DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het frontbericht. De Belgische koning legt wapens neer. Verbod tot stillegging van bedrijven. Arbeidstijd mag niet minder zijn dan 36 uur. Thee- en koffieverkoop met ingang van vandaag verboden. Financiering herstel oorlogsschade. Autobusvergunningen Noordholland. in Organisatie van den arbeid. Regeling verkoop tabaks producten. Rijksbureau ingesteld. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 124 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 28 Mei 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang De dag der beslissing komt naderbij. Het frontbericht van het D. N. B. van gister luidt als volgt: De algemeene indrtik op grond van het heden uitgegeven legerbericht is, dat de dag der beslissing voor de in het Belgisch- Fransche gebied opgesloten tegenstanders onverbiddelijk naderbij komt. Bij de laatste gevechten blijkt, dat de Engelschen nog steeds als voornaamste doel hebben over het Kanaal nog zoo veel mogelijk troepen naar Engeland terug te brengen. De wanhopige tegenstand der Engelschen zooals bijvoorbeeld in Calais, dient alleen tot dekking van de insche pingspogingen. Het vervoer met schepen binnen het bereik van het Duitsche lucht- wapen is echter een moeilijke taak. De uitvoering eischt tijd en brengt zeer zware verliezen. De Franscben hebben minder belang bij het Kanaal. Zij trachten hun troepen steeds nog tot tegenaanvallen te leiden en hebben kortelings vooral hun ko loniale regimenten in het veld gebracht voor doorbraakpogingen. Deze vruchte- looze aanvallen stortten echter alle in het Duitsche vuur ineen. Zeer kenmerkend voor de Duitsche supe rioriteit zijn de in het legerbericht ver melde buitengewone successen van twee Duitsche officieren. Het feit, dat een pant serauto een torpedojager in brand schiet is in de krijgsgeschiedenis nog niet opgetee- kend. Evenals het Duitsche afweergeschut van het vliegtuig tot den pantserwagen en ten slotte tot het vijandelijk oorlogsschio steeds grootere en voor dit wapen oor spronkelijk niet bepaalde deelen heeft ge vonden en getroffen. Evenzoo toonen zich de Duitsche pantserauto's in dén strijd met de zeestrijdkrachten ook van een on- vermoeden kant. Een pendant hiervan vormt de prestatie van een luitenant der pantserafweercom- pagnie van een infanterieregiment, onder wiens doelbewuste vuren de aanval van 11 vijandelijke pantserwagens ineen stort te, nadat de helft der pantserwagens kapot geschoten en de rest buiten gevecht ge steld was. Het betreft hier de prestatie van een enkel stuk pantser-afweergeschut. Dit voorbeeld doet de vernietiging ver moeden, waaraan de vijandelijke pantser strijdkrachten zich bloot stelden, toen zij stieten op de massa der Duitsche pantser- afweerwapens. De strijd orr. Narvik is steeds meer tot een prestige kwestie voor de Engelschen en in laatste instantie tot een gevaar gewor den, dat in Linden niet tijdig genoeg is in gezien. Tegen de buitengewoon taaie en Uit Parijs wordt door het D. N. B. gemeld: De minister-president Reynaud heeft vanmorgen een radiorede gehouden. Hij verklaarde, dat het Belgische leger, dat zich vanmor gen om vier uur in den sector ten noorden van de hoofdstad (capitale) bevond, den weg ge opend heeft voor den inval der Duitsche pantser-divisies. Het D. N. B. merkt hierbij op, dat Voorts verklaarde Reynaud, dat met „capitale" waarschijnlijk be doeld: Duinkerken, de koning van België de wapenen heeft neergelegd. Reynaud ver klaarde verder: Thans moeten wij vertrouwen op onze soldaten en leiders, die het totale blok van het front vormen. Wij zullen de Somme-Iinie houden en eveneens de linie aan de Aisne. OPLEIDING VAN VLIEGTUIGBESTUURDERS IN AMERIKA. In het kader van het nationale defensie program heeft president Roosevelt gisteren het congres verzocht om goedkeuring van opnieuw 32 millioen dollar voor de oplei ding van vliegtuigbestuurders voor de bur gerluchtvaart. Reeds