DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. rtvoet. Stukken Textielproducten slechts op vertoon von distributiestamkaart. Rijkscommissaris Seyss-Inquart aanvaardt het burgerlijk gezag over ons land. Het Duitsche frontbericht. Distributiebonnen welke niet meer gebruikt zullen worden. De toestand aan het front. Regeeringscommissaris heeft recht tot onteigening. PROCLAMATIE. Wat het normale handels verkeer remt. De aflevering van enkele soorten aardappelen verboden. rSCHE NG bij HET V. ambassadeur bij Woensdag zijn ge- s XII overhan- EN BIOSCOPEN !gen. De rijkscommis- ien in Noorwegen 'rkingen in den n en bioscopen geheven. un turken. Leid: is voornemens de uit Bulgarije en met den oorlog gang te doenvïn- 00.000 menschen ur in Thracië ge- tegen de ihten. :rlijn: den zich heden talrijke gruwelbe- vijanden van 'den. Het doel van jft de „Berliner t eiken prijs hulp rijgen en de be- ikrijk aan te zet- tegeri de Duitsche litsche weermacht itung" wijst in dit "den van Duitsche >ldaten en consta- ze schending van eneraal-veldmaar- ;ekondigd elk af in laten onderzoe- noodige gevolgen g tot den vorigen „Völkischer Beo zijn tegenstander 1 van de oorlog ven en gesproken dering werkt met :ekere bewijzen. n den voor kroonprins :n. i vroegeren Duit- illem van Pruisen» it front zwaar ge- :g in een veldhos- itting zal waar- dam plaatsvinden. ;en was Oberleut- :en compagnie in leeds in 1939 werd ijzeren kruis eer- het burgerlijke le- :ins Willem is en- vd. NT geteisterde 3gelen in Uw veel- ren? erhaaldelijk is ge- gheid van de Alk- ndien het ging om n andere volken, dat ieder nu gaarne venveel te offeren n.l. voor de zwaar- Rotterdam en Vlis- t bereid zijn hier- openen en de gel- i bedenke daarbij ïulp dringend noo- kend. CHUT—TISMEER. eeft het gemeente hulp aan Rotter- men dus zijn bij- zenden. I zijn er hier te jgericht voor even- Middelburg, Vlis- de deelen van Zee- ig daarvan bekend i adressen melding a wij gaarne ieder zoo veel mogelijk iteunen. Red Alkm. Crt.) oorschijn en Lg verschuilt ongelukkige ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. i25 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 29 Mei 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De capitulatie, die door den koning der Belgen is aangeboden en waarin de ge- eischte onvoorwaardelijke overgave werd aangenomen, trekt de slotstreep onder den Engelschen oorlog op Belgischen bodem. De Engelschen hadden gehoopt de beslissing op het Belgisch-Nederlandsche voorterrein tot stand te brengen, nadat hun voornemen om van daar een aanval op het Duitsche Roer gebied te ondernemen door den bliksem snellen Duitschen slag terug verijdeld was. Een beslissing is gevallen, maar zij brengt het tegendeel van datgene, ^wat de Britten hoopten. Zelfs met hulp van de bondgenoo- ten is het hun niet gelukt de Duitsche troe pen belangrijk op te houden. Veeleer wer den de Engelschen volkomen verslagen. De Britsche troepen, die over het Kanaal naar Engeland terugkeerden, zijn voor het grootste deel hals over kop en met achter lating van hun wapens en hun tros inge scheept. Tijdens de Noorsche onderneming hebben de Engelschen het begrip der „suc cesvolle wederinscheping" een stempel ge geven. Voor de houding der Engelsche troe pen bestaat echter alleen het woord „vlucht". Op het vasteland laten zij, evenals in Noorwegen, behalve duizenden gevange nen, wapens en gereedschap, alleen ge mengde gevoelens achter bij de troepen, die zij aan zij met hen moesten strijden, en bij de bevolking, die getuige moest zijn van de machtelooze vernielingswoede der naar de inschepingshavens stroomende Britsche co lonnes. De strijd tot den laatsten Belg heeft