TRIUMPH DE BESTE 1? SIGARET 'N TRIUMPH VAN SMAAK! De geldige betaalmiddelen. Siad ett OmtMiinQ Mededeelingen van troependeelen. WAAR HET OP AAN KOMT? 100% WAARDE EN SMAAK-ROOK Commandanten moeten opgaven zenden over hun onderdeelen. Een goede raad. De Alkmaarsche Courant' 2 Commandanten van onderdeelen, die zich in Den Haag bevinden en zich nog niet in verbinding hebben gesteld met het commando 's-Gra- venhage, Parkstraat 24a, moeten onverwijld hun officier bevelsont vanger zenden naar Parkstraat 24a. Dit geldt ook voor onderdeelen, welke onderweg zijn naar 's-Gra- venhage. Reeds zijn vele berichten van Nederland- sche troepenonderdeelen binnengekomen. Verzocht wordt dergelijke mededeelingen niet toe te zenden aan een der omroepver- eenigingen, doch uitsluitend aan het Alge meen Nederlandsch Persbureau, dat inmid dels reeds van de volgende onderdeelen be richt ontving, dat allen in goeden welstand waren: Infanterie: III-l R.I. te Amsterdam; l-II-l R.I. en 3-II-1 beide te Rotterdam; 2-II-3 R.I. en 3-II-3 R.I. beide te Schoonrewoerd; 1-1-5 R.I. te Maarsen; geheel 7 R.I., M.C. III-9 R.I.; Staf 12 R.I. te Warmond; 3-1-12 R.I. te Haarlem; 111-12 R.I. te Zoetermeer (hierbij bevindt zich ook de twaalfde batterij te vel de, ingedeeld bij 12 R.I.); 1-13 R.I. te Haar lem; 1-14 R.I. (op enkele vermisten na) te Bunnik; Staf 1, 2, 3 en M.C. van 11-14 R.I. in fort De'Bilt te Utrecht; 111-15 R.I. te Jut- phaas; geheel 18 R.I. met mitr. peloton in Vossenhol te Utrecht; 11-19 R.I. te Vleuten, M.C. 111-19 R.I. (waarbij Stampsnijder, Boers, Dogt, Eshuis, Kienhuis en Heuvel' 111-20 R.I. te Vleuten; 11-21 R.I. te Utrecht; Staf 111-23 R.I.; 3-n-23 R.I., IIÏ-23 R.I. te As- peren, 3-1-25 R.I. te Badhoevedorp; geheel 111-25 R.I. (waarbij dr. Hartsuiker uit Balk brug) te Jutphaas; M.C. III-28 R.I. te Ab- benbroek; 1-31 R.I. te Amsterdam; 2-III-32 R.I. en 3-III-32 R.I. beide te Schoonrewoerd; 111-33 R.I. te Vianen; M.C. 111-34 R.I. (be houdens enkele lichtgewonden); 111-36 R.I. te Gorinchem en Gouda; Staf 111-42 R.I. en 1-III-42 R.I. te IJmuiden; M.C. 111-42 R.I. (waarbij sectie P.A.G.) en Staf 42 R.I. te IJmuiden; M.C. 1-44 R.I. te Hagestein; 2-III-46 R.I.; 11e dep.-bat. te Enkhuizen en Medemblik; 5e comp. 13e depotbat. te 's-Gra- venhage; le, 3e, 4e en 5e comp. Ie bat. be wakingstroepen in de Oranje Nassaukazerne te Amsterdam; Stafkwartier groep Haarlem Westfront Vesting Holland van de 34e res. grenscomp.; 7e comp. pionniers te Abcoude (Zaterdag vermoedelijk naar Soestdijk); l-III P.A.G. en III M.C. te Zoeterwoude: I B.A.G. te Lexmond; 8ste grensbat. te Lent bij Nijmegen; 46ste comp. mortieren te Via nen; 2e comp. 15e depotbat. te Leiden; 7e depotbat. te Haarlem; 15e mitr. comp. te Hillegom; 13e comp. pionniers te Piershil; 8e depot comp. grenadiers (incl. 13e depot bat. te 's-Gravenhage; 6e comp. 17e depotbat. te 's-Gravenhage; 13e comp. pioniers te Gor- ltum; 5e depotcomp. depotbataljon grena diers (een lichtgewonde); 2e comp. grensba- taljon grenadiers; 13e comp. P.A.G. te Wate ringen. Artillerie: geheel 1-1 R.A. te Baambrugge; staf 1 R.A. te Diemerbrug; II-l R.A. te Weesp; III-l R.A.; Staf 5 R.A.; II-5 R.A.; III-6 R.A. te Driehuizen; Staf 1-14 R.A. en Staf 11-14 R.A. te Abbenbroek; geheel 18 R.A. te Diemen en Weesp; 1-19 R.A. te Utrecht; 11-19 R.A. te Vleuten, 1-22 R.A. Luchtdoelartillerie: 152e batterij te Wijk- aan-Zee; 12e batt. te Loenen; staf luchtver dedigingskring Amsterdam; 14e batterij te Gorkum; 106e batt. te Amsterdam (waarbij ook Beckers uit Lutterade en Laurens uit Hoensbroek, afk. Alkmaar): 6e afd. 24ste batt.; 14e afd. 7e batt. te Weesperkarspel; 6e batt. te 's-Gravenhage. 