Vai*°UN£ 4 ST EST IMTIEK is Het onderbrengen der geëvacueerden. 'n Ideaal Laxeermiddel FOSTERs MAAGPILLEN De Engelsche kabinets reconstructie. HET MERK: MOTOROLIE Japan en Nederl.-lndië. Het Fransche legerbericht, 4 Een Engel van der Er is door hen, die zich vrijwillig daar voor beschikbaar hebben gesteld, enorm veel werk verricht bij het ontvangen, sor- teeren en onder geleide verspreiden der ge- evacueerden in alle daarvoor hier ter stede in aanmerking komende gezinnen. Er is hier een overstelpende hoeveelheid vluchtelingen gekomen en in tal van gezin nen zijn er veel meer ondergebracht dan waarop oorspronkelijk was gerekend. Hier en daar verzette men zich tegen het binnentreden van deze ongelukkigen, maar de politie of de militairen maakten aan dat verzet spoedig een einde. Het is begrijpelijk, dat deze geëvacueer den niet mogen verwachten, dat de vrouw des huizes in de positie komt dat zij van nu af voor een dubbel of driedubbel huishou den heeft te zorgen. Alle geëvacueerde vrouwen zullen de taak der huisvrouw moe ten verlichten en zoo mogelijk voor de be hoeften van eigen gezin moeten zorgen. Nu men uiterst zuinig moet zijn met gas en eléctriciteit en er slechts op de helft van het normale verbruik kan worden ge rekend zal het koken voor veel meer per sonen een moeilijk vraagstuk worden, maar desnoods schaffe men zoo nu en dan de warme maaltijden maar eens af. In dezen voor allen zoo uiterst moeilijken tijd moet men zich aanpassen en in zoo groot moge lijke mate onderling hulp verleenen. Niet iedereen verkeert ten opzichte der evacuatie in dezelfde moeilijkheden welke veroorzaakt kunnen worden door het aantal en ook door de samenstelling en den aard dergenen die men huisvesting zal moeten verleenen. vormen rosters Maagpiilen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen 'last meer van verstopping en slechte spijs- vertering, of van dé* eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigheid, lusteloosheid, maag- f stoornissen, enz. Alom verkrijgbaar a f 0.65 Bij bijzondere moeilijkheden kan men zich wenden tot de daarvoor bestemde evacuatie commissaris in de groote militaire cantiuc op de Paardenmarkt en bij werkelijk on houdbare toestanden zal men zeker op de medewerking' van deze commissie kunnen rekenen. Alles wat de evacuatiedicnst in het belang der burgerij gepubliceerd wenscht, zal men in onze courant opgenomen vinden, daar het vanzelfsprekend is, dat wij al deze voor de burgerij bestemde kennisgevingen in ons blad publiceeren. Men vindt in dit nummer ook een mededeeling over de hulp aan ge evacueerdë gezinsleden, die elkaar kwijt ge raakt zijn. Wij spraken heden eenige collega's uit Amersfoort, die ons verzekerden vol lof te zijn over de hier ter stede voor de geëva cueerden getroffen maatregelen. Voor het passeercn van diverse militaire posten is legitimatie noodzakelijk. Men zal dit kunnen doen door het toonen van een geldige pas of bewijs van Nederlanderschap Wie dit niet bezit, kan zijn distributie-stam kaart toonen. Voor het zich begeven naar andere gemeenten zal een verklaring van het gemeentebestuur ten stadliuize te ver krijgen noodzakelijk zijn, tenzij men een geldige pas of bewijs van Nederlanderschap bezit. Voor een beoordeeling van den loop van den strijd hier en elders moeten wij naar de officieele legerberichten verwijzen, daar wij vanzelfsprekend aangewezen zijn op wat ons officieel gemeld wordt en er daarbuiten niets tot ons komt waarvan wij de juistheid met eenige zekerheid kunnen controleeren. Het bericht, dat de regeering verplaatst is en dat H.M de koningin zich naar Enge land heeft begeven, mag zoo verzekert men ons geenszins opgevat worden als een bewijs, dat wij alle vertrouwen in den toestand moeten verliezen. Integendeel wordt uitdrukkelijk verzekerd, dat dit voor zorgsmaatregelen zijn, die op dit oogenblik noodzakelijk genomen moesten worden om het bestuur over alle gebiedsdeelen van den staat te