DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE TOESTAND IN BELGIE. Maginot-linie ten Z. van Maubeuge over 100 K.M. doorbroken. Verordeningen en bekendmakingen voor het bezette gebied. Waaraan de bevolking zich heeft fe houden. Het giro-verkeer is geheel vrij. Rijksmarkbiljetten geen wettig betaalmiddel. Kookt nu ALLE melk GEMENGD NIEUWS, Mechelen en Leuven in Duitsche handen. Duitsche troepen trekken Brussel binnen. ALKMAARSCH COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENIIEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 116 Directeur; C. KRAK. Zaterdag 18 Mei 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Na een oproep aan de bevol king van Nederland door den op perbevelhebber van het Duitsche leger, gisteren reeds gepubli ceerd, worden de volgende ver ordeningen vastgesteld: Bezit van vuurwapenen. 1. Alle vuurwapens en munitie, handgra naten, explosieve stoffen en ieder ander oorlogstuig moeten worden afgeleverd. De aflevering moet binnen 24 uur op het naas te Duitsche veld- of plaatselijk commando gebeuren, voor zooverre ter plaatse niet an ders bepaald is. De burgemeesters worden verantwoordelijk gesteld voor de stipte uit voering van dit bevel. De bevelhebbers der Duitsche troepen hebben het recht, uitzon deringen toe te laten. 2. Wie vuurwapens, munitie, handgrana ten, explosieve stoffen of ander oorlogstuig bezit, in tegenstelling met deze verordening, wordt met den dood of dwangarbeid, in ge vallen van minder gewicht met gevangenis straf gestraft. 3. Wie op eenigerlei wijze in het bezette gebied tegen het Duitsche leger geweld ge bruikt, wordt met den dcod gestraft. De opperbevelhebber van het Duitsche leger. Verkoop levensmiddelen. Bij machtiging van den opperbevelhebber van het Duitsche leger bepalen wij, in het belang van de geordende en rechtvaardige verdeeling van levensmiddelen over het be zette gebied, als volgt: 1. Levensmiddelen en gebruiksartikelen mogen slechts in eene, met het normale gebruik gelijkstaande hoeveelheid, ver kocht of betrokken worden. 2. Hamsteren (d.i. ongewoon hooge inkoo- pen of bovenmatige bevoorrading) is verboden. 3. De Duitsche soldaten en rijksburgers zijn gehouden deze bepalingen in acht te nemen. Zij mogen slechts voor hunne eigene onmiddellijke behoefte koopen en dit tegen contante betaling. Slechts bij grootere bestellingen (hooger dan R.M. 500.kan door den bevelhebber der koopende eenheid met een leve- ringsbewijs worden voldaan. 4. Elk vergrijp tegen deze bepalingen zal gestraft worden. De opperbevelhebber der Legergroep. Prijsverhooging. Bij machtiging van den opperbevelhebber der Duitsche Weermacht verordenen wij als volgt: Par. 1. De op het oogenblik der bezetting geldende prijzen en vergoedingen voor alle noodzakelijke artikelen, voor den ganschen landbouw als voor de nijverheidsvoortbreng- selen, evenzeer voor het goederenverkeer van eiken aard in de door het Duitsche le ger bezette gebieden, en in het verkeer van deze gebieden met het Duitsche Rijksgebied, mogen niet verhoogd worden. Verdragen, die door de beide verdragslui tenden zijn vervuld, vallen niet onder deze bepaling. Par. 2. Het is verboden handelingen te verrichten door welke rechtstreeks of niet- rechtstreeks, de voorschriften, vastgelegd in De opperbevelhebber van het Duitsche leger en de opperbevelhebber van de legergroep in Nederland hebben een aantal verordeningen uitgegeven, waaraan de bevolking der bezette gebieden van Nederland, België en Luxemburg zich stipt moet houden. Hamsteren en priisverhoogina Par' worden ontdoken of kunnen worden ontdoken, verboden. Als