DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. AANBOD ZATERDAGS. tfiff regels s tuinen. 'EER :lame >ken: De Regeeringscommissaris organiseert den wederopbouw van het land. Het Duitsche frontbericht. Duitsche aanvallen op ha vens aan het Kanaal. sch goederen. contant. iaqs inzenden.) Herenrijwielen) i Damesrijwielen Heerenrijwï ijwSien. f. a. n. traat 45. maar. Telef. ir. 'OORN, Kanaal- 3N VRAGEN DE FIT. vindt in zijn tuin ren, te verbeteren, en wanneer er oment niets meer ïdachten aan het i het dan thans de aandacht komen rden. oral de ouderwet iet, de Dianthus chtige fluweelige de enkelbloemige van tint geven, rlaken en bruin et zalmkleurige, fitte exemplaren, 'den ring in het erschijning is de atus grandifloras, ritte bloemscher- Wie liever dub- nen zaait, moet rstens 60 a 65 pet. lemig wordt, de lig. Alle Duizend- men grond en een wanneer we in ze in October ter en, 25—30 c.M. >gte bereiken v&n ook de Vergeet- ich met zoo vele >mbineeren, met net purperroode ge tulpen en rose rgeet-mij-niet is 'osotis compacta naam ook reeds vorm blijft. Wie et, kiest de Myo- die vooral in vochthoudenden helder blauwe bloemen 1 c.M. ■niet in Juli in d, waarbij het gedekt wordt. Na "engen we ze in tse, op 25 c.M. zoekt, die spe- eschikt is, kan stris semperflo- groeit op voch- ■vaar zij den ge en en een vaste RIDZERDA. J3t© el mpany schreef iaar bijzonder lamecampagne: iging, dat cou- ïgewezen mid- en wederver- te bewerken. de reclame in rden versterkt, e adverteerën chijriende dag- oordig het ge- Lt wordt, vindt dat wij voort- rteerd in de erin geslaagd Iruk weg te ti maar bij sla kan worden, c gelimiteerd inden verreweg het reclamebudget ■eclame, daar tgewezen, dat •ayons 94 ïames bekend leid worden, ondervonden in wij adver- iut is geweest imige proble- voordeden, vijze in zulk lelijk zou zijn IAPMAN, Jr. coopsleider. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 120 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. A Donderdag 23 Mei 1940 PRIJS DER GEWONE AD VERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Niets zonder de goedkeuring van ir. Ringers. De opperbevelhebber van land- en zeemacht, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland; op de voordracht van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het de partement van waterstaat; gehoord den regeeringscommissaris, be last met het herstel van net verkeers wezen, de drooglegging van onderwater- zettingen, den wederopbouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daar mede samenhangt; besluit als volgt: 1. De leiding van alle werk zaamheden verband houdende met den wederopbouw, zoowel door openbare lichamen als door particulieren, berust bij den regeeringscommissaris, belast met het herstel van het verkeers wezen, de drooglegging van onderwaterzettingen, den weder opbouw van steden, dorpen en ge bouwen en ai hetgeen daarmede samenhangt. De regeeringscommissaris voor noemd draagt den titel van: regeeringscommissari s voor den wederopbouw. 2. Alle overheidsdiensten, welke uit sluitend of mede bemoeiing hebben met aangelegenheden, welke voor den weder opbouw van belang zijn, verleenen, in 't belang van een spoedigen wederopbouw, medewerking aan den regeeringscommis saris en onthouden zich te dezen van daden en beslissingen, waarvan niet te voren is vastgesteld, dat zij overeenstem men met de plannen van dien regeerings commissaris. Zij stellen desgevraagd alle gegevens beschikbaar en verleenen overigens alle medewerking. 3. Werkzaamheden tot herstel van geleden oorlogsschade, uit gezonderd kleine herstellingen aan werken en gebouwen die overigens geen belangrijke scha de hebben geleden, mogen noch door openbare lichamen, noch door particulieren worden ver richt "zonder goedkeuring van of vanwege den regeeringscommis saris. 4. Werken en gebouwen, die als monument zijn aangemerkt door de daartoe bevoegde instantie, mogen niet worden gesloopt of veranderd dan na voorafgaande toestemming van de rijkscommis sie voor de monumentenzorg. 