Myra, het elfje en de booze kabouter Zwartvoet. De intrekking van de verloven. Onbepaald klein verlof der lichting 1924 er onder begrepen. Beperkte dienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen. Wenken voor vacantie- gangers. Zenuwachtig Vader en dochtertje in sluis verdronken. Wet zetelverplaatsing van N.V.'s reeds thans in werking. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANTVAN WOENSDAG 8 MEI 1940. MOCHT! traatweg, - AMSTERDAM In aansluiting op het bericht van den regeeringspersdienst, dat perio dieke, vacantie-, buitengewone, kleine, zaken .en studieverloven voor land- en zeemacht en een deel der weermachtsindustie-verloven worden ingetrokken wordt mede gedeeld, dat onder de ingetrokken kleine verloven mede zijn begrepen de v i s s c h e r ij- en s c h e e p- vaartver loven van hen, die niet varende zijn, en de aan mijnwerkers verleende ver loven. Voorts is onder de ingetrokken kleine verloven mede begrepen het onbepaald klein verlof verleend aan de dienstplichtigen der landmachtvan de lichting 1924 van de cavalerie bovendien van de lichtingen 1925 en 1926). Voorts wordt er de aandach op gevestigd, dat zij, die in het genot van uitstel van eerste oefening of van uitstel van het on vervuld gedeelte van eerste oefening zijn, of aan wie vrijstelling is verleend, niet behoe ven op te komen. De kleine verloven, verleend op grond van een verleende mobilisatie-vrijstelling, vallen niet onder de kleine verloven, die zijn ingetrokken. Zeemiliciens. De zeemiliciens van de lichtingen 1927 en 1928, die in het genot van groot verlof zijn, moeten onverwijld in werkelijken dienst komen. Zij moeten zich daartoe in afwijking met hetgeen vermeld staat in hun zakboekje met hun militaire uitrusting per eerstvol gende reisgelegenheid begeven naar het marinedepot te Rotterdam met uitzonde ring van de zeemilicien-kustwachters die zich moeten melden bij de marine-kazerne te A'dam Op vertoon van de lastgeving welke achterin het zakboekje is geplakt, kan per spoor worden gereisd. Mocht een lastgeving niet in het zakboekje aanwezig zijn, dan behoort de zeemilicien zich ter verkrijging van een vervoerbewijs te ver voegen bij het bureau voor militaire zaken der gemeente-secretarie zijner woonplaats. Voorzorgsmaatregel. Naar wij vernemen moet de intrekking van de verloven gezien worden als een voorzorgsmaatregel met het oog op den toegenomen onzekerheid in den internatio nalen toestand. Met ingang van heden zal op de lijnen der Nederlandsche Spoorwegen weer de beperkte dienstregeling worden gereden, zooals die o. a. ook op 10 April is ingevoerd. Zooveel als eenigszins mogelijk is or ganiseert de directie der Nederlandsche Spoorwegen op verschillende trajecten busdiensten. Op alle stations is de be perkte dienstregeling voor het publiek verkrijgbaar. De treinen van en naar België, naar en van Amsterdam, resp. Rotterdam, blijven normaal rijden. In afwijking van de beperkte dienst regeling zullen de bootdi,ensten Enkhui zenStavoren niet varen. Deze dienst wordt tot nader order gestaakt. De treinen LeeuwardenStavoren en Amsterdam Enkhuizen in aansluiting op deze booten, blijven rijden, zooals op het dienstrege lingsbiljet aangegeven. OVEREENKOMST TUSSCHEN INDISCHE REGEEEING EN K.N.I.L.M. Uitbreiding van het luchtnet. Wij vernemen dat de onderhan delingen, welke mr. D. Crena de Iongh, president-commissaris van de K.N.I.L.M. namens den raad van bestuur in Ned.-Indië met den direc teur van verkeer en waterstaat heeft gevoerd, tot volledige overeen stemming hebben geleid. Naar bekend is werden door ir. Ch. F. van Haeften in den zomer van het vorige jaar in Holland besprekingen met den raad van be stuur der K.N.I.L.M. gevoerd, waarin een aantal principieele punten terzake van de regeling van de toekomstige verhouding werden vastgelegd. Daarop voortbouwend werden thans opgesteld: Een veertigjarige concessie vereischt volgens de luchtvaart ordonnantie; een subsidie-overeenkomst voor de jaren 1940 tot en met 1944 en de ge wijzigde statuten met bijbehoorend huis houdelijk reglement. De begrootingen voor de jaren 1940 resp. 1941 houden rekening met de instelling per 1 Juli aan staande van twee nieuwe diensten te vliegen van Makassar resp. rond Celebes naar Ambon en via Ambon naar Nieuw-Guinea. Deze diensten zullen voorloopig worden bevlogen met Grumman amphibie-vlieg- tuigen, welke medio Mei in Ned.