert vooral gevaren op voor het achteropkomende verkeer, dat daardoor veelal onverwachts zijn doorgaanden weg versperd ziet. In het nieuwe Wegenver keersreglement, dat binnenkort in werking zal treden, is tégen dit euvel een bijzon dere bepaling opgenomen. Na invoering zal tegen dëzë fout worden opgetreden. Een andere frat bestaat uit het rechts af slaan zonder voldoende rekening te houden met het doorgaande verkeer, dat zich aan OPSTELLEN j/m /L DOORRIJDEN de rechterzijde bevindt en recht door rijdt; gewoonlijk wielrijders. Het onverwachts den pas afsnijden van dit doorgaande ver keer moet als een ernstige en gevaarlijke overtreding worden beschouwd. Het rechts afslaande snelverkeer zal den rechts naast rijdenden wielrijder behoorlijk gelegenheid moeten geven zijn weg te vervolgen. Ook, tegen dit euvel bevat het nieuwe Wegenverkeersreglement een duidelijke bepaling, luidende: „Hij, die op een weg van richting veranderd, is verplicht den door gang voor zich langs vrij te laten, zoo noodig door langzamer te rijden of stil te houden, voor het verkeer, dat zich naast hem mocht bevinr den".. Niet ontkend kan worden, dat de „slechte" wielrijders het hier voor de „goede" beder ven. De correcte automobilist, die bij het rechts afslaan remt en stopt voor naast hem rijdende wielrijders, ondervindt daarbij da gelijks, dat. al dit remmen «n wachten dik wijls voor niets is geweest, omdat de wiel rijder ook rechts wilde afslaan, maar het niet noodig achtte het daarvoor wettelijk voorgeschreven teeken te geven. Het valt niet te verwonderen, hoewel nog niet te bil lijken, dat vele automobilisten er tenslotte den brui aan geven het slachtoffer hunner correctheid te worden: Ook in dezen zal het verkeerstoezicht zich moeten uitstrekken tot wielrijder en auto mobilist beide. Tenslotte een vierde fout, welke begaan wordt tijdens het opstellen bij, door licht signalen of verkeersagenten bewaakte, kruispunten. Veelal ziet men, dat bestuur ders van auto's welke rechts af willen slaan, zich opstellen in de file van het door gaande snelverkeer, die zich bevindt op de linkerzijde van do rechterweghelft. Wordt de. verkeersrichting weer vrij gegeven, dan moet het rechts afslaande voertuig-zich dwars door de file van wielrijders en ove rig langzaam verkeer boren. Behalve de gevaren hiervan voor het langzame verkeer, wordt daardoor tevens het vlotte op gang komen van de snelverkeersfile belemmerd en dusdoende de capaciteit van het kruispunt-vermin derd. Indachtig aan het motto: „Afslaand snelverkeer is lang zaam verkeer" dient het snel verkeer, dat rechtsaf wil slaan, zich tijdig naar den rechterkant van den weg te begeven en zich geheel rechts tusschen het langzame ver keer op te stellen. Ook bij niet bewaakte kruis punten zal het rechts afslaan de snelverkeer zich tijdig naar den rechterkant van den weg moeten begeven en zich tusschen het langzame "ver keer moeten voegen, waarbij het zich uiteraard aan de snelheid van het verkeer zal 'moeten aanpassen. - Maakt linoleum en parketvloeren niet glad. - Geen voetafdrukken. - Bussen vanaf 30 cent. DREIGENDE STAKING BIJ TEXTIEL FABRIEK TE ALMELO. In een vergadering van de wevers der Almelosche textielfabriek N.V. H. Hede- man Jr. -met de leiding der vakorganisaties is besloten een ultimatum aan de directie der genoemde fabriek te richten, dat op 18 Mei a.s. afloopt. De arbeiders vragen een minimumloon van 44 cent per uur voor de volwassen arbeiders. Indien op dien. datum nog geen overeen stemming gevonden is, zullen de wevers tot staking overgaan. DR. VAN BLANKENSTEIN NIET MEER BIJ DE HAAGSCHE POST. Naar wij vernemen heeft de Haagsche Post aan zijn medewerker, dr. M. van Blan- kenstein, den schrijver der Post Scripta in dat blad, tegen einde Juni om principieele redenen, ontslag verleend. Dr. van Blanken- stein heeft er de voorkeur aan gegeven, zijn medewerking onmiddellijk te staken, zoo dat hij reeds niet meer de schrijver zijn zal van de deze week verschijnende Post Scripta. JAARVERSLAG CHRISTELIJKEN BOEREN- EN TUINDERSBOND. Aan het jaarverslag van den Christelijken boeren- en tuindersbond over 1939 ontleenen wij, dat de bond 8 leden heeft n.l. de pro vinciale afdeelingen Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Holland, Braband