verhooging van prijs of vergoeding wordt ook beschouwd elke rechtstreeksche of niet rechtstreeksche vermindering der te genprestatie, in het bijzonder voor wat be treft de betalings- of leveringsvoorwaarden, evenals de ongerechtvaardigde weigering, waren te fabriceeren of te leveren. Par. 3. Voorzoover, uit gerechtsvaardigden economischen grond, of ten einde onbillijke hardheid te vermijden, bevorderlijk is, kan de plaatselijk-verantwoordelijke „Oberfeld- kommandant" of het door mij aangestelde bureel uitzonderingen toelaten of verorde nen. Par. 4. Wie handelt tegen de voorschriften dezer verordening, of tegen de tot hare uit voering uitgevaardigde voorschriften en aanwijzingen, zal gestraft worden met geld boeten tot 30.000 R.M. en met gevangenis straffen tot 6 weken of met een dezer straf fen, in zooverre niet andere wetsteksten een hoogere strafmaat bepalen. Ook kunnen de tegen de voorschriften in prijs verhoogde ar tikelen in beslag genomen worden. De opperbevelhebber der legergroep. Invoering Duitsch strafrecht. Bij machtiging van den opperbevelhebber van liet Duitsche. leger bepalen wij als volgt: Par. 1. In zooverre een handeling, die vol gens het Duitsche recht strafbaar is, aan het oordeel van krijgsraden of bijzondere recht banken wordt onderworpen, geldt het Duit sche strafrecht. Par. 2. Het reizen uit de door de Duitsche troepen bezette gebieden van Nederland, België of Luxemburg kan slechts toegelaten worden door de plaatselijk-verantwoordelij ke Orts- of Feldkommandanten. Dieper in grijpende landsrechterlijke beperkingen blij ven geldig. Par. 3. Elk verkeer van onbevoegden met krijgs- of burgerlijke gevangenen, die zich in de macht en onder hoede van de Duitsche weermacht of beambten bevinden, wordt ge straft. Par. 4. Samenscholingen op straten of openbare pleinen, het beleggen, houden van, of deelnemen aan openbare vergaderingen of optochten, het verspreiden en drukken van vlugschriften zal gestraft worden. Uit zonderingen hierop kunnen door den plaat- selijk-verantwoordelijken bevelhebber wor den toegelaten. Par. 5. Wie het werk neerlegt, met de be doeling hierdoor de belangen der Duitsche bezetting te schaden, wie anderen dwingt het werk te staken of hen bij het werken tracht te hinderen ,zal gestraft worden. Par. 6. Wie in dagbladen of tijdschriften berichten openbaar maakt, die voor het Duitsche Rijk schadelijk kunnen zijn, of welker openbaarmaking door het militair be stuur verboden is, wordt gestraft: Par. 7. Wie niet-Duitsche radio-uitzen dingen beluistert, hetzij in het openbaar het zij gemeenschappelijk, of wie de mogelijk heid hiertoe schept, wordt gestraft. Uitzonderingen hierop maken de niet- Duitsche zenders, die door het Duitsche mi litair bestuur door openbare bekendmaking toegelaten zijn. Par. 8. Wie radioberichten, of welke be richten dan ook verspreidt, welke een vijan delijk karakter tegenover Duitschland dra gen, wordt gestraft. Par. 9. Deze verordening treedt met hare afkondiging in werking. De opperbevelhebber der legergroep. Beperking voor chèques blijft. In verband met de uitvoering „Besluit Bankenmoratorium", welk besluit in beginsel ook van toepassing is op den Postchèque- en Girodienst, deelt de directeur van dien dienst in overleg met het departement van financiën het volgende mede: 1. Het giroverkeer is geheel v r ij. Rekeninghouders kunnen derhalve zonder beper king bedragen uit het tegoed van hun postrekeningen doen overschrijven. 2. Rijkscomptabelen, ov^-heidsinstellin- gen, diensten en bedrijven e. d., alsmede de algemeene banken, kunnen ook door middel van chèques zonder beperking over het tegoed van de postrekening be schikken. 