10e batt. te Vleuten; 22e batt. te Noordwij- kerhout. Luchtdoelmitrailleurs: 11e comp.; Ie comp.; 151ste batterij; 12e peloton (waarbij ook de dienstplichtingen Drielman, De Vis ser, Blaauw, De Poter. Raets en De Riike. uit depot Alkmaar; 11e peloton 10e comp.; 62ste peloton 14e comp. te Scheveningen. Zoeklichtafdeelingen: 2e afd. 4e sectie te Hagestein; le afd., afd. Vesting-Holland detachement Scheveningen; 6e afd.; 4e afd. te Amsterdam. Voorts zijn berichten van goeden welstand ontvangen van: de eerste en tweede afdee- ling varende pontontrein te Ameide; even als de eerste, tweede, derde, vierde, vijfde en zesde schipbrug; de veren la, lb, lc, ld, 2a en 2b te Vreeswijk; het vernielingsdeta chement Scheveningen; 6e escadron 3e reg. huzaren (vroeger 10e esc. wielrijders) le verkennersafd. te 's-Gravenhage L. v. Meer- dervoort 207; geneeskundig en verplegend personeel 3e, 6e en 14e depot bat. te Delft (waarbij ook ds. Peeters); personeel veld postkantoren te 's-Gravenhage; hoofdexpe ditie veldpost B. veldpost 1, 6, 7 en 12; le comp. 5e bat. P. A. G. te Zoetermeer; 164ste batt. L. U. A. (met acht lichtgewonden) te 's-Gravenhage; bewakingsdetachement Staatsspoor 3e reg.; personeel alg. paarden- depot te 's-Gravenhage; personeel groep I mil. bloedgroepeeringsdienst 9e depotcomp. geneeskundige troepen te Amsterdam; perso neel indeelingsdistrict Zwolle (met korp. H. v. d. Bosch, Zwolle) te Haarlem; bewakings troep radio Noordwijk; manschappen motor rijschool te Nieuwkoop; sectie 3A en verbin- dingsafd. hoofdkwartier vesting-Holland te 's-Gravenhage; pers. radiostation alg. h(Sofa kwartier en radiostat. comm. luchtverdedi ging te 's-Gravenhage; manschappen verbin- dingsafd. le devisie te 's-Gravenhage; III M. C. 3e div.; personeel 3e weerstat. te 's-Gravenhage; troependeel stafkwartier Naarden (met de dienstplichtigen J. Lange- jans, Sybrings uit Groningen, Rijpkema uit Sneek, Lodewijks uit Franeker en bedie ningsmanschappen van de kanonkazemat der Hakkelaarsbrug te Muiden; verbindings afd. 4e legercorps; personeel marechaussee Zwolle; verbindingsafd. 8ste div. te Mont- foort (twee soldaten vermist.) Stafkwartier 3e div. met troependetache ment en detachement politietroepen (waar bij de luit. Tromp, luit. Seines en vaandrig Muller); 2e depot comp. geneesk, troepen te Amsterdam; brug 3 spoorwegtroepen te Amsterdam; le comp. aan- en afvoertroeper. te Den Haag en Bodegraven; Stafkwartier ën stafwacht territoriaal bevelhebber in Friesland (T.B.S.) te Den Haag (met serg. P. H. Schut); leerlingen le, 2e en 3e jaar K.M.A. te Haarlem en Bloemendaal; Staf kwartier 6e divisie en troependetachement 6e divisie te Lexmond; triangulatie-afdeeling stelling Den Helder; stafkwartier groep Lei den Vesting Holland; personeel tijdelijk militair hospitaal te Amsterdam; spoorweg troepen 4e wegcompagnie, le en 2e sectie plus lijngroep te Amsterdam, Zeeburgerdijk 25, 3e sectie te Haarlem station; verbindings afd. Alg. Hoofdkwartier en postduivensectie; 4e sectie, 3e Roode Kruis oomp. te Amster dam; staf kwartier troependetachement, ver bindingsafd. en artilleriecommando 1ste legercorps; verbindingsafd. 