en Zeeland. Op 1 Januari 1940 bedroeg het aantal af deelingen 397 en het aantal individueele le den 18764. Bij vergelijking met het voorgaande jaar blijkt, dat het aantal plaatselijke afdeelingen is toegenomen met 8, het aantal individueele leden met 609. Op de Wateringsche vest te Delft is in den nacht van Zaterdag op Zondag een auto met vier jongelui, komende uit de richting Rotterdam, tegen een boom ge reden, doordat de bestuurder de macht over het stuur verloor. Een der inzittenden, Smits uit Den Haag, liep zoodanige ver wondingen op, dat hij in het St. Hippoly- tusziekenhuis te Delft is overleden. Twee andere jongelui werden lichter gewond. In den afgeloopen naclit is te Engelum (Fr.) de boerenwoning, bewoond door den heer L. Bantema. tot den grond toe afge brand. Ook een i,i de nabijheid staand varkenshok werd een prooi der vlammen. Het vee kon worden gered. Twee konijnen kwamen in het vuur om. De geheele in boedel ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Doodelijke aanrijding te Boekei (N3r.) - Zondagavond is onder de gemeente Boekei •de 42-jarige ongehuwde van L. uit Aarle- Rixtel, die zich per rijwiel in de richting Boekei begaf, door een personenauto, waarin drie militairen waren gezeten, aangereden. Het slachtoffer was op slag dood. Na de aan rijding sloeg de auto over den kop. Een der inzittenden bekwam daarbij een zware her senschudding en moest naar het St. Anto- niusgasthuis te Helmond worden, vervoerd, De stadhuisbouw te Den Haag. - De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren, na een debat, dat vrijwel den.geheelen middag duurde, met 26 tegen 15 stemmen het voor stel van B. en W. aangenomen om tot den bouw van het eerste gedeelte van het nieu we stadhuis op het Alexanderveld over te gaan en daarvoor 2.800.000 te bestemmen. Tegen stemden de liberalen, de vrijzinnig democraten en de katholieken, met uitzon dering van mr. de Jong en weth. Feber. „Nooit meer vrede" verboden. - Gister zouden de Haarlemsche Leekespelers in den Stadsschouwburg een opvoering geven van „Nooit meer vrede" door Ernst Toller. Gis termiddag laat kwam echter bericht uit 's-Gravenhage, dat geen toestemming voor de opvoering werd gegeven, ook niet in be sloten kring. Glimlachje Ontdekkingsreiziger tot verslag gever: In 1914, toen de oorlog uit brak, ging ik de jungle in en ik dacht dat hij nu wel afgelooper, zou zijn. er eigenlijk mi het algemeen werk. f De rechter de persoonlijkh leg met den ofi zaak op 10 Juni den. Den heer Veclasseering, w over den man f f Uitsprake iï> Mej. M. v. d, ringen, heeft schuldheling v; pond, dat verd keuken op Wii weken gevange De rechtbanl tot 20 of 10 den gevangenii De vrachtrijc waard was in tegen het vonn waarbij hij tot deeld wegens gunning van p vergoeding. De het vonnis. De vonnis. Uitspraken Vrij L'. v. d. B. te j Motor- en Rijwi hechtenis met ti ring ad 50 aan G. R. te Munnei motor- en rij wie Overtred tor- en R ij Amsterdam, teri der toepassing G.K. te Broek oj of 1 dag hechte: 2 boete of 1 vs Alkmaar, J. de Heerhugowaard, Utrecht, ieder J. K. te Uitgees ieder 2 boete o Alkmaar, J. P. 1 te Alkmaar, S. P. K. te Hoogwc te Castricum, W D. te Heiloo, P. v te Heemskerk, i( hechtenis. P. S. renkarspel, iedei tenis. C. R. te C of 2 maal 2 dag< Helder, N. K. t te Alkmaar, G. 1 Hoogwoud, J. O. ster, ieder 4 bc S. te Barsingerhc 2 dagen hechten boete of 3 dagen kerk, 5 boete o te Alkmaar, P. V Alkmaar, W. B. t 4 dagen hechteni boete of 6 hechte Overtred tieverorde maar, 1 boete c te Egmond aan Z tenis. J. K. te A J. H. te Heiloo, hechtenis. C. J. "V geest, G. v. d. B. geest, A. B. te Ui geest, ieder 3 1 C. B. te Uitgeest, tenis. Overtred tijdenbesl boete of 2 dagen Eindhoven, 2.5( nis. J. G. te Hee maar, ieder ƒ31 C. K. te Nieuwkc hechtenis. 'Overtred weringsre Anna Paulowna, tenis. Overtred beidswet: of 2 dagen hecht 15 boete of 10 d Overtred voederbes i 5 boete of 3 dag Overtredi van het We recht (stra de W. te Assende hechtenis. Overtred van het We recht (bur Oudkarspel, ƒ5 1: Overtredi 453 van het "V recht (ope schap): G. v. H. S. te Alkmaar hechtenis. W0ENSDA6 Alléén 2de uitsluit

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8