3. Alle overige rekeninghouders mogen uit het tegoed van hun postrekeningen door middel van chèques over geen groo- ter bedrag beschikken dan is aangegeven in artikel 2, onder 2, van genoemd be sluit, namelijk: a. 3 pet. per maand van het op 10 Mei j.l. bij den-aanvang van den dienst aanwezige tegoed, of b. ten hoogste 50 per week. 4. De beschikkingen, bedoeld in punt 3, onder b, kunnen telkens met een tus- schenruimte van een week worden uitge voerd. Wordt in een week geen beschik king uitgevoerd, dan mag desondanks in een volgend wekeljjksch tijdvak het be drag van 50 niet worden overschreden. 5. Hoewel ingevolge artikel 2, onder 3. van het „Besluit Bankenmoratorium" voor een aantal aldaar genoemde betalin gen (loonen, salarissen, huren, belasting e.d.m.) de vrije beschikking over het te goed is gehandhaafd, kan door den Post- chèque- en Girodienst in dezen bij de be handeling van chèque-adviezen niet in J beoordeeling worden getreden. Ook hier voor blijft mitsdien bij het opnemen van bedragen, voor zooveel de postrekeningen betreft, de in punt 3 aangegeven beper king gelden. Zij, die voor dergelijke beta lingen bedragen moeten opnemen, dienen deze te doen overschrijven op de reke ning van hun bankinstelling. Het opne men van contanten moet alsdan door tus- schenkomst van deze bankinstelling plaats vinden, waarbij de noodige bewijsstukken moeten worden overgelegd. Met het oog hierop is aan de bankin stellingen de vrije beschikking per chèque gelaten. Zie punt 2. 6. Chèques, waarvan de adviezen bij het in werking treden van het „Besluit Ban kenmoratorium" reeds ten girokantore waren geboekt en thans op de kantoren der posterijen aanwezig zijn, kunnen door deze kantoren normaal worden uitbetaald. 7. Op het Centrale Giro-kantoor te 's-Gravenhage kan geen uitbetaling van chèques worden verkregen. Voor de post- en belastingkantoren wordt medegedeeld, dat naast de Nederlandsche teekenmunt, zilverbons en bankpapier, Duitsche Reichskreditscheine wettig betaal middel zijn, waarbij 1J4 Reichsmark gelijk is aan 1. De Duitsche Rijksmarkbiljetten zijn geen wettig betaalmiddel en niemand behoeft de ze in ontvangst te nemen. Post- en belas tingkantoren nemen ze niet meer in betaling aan. Rotterdam na het bombardement. De correspondent van de Telg. in Den Haag heeft medegedeeld dat het aantal slachtoffers in Rotterdam gelukkig veel minder is dan de in omloop zijnde geruchten deden vreezen. Het aantal dooden onder de burgerbevol king bedraagt hoogstens 300, dat der ge wonden voor zoover in ziekenhuizen te Rotterdam en omliggende plaatsen ver pleegd 365. Het aantal menschen, dat Rotterdam op eigen gelegenheid heeft verlaten of na het bombardement is weggevoerd, bedraagt, volgens dit bericht, ongeveer 6000. Ook de gesteriliseerde en gepasteuriseerde. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd deelt in aansluiting aan de gegeven waar schuwing omtrent het koken van melk nog mede, dat nader de noodzaak is gebleken om ook alle z.g. gepasteuriseerde en gesterili seerde melk in flesschen voor het gebruik te koken. De aanwijzing luidt dus thans, dat teneinde gevaar voor typhus te voorkomen alle melk, zoowel flesschenmelk als losse melk voor het gebruik dien te worden gekookt. Tholen heeft gecapituleerd. Uit het hoofdkwartier van den Führer werd gister door het D.N.B. gemeld: Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: In den strijd tusschen Antwerpen en Na men werd de Dyle-stelling ten Zuiden van Wavre doorstooten en het Noordoost-front van de vesting