-Indië wor den verwacht. De aankomst der bestelde Si- korsky-amphibie-vliegtüigen tegen het ein de des jaars, zal verdere uitbreiding van het luchtnet mogelijk maken. De tweede Medan- dienst, die thans over Singapore loopt, zal in den loop van 1941 over Padang worden geleid. Door deze nieuwe diensten zal dus het reeds bestaande luchtnet over Indië belang rijk worden vergroot en verschillende plaat sen, het bezoek waarvan thans een tijdroo- vende reis vordert, binnen gemakkelijk be reik van de groote centra worden gebracht. Enkele voorzorgsmaatregelen om moeilijkheden te voorkomen. In de komende vacantiemaanden zal de toerist zich ongetwijfeld wel eens geplaatst zien tegenover voorschriften, welke vroeger niet bestonden en tegenover vragen om trent de gedragslijn, welke hij in bepaalde omstandigheden heeft te volgen. Daarom geven wij hieronder een overzicht van de verschillende bepalingen en gedragsregels, dat ons werd verstrekt door den A.N.W.B daarbij echter aanteekenend, dat deze ge gevens volstrekt niet de bedoeling hebben, afschrikwekkend te werken. Integendeel, men ga gerust op reis dezen zomer; menigeen zal van militaire maatregelen totaal niets bemerken en in vele andere geval len daarvan geen enkelen hinder on dervinden. Wij geven deze inlich tingen alleen omdat de vacantie- ganger door enkele kleine voorzorgsmaatregelen zich kan vrijwaren voor moeilijkheden, die hij anders misschien zou kunnen ontmoeten. NEDERLAND: Laat U bij de keuze van Uw vaeantiever- blijf leiden door Uw eigen voorkeur en niet door geruchten omtrent militaire maatrege len in bepaalde streken. Gevolg geven aan oncontroleerbare en gewoonlijk sterk gekleurde verhalen zou er toe kunnen leiden dat U de moeilijkheden die U wilt ontgaan elders in verdubbelde mate ont moet. Om voor de hand liggende redenen wordt niet bekend gemaakt, waar bepaalde ter reinen, in het belang van de defensie, voor burgers zijn verboden. In het algemeen geldt, dat geen enkele streek in Nederland geheel tot militair verboden gebied is ver klaard. Eventueel kan men bij het hotel of pension, waar men denkt te gaan logeeren informeeren naar de eventueel in die om geving geldende beperkende maatregelen. Fotografeeren en teekenen. Bij verordening van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is het verboden militaire objecten te fotografeeren. Aange raden wordt voorzichtig te zijn met ïoto- grafeeren, teekenen, schilderen, enz. en zich te overtuigen, of er geen verboden objecten in de buurt zijn. Daar militaire werken zoo weinig mogelijk opvallend worden gecon- trueerd, zal het niet altijd mogelijk zijn. met zekerheid te weten, of er tegen het ma ken van kiekjes geen bezwaren van mili tairen aard bestaan; men fotografeere dan liever niet. Het is verboden in openbare vervoermiddelen (booten, treinen, trams: bussen e.d.) fotografietoestellen, die voor onmiddellijk gebruik gereed zijn, te ver voeren. Hetzelfde geldt voor het vervoeren van fototoestellen in vreemde automobielen. Legitimatiebewijzen. Het kan voorkomen, dat men onderweg staande wordt gehouden door een militairen post. Stopt in zoo'n geval onmiddellijk en bij twijfel aan de rechtmatigheid van het stopteeken liever een keer te veel dan te weinig. De militairen doen hun plicht; zij kunnen en mogen geen consideratie gebrui ken en evenmin aarzelen. Geeft blijk dit te begrijpen, indien U wordt aangehouden, werkt mee aan het eventueel onderzoek en blijft kalm. Zorgt steeds eenige legitimatie bewijzen bij U te hebben; het beste is een (geldig of verloopen) .paspoort of Bewijs van Nederlanderschap. Bij gebrek daaraan kunnen rijbewijzen, lidmaatschapskaarten van vereenigingen en correspondentie goe de diensten bewijzen. Let scherp op de bor den, waardoor de toegang tot bepaalde we gen of gebieden wordt verboden. Rijdt langzaam en overdag. In het algemeen, doch voornamelijk in de grensstreken, is het noodig niet te vlug te rijden, anders ziet U verbodsborden en stop- teekens niet of te laat. In zoo'n geval zou zelfs levensgevaar kunnen dreigen. Om de zelfde reden is het gewenscht niet bij avond te rijden, als het niet dringend noodig is. Bij snel rijden is overdag, maar vooral bij avond, bovendien de kans op verdwalen groot, want in vele streken van het land zijn de A.N.W.B.