DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DUITSCHLAND KOOPT PAARDEN AAN. Mislukte luchtaanvallen in Nederland. Toestand in het hotel-, café- restaurantbedrijf. De demobilisatie. /Aanspraken op pensioen. Petroleumdistributie. Het Duitsche frontbericht. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel ineer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 131 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. A Woensdag 5 Juni 1940 Ons kostbaar fokmateriaal zal zoo mogelijk vrij blijven. Teneinde te kunnen voldoen aan de oogenblikkelijke behoefte aan paarden in Duitschland, zullen deze ook in ons land worden aangekocht. Duitschland wil deze koopen van onze landbouwers bij vrijwillig aan bod en indien het aanbod niet groot genoeg zal zijn, zal men misschien overgaan tot vordering door een aantal Duitsche commissionnairs. Door de Warmbloed Stamboekorga nisaties is geprobeerd bij de voorbe reiding dezer vorderingen ons kost baar fokmateriaal zoo mogelijk daarbuiten te houden, en met suc ces. Bij de gevoerde besprekingen bleek gelukkig, dat men ook van Duitsche zijde overtuigd was van he groote belang de goede fokdieren te doen behouden door de fokkers. De waarschijnlijke gang van za ken zal ongeveer als volgt zijn: Op de verschillende vorderingsplaatsen zullen de paarden van 4 jaar en ouder (minimum maat 1.52 M.) ge toond moeten worden, zoowel warm- als koudbloed en de krui singsproducten. De aankoopen of vorderingen zul len aanvangen in de Noordelijke provincies om dan geleidelijk Zui delijker af te zakken. Veulenmerries met veulens jon ger dan 31/, maand mogen van de vordering thuis blijven, mits de eigenaar eene door den burgemees ter van zijn woonplaats geteekende verklaring toonen kan, waarin ver meld is, het aantal paarden van 4 lenige plaatsen in Nederland bedreigd. Uit 's-Gravenhage werd gisteravond ge meld: In den afgeloopen nacht zijn van En- gelsche zijde eenige luchtaanvallen op plaatsen in Nederland gedaan. Deze aan vallen bleken voornamelijk op Rotterdam te zijn geconcentreerd. Het Duitsche af- weer-geschut heeft echter afdoende ver hinderd dat de Engelsche vliegtuigen hun doel bereikten. Voor zoover zij bommen konden afwerpen, hebben deze geen enkel doel getroffen, doch kwamen in het vrije veld neer. Ook heeft men getracht de vliegvelden Ypenburg en Schiphol te bereiken, doch ook dit werd geheel onmogelijk gemaakt en wel niet alleen door de actie der Duitsche afweer-batterij en, maar ook door Duitsche jachtvliegtuigen. Zoo kan gezegd worden, dat de Engel sche aanvallen totaal zijn mislukt; twee En gelsche vliegtuigen zijn van den grond af neergehaald, terwijl twee andere door Duit sche jagers werden neergeschoten. Hierdoor is afdoende aangetoond dat de beveiliging van het Nederlandsche gebied tegen lucht-aanvallen in alle opzichten vol doende is. In dit verband vernamen wij nog van zeer bevoegde zijde, dat men in de zeebadplaatsen niet de minste angst behoeft te koesteren voor eventueele aanvallen van geallieer de zijde. De beveiliging door het Duitsche bezettingsleger is zoodanig geoutilleerd, dat men een absolute veiligheid van het Nederlandsche gebied als een vaststaande kwestie kan beschouwen. Alle hoop, dat men door de moeilijke tijden zal komen. Een verslaggever van het Over het beroepsleger zal later worden beslist. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld: De de- mobilisatie van het Nederlandsche leger, reeds op 24 Mei j.l. aangekondigd on in wer king getreden, verloopt vlot. Zooals bekend heeft de Führer bepaald dat ook de Neder landsche soldaten, die in Duitschland krijgs gevangen waren, naar hun haardsteden zul len terugkeeren. Voor dezen terugkeer zijn uitgebreide vervoersmaatregelen genomen. De terugko mende soldaten dienen zich echter eerst bij de militaire autoriteiten in Nederland te melden, een maatregel welke dient om hun uiteindelijke bestemming nader te bepalen, ten einde te voorkomen, dat de werkloos heid wordt vergroot. Wij vernamen echter dat voor hen, die niet in een betrekking of bedrijf kunnen