Ir DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. KRACHTIG VERZET IN NEDERLAND EN BELGIE. DE STRIJD OM DE NEDERLANDSCHE VLIEGVELDEN. DE STRIJD IN BELGIË. Een radiorede van minister Van Kleffens. BOtt Dagorder van den opperbevelhebber. gels, No. 111 Zaterdag 11 Mei 1940 142e Jaargang Telegram van H.M. de Koningin aan den Koning van Italië. Nederlanders en Belgen in Amerika. Een goede raad aan de burgerbevolking. Staat vari beleg Curasao. Een proclamatie van koning Leopold. Legerbericht van het Opperbevel. Prijsopdrijving verboden. Uitgesproken voor den Britsehen omroep. De troepen trekken zich op de hoofdverdedigings linie terug. Britsche troepen rukken België binnen. Duitsche luchtaanvallen. Roosevelt pleegt overleg. vereenstemming te t, maar wij zullen neerleggen, zeide, dat hij onaf- in den heer Kaayk olgens den heer van financieele ntwoord van den at tegendeel. Da tteerd. Men krijgt och de 800 rente heeft dus wel iets erbaan mogelijk- ;ou het toch be- dwijnt. Klinkende un loopbaan. De nen al moedwillig door de militairen men de wieler- amma's aantrekke- emeester van Am- van de stad boks- hier niet. met zijn tweeën- Jij bent zwaar ge- Gelach.) edstrijden gezien, lier te verbieden, de Groot is spr. ael kon niets meer een toekomstige leid om door an- lijke tijden heen hter geen winst, voorts vrijheid betreurde het in van de wieler- ;rd is, waar het -ig aan, dat het dit ook aan de respondentie. Als praten, dan wilde omdat ook hij sportpark be- echter gezocht stelt vragen 2er C. Couwen- ge van B. en W. ter beantwoor- ring. nomen van het op de Allc- -komend in de j.l. dan reeds bedoeld vei- mming te komen? alsnog be- pdat tenminste zend om be houden? n gaf een toe gemeentebelang Ikmaar blijft, achtte de veiling der gemeente toond, de plaats, Uitbreiding is den directeur ierhoud gehad aren zoo geluk- de Kruse- teur heeft een den kostprijs kunstwerken bericht had dat hij, de houden dit van de Scha- is dit te men aan den koop heer Mak an kon den- Ibedrijf gaf ige zonder 'ftiedt. B. en beslissing zul- aanvrage komen. Hoe te duur is. het college 8 schreef, aangehou- aanvrage' zeide, dat an spr. ge- or 1 kon dat daar- omdat de ost heeft, een defi- oordeelde, at bestuur s dan van aan de wel zeer vergelijking desondanks aar de vei- mogelijke auden. zeepte dit houd een 13000 en en finan- ïente ver- nder dan rde zich veiling de in- met een Mr. de waarop had ge- DAES »ren. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. A PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 's-Gravenhage, 10 Mei. Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen aan het Nederlandsche leger haar hooge tevredenheid te betuigen over de wijze, waarop de Nederlandsche troepen zich tegen den schender van onze neutraliteit verzetten. Hierdoor kan de strategische overval van den vijand als mislukt worden beschouwd. In alle deelen van het land houden onze troepen, voor zoover hun opdracht hiertoe leidde, verbeten stand en treden zij den vijand, waar noodig, zelfs onversaagd en met succes tegemoet, de uitvoering van diens doeleinden vernietigend. De flinke houding onzer troepen weerspiegelt zich in de stemming van ons volk, die van vastberaden rust getuigt. De generaal, opperbevelhebber van land- en zeemacht, WINKELMAN. Allen commandanten wordt hierbij opgedragen de troepen mededeeling te doen van deze dagorder. H. M. de Koningin heeft een telegram van den volgenden in houd aan den ^oiling van Italië gezonden. „Ik doe een beroep op de edele gevoelens, welke te allen tijde het huis van Savoye bezield heb ben om het hooge gezag van Uwe Majesteit in te roepen in verband met een conflict, waarin Neder land zich gewikkeld vindt niet tegenstaande de strikte onzijdig heid, waaraan het krachtens tra ditie gehecht was en welke het nimmer één oogenblik heeft na gelaten te betrachten. „Ik hoop dat Uwe Majesteit haar invloed zal aanwender op dat de rampen van den oorlog aan de burgerbevolkingen bespaard zullen blijven en de grondbegin selen der menschelijkheid geëer biedigd zullen worden door alle oorlogvoerenden zonder eenige uitzondering." Zij bieden hun diensten als vrij willigers aan bij de consulaten. Nederlandsche en Belgische onder danen hebben gister de consulaten hunner landen in N.