JUdticaUeS |Van beslissende beteekenis £aatste Aerichtm De werkverschaffing. voor het verdere oorlogsverloop. Naar duin, bosch en wei. EERSTE BLAD. 4 Alkmaar, Woensdag. HET STRAND TE EGMOND AAN ZEE IS VRIJ. Het badleven kan normaal doorgaan. Met groote voldoening kon de 'burge meester van Egmond aan Zee gister aan de bevolking mededeelen, dat het strand voor het seizoen 1940 op geheel normale wijze geëxploiteerd zal kunnen worden, De bevoegde Duitsche autoriteiten hebben tegen de strand-exploitatie, zooals die al tijd plaats heeft, geen bezwaar. Zij hebben direct volledige medewerking verleend om het Egmondsche strand vrij te geven voor het doel, waarvoor het nu meer nog dan anders noodig is, namelijk gelegenheid te geven tot rust en ontspanning, tot herstel van lichamelijke en geestelijke gezondheid. Egmond aan Zee, het mag met dank baarheid geconstateerd worden, heeft van den oorlog hoegenaamd niet geleden. Het is er volkomen rustig, het leven gaat er zijn gewonen gang en er is niets wat de bad gasten er van kan weerhouden, evenals andere jaren te genieten van het onge dwongen strandleven. Egmond aan Zee biedt daartoe volkomen dezelfde gelegen heid als andere jaren, het is er rustig en vreedzaam. De exploitanten hebben gere kend op de komst van hun gasten, zoodat het hun in de hotels en pensions aan niets zal behoeven te ontbreken. De badplaats is gereed om weer te zijn, zooals de in spectie der volksgezondheid- het eens uit drukte: „Eén der longen van Nederland". Slechts in één enkel opzicht zullen de gasten zich wat moeten behelpen. De ver- voergelegenheid is namelijk niet als an ders tijdens het badseizoen. Dat neemt niet weg, dat er ook in dit opzicht geen reden tot klagen is. De autobusverbinding met Alkmaar is gehandhaafd. De bus rijdt ieder uur en doet ook het station Heiloo aan, zoodat er gelegenheid te over is om Egmond aan Zee te bereiken. Voor de inwoners van Egmond aan Zee, die in het badbedrijf geheel of grooten- deels hun bestaan vinden, is dit alles zeer verheugend en geruststellend. Mogen velen, nu de gelegenheid daartoe geboden wordt, er een rustige en ongestoorde va- cantie komen doorbrengen. GESLAAGD. Aan de universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal-examen so ciografie de heer C. van Rossem alhier, leeraar aan de handelsschool alhier en aan het lyceum te Den Helder. Voor het op 27, 28 en 29 Maart j.l. te 's-'Gravenhage gehouden examen voor administratief ambtenaar bij de rechter lijke macht slaagden de heere-n J. Amou reus en C. Woud alhier. 'JUBILEUM IN GEMEENTEDIENST. Vrijdag a.s. hoopt de heer P. J. A. Meelis, helper-fitter bij de gemeente-lichtbedrij- ven, den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst der gemeente trad. Wij hadden heden met den wethouder van Sociale Zaken een onderhoud over de werk verschaffing en het aantal werkloozen in de gemeente. De heer v. Slingerland deelde ons mede, dat het sinds 30 Mei met de werk loozen een gedwarrel is geweest, aangezien toen vele arbeiders uit verschillende werk- objecten geraakten. Sindsdien is het moge lijke gedaan om voor hen weer werk te vinden en sinds Maandag zijn een 550 werkloozen in verschillende werkobjecten geplaatst. De volgende zijn ter hand geno men: Broek op Langendijk, Wieringermeer, Alkmaardermeer, Vredensteyn, Heerhugo- waard, Winkel, Nieuwe-Niedorp, 'Kolhorn, Castricum en de Eilandspolder. Deze werkzaamheden bestaan in hoofd zaak uit zand verplaatsen, terwijl in de Eilandspolder, die geïnudeerd is geweest, de arbeiders te werk zijn gesteld, om de tuin ders aldaar behulpzaam te