-wegwijzers en richtings borden „op hoog bevel" verwijderd. Het is dan ook onmogelijk tochten te maken, het zij te voet, per auto of per fiets, zonder goede kaarten. In verband met de in Juli en Augustus te verwachten drukte, is het noodzakelijk ho tels en pensions tevoren te bespreken en om schriftelijke bevestiging te vragen. Wie zich niet aan één plaats wenscht te binden, doch een zwerftocht wil gaan ma ken, doet in het belang van zijn eigen rust en ontspanning beter, in Mei, Juni of Sep tember te reizen en niet in Juli of Augustus. BELGIE. Het eenige land, dat practisch gesproken dezen zomer, naast Ne derland voor de vacantiegangers openstaat, is België. De raadgevin gen en gedragsregels, die wij hier boven opsomden, gelden eveneens voor reizen door België. Benoodigde reisdocumenten. Voor reizen naar België is een geldig Ne- derlandsch paspoort noodig, en wordt een visum vereischt. Zoowel aan de grens, als bij controle verder in het land, moet men een z.g. „bulletin d'information" invullen. Voor den invoer van rijwielen zijn geen speciale documenten noodig. Voor auto's worden dezelfde documenten vereischt als vroeger, d.w.z. een triptiek of carnet de passage. Toeristen hebben geen inter nationaal rijbewijs en internationaal wagen- bewijs noodig. Zij kunnen volstaan met een geldig Nederlandsch rijbewijs. Belasting op binnenkomende auto's wordt in België niet geheven. Benzine is in het geheele land vrij te krij gen. Van Nederlandsche zijde is het verbo den méér dan 10 liter benzine mee over de grens te nemen. Automobielen en motorrijwielen moeten voorzien zijn van een N.L.-plaat. Verschillende grensovergangen worden om militaire redenen 's nachts tijdelijk ge sloten. Het is dus aan te bevelen niet 's avonds of 's nachts de grens te passeeren. Wie zich realiseert, hoe eenvoudig feite lijk deze enkele kleine wenken zijn na te komen, zal zich ten slotte verheugen over het feit, dat wij Nederlanders ondanks den ernst der tijden de gelegenheid hebben, zoo onbeperkt de ontspanning in de natuur te zoeken, waaraan men juist wegens de druk kende omstandigheden meer dan ooit be hoefte heeft. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. MEER GELD VOOR AFKOOP VAN TOLLEN GEVRAAGD. De K. N. A. C. heeft zich tot de minis ters van financiën en van waterstaat ge wend met het verzoek per suppletoire begrooting van het verkeersfonds voor het dienstjaar 1940 een extra bedrag ter be schikking te willen stellen voor rijksbij dragen in den afkoop van tollen. Blijkens de Memorie van Toelichting aan de Eerste Kamer bij de verkeersfondsbegrooting 1940 is het op die begrooting voor den af koop van tollen uitgetrokken bedrag voor 1939 geheel besteed, terwijl ook het be drag voor 1940 reeds geheel is toegezegd. Volgens mededeeling van den minister van waterstaat konden derhalve nieuwe voorstellen door de rijkstollen-commissie niet meer in behandeling worden geno men, omdat voor dit jaar geen geld voor bijdragen meer beschikbaar is. De K. N. A. C. betreurt dezen gang van zaken ten zeerste. Immers, naarmate de afkoop van tollen langer wordt uitgesteld, nee-it de kans toe, dat de gevraagde afkoopsom zal stijgen in verband met de stijgende op brengsten der tollen uit het toenemende verkeer. Gistermiddag zijn te Nederweert de 47-jarige sluiswachter W. Vossen en zijn zesjarig dochtertje door verdrinking om het leven gekomen. Het kind geraakte bij het spelen nabij sluis 15 te water. De sluiswachter, die in de nabijheid vertoefde, en zag wat er gebeur de sprong haar onmiddellijk na. De bewe ging van het water evenwel was zoo sterk, dat beiden onmiddellijk in de diepte ver dwenen. DE UITGIFTE VAN DISTRIBUTIE BONBOEKJES. De minister van economische zaken heeft verboden zich op vertoon van distributie stamkaarten van leden van het personeel van de koninklijke land- en zeemacht, voor