VLEKKENWATER AATSTE RUS Ceta-Bever t Vermijd knagende rugpijn lagerhuis. BERGEN De Alkmaarsche Courant Gemeenteraden ST. PANCRAS DE CECIL FREEMAN CREGQ, 2 5 TE BRUSSEL JITSCHEN STAP. Eagentschap ver- Brussel vóór de idernomen. zeven uur van- eenige démarche. AN PIERLOT. den koning heeft rlot aan de pers Duitschland was VAN HET iSKABINET. rlogskabinet zijn bijeenkomst van veer 35 minuten dley Pound heeft ig Street binnen in begonnen". V DOORNIK. ur tot half zes a boven de stad :heidene luchtge- zeer levendig op van het s. shington van de t het Witte Huis, sevelt, gister een mgesproken, vol- >or bemiddeling mbassadeur Phil- esaanbod zou ge- enspraak wordt omen misleidend had de New- dussolini „hoffe- )d van president at het onderne- espoging". 1 binnen meid in i binnenlandsche it Lagerhuis me- laatregelen zijn 'an de bevoegd- 'ing zou kunnen van individuen dig staan tegen- Anderson heeft ndaag een wets- ;nd, dat voorziet allen van spion- en ook de- pro- er op gericht is 'olking den oor- te voeren, te i straffen staan dwangarbeid of beide. De regee- -sn bij decreet van het mis- Lloyd George. :es ging, heeft het woord ge- vamen overeen ste leden van Baxter oefen- fge, waarbij hij -doyd George, het Rijnland in den oorlog clausule van doorlog wilde Versailles zelf fsjecho-Slowa- Benesj aange- aangespoord geslagen weg. n beroep op iet gaarne de 'st en vroolijk telkens in een i laat loopen e, dat Hitier omdat Enge- ipening, gege- :geeringen van tekomen. Het minderheden, verschrikke- i gegeven aan iet is nageko- den tijd dat ;eweest, doch est gedaan om ïocratieën in elofte, welke an, na te ko- George werd i de vastge- at werd auto- luis ging op het hoofd 5n. ep verneemt, irbevel op zich rijdkrachten. roepen in t volgens iri- ie parachute- en Leuven. ndum aan ïinister Spaak elgië aan z(jn i en zjjn na- iied te garan- dynastie te ortocht ver TWEE»»» 51.All Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 25 cent. - Bij drogisten. De heer J. Rampen, ambtenaar ter se cretarie alhier, is in de gemeente Zuidhorn (Gron.) benoemd als lsten ambtenaar, te vens waarnemend gemeente-secretaris. De heer G. Chr. J. Ros, die sinds October 1939 als tijdelijk ambtgnaar ter secretarie werkzaam was, is met ingang van 15 Mei a.s. benoemd als klerk in vasten dienst. POLDERBENOEMING. Mutatiën personeel secretarie. Bii K. B. is benoemd tot Heemraad van het waterschap de Beemster de heer J. Kwadijk Czn. te Beemster. CURSUS VOOR MELKCONTROLEURS TE IIOORN. De jaarlijksche cursus tot opleiding van melkcontroleurs voor rundveefokvereeni- gingen, zuivelfabrieken en melkinrichtingen welke van einde September 1939 tot einde April 1940 vanwege het rijkszuivelconsu- lentschap voor Noordholland is gegeven, werd tot het einde gevolgd door 24 leer lingen Na afgelegd eindexamen, in tegen woordigheid van de heeren J. E. de Nooy, K. Kuiper, J. Best Nz., H. K. Koster, leden van de zuivelcommissie, kon op 7 Mei aan 23 deelnemers het diploma worden uitge reikt, o.a. aan: H. Anjema te Wieringerwaard, M. Th. Beemsterboer en C. P. Drijver te Texel, L. van Buuren te St. Maartensbrug, W. Kwan- tes te Assendelft, J. Leegwater te Heerhu- gowaard, mej. A. G. M. Ruiter te Berkhout, K. Tuinman te Hauwert, A. Vestering en P. J. Slagt te Beemster. DE ONTSLAGKWESTIE TE DEN HELDER. Behandeld voor den centralen raad van beroep te Utrecht. De centrale raad van beroep te Utrecht behandelde Donderdag het beroep van het college van B en W. van Den Helder tegen de beslissing van het ambtenarengerecht, waarbij het schorsingsbesluit van het colle ge van B. en W. van 8 resp. 15 Decemberjl. ongeldig werd verklaard. Zooals bekend werd de heer Maas, direc teur van gemeentereiniging en plantsoenen in de gemeente den Helder in verband met ernstige