Agenda S0UPLEX AMSTERDAMSCHE BEURS Vereen. Ziekenhuisverpleging. WSSBBOHG Jaarverslagen goedgekeurd. Eenige achteruitgang in leden en financiën. Twaalf leden vertrouwensraad gekozen in 5 minuten. Arrest in de zaak Broersma naar SPAANDER, Burgerlijke Stand. %HeecAecidit EERSTE BLAD I Alkmaar, Donderdag', CREMATIE IR. G. J. BOSMAN. Heden heeft op Westerveld, onder vrij groote belangstelling, de crematie plaats gehad van ir. G. J. Bosman, president commissaris van de Hondsbossche en oud directeur van de**1 Dordrechtsche Metaal- warenfabriek. In de aula werd het woord gevoerd door mr. H. A. Hartogh die een laatsten groet bracht aan den voorzitter van het college van commissarissen van de Westlandsche Stoomtram Maatschappij, waarvan Bos man, sinds 1912 deel uitmaakte. Als zoon van den stichter van de Alkmaar Packet, aldus spr., is hij van kindsbeen af ver trouwd geweest met vraagstukken van het vei voer. Zijn groote 'belangstelling voor de tram was oorzaak, dat zijn adviezen altijd zwaar wogen. In en 'buiten de verga derzaal heeft men ir. Bosman leeren waardeeren om zijn zelfstandig oordeel over menschen en zaken. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door ir. Barendsen, namens het bestuur van de Vereeniging voor Middelbaar Technisch Onderwijs te Dordrecht. Een zoon bedankte voor de belangstel ling. DE SPIONNAGEZAAK TE SINT PANCRAS. C. Kloosterboer weer op vrije voeten. De gearresteerde C. Kloosterboer is gister middag van Groningen naar Alkmaar ge bracht en direct op vrije voeten gesteld. De officier van justitie te Groningen achtte geen termen aanwezig om hem langer in be waring te houden. CONCOURS AFGELAST. Het concours van den Ned. Bond van P. T. T.-muziekkorpsen, dat den tweeden Pinksterdag te Den Haag zou worden ge houden en waaraan ook de Postfanfare al hier zou deelnemen, is afgelast, omdat de juryleden in de tegenwoordige omstandig heden geen verlof kunnen krijgen van hun militaire overheden. DE AGENDA. Aan de agenda van de op hedenavond te houden raadsvergadering wordt toegevoegd punt 6: voorstel tot verkoop van grond aan den Hoeverweg tbijlage nr. 50). GEORGE PICKARD'S DANS-ORKEST IN HET GULDEN VLIES. Op den tweeden Pinksterdag (des middags en 's avonds) zal na een afwezigheid van meer dan een jaar George Pickard's Dans- orkest weer eens op 't podium van het Gul den Vlies verschijnen. De vele bewon deraars en bewonderaarsters van deze band zullen dan weer eens hun hart kunnen op halen. Steeds trok de naam Pickard de vele jazz-enthousiasten naar 't Gulden Vlies. Soms was de zaal bijna te klein om alle liefhebbers te bevatten. Er heerschte dan een enthousiaste stemming en applaus klonk herhaaldelijk op. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat de directie van 't Gulden Vlies met 't engageeren van Pickard's Dans- orkest voor den tweeden Pinksterdag een zeer goede keus gedaan heeft. MOOIE OPDRACHT. De geluidsinstallatie van de 'St. Bonifacius kerk te Zaandam wordt geleverd en uitge voerd door Philips in combinatie met Koh Bottemanne alhier. EEN DRAAGBAAR RADIOTOESTEL. De heer Bottemanne verscheen heden morgen met het allernieuwste Philips-radio- toestel op onze redactie en het bleek niets anders dan een klein vierkant kastje te zijn, dat een handvat heeft waaraan men het overal met zich mee kan dragen. Hij zette het op tafel, draaide even aan een knopje en gaf ons de keus uit tal van stations. Hel der en duidelijk de sterkte naar believen te regelen klonken de redevoeringen of de muziek door het redactiebureau en hier heeft men dus het voor velen bereikbare toestel, dat men inplaats van een gramo- foon op elke tocht kan meenemen en in werking kan stellen. Het toestel kan op elke lichtleiding aan gesloten worden, op elke anode en waar geen electrische stroom