kunnen verzekeren. Wij verwijzen daarvoor naar de procla matie van den opperbevelhebber. Officieel wordt medegedeeld, dat de volgende kabinetsaanstellingen zijn verricht: Churchill: eerste minister en mi nister van defensie. Chamberlain: lord president of the council. Attlee: lord grootzegelbewaarder. Lord Halifax: minister van bui- tenlandsclie zaken. Greenwood: minister zonder por tefeuille. Churchill, Chamberlain, Attlee, Halifax en Greenwood zijn lid van het oorlogskabinet. De volgende re- geeringsleden hebben geen zitting in het oorlogskabinet: Alexander: eerste lord der ad miraliteit. Eden: staatssecretaris voor oor log. Archibald Sinclair: staatssecreta ris voor luchtvaart. De leiders der drie partijen, die aan de regeering deelnemen, zullen, of zij lid zijn van het oorlogskabi net of niet, geraadpleegd worden, wanneer zich problemen voordoen, die betrekking hebben op het alge meen karakter en de doelstellingen der regeering met inbegrip van vredesvoorwaarden. De nieuwe Engelsche regeering. De omvang en de aard der benoemingen in het Engelsche oorlogskabinet toonen, dat Churchill zich aangepast heeft aan de opvattingen van anderen, zoo schrijft de parlementaire correspondent van Reuter. De eisch tot instelling van een kleiner oor logskabinet is nadrukkelijk .geweest en of schoon Churchill zelve in de debatten gewe zen had op zekere mogelijke beperking van een soorgelijk lichaam, aanvaardt hij het thans. Het oorlogskabinet is teruggebracht van acht tot vijf leden. Zondagavond zijn verdere benoemingen in het kabinet van Churchill officieel be kend gemaakt. Tot lord kanselier werd be noemd Sir John Simon, die in de regeering Chamberlain minister van financiën was. Tot minister van financiën is benoemd, Sir Kingsley Wood, die in de vprige regeering de functie vervulde van lord-grootzegelbe- waarder. Sir John Anderson blijft minister van binnenlandsche zaken. Minister voor de voorraden wordt Erbert Morrison (labour). Duff Cooper wordt minister voor de inlich tingen en Sir Andrew Duncan blijft minister van handel. Lord Loyd wordt minister van koloniën. Officieel wordt heden medegedeeld, dat de koning de volgende benoemingen heeft goedgekeurd: Minister voor Indië en Burma wordt Leo pold Stennett Amery, minister van gezond heid Macdonald, minister van arbeid en na- tionalen dienst Ernest Becin, minister voor de voedselvoorziening, lord Woolton. De koning heeft ook goedgekeurd, dat Ernest Bevin den eed zal worden afgeno men als lid van Zijner Majesteit privy coun cil. INTERNEERINGEN VAN DUITSCHERS IN INDIE. Aneta verneemt, dat de gouverneur van West-Java aan den legercommandant rapporteerde, dat de interneering van de Duitschers volgens het „eerder ingedien de schema" wel en ordelijk is verloopen. In de residentie Bantam zijn vier Duit schers geïnterneerd, in de residentie Che- ribon 19 Duitschers en twee Nederlanders, in de residentie Buitenzorg 125 Duitschers en 10 Nederlanders, in de residentie Pre- angei' 213 Duitschers en in de residentie Batavia 285 Duitschers en 20 Nederlan ders. Ook bij de arrestatie van het perso neel van de Duitsche schepen zijn geen incidenten voorgekomen. DE ZITTING VAN HET LAGERHUIS. Het Lagerhuis is gister onverwacht bijeen gekomen om d n nieuwen premier, Chur chill de gelegenheid te geven voor een ont moeting van het Lagerhuis met zijn oorlogs kabinet. Toen Churchill voor de eerste maal als premier binnenkwam, werd hij luide toe gejuicht hetgeen herhaald werd toen Cham berlain binnenkwam en naast Churchill ging zitten. Churchill zeide: „Vrijdagavond j.l. kreeg ik van Z.M. de taak een nieuwe re geering te vormen. Het was de duidelijke wil van het parlement en de natie, dat deze nieuwe regeering op de breedst mogelijke basis zou zijn gevormd en dat zij alle par tijen zou omvatten. Ik heb het belangrijkste deel van deze taak voltooid. Er is een oor logskabinet gevormd van vijf leden, die de eenheid der natie vertegenwoordigen. Het