Namen genomen. Ten Zuiden van Maubeuge tot Carignan ten Zuidoosten van Sedan, is de Maginot- linie over een breedte van 100 K.M. door broken. Fransche pantserafdeelingen, welke ten Westen van Dinant tegen onze pantser afdeelingen oprukten, zijn verslagen. Afdeeling van leger en luchtmacht achter volgen overal den naar^het Westen terug- trekkenden vijand. In den strijd ten Zuidoosten van Sedan werden 12.000 krijgsgevangenen gemaakt, waaronder twee generaals. Bovendien werd veel geschut buitgemaakt. Op den Zuidelijken vleugel hebben sterke eigen krachten vijandelijke aanvallen, be doeld om den stoot van het Duitsche leger te verkleinen, afgeslagen en in een tegen aanval wisten de Duitsche troepen hier ter rein te winnen. Aan het front van de Saar werd de ver kenning tegen de Maginot-linie voortgezet. Zooals reeds door speciale berichten is medegedeeld, heeft het verdragend geschut van de Franschen gisteren zonder militaire redenen de open stad Rastatt beschoten. De Duitsche zware artillerie heeft daarna als vergelding de stad Hagenau onder vuur ge nomen. In Nederland worden de eilanden van de provincie Zeeland veroverd. Gisteren heeft het eiland Tholen zich overgegeven. Het voornaamste doelwit voor de lucht macht vormden op 16 Mei de achterwaart- sche verbindingen van den vijand in Frank rijk en België. Talrijke spoorwegen en straatwegen zijn vernield. Troepentranspor ten werden vernietigd, troepenconcentraties en marcheerer.de afdeelingen werden uiteen geslagen. Door aanvallen op vijandelijke zeestrijd krachten en transportschepen voor de Neder landsche en Belgische kust zijn een vijande lijke kruiser en een kanonneerboot tot zin ken gebracht. Een transportschip werd zoo zwaar getroffen, dat het op het strand moest worden gezet. Twee Fransche torpedojagers werden beschadigd. In het midden der Noordzee werd een onder water varende onderzeeër door een bom getroffen, het schip is waarschijnlijk vernield. Voor Narvik is de luchtmacht er in ge slaagd een slapschip en een lichten kruiser met bommen te treffen. Een tankschip van 15.000 ton werd door bommen in brand ge stoken. Een vijandelijk jachtvliegtuig werd hier in een luchtgevecht neergeschoten. Onze Al penjagers konden in hun defensieven strijd door aanvallen uit de lucht op vijandelijke debarkeerende troepen en troepenconcen traties worden ontlast. De Alpenjagers heb ben versterking ontvangen. De vijand heeft gisteren aan het Westelijk front 59 vliegtuigen verloren, waarvan 30 in luchtgevechten werden vernield en acht door de luchtdoelartillerie werden getroffen. De rest werd op den grond vernield. Van de eigen luchtmacht worden vijftien toestellen vermist. ROTTERDAM HEEFT DEKKING EN KLEEDING NOODIG. De burgemeester van Rotterdam heeft toezending van matrassen, dekens en klee ding verzocht, aan het centraal depot voor kleeding en dekking. Erasmiaansch gymna sium, Wijtemaweg 25, Rotterdam (W.). Ge meentebesturen die helpen kunnen worden verzocht ten spoedigste de inzameling en verzending te organiseeren. DR. M. TER BRAAK f In den nacht van Woensdag op Donderdag is in zijn woning op 38-jarigen leeftijd over leden dr. M. ter Braak, redacteur voor lite ratuur en tooneel van „Het Vaderland". Hij publiceerde^ enkele romans en zeer veel essayistisch" werk. WAAKZAAMHEID TEGEN VERSLAPPING EN GEESTELIJKE' INZINKING. De opperbevelhebber maakt, in overeen stemming met den Duitschen militairen be velhebber, bekend, dat, ter voorkoming van verslapping en geestelijke inzinking, in rui me mate door de Nederlandsche militaireiV aan lichaamsbeweging moet worden gedaan. Dit kan geschieden door het verrichten van opruimingsdiensten en het doen van hei'stel- werken en door het beoefenen van sport en athletiek. UITZONDERING OP VERBOD TOT AFLEVEREN VAN MOTOR BRANDSTOF. Het verbod tot het afleveren en verbruiken van motor-brandstof is niet van toepassing op de te Den Haag gevestigde vreemde ge zantschappen die voorzien zijn van een iden titeitskaart terwijl een schriftelijke vergun ning van den burgemeester te verkrijgen is voor het vervoer door reinigings- en ont smettingsdiensten. DE MATERIEELE OORLOGSSCHADE. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt, dat beoosten de Grebbelinie is geen noemenswaardige schade ten gevolge van oorlogshandelingen is veroorzaakt, met uit zondering van de vernielingen welke het Nederlandsche leger aan bruggen ën andere kunstwerken ten uitvoer heeft gelegd. In de Grebbelinie in de Noordelijke helft intact gebleven. Ook in het gebied van de water linie is geen sihade aangericht en hetzelfde geldt voor het Zuiden des lands met uitzon dering van een gebied in de Peelstelling en van een sectie in de nabijheid van Breda. GEEN GEMEENTELIJK NOODGELD MEER. Het departement van binnenlandsche za ken maakt in overleg met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland aam alle gemeentebesturen bekend, dat de mac^f"1 tiging tot uitgifte van noodgeld is ingetrok ken. Dr. E. Boekman - Te Amsterdam is in den ouderdom van vijftig jaar overleden dr. E. Boekman, wethouder van onderwijs en kunstzaken in die stad. j Prof. mr. W. A. Bonger overleden, - Prof. mr. W. A. Bonger, hoogleeraar in de criminologie en de sociologie aan de univer siteit van Amsterdam, is aldaar in den ouderdom van 63 jaar overleden. Prof. dr. P. Th. L. Kan f. Te Wassenaar is in den ouderdom van 68 jaar overleden prof. dr. P. Th. L. Kan, oud-hoogleeraar in de neus-, keel- en oorheelkunde aan de uni versiteit te Leiden. Heropening Amsterdamsche Beurs. - B. en W. van Amsterdam brengen ter alge meene kennis, dat met ingang van Maandag 20 Mei 1940 de Beurs van Koophandel weder op de gewone uren zal worden gehouden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gister het volgende bekend: Na de ineenstorting van de ten Zuiden van Leuven gelegen Britsch-Fransche stelling zijn vandaag tegen den avond de Duitsche troepen Brussel binnengerukt. Het D. N. B. meldt: Duitsche troepen zijn na zware gevechten door de Dyle- stelling ten Noorden van Leuven heengebroken en hebben Mechelen genomen. In een aanval op groote schaal is Leuven vandaag gevallen. In het Noorden van Antwerpen zijn de Duitsche troepen bij hun verder opdringen aan het Noordelijk front dichter bij de vesting geschoven. De strijd bij Sedan. Volgens het frontbericht van het D. N. B. is de Dyle-stelling bij Wavre ten Z.-O. van Brussel doorbroken, waardoor de laatste weerstandslinie voor Brussel in gedrukt is. De slag in het gebied Antwerpen Namen wordt door den stoot op Brussel belangrijk beïnvloed. In Frankrijk hebben de Duitsche troe pen na overschrijding van de Maas de Maginotlinie ten Z. van Mauh. uge tot Carigeran Z.O.-waarts van Monlniédy op een front van 100 km. doorbroken. De aanvalsrichting van het door de Arden nen opgerukte Duitsche leger verraste de Fransche legerleiding. Ten W. van de Maas gingen de operaties snel in een scherpe achtervolging over. Ten Z.O. van Sedan zijn de Duitsche troepen, ondanks den Franschen tegenstand de Maas over getrokken. Aan het Saarfront waren er geen groo te operaties. Het Duitsche luchtwapen heeft bevel gekregen alleen militaire doelen aan te vallen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1