DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Britsche regeering heeft slechts een meerder heid van 81 stemmen gekregen. Oveczee menstraat. No. 109 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Donderdag 9 Mei 1940 142e Jaargang Het is nog niet bekend of het kobinet-Chamberlain zal aftreden. De toestand in Noorwegen. De Paus vreest uitbreiding van den oorlog, De strijd in Noorwegen. De actie ter zee en in de tucht De algemeerie toestand. De veranderde positie der neutralen. ZATERDAG WEER DE NORMALE DIENST REGELING. IE VERNIETIGD, ing gelukkig voor- d.d. 23 April uit s heronderzoek in ?jodjati (kolonisa- taan) heeft tot re- l Gelar Ratoe Da- "oordeelden in deze vrijgesproken en ellijk in vrijheid it der andere twee 5 zaak: Djamal en na, beiden veroor- angenisstraffen die genis Soewamiskin ;n, teneinde hun og geen melding ge- jeslissing van het standplaats van de maakt zal worden, ntrent het lot van :roordeelde wiens /an Telokbetong is nog niets bekend, r beroep aangetee- t de hoofddader is ;elijkheid niet uit- ar, die deze zaak cht, doch die vol- :erde bericht de leling tot beken- te verantwoorden gins haalde een Hier is je signale- ïry Hamper: hoog negen en twin- >rt. Klein, bijna handschoenen zijn stolen?" m". veer binnen met nd en de hand- e stak ze den in- en, dat ze den moet", ners?" oof het wel. An- eender". >t den band in choenen. Tot ont- te hij daarop den :akte tot over zijn t u wel, ik heb oor u". ilijk, „zoo is het", aan en vervolgde juffrouw Hick". naar geen ant- ;e vervolgde hij: ^ordt vervolgd). 1 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dinsdag en Woensdag heeft de Britsche regeering zich vrijwillig blootge steld aan alle critiek, welke ontevreden parlementsleden van diverse oppo sitiegroepen en niet alleen van deze groepen over de hooit'cn der ministers heeft uitgestort en waarin naar voren kwam, dat door hun onver-, antwoordelijk en onnadenkend optreden de expeditie der geallieerden in Noorwegen een echec is geworden. Minister Churchill heeft in zijn rede een groot deel der verantwoordelijk heid op de schouders van de leger- en vlootleiding trachten te schuiven door de mededeeling, dat de regeering volgens hun adviezen had gehandeld. Langer standhouden in Noorwegen had z.i. de vernietiging van het geheele expeditieleger beteekend. Churchill heeft daarbij laten uitkomen, dat door de duikbootactie der geallieerden in het Skagerak 7000 tot 8000 Duitschers verdronken zouden zijn. Hij noemde de omstandigheden waaronder men bij Narvik strijdt beter, omdat de geallieerden daar versterkingen kunnen zenden. Hitier zou, volgens Churchill, in Noorwegen tegenover één Brit, tien Duitschers hebben verloren. Na de debatten werd een motie tot verdaging met 281 tegen 200 stemmen aangenomen, zoodat de regeeringsmeerderheid gering "is geworden, waar uit duidelijk blijkt, dat vele parlementsleden door de verdediging der mi nisters niet 'overtuigd waren van de doeltreffendheid van hun beleid. Vele leden hebben niet meegestemd en wanneer men het aantal onthoudingen bij dat der tegenstemmers telt, is de stand 334 tegen 281, zoodat men zich af vraagt of het kabinet-Chamberlain gehandhaafd zal kunnen worden. Een groot, deel der Britsche pers dringt op het aftreden der regeering aan, maar een besluit is nog niet genomen. Ook in het Hoogerhuis is de Noorsche actie der geallieerden aan critiek on derworpen en lord Halifax heeft daar de sprekers namens de regeering beantwoord. In midden Noorwegen blijven de Noorsche troepen tegenstand bieden. Volgens een-verklaring van minister Churchill hebben de Britten het vlieg veld van Narvik bezet. De paus heeft gister in een toespraak zijn vrees uitgesproken, dat de oorlog zich verder zal uitbreiden. Hij wekte allen op om door gebed een rechtvaardigen vrede te verkrijgen. De oorlogsschade. Poolsche detachementen in Noorwegen. In centraal Noorwegen zoo wordt uit Londen gemeld wordt door het leger de guerilla voortgezet. Nabij Aaien zou een groot deel van een Duitsch bataljon vernietigd zijn. De oorlogsschade. Het Noorsche