7e divisie te Am sterdam (met de vier leden centralen post te Dieren); stafkwartier tweede legercorps, met troependetachement enartilleriecom mando, alsmede stafkwartier tweede divisie; personeel afvoerstation te Vught, te Amster dam; manschappen vrijw. landstormcorps, luchtafweerdienst, afd. Zaanstreek; verbin dingsafd. 2e legercorps (behalve drie mili tairen, die zich bij het uitbreken van den oorlog niet bij het onderdeel bevonden, n.l. korporaal W. J. van Zanten, korp. H.. D. Mayer en sold. H. P. Gerretsen); personeel mil. hospitaal te Utrecht; Vickers Compagnie M.C. 17. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakte gisteren, in overleg met den Duitschen opperbevelhebber in Ne derland, mede langs dezen weg, het vol gende bekend: Teneinde zoo spoedig mogelijk over gegevens te beschikken betreffende het personeel van de landmacht, zullen alle commandanten enz., die personeel onder hun bevelen hebben, nog heden aan het Centraal Registratiebureau, Alexander- plein 10, Den Haag, inzenden een opgave ingevolge legerorder 1939 no. 340, punt 9, van het personeel, dat zich onder hun be velen bevindt, ongeacht of dit personeel tot hun onderdeelen behoort. In die opgave moeten zijn vermeld: vredesregiment, korps, enz., geslachts naam, voorletters-, rang, lichting, lotings nummer of nummer van het alfabetische register, gemeente van inlijving en ge boortedatum. Voor zoover niet over controlelijsten wordt beschikt, moet het oorlogszakboek je worden geraadpleegd. De opgave moet worden samengesteld naar den toestand van heden. Groote spoed. Het behoeft wel geen betoog, dat't. a. v. het inzenden van genoemde opgave groote nauwkeurigheid moet worden betracht en dat groote spoed geboden is, ten einde de bevolking te kunnen inlichten. Bovendien moet een ieder, wien zulks aan gaat, er op opmerkzaam worden gemaakt dat de kaarten betreffende het sneuvelen of gewond geraken van militairen, welke kaarten achter in het oorlopszakboekje zijn opgenomen, ten spoedigste moeten worden opgezonden aan het Nederlandsche Roode Kruis. Dit bericht zal zesmaal, elk half uur, wor den uitgezonden. De bevolking wordt verzocht, militaire commandanten met het omroepen van dit besluit in kennis te stellen en hun gelegen heid te geven aan hun toestel van den in houd daarvan kennis te geven. BRAND IN VAN GELDERS PAPIER FABRIEK. Gisteravond werd door sirenegeloei be kendgemaakt, dat er brand was uitgebro ken in de papierfabriek van de firma Van Gelder Zonen te Wormer. Onmiddellijk rukte de brandweer van de gemeente Wormer uit met twee autospuiten, terwijl ook de brandweer van Wormerveer spoedig met nog een drietal autospuiten te hulp kwam. De brand woedde 'bp een bovenzolder van een der opslagplaatsen van oud papier. Deze voorraad had door onbekende oorzaak vlam gevat. Beide brandweren bestreden op krachtige wijze het vuur zoodat men den brand na eer, uur meester was. De nablus- sching evenwel zal nog wel eenigen tijd vorderen. Omstreeks één uur kon een gedèelte van de brandweer uit Wormerveer inrukken. De blusschingswerkzaamheden stonden onder leiding van den commandant, den heer Van 't Kaar en van den heer Klinkenberg uit Wormerveer. HERSTEL VAN HET NORMALE LEVEN. Gisteravond is'in Den Haag door de Duit- sche autoriteiten in het Hotel des Indes een persconferentie gehouden waarin de heer Gottfried Aschmann, heeft doen uitkomen, dat het Nederlandsche strafrecht niet zoo als hier en daar is verondersteld buiten werking is getreden. Slechts in bijzondere gevallen