is, werkt het vier uur lang op de eenvoudige batterij van een zaklantaarn. Drie van deze batterijen kun nen ingesloten worden en wanneer de stroom van de eene gebruikt is, schakelt het toestel zich automatisch over op de stroom van de volgende. Men draait het toestel op tafel slechts even rond om het naar den kant van den zender te richten opdat men door de beste ontvangst het sterkste geluid krijgt. Over dit merkwaardige, draagbare toe stelletje vindt men nu in de daarop betrek king hebbende advertentie nadere bijzon derheden. COMITÉ VOOR DEN VERKOOP DER ZOMERPOSTZEGELS 1940. Op 15 Mei a.s. vangt de verkoop der be kende zomerpostzegels weder aan. De netto opbrengst wordt dit jaar als volgt verdeeld: de helft voor cultureele doeleinden: voor opdrachten op cultureel gebied, ter tegemoetkoming in den huidigen nood van schilders, beeldhouwers en andere kunste naars. De andere helft voor sociale doeleinden: 60% voor t.b.c. bestrijding, 10% voor lichamelijk gebrekkigen, 20% voor rheumatiek-bestrijding, 10% voor kankerbestrijding. Ook te Alkmaar worden voorbereidingen getroffen voor den verkoop. Deze zal plaat3 vinden door: a. het zenden van bestelkaarten, die- in gevuld terug verwacht worden bij de admi nistratie Langestraat 87. b. verkoop in de hall van het postkan toor. Aller medewerking wordt ingeroepen om den verkoop der zomerpostzegels ook in Alkmaar te bevorderen, door zich op te geven als verkoop(st)er en/of bij het ont vangen van de bestelkaart deze spoedig in gevuld terug te zenden aan de administra tie. Er viel de laatste jaren een merkbare stijging in den verkoop waar te nemen Laat men zorgen dat deze gehandhaafd blijft. Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdn. Het gaat best met de Hardy's (hum.-rom.), hoofdrol len Mickey Rooney, Lewis Stone, Fay Hol den en Cecilia Parker. Toegang 18 jaar. City-theater, half 8, hoofdnummer De groote kraak (komisch); hoofdrollen Fer- nandel, Michel Simon en Arletty. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer Mijngas, Mannen zonder zon (rom.-dram.), hoofdrollen Odette Joyeux en Lucien Galas. Toegang 18 jaar. Donderdag 9 Mei. 8.30 uur, de Unie, verg. afd. Alkmaar Centr. Gen. kinderherst. en vac. kolonies, HET NIEUWSTE SCHEERAPPARAAT. De firma Gebr. Kaal zal morgen een alge meene demonstratie houden van de nieuw ste vinding van Philips, nl. een droog- scheerapparaat, .dat volgens de uitvoerige uiteenzetting thans het scheerprobleem op afdoende wijze heeft opgelost. De Phili-shave beteekent een nieuwe triomf voor de techniek der 20e eeuw. Elec- trisch scheren is iets dat men even moet leeren om het goed te doen; met de Phili shave is dit echter zoo eenvoudig, dat het slechts een kwestie, van enkele dagen is Men kan zich volkomen gladscheren zonder dat men de huid irriteert of zich verwonden kan. Even de stekker in het stopcontact en men scheert zich vlot en veilig. Velen zul len zich morgen in de Houttil van de kwali teiten dezer vinding willen overtuigen. "WOND^ERSTUFSEL N.V. STUFSELFABRIEK VOORH. M. K. HONIG „DE BIJENKORF" KOOG A. D. ZAAN De vereeniging Ziekenhuisverple ging hield gisteravond in de dancing van de Harmonie haar eerste alge- meene ledenvergadering na de be stuurswijziging in het afgeloopen jaar. Buiten een aantal leden van den toen gevormden vertrouwens raad waren slechts weinig belang stellenden opgekomen. De voorzitter, de heer W. van.de Va 11, memoreerde met enkele woorden de boven genoemde wijziging, in verband waarmee hij zei, dat de gang van zaken in de vereeniging geen aanleiding tot volle tevredenheid geeft: de financieele toestand is minder ge worden en het ledental is achteruitgegaan. Verder deelde spr. mee, dat de heer Dijk huizen, controleerend arts van de vereeni ging, ingang 1 Juli als zoodanig ontslag