was noodzakelijk, dat dit gebeuren zou in een enkelen dag, gezien de uiterste Urgentie en gestrengheid der gebeurtenissen. Morgen in den loop van den dag hoop ik de benoeming der voornaamste ministers te voltooien. De aanstelling van de overige mi nisters eischt gewoonlijk eenigen tijd meer. Ik was van meening, dat het in openbaar belang was den voorzitter van het Lagerhuis voor te stellen het Huis bijeen te roepen. Aan het einde der vergadering van vandaag zal een verdaging der zitting tot 21 Mei wor den voorgesteld met de bepaling, dat het zoo noodig eerder bijeengeroepen zal worden. Spr. verzocht vervolgens het Huis uit drukking te geven aan vertrouwen aan de nieuwe regeering door goedkeuring te hech ten aa.n een door hem ingediende motie, die inmiddels reeds is gepubliceerd. Hij gaf ver volgens een overzicht van den ernstigen toestand. Ik voel mij, zoo zeide hij, op dit oogenblik gerechtigd de hulp van allen op te eischen en ik zeg „komt, laat ons tezamen voor waarts gaan met onze vereenigde kracht".- Toen Churchill deze redè uitgesproken had, weerklonk luid gejuich. De Labour-afgevaardigde en die van de liberale oppositie verklaarden de regeering te zullen steunen. De onafhankelijke labour- partij verklaarde zich tegen de resolutie. Lloyd George verklaarde dat het Huis de resolutie zou aanvaarden. Het Huis heeft vervolgens de resolutie welke door den minister president werd in gediend, aangenomen met 381 stemmen. Er werd geen enkele stem tegen de resolutie uitgebracht. de waarborg voor de originee- Ie, van ouds bekende, door de VALVOLINE OIL COMPANY, NEW YORK, in haar eigen raffinaderijen geproduceerde AMERIKA EN DE LUCHT BOMBARDEMENTEN. Het Amerikaansche staatsdepartement blijft zich bezig houden met bestudeering van de kwestie, welke houding de regeering der Vereenigde Staten moet aannemen ten opzichte van de luchtbombardementen. Men verzamelt te dien einde berichten uit Europa, maar deze verduidelijken tot dus verre niet, of de Duitsche bombardementen open steden ten doel hadden of alleen mili taire doelen hadden. De eenige uitzondering schijnt het bombardement op Brussel te zijn waarover de Amerikaansche ambassadeur Cudahy meldt, dat talrijke branden zijn ver oorzaakt door Duitsche bommen. Het staatsdepartement heeft nota geno men van de officieele verklaringen van de Fransche en Engelsche regeeringen, waarin zij zich het recht voorbehouden voor de geallieerden om als represaille Duitsche be volkingen te bombardeeren, wanneer de Duitschers mochten beginnen met het aan vallen van burgerbevolkingen. ENGELSCHEN BOMBARDEEREN DUITSCHE CONCENTRATIES TUS- SCHEN RIJN EN MAAS. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelde Zaterdag mede: „Er zijn thans gedetailleerde rapporten ter beschikking van de gisteravond door de Britsche luchtstrijdkrachten uitge voerde aanvallen op vijandelijke concern traties in Duitschland tusschen Rijn en Maas. Ten tijde van deze aanvallen ruk ten sterke strijdkrachten op over den Rijn naar de Nederlandsche grens. Tref fers werden geplaatst op de brug over de Rijn nabij Wezel en op de verkeerslijn nabij die brug. De opmarsch van den vijand werd verder belemmerd door een reeks operaties, waarbij waargenomen werd, dat bommen een belangrijken spoorweg troffen benevens kruispunten van wegen te Aldekerke, Geldern, Rees en Goch". DE KRACHTIGE LUCHTACTIE TEGEN DUITSCHE COLONNES. Uit Londen wordt gemeld: Bombardementstoestellen van de voor uitgeschoven stootgroep der luchtstrijd krachten in Frankrijk hebben verwoestingen aangericht onder de colonnes der Duitsche troepen en gemechaniseerde eenheden, die door Luxemburg oprukken naar de Fran sche en Belgische grenzen, aldus wordt van gezaghebbende zijde vernomen. De aanval len op de vijandelijke concentraties werden gedurende den ochtend en in den loop van den middag ten uitvoer gelegd. Een afdee- ling bombardementsvliegtuigen viel een Duitsche gemechaniseerde colonne