zal voor vergrijpen, die volgens het strafrecht in Duitschland strafbaar zijn, toepassing van het Duitsche recht op over eenkomstige wijze in het bezette gebied ge schieden. Kapitein Frank heeft vervolgens een toe lichting op Duitsche legerberichten gege ven. Normale leven hervat. De heer W. Janke, van de persafdeeling der Duitsche legatie, constateerde met vol doening, dat in Nederland het normale leven thans vrijwel is herkregen. De bevolking heeft zich op voorbeeldige wijze aan den nieuwen toestand weten aan te passen. *IET DUITSCHE OFFENSIEF IN HET WESTEN. De resultaten van het Duitsche offensief in het Westen sinds den tienden Mei, dat is sinds een week, kan men, naar het D. N. B., meldt, als volgt samenvatten: 1. Luxemburg werd in één enkelen dag door de Duitsche weermacht gepasseerd en bezet. 2. Nederland kon ondanks hardnekkig ver zet in vijf dagen onder den voet geloopen en tot capitulaie gedwongen worden. 3. In België werden in de eerste zeven da gen de sterkste Belgische grensversterkingen snel genomen en werd vervolgens de door braak door het Belgisch-Fransche hoofd front aan de Dyle-linie geforceerd. 4. In Frankrijk werd aan het einde van de eerste- week de verlenging van de Fransche Maginot-linie aan de versterkte Maas op een zeer breed front doorbroken. De terugtrek kende vijand wordt aldaar door onze troe pen scherp achtervolgd. 5. Het massale gebruik van onze lucht macht heeft reeds in de eerste dagen sterke onderdeelen van 't vijandelijke luchtwapen, in totaal ruim 1500 vliegtuigen, vernield en de bodemorganisatie van den vijand vernie tigend getroffen. De Duitsche superioriteit in de lucht blijkt daarenboven uit de gron dige vernieling van vijandelijke wegen en spoorlijnen, alsmede uit het, opblazen van marschcolonnes, troepenconcentraties en troepentransporten van den vijand. 6. De oorlog werd gebracht tot vlak voor de deur van Engeland. De .vijandelijke zee- strijdkrachten, vooral de Engelsche, liepen daarbij de zwaarste slagen op. Hieruit blijkt automatisch de moeilijke si tuatie van de geallieerde oorlogvoering. De belangen der geallieerden zijn niet meer de zelfde. Het voorterrein NederlandBelgië was een Engelsch, geen Fransch terrein. Ne derland heeft den strijd gestaakt. België heeft geen belang meer bij de rol van een voorpost voor Engeland. Na de doorbraak in de Dyle-stelling kan België nog slechts wen- schen, Brussel en het achterland voor ver woesting te sparen. Ook voor Frankrijk is de kwestie der be scherming van Parijs en van het Fransche land dringender geworden dan een strijd om de Belgische kust. Alleen Engeland heeft de kust aan het Kanaal dringend noodig en zal vermoedelijk het uiterste doen, om zijn bondgenooten te houden op dit slagveld voor zijn eigen bescherming. België zal bin nenkort het lot deelen van Polen, Noorwe gen en Nederland. Het volgende slachtoffer van Engeland zal Frankrijk zijn. DE ITALIAANSCHE BLADEN OVER DEN SLAG TUSSCHEN SEDAN EN ANTWERPEN. De Italiaansche bladen berichten, dat enkele millioenen menschen betrokken zijn bij den geweldigen veldslag, welke tusschen Antwerpen en Sedan wordt ge streden en zijn einde nadert. Men wijst op de wanhopige pogingen van de geal lieerden om den opmarsch van de Duit sche pantserafdeelingen over de Maas tegen te houden en op de ernstige bedrei ging voor den Oostelijken vleugel van het Belgische front door de troepen, wel ke uit Nederland komen. De „Popoio di