zijn, het land weer voor bebouwing in orde te brengen. Maandagmorgen trok de directeur van de Arbeidsbeurs, de heer v. d. Heuvel, met zijn helpers en een 160 werkloozen reeds om hals zes naar het inundatiegebied, waar de burgemeesters van Schermerhorn, Groot schermer, Graft en de Rijp om 7 uur, met de tuinders gereed stonden, om de arbeiders op de verschillende bedrijven te werk te stellen. In de Wieringermeer werken nu 34 werk loozen voor de P. T. T. aan het leggen van kabels, terwijl 58 man van de Grondmaat- schappij in de Wieringermeer bij de bosch beplanting te werk zijn gesteld. Deze groe pen reizen per bus naar hun werkobject. De andere objecten worden per fiets bereikt, reikt. In overleg met den inspecteur voor de werkverschaffing wordt het mogelijke ge daan om zooveel mogelijk arbeiders te werk te stellen. Ook bij gemeentewerken zijn een 15-tal te werk gesteld. Zeer bin nenkort komt er in Geestmerambacht een zeer groot werkobject. Hoeveel arbeiders werkloos zijn en ge steund moeten worden kan nog niet met juistheid worden medegedeeld, aangezien het stempelen is afgeschaft, zoodat dit aan tal pas nauwkeurig bepaald kan worden bij het uitbetalen van den steun. Het aantal zal echter zeker meer dan 700 bedragen. HERHAALDE OPROEPING. Aangifte toelating leerlingen openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat ouders of verzorgers alsnog ter gemeente-secretarie, afdeeling Onderwijs, hunne kinderen kunnen aangeven voor toelating na de a.s. zomervacantie tot de openbare scholen voor gewoon lager onder wijs alhier. Bij de aangifte moet worden overgelegd het geboortebewijs van het kind (of he' trouwboekje der ouders) en, voor zoover het kind de koepokinenting heeft onder gaan, het vaccinebewijs. De kinderen moeten, om toegelaten te kunnen worden, vóór 1 October a.s. den leeftijd van zes jaren hebben bereikt (der halve geboren zijn vóór of op 30 September 1934). Alkmaar, 5 Juni 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. (Van onzen militairen medewerker). We meenen niet ver mis te tasten, wan neer we beweren, dat de slag in Vlaande ren en Artois, met al zijne gevolgen,van be slissende beteekenis is geweest voor het verdere verloop van den oorlog. Uit alles blijkt, dat de geallieerden hunne geheele beschikbare strategische reserve, hun manoeuvreerleger, dat centraal opge steld stond achter de grensbevestigingen (Maginot-linie en de verlenging daarvan langs de BelgischFransche grens) hebben verbruikt; en verloren, om de Duitsche om vatting door België tegen te gaan. Het beste blijkt zulks uit de uiterst zwakke pogingen, welke van Fransche zijde gedaan zijn om 't afgesneden leger te ontzetten. Het bleef bij enkele aanvallen in de richting van Amiens en laatstelijk nog een pantseraanval op het Duitsche bruggehoofd bij Abbeville, met welke aanvallen de Duitschers weinig moei te hadden deze achtereenvolgens af te slaan. Anders was het met de ingesloten legers zelf, deze hebben zich met hand en tand ge weerd tegen hunne gevangenneming. De Duitsche weermachtberichten vermelden eiken dag zwaren (zelfs zeer zwaren) strijd met deze afdeelingen. Hunne kansen wer den echter slechter en slechter en vooral 't luchtoverwicht aan Duitsche zijde bracht de beslissing. Al hebben de Engelsche troepen, volgens Duitsche en Belgische berichten weinig gepresteerd bij de verdediging van Albertkanaal en Dyle, om het eigen lijf op hunne transportvloot, liggende voor Duin kerken en Nieuwpoort, te redden, hebben ze gevochten als tijgers. Zij moeten zich wel met heldenmoed ge weerd hebben om het succes te kunnen