Agenda ALKMAAR IN HET VERLEDEN. LAATSTE BERICHTEN. Ambtsaanvaarding Rijkscommissaris Seyss-lnquart. BERICHT Wij verzoeken onzen adver teerders er rekening mede te willen houden, dat voortaan in alleons ter plaatsing aangeboden annonces naam en adres van den inzender dienen voor te komen. Advertentiën onder nummer worden door ons niet meer aan genomen. DIRECTIE ALKMAARSCHE COURANT. Het Duitsche legerbericht Meubelfabriek te Nijkerk uitgebrand. Tonnen schade, 120 arbeiders werkloos. TEXEL EERSTE BLAD Alkmaar, Woensdag. VORDERING TOT AANMELDING VAN VREEMDELINGEN. De Commissaris van rijks- en gemeente politie te Alkmaar, als zoodanig Hoofd van Plaatselijke Politie in den zin der vreemdelingenwet; Gelet op den inhoud van artikel 4 van het Vreemdeïingcnreglement; Vordert dat alle vreemdelingen van Engelsche (daaronder begrepen alle onderdanen van het Britsche imperium) Belgische, Fransche of Poolsche nationa liteit zich op Woensdag 29 en Donderdag 30 Mei 1940, tusschen 912 v.m. en 25 uur n.m., bij hem of bij den door hem aan gewezen ambtenaar, aanmelden, Bureau van politie Kerkplein, Afdeeling Vreem delingendienst (Kamer 10). Het niet nakomen van deze verplich ting zai streng volgens de wet worden gestraft. TERUGGAVE ONRECHTMATIG ONTVANGEN GOEDEREN. Het is gebleken dat door militairen, die Dinsdagochtend uit de Korenbeurs alhier, naar elders zijn vertrokken, goederen toebehoorende aan het Nederlandsche leger en eenige rijwielen zijn weggegeven aan aldaar aanwezige burgers. Alvorens even tueel tot strafrechtelijke vervolging zal worden overgegaan, worden bedoelde burgers, waarvan er eenige bij de politie 'bekend zijn, in hun eigen belang aange raden ten spoedigste, doch .iterlijk Don derdag a.s. voor 12 uur, deze goederen en rijwielen te bezorgen aan het bureau van politie alhier. DE AARDAPPELENHANDEL. Men schrijft ons van den Langendijk: De Ned. Akkerbouw Centrale heeft be langrijke hoeveelheden consumptie-aard- appelen van de telers gekocht ingevolge de eenigen tijd geleden ingestelde regeling. De Vereeniging ter behartiging van den Ned. Aardappelhandel VBNA deelt thans mede, dat deze aardappelen met ingang van Maan dag j.L door haar ten verkoop worden aangeboden. De condities hiervoor zijn, dat verkocht wordt aan alle als groothandelaar in aardappelen bekend staande handelaren. In de plaatsen, waar een organisatie van aardappelengrossiers is gevestigd, wordt uitsluitend aan deze organisaties verkocht. Alle in deze steden gevestigde grossiers kunnen van deze organisatie hun benoo- digde aardappelen betrekken, zonder dat hun de verplichting opgelegd kan worden, lid van die organisatie te worden. Zij moe ten wel een verklaring teekenen, dat zij zich zullen onderwerpen aan alle door die organisaties voor den verkoop van deze aardappelen gestelde regelen, welke in overleg met de VBNA zullen moeten wor den vastgesteld. Van deze regelen mag niet worden afgeweken. De aardappelen worden verladen franco plaats van bestemming per wagon of per schip. Vastgestelde prijzen gelden voor verschillende soorten; de gros siers mogen deze aardappelen franco huis aan den kleinhandel verkoopen tegen 0.80 per 100 kg hooger (Amsterdam 0.90 per 100 kg). De kosten van werkloon en trans port zijn in dit bedrag inbegrepen. De consumentenprijzen zullen elke week worden bekend gemaakt. Deze regeling is vastgesteld *u>or die provincies, waarmede het telefonisch en postaal verkeer is her steld. In de overige provincies dienen de handelaren zich te wenden tot den prov. voedselcommissaris. De aardappelen, welke