EEN NIEUW TIJDPERK. De Autovordering. £attd' m Juitéouw- £aatste Aetic PUBLICATIES nwr EERSTE BLAD EERSTE BLAD. Alkmaar, Maandag. Heden een veertigtal vrachtwagens gevorderd. Ten behoeve van het vervoer en de ver zorging in België van vluchtelingen enz. waren hedenmorgen, krachtens een publi catie van den commissaris der koningin in Noordholland alle in de provincie gevestigde houders van vrachtauto's met een laadver mogen van anderhalve ton en meer, opge roepen met deze auto's op een aangegeven plaats aanwezig te zijn, opdat ze door de Duitsche overheid konden worden over genomen. Voor een veertigtal gemeenten had te Alkmaar deze vordering aan de Ruysdael- kade plaats. Van 8 uur af arriveerden hier een vijf honderd auto's. De geschikt bevonden vracht auto's werden, door de Alkmaarsche dealers voor de Duitsche overheid getaxeerd, die hun last had gegeven, voor een behoorlijke taxatie zorg te dragen aangezien voor komen moest worden, dat de indruk werd gevestigd, dat de Duitsche overheid zich voor een appel en een ei zich het bezit van de auto's wil verzekeren. Aangezien er in België groot gebrek is aan levensmiddelen, worden de auto's daarmee beladen naar België gezonden. Wanneer deze auto's hun taak hebben verricht, gaan ze weer naar Holland terug. Zij worden dan opnieuw getaxeerd en de eigenaars zijn dan verplicht hun auto's tegen dezen taxatieprijs terug te nemen. Onder leiding van inspecteur W. C. Rijpma had de politie een en ander uitstekend ge regeld. Vandaag werden slechts een veertig tal dichte en vrachtauto's met hekken en zeilen gevorderd. Wagens, die niet van hekken en zeilen voorzien waren, kwamen niet in aanmerking. De wagens, die niet gevorderd werden, konden direct door rijden. Morgen wordt weer een gelijk getal gevorderd. Verschillende jonge chauffeurs meldden zich voor het besturen van de gevorderde wagens. Zij ontvangen een vergoëding van 8 per dag, welke met 50 verhoogd wordt, als zij-verder dan Brussel moeten rijden. De chauffeurs ontvingen den raad, voor één dag mondkost mede te nemen, daarna ontvangen zij hun voeding uit de Duitsche veldkeukens. HANDWAGEN TE WATER. Een aan de Voordam staande handwagen met metselaarsgereedschap kreeg heden morgen een tik van een vrachtauto, met het gevolg, dat hij in het water terecht kwam. Aangezien dit zijn plaats niet was, werd het voertuig, dat onbeschadigd bleek, spoedig weer op het droge gebracht. Ook het ge reedschap bleef behouden. HET PAARD IN EERE HERSTELD. De firma gebr. Hoed zal zeker een van de eersten in de stad zijn, die een auto hebben doen ombouwen, zoodat zij geschikt is ge maakt voor paardentractie. Het betreft hier een wagen, die tot dusver aan een tractor gehaakt op den weg kwam. Het aan den voorkant ronde gedeelte vóór de laadruim te is thans zóó gemaakt, dat het als ..bok" plaats biedt aan een koetsier. Het trantsport mag dan niet zoo vlug geschieden als tot dusver, de firma Hoed zorgt toch dat het kan doorgaan. PROTEST. VROUWENVEREENIGING. De algemeene vergadering werd gehou den ten huize van mevr. Dijkhuizen. Notulen, jaarverslag, rekening en ver antwoording werden goedgekeurd. Zestien gezinnen onder wien alleen wo nende vrouwen en mannen ontvingen on dersteuning o.a. wollen dekens, kruideniers waren, vet, brandstoffen en kleeding. Als kascommissie werden benoémd mevr. Dijkhuizen en mevr. Lind. DE MAT^NDAGMARKT. Gelijk op allerhande gebied in dezen sterk bewogen tijd, blijkt ook op het markt- verloop geen enkel peil te trekken te zijn. Het verschil tusschen de laatst verloopen weken is dan ook wel zeer groot. Toen een zeer ruime aanvoer, thans krap genoeg om in de behoefte te voorzien. Het gevolg hier van was een stijgende in plaats van een da lende