boeken, nog, zooals getaxeerd wordt, een paar honderdduizend man over het Kanaal heen te brengen. Men kan ervan overtuigd zijn, dat de Duitschers hen maar niet hebben laten wegloopen, doch alles in het werk hebben gesteld om het geheele Engelsche leger ge vangen te nemen. Vooral de Duitsche luchtmacht heeft zich ingespannen het inschepen te beletten. Het is dan ook maar op het nippertje geweest dat nog zulk een belangrijk deel der Engel sche troepen heeft kunnen wegkomen, hoe wel met groote verliezen, want zeer veel transportschepen zijn aan de Duitsche bom men ten prooi gevallen en gezonken. Al het Engelsche materiaal, artillerie, tanks, pant serwagens, treinen enz. zijn als buit in Duit sche handen gevallen. AANLEG VOLKSTUINTJES. Besturen van vereenigingen, die belang stellen in het aanleggen van volkstuintjes voor teelt van peulvruchten enz. worden uitgenocdigd, vertegenwoordigers te zenden naar een bijeenkomst ten Stadhuize op Don derdag 6 Juni a.s., des namiddags te 2 uur. Burgemeester en Wethouders zijn reeds eenigen tijd bezig met het zoeken naar een oplossing van dit in dezen tijd dringende vraagstuk. De te treffen maatregelen zul len op deze bijeenkomst in onderling over leg kunnen worden besproken. Alle vereenigingen (niet dus particulie ren) die voor hun leden tot dit doel wen- schen mede te werken, worden in de gele genheid gesteld aan dit overleg deel te ne men. Ook instellingen worde daartoe uitge- noodigd. Hoe 't komt, dat de duinvalleiën ten N.O. van 't Russenduin te Bergen aan Zee in dezen tijd van 't jaar zoo kurk droog zijn, is een geheim, dat misschien de waterleiding deskundigen kunnen ontsluieren, maar als men op korten afstand de verst vooruit geschoven sloot van den watervang tegen komt, begint zelfs de meest volslagen leek die zijn gezond verstand nog heeft, wel eenig begrip te krijgen van de gevolgen van deze onophoudelijke wateronttrekking. Vandaar dat het begin der excursie, on langs door de afd. Alkmaar der Natuur historische Vereeniging gehouden, wel eenige teleurstelling gaf. We spreken niet van een prachtig rose bloeiende tamarisk in den voortuin van een kinderkolonie; of van een aantal groote forsche Oostenrijk- sche en Corsicaansche dennen, bloeiende met hun geweldig stuivende meeldraad kegels en, aan de hoogere takken de prach tige purperen stamperbloei; dit valt buiten de valleien, maar in de duinpannen groeide weinig anders dan enkele Care-soorten, buntgras, veldbes en heel veel kruipwilg (deels met roode onrijpe vruchten, deels ai met vruchtpluis.) Gelukkig zag men ook eenige mooie roode en blauwe vleugeltjes- bloemen, en waar nog iets vocht over was; een enkele smalbladige boterbloem (egel kolen) en hier en daar 't lieve rose bosch- kartelblad (een prachtsoort uit de leeuwen bekfamilie), eenige plantjes waternavel en zelfs nog 't roode bekermos, voorts manneke- eereprijs, een enkel galigaangras en duin riet, beide in opkomst, evenals heel wat wintergroen en walstroo. Op een hoogte groeide, beschermd door een groot exem plaar kruiskruid, een flinke muntplant, maar met den grond blijkbaar afkomstig uit wat weggegraven was dit de vallei met den watervang. Heel wat konijnenbotjes, hier en elders, getuigden "an een ontijdigen dood. Kieviten en meeuwen, soms met elkaar in gevecht, verlevendigden het luchtruim. Op den golvenden bodem schoot een paar maal een ijlvlugge hagedis onvindbaar weg tus- schen 't kreupelhout, en af en toe ver toonde zich een spanrups of een tor, o.a. nogal eens een kleine snuitkever. Een en kele maal een verlaten meeuwennest. In de verte riep