aan de burgemeesters van verschillende ge meenten waren gezonden, dienen eerst te worden opgemaakt voordat men aardappe len van de VBNA kan betrekken. VOORRANG GEVRAAGD. Het bestuur van den Algemeene Neder landsche Zuiveibond heeft aan den Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht het verzoek gericht om bij de domobilisatie aan de zuivelvaklieden voorrang te ver- leenen, aangezien deze arbeiders in dezen tijd van het jaar slecht gemist kunnen worden. In het adres wordt er op gewezen, dat het zuivel- en melkbedrijf beschouwd moet* worden als een verlengstuk van het boerenbedrijf, terwijl hét bovendien als bedrijf van sterk aan bederf onderhevige levensmiddelen gehouden is, onder alle omstandigheden zoo krachtig mogelijk door te werken. NOORDHOLL. BRANDWAARBORG- MAATSCHAPPIJ VAN 1816 TE OUDKARSPEL. Vrijdag 24 Mei 1.1. werd door de directie der N. Holl. Brandwaarborg Maatschappij van 1816 te Oudkarspel rekening en ver antwoording gedaan over haar beleid over het boekjaar 1939 aan de commissie, bestaande uit commissarissen, twee hoog ste deelhebbers en een vertegenwoordiger der Maatschappij. Op Maandag 27 Mei d. a. v. werd in de algemeene vergadering van directie, commissarissen, hoogste deel hebbers en agenten, na toelichting door de commissie, de rekening en verantwoording met algemeene stemmen goedgekeurd. De toename van de premie-ontvangst en het gunstige schadecijfer gaven reden tot volle tevredenheid. (Ongecorrigeerd.) Hedenmiddag te twaalf uur heeft de Duitsche bevelhebber in Nederland en België in de Ridderzaal in een plechtige bijeenkomst zijn bevoegdheden op burger lijk gebied overgedragen aan den door den Führer benoemden rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijks minister Seyss-lnquart. Daarbij heeft hij tevens zijn militaire bevoegdheden over gedragen aan den generaal der luchtmacht Christiansen. Er was veel publieke be langstelling voor de gebeurtenissen op het Binnenhof. Omstreeks kwart over elf kwamen de eere-compagnieën op het Binnenhof aan en stelden zich op tegen over de Ridderzaal, en wel een muziek corps, een compagnie van de zevende luchtmachtdivisie, een compagnie van de 207e infanterie-divisie en een compagnie Schutzpolizei. Van half twaalf af begonnen de genoo- digden de Ridderzaal te vullen. In de Rid derzaal waren o.m. aanwezig de hoofden der Nederlandsche departementen. Voorts waren in de Ridderzaal zeer veie Duitsche autotriteifen en een aantal Nederlanders, onder wie zeer vele persvertegenwoor digers aanwezig. Intusschen hadden in het bureau van den militairen bevelhebber, generaal von Falkenhausen, zich de gasten van dezen be velhebber verzameld, en wel de rijkscom missaris, rijksminrster SeyssInquart, de generaal der luchtmacht Christiansen, als mede het kleine gevolg van deze autoritei ten. Met zes auto's bgaven zij zich even voor twaalf naar het Binnenhof. Hier begaf het kleine gevolg zich terstond naar de ridderzaal, terwijl de militaire be velhebber, de rijkscommissaris en generaal Christiansen de eerewacht inspecteerden. De leerlingen van de Duitsche school te 's-Gravenhage, die met het onderwijzend personeel op het Binnenhof stonden opge steld, lieten door eenige meisjesleerlingen den rijkscommissaris bloemen aanbieden. Bij het betreden van de ridderzaal be groetten de aanwezigen de drie hooge auto riteiten door opstaan en, voor zoover het Duitschers betrof, met den Duitschen groet. De rijkscommisaris nam vooraan in de rid derzaal plaats, met rechts van hem generaal vol Falkenhausen, links van hem generaal