den Engelschen geenerlei nut gebracht. Het was de hoogste tijd, dat de Belgen er van af zagen zich volledig op te offeren voor de westelijke mogendheden. De Belgische troepen hebben dapper gestreden: in het al gemeen gezien zelfs het dapperste van de ingesloten legers. De overwinning heeft van Duitsche zijde volledige krachtsinspanning gekost. Steeds weer heeft de Duitsche in fanterie aangevallen, tot de sterkste stellin gen doorbroken en de vertwijfelde afweer bedwongen was. De korte constateering van het legerbericht, dat Duitsche infanteristen acht vijandelijke batterijen hebben be stormd en in een strijd van nabij genomen hebben, werpt een indrukwekkend licht op den heroieken strijd, dien de Duitsche in fanteristen met doodsverachting tot aan de overwinning hebben doorstaan. In de Noord-Fransch-Belgische ruimte neemt de ontwikkeling van den militairen toestand thans een snel tempo aan. De ge beurtenissen volgen elkander snel op, de Duitsche troepen dringen op een breed front den tegenstander bijeen, het laatste bedrijf van deze worsteling zal wel spoedig ten einde zijn. Zonder effect blijven de pogingen der Franschen om door aanvallen op het Zuide lijke front hun ingesloten landslieden ver lichting te brengen. Deze aanvallen, waar uit geen groot opgezet plan blijkt, werden volkomen afgeslagen. Met de vernietiging van 30 vijandelijke pantserwagens door weinige stuks afweergeschut is het vonnis geveld over de vijandelijke pantserwagens. Van ieder artikel slechts de kleinste hoeveelheid. Het departement var, handel, nijverheid en schefepvaart maakt bekend, dat het van af gister aan alle verkoopers aan particulieren verboden is textielproducten af te leveren anders dan of vertoon door den klant van distributie stamkaarten. Op één stamkaart mag slechts van elk artikel de kleinste hoeveelheid voor dage- lijksch gebruik afgeleverd wor den, b.v. één paar kousen of sokken, één stel onderkleeding, één jas of costuum, voldoende stof voor één japon, enz. Voo deze leveringen moet de verkooper een bon in duplo uit schrijven, waarop de naam van den klant, nummer en serieletter van de stamkaart en de gekochte goederen vermeld staan. Het origineel van deze bon moet aan den klant worden afgegeven, die deze minstens 3 maanden dient te bewaren. De klant mag in de zelfde kalenderweek gelijksoortige artikelen niet nogmaals aan het zelfde adres of elders koopen. In noodgevallen, ter beoordee ling van Roode-Kruïs-afdeelin- gen, vluchtelingen-comité's, art sen en verder zoo noodig door burgemeesters ter plaatse, kan schriftelijk door deze instanties een vergunning worden afgegeven voor aflevering van grootere hoeveelheden. Ook voor deze afle veringen dient een bon in duplo te worden uitgeschreven, waarvan het origineel wordt afgegeven aan de instantie, die de vergun ning heeft verstrekt. Om later te kunnen controlee ren of het publiek en de verkoo pers zich naar deze regels hebben gedragen, moet de verkooper de duplicaten van de bonnen bewa ren en kunnen vertoonen bij in spectie door het Rijksbureau voor de distributie van textielproduc ten door den handel. Door ver gelijking zal kunnen worden vast gesteld of ieder zich aan de regels heeft gehouden. Met inachtneming van dit voor schrift kan de verkoop voor- loopig vrij doorgaan. Ter voorkoming van misver standen wordt een ieder er op ge wezen, dat onder dit verbod tot verkoop en/of aflevering niet vallen aankoopen of vorderingen door of namens de Duitsche of Nederlandsche militaire autoritei ten en ook niet aankoopen door Duitsche militairen. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend: Den laatsten tijd zijn verschil lende distributiediensten er toe overgegaan in hun kring bepaalde producten te distribueeren, waarbij gebruik gemaakt is van de bons van distributiebonboekjes voorzoo ver deze reeds uitgereikt waren. In verband hiermede is besloten, dat de bons, genummerd van 1 t/m 20 van het broodbonboekje, en de bons, genummerd van 1 t/m 13 van het algemeen distributiebon boekje, bij de verdere distributie niet gebruikt zullen worden, zoodat deze vernietigd kunnen worden, hetgeen, ter voorkoming van mis verstanden aanbeveling verdient. In gemeenten, waar bons van hoogere nummers zijn gebruikt dan bovenvermeld, zullen tegen inleve ring der reeds gebruikte bonboekjes nieuwe exemparen worden uitge reikt. Van bevoegde militaire zijde wordt over den toestand aan het front na de capitulatie van het Belgische leger o.m. het volgende gezegd: De capitulatie van het Belgische leger be- teekent een zwaren slag voor de ingesloten Engelsche en Fransche troepen en een onge meen voelbare verlichting voor de Duitsche eenheden. De laatste acte van het dramati sche tooneel van den grooten slag van Mei 1940 is begonnen. Opmerkelijk is het feit, dat de Duitsche troepen ten N. van Valenciennes^p een zeer breed front door de sterke Fransche grens fortificaties heen gebroken zijn en ten wes ten van Valenciennes over het Scheldeka naal zijn getrokken. Het front nadert thans van het zuiden de groote industriestad Rijssel. Ook uit het westen werd de vijand aan het geheele front teruggeworpen. Orchies en La Bassee liggen ongeveer 20 K.M. ten Z. W. van Rijssel. Mer- ville ligt 30 K. M. ten westen van die stad. Aangezien in het oosten van Rijssel reeds voor eenige dagen het front tot op 10 K.M. bij de stad was gebracht en aangezien in het noorden de capitulatie der Belgische troe pen waarschijnlijk een onhoudbaren toe stand in het leven roept, is de totale situatie voor den tegenstander in dezen sector hope loos geworden. Toch constateert het leger bericht van gister uitdrukkelijk, dat de strijd tegen de ingesloten Engelschen en Franschen voortgaat en zal voortgaan tot zij volledig onderworpen zijn. Groote bevoegdheden. Bij besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, gedateerd 24 Mei j.l., worden aan de Overheid groote bevoegd heden toegekend in het belang van het her stel. In dit besluit wordt o.m. bepaald, dat de regeeringscommissaris voor den Wederop bouw het recht heeft, waar zulks hem noodig voorkomt, plannen voor den weder opbouw vast te stellen. Deze vaststelling kan ook geschieden door goedkeuring van door anderen opgemaakte plannen. Een ieder is verplicht de uitvoe ring van deze plannen te gedoogen. Deze verplichting geldt met name ook voor de eigenaren van de on roerende en roerende zaken bij zoodanige plannen betrokken, en voor de overige rechthebbenden op die zaken. De uitvoering wordt zoo noodig met den sterken arm mogelijk gemaakt. Indien voor eigenaren of rechthebbenden aanmerkelijke schade ontstaat, kan hun, volgens nader vast te stellen regelen, door de daartoe aan te wijzen instantie een tege moetkoming toegekend worden. Met de rechten van hypotheekhouders en andere rechthebbenden wordt bij de toekenning zooveel mogelijk rekening gehouden. Indien voor eigenaren of rechthebbenden aanmerkelijk voerdeel ontstaat, kan, vol gens nader te stellen regèlen, door de daar toe aan te wijzen instantie een bedrag wor den vastgesteld, hetwelk zij aan het Rijk moeten betalen. De verordening van de Overheid, hieruit voortvloeiend, is op de betrokken zaken bevoorrecht boven alle andere voorrechten en zelfs boven hypo theek en pand. Het voorrecht blijft op de zaak gevestigd, in welke handen zij zich ook bevindt. De Regeeringscommissaris kan tot