aan, waarbij een groot aantal bommen doeltref fend neergeworpen werd, terwijl machine geweervuur op de Duitschers werd gericht, terwijl zij voor het zoeken van dekking uit eenstoven. Dezelfde weg werd later door een tweede groep bombardementstoestellen aangevallen. Een rechtstreeksche treffer werd geplaatst midden in een reeks van 40 of 50 groote vrachtwagens. Andere groepen bombardeerden een colonne, die op het punt stond de DuitschLuxemburgsche grens te overschrijden. Op een plaats op den weg werd een aantal vrachtwagens ge zien, op verschillende punten, zij waren to taal vernield, een duidelijk teeken van de bombardementen. De bezetting van Curasao en Aruba. In gezaghebbende kringen te Londen is Zondagavond met nadruk naar voren ge bracht, dat de uitzending van Britsche en Fransche troepen naar de eilanden Curasao en Aruba in West-Indië geschied is op grond van een besluit, dat is genomen in volledige overeenstemming met de Neder landsche regeering. Hieraan werd toege voegd, dat de houding der Britsche regee ring ten aanzien van Nederlandsch-Indië ongewijzigd blijft. Zij heeft reeds eerder uitdrukking gegeven aan haar interesse bij de handhaving van den status quo en heeft niet de minste bedoeling om in Nederl.- lndië te intervenieeren noch is van eeniger- lei zijde het denkbeeld naar voren ge bracht, dat zij zulks zou doen ten aanzien van Curasao en Aruba. In gezaghebbende kringen in Londen werd Zondagavond vernomen, dat ondanks de energieke actie, die reeds is ondernomen door den gouverneur het van essentieel be lang wordt geacht, dat aanvullende troepen onmiddellijk beschikbaar zouden zijn om iederen noodtoestand het hoofd te bieden. Het ligt in het voornemen, dat zoodra de Nederlandsche regeering ervan overtuigd is, dat de veiligheid volledig gevestigd is, of zoodra aanvullende Nederlandsche strijdkrachten beschikbaar zijn in voldoen de getale, de Engelsche en Fransche troe pen terstond zullen worden teruggetrok ken. ITALIË EN DE OORLOG. Een officieel document. Er is een officieel document gepubliceerd, dat, aldus Stefani, den diensten indruk heeft gewekt in geheel Italië, n.l. een zeer lang en uiterst gedetailleerd rapport van den gevol machtigden minister Luca PietroMarchi. den chef van het bureau „economische zaken" van het ministerie van buitenland- sche zaken. Het document geeft een uiteen zetting van den emst der schade, die de Ita- liaansche economie sedert het begin van den oorlog heeft ondergaan en nog ondergaat door de Engelsch-Fransche controle ter zee en de „uiterst willekeurige toepassing" daar van. Het rapport eindigt met te zeggen, dat de aangehaalde feiten voldoende zullen zijn om een denkbeeld te geven van de schade, die voor de nationale huishouding voort vloeit uit de controle en haar werkwijze, die buiten het bestuurs-technisch terrein uitgaat en aspecten en ontwikkelingen van geheel ander belang aanneemt. Geen deelname aan den oorlog. Voordat het Italiaansche mailschip „Rex" Zaterdagmiddag van New York vertrok, heeft de algemeene manager der Italiaan sche scheepvaartlijn, Italo Verrando, ver klaard, dat hij particuliere adviezen had ont vangen uit Rome, welke hem „verzekerden", dat Italië niet den oorlog zouden treden, al dus meldt het agentschap Dow Jones, GEALLIEERDE TROEPEN GELAND CURACAO EN ARUBA. Geallieerde troepeneenheden zijn aan land gezet op de West-Indische eilanden Cu rasao en Aruba, ten einde mogelijke sabo tage door Duitschers te verhinderen. (Wij teekenen na informatie te be- voegder plaatse hierbij aan, dat de ten deze genomen en te nemen maatregelen op uit- noodiging van de Nederlandsche regeering geschieden.) DE STATUS VAN NEDERLANDSCH-INDIE. Minister Huil heeft herhaald, dat de Vereenigde Staten iedere ver andering in een status van Neder- landsch Indië zouden beschouwen als nadeelig voor de stabiliteit van den vrede in het geheele Zuidzee gebied. Hij herinnerde eraan, dat de Vereenigde Staten, Engeland en