Roma" schrijft, dat de Duitschers nog steeds het initiatief behou den en hun superioriteit in de lucht hand haven. De „Popol'o d'Italia" is van mee ning, dat het Duitsche offensief in België thans heel anders verloopt dan in 1914, want Duitschland heeft thans in het Wes ten zijn geheele macht verzameld, terwijl door het Duitsch-Italiaansche verdrag de geallieerden gedwongen zijn ongeveer een millioen man te reserveeren aan het front van de Alpen en op andere punten aan de- Middellandsche Zee. Het blad wijst verder op de mogelijk heid voor Duitschland om, dank zij zijn ontegenzeglijke superioriteit, naar het hart van Frankrijk op te rukken en tege lijkertijd Engeland te slaan. Het blad trekt de conclusie, dat Duitschland thans vele vruchten plukt van de ernstige fout van de geallieerden om de neutrale mo gendheden in den oorlog te betrekken. RADIOTOESPRAAK VAN GAMELIN. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Generaal Gamelin heeft gistermiddag een radiotoespraak tot de Fransche troepen ge richt, die aan Duitsche zijde is opgevangen. Het D. N. B. is in staat deze radiorede van den Franschen generalissimus woordelijk weer te geven. Zij luidde als volgt: „De stroom der gemechaniseerde en gemotori seerde Duitsche divisies moet tot staan wor den gebracht en niemand heeft het recht te rug te wijken". De buitengewone inhoud van de radiotoespraak leidt volgens welin gelichte kringen alhier tot de conclusie, dat de militaire toestand door de Fransche le gerleiding ernstig wordt geacht. De door de Duitsche bezetting noodzakelijk geworden maatregelen zijn op snelle wijze ingeburgerd en radio en bioscoop bieden weder de gewone ontspanningsmogelijkheid, afgezien dan van enkele onvermijdelijke be perkingen. Speelfilm en kleine cultuurfilms zijn niet aan bijzondere censuur onderwor pen, alleen voor journaals geldt nog een af zonderlijke regeling, doch het ligt in de be doeling, oqk hiermee zoo spoedig mogelijk weder de vrije hand te laten. Betaalmiddelen. Verder legde de heer Janke nog eens den nadruk op het verschil tusschen de Duitsche rijksbankbiljetten en de Duitsche Kassen- scheine. Laatstgenoemde zijn in Nederland geldig betaalmiddel, terwijl de Duitsche bankbiljetten in Nederland niet in betaling behoeven te worden aangenomen. Ter vergemakkelijking zal voor het Ne derlandsche publiek een foto van het gel dige Duitsche papieren betaalmiddel worden gepubliceerd. BELGISCHE REGEERING NAAR OOSTENDE. De Belgische regeering, zoo meldt het D.N.B., is Donderdag van Brussel naar Oost ende vertrokken. Naar verluidt heeft zij Brussel verlaten in overleg met de legerleiding; de magers en verscheidene hooge ambtenaren nebben zich in de omgeving gevestigd, evenals eenige buitenlandsche diplomaten. Het D. N. B. meldt voorts uit Genève: De oorlogscorrespondent van de Petit Da.uphi- nois" in België deelt mede, dat de Noorsche gezant, de Japansche ambassadeur en de Fransche consul, de Belgische hoofdstad verlaten hebben. Met uitzondering van de ,(Soir", zouden de Belgische bladen te Brus sel niet meer verschijnen. DE DUITSCHE PERS OVER DE KRIJGS VERRICHTINGEN. De Duitsche pers acht de mededeeling, dat de Maginot-linie over een breedte van 100 k.m. doorbroken is van groot belang. „Hamburger Fremdenblatt" schrijft, dat na het verlies van de essentieele posities in België en Nederland, het kritieke tijdstip in de politiek-militaire oorlogvoering der Wes telijke mogendheden