neeft genomen. Spreker zegde dank voor het vele, wat de heer D. in het belang van de vereeniging heeft verricht en hoopte, dat hij met voldoening daar op moge terugzien. De voorzitter deelde mede, dat de be stuursleden mr. Moens en van Kleeff in ver band met gezondheidsredenen nog geen avondvergaderingen mogen bijwonen. Jaarverslag secretaris. In het jaarverslag van den secretaris, dr. R. G. C. S c h r d e r te Heiloo, werd mede gedeeld, dat het ledental op 1 Jan. 1939 be droeg 10655 en op 1 Dec. 10170, dus vermin derde met 485. In den loop van het jaar werden 752 nieuwe leden ingeschreven, ter wijl 1237 werden afgevoerd, resp. wegens bedanken 460, verhuizing 474, achterstand contributie 66, qverlijden 68 en overschrij ving naar andere vereenigingen 169. Minder aantal niet-betalende leden 15. De leden wa ren verdeeld over 3998 gezinnen. In 1939 werden in een ziekenhuis opgenomen 572 leden, waarvan 461 in het centraal zieken huis te Alkmaar, 97 in het St. Elisabeth- ziekenhuis aldaar en 14 in ziekenhuizen bui ten Alkmaar. Het aantal verpleegdagen was 11080, de verpleeggelden beliepen 34.317.50; voor amandelen-operatie werden opgenomen 74 patiënten. Voor de afdeeling operatie werd aan contributie betaald 3143.62 door 2011 daarbij aangesloten leden. Als „algemeene opmerkingen" is aan het jaarverslag het volgende toegevoegd: Het afgeloopen jaar is voor de vereeniging in elk opzicht moeilijk geweest. Een bestuursver kiezing en de daaruit voortvloeiende wijzi ging der bestuurssamenstelling hadden een strijd ten gevolge, die de belangen der ver eeniging meer geschaad dan bevorderd heeft. Wijzigingen van statuten en huishoudelijk reglement werden aan de orde gesteld en, met veranderingen hier en daar, aangeno men. Op de statuten werd opnieuw konink lijke goedkeuring verkregen. Het aantal op nemingen en verpleegdagen is belangrijk toegenomen. De toch al geringe reserve liep dientengevolge terug. Het bestuur zal er naar blijven streven, dat de ontvangsten en de uitgaven met elkaar in evenwicht komen, opdat het voortbestaan der vereeniging ver zekerd zij. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Over het algemeen bestuurs beleid, waarvoor de voorzitter gelegen heid tot bespreking gaf, werd door geen der leden het woord gevraagd, zoodat de v o o r- z i t t e r voldaan constateerde, dat het be stuursbeleid algemeen instemming vond. Rekening 1939. De door den penningmeester, den heer A. van der Elburg, aangeboden exploi tatierekening over het jaar 1939 vermeldde: Ontvangsten aan premiën 43.282.96, aan gekweekte interest 65.58, totaal (met inbe grip van het saldo ad 6.393.85 over het vorige jaar) 49.742.39; uitgaven totaal 44.447.02, zoodat de vereeniging op 31 Dec. bezat 5295.37. Na een toelichting door den penning meester (op verzoek uit de vergadering) op den post onkosten ad 1754.55 werd de rekening goedgekeurd. De commissie tot nazien der rekening en administratie berichtte, dat bij de gehouden controle alles in orde was bevonden. Zij ad viseerde tot décharge van den penning meester. Alzoó werd besloten. Ten aanzien van het advies der commis sie om ter versterking van de kas een stren ge controle bij opname in een ziekenhuis door te voeren en zoo mogelijk een reserve te vormen gelijk staande met minstens een jaar contributie, zeide de voorzitter, dat het bestuur deze kwestie reeds onder oogen heeft gezien en op goede resultaten ervan hoopt. Wijzigingen in het huishoudelijk reglement. Aan de orde kwamen hierop verschillen de voorstellen tot wijziging van het huis houdelijk reglement. Twee ervan werden ge daan doör het bestuur met goedkeurend prae-advies van den vertrouwensraad; vijf wijzigingen werden voorgesteld door den vertrouwensraad en één voorstel kwam van het bestuur met goedkeurend