geruchten, welke over hem liepen, op 8 December jl. door het college van B. en W. voorloopig uit den dienst geschorst. Tegen deze beslissing was de heer Maas bij het ambtenarengerecht in beroep geko men en in het gelijk gesteld. Het college van B en W. ging daarop in be roep bij den centralen raad van beroep te gen de beslissing van het ambtenarenge recht. Voor het college van B. en W. van Den Helder pleitte de heer P. B. v. d. Vaart, wet houder van de gemeente Den Helder, die een uitvoerige uiteenzetting gaf, waarop de be slissingen van het college van B. en W. wa ren gebaseerd geweest. Pleiter verzocht tenslotte het college van B. en W. ontvankelijk te verklaren in zijn beroep tegen de beslissing van het ambtena rengerecht. Voor den heer Maas pleitte mr. dr. J. A. E. Buiskool uit Schagen. Deze betoogde, dat de beslissingen van B. en W. zijn genomen op onjuiste gronden. De centrale raad van beroep zal Donder dag 30 Mei uitspraak doen. SBiitgedijke Siand HARENKARSPEL (April). Geboren: Margaretha, d. v. Petrus Plak en Cornelia Schoenmaker. Geertru- dis, d. v. Adrianus Kruijer en Guurtje Maria Boon. Jacob, z. v. Petrus Kok en Ma- rijtje Laan. Gerardus Theodorus, z. v. Arie Pater en Aafje Kijn. - Marearehta Ma ria, d. v. Theodorus Schotten en Wilhelmi- na Columba Klaver. Getrouwd: Arianus Moras en Corne lia Pater. Hendrik Tesselaar en Johanna Petronella Groen. Cornells Johannes Mooij en Lina Johanna ter Haar. Overleden: Cornelia Bekker, oud 77 jaar, wed. van Jacob Agenent. Jan Veter, oud 81 jaren, echtg. van Trijntje Schrijver. Spoct Kolven. 50-slagenwedstrijd te wognum. Voor de in café Dée Hart te Wognum gehouden 50-slagen kolfwedstrijd bestond een flinke belangstelling. Uit verscheidene plaatsen ver uit den omtrek waren kolvers opgekomen, om elkaar den eere-palm te betwisten. De resultaten waren ten slotte als volgt: Eerste klasse: Eerste prijs de heer C. de Vries, Recht Door, te Alkmaar, 479 pnt.; tweede prijs de heer J. Goet, Recht Door Alkmaar, 462 pnt.; derde prijs de heer J. Buis, Ons Genoegen, Wognum, wonende te Zwaag 458 pnt,; Serieprijs de heer C. Goet, Over de Helft, Nieuwe Niedorp 105 pnt.; Tweede klasse: Eerste prijs de heer K. Rui ter, Op Maat, Zuidscharwoude 450 pnt.; tweede prijs de heer P. J. de Baardemaker, De Vier Eenen, Spanbroek 441 pnt.; derde prijs de heer D. Langereis, De Ridder, Si Joris, Berkhout, 426 pnt.; Serieprijs de heer G. Visser, Sta Vast, Grootebroek, 105 pnt. Derde klasse: Eerste prijs de heer R. Hou- ter, Ons Genoegen, Wognum, 440 pnt.; der de prijs de heer K. Toornstra, Over de Helft, Nieuwe Niedorp 429 pnt.; Serieprijs de heer K. Talsma, Ons Genoegen, Wog num 97 pnt. Jjigezmden Stukken luilak. Zeer geachte Redactie, De oorlog, die nu al vele maanden als een obsessie door ons leven rondwaart, mag ons niet blind maken voor de gewone dingen des levens. En zoo zij het mij dan vergund hiér even de aandacht te vragen voor een telken jare vóór Pinksteren zich herhalend festijn, dat men aanduidt met den naam „Luilak". Er zijn oude gebruiken in den lande, die werkelijk eerbiedwaardig zijn en die men niet graag zou zien verdwijnen. Van de „Luilak" kan dit helaas niet worden gezegd, In verschillende wijken in onze stad wordt er weinig van gemerkt en zal de in deze dagen toch al zoo verontruste burger in den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn nacht rust ongestoord kunnen genieten. In de buurt, waar de schrijver dezes woont, begint de „Luilak" echter de laatste jaren hinder lijke, baldadige vormen aan te nemen. Het brandpunt van dit festijn bevindt zich in den omtrek van de Grensstraat aan het eind van de Eikelenbergstraat. Ik laat nu nog daar het onzinnige gesleep met oude rommel over de straat, waarbij het vooropgezette doel schijnt te zijn