Christiansen. In de nabijheid van het spreekgestoelte daarvan was het groote orkest van den rijkszender Keulen opgesteld. Voorts waren nog aanwezig Obergrüppen- fülirer Lorens, en in zijn gezelschap waren s.s. Oberführer Marrenbach, Reichsleiter Amann, Hauptsamtsieiter Reinhardt en tellv. Landesgruppenleiter Heinrich. Toespraak generaal von Falkenausen. Nadat het orkest de ouverture Rienzi van Richard Wagner had gespeeld voerde gene raal von Falkenausen het woord. Hij zeide; „Op bevel van den Führer en oppersten bevelhebber der weermacht draag ik vanaf dit oogenblik de militaire souvereine rech ten over aan den generaal der vliegers, Christiansen,' als bevelhebber van de Duit sche weermacht in de Nederlanden, en de uitvoerende macht in het civiele bestuur aan den rijksminister Seyss-lnquart als rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden. Op dit belangrijke plech tige oogenblik willen wij degenen geden ken, die aan beide zijden m den strijd ge trouw hun plicht vervulden en wier dood ons allen den plicht oplegt, aan het herst?l te werken. Moge voor alles hun werk, mijn heer de rijkscommissaris, vrucht dragen, tot zegen van het Duitsche en Nederland sche volk". Generaal Christiansen aanvaardde daarna in een korte toespraak de hem gegeven op dracht, welke hij in het belang van het Duitsche en het Nederlandsche volk hoopte te kunnen volbrengen. De rijkscommissaris spreekt. Het woord was daarna aan den rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss Inquart. Hij zeide om.: „Heeren bevelhebbers, kameraden in de partij, in de weermacht en in den staat, mijne heeren, In dit uur gaat het hoogste Regeerings- gezag in het civiele bestuur in de Neder landen, overeenkomstig den wil van den Führer, op mij over. Nog geen drie weken geleden moest de Duitsche weermacht dit land in haar bescherming nemen, om te verhinderen, dat het met miskenning van alle beginselen der neutraliteit tot basis ge maakt wordt van den stoot in het hart van het Duitsche industriegebied, zooals in de bedoeling lag van de vijanden van het Duitsche volk. Nadat alle verwachtingen en plannen der westelijke mogendheden waren ineenge stort, was ht duidelijk dat dezen een laatsten uitweg voor het dreigende noodlot zoekend niet zouden aarzelen ook dezen stap te doen. De Nederlanden waren het tooneel geworden van de bloedigste en he vigste gevechten, die in hun felheid en ver nietiging nog den geweldigen slag, welke thans in Vlaanderen en noord-Frankrijk op zegevierende wijze beëindigd wordt zouden hebben overtroffen. Reeds thans is het moge lijk dank zij de grootmoedigheid van den Führer en de kracht van de Duitsche weerm. de ordening van het openbare leven weder zoodanig te herstellen, dat deze in den ge- Dansen. lederen avond dansen in Het Wapen van Heemskerk. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur hoofdnummer Zuster Angelika (rom.); hoofdrollen Leni Marenbach, Hans Söhnker en Paul Hart- mann. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Het dubbele huwelijk (comedie); hoofdrollen Errol Flynn en Olivia de Havilland. Toegang boven 14 jaar. Harmonie-theater, 7.30 uur hoofdnummer Het paradijs der vrijgezellen (hum.); hoofd rollen Heinz Rühmann, Jozef Sieber, Hilde Schneider en Trude Marlen. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Duivelsfestijn (rom.-sens.); hoofdrol Victor Mc. Laglen; vooraf Misdaad in Brooklyn (rom.