ont eigening van onroerende of roerende zaken overgaan. De onteigening vindt plaats door aanzeg ging door den Regeeringscommissaris, ge richt tot den burgemeester. De eigendom gaat over, vrij van alle lasten en rechten. Volgens nader te stellen regelen wordt door de daartoe aan te' wijzen instantie een redelijke vergoeding toegekend. Met de rechten van hypotheekhouders en andere rechthebbenden wordt bij de toekenning zooveel mogelijk rekening gehouden. In alle moeilijkheden, welke zich bij de uitvoering van dit besluit mochten voor doen, wordt voorzien door den Regeerings commissaris. Rechtsvorderingen tegen deze voorzieningen worden niet toegelaten. benzine-pompen kunnen worden gevuld. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de ben- zine-maatschappijen gerechtigd zijn alle benzinepompen te vullen. 's-G r a v e n h a g e, 29 Mei. Hedenmiddag om 12 uur heeft de rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden rijksminister Seyss-Inquart („der Reichskommissar für die besetzten Niederlandschen Gebiete Reichsminister Seyss-Inquart") in de Ridderzaal te 's-Gravenhage het civiel gezag over Nederland aanvaard. Bij deze gelegenheid vaardigde de rijkscommissaris de volgende pro clamatie uit: Met ingang van heden heb ik het hoogste regeeringsgezag in burgerlijke aangelegenheden in Nederland op mij genomen. De grootmoedigheid van den Führer en de kracht van de Duitsche weer macht hebben het mogelijk gemaakt dat reeds weinige dagen na de catastrophe, welke door het vroegere bewind van Nederland veroorzaakt is, weder een ordening van het openbare leven tot stand wordt gebracht, welke in den be- staanden gang van zaken slechts in zoo verre zal ingrijpen, als de gegeven bijzondere omstandigheden noodzakelijk maken. Als rijkscommissaris zal ik het hoog ste regeeringsgezag in burgerlijke aan gelegenheden in de onder de bescher ming der Duitsche troepen staande Nederlandsche gebieden uitoefenen, om de openbare orde te verzekeren en het openbare leven te beveiligen. Ik zal alle maatregelen ook van wetgevenden aard treffen, welke noodig zijn om deze op dracht te vervullen. Ik ben voornemens hierbij het tot dusver geldende Neder landsche recht zooveel mogelijk van kracht te laten blijven, bij de uitoefe ning van het bestuur gebruik' te maken van de Nederlandsche autoriteiten en de onafhankelijkheid van de rechtspraak te waarborgen. Daartegenover verwacht ik, dat alle in actieven dienst zijnde Nederlandsche rechters, ambtenaren en beambten mijn verordeningen, welke tot dit doel worden uitgevaardigd, nauwgezet zul len nakomen en dat het Nederlandsche volk met begrip en zelfbeheersching deze leiding volgt. De Nederlandsche soldaten hebben zich in den strijd goed gehouden. De Nederlandsche burgerbevolking heeft zich tegenover de strijdende troepen fatsoenlijk gedragen. Er is niets, wat ons zou kunnen verhinderen elkaar met achting tegemoet te treden. Het Duitsche volk voert onder zijn Führer den 4 beslissender! strijd om zijn of niet zijn, den strijd welken haat en nijd zijner vijanden het hebben opge drongen. Deze strijd dwingt het Duit sche volk alle beschikbare krachten te gebruiken en geeft het volk het recht alle binnen zijn bereik liggende midde len aan te grijpen. Deze noodzaak en dit recht van den nood zal- ook op het leven van het Nederlandsche volk en zijn economie inwerken. Ik zal er echter daarom naar streven, dat het Neder landsche volk, dat met het Duitsche volk naar den bloede verwant is, niet in ongunstiger levensomstandigheden komt te verkeeren, dan noodzakelijk is door de gegeven lotsverbondenheid der beide volken c den vernietigingswil onzer vijandfen. Ik moet als rijkscommissaris de rijks belangen in de Nederlandsche gebieden, welke onder de bescherming van de Duitsche troepen staan, behartigen en ik zal ze behartigen. Het Nederlandsche volk zal door de vervulling van de taak, die uit het gemeenschappelijk lot voort vloeit, in staat zijn zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst te verzeke ren. SEYSS-INQUART. Geldzaken op de gewone manter. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend: Voor een spoedig herstel der binnenland- sche economische verhoudingen is een zoo veel mogelijk normaal gehouden handels verkeer geboden. Het is echter gebleken, dat door verscheidene fabrikanten en gros siers in strijd met deze noodzaak wordt ge handeld. Niet alleen geven zij, zelfs aan hun vaste afnemers, geen goederen meer af zonder contante betaling, doch ook trek ken zij loopende credieten in. Zulks zou tengevolge kunnen hebben, dat de goede renvoorziening vastloopt en derhalve zoo wel het publiek als de winkeliers en coöpe raties het slachtoffer worden van bedoelde onder de huidige omstandigheden onver antwoordelijk te noemen handelingen. In het bijzonder zou de voedselvoorziening via de winkels hierdoor in gevaar kunnen komen. Mitsdien moge met den meesten nadruk nogmaals worden gewezen op de noodzakelijkheid, dat iedere leverancier zijn zaken op normale wijze blijft drijven en niet met een beroep op de buitengewone om standigheden maatregelen treft, welke indruischen tegen het alge meen belang bij een zoo veel mo gelijk ongestoorde productie en distributie. Nog zij hier opgemerkt, dat ook de win keliers en coöperaties zich dienen te ont houden van elke handeling, welke het nor male zakenverloop zou kunnen ontwrich ten. Het is b.v. bekend, dat verscheidene hunner, ofschoon over voldoende contante middelen beschikkende, de wissels en kwi tanties hunner leveranciers niet honoree- ren. Een dergelijke handelwijze werkt uiteraard storend op het economische even wicht, dat juist in deze dagen noodwendig moet blijven gehandhaafd. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende be kend: Ten einde de beschikbare aardappelen- voorraad zoo doelmatig mogelijk te beste den, geldt met ingang van heden een afle veringsverbod voor de aardappelsoorten roode star, furore, Zeeuwsche bonten en blauwen. Het verbod geldt evenwel voor de nog op de landbouwbedrijven aanwezige aardappelen. Ontheffing van het verbod kan worden verleend door den provincialen voedsel- commissaris voor het gebied, waar de aard appelen zich bevinden. TEGEMOETKOMING IN RIJWIELBELAS TING WORDT NIET OVERWOGEN. Talrijke wielrijders, die eerst sinds de benzinebeperking een fiets hebben aange schaft en op den weg zijn verschenen, heb ben zich afgevraagd, of zij voor de restee- rende maanden van het belastingjaar nog een rijwielbelastingplaatje moeten aanschaf- ren. Tot 15 Juni zal geen controle worden uitgeoefend. Na dien datum is het belasting plaatje 1939-1940 nog slechts 6 weken gel dig. Verschillende bladen hebben bericth, dat maatregelen verwacht zouden mogen worden, die beoogen, den nieuwen wielrij ders voor de laatste 6 weken van het belas tingjaar rijwielplaatjes te verstrekken te gen een belangrijk minder bedrag dan de normale belasting van 2.50. De A. N. W. B. heeft zich om nadere in lichtingen over deze aangelegenheid tot het departement van financiën gewend. Naar aanleiding van deze bespreking kan de A. N. W. B. mededeelen, dat het departement de bovenbedoelde berichten ten stelligste te genspreekt. Een regeling ter tegemoetko ming in de rijwielbelasting is dus niet te verwachten en wordt ten departemente zelfs niet overwogen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1