telegraaf agentschap meldt: De Duitsche bombardementen op Aalesund hebben schade aangericht tot een bedrag ,'van verscheidene millioenen kronen. Vele particuliere huizen werden door bommen van sterk explosieve kracht tot puinhoo- pen gemaakt. Het prachtige toeristen centrum Molde is volkomen afgebrand. Eenige dagen geleden werd vanuit zee waargenomen, hoe Kristiansund, het be kende visehexportcenitrum, er uitzag als een groote vuurgloed. De brandbommen hebben hier zulk een ontzettende schade kunnen aanrichten omdat er zeer vele oude houten huizen staan. Toen de lucht aanvallen begonnen, verliet de bevolking de stad. De brand heeft vier dagen ge duurd. Inzake een bericht van de Duitsche radio, volgens hetwelk een enkel Duitsch vlieg tuig een groot Britsch transportschip na bij Myken tot zinken heeft gebracht, merkt het Noorsche Telegraaf-agentchap op, dat de door de Duitsche radio genoem de tijd en plaats bewijzen, dat deze aan val betrekking heeft op het bombarde ment van het kleine weerlooze Noorsche passagierschip Folden. Poolsche detachementen in Noor wegen. Een communiqué van den Poolschen generalen staf in Frankrijk meldt o.a., dat detachementen Poolsche jagers uit de Karpathen, die in Frankrijk gereorgani seerd zijn, zeer onlangs in Noorwegen zijn ontscheept, waar zij aan de 'zijde van de Engelsch-Fransch-Noorsche troepen gaan strijden tegen de Duitschers. Het ge reorganiseerd Poolsche leger zal overal gaan strijden, waar het i.oodig is voor de zaak van de onafhankelijkheid en van de overwinning der geallieerden Noorsche afdeelingen houden nog stand. In het woeste dal, tusschen Röros en Sto ren, houden Noorsche afdeelingen, die op 300 man geschat worden, nog steeds stand. Gemeld wordt, dat zij gezworen hebben lie ver te zullen sterven dan zich over te ge ven. Indien zij geen gebrek aan muntie en levensmiddelen krijgen, zouden zij geduren de een aanzienlijken tijd in dit moeilijke gebied tegenstand kunnen bieden. Men zegt, dat zij den Duitschers reeds zware verliezen hebben toegebracht. In het district Röros is, naar men gelooft, nog steeds een aantal vrij williger onder de wapenen. Duitsche pa trouilles bestrijden hen. De verliezen der luchtmacht. Berlijn over de verliezen. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt van welingelichte zijde, dat de verliezen aan neergeschoten en vermiste Duitsche vlieg tuigen sinds het begin van de actie in Noor wegen het aantal 33 niet overschrijdt. Ver geleken met de zware verliezen, welke de Duitsche vliegers bij dag en nacht den vijandelijken zeestrijdkrachten en vooral het vijandelijke luchtwapen hebben toegebracht, zijn de Duitsche verliezen gering. Zes treiiers van de Britsche marine gezonken. Het ministerie van marine deelt mede: „De admiraliteit betreurt te moeten be richten, dat zes marinetreilers verloren zijn gegaan gedurende de cdteraties voor de Noorsche kust bij het ontruffl|kgn van het ge bied van Drontheim. De hierbij geleden verliezen aan man schappen zijn gering, de nagelaten betrek kingen hebben bericht ontvangen". EEN EVENTUEELE DERDE AMBTSTERMIJN VAN PRESIDENT ROOSEVELT. Uit San Francisco wordt gemeld: De groepen welke een derde voorjarige ambtsperiode van Roosevelt voorstaan, heb ben bij de verkiezingen daarvoor in Califor nia een verrassend groote overwinning be haald. De afgevaardigden die daar gekozen wer den zullen de candidaten aanwijzen, die de democratische partij in November a.s. zullen vertegenwoordigen bij de verkiezingen voor het presidentschap. De gedelegeerden die voor Roosevelt zijn, staan onder leiding van gouverneur Olson. Zij hebben een meerderheid van drie tegen een. Tot nu toe zijn de resultaten ontvangen van de verkiezingen in 11.380 van de 13.511 districten. De gedelegeerden maken zich sterk dat Roosevelt 497.810 stemmen zal be halen. De gedelegeerden die vicepresident Gar ner zullen steunen beschikken over 80.193 stemmen. De gedelegeerden onder leiding van Willis Allen, die de z.g. politiek van „ham en eieren" onderschrijven en pen sioenen eischen, 56.647 stemmen. De liberale groep van de linkerzijde onder leiding van Ellis Patterson hebben 33.952 stemmen behaald. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerberieht van gister avond luidt: De. vijand poogde ten oosten van de Nic-d een overval te doen, welke werd afgss agen door het vuur van de aangevallen post en van de artillerie. On middellijk kwam een reservegroep te hulp. Het Fransche legerberieht van den ochtend' van den negenden Mei vermeldt: In de streek ten Oosten van de Moezel werden ver scheiden vijandelijke patrouilles door het vuur van ze infanterie en artillerie afge slagen. MUaSOLINI HEEFT EENIGE WOORDEN GESPROKEN. Mussolini heeft van het balkon van het Venetiaansch paleis af ter gelegenheid van d enverjaardag der stichting van het rijk de volgende woorden gesproken tot de menigte, v/elke daar bijeen was gekomen om hem toe te juichen: „Negen Mei is de dag edr schit- terrendste overwinning. Gij moet u gewen nen aan mijn stilte, welke slechts door fei ten kan worden gebroken. ONTWIKKELING DER RUSSISCH—ZWEEDSCHE HANDELSBETREKKINGEN? Het schrijft, dat men een ontwikkeling van de RussischZweedsche handelsbetrek kingen zal kunnen verwachten. Men meent te weten, dat Sovjet-Rusland aan Zweden aardolie ou kunnen leveren. In sommige krfingen wordt zelfs een hoeveelheid van 400.000 ton per jaar genoemd. Dit komt on geveer overeen met de hoeveelheid, welke Rusland vroeger aan Italië heeft geleverd. De ontwikkeling van den oorlog in Noor weger. snijdt andere toevoerwegen voor deze brandstof af. Zweden vervaardigt machinerieën van technische hooge kwaliteit en speciale soor ten staal, welke een plaats zouden kunnen vinden op de .Russische markt. EEN VERKLARING VAN DE VALERA. De Valera heeft een radiotoespraak ge houden, waarin hij het publiek aanmaande tot nationale eenheid met het oog op de bïn- nenlandsche gevaren. Hij zeide, dat, indien de daden zooals die onlangs doof een klein aantal, samenzweerders zijn gepleegd,zou den kunnen voortduren, een burgeroorlog het onvermijdelijke gevolg zou zijn. De na tionale kracht zou zóó verzwakken, dat het land een gemakkelijker prooi voor iederen invaller zou zijn. De regeering, aldus de Valera, is vasbesloten dergelijke ontwikke ling niet toe te staan, Indien geen andere wet voldoende is, zal de regeering een be roep doen op de hoogste wet, de veiligheid van het volk. Duitsche patrouilles in Nordli. Stockhohns Tidningen verneemt van de Zweedsch-Noorsehe grens, dat Duitsche patrouilles Dinsdagavond in Nordli zijn binnengerukt en het douanestation aldaar bezet hebben. EEN REDEVOERING VAN EDEN. Eden, de minister voor de dominions, heeft te Londen in een redevoering gezegd: „In dien de overwinning verzekerd wil worden, moeten drie essentieele voorwaarden worden vervuld: 1. wij moeten de kracht van den vijand niet onderschatten; 2. wij moeten al onze hulpbronnen ordenen en gebruiken; 3. wij moeten den oorlog voeren met alle visie, moed en vastberadenheid, waarover wij beschikken". Eden voegde hieraan toe: „De oorlog treedt in hetgeen wij allen erkennen als een actieve fase. De volken van het Britsche gemeenebest zijn thans voorbereid en be reid voor den druk van een wreed conflict, dat ook lang zal kunnen duren. Wij hebben de ernstige en onschokbare vastberadenheid te winnen tot de eindoverwinning, wat de kosten ook mogen zijn en. iederen stap te ondernemen, welke in ons vermogen ligt om dezen keer de verzekering te krijgen, dat er een duurzame vrede zal zijn. Niemand twij felt er aan, dat de eindzege kan worden be haald". BRITSCHE DIENSTPLICHT VOOR MANNEN VAN 19 TOT 37 JAAR. De Engelsche koning heeft een nieuwe proclamatie onderteekend op grond waar van, met zekere uitzonderingen, alle man lijke Britsche onderdanen, die den leeftijd van 19, doch nog niet van 37 jaren hebben bereikt, voor dienst bij de gewapende macht kunnen worden opgeroepen. Naar schatting zullen meer dan 2.500.000 man onder deze nieuwe proclamatie, de vierde op grond van de National Service Act, vallen. ZWEDEN LEGT MIJNEN BUITEN STOCKHOLM. Er zijn mijnen gelegd in den buitensten gordel van Scheren, buiten