DE INDRUK OVER DE CAPITULATIE VAN BELGIE. :bben- reke- ;uigen. d.a.v. goed- ncum. ANDBOUW L 1, dat voor de i24 Juni de uitsondering roering, doch dier per dag; ■fee door den selconunissaris ■vallen wordt 'g kken fioeveel- wijzing, ver- 167 kg. Wordt wordt het op- rm vermenig- op de zwaar- tenss r per 4 weken kg kg kg kg kg kg leni: 67 kg per t per 4 weken. 56 feg 36 kg. nihil (max. 126 kg max. 126 kg max. 56 kg max. 168 kg. nihil nihil 5 6 kg max. 112 kg 7 kg kg 2 kg 8.1 kg S,1 kg 8,1 kg 3.1 kg 1.7 kg nihil 2 kg aardappelen. logstijd maakt 'oor de week gesteld, alles auwe, Roode igrond: 35 p. 100 hg., 15 p. 100 kg., per 100 kg., 05 p. 100 kg., 0.07K p. kg., .08 p. kg., larmede gelijk .grond: 33 p. 100 kg., 60 p. 100 kg., 40 p. 100 kg., 50 p. 100 kg., 0.07 p. kg., 0.08 p. kg., de gelijk te igrond: 92 p. 100 kg., 60 p. 100 kg., 40 p. 100 kg., 50 p. 100 kg., 0.06 p. kg., 0.07 p. kg., gebleven. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 29 MEI 1940. Aan dén Langendijk hcerscht momenteel een groote drukte met het verladen van de nog in de moderne koelhuizen aanwezig zijnde kool. r Het oordeel der Italiaansche bladen. De capitulatie van België staat in de avondbladen in het/middelpunt der belang stelling. De „Giornale d'Italia" noemdt de handelwijze van den koning der Belgen een daad van groot politiek en menschelijk verstand". Drie motieven hebben den koning aanleiding gegeven tot zijn besluit, zoo meent het blad: 1. De wil om zijn volk in een doelloozen strijd een verder bloedver gieten en verdere offers te besparen. 2. De groote pas geleden verliezen der Belgische natie. 3. Het inzicht, dat de geallieerden niet zoo zeer streefden naar de verdediging der onafhankelijkheid en van het lot van Bel gië, als veeleer alle middelen van België aan menschen, wapens en financien tracht ten uit' te buiten voor het behoud en de ver dediging van hun eigen gebieden en hun eigen groote imperia. Er kan geen twijfel aan bestaan, zoo gaat het blad verder, dat de koning de houding der Britsche troepen juist op waarde heeft geschat. De Engel- schen hebben duidelijk hun voornemen te kennen gegeven om naar huis terug te keeren terwijl de Belgen voor hen vechten en hun terugtocht met zware offers moesten dek ken. Voorts hebben de Engelschen, zonder rekening te houden met leven en eigendom der Belgische burgers, zich schuldig ge maakt aan zware verwoestingen. Het bewijs daarvoor is Brussel, waar de Engelschen, of schoon het een erkend open stad betrof, bruggen in de lucht lieten vliegen en met springstoffen de huizen vernielden en bur gers doodden. De koning heeft, in tegen stelling tot de gevluchte ministers, op het slagveld den roep van zijn volk gehoord en er gevolg aan gegeven. Met onberaden woorden, zoo schrijft het blad verder, heeft Reynaud heden willen spreken van „verraad". De koning heeft nie mand verraden, want België heeft niet den plicht zichzelf te vernielen voor de redding van Frankrijk en Engeland. Wederom zijn de Engelschen, en Franschen, die dezen Europeeschen oorlog wilden, gedwongen slag te leveren met hun eigen menschen en hun eigen middelen en wel zonder inscha keling van vreemde naties of bloks. De in de late ochtenduren in de Italiaansche hoofdstad bekend geworden capitulatie van België is de bevolking terstond met extra edities bekend gemaakt. De kranten werden den verkoapers uit dè handen gescheurd. „Het Belgische leger legt de wapens neer. Koning Leopold beveelt de capitulatie van het Belgische leger. België heeft de Fran schen en Engelschen opgegeven", zoo luiden de reusachtige opschriften der extra edities. Door tijdgebrek zijn nog geen commentaren geleverd. Toch kan overal de geweldige in druk worden geconstateerd, dien het be richt bij de geheele openbare meening heeft te weeg gebracht. Overal ziet men groepen, die dezen nieu wen zwaren slag voor Engeland en Frank rijk levendig bespreken, en die openlijk uit drukking geven aan hun voldoening over het nieuwe, geweldige succes van het be vriende Duitschland. De indruk der Belgische capitulatie in Engeland. Uit Londen wordt door het D. N. B. gemeld. Een stijgende onrust drukte de laatste dagen boven het Britsche volk. Men hoorde