terugkeeren, speciale bepalingen in het leven zullen worden geroepen en wel van zoodanigen aard dat deze voor de betrok kenen volkomen bevredigend zullen zijn. Omtrent het beroepsleger zal later een beslissing worden genomen, doch ook hier zal het principe gelden, dat een bevredigen de oplossing voor de betrokkenen moet worden verkregen. jaar en ouder, dat de eigenaar heeft en hoeveel merries met de omschreven veulens daarbij zijn. Alle andere paarden van 4 jaar en ouder moeten getoond worden, opdat de commissies een overzicht kunnen krijgen van het voorradige materiaal Het plan is om allo stam- boekmerriën (die dus wel getoond moeten worden) vrij te laten; hulp- stamboekers kunnen echter aange kocht, resp. gevorderd worden. Hengsten vallen geheel buiten de vordering. In de eerste plaats zullen de vrij willig aangeboden paarden gekocht worden; daarna wordt tot vordering overgegaan van die exemplaren, welke geschikt zijn voor de ge- wenschte doeleinden. De betaling der overgenomen paarden geschiedt contant met Reichskreditkassenscheine. Voorts werd bij de besprekingen medegedeeld, dat getracht zal wor den door de Duitsche legerautori- teiten, hier te lande uitgerangeerde Duitsche legerpaarden, welke zich hier bevinden, zoo mogelijk be schikbaar te stellen voor den land bouw in die provinciën, waar een gebrek aan werkpaarden zal optre den. Voor nabestaanden van gesneuvelde militairen die kostwinner waren. Ingevolge de op pensioengebied bestaande bepalingen bestaat recht op pensioen voor de weduwen en weezen van de in den strijd om het leven gekomen gehuwde militairen van zee- en landmacht. Zoodanig recht bestaat mede voor de ouders of bij ontstentenis van dezen de grootouders, eventueel voor elk ouderloos kleinkind en voor de schoonouders van gesneuvelde mi litairen, voor zooveel de overledene hun kostwinner of mede-kostwinner was. Zij, die vermeenen aanspraak op pensioen, als vorenbedoeld, te kun nen doen gelden, gelieven zich met een desbetreffende ongezegelde aanvrage te wenden tot de 3e af- deeling b van het departement van defensie, Heerengracht no. 38a te 's-Gravenhage. INLEVERING LEDIGE VATEN. Het departement van handel nijverheid en scheepvaart maakt, in opdracht van de Duitsche autoriteiten, het volgende bekend: De burgemeesters moeten er oogenblik- kelijk hun medewerking aan verleenen, dat alle in hun gemeente aanwezige ledige ben- zinevaten of andere voor het vervoer van benzine geschikte vaten b.v. petroleumva ten naar de naastbij-gelegen opslagplaatsen der benzine- en petroleum maatschappijen worden vervoerd. Aan de benzine- en petroleum maatschap pijen is opgedragen en voorzoover zij nog niet bereikt konden worden wordt 't hun hierbij opgedragen, aan deze actie hun krachtige medewerking te verlenen. De aldus verkregen vaten moeten oogen- blikkelijk worden geïnventariseerd en de cijfers telegrafisch door de eigenaren van de opslagplaatsen worden doorgegeven aan den directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten te 's-Gravenhage, Zee straat 100. Verwacht wordt dat de eerste opgaven van het totaalcijfer uiterlijk 6 Juru des namiddags 5 uur in het bezit van voor noemden directeur zullen zijn. Vaten, die om technische redenen op dat tijdstip nog niet ingeleverd kunnen zijn, moeten nadien uiterlijk 8 Juni ingeleverd worden. Het aantal der desbetreffende va ten moet uiterlijk 8 Juni des namiddags 5 uur afzonderlijk van het op 6 Juni op gegeven aantal aan den directeur voor noemd telegrafisch worden medegedeeld. Voor zoover de benzine- en petroleum- maatschappijen of de houders van vaten niet in het bezit zijn van transport-mate riaal om de vaten naar de opslagplaatsen te vervoeren, zullen de burgemeesters de hiertoe noodige transportmiddelen in hun gemeente vorderen en eventueel de noodi ge motorbrandstof voor dit vervoer ter be schikking stellen, „N.P. heeft aan den heer A. W. Volmer, vice- voorzitter van Horecaf en vice-voorzit- ter der afdeeling Amsterdam, de vraag voorgelegd, hoe de vooruitzichten in het hotel-, café- en restaurantbedrijf zijn. Een