Stockholm bin nen de Zweedsche territoriale wateren. Een desbetreffende mededeeling van de Zweed sche admiraliteit, is door den Stockholm- schen omroep uitgezonden. Het leggen der mijnen, zoo werd verklaard, vormt een nieuwe maatregel tot behoud van de Zweed sche neutraliteit. Zie verder Buitenland pag. 1, 3e blad. De Britsche regeering mag zelfs tegen den wil der militaire leiders het boete kleed aantrekken en zich vrijwillig laten becritiseeren en voor onbekwaam laten uit maken, maar naast deze vertooning van openhartigheid, waaruit men den indruk zou krijgen, dat er in Engeland niets voor valt wat niet iedereen mag weten, zal er ongetwijfeld wel het een en ander achter de schermen gebeuren waarvan het publiek geen nota heeft. Dat is vanzelfsprekend, want men houdt er nu eenmaal geen secret service, geen ge heimen-dienst, op na als er niets is, dat men verborgen wil houden en het is duidelijk, dat ook de leden van het kabinet en de leiders van leger en vloot hun voornaam ste beslissingen binnenkamers zullen ne men. Da gebeurt in alle landen en natuurlijk ook in Duitschland. En omdat het heel moeilijk is te weten te komen welke beslis singen er in Parijs, in Londen of in Berlijn worden genomen, is er een voortdurend wantrouwen waarbij men zich wede-zijds afvraagt wat er nu weer zal kunnen gebeu ren. Dat vraagt men zich allereerst in Lon den en in Parijs af, niet omdat er uitslui tend aan toekomstplannen wordt gewerkt, maar wel omdat tot dusver het initiatief tot onverwachte en bliksemsnel uitgevoerde plannen vrijwel uitsluitend van Berlijn uit gegaan is. Wie zich met spanning afvraagt wat er binnen afzienbaren tijd zal kunnen gebeu ren, denkt onwillekeurig alléreerst aan een actie van Duitsche zijde, niet alleen omdat Duitschland den oorlog energieker en met verrassender aanvallen voert, maar ook om dat Duitschland blijk heeft gegeven, dat het zich, ter bereiking van militair voordeel, in het algemeen niet aan rechten of afspraken wil storen. Daarom was er tot dusver weinig vrees, dat Engeland in, Zweden, in Nederland of in België zal landen al blijft natuurlijk in oorlogstijd alles mogelijk en is de uiterste waakzaamheid daardoor geboden. Daarom was de vertelling van Von Rib- bentrop, dat Duitschland den vijand in Noorwegen vóór moest zijn een sprookje, wat eensdeels blijkt uit de rede van Chamberlain, dat niemafid een dergelijke actie van Engeland zou verwacht hebben en nog meer uit het feit, dat het voor Finland bestemde epxeditieleger ontbonden was en een inval in Noorwegen daardoor uiterst riskant en onwaarschijnlijk was geworden. Maar in Duitschland gelooft men niets van dat alles en wij willen daarbij niet het spreekwoord van de waard en zijn gasten aanhalen. Want het is vanzelfsprekend, dat men in Engeland niet altijd het initiatief aan den vijand zal overlaten al stuit men daar blijk baar op grooter moreele en wettelijke be zwaren. Er wordt natuurlijk ook achter de Brit sche en Fransche schermen aan toekomst plannen gewerkt en het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat de Duitsche spionnage- dienst van dat alles niet voldoende op de hoogte is, zoodat men in Duitschland niet weet waar men den vijand weer vóór zal moeten wezen. Al die geheimzinnigheid leidt tot betreu renswaardige vergissingen. Wanneer Duitschland inderdaad Noorwe gen is binnengerukt omdat men vermoed de, dat de Engelschen besloten hadden het zelfde te doen, dan is Noorwegen daarvan tenslotte de dupe geworden. t En niemand kan voorspellen of men van daag .of morgen in Duitschland niet tot het vermoeden komt, dat b.v. Zwitserland op het punt staat om overrompeld te worden, ZGO<^pt men ook daar een poging zal wagen den vijand vóór te zijn. Die geheimzinnigheid en al die vermoe» dens zijn oorzaak, dat men in geen enkelen kleinen, neutralen staat meer rustig kan gaan slapen en de woorden die het parle mentslid Wedgwood Dinsdag in het Lager huis heeft gesproken maken de toekomst voor alle gevaarlijk gelegen staten nog veel onzekerder. Men kan misschien in Duitschland na de rede van Chamberlain