heeft het congres voor dit doeleinde vijf millioen dollar uitgetrok ken. dappere Duitsche troepen, die in het gebied van Narvik opereeren, moest de tegen stander vele malen sterkere strijdkrachten inzetten, wanneer hij ook maar hoop op eer.igerlei successen wilde hebben. Daaruit vloeiden de noodzakelijkheid voort van grootere troepentransporten, die weer een overeenkomstige nazending van voorra den eischten. Ter beveiliging van de ach- terwaartsche verbindingen moesten noe menswaardige deelen der Britsche strijd krachten ter zee in den strijd gebracht worden. Daarmede zijn zij blootgesteld aan de aanvallen van hét Duitsche lucht- wapen. Het doel der Engelschen, in Narvik vasten voet te krijgen, heeft tot nu toe geen succes, maar zeer nadeelige gevolgen voor de Engelschen. Practisch liggen de dingen aldus, dat daar in het hooge noor den belangrijke zee- en landstrijdkrachten gebonden zijn en dagelijks gevoelige ver liezen lijden. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft de volgende verordening afge kondigd: Artikel 1. Het is na 27 Mei verboden: 1. den arbeid in een onderneming blijvend of tijdelijk stop te zetten; of den arbeidsduur te verminderen tot minder dan 36 uur; of b. gedurende een tijdvak van dertig achtereenvolgende dagen 25 of meer arbeiders in een onderneming, al of niet tegelijkertijd te ontslaan, zon der hiertoe vooraf schriftelijke ver gunning te hebben verkregen van of namens den directeur-generaal van den arbeid. Aan deze vergunning kunnen voor waarden worden verbonden. Artikel 2. 1. Het verzoek om vergunning moet worden gericht aan het districts hoofd der arbeidsinspectie en bevat de redenen voor het verzoek en vermeldt het aantal en de soort van arbeiders, die door voldoening aan het verzoek geheel of gedeeltelijk buiten werk zullen komen. 2. Op het verzoek wordt zoo spoedig mo gelijk beslist. Artikel 3. Het hoofd of de bestuurder van de onder neming, die in het tijdvak van 10'tot 28 Mei 1940, hetzij den arbeid in de onderneming heeft doen stopzetten; hetzij 25 of meer arbeidskrachten in zijn onderneming al of niet tegelijkertijd heeft ontslagen; geeft daarvan kennis aan het districts hoofd van de arbeidsinspectie voor 3 Juni 1940, schriftelijk. Hij vermeldt daarbij de redenen van het gedane ontslag of van het stopzetten van den arbeid, en het aantal en de soort van arbeiders, die als gevolg van het stopzetten van den arbeid of het ontslag buiten zijn werk zijn gekomen. Artikel 4. Deze verordening treedt in werking met ingang van 28 Mei 1940. DE SPOORVERBINDING APELDOORN—DEVENTER. De Nederlandsche Spoorwegen doen alle mogelijke moeite om de reizigers ter wille te zijn. Zoo kunnen bijv. de reizigers uit de richting Apeldoorn voor Deventer worden vervoerd met den trein tot de IJselbrug voor Deventer, om dan op de pont over te stappen, die hen over den IJsel brengt. Het uitstappen bij de IJselbrug. Distributie weldra te verwachten. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat in verband met de beschikbare hoeveelheden koffie en thee binnenkort tot distribu tie van deze artikelen zal worden overgegaan. Ten einde er voor te kunnen zorg dragen, dat bij den aanvang van de distributie de winkeliers over voldoende voorraden be schikken, is de aflevering en ver koop van thee en koffie aan den consument met ingang van Dins dag 28 Mei geheel verboden. Met ingang van genoemden datum is voorts ook het koopen en het ver- koopen en afleveren aan den handel verboden, zonder de daar voor vereischte schriftelijke ver gunning. Deze verbodsbepalin gen gelden ook voor het uitvoeren van reeds gedane bestellingen. Nadere mededeelingen betref fende een en ander zullen ten spoedigste worden bekend ge maakt. Commissie ingesteld. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft besloten een commissie in te stellen, die tot taak zal hebben ten spoedig ste voorstellen te doen: a. nopens de beginselen, volgens welke van overheidswege tegemoetkoming zal worden verleend in verband met geleden materieele oorlogsschade; b. nopens de wijze, .waarop de financie ring hiervan zal dienen te geschieden. Benoemd zijn tot lid en voorzitter van deze commissie: ir. W. H. van Leeuwen, te Delft; tot leden: prof. H. A. Kaag, te Til burg; mr. K. P. van der Mandele, te Rot terdam; tot secretaris: prof. mr. P. Lief- tinck, te 's-Gravenhage, Nieuwe lijst samen gesteld. Uit een bekendmaking van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart blijkt dat de lijst van autobusdiensten waar voor op 18 Mei j.l. ontheffing is verleend van het verbod tot het afleveren en verbrui ken van motorbrandstof voor wat Noordhol land betreft als volgt is gewijzigd en aange vuld: Alle voor de provincie Noordholland ge publiceerde ondernemingen en diensten wor den vervangen door de navolgende: 1. N.V. Autobusonderneming (Maarse en Kroon) te Aalsmeer. a. LeidenNw. VennepHoofddorp Haarlem; b. Alfen a.d. RijnLeimuiden AalmeerHoofddorpSlotenAm sterdam; c. N.V. OudekerkAmster dam 2. N.V. Gooische tramweg mij. te Hilver sum. a. HilversumLarenBlaricumNaar- denBussum; b. AmsterdamMuiden. 3. N.V. Motoromnibusdienst „gemeente Hilversum" te Hilversum. a. BlaricumLarenBussum. 4. N.V. Noord-Zuid-Hollandsche tramweg mij. te Haarlem. a. Purmerendde Rijp. 5. N.V. „N. A. C. O." te Purmerend. a. Egmond aan ZeeA lkmaa r SchermerhornPurmerend. 6. N.V. „H. A. B. O." te Alkmaar. a. A1 k m a a rOudkarspelSchagen; b. A 1 k m a a rNoordscharwoude WinkelBarsingerhornMiddenmeer WieringerwerfSlootdorp. 7. N.V. Autobusdienst „Noordholland" te Alkmaar. .a. Den HelderA1 k m a a r. 8. N.V. „W. A. C. O." te Hoorn. a. HoornOostwoud-Twisk-Medem- blik; b. HoornVenhuizenEnkhuizen. 9. N.V. „Atbonta" te Anna Paulowna. a. den OeverAnna PaulownaDen Helder. 10. N.V. „A. T. O." te Utrecht. a. A 1 k m a a rLeeuwarden. 11. N.V. „Ezaco" te Oostzaan. a. OostzaanAmsterdam. 12. NV. ,E. N. H. A. B. O." te Landsmeer, a. dëh lipLandsmeerAmsterdam. 13. J. Blom te Kortenhoef. a. Hilversum's-GravelandVreeland. 14.Haarlemsche Brockway bus mij. te Haarlem. a. buslijn 3 (MuiderslotwegStations plein). Verder wordt bekend gemaakt, dat de in specteur-generaal van het verkeer gemach tigd is om in den vervolge in de lijst van bovenbedoelde autobusdiensten wijzigingen en aanvullingen aan te brengen. Ook deze wijzigingen en aanvullingen zullen in de dagbladen worden gepubliceerd. Atodienst over den afsluitdijk. Met ingang van Dinsdag 8 Mei zullen de Atodiensten over den afsluitdijk slechts loo- pen tot Harlingen, zoodat vandaar per trein verder moet worden gereisd. De dienstrege ling luidt: Alkmaar vertrekt 8, 12, 16 en 18 uur. Harlingen aankomst 10.30, 14.30, 18.30 en 20.30 uur. Harlingen vertrek 7, 9, 13 en 17 uur. Alkmaar aankomst 9.30, 11.40, 15.30 en 19.30 uur. De Atodienst TilburgBreda wordt in gaande morgen gestaakt, ook dit traject wordt weer per trein gereden. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft op de voordracht van den Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van So ciale Zaken, besloten, met ingang van .21 Mei bij het Departement van So ciale Zaken te benoemen voor de organisatie van den arbeid, prof. dr. J. E. de Quay, te Tilburg.. Prof. De Quay is 26 Augustus 1901 te s-Hertogenbosch geboren; hij studeerde te Utrecht en promoveerde aldaar. Daarna was hij een half jaar in de Vereenigde Staten werkzaam aan eenige universiteiten; na zijn terugkeer kreeg hij een tijdelijke opdracht bij de P. T. T. Vervolgens is hij lector en daarna hoogleeraar geworden aan de r. k. Handelshoogeschool te Tilburg, eerst alleen in de psychotechniek, later tevens in de be drijfsleer. Hij is thans directeur van het Economisch Technologisch Instituut te Tilburg. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend: 1. Er wordt ingesteld een rijksbureau voor tabak en tabaksproducten. Het adres van dit bureau zal zoo spoedig mogelijk worden be kend gemaakt. 