-York en andere Amerikaansehe steden belegerd om hun diensten aan te bie den voor het Nederlandsche leger. De con sulaten in New York deelden den vrijwil ligers mede, dat zij niet in staat waren ge weest verbinding te krijgen met hun regee ringen sedert den aanvang van den Duit- schen aanval. Hun was nog niet opgedragen 'vrijwilligers aan te nemen. Blijf zooveel mogelijk in huis. Men meldt ons van militaire zijde: De oorlog woedt thans binnen onze grenzen. Ieder dient daarom in al zijn gedragingen te toonen, dat hij ten volle doordrongen is van den gruwelijken ernst van den nieuwen toestand. Elke verplaatsing van personen, die niet strikt noodzakelijk is, of niet door de autoriteiten wordt bevolen, moet ver meden worden. Tracht niet u naar ver wanten of vrienden, die elders vertoeven, te begeven. Blijft zooveel mogelijk in huis, en verlaat u op de door de overheid voor uw veiligheid getroffen voorzie ningen. Bedwing uw nieuwsgierigheid als het ooit in uw woonplaats tot een intocht van den vijand mocht komen, dit is in het belang van uw eigen veiligheid. Vertrouw er echter op, dat de Neder landsche weermacht in staat zal zijn u te behoeden. De staat van beleg is afgekondigd op het gebied van Curagao. Voorbereidingen zijn getroffen voor iedere gebeurlijkheid. De gouverneur heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin gezegd wordt, dat Cu ragao als deel van Nederland ook in oorlog is met Duitschland, maar dat de interna tionale politieke status van bet gebied, afgescheiden hiervan, ongewijzigd zal blij ven. De huidige ambtenaren blijven belast met het bestuur en de defensie en iedere hulp van buiten, zoo wordt verklaard, zal als onwelkom van de hand worden ge wezen. De Belgische omroep heeft vroeg in den morgen een proclamatie van den koning uitgezonden, waarin o.m. gezegd wordt: „Belgen, voor de tweede maal in een kwart eeuw wordt het loyale en neutrale België door het Duit- sche rijk aangevallen met verachting voor de plechtigste verbintenissen. Tot op het laatste oogenblik hebben wij onzen neutraliteitsplicht vervuld. Tot het dappere Belgische leger en onze moedige soldaten zend ik mijn broederlijken groet. Zij strijden om iederen duim gronds, om den vijandelij ken inval door onze provincies tot staan te brengen. Dank zij de inspanning, die de geheele natie zich getroost heeft, is de macht van ons land thans on eindig veel grooter dan in 1914. Reeds hebben Frankrijk en Engeland beloofd ons te zullen steunen en de eerste troepen zijn reeds op weg om de onze te ontmoeten. De strijd zal hard zijn, doch niemand zal aan het eindresul taat twijfelen. Zooals mijn vader in 1914 heb ik mij aan het hoofd van het leger gesteld in hetzelfde geloof en met hetzelfde vertrouwen. De Belgische zaak is rechtvaardig en met Gods hulp zal zjj overwinnen." Het gisternamiddag uitgegeven legerbericht No. 2 luidt als volgt: Nederlandsche grenstroepen bieden verbitterd weerstand aan IJsel en Maas. Ondanks krachtige Duitsche aanvallen, handhaven onze troe pen zich in Delfzijl. Vier Duitsche pantsertremen zijn buiten gevecht gesteld, waar van één tegelijk met de spoor brug bij Venlo in dé lucht vloog. Bij luchtaanvallen op onze vliegvelden en bij landingspogin gen in het binnenland zijn ten minste 70 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Zwakke in het binnenland gelande vijandelijke