Japan onlangs te kennen hebben gegeven, dat de integriteit der eilan den geëerbiedigd zou worden. En hij voegde hieraan toe: „De Ameri kaansche regeering neemt aan, dat de regeering, welke verplichtingen op zich hebben genomen, deze ver plichtingen zullen blijven nakomen." HET ROODE KRUIS HERINNERT AAN DE HAAGSCHE CONVENTIE. Het Internationaal Roode Kruis Comité heeft herinnerd aan zijn oproep van 12 Maart tot de Staten, welke deelnemen aan de conventie van Geneve en de vierde Haagsche conventie van 1907, inzake de bescherming van de burgerbevolking te gen bombardementen uit de lucht. Opnieuw bezweert het comité de oorlogvoerenden geen aanvallen te doen op personen, die door hun inoffensief ka rakter niet mogen worden aangevallen. Het Roode Kruis Comité is van oordeel, dat het Roode Kruis thans openlijk zijn stem moet doen hooren uit naam van de waardigheid der menschheid. Boven alle conventies doet het comité een beroep op het geweten der naties. STEMMEN IN AMERIKA OVER MILITAIRE HULP AAN GEALLIEERDEN. Senator Glass (democraat) heeft in den Senaat het woord gevoerd en verklaard, dat „Duitschland van het aardvlak dient te wor den weggevaagd". Hij zeide voorstander te zijn van „iederen bijstand aan de geallieer den bij het gebrek aan het feitelijk zenden van een expeditiemacht". Ook senator King (dem.) bepleitte het zenden van „militaire voorraden om de Ne derlanders en Belgen te helpen hun landen te verdedigen". Senator Pitman, de voorzitter van de senaatcommissie van buitenlandsche zaken, heeft gezegd, dat, opnieuw het bewijs is ge demonstreerd, dat de totalitaire machten niet worden weerhouden door eenig voor schrift van goddelijk of menschelijk recht. TELEGRAMMEN VAN LEBRUN. President Lebrun heeft den koning der Belgen en telegram doen toekomen, waar in hij uiting geeft aan zijn gevoelens van warme sympathie en aan de zekerheid dat de heilige zaak van beide landen tenslotte zal zegevieren. Ook telegram aan Koningin Wilhelmina. De Fransche president heeft eveneens te legrammen, waarin hij uiting geeft aan zijn sympathie en aan zijn absolute vertrouwen in de overwinning, doen toekomen aan de koningin der Nederlanden en de groother togin van Luxemburg. Telegram van Koningin Wilhelmina aan president Lebrun. President Lebrun heeft het volgende te legram ontvangen van koningin Wilhelmina: „Op het oogenblik van de brutale en niet te rechtvaardigen agressie stel ik er prijs op U te zeggen hoe trotsch is er op ben, dat wij zijde 'aan zijde strijden met de groote Fransche natie, haar roemrijke strijdkrach ten en U uitdrukking te geven aan mijn onwrikbaar vertrouwen in de eindoverwin ning van het recht en de vrijheid". TELEGRAMMEN VAN DEN PAUS AAN KONINGIN WILHELMINA, KONING LEOPOLD EN DE GROOT HERTOGIN. De Paus heeft telegrammen gezonden aan de koningin der Nederlanden, den koning der Belgen en de groothertogin van Luxem burg, waarin hij uiting geeft aan de diepe ontroering, welke de gebeurtenissen waar van deze drie landen het slachtoffer zijn bij hem gewekt hebben. De Paus schenkt daarbij aan alle drie overweldigde landen zijn apostolischen zegen. Koning Leopold heeft den Paus een tele gram gezonden, waarin hij o.a. zegt: „Ik veroorloof mij Heilige Vader, U, als hoofd der katholieke kerk, te verzoeken met uw verheven zedelijk gezag de zaak te steunen, waarvoor wij met onverzettelijken wil zul len strijden". Antwoord van H.M. de koningin op een telegram van Z.H. den Paus. De regeeringspersdienst meldt: HM. de koningin heeft, op een pauselijk telegram van deelneming in Nederland's lot, het vol gende geantwoord: Ik dank uwe heiligheid oprechtelij k voor hare zoo sympathieke boodschap en hare gebeden voor het herstel van gerech tigheid en vrijheid. Vertrouwend in God, is mijn volk vast besloten al zijn krachten in te zetten, ten einde de uiteindelijke over winning te behalen. En dan Zomer-Rheumatiek! Nog een graadje erger, dan gewone Rheumatiek! U hebt het te