tot de overtuiging zijn gekomen, dat men zich in de bedoelingen van Engeland ten opzichte van Noorwegen vergist had en zich dus voortaan niet aan nieuwe avonturen op het Ingaande Zaterdag 11 Mei 1940 wordt de normale dienstregeling voor het personenvervoer op alle lijnen der Nederlandsche Spoor wegen hersteld. Alle treinen opgenomen in de normale dienstregeling van 15 October 1939 zullen dus weer rij den. De electrische- en dieseltreinen zullen weer op de oude samen stelling worden gebracht. Alleen de stoomtreinén zullen de eerst volgende dagen nog met een kleiner aantal rijtuigen loopen. De voor Vrijdag 10 Mei aange kondigde uitbreiding van den treinenloop komt hiermede te vervallen. gebied der neutrale mogendheden behoeft te wagen, maar men zal daar ongetwijfeld bijzondere aandacht schenken aan den raad, welke de heer Wedgwood de Britsche re geering heeft gegeven. „Het heeft geen doel", zeide deze spr., „te probeeren con cessies te doen aan neutralen waar blijkt, dat zij slechts overheerscht moeten worden door vrees. Van de neutralen kan men slechts iets verkrijgen door vrees voor ons of voor Duitschland. Wij moeten ook met bliksemsnelheid toeslaan waarbij het voor naamste is, dat men iets onwettigs en bijge volg onverwachts doet, want wanneer wij willen slagen moeten wij Hitier laten wach ten en hem bevreesd maken voor de vraag v/aar wij den volgenden slag zullen toe brengen". Aan Engeland, den beschermer van de rechten der neutralen, werd dus den raad gegeven, zich even weinig van hun rech ten aan te trekken als Hitier dat gedaan heeft en het is te betreuren, dat de Brit sche regeering daartegen niet onmiddellijk stelling heeft genomen en verklaard heeft, dat zooiets van Engelsche zijde niet is te verwachten. Het is op het oogenblik nog niet bekend of het kabinet-Chamberlain na de stem ming. welke gister in het Lagerhuis werd gehouden, zal aanblijven. De mogelijkheid bestaat, dat het voor een andere regeering zal plaats maken, maar ook, dat het zal aanblijven en den oorlog op geheel andere wijze zal voeren, waarbij men minder rekening met de rechten der neutralen zal houden. Dan kan elke bijeenkomst van den Oppersten Oorlogsraad den Führer en de Duitsche oorlogsleiding doen vermoeden, dat het van houding veranderde Engeland op het punt staat b.v. in Nederland of in België binnen te vallen, met alle risico's daaraan voor deze landen, door 'n Duitsche actie om vóór te blijven, verbonden. Hoe wantrouwend men in Berlijn naar Engeland kijkt en hoe men zich daar gereed maakt om zoo mogelijk elke Britsche actie te voorkomen, kan ook uit de mededeeling der Duitsche bladen blijken, dat men een telefoongesprek zou hebben afgeluisterd tusschen Chamberlain en Reynaud, waaruit zou blijken, dat generaal Weygand in het nabije Oosten vóór 15 Mei gereed zou zijn voor een overeengekomen actie en dat Rey naud in allen gevalle uiterlijk 20 Mei aan Chamberlain mededeeling over de voorbe reidingen zou doen. Men ziet daaruit in Berlijn, dat er een Fransch-Brische aanval op komst is en men zou natuurlijk -kunnen zwijgen en de geal lieerden in den Balkan weer vóór kunnen zijn, wanneer men een actie in den Balkan waarschijnlijk niet zeer ongewenscht acht te, en daarom door de bekendmaking van het telefoongesprek getracht heeft deze te voorkomen. In allen gevalle begint men elkaar hoe langer hoe minder te vertrouwen en ziet men elke geheime bijeenkomst van den vijand als een mogelijkheid, dat er nieuwe verrassende aanvallen op komst zijn. Dat is vooral wanneer men in Enge land den raad van Wedgwood ter harte zou nemen een groote verslechtering in de positie der neutralen, die nu te allen tijde de dupe van een even groote vergis sing kunnen worden als waarvan Noorwe gen het slachtoffer geweest is. Het zal voor de regeeering van eiken neu tralen staat aanleiding zijn om bij iedere troepen- of vlootconcentratie bij zijn gren zen op het ergste bedacht te zijn en zich door voortdurende waakzaamheid en pa raatheid aan geen enkel risico meer te wa gen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1