-sens.), hoofdrollen Paul Kelly en Sally Eilers. Toegang boven 18 jaar. wonen gang van zaken slechts in zooverre zal ingrijpen, als de bijzondere omstandighe den van dit oogenblik zulks vereischen. Ik wil op dit oogenblik nu het hoogste regeeringsgezag in het civiele bestuur in de Nederlanden, krachtens opdracht van den Führer van het Groot-Duitsche Rijk en oppersten bevelhebber van de Duitsche weermacht op mij overgaat, het Neder landsche volk op duidelijke wijze uiteen zetten, waar het om gaat. Op een ding wen-sch ik aan het begin van mijn betoog den nadruk te leggen: alle wapensucces sen en de heerlijkste overwinning, die ooit bevochten werd en thans in Vlaanderen werkelijkheid wordt, veranderen niets aan het feit, dat wij Duitschers liever met de tot een groet opgeheven open hand naar dit land waren gekomen, dan met de wapenen in de vuist. Dit feit zal eens voor den rechterstoel der geschiedenis op be slissende wijze de verantwoording voor al het ongeluk en alle vernietiging op de schouders leggen van hen, die niet opge wassen waren tegen de grootheid «van dit uur. (Wij vervolgen dezë rede in ons nummer van morgen). Toen aan het eind - an zijn rede de rijks commissaris den Führer hulde bracht, verhieven zich allen van hun zetels en de Duitsche aanwezigen brachten een drie werf „Sieg Heil" uit. Het orkest hief daarna het Deutschland-lied aan, dat door de Duitsche aanwezigen werd medegezon gen, waarna het Horst Wessel-lied volgde. De rijkscommissaris verliet daarna met generaal Von Falkenhausen en generaal Christiansen de Ridderzaal. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het lot van de Fransche legers in Artois is bezegeld. Zijn tegenstand in het gebied ten Z. van Rijssel is ineengestort. Het En gelsche leger, dat in het gebied van Dix- muiden, Armentieres, Bailleul en Bergues, ten W. van Duinkerken samengedrongen is, gaat door onzen concentrischen aanval eveneens zijn vernietiging tegemoet. Door een snellen stoot in Noord-Vlaanderen werd Brugge gepasseerd, Oostende veroverd en Dixmuiden bereikt. Aan den User en het IJserkanaal, ten N. van Yperen levert de vijand nog wanhopigen tegenstand. Op het gedenkteeken van de Duitsche jeugd bij Langemarck, het tooneel van den heldhaf- tigen strijd in 1914, waait de rijksoorlogs- vlag. Rijssel is door een aanval vanuit het O. en W. bereikt. De stad werd veroverd. In een vanuit het W. komenden opmarsch is Armentieres bezet Bij Bailleul wordt nog gestreden. Ten O. van Cassel werd de ver sterkte Fransche grensstelling, die de vijand met omgekeerd front verdedigde, doorbro ken en de Belgische grens bereikt. Bij Wormhoudt zijn nog gevechten aan den gang. Het Duitsche luchtwapen bestookte op 28 Mei terugstroomende colonnes van allerlei soort, troepenverzamelingen en pantserwagens. Tijdens bewapende verken ningsvluchten voor de Belgisch-Fransche kust en in het Kanaal werden drie torpedo- bootjagers, twee transportschepen en twee vrachtschepen met bommen bestookt en zwaar beschadigd. In het middelste gebied van de Noordzee werd een vijandelijke on derzeeër door een bomtreffer tot zinken gebracht. De vernietiging van een andere duikboot is waarschijnlijk. Aan Duitsche Schnell- boote is het gelukt, niettegenstaande de ongunstige weersomstandigheden, voor de Belgische kanaalhaven Nieuwpoort, we derom een naar Engeland vluchtende groote vijandelijke torpedojager door een torpedo tot zinken te brengen. Aan het Zuidelijk front werden afzonder lijke acties der vijandelijke infanterie met pantserwagens afgewezen. De verliezen van den vijand bedroegen op 28 Mei in totaal 24 vliegtugen, waarvan 16 bij luchtgevech ten, en acht door de luchtdoelartillerie werden neergeschoten. Drie