vraag, die, naar de meening van den heer Volmer, op dit oogenblik nog moeilijk te beantwoorden is. Het is van zelfsprekend dat het bedrijf een moei lijken tijd doormaakt, maar er zijn vele lichtpunten en met grooten kracht wordt in onze kringen aldus de heer Volmer gewerkt, om de zaken weer zooveel mogelijk te doen floreeren. Eén eerste lichtpunt is wel, dat wij van de Duitsche autoriteiten de grootst moge lijke medewerking ondervinden, een medewerking die wij op hoogen prijs stellen. De eerste paar dagen van de bezet ting was het cafébezoek teruggeloopen tot ongeveer een kwart. Dit is een schatting op grond van de cijfers in mijn eigen bedrijf. Thans en dat is weer een zeer verheugend verschijnsel is dit bezoek weer opgeloopen tot ruim twee-derdén. „Hoe zal het gaan in de vacantiewe- ken?" vroegen wij het Horecafbestuurs- lid. „Daar is op het oogenblik nog weinig van te zeggen. Er was doordat reizen naar het buitenland onmogelijk waren zeer veel besproken in ons land. En we hebben hoop, dat zeer veel Neder landers toch hun vacantieplannen ten uitvoer zullen brengen. Er is in ons land zooveel moois te zien, en onze hotelhou ders, zoowel in de stad als op het land zijn klaar om veel- gasten goed te ont vangen. Tot nu toe hebben we van de distributie nog weinig last. Van hooger- hand heeft men zeer terecht ingezien, dat de bestaansmogelijkheid van het hotel-, café- en restaurantbedrijf niet in gevaar gebracht mogen worden. Na tuurlijk zijn er op het oogenblik zaken, die personeel hebben moeten ontslaan, maar het seizoenwerk, dat altijd veel geschoold personeel vraagt, zal naar ik hoop veel goed maken. Een verheugend verschijnsel is ook, dat de verhuur van zalen voor bestuurs vergaderingen e.d. weer begint te loo- pen. En een paar dagen geleden boek ten wij voor ons bedrijf een jubileum, dat men in een van onze zalen denkt te vieren. (Dat zijn allemaal aanwijzingen, dat ons bedrijf weer opleeft. Aan die opleving heeft ook de bezetting haar aandeel. In de zaken, die niet in gebruik zijn van het bezettingsleger, vertoont ook het aantal logeergasten een stijging. Natuurlijk speelt ook het herstel van de verbindingen daarbij een rol, al staat daar tegenover het verschijnsel, dat de luxe-auto van de straat verdwe nen is. Ik heb aile hoop, zoo besloot de heer Volmer, dat we door hard werken, sa menwerking en overleg door de moei lijkheden heen zullen komen. PLECHTIGE TERAARDEBESTELLING VAN DUITSCHE MILITAIREN. Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkboflaan te 's-Gravenhage heeft gister middag een korte plechtigheid plaats gehad, waarbij de Duitsche militaire bevelhebber in Nederland generaal der vliegers, Christian sen aanwezig was. Voor het eerst werden n.l. in het openbaar enkele in ons land gevallen Duitsche militairen begraven. Tegenover de twee kisten, die gedekt waren met de Duit sche oorlogsvlag, stond een mannendeputatie opgesteld van de Duitsche kolonie in Den Haag, benevens een deputatie van de jeugd- afdeeling. Behalve vele leden van de Duitsche kolonie was voorts o.a. aanwezig de chef van de persafdeeling van den staf van den rijkscommissaris, de heer W. Janke, de kanselier van die afdeeling, de heer Treger, de heer Heuer, eveneens aan die afdeeling verbonden, dr. Wissmann, referent voor buitenlandsche aangelegenheden en een on derofficier en een soldaat van het begrafe niscommando. Nadat generaal Christiansen in gezelschap van zijn adjudant, majoor Engel en van den commandant van het begrafeniscommando, kapitein Polenz, op de begraafplaats was gearriveerd, heeft pastoor Iling van de Duitsch-evangelische gemeente te Haarlem een korte rede gehouden. Namens de Duitsche kolonie in Den Haag legde de heer Schuon vervolgens een krans op de graven, waarna hij een laatsten groet bracht. Aan het einde van de plechtigheid werden door verschillende dames van de kolonie bloemen op de baren gelegd. Twee liter in de 14 dagen. Het departement van handel, nij verheid en scheepvaart maakt be kend: Ter voorbereiding van een even tueele distributie van petroleum zijn