tendens. Bij de varkens was de doorsnee op 20'/, ets. te vinden bij 3 dubbeltjes als ope ning en 31 ets. als slot. De aanvoer, ver moedelijk getraineerd door de ongunstige prijzen der vorige week, was kleiner dar. verwacht was met het oog op de steeds toe nemende veevoederbeperking. Het rundvee zou een overeenkomstig beeld geven, ware het niet, dat hier de sei zoenomstandigheden (afloop stal- en begin landkoeien) mede de kwaliteit wat sober maakte, zoodat een werkelijk goed beest thans ruimschoots 9 stuivers gold en een vrij goede 2-jarige stier ad f 0.35 nog grif plaatsing kon vinden. Het aantal schapen was te gering, zoodat aan het eind nog naar materiaal gezocht werd en 0.35 per pond geslacht te maken viel. De streek zal goed doen voor regelmatigen aanvoer te zorgen. Ook nu weer maakten de nuchtere kal veren een uitzondering door ruimen aan voer en mindere vraag door het warmere weer. zoodat een daling van 3 a 5 ets. per pond, op goede kalveren van 3 geaccep teerd moest worden. .TONGETJE VERDRONKEN TE SINT PANCRAS. Tijdens een onbewaakt oogenblik is in Sint Pancras nabij de ouderlijke woning, het tweejarig zoontje van den heer W. Hes, verdronken. Pogingen, om door mid del van kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, mochten niet meer baten. ZILVEREN JUBILEUM. Zaterdag herdacht de heer A. Koopman den dag, dat hij 25 jaar geleden werd werk zaam gesteld in dienst van gemeente reiniging. Deze dag is hem tot een onverge telijke gemaakt. Van verschillende zijden werden hem gelukwenschen gebracht. De wethouder, de heer van Slingerland, heeft hem met een gezellige speech de bronzen medaille der gemeente aangeboden. De di recteur, de heer C. Grootegoed, sprak voorts ook een vriendelijk woord, waarin hij van groote waardeering getuigde. Na mens directie en personeel werden cadeaux aangeboden. JUBILEUM IN HET KRUIDENIERSBEDRIF. De heer G. M. Vermeulen, die op 1 Juni gedurende 25 jaar in dienst was van de firma Keg, zal met aangename herinne ring steeds aan dien dag terug denken. Het is hem gebleken, dat de firma Keg haren winkelchef in Alkmaar ten zeerste waar deert, want naast een bloemenhulde werd een cadeau in enveloppe aangeboden. Maar ook uit den kring van de klanten der zaak en verdere bekenden kwamen bewij zen van waardeering en medeleven. Het aantal schriftelijke felicitaties was bijzon der groot. Bovendien werden nog een 40- tal bloemstukken en andere gebruikelijke cadeaux overhandigd. Een en ander maak te den dag van 1 Juni tot een waren feest dag. DE WERKVERSCHAFFING IN BERGEN. Een tachtigtal werkloozen zijn in Bergen voor het maken van de aarden baan van den nieuwen weg van den Bergerweg naar den Meerweg te werk gesteld. Het benoo- digde zand wordt afgegraven van aangren zend land toebehoorende aan het pensio naat. Het werk geschiedt met smalspoor en kipkarren, zoodat motorbrandstof daar bij niet gebruikt behoeft te worden. Dank zij de aanwezigheid van het smalspoor en de kipkarren heeft het werk goeden voort gang. Aangezien voor de andere werkobjec- ten, als het teeren van de wegen en het ma ken van kunstwerken op den weg, waarvoor reeds toestemming van het Werkfonds was verkregen, opnieuw de goedkeuring van den regeeringscommissaris voor den weder opbouw, dr. ir. Ringers, moet worden ver kregen, hebben B. en W. de aanvrage daar toe ingediend. In Schoorl zijn een veertigtal arbeiders in de Rijks werkverschaffing van het Staats- boschbeheer ondergebracht. De volgende week hoopt men daar de verdere werk zaamheden van het rijwielpad Bergen Camperduin voort te zetten. DE RESTAURATIE VAN DE GROOTE KERK. De restauratie van de Groote Kerk onder vindt wel tal van moeilijkheden. Zooals men weet stelde de regeering