5. Afkomend materiaal van ernstig beschadigde werken en gebouwen blijft ter plaatse b .schikbaar, in afwachting van nadere aanwijzingen door of vanwege den regeeringscommissaris. 6. Met uitzondering van grond werken mogen werken op het gebied van den wederopbouw, spoorbouw, wegenbouw, burger lijken bouw en utiliteitsbouw van Maandag 17 Juni 1940 af niet worden ondernomen of voortge zet zonder goedkeuring van of vanwege den regeeringscommissaris. Voor in uitvoering zijnde werken moet deze goedkeuring vóói 1 Juni 1940 schriftelijk worden aangevraagd. De aanvraag moet uitsluitend de vol gende gegevens bevatten: 1. Naam er adres van dengene, die het werk heeft opgedragen of wenscht op te dragen; 2. korte omschrijving van het werk, met vermelding van plaats en doel; 3. bedrag, waarvoor het werk is opgedra gen of waarop het werk is geraamd; 4. voor in uitvoering zijnde werken het aan tal manweken, dat nog voor de voltooiing noodig is, of, zoo deze opgave bezwaar oplevert, het geschat gedeelte, dat nog on voltooid is. Het verzoek moet in tweevoud worden ingediend aan het adres: regeeringscom- missariaat wederopbouw afdeeling voortzetting werken Oostduinlaan 2, 's-Gravenhage. 7. Werken, als onder 6 bedoeld, waar mede nog niet is aangevangen, worden, ongeacht of gunning al dan niet heeft plaats gehad, niet aangevat. Alle doorbraakpogingen afgeslagen. De militaire toestand, zoo werd gisteravond uit Berlijn bericht, staat in het teeken der verdere vernauwing van het operatiegebied, dat tusschen de Kanaal- en de Noordzeekust en den omvattenden boog van het Duitsche front nog ter beschikking staat van den inge sloten vijand. In dit gebied bieden vooral de Belgen maar ook de Franschen nog ernstige tegen stand. In dit verband werden ver scheidene aanvallen en pogingen om uit te breken naar het zuiden in een breed front met gemotoriseerde groepen door den tegenstander on dernomen. Ook Engelsche pantser strijdkrachten traden daarbij op. Blijkbaar is een deel van het terug trekkende Britsche leger overge haald actief tegenstand te bieden om te pogen, den afvoer over het Ka naal te dekken. In het algemeen is de ingesloten vijand niet alleen numeriek zeer sterk, maar ook goed uitgerust. Onder de afgesneden Fransche troepen bevinden zich talrijke elite-divisies. Zeer sterk is het aandeel aan gemotoriseerde eenheden. Uit alles blijkt, dat de vijand zich nog niet in het stadium der ontbinding bevindt en dat bij- gevolg de Duitsche troepen nog krachtig moeten toeslaan. Tot dus verre zijn alle doorbraakpogingen afgeslagen. Daarbij is gebleken, dat de gemotoriseerde «i gemechaniseerde Engelsche en Fransche troepen in hun gevechtstechniek belang rijk inferieur zijn aan de Duitschers. Dat geldt vooral voor de leiding maar ook voor de opleiding en voor het materiaal. De DE TOESTAND IN FRANKRIJK. Generaal Weygand heeft minister Mandel zijn eerste bezoek gebracht en met hem ge sproken over de samenwerking der militaire en politieautoriteiten voor de bestrijding van. alle oorlogsmoeheid. Politie en militaire autoriteiten zullen met de sterkste middelen optreden tegen ieder defaitisme en ook niet voor de radicaalste middelen terugschrikken om alle onrust onder de bevolking te voren te verstikken. ENGELSCHEN MOETEN PARIJS VERLATEN. Van de Fransche grens wordt door het D. N. B. gemeld: Het Britsche consulaat te Parijs heeft alle Engelsche staatsburgers te Parijs, die niet in verband met hun werk zaamheden moeten blijven, aangespoord de stad te verlaten. LUCHTAANVAL OP BREMEN. Bij de luchtaanvallen van de Engelschen op Bremen in den nacht van 17 op 18 Mei eh van 18 op 19 Mei zijn vijftien burgers ge dood. De slachtoffers zijn gister begraven. De burgemeester van Bremen heeft ver klaard, dat de bevolking met droefheid denkt aan deze offers, die gevallen zijn in den strijd voor de vrijheid en de sterkte van Duitschland. Engeland zal de vergelding krijgen. door de tegenpartij uitgesproken