reeds eenige maanden geleden petroleumdistributiekaarten «aan de gebruikers uitgereikt. Het is tenge volge van de gewijzigde omstandig heden noodzakelijk gebleken de op het punt der petroleumdistributie getroffen maatregelen ten deele te doen vervallen, hetgeen mede brengt, dat de reeds uitgereikte petroleumdistributiekaarten geheel waardeloos zijn, en de petroleum- verkoopers daarop dus geen petro leum mogen afleveren. Thans is een nieuwe distributie regeling ten aanzien van petroleum getroffen. Voorop zij gesteld, dat de voor distributie beschikbare hoe veelheid petroleum zeer gering is, zoodat de uiterste zuinigheid dient te worden betracht. In verband hiermede is het verbruik van petro leum in het huishouden uitsluitend toegestaan voor kookdoeleinden en zulks slechts indien niet beschikt wordt over een installatie om zon der behuip van petroleum te ko ken. Zij, in wier woning bijv. een op gas en/of electriciteit aangeslo- en kookinstallatie aanwezig is, zul len zich dus geen petroleum méér kunnen verschaffen. Petroleum voor verlichtings- of verwarmingsdoeleinden te gebrui ken is verboden. Indien men petroleum voor kookdoeleinden noodig heeft, kan Vele Fransche vliegvelden aangevallen. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Militaire vliegvelden en installaties van het Fransche lucht wapen rondom Parijs zijn door het Duitsche luchtwapen gisteren krachtig aangevallen en vernield. Op klaar lichten dag, met goed zicht van de militaire doelen, gelukte het. om de Fransche hoofd stad gelegen talrijke vliegvelden, ondanks vijandelijken tegenstand van luchtafweer en jachttoestellen, met bommen van het méést verschillende kaliber te bestoken en daarmede een deel dor vijandelijke lucht verdediging buiten gevecht te stellen. Tegelijkertijd werden talrijke vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Niet lukraak en bij nacht, maar in weloverwogen, openlijk op treden, heeft hier het Duitsche luchtwapen weer een van zijn gevreesde slagen toege bracht en daarmede zijn superioriteit in het vijandelijke luchtruim opnieuw bewezen. Parijs is van oudsher een centrum van het grootste belang voor het Fransche lucht wapen geweest; verscheidene groote en kleinere vliegvelden zijn in de onmiddel lijke nabijheid der voorsteden aangelegd. Belangrijke installaties van het luchtwa pen bevinden zich binnen de stad aan de Seine. Eenige van deze installaties zijn vol komen vernield. Na harden strijd zijn Duitsche troepen Duinkerken binnengedrongen. Opmerkelijk is, dat de stad niet door Engelschen, maar door Franschen werd verdedigd, aan wie hun bondgenooten de bescherming van hun transport over het Kanaal thans hebben overgelaten. De Franschen moeten weer eens de kastanjees uit het vuur halen, maar ook hun wanhopig verzet kan den val van Duinkerken, het laatste versterkte steun punt der vernietigde vijandelijke legers in dezen frontsector, niet meer verhinderen. DE ITALIAANSCHE MINISTERRAAD. De Italiaansche ministerraad is onder voorzitterschap van Mussolini voor zijn ge wone Juni-vergadering bijeengekomen. Een aantal bestuurstechnische besluiten werd aangenomen. Zoo werd o.a. op voorstel van Mussolini een wetsontwerp aangenomen, waardoor de staat de voor militairen dienst opgeroepen ambtenaren door vrouwelijk personeel kan vervangen. Verder werd een wetsdecreet goedgekeurd, waarbij de wet op de organisatie van de natie in tijd van oor log wordt uitgebreid - tot de overzeesche gebieden. Andere wetsontwerpen, die aan genomen werden, betroffen de strenge hand having van de discipline in alle oorlogecono- mische bedrijven, een niet nader aange duide verhooging van de begrooting van het ministerie van marine voor het op stapel zet ten van nieuwe schepen, het goedkeuren van een crediet ten bedrage van 400 mil- lioen lire voor den bouw van pakhuizen en magazijnen voor het opslaan van landbouw producten en tenslotte een maatregel ter controle en voor het uitwerken van een distributie der voorraden levensmiddelen en goederen voor dagelijksch gebruik. men zich met ingang van een door den