begin 1935 hiervoor uit het werkloosheidssubsidiefonds een be drag van 320000 beschikbaar. Dit aanbod werd toen niet geaccepteerd omdat zoowel de provincie als de gemeente van oordeel v/aren dat de restauratie geen object voor werkverschaffing was. De regeering ging er in het begin van het vorig jaar mede ac- coord, dat het werk op de gewone wijze werd uitgevoerd. Hierop volgde een stag natie, omdat men het niet eens was over de leiding van het werk. Toen daarover over eenstemming was verkregen, brak de mo bilisatie uit, waarop door de bezetting van ons land door de Duitsche troepen het werk weer op losse schroeven kwam te staan. Blijkens een publicatie van den regeerings commissaris voor den wederopbouw, dr. ir. Ringers, moeten dergelijke werken, waar mede men nog niet was aangevangen, op nieuw worden aangevraagd. Naar wij vernemen, is deze aanvrage in gediend en bestaat er groote kans, dat dit werk wordt goedgekeurd, zoodat verwacht mag worden, dat zeer binnenkort het res tauratiewerk kan aanvangen. HET ZILVEREN FEEST VAN „HET WAPEN VAN MUNSTER". Zaterdag herdacht de heer H. London den dag dat zijn zaak op het Verdronken Oord 25 jaar bestond. Het pand is ruim 300 jaar altijd hotel ge weest en droeg steeds den naam „Het Wa pen van Munster". Destijds in den tijd van de trekschuiten had het hotel groote gangen met bedsteden waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De heer London heeft de zaak tweemaal verbouwd en naar de eischen des tijds gemoderniseerd, door vaste waschtafels, stroomend water, bad kamers enz. De laatste verbouwing geschiedde voor acht jaar, toen het naastgelegen pand bij het hotel werd getrokken en dit werd tot een apart restaurant verbouwd en inge richt voor het geven van partijen enz. Zeer vele feestelijkheden en groote partijen zijn hier in den loop der jaren gegeven, o.a. hebben hier alle bijeenkomsten van de Alk maarsche brandweer plaats. De heer London is bijna 25 jaar bestuurs lid van de afd. Alkmaar van den Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slij ters en 20 jaar voorzitter van deze afdee- ling. Tevens is hij 25 jaar secretaris van kring I van dezen bond. De heer London verzocht ons nog te ver melden dat zijn vrouw al die jaren alleen de afdeeling keuken behartigd heeft en daarbij ook niet wanneer er voor groote partijen moest worden gezorgd hulp van anderen gehad heeft. Hedenmiddag tusschen 3 en 5 uur wordt er in Het Wapen van Munster receptie ge houden en daar zal wel blijken hoe zeer men het werk van dezen alom bekenden hotel- en caféhouder waardeert en hoe zeer men het op prijs stelt hem bij zijn zilveren feest het allerbeste voor de toekomst te wenschen. WORDT DE MELKPRIJS VERLAAGD? Vrijdagmiddag kwamen alhier de con sumptiemelkleveranciers in vergadering bijeen, ter bespreking van een van de Landbouwcrisis Centrale ingekomen schrijven, waarin op verlaging van den prijs der consumptiemelk werd aange drongen. Joi, Als regel wordt de melkp) j. in Mei, de maand waarin de melkgift van het vee belangrijk grooter wordt, verlaagd. De onzekere toestand op transportgebied was oorzaak, dat men hiertoe nog niet was overgegaan. De vergadering besloot aan het bureau te verzoeken de verlaging nog een veertien dagen te mogen aanhouden en goed te vinden, dat de flesschen gort niet verlaagd behoeven te worden, aangezien de flesschen duurder zijn en dit ook met gort het geval is. Verwacht mag wórdèn dat het'Crisis Zuivel Bureau, gezien de kaasprijzen en mede om de positie van de consumptie melkers, niet zooveel gunstiger boven die van de leveranciers voor de zuivelberei ding te maken, bp verlaging zal blijvén aandringen. In dat geval zal de consump tiemelkprijs met 1 cent per litei