bewering, dat de opgerukte gemotoriseerde groepen der Duitsche weermacht reeds te lijden zou den hebben onder ernstige moeilijkheden in de voorziening van 't noodige, is verzonnen Duitschland is ook voor de verzorging van snel oprukkende troepen niet meer aange- wezen op oude methoden, de regeling van het nazenden van voorraden is een onder deel van de zegevierende leiding en de te genstander kan ervan verzekerd zijn, dat in dit opzicht alle noodzakelijke maatregelen tijdig zijn genomen. Uit het legerbericht blijkt bovendien, dat ook de Duitsche marine, met boven water varende schepen den vijand voor zijn eigen kust heeft aangevallen. De stoot van de snelle Duitsche schepen tegen de Fransche havens aan het Kanaal versterkt nog de in sluiting van den vijand ook aan de zeezijde door de luchtmacht. Het opperbevel van de weermacht maakte gister bekend: y De doorbraak van de Duitsche troepen naar de kust van het Kanaal werd giste ren ook naar het Noordwesten uitgebreid in de richting van St. Pol en Montreuil- sur-Mer. De haven-installaties van Oostende, Duinkerken, Calais, Boulogne en Dieppe zijn door het Duitsche lucht- wapen opnieuw met succes aangevallen. In Vlaanderen biedt de vijand tot dek king van zijn aftocht aan de Schelde steeds nog taai verzet. Bij Valenciennes is de aanval gaande tegen de hier geconcen treerde Fransche strijdkrachten, waarbij zich hardnekkige gevechten afspelen. Po gingen van den tegenstander om in Ar- tois via Atrecht Westwaarts naar het Zuiden uit te breken, werden verijdeld. Bij Atrecht hebben Junkers-Stuka-vlieg- tuigen essentieel bijgedragen tot het doen mislukken van een Engelschen pantser- aanval. Bij de op den 19en Mei in Zeeland ten einde gevoerde gevechten werden door aanzienlijk zwakkere Duitsche troepen 1600 Franschen en 13.000 Nederlanders gevangen genomen. De modern opgebouwde sterke uitloo- per Neufchateau van de vesting Luik is gevallen. Twaalf officieren en 50'0 man schappen vielen in onze handen. Op 21 Mei was het Duitsche luchtwapen met groot succes bezig, voornamelijk om den aftocht van den vijand te belemme ren. Bovendien werden verscheidene vlieg velden, waarop zich vele toestellen bevon den, met bc-mmen bestookt, en werden luchtbases en vliegtuigen op den grond vernield. De stations van Compiegne en Creil staan in brand. In en voor de Belgisch-Fransche havens werden een kruiser en elf koopvaardij- en transportschepen vernield, alsmede ver scheidene andere schepen beschadigd. Snelle booten van de Duitsche oorlogs marine brachten bij een opdringen tegen de Fransche kanaalhavens een vijande lijken hulpkruiser tot zinken. De verlie zen van den vijand bedroegen gisteren in totaal 120 vliegtuigen. Hiervan werden er 35 in luchtgevechten, 14 door luchtdoel geschut neergeschoten, de rest werd hp den grond vernield. Tien Duitsche machines worden vermist. Zooals reeds in een afzonderlijk bericht vermeld, hebben op 20 Mei eenheden van het luchtwapen aanvallen gedaan op bij Narvik opereerende deelen van de Brit sche vloot. Een slagschip en een zware kruiser kregen zware bomtreffers. Boven dien werden twee andere oorlogsbodems en drie koopvaardijschepen door bom treffers beschadigd. Bij een nieuwen aan val op 21 Mei zijn een torpedojager en een transpoi tschip zwaar getroffen. In het zeegebied van Bergen werden vijf kleinere Noorsche oorlogsbodems door eigen zeestrijdkrachten bemachtigd en in de Duitsche oorlogsmarine opgenomen. De gevechten van de groep bij Narvik tegen een vijand, die sterk in de meerder heid is, duren voort. De van Drontheim noordwaarts aanval lende bergtroepen hebben 400 kilometer ter. noorden van Drontheim, Mo en Stor- forshei ingenomen en talrijke aldaar ope reerende Noren en Engelschen gevangen genomen. De laatsten werden reeds op 7 April in Engeland ingescheept en eerst naar Natvik en vervolgens naar Mö ge voerd. In den nacht op 22 Mei hebben vijande lijke vliegtuigen lukraak bommen gewor pen boven West-Duitschland, die meeren- deels