zoover dit niet in eigen voeding voorziet, in het bezit te stellen van distributiebonboek jes. Distributiebonboekjes, welke vóór de inwerkingtreding van deze beschikking reeds zijn verstrekt op de bedoelde distri butiestamkaarten, moeten onverwijld wor den ingeleverd bij de commandanten der betrokken onderdeelen van land- en zee macht. BRAND TE KOOG AAN DE ZAAN. - Een troosteloozen aanblik biedt de ruïne van wat Maandag nog de op volle kracht werkende traankokerij van de Fa. Dekker Best te Koog aan de Zaan was. Er woedde gisternacht een felle brand. In tegenstelling tot haar oorspronkelijk voornemen, heeft de regeering op aan drang van belanghebbenden en ten einde dezen in staat te stellen de noodige maat regelen tijdig en op de meest doelmatige wijze te treffen besloten de wet van 26 April 1940, Staatsblad no. 200, waarin o.a. voorzieningen zijn opgenomen aangaande zetelverplaatsing van naamlooze vennoot schappen naar andere gebiedsdeelen van het koninkrijk, reeds thans, met ingang van den achtsten Mei in werking te doen treden. Statuten-wijzigingen, als in deze wet be doeld, kunnen op twee wijzen tot stand ko men: of wel de goedkeuring van de over heid wordt op een ontwerp van de wijzi ging gevraagd en het besluit tot wijziging wordt na verkregen goedkeuring genomen. Of wel het reeds genomen besluit wordt ter bekrachtiging aan de overheid voorgelegd. Aan belanghebbenden wordt de raad ge geven laatstbedoelden weg slechts in geval van noodzaak te volgen. Immers, zelfs in dien alleen een onderdeel van het genomen besluit niet voor bekrachtiging in aanmer king komt, zal dikwijls de bekrachtiging van het geheele besluit moeten worden ge weigerd, terwijl, indien zonder bezwaar goedkeuring vooraf had kunnen worden aangevraagd, gebreken door het vragen van goedkeuring op een ontwerp gemakkelijk in onderling overleg hersteld hadden kun nen worden. AMENDEMENT OP HET SPIONNAGE- ONTWFRP. Het Tweede Kamerlid Wendelaar (lib.), heeft een amendement ingediend op het wetsontwerp houdende nadere voorzienin gen tegen het bekend worden van staats geheimen, verhooging van de maximum straf op een aantal misdrijven tegen de vei ligheid van den staat en aanverwante klei nere wijzigingen. Blijkens de toelichting is de strekking daarvan de volgende: Artikel 551 van het wetboek van straf vordering geeft den opsporingsambtenaren bijzondere bevoegdheden, nl. om te allen tijde de uitlevering te vorderen van alle voor inbeslagneming vatbare voorwerpen en om alle plaatsen, waar redelijkerwijs vermoed kan worden, dat zekere strafbare feiten worden begaan, te allen tijde vrije lijk te betreden. Deze bevoegdheden wor den dezen ambtenaren echter slechts toege kend bij verdenking van bepaalde strafbare feiten, waaronder d:e, genoemd in de Arti kelen 97, 98 en 102 van het wetboek van strafrecht, niet voorkomen. Maar aangezien bij de vervolging van juist deze delicten die bijzondere bevoegdheden ook noodig zijn, wil het amendement deze artikelen in de opsomming van artikel 551 opnemen. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN PERSONENAUTO. Een ernstig gewonde. Gisteravond is op den weg Nijmegen Wychen, nabij den Teersdijk, een botsing ontstaan tusschen een autobus van den Maasbuurt spoorweg en een kleine perso nenauto, een D.K.W., welke bestuurd werd door den heer Seesing uit Hengelo (G.) De D.K.W. reed de bus in de flank aan, waar door deze ernstig beschadigd werd. Nie mand in de bus werd evenwel gewond. De personenauto werd evenwel totaal vernield De heer Seesing, die alleen in den wagen zat, liep een ernstige hersenschudding op en werd naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen overgebracht. NIEUWE LEDEN IN DE FILMKEURINGS COMMISSIE. De minister van binnenlandsche zaken heeft in de vacature, ontstaan door het ont slag van den heer Hamburger Jr., benoemd tot adviseerdend lid van de centrale com missie voor de filmkeuring en tevens tot lid van de huishoudelijke commissie, den heer C. S. Roem te 's-Gravenhage, voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond. Voorts heeft de minister mevr. A. van Hoogstraten- Schoch te Zeist op haar verzoek eervol ont slag verleend