de Koekoek. Voorbij een hoogere duinkam lokten in kleine valleitjes rappige bosschen. En zie daar, onder berken en meidoorns en eiken stonden, in de halfschaduw eensklaps te midden van groene kruiden, een paar van die zeldzame saprophytische Orchideeën vóór ons: Neottia, met haar ivoorkleurige bloemen en zonder een aasje groen, die, om haar merkwaardigheid in allerlei opzicht, terecht de speciale bescherming van „Na tuurmonumenten" geniet. Een aantal van de geelgroen bloeiende keverorchissen en met dikke witte kloemknoppen getooide wintergroenplanten vergezelden haar, even als vele bloeiende wilde aardbeiplanten. Langs een klimmend zandpad naar ver dere boschjes wachtte een nieuwe verras sing! Onder een overhangenden bodemrand, in 't helwitte zand, zag men opeens de trechtervormige kuiltjes van de mieren leeuw, n.l. van de larve, die dat kuiltje al achteruitloopend zelf heeft gemaakt en nu rustig onder in, in 't zand weggescholen, met haar scherpe zuigkaken afwacht, of een stakkerd van een mier langs dat vrij steile zandhellinkje omlaag zal glijden om haar, als deze onderin de kuil belandt, uit te zuigen. (Na verpopping ontstaat, als meestal in de insectenwereld, een vliegend insect van geheel andere gedaante). Op twee plaatsen werden zoowaar in die omgeving kolonies mierenleeuwen ontdekt! Zoo ging men lar.gs bosch- en schaduw rijke helling verder, met eglantier, tormen- til, duinroos, meidoorn (heel veel), tot in vlakker terrein, waar bloeiende brem en de veel lagere stekelbrem het landschap met hun hel gele bloei tooiden. Ook hier was de insectenwereld present: graafwespen (ammophila's), vlogen rond en een derde kolonie mierenleeuwen werd gevonden! Vandaar toog men een eind verder naar sloot en weidepad, waar gele iris en blauwe eereprijs, moeraspaardestaart en groote ver- geet-me nieten en verderop 't prachtig waterdrieblad getuigden van rijke vochtig heid, evenals 't in weelde badende weiland met zijn overvloed van roode weidekoe- koeksbloemen en gele ratelaars, enkele he melsblauwe beekpunges, ja zelfs een aantal dieppaarse Orchis purpurella's en vrij wat wollegras! In de slooten de wit-met-gele bloempjes van de waterranonkel, drijvende bladen van fonteinkruid en schelpen van zoetwatermosselen. In de nabijheid der menschelijke woningen: tuintjes met hoog groeiende ramenas en pepermunt en ook welgedane geiten met jongen. En als laatste herinnering aan deze pret tige, leerzame excursie denkt men aan 't heerlijke Bergerbosch aan de muurleeuwen- bekjes, aan de steenen brug van 't Hof, aan de als met bloesemsneeuw bedekte mei doorns, de gele brem en eindelijk aan de roode kastanjes rondom de Berger ruïne! A. H. BIJLEVELD. INLEVERING LEDIGE VATEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR wijst belanghebbenden op de verplichting tot het vervoeren naar de opslagplaatsen van ledige benzinevaten of andere voor het vervoer van benzine geschikte vaten, b.v. petroleumvaten. Deze vaten moeten worden ingeleverd bij de opslagplaats van de Shell aan het afge sneden kanaalvak of bij de opslagplaats van de A. P. C. aan den Schermerweg 70. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot den directeur van de lichtbe- drijven te Alkmaar. Alkmaar, 5 Juni 1940. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. TOELATING VAN LEERLINGEN TOT DE OPENBARE U. L. SCHOOL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat zij, die na afloop der a.s. Zomervacantie hun kinderen de openbare U. L. school (toegankelijk zoowel voor jon gens als voor meisjes) aan de Krelagestraat nr. 31 (hoofd de heer J. Hoekstra) willen doen bezoeken, daarvan aangifte kunnen doen op Vrijdag(en) 7 en 14 Juni e.k., tel kens des namiddags van 3.154.30 uur bij het hoofd in het schoolgebouw. Bij de aangifte moeten worden overge legd het geboortebewijs van het kind (of het trouwboekje der ouders) en, voor zoo ver het kind de koepokinenting heeft on dergaan, het inentingsbewijs, benevens een verklaring van het hoofd der door de(nj aan te geven leerling (e) tot dusver bezochte school, dat hij/zij het gewoon lager onder wijs in ten minste zes leerjaren met goeden uitslag heeft doorloopen, alsmede het rapportboekje. Tot de school worden slechts toegelaten zij, wier ontwikkeling en aanleg naar het oordeel van het hoofd der U. L. school zoo danig zijn, dat met grond mag worden ver wacht, dat zij het onderwijs aan deze school zonder bezwaar zullen kunnen volgen. De ouders of verzorgers van leerlingen uit andere gemeenten zijn verplicht de aanvrage tot toelating te rich ten tot het gemeentebestuur van hun woon plaats. Alkmaar, 7 Juni 1940. Burgemeeser en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. Wat in Engeland is teruggekeerd, is geen leger meer, doch een getal strijders zonder wapenen, die langeren tijd zullen noodig hebben om bij te komen van den schrik en wier moreel hen voorloopig ongeschikt maakt opnieuw in den strijd geworpen te worden. De ingesloten Fransche legers zijn geheel gevangen genomen na zwaren strijd. Uit Duitsche berichten blijkt, dat generaal Wey- gand met de troepen, welke hij van heinde en verre bij elkaar gebracht heeft, voor loopig een nieuw front gevormd heeft tegen de voorste Duitsche afdeelingen. Dit is dus een stelling, bestaande uit vluchtige veld- versterkingen, gewone loopgraven, zonder beton of staal, slechts zanddekkingen. Dit nieuwe front sluit bij Montmedy aan bij de Maginot-linie, welke nog ongewijzigd en on gerept staat. Van Montmedy loopt de front lijn westwaarts naar de Aisne, volgt deze tot het Aisne-Oise-kanaal, steekt tusschen La Fiére en Chaumy de Oise over, gaat noord- westwaarts naar de Somme en volgt deze tot het Kanaal. De hier genoemde linie is feitelijk de voorste lijn der Duitsche legers (hun „zuidfront"). Daartegenover heeft Weygand stelling genomen. Als men bedenkt, dat de Duitsche pantser troepen, geholpen door luchtkrachten, in korten tijd geslaagd zijn, sterke bevestigin gen als Luik en Namen te doorbreken, be hoeft men niet te vragen, hoe weinig moeite het hen zal kosten, dit nieuwe front te door breken. We vreezen voor Frankrijk, dat het verder een spelletje van de kat met de muis zal worden. Op hulp van Engeland behoeft Frankrijk niet meer te rekenen; generaal Ironside heeft voor de thuisverdediging elk mannetje zelf hard noodig op het eigen eiland. (Ongecorrigeerd.) CREMATIE j DR. N. M. JOSEPHUS JITTA, De crematie van het stoffelijk overschot van dr. N. M. Josephus Jitta, oud-voorzit ter van den gezondheidsraad, is vastgesteld op Zaterdag a.s. te Westerveld na aankomst van trein 12.14 uur. Den Helder: C. H. Kikkert, Achterbin nenhaven 53, melkhandel; overgegaan aan Mw. P. Kikkert-Roemer. F. van Peperzeel, Emmastraat 74, krui denierswinkel; overgegaan aan C. Schou ten. Opheffingen: Alkmaar: W. Muurlink, Oud-orperdijkje 23, Nikk-elfabriek. J. W. Fransen, Oudegracht 187, kleer makerij. Anna-Paulowna: Café ,,'t Schippers huis", van Ewijcksvaart 22, café. Heiloo: G. Hoetjes, Heerenweg F 181, metselbedrijf. INGEKOMEN PERSONEN. GEEN KERMIS IN BERGEN. Van verschillende ondernemers, die voor de in begin Juli te houden kermis voor het plaatsen van een inrichting hadden inge