het vooral de politie lastig te maken. Opmerkelijk was, dat toen deze het vorige jaar de zaak maar rustig aankeek, de aardig heid er voor de bengels gauw af was. Maar bovendien worden dan allerlei baldadighe den gepleegd, bellen bijna uitgerukt, deuren beschadigd en bekrast enz. enz. Zooals al tijd bij deze dingen zijn er dan eenige vle gels, die de leiding hebben en die den aan hang, die toch anders zoo kwaad niet is, we ien op te zweepen tot allerlei straatschende rijen. In Zaandam waar dit hinderlijke ge- óruik, zij het dan in anderen vorm, ook de perken te buiten ging, heeft het vorige jaai de burgemeester de leiding genomen en het feest trachten te „veredelen". De proef schijnt vrij goed geslaagd te zijn en dit jaar zal zij werden herhaald. Ik zou nu willen vragen, geachte Redactie, is hier niet een schoone taak weggelegd voor de buurtver- eenigingen S.I.S. en D.E.S. om aan het feest van „Luilak" edeler inhoud te geven, door b.v. met de jeugd naar buiten te trekken, de schoone natuur in, en zoo „Luilak" op verheffender wijze te vieren dan tot nog toe. Ik geef mijn idee natuurlijk graag voor een beter. Met dank voor de plaatsing, Een bewoner van het Eikelen- bergkwartier. is het eenige dagblad met een eigen stadskarakter. Dat is de grootste waarde voor den adverteerder! Tel. 3320 De raad heeft in zijn vergadering van gisteravond met den heer Tim mer als tegenstemmer besloten, dat de heer Bouwstra vergunning voor verkoop van sterken drank zal krij gen de eerste en eenige in de gemeente. De winkelsluiting zal zoo worden toegepast, dat de zomertijd geen la tere sluiting zal brengen, zooals tot dusver. De kwestie van de zetkool zal waarschijnlijk geregeld worden in de politieverordening. De gisteravond gehouden raadsvergade ring werd niet bijgewoond door de heeren Stammes en C. Kloosterboer, die bericht van verhindering hadden gezonden. Na lezing en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter, burgemeester J. Kroonenburg, o.a. mede, dat van Ged. Staten goedgekeurd zijn terug ont vangen de fcegrooting voor 1940, alsmede de zevende wijziging van de begrooting 1939; voorts dat van den minister van binnenl. zaken bericht is gekomen, dat de rijksbij drage in de jaarwedde van den burge meester-secretaris op 2800 is vastgesteld en van den minister van sociale zaken de mede- deeling, dat ten behoeve van het correspon dentschap voor arbeidsbemiddeling 30 zal worden toegekend. De voorzitter deelde voorts mede dat de besprekingen met het kerkbestuur en het hoogheemraadschap over het verwijde ren van de beruchte bocht bij de kerk gun stig zijn verloopen, zoodat de verbetering van den weg reeds bijna geheel is tot stand gekomen. De boomen waren aangetast door iepziekte. Aan beide zijden van den weg zullen trottoirs worden aangebracht. Over doortrekking van het ééne trottoir tot aan de pastorie zal nog nader worden gesproken. Zeer waarschijnlijk komt dat wel in orde, terwijl het de bedoeling is om op een vlucht heuvel een lantaarn te plaatsen met drie lichtpunten en met richtingwijzers. Alle mededeelingen werden voor kennis geving aangenomen. Er zal een café met vergunning komen. Van den heer J. Bouwstra was een verzoek ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor zijn perceel aan den Bovenweg, waarin hij sinds 1931 reeds een verlof A heeft. Adressant meende dat zijn verzoek in het belang van het ver keer is, omdat vele vereenigingen e.d. in zijn lokalen bijeenkom°n. De voorzitter lichtte toe, dat in St. Pancras krachtens de drankwet zes ver gunningen zouden mogen worden toege staan. Thans is er geen enkele. De termijn, waarvoor het besluit van geen enkele ver gunning is genomen, verstrijkt dit jaar, zoodat de heer Bouwstra thans vraagt om herziening ervan. Spr. geloofde