advies van het bestuur van dien raad (zulks omdat de zaak urgent werd geacht en er geen tijd meer was *>m den heelen vertrouwensraad bijeen te roepen). De meeste voorstellen werden stilzwijgend goedgekeurd; de overige werden na eenige bespreking aangenomen. De voornaamste wijzigingen zijn de vol gende: a. Bij opneming in een ziekenhuis moet de aanvrage vooraf ten kantore der vereeniging worden ingediend (bij spoedbehandeling onmiddellijk daarna) onder overlegging der contributiekaart. Bij vertraging van de aan- waar mogelijk te propageeren. gifte gaat het recht op vergoeding in op den dag der aangifte. Achterstand in de betaling der contributie heeft weigering der vergoe ding tengevolge. (Deze bepaling betreft een voortzetting en verscherping van wat in 1931 per circulaire is medegedeeld aan de leden.) b. Personen, die den leeftijd van 60 jaar hebben bereikt, worden niet als lid der ver eeniging toegelaten en kunnen, wanneer zij reeds lid zijn, niet meer toetreden tot een hoogere klasse en tot het operatiefonds en evenmin het bedrag der uitkeering bij ope ratie verhoogen. c. Art. 25 wordt gelegen als volgt: Voorstel len van leden worden zonder goedkeuring van den vertrouwensraad op een algemeene vergadering niet in behandeling genomen, tenzij die voorstellen minstens 21 dagen te voren schriftelijk bij het bestuur zijn inge diend. De wijze waarop de alg. vergadering wordt bijeengeroepen, wordt telkens be paald door het bestuur. Deze bijeenroeping geschiedt op een termijn van tenminste 28 dagen, tenzij in spoedeischende gevallen. De voorstellen van leden moeten de handteeke ning van minstens 10 leden dragen om als zoodanig in aanmerking te komen, terwijl het bestuur der vereeniging tijdig het advies van den vertrouwensraad over die voorstel len moet inwinnen. d. Een nieuw art. 16a wordt ingelascht, luidende: Geen uitkeering geschiedt in ge val de ziekenhuis-verpleging medisch nood zakelijk is geworden als gevolg van oorlog, burgeroorlog en oorlogsgeweld, ook al be hoort Nederland niet tot de krijgvoerende ,.ijen, vijandelijkJi.., binnenlandsche onlusten, daden verricht bij een juists of on juiste uitvoering van een last van eenige Nederlandsche of vreemde militaire macht of krachtens een door de Nederlandsche mili taire macht en/of het bevoegde burgerlijk gezag vastgestelde verordening. Naar aanleiding van de hierover gevoerde besprekingen zegde de voorzitter toe, dat het bestuur aan dit nieuwe artikel nog een bepaling zal toevoegen, behelzende het recht van de leden om van een beslissing van het bestuur in beroep te gaan bij den vertrouwensraad en als deze geen lust heeft om als arbiter op te treden, zal er een arbi trage-commissie worden benoemd. In elk geval zal het artikel zoo soepel mogelijk worden toegepast, waarbij rekening zal wor den gehouden met de middelen der ver eeniging. Verkiezing leden van den vertrouwensraad. De aftredende leden, mej. M. W. Fuhri Snethlage te Heiloo en de heeren P. D. Bbot, S. Budding, J. W. A. Heuseveldt, D. G. G. Margadant, E. Pauw, mr. A. Prins en B. H. J. Schouten, allen te Alkmaar, werden bij acclamatie herkozen. Er waren vier. vactures door bedanken van de heeren W. J. Bulens, F. H. Greve, mr. C. A. de Groot, allen te Alkmaar en P. Greeuw te Heiloo, waarin bij enkele candi- daatstelling (door het bestuur) bij acclama tie resp. werden gekozen de heeren P. C. Mantel, K. Bos, ds. F. Kuiper en P. J. de Bakker, allen te Alkmaar. Na rondvraag, waarbij een interne kwestie ten aanzien van royement wegens contri butieschuld werd behandeld, volgde sluiting door den voorzitter, die daarbij de hoop uitsprak,-dat de leden niet zullen ver geten het lidmaatschap der vereeniging alléén bij Kösfer Het Hof heeft heden den heer J. Broers- ma, beschuldigd van smaad en beleediging