schreven, was bij het gemeentebestuur be richt ingekomen, dat zij, met het oog op de transportmoeilijkheden, gaarne van hun in schrijving ontheven wenschten te worden. In de heden gehouden vergadering van B. en W. bracht de burgemeester, mr. H. D. A. van Reenen, deze verzoeken ter sprake, die z.i. behoorden te worden ingewilligd. Na ampele bespreking werd besloten, met het oog op de bijzondere tijdsomstandighe den, de kermis niet te laten doorgaan. Zooals men weet had de raad het college reeds gemachtigd in deze naar bevind van zaken te handelen. TOELATING LEERLINGEN OPENBARE SCHOLEN VOOR GEWOON LAGER ONDERWIJS. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de in dit nummer voorkomende publicatie, vermeldende, dat alsnog gele genheid bestaat tot het doen van aangifte van leerlingen voor één der openbare scho len voor gewoon lager onderwijs alhier. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER 20 MEI TOT 4 JUNI 1940. Nieuwe zaken: Heiloo: J. Brink, Rijksstraatweg A 273, slagerij. Den Helder: Naaimachinehandel, P. Walrecht, Keizerstraat 51, naaimachine handel. Bestuurswijzigingen: Zijpe: Coöp. Boerenleenbank, Petten M 89. Andere wijzigingen: Alkmaar: H. A. Mensink, Kennemer- straatweg 112, beëedigd makelaar; ge komen van Hilversum. „Het Couponhuis", Langestraat 42; ver plaatst naar Amsterdam. Den Helder: H. de Haan, Alkmaar, gros sier in galanterieën; fik te Den Helder, Califomiestraat 3, opgeheven. Heiloo: Jac. van Zalinge en Co., Wester- weg C 67, aardappelen export enz.; ver plaatst naar Broek op Langendijk. W. Abercrombie, geen, en echtgenoote en dochter, machinist, Hooftstraat 3, van Zaandam. C. G. Robregt, R.K., winkel juffrouw, Voordam 15a, van Beverwijk. S. T. M. van Giezen, R.K., kantoorbediende, Snaarmanslaan 27, van Velsen. M. Vis serJongejeugd, Ger.K., z.b., Blaeaustraat 27, van Broek op Langendijk. J. Borg- hardt, N.H., z.b., Baanstraat 9, van Gro ningen. -J. D. Holsmuller, geen, z.b., Wes- terweg 31, van Delft. C. H. Imming, R.K., dienstbode, Juliana van Stolberglaan 1, van Hoorn. G. D. Kroon, N.H., Laat 2, van Zaandam. P. Kist, geen, en echtgenoote, en kinderen, assuradeur, Maclaine Pont straat 6, van Hoorn. A. A. Poelman, R.K., echtgenoote, en kinderen, koopman, Drebbelstraat 17, van Oudorp. J. Mosch, R.K., en echtgenoote, en kinderen, slager, Vondelstraat 4, van Egmond aan Zee. R. Westerbring, Rem., z.b., Houtweg 3, van Amsterdam. A. Broekhuizen, N.H., en echtgenoote, en kinderen, conducteur N.S., Hulststraat 4, van Schoonhoven. J. de Vet, N.H., koopman in lompen en metalen, le Kanaalstraat 16, van Haarlem. A. W. M. Spruijt, R.K., koopman in manufacturen. Emmastraat 2, van Eindhoven. D. M. Vennik, N.H., z.b., Konigsweg 30, van Haar lem. L. Kraakman, R.K., z.b., Landstraat 34, van Berkel. A. G. Th. Jonkers, R.K., en echtgenoote, bankwerker, v. d. Woude straat 15, van 's-Hertogenbosch. J. L. Vij verberg, geen, onderwijzeres, Maclaine Pontstraat 33, van Hilversum. M. Visser, N.H., kantoorbediende, Bergerweg 93, van Hillegom. C. Groen, R.K., dienstbode, Breedstraat 33, van Koedijk. G. van der Wilk, geen, med. student. Burgemeester Palingstraat 2, van Amsterdam. D. J. van der Wilk, geen, med. student, Burge meester Palingstraat 2, van Amsterdam. - F. Ph. Laas, R.K., kapper, Oudegracht 2, van Zuidscharwoude. M. Tromp, R.K., z.b., 2e Landwarsstraat 4, van Den Helder. G. Blauw, N.H., monteur, Nieuwpoortslaan 118, van Obdam. J. H. Lind, N.H., z.b., Kennemerpark 22, van Leiden. C. G. Zin del, N.H., z.b., Snaarmanslaan 32, van Zaan dam. C. Brevé, N.H., fabr.arbeider, Hout manstraat 