distributiedienst bekend te ma ken datum ter verkrijging van voor dit doel uit te reiken zegels wenden tot den plaatselijken distri butiedienst. Voorloopig zullen deze zegels elk gedurende een tijdvak van veertien dagen recht geven op het koopen van twee liter petro leum. De zegels moeten bij het koo pen der petroleum aan den klein handelaar worden afgegeven. Bij wijze van overgangsmaatre gel is tot en met 15 Juni a.s. het koopen en afleveren van petroleum uitsluitend voor kookdoeleinden en bedrijfsdoeleinden toegestaan zon der inlevering van zegels en bestel bons, met dien verstande, dat elke overmatige bevoorrading ten strengste verboden is. Na genoem den datum is inlevering van zegels op bestelbonnen vereischt. Voor handelaren geldt als over gangsmaatregelen, dat tot en met 22 Juni a.s. petroleum door hen mag worden gekocht en aan hen mag worden afgeleverd zonder in levering van toewijzingen. Na dien datum is inlevering van toewijzin gen vereischt. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de regeling niet van toepassing is op militaire autoriteien en instan ties, Duitsche militaire attaché's, leden van het Duitsche gezantschap en van Duitsche consulaten. In een in de dagbladen voorko mende „officieele publicatie" is vastgelegd de wijze waarop de kleinhandelaren de zegels dienen te behandelen. Tevens is daarin ver meld in hoeverre en op welke wijze zij, die petroleum voor be drijfsdoeleinden gebruiken, voor toewijzingen in aanmerking kunnen komen. DAGORDER VAN HITLER AAN DE WEERMACHT. De Führer en opperbevelhebber van de weermacht heeft den volgenden dagor der uitgevaardigd: „Soldaten van het westelijk front. Duinkerken is gevallen. 40.000 Franschen en Engelschen zijn als laatste rest van een groot leger gevangen genomen. Een onover zienbare hoeveelheid materiaal is buitge maakt. Daarmede is de grootste slag der wereldgeschiedenis ten einde. Soldaten. Mijn vertrouwen in U was grenzenloos. Ge hebt mij niet teleurgesteld. Het stoutste plan der oorlogsgeschiedenis werd door Uw voorbeeldige dapperheid, door Uw kracht tot het verdragen van de grootste inspanningen, de zwaarste beproe vingen en moeite verwezenlijkt. Soldaten. In enkele weken tijds hebt gij in den zwaren strijd tegen vaak bijzonderen dappere tegenstanders twee staten tot capi tulatie gedwongen, de beste divisies van Frankrijk vernietigd, het Britsche expedi tiecorps verslagen, gevangen genomen of van het continent verjaagd. Alle eenheden van de weermacht te land en in de lucht zijn met elkander een edelen wedijver aan gegaan in den strijd voor ons volk en het groot-Duitsche rijk. Dappere mannen van onze oorlogsmarine namen aan deze feiten deel. Soldaten. Velen van U hebben hun trouw met het leven bezegeld. Anderen zijn ge wond. De harten van ons volk verwijlen in diepe dankbaarheid bij hen en bij U. De plutocratische bestuurders van Engeland en Frankrijk echter, die gezworen hadden het opbloeien van een nieuwe betere wereld met alle middelen te verhinderen, wen- schen de voortzetting van den oorlog. Hun wensch zal in vervulling gaan. Soldaten. Met den dag van heden begint de strijd aan het westelijk front opnieuw. Tallooze nieuwe divisies, die voor de eer ste maal den vijand zullen zien en verslaan, trekken naar U toe. De strijd om de vrijheid van ons volk, om zijn-of-niet-zijn voor thans en voor de geheele toekomst, wordt daarmede voortgezet tot aan de vernietiging van die vijandelijke machthebbers in Lon den en Parijs, die ook thans nog gelooven in den oorlog het beste middel te kunnen zien om hun aan de volkeren vijandig gezinde plannen tot uitvoering te brengen. Hun historische voorlichting zal onze overwinning zijn. Geheel Duitschland is echter in den geest weer bij U". OPVOLGER VAN WEYGAND IN BEIRUT AANGEKOMEN. Van de Syrische grens wordt gemeld: Generaal Mittelhauser, de opvolger van generaal Weygand, is op 29 Mei in Beirut aangekomen. Mittelhauser zal onmiddellijk het opperbevel over het Fransche leger in het nabije Oosten op zich nemen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1