niets meer over de gevechten in het Westen. Men vermoedde slechts, dat erge dingen in voorbereiding waren. Niettemin verwachtte niemand in Enge land een dergelijke jobstijding. De capitu latie van het Belgische leger heeft de openbare meening in Engeland Volkomen verrast. De stemming is onbeschrijfelijk. Overal in het geheele land heerscht de grootste neerslachtigheid. In officieele Londensche kringen is men volkomen radeloos. Groote vrees komt tot. uiting over het lot van de Britsche troe pen, die tezamen met de Fransche, en tot dusver ook met de Belgische strijdkrach tent in België streden. Geen enikele offi cieele kring in Engeland of Frankrijk heeft tot nu toe een duidelijk antwoord gegeven op deze bange vraag. In militaire Engelsche kringen heeft het toericht van de capitulatie van het Belgi sche leger niet alleen de diepste neerslach tigheid doch tevens ook onbeschrijfelijke woede ontketend. Men had er zich geheel op verlaten, dat de Belgen tot den laatsten man voor En geland zouden strijden. Men wist wel, dat België verloren was, ja men rekende er zelfs op, dat ook Frankrijk op den duur niet meer tegenover den Duitschen druk kon standhouden. Maar de plotselinge ca pitulatie van het Belgische leger past niet in de Britsche berekeningen van tijd- winnen. De angst, dat de vijand thans tot den aanval tegen Engeland zelf kan overgaan, heeft zijn hoogtepunt in Engeland bereikt. In Londen beweert men, dat men aan de zijde der geallieerden niets van het besluit tot capitulatie van den Belgischen koning gewetent heeft, dat 'men volkomen verrast is geworden en dat de koning over het hoofd van zijn eigen ministers heen die zich bijtijds reeds het jor.gste weekeinde te Londen in veiligheid hadden gebracht 'bevel tot de capitulatie gegeven heeft. Uit betrouwbare bron verluidt echter, dat van beslissenden invloed op het be sluit van den koning der Belgen geweest zijn, de vreeselijke vernielingen, welke de Engelschen in België, klaarblijkelijk heel stelselmatig, hebben aangericht. Naar verder bekend wordt, zou de plot selinge reis van generaal Weygand naar het Belgische strijdgebied uitsluitend de kwestie van de Belgische capitulatie ge golden hebben. Het heeft er dus allen schijn van, dat in tegenstelling tot hetgeen Parijs en Londen beweren, desbetreffende onderhandelingen tusschen koning Leo pold en de officieele kringen in Londen en Parijs Zondag j.l. reeds gaande waren. Ook het onderhoud, dat lord Halifax Zondagmiddag met Pierlot gehad heeft, alsmede met Spaak, zou uitsluitend ge draaid heben om het besluit van den Bel gischen koning den zinneloozen strijd tegen de Duitsche troepen op te geven. Hoe de Duitsche pers de capitulatie beoordeelt. De geheele Duitsche pers, staatj zooals te begrijpen valt, geheel in het teekeji van de capitulatie van België, Ook publiceeren de Berlijnsche avond bladen het Duitsche legerbericht op bijzon dere wijze op de geheele eerste pagina's op gemaakt. Alle bladen beginnen hun com mentaar op de geweldige overwinning der Duitsche wapenen met te wijzen op den wederom merkwaardigen samenloop van omstandigheden, dat het noodlottige getal van achttien moeilijke dagen van strijd wederom voldoende was de capitulatie van een land af te dwingen. In achttien dagen, zoo schrijft de „Deut sche Allgem'eine Zeitung", werd het Pool- sche leger verslagen. In wederom ach+tien dagen sedert het be gin van het Duitsche offensief heeft thans ook, na de capitulatie van Holland, het Belgische leger opgehouden te bestaan, niettegenstaande het Fransche noordelijke leger en het geheele Britsche expeditiecorps te hulp waren .esneid, zoo begint het com mentaar van de „Berliner Lokal Anzeiger". Achttien dagen na het begin van'den Duit schen opmarsch is de capitulatie van het Belgische leger gevolgd, schrijft de „Berli ner Börsen Zeitung". Eenstemmig komt in de bladen tot uiting, dat de Belgische koning zich in zijn houding waardig heeft getoond en dat hij zijn sol daten en daarmede zijn volk de onvermij delijke offers aan bloed, die bij den toestand der geallieerde legers een onontkoombare massamoord zouden hebben beteekend, als mede den val in den afgrond tegen den wil zijner ministers te