11, van Edam. J. Philip, R.K., kruidenier, Fnidsen 103, van Amsterdam. H. A. Brands, R.K., en echtgenoote, choco ladebewerker, 2e Kanaalstraat 17, van Rot terdam. J. H. L. Oud, geen, kellner, Langestraat 70, van Amsterdam. D. van der Meij, Ger.K., hulp in de huishouding, Kennemerstraatweg 34 E, van Ambt-Vol- lenhove. M. Waiboer, N.H., en zoon, z.b., Geestersingel 17, van Wieringerwaard. J. D. de Bruijn, N.H., z.b., Rippingstraat 26, van Staphorst. T. van Engelenhoven, N.H., dienstbode, Boezemsingel 11, van Ede. MEISJE IN BRAND. Vanochtend wilde de 15-jarige dochte* van een schipper Z„ die met zijn schip in het Spaarne bij Haarlem ligt, het fornuis aanmaken, wierp zij een hoeveelheid petro leum in het fornuis. Plotseling sloeg een steekvlam naar buiten, waardoor de klee- ren en het haar van het meisje in brand geraakten. Op haar hulpgeroep snelde haar vader- toe, die haar in het Spaarne wierp. Het meisje dreigde nu echter te verdrinken en de vader sprong zijn dochter na. Beide dren kelingen werden uit het water gehaald en naar den wal gebracht. Het meisje had ern stige brandwonden over het geheele lichaam gekregen en haar vader had brandwonden aan de handen. Beiden werden in de Maria-stichting op genomen. De toestand van het meisje is niet levensgevaarlijk. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. De inneming van Duinkerken. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte hedenmiddag bekend: Zooals reeds in een afzonderlijk bericht is vermeld, werd de vesting Duinkerken, op den 4en Juni ra een zwaren strijd inge nomen. Drie generaals en ongeveer 40.000 manschappen van verschillende Fransche eenheden gaven zich aan onze zegevierende troepen over. Bij Abbeville is een vijandelijke aanval, krachtig geleid door artillerie en pantser wagens, afgeslagen. Ook mislukte een aan val op onze gevechtsvoorposten ten Zuiden van Longwy, met zware verliezen voor den vijand. Het luchtwapen deed met gevechts- en „sturzkampf'-vliegtuigen aanvallen op vijandelijke concentraties ten Zuiden van Abbeville alsmede op havenwerken van Le Havre. In de vroege ochtenduren van heden zijn nieuwe aanvalsoperaties begonnen vanuit het bestaande verdedigingsfront in Frank rijk. DUINKERKEN IN DUITSCHE HANDEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De vesting Duinkerken is na zwaren strijd genomen. Veertigduizend gevangenen en een onoverzienbare buit vielen in onze handen. Daarmede is de geheele Belgische en Fransche Kanaalkust tot aan de Somme- monding geheel door Duitsche troepen bezet. De vlucht. De eerste Duitsche troepen, die de ves ting Duinkerken veroverd hebben, aan schouwden een beeld van volslagen ver twijfeling en van een verdwijnen van elke militaire orde. Naar gemeld wordt, heer- schen in de stad chaotische toestanden. Overal in de straten en in de havens ziet men de teekenen van de plotselinge en overhaaste vlucht der Engelsche en Fran sche troepen, die nog naar Duinkerken konden ontkomen. De gevangenen maken een volledig apathischen indruk. Hun licha melijke en moreele toestand maakt het hun onmogelijk hun lot ten volle te begrijpen. Geschokt door de zware, bloedige verliezen, die zij bij hun pogingen om te ontsnappen, door de actie van de Duitsche luchtmacht en door de Duitsche artillerie hebben gele den, bieden de resten van de Engelsche en Fransche keurtroepen, in hun gescheurde uniformen en zonder eenige uitrusting, een jammerlijk schouwspel. Het groote publiek leest een dagblad. is krachtig en afdoende. Gevolg: de dagblad-reclame

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2