dat in het algemeen in de gemeente geen behoefte bestaat aan „ver gunning", maar het kan toch oox wel b.v. in verband met ziekte noodig zijn om een dergelijke inrichting te hebben. Een collega van spr. een geheelonthouder had gezegd, dat in een gemeente als St. Pancras één vergunning niet overbodig was. Voorheen waren er vier in de gemeente en toen deze successievelijk verdwenen waren meest door verbouw der percee- len had de gemeenteraad destijds ge meend geen enkele vergunning meer te moeten toestaan. Weth. van Kampen ging aceoord met de uiteenzetting van den voorzitter. Weth. Timmer begreep het verzoek wel, maar was tegen inwilliging ervan. Hij had nog nooit goede gevolgen van drank- Opstaan 's nachts, rheumatische pijnen, verlies van energie, gezwollen voeten, blazen onder de oogen, spit, pijn in de beenen. Zorg, dat de afvoerkanalen goed werken. Al9 vloeibare afvalstoffen onvoldoende uit het lichaam verwijderd worden, hoooen zuurgiften zien op, die uw gezondheid benadeelen. Vermijd kwade kansen. De zuurgiften moeten uit het gestel verwijderd worden. Haal nog heden een flacon Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het middel dat speciaal op de betreffende organen werkt. Duizenden mensohen. die aan dergelijke verschijn selen leden, getuigen, dat hun goede baat geschonken werd door. FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN Olt modern, wetenschappelijk middel Is ver. krljgbaar in drie verpakkingen a f I.-, f 1.75 en f 3.<s gebruik gezien en stelde er een eer in, dat St. Pancras geen „vergunning" heeft. Als er iets slechts gebeurt door drankgebruik, zou de gemeenteraad, als hij het verzoek in willigt, de verantwoordelijkheid daarvan hebben te aanvaarden. De voorzitter ontkende dat. De vo rige gemeenteraad heeft een verlof A toe gestaan en is men nu verantwoordelijk voor de gevolgen van dronkenschap door het drinken van bier? Weth. Timmer meende, dat men, nu het gevaar voor drankgebruik hier niet be staat, dit niet moet opwekken. De heer Jb. Kloosterboer was van oordeel, dat adressant veel heeft te doen om het hoofd boven water te houden, mede doordat winkeliers wijn verkoopen. Een honderd meter vanaf adressant zijn twee vergunningen. Spr. wist, dat ondanks het ontbreken van vergunning, in de gemeente toch wel sterke drank wordt gedronken. Verschil was er voor spr. niet tusschen dronkenschap door bier of sterken drank. De heer de Vries zou het als een stiefmoederlijke behandeling aanmerken als adressant geen vergunning wordt ver leend. De heer Duif dacht er ook zoo over. Na nog eenige besprekingen werd het verzoek ingewilligd, met alleen de stem van den heer Tim mer er tegen, waarna de v o o r z i t- t e r zei, dat aan de Kroon dus in trekking zal worden gevraagd van het bestaande raadsbesluit. Op voorstel van spr. zal tegelijkertijd worden gevraagd om voor de eerst volgende vijf jaren het maximum aantal vergunningen in de gemeente te bepalen op één. Suppl. begrooting 1939. Vastgesteld werd een suppletoire begroo ting voor 1939 hoofdzakelijk ten behoeve van verschillende uitgaven voor het onder wijs, waaronder declaraties uit Oudorp en Alkmaar, alles te zamen 573.63. Mede werd vastgesteld de bekende, door Ged. Staten gewenschte wijziging in de rechtspositie voor de ambtenaren, voorzoo ver die militaire en burgerlijke salarissen genieten. De „nieuwe tijd." Van de winkeliersvereeniging „Ons aller Belang" was een verzoek ingekomen om intrekking van het raadsbesluit van 8 Mei 1935, waarbij de „oude" tijd gehandhaafd werd ten aanzien van de winkelsluiting, welk besluit koninklijk is goedgekeurd. De winkeliers wenschen, dat de wettelijke tijd wordt gehandhaafd (behalve voor de kap pers). De voorzitter lichtte het verzoek na der toe en meende, dat tegen