verlaagd worden. DE SCHOLEN IN BERGEN NIET VRIJ. Nu de in Bergen aan Zee gemobiliseerde militairen naar Schoorl zijn verhuisd en dank zij de halve demobilisatie de in Ber gen gelegerde militairen in het kamp op de Vinkenkrocht een plaatsje konden vinden, waren de scholen eindelijk vrij gekomen. Gehoopt werd, dat ze thans spoedig voor het onderwijs in orde konden worden ge bracht. Deze hoop werd echter de bodem ingeslagen, aangezien de scholen thans voor de huisvesting van Duitsche militairen, die een paar dagen rust behoeven, moesten worden ingericht. GESLAAGD. Voor de examens van de „Centrale Ver- eeniging voor Openbare Leeszalen in Nederland" slaagde te Utrecht voor het assistents-examens mej. M. Kouwenaar te Bergen (N.-H.), werkzaam aan de Open bare Leeszaal te Alkmaar. Voor het directeursexamen slaagden de dames M. Fooesewinkel, alhier en M. J. van Buren te Leiden. Mej. Boesewinkel is eveneens werkzaam aan de Openbare Leeszaal alhier, mej. Van Buren is gerui- men tijd aan deze instelling werkzaam geweest. De heer A. V. M. Leesberg, van hier, slaagde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen in de rechten. NACHTDIENST APOTHEKEN. Wij maken er onze lezers op attent, dat gedurende deze week de nachtdienst wordt waargenomen door de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. DE LAATSTE ONTMOETING TUSSCHEN KONING LEOPOLD EN PIERLOT. Over de laatste ontmoeting tusschen koning Leopold en minister-president Pierlot op het slagveld in Vlaanderen publiceert de Paris Soir een vraaggesprek met Pierlot. Deze bespreking is, naar blijkt, op 25 Mei gevoerd. Volgens de verklaringen van Pierlot is deze, tezamen met den minister van bui- tenlandsche zaken, Spaak, en den minister van landsverdediging, generaal Denis, om vier uur 's ochtends op het kasteel Wy- nandsel door den koning ontvangen. Ko ning Leopold gaf, na zijn ministers te heb ben aangehoord, den wil te kennen, wat ook mocht geschieden, temidden zijner troepen te blijven. De Belgische ministers zoudén zich met alle kracht tegen dit voornemen verzet hebben. Pierlot ver klaarde tegenover den koning, dat hij be reid was bij den opperbevelhebber van het leger te blijven en met dezen op het laat ste oogenblik per vliegtuig de vlucht zou nemen. Als voorwaarde stelde hij echter, dat de koning ook op het laatste oogenblik zou vluchten. Daarop antwoordde koning Leopold: „Mijn besluit is genomen, ik blijf". Hierop verklaarden de ministers, dat zij in dit geval zich openlijk niet meer solidair met den koning konden verklaren. Om vijf uur 's ochtends hebben daarop Pierlot, Spaak en Denis den koning ver laten. MORGEN VERKLARING VAN CHURCHILL IN LAGERHUIS. De parlementaire correspondent van Reu ter schrijft, dat de ministerpresident morgen in het Lagerhuis een verklaring zal afleggen over de oorlogvoering. Men hoopt, dat hij een volledig verslag zal kunnen geven van den aftocht der geallieerde troepen uit Vlaanderen, en dat hij iets zal kunnen mededeelen over de Vrijdag gehouden ver gadering van den oppersten oorlogsraad. ATHENE DEMENTEERT BERICHTEN OVER LANDING IN SALONIKI. In een te Athene gepubliceerde verklaring uit gezaghebbende bron worden ten stellig ste de buitenlandsche berichten tegenge sproken, volgens welke de geallieerden toe bereidselen zouden maken in Saloniki aan land te gaan, en volgens welke de Grieksche havens en spoorwegen onder Britsche con trole zouden staan. DE ITAIANEN IN DE FRANSCHE KOLONIËN. Stefani meldt uit Rome, dat de ophitsings campagne tegen Italië in geheel Algerije steeds heviger wordt. De verdedigingswerken worden met grooten spoed aangelegd. In de belangrijkste woonwijken worden zelfs loop graven aangebracht. Generaal Nogues reist voortdurend