afdeelingen trachten zich te hand haven, doch worden door onze troepen met verbetenheid aange vallen. Van verschillende plaatsen wordt gemeld, dat Nederlandsche krijgsgevangenen door Duitschers als dekking worden gebruikt. Legerbericht No. 3. Uit een verklaring van een gevangen genomen Duitschen vliegerofficier is gebleken, dat de Duitsche legerleiding tot heden morgen haar eigen officieren niet heeft durven inlichten omtrent de voorgenomen schending van de door Nederland naar alle zijden even streng gehandhaafde neu traliteit. In tegenstelling met de berich ten van het Duitsche opperbevel, waarin wordt ontkend, dat 70 Duitsche vliegtuigen door ons zijn neergeschoten, is thans te melden, dat dit aantal is gestegen tot boven de honderd, terwij! bovendien op een der door de Nederlandsche troepen herover de vliegvelden veertien vijande lijke vliegtuigen onbeschadigd in Nederlandsche handen zijn ge vallen. Op één na alle door de Duit schers tijdelijk bezette vliegvelden zijn thans weder in ons bezit. Een nieuwe laffe schanddaad werd door Duitsche troepen be gaan, toen de commandeerendc Duitsche officier Hohendorff de gevangen genomen Nederland sche bezetting van een vliegveld dreigde te zullen afmaken, indien dit vliegveld onder artillerievuur genomen zou worden. 's-G ravenhage, 10 Mei. Bij beschikking van de ministers van landbouw en visscherij en van handel, nijverheid en scheep vaart is ten aanzien van alle goederen verboden deze te koop aan te bieden, te verkoopen, te huur aan te bieden of te verhuren tegen prijzen, welke hooger zijn dan de op 9 Mei 1940 geldende prijzen. Deze beschikking treedt in wer king op het tijdstip harer be kendmaking. De Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, van Kleffens, heeft gisteravond te Londen om 21.30 uur in de Engelsche ia al een radio rede uitgesproken, die door de B. B. C. werd uitgezonden. De minister zeide: „Ik ben met den minister van koloniën gekomen om uit naam van de Nederlandsche regeering een hecht contact te vestigen met de regeeringen van die mogendheden, als wier bondgenooten wij ons thans beschouwen. Nederland vecht op het oogenblik hard ter verdediging van zijn bodem en tot dusverre kan ik met dankbaarheid zeggen, niet zonder succes. Zooals gij allen weet, heeft ons land een uitgestrekt rijk over zee en aanzienlijke hulpbronnen. Deze hulpbronnen stellen wij thans ter beschik king van onze gemeenschappelijke zaak, de vernietiging van den Duitschen geest van moedwillige agressie. Duitschland heeft aan zijn lange lijst van aanvallen en van nieuwe weergalooze zelfzucht wederom een post toege voegd: zonder eenigerlei waaarschuwing zijn wij aangevallen, zelfs zonder dat voorwendsel van onderhandelingen, dat Duitschland gepoogd heeft In het geval van Noorwegen toe te passen. Voortgaande zeide minister van Kleffens, dat Nederland zou voortgaan te strijden, totdat tezamen de overwinning zou zijn behaald. De veront waardiging in het land is zoo diep, dat zij slechts geëvenaard wordt door de diepte der overtuiging, dat geen zaak zoo goed kon zijn. Het is bekend, aldus de minister, dat mijn landgenooten een hardnekkigen geest hebben en gij kunt er van overtuigd zijn, dat wij dien volledig aan den dag zullen laten treden. In dit geval doet zich de vraag 'niet voor, wat zou hebben kunnen zijn, wanneer de omstandigheden anders zouden zijn geweest. Als zonen van een zeevarende en luchtvaardersnatie hebben wij den vasten wil met volle kracht vooruit te stevenen voor onze zaak en die van, Engeland, Frankrijk, België, Noorwegen en Polen. De speciale correspondent van Reuter bij het Britsche expeditieleger seinde gister: Britsche troepen rukken over de Belgische grens op naar het nieuwe front. Onmiddel lijk nadat de internationale slagboomen gisterochtend werden weggenomen, bewo