van den tegenwoordigen directeur-generaal van den rijkswaterstaat dr. ir. L. R. Went- holt veroordeeld wegens eenvoudige belee diging van een ambtenaar in de uitoefening van zijn functie tot tien gulden boete. Het sub. b ten laste gelegde: beleediging in een open brief aan den minister, werd niet be wezen geacht. De procureur-generaal had één maand gevangenisstraf geëischt. De rechtbank te Alkmaar had hem veroordeeld tot f 10 boe te of vijf dagen hechtenis. De ondergrond van deze zaak werd ge vormd door een meeningsverschil, ont staan tusschen de firma Broersma te Bergen en den toenmaligen ingenieur van den rijkswaterstaat Wentholt, bij de uitvoering van het Maas-Waal-kabaal in 1924. Tenge volge van dit geschil zou gefailleerd zijn de firma Broersma en sindsdien heeft de heer J. Broersma alles in het werk gesteld, deze kwestie, waarin hij het gelijk aan zijn kant acht in het openbaar behandeld te krijgen. Tenslotte heeft hij een open brief en een brochure het licht doen zien, waarin eer en goeden naamf van ir. W. werden aangerand, waarop de minister van justitie een vervolging gelastte. Dit vonnis moet voor den heer Broers ma, die. gehoopt had, in hooger beroep toegelaten te worden voor het leveren van het bewijs van zijn beschuldigin gen, opdat daardoor zou komen vast te staan, dat zijn firma groot onrecht is aangedaan, moet het vrijsprekend von nis ten aanzien van smaadschrift, wel zeer teleurstellend zijn. Zoowel bij de behandeling voor de Rechtbank als voor het Hof, is wel duidelijk geworden, dat. de firma Broersma in hooge mate de dupe is geworden van formalistische, juridische moeilijkheden en sterken on wil bij Waterstaat. Waar ook voor het Hof de tegenwoor dige directeur-generaal van Waterstaat, dr. ir. Wentholt, erkent heeft, dat de geruïneerde firma recht op schadever goeding heeft, daar hopen wij, dat dr. dr. ir. Wentholt, erkend heeft, dat de den gedupeerde te praten, opdat er eindelijk een oplossing komt in deze onbevredigende kwestie. Wij zijn er van overtuigd, dat het niet den wil is van het Nederlandsche volk, dat gelden in de Staatskas blij ven, die aan anderen toebehooren. MR. A. M. BARON VAN TUYLL VAN SEROOSKERKEN TOT PRESIDENT VAN DE RECHTBANK BENOEMD. Bij Kon. besluit is benoemd tot president van de arrondissementsrechtbank te Alk maar, mr. A. M. baron van Tuyll van Se rooskerken, rechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam. De nieuwe presi dent is 51 jaar oud en heeft aan de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam rechtswetenschappen gestudeerd, alwaar hij in Mei 1917 promoveerde. Hij heeft als rechter-plaatsvervanger vijf jaren deel uit gemaakt van de hoofdstedelijke rechtbank en werd op 13 Juni 1928 tot rechter be noemd. In de rechtbank heeft de heer Van Tuyll van Serooskerken als rechter van in structie en lid der civiele en strafkamer zit ting gehad. Laatstelijk maakte hij deel uit van de Eerste Kamer B., belast met de af doening van burgerlijke zaken. In het openbare leven der hoofdstad trad baron Van Tuyll van Serooskerken op d'en voorgrond in zijn hoedanigheid van voor zitter van den reclasseeringsraad. De nieu we president is de opvolger van mr. A. M. Ledeboer, wien onlangs wegens het berei ken van den zeventigjarigen leeftijd eervol ontslag werd verleend. Met dit weer LANGESTRAAT, voor een nieuw costuum of demi-saison- {OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 9 Mei 1940 Vor.k. STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940 II 3334 Nederl. 1938 3 Ned.-lndië 1937 5U Duitscbl. m. verkl. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank75 Handel Mij. C-rt. v. 250 801/i Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. NederL Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem. Bezit INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 363/, Anaconda 22l/8 Bethleh. Steel 64L/16 Cities Service 4°/ls 797* 787, 10% 1457* 967, 41 537, 293 753/, 105 407s 26 18 16 5V16 443/, 47, 3277, 211 210 81 «es*#' 1 I93-iA 29»/, 97**7» 93/is 1617* General Motors Kennecott Copper a North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg._ Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. v Phillips Oil. Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can. Pac x) ex-coupon, f Exclaim. Prolongatie vorige koers 3J4 WISSELKOERSEN AMSTERDAM Vor. koers heden niet off. New-York Londen Berlijn, Parijs Brussel (Belga) Zürich Stockholm 511/, 172 1907, 293/, 93/, 97* 162»/, 1303/, 831/, 94 53 84 37is 86 108 10472 1107* 117 167 118i/j 163/* 87s 93/8 11 743/g 3%6 pl.m.2 u. 89 75 971/, 42-3 105-47, 367, 647* 25|-% 157/8-6 447/5.5 330 212 211 81 851/, 108 1691/, 118 8% -V* 97* 117, 74 37, 'Exdividend. 1.887*, 1.883/s 6.2634 6.31 75.60 75.55 3.55 3.58 31.38 31.1234 42.24 42.24 44.95 44.90 ALKMAAR. GEBOREN: Maria, d. van Evert Bakker en C. Bek. Johanna E., d. van Casper A. Zagt en E. Swart. Alida M., d. van Simon Boersen en J. Bleeker. GETROUWD: Hermanus H. Kolk en Gorina Schutz Andreas Tuinier en Annigje T. Bakker. Tjisse A. Hoekstra en Anna de Jong. OVERLEDEN: Jantje Over, wed. van D. Nierop, 90 jaar. VERKOOP GROND AAN DEN HOEVERWEG. In bijlage no. 50 schrijven B. en W.: De heer A. van Tiel, aannemer te Alk maar, heeft verzocht voor zich of zijn last gevers van de gemeente te. mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan den Hoeverweg, hoek Rembrandtstraat, groot ongeveer 747 M2., voor den prijs van 6723 in totaal, ten einde daarop vier wo- ingen/te bouwen. Dit perceel is op de bij de stukken gevoegde teekening in roode kleur aangegeven. Tegen verkoop van het perceel voor den geboden prijs bestaat noch bij ons, noch bij de commissie van bijstand voor het grondbedrijf bezwaar, in verband waarmede wij uw vergadering voorstellen het navolgende besluit te nemen. VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Helder tot halfbewolkt, droog weer, langs de waddeneilanden en in Noordholland wei nig verandering in temperatuur, in het overige gedeelte van het land vrij warm, zwakke tot matige noordelijke tot oostelijke wind. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. In de luchtdrukverdeeling komt geen noemenswaardige verandering. Een uitge breid gebied van hoogen luchtdruk schijnt zich van ver op den oceaan, over de Brit- sche eilanden, zuid-Scandinavië en de Randstaten tot diep in Rusland uit te strek ken. Daar de as van dit gebied zich ten noorden van ons land bevindt zijn de win den in onze omgeving uit oostelijke richtin gen. Ten zuiden van dit machtige gebied van hoogen luchtdruk bevindt zich een ge bied van betrekkelijk lagen luchtdruk, dat zich van de Azoren over het Iberisch schier eiland en het Middellandsche Zee-gebied tot in Klein-Azië uitstrekt. Hierin vormde zich over Spanje en Portugal een vlak minimum van 1008 mbar, waarbij in den namiddag plaatselijk zeer hooge temperatu ren voorkwamen (boven 30 graden Celsius). In den Balkan vielen hier en daar nog groote hoeveelheden regen. Het weer blijft overal rustig. Slechts 2 van de beschikbare stations meldden krachtigen wind. L*CHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 20.08 tot 3.44 uur licht op. JEUGDIGE BOEFJES. Eenige jeugdige knapen hebben kans ge zien een perceel aan de Parkstraat, waarin een deel van de St. Josephschool is onder gebracht, binnen te dringen. Zij hebben daar vrijwel alles overhoop gehaald en kasten opengebroken. Naar ons werd medegedeeld, hebben de knapen een buit gemaakt van twee kwartjes. De politie heeft een onder zoek ingesteld.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2