heen en weer tusschen Rabat, Algerije en Tunis. Uit Casablanca meldt Stefani, dat het leven der Italianen in Fransch-Marokko van dag tot dag moeilijker wordt. Onder allerlei voorwendsels worden hun woningen en zaken onder politietoezicht gesteld. Er zijn hoopvolle teekenen, dat het nor male leven zijn loop gaat hernemen. Er zijn vereenigingen, die geannonceerd hebben, dat zij hun repetities en gebruike lijke bijeenkomsten weer gaan hervatten en het is of zij na den eersten schrik tot de ontdekking zijn gekomen, dat het leven niet stil staat en dat er geen enkele reden is om zelf stil te staan en het leven aan zich voorbij te laten trekken. Stilstand is achteruitgang en dat geldt niet alleen voor vereenigingen en organi saties, maar ook voor zaken en bedrijven waarin men meer .en meer tot de ontdek king komt, dat het hervatten van de nor male werkzaamheden niet alleen geoor loofd, maar ten zeerste gewenscht is. Wij zijn, na alles wat achter ons ligt, in een tijdperk van wederopbouw gekomen. Wij kunnen aan het wereldgebeuren niets meer veranderen en, hoe het in de toekomst ook moge loopen, wij kunnen er zeker van zijn, dat geen enkele staat er belang bij heeft, of er zelfs prijs op stelt, dat wij hier nog langer bij de pakken zullen neerzitten. Wij zullen met den wederopbouw begin nen en duizenden, die tot dusver hun da gen doorbrachten met stempelen, wandelen en visschen en bij wie alle initiatief om zich zelf te helpen gëdood was door allerlei drei gende bepalingen van steunaftrek en zelfs van algeheele steunonthouding, zullen bij dien wederopbouw gelegenheid krijgen de handen uit de mouwen te steken en weer de voldoening kennen hun gezin door eigen arbeid te onderhouden. De werkloosheid zal afnemen doordat al len, die tot werken in staat zijn weer voor zichzelf zorgen. En naarmate duizenden en duizenden niet meer door de openbare kas sen onderhouden worden, zullen de zeer zware lasten van de werkloozenzorg gelei delijk van rijk en gemeenten worden afge wenteld. Het zijn bovenal die steeds drukkender wordende lasten geweest, die tal van ge meenten noodlijdend hebben gemaakt, die oorzaak waren, dat er op zoo vele subsidies van vereenigingen, die werkzaam waren op het gebied van de volksgezondheid en de volksontwikkeling steeds meer gekort moest worden, zoodat het arbeidsterrein dier nut tige organisaties steeds kleiner werd met al de nadeelige gevolgen daaraan verbon den. Wij schijnen thans in een tijdperk te ko men, dat de klacht, dat het steeds moeilij ker werd de uitgaven door de inkomsten te dekken en dat elke nieuwe begrooting een nieuw verschrikking was, een einde gaat nemen. Het stelsel, dat het niets doen be loond en elke poging tot werken door ont houding van financieelen steun gestraft werd, schijnt te verdwijnen en men zal daarbij moeten concludeeren, dat wij tot een normaler en gezonder toestand komen. Wij hebben den tijd gekend, dat de sneeuwval en de vorst onze straten onbe gaanbaar maakten, dat vele werkloozen gaarne bereid waren hun handen uit de mouwen te steken, maar dat van hooger- hand bepaald werd, dat zij wel steun kon den krijgen, maar dat een opdracht om voor de gemeenschap nuttigen arbeid te verrich ten niet als geoorloofde werkverschaffing werd beschouwd. Toen is er slechts een klein groepje vrijwilligers aan den arbeid getrokken en kon men dagelijks het won dere schouwspel zien, dat tallooze werkloo zen daar op hun gemak naar stonden te kij ken en er him critische opmerkingen over maakten. Wie tegen belooning aan het sneeuwrui men wilden gasfti moesten door de gemeen te extra betaald worden en toen het bedrag dat daarvoor op onze begrooting is uitge trokken al heel spoedig tot den laatsten cent was