pakken eer ge het weet. Ge behoeft maar een beetje bezweet te zijn en argeloos Uzelf bloot te stellen aan een koeltje of zuchtje en Uw pijnen- melden zich prompt. Maar-,de eigenlijke oor zaak zit dieper! Onzuiver bloed! Roest in de gewrichten opgehoopt urinezuur, dat de organen verzuimden af te voeren, zooals dat hoort! Stel U te weer tegen deze tergende kwaal. Doe een bloedzuiverende kuür met Krusehen Salts! De zes mi nerale zouten die Krusehen bevat zijn weldadig voor Uw heele gestel; Uw lever, nieren en ingewanden hebben die zouten noodig om de krachtige werking te kunnen uitoefenen en om Uw bloed te zuiveren. Waar zuren zich hebben vastgezet moeten ze worden losgemaakt en afgevoerd..... langs natuurlijken weg. Dat alles doet Krusehen Salts op prettige en afdoende wijze. Uw pijnen verdwijnen en ge wordt weer lenig en fit. Begin daarom vandaag nog met Krusehen Salts! Verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. Het Fransche legerbericht van Dinsdag morgen luidt: De Duitsche aanval ontwikkelt zich met toegenomen hevigheid. Uit midden-België valt niets bijzonders te melden. De vijand heeft de Maas bereikt van Luik tot Namen en te Sedan. Deze laatste stad werd geëva cueerd en in' de onmiddellijke omgeving als mede in het gebied ten noorden van Dinant vonden bijzonder verwoede gevechten plaats Er wordt strijd geleverd ten zuiden van Longwy tot de Moezel. De vijandelijke aan vallen werden afgeslagen in het gebied van Wissembourg. Onze troepen en de troepen der geallieerden strijden dapper tegen den vijand, die in het bijzonder met zijn ge vechtswagens en zijn luchtmacht een bui tengewone krachtsinspanning ontplooit. Aan het einde van den dag van 13 Mei waren 16 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Die vliegtuigen moeten worden toegevoegd aan de getallen, genoemd in het legerbericht op den avond van 13 Mei. Vannacht heeft onze luchtmacht talrijke verkenningsvluchten gemaakt. TELEGRAM VAN KONING LEOPOLD AAN KONING GEORGE. Koning George heeft een telegram ont vangen van koning Leopold. Het telegram heeft den volgenden inhoud: „De verstrekkende, aanmoedigende bood schap van uwe maejsteit heeft mij diep ge troffen. Zij brengt mij in dit ernstige uur, dat mijn land beleeft, het waardevolle be wijs van den. trouw van het Engelsche volk aan het gegeven woord. De zaak, die België verdedigt, is heilig voor mijn landslieden en ik deel het onwrikbare vertrouwen, dat uw boodschap tot uitdrukking brengt, in de vrije onafhankelijke toekomst van onze beide landen". ACCOMODATIE VOOR VLUCHTE LINGEN. Het Britsche ministerie van gezondheid heeft medegedeeld, dat het hoopt in staat te zijn vluchtelingen uit België en Neder land onder te brengen in Lancashire, Cheshire, Wcstriding, Cardiff cn Swansea, COMMUNIQUE VAN HET ALGEMEEN HOOFDKWARTIER. Aan gepensionneerde officieren, die nog niet reeds op eenigerlei wijze daadwerkelijk bezig zijn ten behoeve van de landsverde diging, wordt verzocht zich beschikbaar te stellen, zij het tijdelijk, om dienst te doen bij de postcensuur. Zij worden verzocht zich onverwijld persoonlijk aan te melden aan het gebouw Lange Voorhout 7, 's-Gra- venhage (kamer 9). EEN BOODSCHAP VAN GENERAAL GORT. Generaal Gort, de opperbevelhebber van het Britsche expeditieleger heeft de volgen de bekendmaking uitgevaardigd: Ik feliciteer alle bevelhebbers, de officie ren en de troepen voor de bewonderens waardige wijze waarop de opmarsch werd uitgevoerd met den steun Uwer vrienden van de Royal Airforce. Wij staan thans aan den vooravond van een groot oogenblik in de geschiedenis van het Britsche rijk. De strijd zal hard en langdurig zijn maar wij kunnen vertrouwen in de eindoverwinning. TEGEN DE VIJFDE COLONNE IN ENGELAND. Gister is in Londen vernomen, dat aan genomen mag worden, dat de meerder heid der drieduizend vijandelijke vreem delingen in de verboden gebieden in En geland en Schotland thans ter internee ring zijn aangehouden. Het