elfder ure heeft willen besparen. De rede van den Franschen minister-pre sident met haar hatelijke aanvalen op ko ning Leopold ontmoet in de Duitsche pers slechts de verachting van het Duitsche volk. Men ziet in deze verklaringen van Reynaud slechts het zoeken van een zondebok in deze voor de Westelijke mogendheden wan hopige uren, waarop de plutocratische oor logsdrijvers de geheele last der verantwoor ding voor hun militair falen zouden kunnen afwentelen. Zij hebben waarachtig niet het recht, zoo schrijft het „Hamburger Fremdenblatt", in opstand te komen tegen het besluit van een Monarch, die tot het laatste oogenblik bij zijn troepen is gebleven en wiens eeniga fout berust op het feit, dat hij niet de kracht bezat zijn betere politieke inzichten te doen gelden tegenover de tot oorlog drijvende BENZINE-BESPARING. Het paard wordt thans gebruikt om zijn concurrent, de auto, op stal te brengen. Eén paard stelt drie auto's voorloopig „in verzekerde bewaring," politiek, van de door hem beroepen regee ring. Die mannen, die zich thans hebben aangesloten bij de steeds toenemende emi- grantenvereeniging in Londen, hebben niet het recht zich te beroepen op het Belgische volk, dat alleen wordt vertegenwoordigd door het Belgische leger, dat tot het laatst zijn plicht heeft gedaan aan het front in Vlaanderen. Het oordeel der Fransche avondbladen. Naar het D. N. B. meldt keeren alle Fran- scne bladen met ongehoorde felheid tegen koning Leopold, dien zij bedelven onder alle mogelijke beleedigingen en scheldwoor den. De bladen verklaren, dat de afzetting van koning Leopold door de in Parijs zete lende, geëmigreerde Belgische regeering, nog slechts een kwestie van uren is. Zij eischen de vorming van een voorloopige regeering. De Intransigeant zet als opschrift boven zijn commentaar op de gebeurtenis sen: „De verrader". De indruk in Griekenland. De capitulatie van het Belgische leger verspreidde zich gistermorgen snel in Athe ne. Toen de eerste middagedities verschenen, welke met groote opschriften het sensatio- neele bericht brachten, werden zij uit de handen der verkoopers gerukt. De kranten- verkoopers zagen zich weldra omringd door een menschenmenigte en konden slechts met groote moeite aan de vraag naar kran ten voldoen. Het blad „Wradyni" publiceer de het bericht met als opschrift: „De slag in Vlaanderen is beslist". De indtruk in Turkije. Het bericht, dat de koning der Belgen de wapens heeft neergelegd, heeft in de mid dagpers een geweldige sensatie gewekt. Het, publiek toont zich voor een deel sterk ge troffen. Men hoort in gesprekken de mee ning naar voren komen, dat de ergste toe stand voor de geallieerden is ingetreden. De kranten worden' druk verkocht. De Vereenigde Staten verrast. De capitulatie van België, die slechts wei nig Amerikanen verwacht hadden, heeft in de Vereenigde Staten een geweldige verras sing gewekt. Ook in de kringen dergenen, die de zaak der westelijke mogendheden voorstaan, werden de groote gevolgen van dit feit toegegeven. De „New York Post" spreekt van een ware catastrofe voor die mo gendheden. Het blad noemt de herhaalde Britsche waarschuwing aan Frankrijk tegen een afzonderlijken vrede hoogst verdacht en schrijft, dat deze gedachte als een nacht merrie op de Engelschen schijnt te drukken. Ongetwijfeld, aldus dit blad, moet Duff Cooper reden gehad hebben, toen hij deze waarschuwing publiceerde. Het oordeel van Zweden. Hi t bericht over de capitulatie van het Belgische leger is gisterochtend tegen 10 uur bij het Zweedsche publiek bekend gewor den. Voor de vitrines der dagbladredacties stroomden in korten tijd groote menschen- massa's samen. Het is onmiskenbaar, dat de heeft op de Zweedsche openbare meening. Van deskundige zijde wordt er in het bij- Belgische capitulatie een sterke uitwerking zonder op gewezen, dat ook het lot van de Fransche en Britsche afdeelingen in het ge bied van Vlaanderen en noord-Frankrijk daarmede practisch reeds beslist is. Men verheelt zich in Stockholm niet, dat deze gebeurtenis niet alleen de grootste militaire maar ook politieke beteekenis heeft. In het bijzonder stelt men in het licht dat'het in zicht van de zinneloosheid van den tegen stand