verdwenen, welnu, toen had men eenvoudig te constateeren dat sneeuwrui men door het Rijk niet als werkverschaf fing erkend werd, toen liet men de werkwilligen maar weer stempelen en wandelen in de hoop, dat het voorjaar wel zou komen en de zon verder zou opknap pen wat den werkloozen was verboden. Het ziet er naar uit, dat voortaan de ar beid voor zoover men daartoe in staat is en niet meer het gedwongen niets doen zal beloond worden en wanneer dat tot stand komt zullen wij binnen afzienbaren tijd constateeren, dat het maatschappelijk leven niet alleen in financieel opzicht heel wat gezonder zal worden. Het is op dit oogenblik nog niet bekend of Holland zijn leger al dan niet zal kunnen behouden, maar zelfs wanneer het blijft, zullen de defensie-uitgaven, met het oog op de veranderde omstandigheden, heel wat kleiner kunnen worden. Ook dat zal een doeltreffende besparing brengen en er wel licht toe medewerken, dat er weer geld vrij komt voor het lenigen van allerlei nooden, voor een betere zorg voor de ouden, armen en gebrekkigen, voor het tot stand brengen van allerlei sociale voorzieningen waarme de de arbeiders over het algemeen gebaat zullen blijken. Het is nog te vroeg om precies te kunnen nagaan op welke wijze al die verbeteringen tot stand zullen komen, maar dat het voor nemen daartoe bestaat opent reeds groote perspectieven voor de toekomst. Hoe moeilijk het ook was een berg te be stijgen, wanneer men eenmaal aan den top was heeft men de vreugde van het snelle en gemakkelijke wederafdalen gekend. Nie mand zal ontkennen, dat wij tot dusver door een uiterst moeilijk tijdperk zijn ge worsteld en dat wij vaak hebben stil ge staan en naar boven hebben gekeken met de vraag: „hoe lang en hoe ver nog?" Laten wij hopen, dat thans zal blijken, dat wij inderdaad den top hebben bereikt en dat de toekomst er rooskleuriger uitziet dan het verleden. Wie van die toekomst het beste wil ma ken moet nu reeds alle maatregelen treffen daarin een sterke positie te verkrijgen. Wie stil staat wordt onder den voet geloopen. Wie vertrouwen heeft en aanpakt zal wel dra tot de ontdekking komen, dat hij in den komenden tijd in de voorste rijen zal staan en voor zich en de zijnen de beste levens voorwaarden heeft geschapen. DE ITALIAANSCHE PERS. Een motie van de fascistische partij neemt in de Italiaansche ochtendbladen de voor naamste plaats in en is opgemaakt op een wijze, waaruit duidelijk het belang blijkt, dat in politieke kringen hieraan wordt gehecht. De Parijsche correspondent van de Gior- nale d' Italia schrijft dat het besluit, dat in de late avonduren in Parijs bekend werd, beschouwd wordt als een nieuw bewijs van de aanstaande Italiaansche tusschenkomst. Velen zien daarin reeds de eerste officieele vijandelijke daad tegenover de westelijke mogendheden. Men krijgt den indruk, dat vele zorgen, die de Fransche pers totdusver probeerde te verbergen, thans openlijk in politieke kringen van de Fransche hoofdstad zijn te bespeuren. WITLOFWORTELS EN ROODE BIET ALS VEEVOER. Eenige veehouders, die in de gelegenheid waren om van tuinbouwers uit hun omge ving uitgetrokken witlofwortels voor vee voer te koopen, hebben zich tot het Vee voeder-bureau gewend om inlichtingen over de voedingswaarde hiervan. Waar het niet onwaarschijnlijk is, dat meerdere veehouders in de gelegenheid zijn witlofwortels aan te schaffen, achten wij het wenschelijk het voornaamste omtrent de voedingswaarde te vermelden. In de hui dige omstandigheden mag niets wat als veevoer bruikbaar is, verloren gaan. Uitgetrokken witlofwortels hebben een drogestofgehalte van pl.m. 18 pet., pl.m. 1.3 pet. verteerbaar ruw eiwit en een zetmeel- waarde van pl.m. 11 pet. Zoowel het droge stofgehalte als de zetmeelwaarde benade ren die van de Friesche Rijkmaker (dr. st. 18 pet., z.w. 12.5). De zetmeelwaarde van de meeste voerbiet-variëteiten schommelt tusschen 8.2 en 9.5. Deze cijfers geven vol doende inzicht in de voedingswaarde van witlofwortels. Evenals bieten werken ze melkdrijvend. Door den bitteren smaak moet het vee eerst even wennen, maar het eet ze daarna graag. Wanneer men te groote hoeveelhe den voert, kunnen melk en boter een eenigszins bitteren smaak krijgen. 