inwilliging bij de Kroon geen bezwaar bestaat. B. en W. hadden evenmin bezwaar. De heer Jb. Kloosterboer wilde wel vóór stemmen, maar drong er op aan, dat de winkeliers dan ook niet door een „achterdeurtje" de dan geldende bepaling ontduiken, zooals zij doen met de sluiting tusschen de middaguren. De voorzitter zei, dat de winkelslui tingswet dan onverkort wordt gehandhaafd. Wie haar overtreedt, wordt geverbaliseerd, als de politie hem betrapt. Het verzoek der winkeliers werd zonder stemming ingewilligd. Wijziging begrafenisrechten. De voorzitter had een toezegging gekregen van de begrafenisvereeniging van 140 om een begrafenistoestel te koopen van 215. Dergelijk instrument was nu be steld. Spr. betuigde dank voor de bijdrage. Volgens de begrafeniswet, aldus vervolg de de burgemeester, mag de heffing voor begrafenissen gelijk zijn aan de te maken kosten. Deze zijn echter zóó hoog, dat er niet aan te denken is, om het volle bedrag ervan terug te vorderen. Daarom wilden B. en W. eenige van de geldende heffingen slechts met een deel der kosten verhoogen en enkele andere ongewijzigd handhaven. Zij stelden voor om de grafrech ten per 10 jaar te brengen van f 6 op 7.50; het openen en sluiten van een graf van 2.50 op 4 voor volwassenen, voor kinderen bene den een jaar van 60 cent tot een gulden, idem tot 12 jaar van 1.20 op 2; voor het gebruik van het automatisch toestel zullen de leden der begrafenisvereeniging geen kosten hebben; niet-leden moeten 1 betalen; klokluiden kost 2 per keer; gebruik van baar voor niet-leden 1, kleed 1.20. Spr. vreesde, dat Ged. Staten weieens een vingerwijzing zouden kunnen geven, als de gemeente heelemaal de hoogere kosten over het hoofd zag. Beter is het, dan te kunnen aantoonen, dat de .gemeente wel iets deed in deze. Intusschen brengt de voorgestelde verhooging nog slechts weinig geld in het laadje. Het voorstel werd goedgekeurd, onder uitingen van waardeering over de matig heid, welke B. en W. hadden betracht bij de verhoogingen. De stok achter de deur. De tuinbouwvereeniging De Tuinbouw vroeg in een adres aan den raad om een regeling ten aanzien van de zetkool op te nemen in de algemeene politieverordening. De voorzitter was van meening, dat de bedoelde regeling een kwestie is, die door de tuinbouwvereeniging zelve dient te worden opgelost. Spr. wees erop, dat de contracten voor landhuur vanwege de ge meente en het burgerlijk armbestuur de clausule bevatten, dat de door de tuin bouwvereeniging te stellen regelingen moe ten worden nagevolgd. Spr. meende, dat de vereeniging door een boetestelsel voldoen den druk kan uitoefenen op de tuinbouwers. De heer Duif zei, dat de kaart, waarop alle plaatsen zijn aangegeven, waar zet- koolteelt mag plaats hebben, niet heele maal in orde is. De heer Jb Kloosterboer bevestigde dit en lichtte dit nader toe. De zaak dient z. i. te worden geregeld bij politieverorde ning; op aangifte van het bestuur der ver eeniging zou dan verwijdering van zetkool- planten kunnen worden gelast van een be paald perceel, als de gebruiker de door de vereeniging vastgestelde bepaling niet na komt. De voorzitter meende, dat het beste is, dat de vereeniging een goede kaart maakt en deze door de ledenvergadering laat goedkeuren. Zij zal dan wel sterk ge noeg zijn om de vastgestelde bepaling te doen nakomen. De heer Jb. Kloosterboer beaamde dit niet ten volle: in den regel zal het wel gaan, maar bij gebleken onwil (en die komt wel eens voor) zou een bepaling in de po litieverordening eigenlijk onmisbaar zijn. De voorzitter erkende zijn onkunde op het terrein van tuinbouw en verzocht aan de heeren Duif en Kloosterboer om de kwestie in het bestuur der tuinbouwver eeniging terug te brengen. Als het opne men van bedoelde regeling in de politie