Duitsche vlieg tuigen worden vermist. Kapitein Moelders bevocht zijn twintigste luchtzege. Het aan tal afgeschoten vliegtuigen door de lucht doelartillerie is, volgens meer nauwkeurige gegevens in den tijd van 16 tot 25 Mei, van 't Er zijn tijden geweest, dat wij in Alkmaar meenden, dat wij groote dingen beleefden en in een spannenden tijd leefden. Wij hebben in en buiten den Raad, in en buiten de pers, op vergaderingen en mee tings over plaatselijke gebeurtenissen ge streden, die van het grootste belang leken. Wij hebben gedebatteerd over het behoud van het weeshuis, over de tot stand koming van het ziekenhuis, over het voortbestaan van de handelsschool, over de stichting van een „overdekte". Kolommen zijn er over volgeschreven, uren is er in den Raad en op druk bezochte bijeenkomsten over geredeneerd en altijd hebben wij allen het gevoel gehad, dat Alk maar in het teeken van groote, verrassende gebeurtenissen stond en dat het een voor recht was in dien tijd inwoner der gemeente te zijn, voor haar groote belangen op de bres te kunnen staan en voor de beste op lossing te kunnen strijden. Wij hebben ons druk gemaakt over de vraag of het Verdronkenoord al dan niet gedempt of verbreed zou moeten worden en niemand zal ontkennen, dat wij, Alkmaar- ders, van het groote gewicht van al die vraagstukken doordrongen zijn geweest en dat zij stuk voor stuk voor onze stad van beteekenis zijn geweest, zooals er nog zoo vele Alkmaarsche vraagstukken aan de orde zullen komen waarbij wij gezamenlijk naar de beste oplossing moeten zoeken. Maar het gevoel, dat wij in een bijzonder spannenden tijd leefden doordat wij aan dat alles onze onverdeelde aandacht konden schenken, het gevoel dat er in Alkmaars ge schiedenis dingen gebeurden, die in het boek der stedelijke historie met gulden letters zouden worden opgeteekend, dien indruk hebben wij thans volkomen verloren. Integendeel, wanneer wij terugblikken op 'de vele rustige jaren waarin wij in ons stadsbestuur de hoogste macht zagen, waar in het van één enkelen edelachtbare kon afhangen of er in Alkmaar al dan niet iets zou gebeuren en aller belangstelling zich naar den uitslag van de een of andere stem ming richtte, dan kunnen wij niet anders dan constateeren, dat er vele onbezorgde jaren achter ons liggen en dat alles wat wij in dien tijd „beleefd" hebben van weinig beteekenis is geweest in verband met de groote machtsverschuivingen en groeiende nieuwe gedachten, die zich in Europa vol trokken. Hoe rustig, hoe gemoedelijk hebben wij hier gewerkt in al die jaren, dat plaatse lijke belangen onze gedachten volkomen in beslag namen. Het speelde zich af in een tijd, dat een militair hier een ongekende verschijning was, dat de donkere wolken, die zich lang zaam maar zeker boven ons werelddeel samenpakten, hier ternauwernood werden opgemerkt, dat wij in volle vrijheid konden schrijven en spreken, koopen en verkoopen, dat onze belangstelling zich dagenlang kon richten op een tooneelvoorstelling, op een voetbalwedstrijd, op een plaatselijke ge beurtenis, die van overwegend belang leek en in het groote wereldgebeuren van niet de minste beteekenis is gebleken. Wij hebben vaak geloofd in fel bewogen tijden te leven. In werkelijkheid hebben wij een tijdperk doorgemaakt, welks groote gemoedelijk heid, welks rust en vrijheid, wij thans eerst ten volle kunnen waardeeren. reeds bekend gemaakte getal van 100 tot 265 gestegen. Het totale aantal vliegtuigen, dat sedert 10 Mei door de luchtdoelartille rie omlaaggeschoten werd, bedraagt thans 607. Bovendien