op open land terecht kwamen. Mili taire inrichtingen werden niet geraakt. Twee vijandelijke toestellen werden door het luchtdoelgeschut neergehaald. DE GEVOLGEN VAN DEN SNELLEN OPMARSCH. Van welingelichte militaire zijde wordt verklaard, dat het snelle oprukken van de Duitsche troepen tengevolge heeft, dat vele berichten over aanvallen en het afslaan van tegenaanvallen, alsmede over resultaten van de luchtmacht, met vertraging worden ont vangen. Zoo kunnen b.v. de aantallen vlieg tuigen, welke door de luchtdoelartillerie worden neergehaald en welke in het leger bericht worden gemeld, niet steeds volledig zijn. In de toekomst zullen van tijd tot tijd totaal-aantallen bekend worden gemaakt. In.het tijdperk van 1015 Mei werden slechts 143 vliegtuigen gemeld als omlaag geschoten door de luchtdoelartillerie, terwijl naar thans bekend is in dezen tijd 342 vijan delijke vliegtuigen werden neergeschoten door de luchtdoelartillerie, opgesteld in het vaderland en in het bezette gebied. De luchtdoelartillerie heeft dus ongeveer een vijfde van de totale verliezen van den vij and neergehaald, iets minder dan het aantal vliegtuigen, dat in luchtgevechten omlaag werd geschoten. De zwarte lijnen geven de opmarsch-richtingen weer van de Duitsche troepen in België vanaf 10 Mei tot op heden. De gestippelde lijnen in Frankrijk geven de vorderingen weer der Duitsche troepen in dit land. DE VERSTERKING DER ITALIAANSCHE WESTELIJKE GRENS. „Uj Magyarsag" te Boedapest publiceert 'n art. van zijn spec, correspondent in Italië, gedateerd uit Bardonecchia, d.w.z. van de Fransch-Italiaansche grens, waarin de ver slaggever, die een bezoek heeft gebracht aan de fortificaties van den Lictorenwal der Al pen, constateert, dat deze op 2500 M. hoogte- gebouwde versterkingen zelfs legers van verscheidene millioe'nen soldaten zouden kunnen tegenhouden. De fortificaties van den Lictorenwal der Alpen, die te Genua beginnen en zich langs de geheele Alpen uit strekken, zijn in één jaar in het leven ge roepen en worden door verscheidene deskun digen beschouwd als een der beste en veilig ste ketenen van versterkingen van de ge heele wereld. De verdediging van deze ver sterkingen is vooral toevertrouwd aan man nen, die in de bergen geboren zijn en ge leefd hebben, zoodat zij die volkomen ken nen, sterke, bekwame mannen, gewend aan het harde leven in deze streken. Het artikel wijst er op, dat Italië volkomen onkwetsbaar is aan zijn Westgrens, en voegt hieraan toe, dat zelfs luchtaanvallen geen ernstig gevaar zouden vormen voor Turijn en Piemont, om dat de Italiaansche regeering de luchtaf weer in deze streken machtig versterkt heeft. Wat overigens de actieve luchtver dediging betreft, deze wordt gewaarborgd door Italiaansche vliegtuigen, die in den Spaanschen oorlog in een groot aantal ge vechten hun superioriteit hebben bewezen zelfs tegenover vliegtuigen van het modern ste type. HET DUITSCH—ITALIAANSCHE VRIENDSCHAPSPACT. De Noord-Italiaansche bladen publi- ceeren hartelijk gestelde artikelen, over het eenjarige bestaan van het Duitsch Italiaansche vriendschapspact, dat gister voor een jaar door de onderteekening in Berlijn bezegeld werd. De Corriera Delia Sera schrijft: de oorlog heeft de beide naties nog slechts sterker tot elkander gebracht. De niet- deelneming van Italië aan de oorlogvoe ring is niet in tegenspraak geweest met dit pact, maar was slechts een toepassing van het pact. Thans zal men toepassingen van ande ren aard beleven. Alles zal zich afspelen binnen het kader van het DuitschItali aansche bondgenootschapspact. De Popo io d'Italia schrijft: Italië neemt aan de in gang zijnde aangelegenheden deel, niet alleen omdat het zelf een economischen oorlog ondergaat, die herinnert aan de zeerooversmethoden van voorbije eeuwen, maar ook, omdat zijn bewapening een factor vormt in het kader der krachten van het conflict. De Gazetta del Popoio constateert, dat na een jaar vol gebeurte nissen het DuitschItaliaansche pact meer