1520 kg. moet men dan ook ongeveer als een maximale gift per koe per dag beschouwen. Tien kg. witlofwortels komen in voe dingswaarde overeen met pl.m. 15 kg. voer- biet of pl.m. IV, kg. maismeel. Wit men ze voor de stalperiode bewaren, zoo moeten ze worden ingekuild. Roode bieten. Ook hiervan zijn nog ge ringe hoeveelheden als veevoer verkrijg baar. Inlichtingen omtrent de adressen zijn te verkrijgen bij den Voedselcomissaris te Alkmaar. Van roode bieten hebben wij he laas slechts een tweetal analyses. Deze zien er als volgt uit. Droge stof pl.m! 13 pet., eiwtachtige stof fen 1.4—1.5 pel., verteerbaar ruw eiwit pl.m. 1 pet,, zetmeelachtige stoffen 9.3 en 9.6 pet., ruw celstof 0.9 en 1.05 pet., asch 0.9 en 1.03 pet., zetmeelwaarde pl.m. 9 pet., m.a.w. de voedingswaarde komt ongeveer overeen met die van voerbieten. Het betreft hier natuurlijk gekuilde bie ten, waarvan de winst aan voedingswaarde door verlies aan vocht weer opgeheven is door verlies aan voedingswaarde door de ademhaling. Van practici hebben wij meermalen ver nomen, dat zij gaarne roode bieten aan pas afgekalfde koeien voeren, omdat ze afdrij vend werken op de nageboorte. Over het algemeen wordt de roode biet als veevoer wel gewaardeerd. Roode bieten hebben een gunstigen in vloed op de hoeveelheid melk. Voorts maken wij de veehouders er op attent dat met het oog op de waarschijn lijk moeilijke krachtvoerpositie in de ko mende stalperiode het wenschelijk is de koeien wat later te laten afkalven. Het Noordholl. Veevoeder-Bureau, de secretaris rjjksveelteelt-consu- lent, ir. L. de Vries. KENNEMERLAND. Goede prijzen op de veilingen. In de week van 26 tot 31 Mei stond de markt in het teeken van grooten aanvoer van bloemkool en sla terwijl de wortelen en ook andere producten beginnen los te komen. Daarentegen was er een kleine aanvoer van spinazie en witlof, waarvan voor de eerste veel vraag en voor de laatste weinig belang stelling. Hoewel dit gewest momenteel nog van geen beteekenis is voor den export naar Duitschland, heeft de verbeterde export toch wel zijn stempel op den handel gedrukt en behalve Vrijdagmorgen ('s middags was het iets beter) waren de prijzen voor de hoofd producten vrij hoog. De „nieuwe" producten zijn boonen, peulen en tomaten en uit den aard der zaak zijn de eerstelingen in trek. Bloemkool werd niet alleen in grooter kwan- tums aangevoerd, doch de kwaliteit was goed en de prijzen 11 tot 17.50) vielen mee. Sla was gewild en eerste soort was bijzon der in trek, de prijzen liepen van 1.30 tot 3.20 per 100 stuks. Bospeen werd in va- rieerende kwaliteit aangevoerd en tegen be vredigende prijzen van 6.30 tot 9.20 per 100 bos verkochten. Aardbeien uit de bak ken komen los. Hoewel het Vrijdag iets min der was, waren de prijzen van 16 tot 21 per 100 doosjes, vrij hoog. Spinazie gold 9.30 tot 12.40 en postelein 7.10 tot 7.90 per 100 kg. Bosuien waren duur en brachten 4.10 tot 5.50 per 100 bos op. Bos- groenten werd voor alle prijzen maar dan zeer lage verkocht. Naar asperges was geen groote vraag; de prijzen 31 tot 40 voor d. wit en 22 tot 26 voor d. blauw zijn allerminst laag. Peulen, boo nen en tomaten golden resp. 44 tot 52, 42 tot 64 en 30 tot 37 per 100 kg. Wit lof gold 