is mogelijk, dat eenigen tijdelijk van huis afwezig waren, maar waarschijnlijk zullen zij binnen de eerstvolgende dagen opgespoord worden. Onder de 100 vreemdelingen, die in Edin burgh werden aangehouden, bevindt zich een aantal uitgeweken artsen, die in zie kenhuizen hun practijk uitoefenen. DE ZITTING IN HET HOOGERHUIS. De minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, heeft in het Hoogerhuis een gelijkluidende motie voorgesteld, als mi nister-president Winston Churchill in het Lagerhuis. Hij bracht vervolgens hulde aan Chamberlain voor zijn belangeloosheid en hij verklaarde, dat het hem groot genoegen deed, dat de groote kwaliteiten van Cham berlain ter beschikking van het land blij ven. Ten aanzien van Churchill zeide. lord Halifax, dat thans meer dan ooit de moed en de vastberadenheid van Churchill van groot nut kunnen zijn. Lord Halifax zeide verder, dat de Duit sche inval in Nederland en België zonder waarschuwing, zonder het voorwendsel van grieven en zonder rekening te houden met de nauwkeurige in acht genomen neutrali teit een daad van wettelooze barbaarsch- heid was en het is de taak van de beschaaf de landen dit recht te zetten. Lord Snell, de leider van de labourfractie van het Hoogerhuis bood de regeering de volledige medewerking aan. Hij voegde hieraan toe, dat alle inwendige geschillen op den achtergrond moeten worden gesteld om alle kracht in het werk te stellen om het fatsoen en de vrijheid te herstellen. Wij haten het Duitsche volk niet, noch verlangen wij naar zijn natuurlijke en rechtmatige ontwikkeling tegen te houden, doch wij willen de lust tot heerschen en de diepgewortelde brutaliteit van de huidige regeering niet 'dulden". Het Huis heeft vervolgens met algemee ne stemmen de door lord Halifax ingedien de motie aangenomen. ■'WS Uit Londen Reuter gemel* de tezamen m< Fransche kam Nederlandsche een heldhaftig de aanvallers liezen toebreni sche opperbev< verklaard, dat riteiten volko van den toest land. De Belg troepen er in terrein te ha richt uit Parij geallieerde tl Duitschers sts 640 kilometer van Nederlam Zwitsersche linie is dun aan het geva eerd tegenoffe Het proces d het optreden sche, Belgisch* gelsche troepe klaard, gaat Duitsche chef staf, Von Kei achtig op te land, teneinde deel, dat beha vallende strijd lideeren. In Bi gedeeld, dat marsch in Bel van Maastrich 'bracht door e tegenoffensief Niet bevestij vangen bericht ook de Engels gen tegenaan vooruitgestootc Duitschers tu en Luik, die in gaat. De corre ter bij de Enj krachten in F: •bij een luchtas breken van de luchtstrijdkracl woesting" hebl der zware ti achter de Duit gië. De Belg was gericht o strijdkrachten richtingen van geren, na de e trokken te zijn naai, die niet vlogen. Uit Parijs w de geallieerde ten een zwaar 1 ben gericht oj nabij Maastric ren, dat zich a den voegen bij toriseerde colt waren binnen; Albertkanaal. tuigen hebben nes gebom'b Maastricht en bommen kwar voertuigen en zienlijke verli* Maastrichtsche slechts één ov* zijn in de luel gelooft, dat de bewegingen v en dat het grt de grens nog Gemeld woi schers heftig a van Luik met doel een-verb met hun noo en zoodoende trekken. De d zuiden schjjnei Bastogne en h een telegram Het groote 'bewaakt over den weg Maas! opgeblazen. PRINSES JUI BERNHARD 1 P Prinses Juliana ben met koning G sabeth het noenn Buckingham Palac HONDERDDUIZEI VOOR HULP^ N E D E R L l Uit Kaapstad wo Afrikaansche parlen stemmen besloten e duizend pond sterlii voor hulpverleening België. De minister van klaarde, dat de reg< dat het parlement r worden zonder te vc lei wijzë verstrekke Hij herinnerde a welke de Unie met verklaarde, dat zeli landsche politieke stonden ten aanzien over deelneming as menschelijkheid vei zou worden verleen* DE NIEUWE REG< Men meent te wetei geslaagd de Roeme< vormen. Er zouden ondergeschikt belar Gafenco zou ministi zaken zijn gebleve

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2