dan ooit een stalen pact is. De dag van het ontstaan der vernieuwing van Europa is de dag van de onderteekening van het DuitschItaliaansche verdrag. Door dit" verdrag worden vele, wellicht alle ongerechtigheden uit de wereld ge holpen. Men staat aan den aanvang van een nieuw tijdperk. REDE VAN STAATSSECRETARIS LANDFRIED. Uit Breslau wordt gemeld: Bij de opening van de Breslauer Messe heeft staatssecretaris Landfried van het rijksministerie voor economische zaken het woord gevoerd. Hij gaf uiting aan zijn overtuiging, dat het Duit sche volk in den grooten beslissenden strijd tegen den vernietigingswil van Engeland en Frankrijk de overwinning zal behalen, dank zij de door den Führer tot stand gebrachte bewapening. Overgaande op economisch ter rein, zeide de staatssecretaris, dat Duitsch land ook voor de waarborging van zijn toe voer aan levensmiddelen goede voorzorgen heeft getroffen en in dit opzicht even weinig vrees koestert als op militair gebied. Dat is de verdienste van den Duitschen boer. Het handelsverkeer tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland is dank zij het tusschen beide landen gesloten verdrag bezig zich onge stoord te ontwikkelen, waarvan de beteeke- nis voor beide partijen niet hoog genoeg kan worden geschat. Duitschland zoekt het economische succes niet in eenzijdige over winsten te zijnen gunste, doch in de ver zorging van de wederzijdsche behoeften en in de handhaving van een levenshouding, welke blij venden afzet en blijvende leverin gen waarborgt. Hierin bestaat een essentieel verschil met de opvatting van de Westelijke tegenstanders, vooral van Engeland, wiens handelsmethode is altijd daar te koopen, waar het op dit oogenblik het goedkoopst is, en altijd daar te leveren, waar op dit oogenblik de beste prijzen te maken zijn. CHURCHILL NAAR FRANKRIJK. De Britsche minister-president Winston Churchill heeft gister in gezelschap van een aantal militaire deskundigen een kort bezoek aan Frankrijk gebracht om be sprekingen te voeren met minister-presi dent Reynaud en generaal Weygand. In den avond is. hij naar Londen terug gekeerd. MOEILIJKHEDEN IN DE GEALLIEERDE LEGERLEIDING. Koning George heeft gisteren den En gelschen opperbevelhebber generaal Iron side in het Buckingham Palace in lang durige audiëntie ontvangen. In welinge lichte kringen verluidt, dat de ongeregel de bevelsverhoudingen in Frankrijk in het middelpunt stonden van het rapport, dat generaal Ironside uitbracht. Generaal Weygand is belast met de leiding van alle oorlogsoperaties' op alle oorlogstooneelen. Deze machtbevoegdheden omsluiten op zich zelf ook het opperbevel over het Britsche expeditieleger in Frankrijk, dat ook onder den voorganger van Weygand, generaal Gamelin, gesteld was. Tenge volge van de Duitsche doorbraak en de afgrendeling van de geallieerde strijd krachten ten noorden van AmiensAbbe ville stuit de uitvoering van een algemeen oorlogsplan in Frankrijy niet slechts op technische moeilijkheden, maar er bestaan ook vérgaande meeningsverschillen tus schen Parijs en Londen over de voortzet ting van de operaties. Bovendien vormt het gevangennemen van generaal Giraud, den opperbevelhebber van het negende leger, een zwaren slag, aangezien Giraud als de bekwaamste legerleider, voorzien van uitgebreide volmachten, de leiding in het Fransche noordelijke gebied zou aan vaarden. Naar verluidt, zou zich ook ge neraal Gort, opperbevelhebber van het Britsche expeditiecorps in Frankrijk, in Londen bevinden en niet meer terugkee- ren naar het oorlogstooneel, aangezien de Britsche troepen nog slechts tot taak heb ben de inscheping en terugkeer naar En geland te dekken en in den grootsten haast ten uitvoer te leggen. BEZOEK VAN WEYGAND AAN HET FRONT. De nieuwe opperbevelhebber, Weygand is gister van het front, waarheen hij zich per vliegtuig had begeven, in Parijs terugge keerd. Hij heeft de regeering rapport uitge bracht over zijn indrukken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1