gen zich de in khaki gekleede colonnes met vlotte doeltreffendheid in O. richting. Ook Fransche troepen rukken België binnen. Groote groepen burgers, die de manschap pen zagen voorbij trekken, begroetten hun verschijnen met duidelijke vreugde. Zij wierpen bloemen naar hen. De Duitsche bombardementsvliegtuigen zijn actief geweest vanaf vier uur in den ochtend. We hebben vandaag al vijf maal het loei en van het luchtalarmsein gehoord. Men heeft mij verteld, dat vele burgers zijn ge dood ofschoon de meeste aanvallen gericht schijnen te zijn op de geallieerde vliegvel den. Ik heb de aankomst kunnen aanschou wen van de Britsche troepen aan de Belgi sche grens. Het was een indrukwekkend schouwspel. Lange colonnes vrachtwagens groote en kleine tanks en pantserwagens, auto's, motorrijwielen trokken op in een gestadigen stroom. De manschappen zagen er zongebruind uit, fit en gereed voor alles. De Duitsche aanval op België. De Duitsche aanval te land op Beige, die op alle punten gestuit is, is aanzienlijk belem merd is door vernieling van bruggen en het vellen van boomen. Duitsche parachutetroe pen zijn in zekere streken geland, maar vernomen wordt, zijn deze troepen reeds vernietigd. Uit Londen wordt gemeld: Duitsche en Belgische troepen zijn in verbitterde ge vechten gewikkeld op Belgisch gebied tegen over Aken, ter plaatse waar de spoorlijn, die Duitschland met België verbindt de grens passeert, zoo meldt de Britsche omroep. Volgens te Parijs ontvangen berichten trekt het Belgische leger zich overeen komstig de plannen terug op de tevoren gereed gemaakte hoofdverdedigingslinie. De opmarsch der Britsche hulptroepen. Officieel wordt thans bevestigd, dat een Britsch expeditieleger gister België binnen getrokken is. Duitsche vliegtuigen boven België. Om 16 uur 20 onderbrak de omroep van Brussel zijn uitzending om de bevolking er van in kennis te stellen, dat negen Duitsche vliegtuigen de grenu gepasseerd waren en vlogen in zuidwestelijke richting. De luchtaanval. De luchtaanval op België is uitgevoerd door talrijke eskaders, zoo wordt uit Brus sel gemeld. Verscheidene Duitsche machi nes werden neergehaald. Het aantal slacht offers in het gebied van Brussel is zeer ge ring. De Duitsche toestellen, die van af 5 uur 30 des morgens over Gent vlogen ont moetten een krachtig luchtafweervuur. Optreden van .de Belgische lucht macht. De Belgische luchtmacht en, luchtdoel artillerie hebben schitterende resultaten bereikt. De minister van landsverdediging deelt mede: Een van onze piloten heeft een Messer- schmitt 109 neergeschoten en een ander heeft tijdens een enkele vlucht twee Duit sche toestellen omlaag geschoten. De luchtdoelartillerie heeft vier of vijf Duit sche Messersehmits en Heinkel 3 neerge haald. Te Londen werd gisteravond van ge zaghebbende zijde vernomen, dat in België geen enkel vliegveld door den vijand bezet is. De parachutetroepen zijn 'snel buiten gevecht gesteld. Tot 18 uur waren 8 tot 10 vijandelijke vliegtuigen door het afweer geschut en de Belgische luchtmacht neer gehaald. De geallieerde troepen zijn door de Belgische bevolking met geestdrift verwelkomd. Belgisch protest te Berlijn. In een protestnota, gericht tot de Duit sche regeering, verklaart de Belgische re- geering: „Het Belgische leger zal het na tionale gebied verdedigen met al zijn kracht en met de hulp dergenen, die hun beloften getrouw zijn gebleven.' Roosevelt heeft in het Witte Huis gecon fereerd met Cordell Huil, den minister van justitie Jackson, Sumner Welles, generaal Marshall, den chef van den generalen vloot- staf admiraal Stark, leider der vlootopera- ties, over de maatregelen, die genomen moe ten worden in verband met den Duitschen aanval op Nederland en België. Zie vervolg Buitenland pagina 2, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1