4.80 tot 12.30 per 100 kg. Prei ging voor een prijsje weg, nl. 3.20 tot 4.15 per 100 kg. De overige aanvoer had niet veel te beteekenen. HET DUITSCHE LEGERE VAN HEDEN. Aanval op Duinkerken, ingenomen. Weder geallieerden tot zinken Het opperbevel van de Dui macht maakte heden bekend: De aanval tegen Duinkerken westen, het zuiden en het oi langzaam vorderingen. Het m tal van greppels doortrokkei stroomde terrein bemoeilijkt d Niettemin gelukte het, in s met het luchtwapen, in de zwa stad Bergues binnen te dringer nog in het bezit van den vijan tor rondom Duinkerken ligt onder vuur van zware artiller heden gevechtsvliegtuigen en s op 2 Juni hun aanvallen op voort. Daarbij werden 2 torpe< patrouille-vaartuig en een koo] van 5000 ton tot zinken gebr een oorlogsbodem, twee torpe tien koopvaardijschepen door beschadigd. Voorts breidden zich de a het luchtwapen uit tot in het Marseille. Voor onze aan weerskante! bach optrekkende troepen is geweken naar de Maginot-lin gevangenen, wapens en oo onze handen vielen. De tijdens vernietigenden slag in Vlaand Artois krijgsgevangen gemaa schen en Franschen hebben voorloopige gegevens het 330.000 bereikt. In De zware strijd van onze b< aan land gezette scheepsbema het bergterrein rondom Narvil geweldige meerderheid duurt noorden van Noorwegen werd< de zender en het zendgebou\ door bommen verwoest. Fen koopvaardijschip werd aan d ken uitgang van de Lofoten-f] ken gebracht. Aanvallen in Wes Duitschland. In den nacht op 3 Juni zette zijn luchtaanvallen op niet-mil ten in West en Zuidwest- voort, zonder noemenswaardige te richten. De totale verliezen van den lucht bedroegen gisteren 59 Daarvan werden er 27 in luc en 10 door luchtdoelgeschut De rest werd op den grond v< tien eigen vliegtuigen worden GEEN INLIJVING, OPKOB KEURING VAN DIENSTPLH De BURGEMEESTER van brengt op verzoek van den oppei van Land- en Zeemacht, in over Duitchen bevelhebber in Nederl nis van belanghebbenden, dat anders wordt bepaald, geen in tot gewoon dienstplichtige be sonen en geen opkomst in werke van gewone en buitengewone tigen zal geschieden. Evenmin heeft de keuring vai gewone dienstplichtigen van de 1937 en 1936 en de herkeuring geschrevenen voor den dienstpli lichting 1941 voortgang. Belanghebbenden behoeven de hun vóór 1 Juni jJL gedane tot inlijving opkomst, of keuring te geven. Alkmaar, 3 Juni 1940. De Burgemeester van A" F. H. VAN K DRANKWET. (Staatsblad 1931, nr. Ingekomen is een verzoek C. Buts, alhier, om een verlof voor den verkoop uitsluitend vrijen drank voor gebruik ter verkoop in het perceel VA nr. 41. Binnen twee weken na dagteel kan een ieder chriftelijk bezwar verleenen van dit verlof indiene Alkmaar, 3 Juni 1940. Burgemeester en Wethouders F. H. VAN KINSCHOT, Br A. KOELMA, Secretaris. ONGESPRONGEN PROJECT De BURGEMEESTER van maakt bekend, van den Opper van Land- en Zeemacht de volg< catie te hebben ontvangen: „De Opperbevelhebber van Zeemacht maakt het volgende Den burgemeesters wordt opgave te verstrekken van meente zich bevindende projectielen (geen vliegtuigboi De opgaven worden schriftc fonisch ingewacht op het Secr de Commissie van Proefnem ■weg 3 te 's-Gravenhage, telei (toestel 32) tusschen 8.30 en De plaatsen van de ongesj jectielen dienen bekend te Gemeentehuis. In verband met de veilighei strengste verboden, ongespror. tielen aan te raken. De plaats der ongesprongen dient aangegeven te worden waarop vermeld: „Ongesprongen projectiel „Levensgevaar" „Niet aanraken". In verband hiermede worden gaven als bovenvermeld kunnen uitgenoodigd hiervan mondeling lijk ter secretarie mededeeling Alkmaar, 3 Juni 1940. De Burgemeester van Alk F. H. VAN Kil

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2