gekomen is. België en Frankrijk moeten zich thans vertrouwd ma ken met de verschrikkelijke waarheid, dat hun lijden en offers, ja de geheele onzeker heid over hun verdere toekomst slechts het uitvloeisel zijn van hun al te snelle bereid willigheid waarmede zij zich ter beschik king gesteld hebben van de niet te remmen eerzucht eener eilandenmogendheid buiten Europa. De „Berliner Börsenzeitung" ziet in de doorbraak van de Dyle-stelling een nieuw geweldig bewijs voor de onweerstaanbare stootkracht van den Duitschen aanval. Wat zich echter verder Zuidwaarts afspeelt, al dus het blad, is werkelijk adembenemend. De doorbraak van de Maginot-linie op het machtige front tusschen Maubeuge en Sedan is een gebeurtenis van de grootste strategi sche beteekenis. Engeland en Frankrijk sid deren onder de machtige Duitsche schokken. Te land, in de lucht en op zee vormt het ge heele enorme slagveld het beslissende schouwspel van den geweldigsten strijd in de wereldgeschiedenis. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat de gevechten op de Zeeuwsche eilanden spoedig zullen zijn afgeloopen. Het blad vermoedt, dat de militaire inzichten van Engeland eenerzijds en België en Frankrijk anderzijds thans uiteenloopen, daar Enge land andere strategische doeleinden najaagt dan België en Frankrijk. Den Franschen ligt de bescherming van hun hoofdstad uiteraard meer aan het hart dan de verdedi ging van kusten in het belang van Engeland. Wij hebben in tijden van neutrali teit en van oorlog alles gedaan wat van goede vaderlanders verwacht kan worden. Onze soldalen zijn met den groot sten moed en vastberadenheid in den strijd gegaan en zij hebben dien moeten staken, toen de opperbevel hebber, na beoordecling van den al- gemeenen toestand, daartoe bevel heeft gegeven. Algemeen wordt erkend, dat Ne derland zich in den strijd tot het laatste oogenblik dapper heeft ge dragen. Thans leven wij in geheel andere omstandigheden en opnieuw komt nu de vraag naar voren: op welke wijze kunnen wij ons land thans het beste dienen? Dat is en daarop is door de Duit sche autoriteiten ook met grooten nadruk gewezen door alles te doen waardoor rust en orde worden verzekerd en het dagelijksch leven tot in alle onderdeelen zoo normaal mogelijk functionneert. In het belang van een goede sa menwerking met allen, wier gezag wij thans zonder meer hebben te erkennen, hebben wij slechts te ge hoorzamen aan wat ons wordt opge dragen. Wie in strijd daarmede han delt, kan veroorzaken, dat scherpere maatregelen noodzakelijk zullen blijken, warmee land en volk geens zins gediencLjzuIlen zijn. Laten wij hij alles, wat achter ons ligt dankbaar zijn, dat wij in een toestand verlceeren, waarin ons be drijfsleven weer normaal kan func- tionneeren. DE ARRESTATIES IN ALKMAAR EN OMGEVING. Naar aanleiding van in de stad loopende geruchten, dat de talrijke arrestaties, welke vóór het staken van den strijd in de stad en omgeving verricht zijn geworden, mede zou den zijn geschied op last van den burge meester en den officier van justitie, worden wij gemachtigd te verklaren, dat beide autoriteiten met deze arrestaties niets te ma ken hadden. EINDEXAMENS GYMNASIUM EN H. B. S. Vastgesteld zijn de data der eindexamens voor de gymnasia en de afdeelingen gym nasium van lycea voor zooveel het monde ling gedeelte betreft: Voor het R. K. Lyceum te Alkmaar is het examen vastgesteld op 2, 3, 4 en 5 Juli. Gecommitteerden zijn