als lid der centrale commissie en in de daardoor ontstane vacature be noemd mevr. A. J. Creutzberg—de Groot te 's-Gravenhage, terwijl in de vacature, ont staan door het overlijden van dr. W. N. van der Slooten benoemd de heer R. P. G. Ha- meetman te 's-Gravenhage. VERDUISTERING DOOR EEN ADVOCAAT. Arrestatie te Amsterdam. De Amsterdamsclie advocaat mr. L. M. B. aldus meldt de Tel., is gearresteerd wegens verduistering. Hij zou zich hebben bezig ge houden met het op illegale wijze over de grens brengen van Duitsche vluchtelingen. Daarvoor moesten belangrijke bedragen te zijner kantore worden gedeponeerd, waar mede o.a. handlangers van den advocaat zouden worden betaald. Eenmaal mislukte een transport van een vluchteling, waarna mr. B. weigerdt het gestorte geld terug te betalen. Dezer dagen heeft de justitie een inval in de woning van den advocaat gedaan, waarna mr. B. werd gearresteerd en opge sloten. Bij het verdere onderzoek zou nog meer bezwarend materiaal zijn gevonden. DOODELIJKE AANRIJDING TE NAARDEN. Gisteravond is de zestigjarige spoor wegbeambte H. Veenendaal uit Naarden, die per fiets den rijksweg bij het kruis punt Jan ter Gouwweg overstak, door een uit de richting van Amsterdam komende auto, bestuurd door den heer L. ten Kate uit Laren, gegrepen. V. werd op slag gedood. 263. De directrice vertelt nu, wat er gebeurd is en dat Peter en 't elfje in de tuin zijn. Als de vriendelijke heer buiten komt, loopt Peter hem juichend tegemoet. 264. „Dag Peter, ik zal je vlug naar je vader en moe der toebrengen, ze hebben jou aan de foto herkend", zegt hij en even later vertrekken beiden, hartelijk toe gewuifd door de directrice en de kinderen. Vrouw vermist te Rotterdam. - De commissaris van politie van het bureau San- delingplein te Rotterdam verzoekt bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van mej. P. OosteromSnip, wonende Krielerf 29 te Rotterdam, die op 5 Mei j.l. te zeven uur namiddag met haar rijwiel haar woning heeft verlaten om een zuster in Schiedam te gaan bezoeken, 's Avonds om tien uur is zij van Schiedam vertrokken in de richting Rotterdam, waar zij echter niet is aangekomen. Het signalement luidt: lang 1 m. 75, smal gezicht, gezonde gelaatskleur, donker blond haar, zij was gekleed in een blauw mantelpak met geel afgezet, rose trui, bruine schoenen en beige kousen. Schriftelijk beantwoorde vragen. - Op vragen van het Tweede Kamerlid Rost van Tonningen (n.s.b.) in verband met een adver tentie, geplaatst door het „Ministry of in formation of Great Britian", betreffende het deelnemen van Nederlandsche schepen aan Britsche convooien hebben de ministers van buitenlandsche zaken en van justitie geant woord, dat, zoodra bekend werd, dat de ad vertentie was aangeboden, het mogelijke is gedaan om plaatsing te voorkomen, waar door bereikt is, dat zij slechts in enkele locale advertentieblaadjes werd opgenomen. Bovendien zijn de overige stappen gedaan, waartoe aanleiding bestond. Hulp voor Finland. - Het bestuur der Finsch-Nederlandsche Vereeniging deelt mede, dat het een bedrag van 100.000 heeft bestemd voor een door het Fransche Roode Kruis op te richten tehuis voor oorlogsinva liden, waaraan de Nederlandsche naam blij vend zal worden verbonden. Voorts is een zending pootaardappelen en zaden ter waar de van meer dan een halve ton ter beschik king van het Finseh relief-comité gesteld. Inbraak te Boekei (N.Br.) - Vannacht is bij het echtpaar A. van Doorenmanders, resp. 77 en 88 jaar oud, wonende in de kom van het dGrp Boekei (N.Br.) De dief, die zich door openschuiving van een raam toe gang tot de woning had verschaft, ont vreemdde een bedrag van ongeveer vijf duizend gulden. De heer van Dooren, die in den nacht wakker werd en is opgestaan, kwam den dief in de gang tegen, waarop deze de vlucht nam. Geen Pinksterreizen der N.R.V. naar België. - Aangezien de Nederlandsche Reis- vereeniging, nu een visum voor België ver plicht is, onmogelijk voor Pinksteren de 300 deelnemers aan de reizen naar België van visa kan voorzien, heeft zij besloten in plaats van naar België met Pinksteren naar Valkenburg te trekken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5