vernietigde de luchtdoelartille rie in dezelfde periode 101 vijandelijke pant serwagens. In Noorwgen is gisteren de vijand, on dersteund door talrijke oorlogsschepen aan den ertsspoorweg geland en vanuit het noor den in Narvik binnengedrongen. Duitsche strijdeenheden vielen de daar liggende vij andelijke zeestrijdkrachten aan. Een groot oorlogsschip kreeg midscheeps een zware treffer en staakte terwijl er zich een sterke rook ontwikkelde, het vuren. Drie kruisers en een torpedojager alsmede een vracht schip krgen zware bomtreffers. Bij Ankenes werden troepen, die ontscheept werden, mét bommen bestookt. ENQUETE VOORRADEN ONBEWERKTE TABAK. Het dept. van handel, nijverheid en scheepvaart heeft bekend gemaakt, dat het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten te Den Haag een onderzoek zal instellen naar de in Nederland aanwezige voorraden onbewerkte tabak. Tot het doen van voor- raadsopgaven zullen verplicht zijn alle be drijven, welke onbewerkte tabak onder zich hebben. Voorts zullen fabrikanten en im porteurs van sigaren, sigaretten en andere tabaksproducten met ingang van 30 Mei verplicht zijn van al hun afleveringen we- kelijksche opgaven te verstrekken aan het voornoemde rijksbureau. Formulieren zijn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophan del. GROOTE SOMMEN BIJ DE BELASTING AANGIFTE VERZWEGEN. Een Amsterdamsche koopman, die sedert 1919 jaren achtereen groote bedragen bij de aangifte voor de belasting had ver zwegen, heeft voor het Hof aldaar terecht gestaan. In 1934 had verdachte als inkomen opgegeven „nihil" ofschoon hij niet minder dan 40.000 had verdiend. Het jaar daarop verklaarde hij 12.000 te hebben verdiend, maar dit inkomen had hij moeten afschrij ven om het „verlies" van 15.000 van het vorige jaar te dekken. In werkelijkheid had hij 58.000 verdiend. Voor de vermogens belasting had hij in 1934 opgegeven 7820, in werkelijkheid bezat hij 320.000. Het volgende jaar gaf hij voor nog minder te bezitten, maar in zijn safe lag een kapitaal van 357.000. Toen de man tegen de lamp liep, had de fiscus hem een boete van 132.000 opgelegd en de justitie stelde een vervolging in. De man werd tot zes maan den veroordeeld. In hooger beroep werd gisteren door den Amsterdamschen officier van justitie vier maanden tegen hem ge- ëischt. Tegen zijn procuratiehouder werd in hooger beroep tweo maanden geëischt. Deze was veroordeeld tot 3 maanden. VERGUNNINGEN PERSONENVERVOER MOTORRIJTUIGEN. Iets ruimere bevoegdheden voor de burgemeesters. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart brengt het volgende onder de aandacht van de burgemeesters: Volgens de op 16, 17 en 20 Mei gepubli ceerde bekendmakingen zijn de burgemees ters tot nu toe slechts in bepaalde gevallen bevoegd vergunningen af te geven voor goe derenvervoer met motorrijtuigen. Het geven van vergunningen voor personenvervoer is niet toegelaten. Het is wenschelijk gebleken daarin eenige verruiming tè brengen. De burgemeeters worden hierbij gemachtigd, aan autoriteiten, welke naar hun oordeel daarvoor in aanmerking komen, een voor- loopige vergunning voor een week af te ge ven. De definitieve vergunning moet door den burgemeester onmiddellijk, behoorlijk gemotiveerd, worden aangevraagd bij der; directeur van het rijksbureau voor aardolie producten. In geen geval zullen vergun ningen mogen worden uitgereikt aan zaken lieden. Indien hierop in een bijzonder geval naar het oordeel van den burgemeester een uitzondering noodig is, kan een vergunning worden verleend door den directeur van het