prof. dr. A. Sizoo, prof. dr. A. E. H. Swaen, dr. J. Ridder, prof. dr. A. A. Pulle, prof. dr. H. J. Jordan en prof. dr. A. E. van Arkel. EEN GOED BERICHT. De commandant van het 8e Dep. Inf. deelt ons mede, dat van C. I.21 R. I. ta Utrecht telefonisch de mededeeling is ont vangen, dat van de le Bat,, gelegen in'n fort bij Vechten, en de 2e Bat. Staf 21 R. I. in rie Kromhoutkazerne te Utrecht allen in leven zijn. (Bij deze legerafdeelingen zijn vele Noord hollanders). AUTORIJDEN. Nu het autorijden met particuliere auto's niet mogelijk is, hebben wij ten belastingkantore eens geïnformeerd hoe het met de terugbetaling van de gestorte gelden voor de wegenkaarten staat. Men deelde ons mede, dat volgens ontvangen instructies aan houders van kwartaal- kaarten niets terug mag worden betaald, terwijl aan houders van jaarkaarten te rugbetaald mag worden de nog niet ver schenen kwartalen. Deze houders doen echter verstandig met de inlevering van hun kaart tot vóór Augustus te .wachten, aangezien het mogelijk is, dat in de perio de vóór Augustus toch nog gereden mag worden en men dan dus kan rijden op de kwartaalkaart waarvoor men toch geen terugbetaling ontvangt. RIJKSTELEFOONDIENST. Locaal telefoonnet Alkmaar. Nieuwe telefoonaansluitingen in de maand April 1940: 2895, J. D. Kleijne, Emmastraat 75, 3929, A. E. Tondu, Kerkplein 8. 4200, Mevr. Wed. E. HeksterVogelstein, Fre- derikslaan 123. 4223, S. Balder, Coster- straat 16. 4232, M. Nijrnan, Kennemer- straatweg A 432, Heiloo. 4254, Bestuur Polder Heerhugowaard, Polderhuis te Oudorp. 4255, P. Hendriks, Emmastr. 69. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 19 Mei zal de apotheek van Mevrouw SchoutenOele, Koorstraat 47, geopend zijn. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Ned. Chr. Gemeenschapsbond in „Waakt en Bidt", Zondagmiddag 3 uur jongelieden- samenkomst; Zateradgav. 8 uur bidstond Oudegracht 208; Vrijdagav. 8 uur bijbelbe spreking vrouwen Oudegracht 208. AKERSLOOT, 11 uur, ds. van Mullem. LIMMEN, 9.30 uur, ds. van Mullem. OTERLEEK, 10 uur, ds. Loysen (verbe terde opgaaf). is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320. Laten wij alles doen om het thans zoo ruimschoots in ons gestelde ver trouwen niet te beschamen. Wij hebben allen geadan wat wij konden om ons vaderland zoo lang mogelijk vrij en zelfstandig te hou den. Maar wat achter ons ligt is nu van geen beteekenis meer. Wij mo gen met vertrouwen in de toekomst zien, thans moeten wij ons allen aan- passen waardoor rust en orde verzekerd worden, waarmede ten slotte ons aller belang het beste gediend wordt. Aangezien ons gebleken is, dat verschillende winkeliers Reichsmarken^ in betaling hebben genomen, hebben wij, in overleg met het bestuur van de Winkeliersvereeni- ging bij de Nederlandsche Bank ons licht opgestoken en vernomen, dat Reichsmar ken wel geldig zijn in Duitschland, maar hier als betaalmiddel geweigerd kunnen worden. Alleen Nederlandsch geld en Kassensehcine, dus de Reichsmarken, voorzien van den adelaar met het opschrift Reichskreditkasse, zijn in Nederland geldige, wettige betaalmiddelen. Ter verduidelijking deelen wij nog mede, dat de waarde van een gulden gelijk is aan R.M. 1.50. De bevolking wordt dus gewaarschuwd, Reichsmark-biljetten met in betaling aan te nemen. Alleen het Nederlandsche geld en de Reichskreditkassenscheme zijn in Nederland wettige betaalmiddelen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2