verordening ook dan nog noodig geacht wordt, zouden genoemde heeren een bepa ling kunnen ontwerpen ten behoeve van B. en W. Geruimen tijd werd nog over deze kwes tie gediscussieerd, waarbij vooral de heer Kloosterboer bleef bij 't vastleggen in de politie-verordening. Tegenover onwillige zijn door leden van de tuinbouwvereeni ging weieens strafmaatregelen toegepast, maar veel beter is het om een strafbepaling in de politieverordening als stok achter de deur te hebben. Ten slotte werd goedgevonden, dat de heeren Duif en Kloosterboer in het bestuur van „De Tuinbouw" er nog eens over pra ten. Daarna zal men op de zaak kunnen terug komen. Hierna sluiting. 5euiUetm 28) Er werd op de deur geklopt en Higgins fronste de wenkbrauwen bij deze interrup tie. „Wie is daar?" „Ik, mijnheer eh agent Jones", voeg de de man er haastig aan toe. „Goed. Kom binnen", antwoordde de in specteur onvriendelijk. „Wat moet je?" „Ik heb dat meisje gevolgd, mijnheer. Zij is vreeselijk overstuur. Ze zoekt iemand, vermoed ik. Ik ben juist afgelost en kreeg order, u terstond rapport uit te brengen". „Dank je". Higgins greep het stukje cou rant weer, dat uit den hoed was gekomen en dat hij bezig was te bestudeeren, en de man vatte dit op als een teeken dat hij kon verdwijnen, wat hij dan ook deed. Jill Crawford wist dus niet, dat de jonge Hamper er vandoor was, noch waar hij heen was! Inspecteur Higgins kwam tot een besluit. Hij greep zijn hoed en jas, sloot zijn kamer en verhei de prd. Een kv.artier la* bevond hij ?i"h l^ger, over den heer Rayner van het bureel on bestelbare brieven. Het onderhoud duurde slechts kort, maar de inlichtingen, welke hij er gekregen had. waren belangrijk. De blanco enveloppe was gevonden in de brievenbus tegenover Bir kenhead Mansions om 7 uur v.m. op Maan dagochtend. De brief moest dus gepost zijn na de daaraan voorafgaande lichting op Zondagavond om elf uur. Toen de brieven gesorteerd werden, was de blanco envelop pe terzijde gelegd („uitgeschoten" noemde de heer Rayner het) voor de afdeeling in formaties. Maar aangezien de post-ambte- naren veel moeite besteden aan onvoldoend geadresseerde brieven en aangezien er dien ochtend een epidemie van zulke brieven scheen te bestaan, was het eerst laat in den avond geweest, voordat deze enveloppe aan de beurt kwam, welke naar „onbestelbare brieven" was doorgestuurd. Hier moest hij ook op zijn beurt wachten en hij werd niet geopend voor den volgenden ochtend. Ter stond nadat de inhoud bekend was gewor den, had de heer Rayner, in plaats van de tweede enveloppe eveneens te openen waartoe hij het volste recht had een spe- cialen boodschapper naar Scotland Yard gezonden. „Hetgeen heel vriendelijk van u was, mijnheer", zei de inspecteur. Ten eerste. Henry Hamper was dien Zondagavond zóó dronken, dat hij naar huis gebracht moest worden. Toch had hij, zon der pen of inkt, dien brief geschreven en vóór zeven uur den volgenden ochtend ge post. 'Uit zijn eigen ervaring wist de inspec teur, dat „de volgende morgen" liet be- :a]d geschikt was voor het schrijven van 'iiiéven, noch voelde men zich in zulke om standigheden gedurende den nacht geneigd om op te staan en een brief te posten. Het was een feit, dat het een wonder genoemd mocht worden, indien men werkelijk vóór zeven uur wakker werd. De tweede kwestie welke met betrekking tot dien brief was komen vast te staan, was, dat, tenzij de brief gepost was door een van Hampers helpers van dien avond, dit ge schied was door een ander, die, om het idee meer kracht bij te zetten, dat Hamper het zelf gedaan had, zich de moeite gege ven had den brief te gaan posten in de bus, welke Hamper naar alle waarschijnlijkheid zelf gebruikt zou hebben. Een beetje inge wikkeld misschien, maar aldus was de re deneering van