rijksbureau op een behoorlijk toegelicht voorstel van den burgemeester. Gister is de meubelfabriek van de firma Tijsseling te Nijkerk vrijwel geheel door brand verwoest. Het vuur dat op verschei dene plaatsen tegelijk ontstond, greep snel om zich heen, zoodat in korten tijd de fa- brieksruimte, die een oppervlakte van on geveer vijfduizend M2. beslaat, geheel uit gebrand was. De Nijkerksche brandweer werd bij haar taak krachtig gesteund door de brandweer uit Amersfoort. Door dezen brand zijn ongeveer 120 personen zonder werd gekomen. Het is dus te begrijpen dat er groote verslagenheid heerscht in Nijkerk en omgeving. De schade bedraagt waarschijnlijk eenige tonnen. BERLIJN OVER DE RADIOREDE VAN REYNAUD. De Fransche minister-president Reynaud heeft in zijn radiotoespraak van gister naar men te Berlijn opmerkt, beleedigende aan vallen gericht, op den Belgischen koning en. het Belgische leger. Zoo beweerde hij o.a., dat koning Leopold, zonder rekening te houden met de Britsche en Fransche solda ten den strijd heeft gestaakt. In politieke kringen alhier wordt deze voorstelling ge heel en al onrechtvaardig, ja zelfs een ver draaiing der feiten genoemd. Men herinnert er aan, dat de bereidwilligheid van België om in den oorlog te gaan tegen Duitschland door de Engelsche en Fransche regeering alleen verkregen werd door groote beloften met betrekking tot de door de Westelijke mogendheden te verleenen hulp. Wanneer vandaag België door de Duitsche wapenen gedwongen werd den kansloozen strijd op te geven, is het evenzeer niet ter zake dienende en unfair, het Belgische leger schuldig te verklaren aan deze ineenstor ting van den geallieerden tegenstand. Want dat het Belgische leger in een toestand kwam, die koning Leopold tot zijn besluit dwong, is alleen en uitsluitend veroorzaakt door het feit, dat het Fransche leger en het Britsche expeditiecorps niet in staat waren België voor den oorlogsramp te bewaren. Wanneer koning Leopold thans van de zijde der Westelijke mogendheden voor zijn zeker niet gemakkelijk besluit, voor de red ding van zijn volk en land onvoorwaarde lijk te capituleeren, wordt beleedigd, dan oogst hij daarmede van Londen en Parijs denzelfden dank als de Noren en de Hol landers ontvingen voor hun gewapende hulp. LICHTINGEN RESERVISTEN IN JOEGOSLAVIË NAAR HUIS. Naar van betrouwbare zijde wordt ge meld, is Maandagavond in een beperkten ministerraad van Joegoslavië besloten, de in de laatste dagen opgeroepen lichtingen reservisten weer naar huis te sturen. Bij dit besluit heeft voornamelijk de zeer .slechte toestand van de bodemgesteldheid den doorslag gegeven, die door den langen win ter en den hoogen waterstand geleden heeft. De eierenhandel heeft nog een vreemd v.erloop. De prijzen varieeren sterk en hou den veel verband met kwaliteit. In de week aanvangende 20 Mei werden aangevoerd: 94000 eieren. De prijzen liepen van 3 tot 3.90 per 100. De veemarkt. De aanvoer was gister: 2 koeien f 180 tot 230; 3 graskalveren 40 tot 60; 28 nuchtere kalveren 7 tot 14; 3 schapen 20 tot 24; 24 biggen 14 tot 18. Andere jaren wordt op dezen dag de tweede lammerenmarkt gehouden, waarop het grootste aantal lammeren van het ge- heele jaar wordt aangevoerd, dat gewoon lijk ongeveer 6000 bedraagt. Alles was Za terdag al voor de markt gereed. De aangif ten hadden al plaats gehad, de hekken stonden al op het marktplein gereed om op gezet te worden, toen plotseling het bericht kwam, dat volgens een regeerir gsbesluit de markt niet kon doorgaan.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2