2. Onder tabaksbedrijven worden in de na volgende bepalingen verstaan bedrijven, die tabak of tabaksproducten verhandelen, op slaan, bewerken, verwerken of vervaardi gen, met uitzondering van die, welke tabaks producten in het klein verkoopen. 3. De tabaksbedrijven zijn verplicht aan het rijksbureau voornoemd alle inlichtingen te verstrekken, die in verband met een goe de uitvoering dezer bepalingen noodig wor den geacht. 4. Het is aan tabaksbedrijven verboden on bewerkte tabak en tabaksproducten 'te ver koopen, af te leveren, te bewerken, te ver werken of te doen verwerken zonder schrif telijke vergunning van het rijksbureau. 5. Het rijksbureau kan aan bepaalde of aan alle tabaksbedrijven geheele of gedeeltelijke dispensatie verleenen voor een bepaalden termijn of tot wederopzeggens toe. 6. Onmiddellijk ingaande wordt, tot een nader te bepalen tijdstip, van de verbodsbe paling, vermeld in lid 4, dispensatie ver leend voor zoover betreft verkoopen en afle vering van tabaksproducten en verwerking van onbewerkte tabak, met dien verstande, dat de verkochte, afgeleverde en gefabriceer de hoeveelheden per week niet meer mogen bdragen dan gemiddeld per weer door het betreffende bedrijf aan eiken afzonderlijken afnemer in het jaar 1939 is verkocht of af geleverd of door het betreffend bedrijf in 't jaar 1939 gemiddeld per week is vervaardigd. 7. Aan een verdunning als bedoeld in lid 4 kunnen door het rijksbureau voorwaarden en beperkingen worden verbonden. 8. Vergunningen als bedoeld in lid 4 kun nen slechts worden verleend aan tabaksbe drijven, welke bij het rijksbureau zijn inge schreven. 9. Tabaksbedrijven kunnen het rijksbu reau schriftelijk verzoeken ingeschreven te worden. Het rijksbureau kan aan de in schrijving voorwaarden verbinden. Het is bevoegd inschrijvingen van bedrijven, die naar zijn oordeel niet als tabaksbedrijven kunnen worden beschouwd, te weigeren. Het is eveeens bevoegd ingeschrevenen te schorsen of te schrappen. 10. Niet tijdige of onvolledige inzending van gevraagde opgaven, alsmede het doen van opgaven in strijd met de waarheid, Tcan onmiddellijke vervallenverklaring des dis pensaties, genoemd in lid 5 en 6, met zich brengen. De vervallenverklaring geschiedt door het rijksbureau. 11. Bij de afgifte van vergunningen, be doeld in lid 4, wordt door het rijksbureau een consentgeld geheven, dat niet meer zal mogen bedragen dan y2 procent van de net to-waarde der betrokken goederen. Het rijksbureau is bevoegd van de betaling, al dan niet onder door hem te stellen voorwaar den, geheele of gedeeltelijke dispensatie te verleenen, met dien verstande, dat 't mini- mum-consentgeld 0.25 bedraagt. 12. Voorzoover de kosten aan de uitvoe ring dezer regeling verbonden niet door consentgelden worden gedekt, zullen zij vol gens door het rijksbureau te stellen regelen worden omgeslagen over de ingeschreven ta baksbedrijven. .13. Het rijksbureau is bevoegd nadere re gelen te stellen ter bevordering eener goede uitvoering dezer bepalingen, in het bijzon der met betrekking tot de aflevering, be werking en verwerking van onbewerkte ta bak, alsmede met betrekking tot de afleve ring van tabaksproducten. MR. J. B. KAN ADVISEUR VAN DEN REGEERINGSCOMMISSARIS VOOR DEN WEDEROPBOUW. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft besloten mr. J. B. Kan, lid van den Raad van State te benoemen tot advi seur van den Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw. VERORDENING OP FOTOGftAFEEREN INGETROKKEN. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft, naar de Staatcourant meldt, besloten, dat wordt ingetrokken de alge meene bekendmaking no. 33 van 3 Mei 1940 van den opperbevelhebber van land- en zeemacht („Verordening fotografie O.L.Z."). Dit besluit zal worden afgekondigd per radio, alsmede door plaatsing in de Neder landsche Staatscourant. Dit besluit treedt onmiddellijk na afkon diging in werking.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1