den inspecteur. „Thomas Hamper moet gevonden wor den. Zorg daarvoor!" Inspecteur Higgins had die instructie uitgevaardigd, wel we tende, dat dit gemakkelijker gezegd was dan gedaan. Om te beginnen was er geen enkele foto van den jongen. De pers had opvallend weinig belangstelling getoond voor de zaak van zijn vader. Het archief op de Yard, waarin de cou ranten-knipsels, welke op de zaak betrek king hadden, bewaard bleven, bevatte slechts twee berichten. Het eene, een dozijn regels groot, uit een buurtblaadje, en het andere, onder de rubriek „Gemengd nieuws", dat slechts de uitspraak vermeld de. De reden was niet ver te zoeken, want zelfmoord door middel van gasverstikking was vóór de courantenmenschen een alle- daagsch gebeuren. De moord op de bus lag meer in hun lijn. Zoo kwam het, dat er van den jongen Hamper door actieve reporters geen foto's waren gemaakt en een be zoek aan zijn woning leverde in dit op zicht ook geen succes op, want welke jongeman bewaart vandaag den dag zijn eigen foto? Toch wist de jonge Thomas Hamper iets. Hij had verklaard, hoewel inspecteur Hig gins er niet zoo heel zeker van was, dat hij de waarheid had gesproken, dat hij een „kerel" in dat verlaten huis in de wijk Horton gevolgd had. Hij had verder ver klaard, dat die „kerel" aansprakelijk was voor den dood van zijn vader. Die man moest een oude kameraad van Henry Ham per zijn. En Henry Hamper was een misda diger. Het was daarom zeer waarschijnlijk dat de man (indien hij bestond), dien de jonge Hamper gevolgd had, eveneens een misdadiger was geweest. Waren er bekende misdadigers van meer dan normale afmetingen? Dozijnen. Daar had je „Stier" Edwads, „Trotsche" Raynard „Slager" Campbellzooveel als je maar hebben .wilde, bedacht Higgins. Alle politiebureaux over het geheele land hadden een trieste foto ontvangen: het lichaam van den onbekende, zooals het op het bovendek van de bus was gevonden. Naam, adres en verdere inlichtingen ver zocht. Er was maar één vaag antwoord binnen gekomen en toch voelde de inspecteur zich verplicht, dit te onderzoeken. De inspecteur van een bureau ergens op het platteland had gemeld, dat een dorpsagent bij zijn wekelijksch bezoek aan het bureau de foto herkend scheen te heben. Higgins had er niet veel hoop op. Toen de agent nader ondervraagd werd, scheen hij nog onzekerder dan hij was, toen hij zijn chef er het eerst over gesproken had. De foto leek veel op een van de heeren van het groote huis: dat was alles. De inspecteur liet zich door den agent naar het hek om het groote huis brengen en daar stuurde hij zijn geleide weg, tot groo te opluchting van den man, die zich angstig en weinig op zijn gemak had gevoeld in te genwoordigheid van zoo'n „hooge". Higgins ging het hek door en wandelde het tuinpad op, dat naar het huis voerde. Dit lag een flink eind van den weg af en zag er keurig onderhouden uit. Blijkbaar welgestelde bewoners. De tuin was fraai aangelegd en achter het huis zag hij ver schillende broeikassen. De inspeceur be klom de vijf stoeptreden, welke naar de deur voerden, en belde aan. Er klonken sleepende voetstappen, waar op de deur geopend werd. In de deurope ning stond een klein verschrompeld man netje van middelbaren leeftijd in een rok- costuum, dat hem echter een tikje te groot was. Hij staarde den inspecteur ontsteld aan en mompelde: „Verdraaid, Higgins!" De inspecteur nam den man, die er üit zag, als had hij graag het puntje van zijn tong afgebeten voor dezen verrasten uitroep, nauwkeurig op. Higgins glimlachte. „Ik ben een boon, als dat niet de Gladde is! Wel, wie had dat gedacht, jou hier te zullen ont moeten!" Met uitgestrekte hand trad Hig gins naar voren, terwijl de ander angstig achteruit week. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7