tegen het beste leger ter wereld in het geval van België openlijk betoond is door een tegenstander, die zich niet alleen jaren lang had voorbereid op den militairen tegen stand, maar die ook dapper gestreden heeft. In politieke kringen alhier heeft in dit ver band de radiorede van den Franschen pre mier, waarin deze heftige verwijten uit sprak tegen koning Leopold van België, geen voor de Fransche staatsleiding gunsti- gen indruk gemaakt. Men herinnert zich hier maar al te goed het feit, dat Engelschen en Franschen in Noorwegen de geallieerde Noorsche troepen als 't waren vluchtende in den steek hebben gelaten en zich door zwakke Noorsche afdeelingen ook nog op den vlucht lieten dekken. In den stap van den Belgischen koning ziet men hier voor 'n goed deel ook een voorchtigheidsmaatregel tegen een herhaling van soortgelijke gebeur tenissen op Belgisch gebied. De Fransche bladen over de capitulatie van België. De Fransche bladen uiten zich heden op zeer kleineerende en kwetsende wijze over den koning der Belgen en over België in het algemeen. Zij beweren, dat koning Leopold door zijn houding bewezen heeft niet de eerste vertegenwoordiger van zijn volk te zijn. Alle bladen pogen hem voor de kanslooze positie der geallieerde troepen in den ingesloten sector der beide Vlaam- sche provincies verantwoordelijk te stellen. Leon Blum schrijft in de „Populaire": Zonder onzen trouw aan België, zouden wij elders middelen en wegen gevonden heb ben om de vijand op te houden. De En- gelschFransche divisies, die thans nog op Belgischen bodem vechten, zouden nu an ders in onze gelederen staan. Sinds eenige dagen moet Frankrijk een reeks zware be proevingen doormaken, maar de houding van België is de zwaarste beproeving van alleen. Van het feit^ dat koning Leopold in tegenstelling tot de leden zijner regeering, zich bij zijn soldaten heeft opgehouden, wordt in de Fransche bladen in het geheel niet gesproken. BEPERKING VAN BENZINEVERBRUIK IN DENEMARKEN. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Krach tens een besluit van den minister van han del, zijn opnieuw aanzienlijke beperkingen ingevoerd in het verkeer met vrachtauto's, teneinde het benzineverbruik, dat thans tot een vierde van het normale verbruik is teruggebracht, nog verder te beknotten. De nieuwe voorschriften treden 1 Juni in wer king. HET VEER TE ZALTBOMMEL WEER IN DIENST. Bij Zaltbommel is het veer over de Waal weer in dienst gesteld. Op den achtergrond Zaltbommel. DE STEMMING IN ENGELAND. De Londensche correspondent van het blad „Helsingin Sanomat" schrijft dat men in Londen thans heeft ingezien, dat de tijd niet voor, doch tegen Engeland gewerkt heeft. De angst voor gevaren neemt in Enge land meer en meer toe. Het aantal gebou wen, dat met prikkeldraad en zakken zand wordt gebarrikadeerd wordt voortdurend grooter. In de straten worden steeds meer mitrailleurposten opgesteld. De correspon dent vestigt er de aandacht op, dat men in Londen tusschen de feitelijke gebeurtenis sen in Vlaanderen en de openbare meening een gordijn heeft geschoven. Veelbeteeke- nend wordt het geacht, dat de Engelsche militaire deskundigen over den toestand geen commentaar publiceeren. DE STEMMING IN FRANKRIJK, Van de Fransch-Zwitsersche grens wordt gemeld: De Fransche rechtbanken vellen dagelijks vonnissen tegen saboteurs en de- faitisten; in Parijs heeft het derde militaire gerechtshof vier arbeiders wegens sabotage in een vliegtuigfabriek ter dood veroor deeld. Twee andere arbeiders uit dezelfde fabriek, die eveneens van sabotage beschul digd werden, werden tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. De beschuldigin gen tegen deze zes arbeiders luidde: brand stichting bij vliegtuigen waaraan zij werk ten. Onder beschuldiging van hun werk te hebben verlaten, zijn elf arbeiders uit de omgeving van Versailles en Argenteuil ge arresteerd. GEEN POSTPAKKETTEN EN TELEGRAMMEN MEER NAAR HET BRITSCHE EXPEDITIELEGER. Het Britsche ministerie van oorlog heeft tot nadere aankondiging het versturen van telegrammen en postpakketten naar het Britsche expeditieleger verboden. de toren van. Wilhelm van Pruisen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5